Batum’da Günde 30 Dolara Nasıl Gezilir ?

30 Dolara Nasıl Batum Turu Yapılır ?

Batum, gezilecek ve görülecek yerleri kadar, özellikle ucuz bir ülke olmasından dolayı ekonomik tatil arayanlar tarafından tercih ediliyor. Ayrıca vizeyi falan bırakın, kimlikle bile Gürcistan’a gidilebiliyor. İyi güzel de, Kafkaslar’ın incisinde günde 30 dolar harcayarak Batum turu yapılabilir mi ? Gerçekten mümkün mü ? Neden olmasın ?

Batum Geceleri Bambaşka Bir Yüze Bürünür

Batum Geceleri Bambaşka Bir Yüze Bürünür

Benim gezerken ki aklımda olan düşünce hep ;  ”100 dolar daha az harcarım ve 1 ülke daha görürüm.” düşüncesi. Sizlere illa ki aç kalın, kötü yerlerde konaklayın demiyorum. Bir Kafkas ülkesinin tadını çıkarta çıkarta , günde 30 dolar harcayarak nasıl gezebileceğinizi anlatacağım. Ödeyeceğiniz yemek ücretlerinden tutun, kalacağınız yerlere ve ulaşım masraflarınıza kadar ufak bir planlama yaptım sizler için. Sanırım bu plana bakarak, kendinize güzel bir Batum turu hediye edebilirsiniz.

Batum’a dair ayrıntılı bilgiler için, lütfen Batum Gezi Rehberi yazıma bakınız. Batum’a dair tüm bilgileri, ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Şimdi. Bazılarınız ”30 dolara nasıl gezilir? Elin ülkesinde o kadar para yeter mi ? yapma gözünü seveyim.” diyeceksiniz. Ama hissediyorum ki bazılarınızda benim gibi ”Abi 30 dolar çok. Gel şunu 20 dolar yapalım. Bir gün fazla kalalım.” diyeceksiniz. Yanıbaşımızda olan bu güzel ülke için vize ve pasaportu aklınızdan çıkartın. Neden mi ? Sadece kimliğinizle giriş yapıp ve 15 TL yurt dışı harç pulu ücreti ödeyip giriş yapacaksınız. 2-3 gün için kafa dinlemeye değer mi ? Bence fazlasıyla değer. Eğer : ” Benim vaktim çok. 2 güne sığdıramam. Otelimde az bir keyif süreyim. Ardından gezerim.” diyorsanız, sizleri Gürcistan-Batum Bezi Rehberi yazımıza yönlendiriyoruz.

Medea heykeli

Medea Heykeli

Gürcistan’ın para birimi TL’den değerli olsa bile hayat çok ama çok ucuz. Bizler için en önemli faktörlerden biriside bu değil mi? UCUZLUKK.. Sonuçta lüks bir otelde rezervasyon yaptırıp, otelde tıkılıp kalmayacağımıza göre, geldiğimiz yeni ülkeyi tanıyıp, yaşamamız lazım. Daha fazla lafı uzatmadan, Batum’da nerede kalacağınızı, hangi restoranlara gideceğinizi, kısacası herşeyi tek tek yazıyorum. Bütün bunları günde 30 dolar harcayarak yapacağız. Batum gezi önerileri başlıyor.

1- Batum’da 7 dolara konaklama

Batum Sokakları

Batum Sokakları

Batum’da konaklama ne kadara mal olur ? Oteller çok pahalı mı ?

Evet pahalı. 15-20 dolar civarında. O yüzden, biz başka planlar yapacağız. Malum, benim çoğu gezimdeki seçimim hostelden yana olmuştur. Farklı kültürdeki insanları tanıyorsun, yeri geldiğinde çılgın partileri oluyor ve en önemlisi hostelda konaklayan herkes senin gibi düşünen, samimi, hoş-sohbet gezginler oluyor. Sonuçta bizler, sırt çantalı olarak gidiyoruz. O yüzden, eğer siz de bu kafada iseniz ve hostelda konaklamak sizin için sorun değilse, Batum’da hostelde konaklamak size 5-10 dolara mal olacaktır.  Batum’un merkezinde bulunan World in Batumi, konaklamak için güzel bir seçim olabilir. Gecelik 7 dolar civarında. Bence gayet uygun bir rakam. Görmek için tıklayınız.    

Batum Sokakları

Batum Tiyatrosu

Ama ben yine de sizler için bir kaç otel önerisinde bulunayım diyorum. Seçiminiz otelden yana yapmak isterseniz; Piazza in Batumi sizin için güzel bir seçim olur. Otele şöyle bir göz atmak için tıklayınız. Ağustos ve eylül ayı için inanılmaz indirimleri var. Bir diğer seçenekte ev kiralama yöntemi. Fakat Batum’da ev kiralama yöntemi çok sıkıntılı bir durum olduğu için olabildiğince uzak durmanızı öneririm.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorları” yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

2- Batum’da günde 10 dolara yeme-içme

Hachupuri

Hachupuri

Yurtdışında yeme-içme bizim için en önemli unsurlardan birisi. Ne aç kalacağız ne de kıtlıktan çıkmış gibi yiyeceğiz. Yukarıda belirttiğim hostelde ücrete kahvaltıda dahildi. Diyelim ki beğenmediniz. Üzülmeyin.Ülkemizin vazgeçilmezi, buranın sahilinde de var. Sabah kahvaltısında sahilde ister simit-çay ikilisini seçersiniz. (0.5 Dolar- 2.5 Lari) Dilediğiniz bir kafede kahvenizle beraber ufak bir kahvaltı tabağı tercih etmek mi istediniz ? (3 dolar-15 Lari) Öğle yemeğinizi unlu mamülleri dükkanından bir sandviç ve armut suyuyla kapatmanız size 2 dolar yani 10 Lari ye mal olacaktır. Akşam yemeğinde ise restoranda doyurucu bir Haçapuri ve yanında içeceğiniz için 4 dolar ödeyeceksiniz. Yani 20 Lari. Bakın 10 dolar bile etmedi. Bu program eminim ki sizi dinç tutmaya yetecektir. Batum mutfağını detaylı okumak için tıklayınız.

3- Batum’da günlük 3 dolara ulaşım

Batum

Batum

Batum’da ulaşım masrafınız, ya Sarp sınır kapısından merkeze olan yolculuğunuz için olacak ya da havaalimanından merkeze olan yolculuğunuz için. Şehir merkezinde gezilip, görülebilecek her yer yürüme mesafesinde. O yüzden zaten şehir içi gezinizde hiç para harcamazsınız. Sınırdan merkeze olan ulaşım araçları 2 dolar (10 Lari), havaalimanından merkeze olan ulaşım araçları da aynı şekilde 2 dolar (10 Lari).  Ben ilk deneyimimde sınırdan otostop çekip merkeze gitmiştim. Zaten herkes senin gibi Türkiye’den geliyor ve %99 u merkeze gidiyor. Emin ol ki kimse seni kırmaz.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı “En İyi Uçak Bileti Arama Motorları” yazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

4- Batum’da günde 10 dolara eğlence

"Bekbekson trio" Gece Kulübü

“Bekbekson trio”

Kafkaslar’ın hızla gelişen incisi Batum’da eğlence de hat safada. Olabildiğince ucuz ve yaşamaya değer. Sigaranın ve alkolün su fiyatında olduğu, kumarhanelerin yasal olduğu bu memlekette, bira 0.5-1 dolar (2.5-5 Lari ), kokteyller 2-3 dolar (10-15 Lari) civarında. Çoğu kumarhanelere giriş ücretsiz. İçeride yeme-içme-alkol sınırsız. Evet. Oynadığınız müddetçe yeme-içme-alkole para vermezsiniz.

Bu denli ucuz eğlencenin mümkün olduğu Batum’da, doyasıya eğlenmek mümkün. Tabi dozunu kaçırmamak şartıyla. Ben minimal eğlence giderlerini yazdım. Gerisi tamamen sizlere kalmış. Tabi size önerdiğim ve önermediğim yerler olacaktır. Detaylı Batum Gece Hayatı yazısında ayrıntılara bakabilirsiniz.

5- Toplam Gürcistan-Batum harcamaları

Batum Botanik parkıBatum Botanik parkı

Batum Botanik parkı

Basit bir matematik ile hemen hesaplayalım. Konaklama 7 dolar + Yeme-içme 10 dolar + ulaşım 3 dolar + eğlence 10 dolar = 30 dolar ödeyerek Batum turu yapılabilir.

Farkındaysanız ulaşımda, yeme-içmede ve eğlencede oldukça karlı çıktık. 30 doları kendimizi kısmadan daha aza indirmek mümkünmüş demek ki. Ben tecrübemi sizlerle paylaştım. İstiyorum ki minimum harcamayla maksimum gezelim. Eğer sırt çantalı mantığıyla yola çıkıp, şehri yaşarsanız, o zaman hissetmeniz gereken heyecanı hissedersiniz. Gideceğiniz yer hemen yanıbaşınızda bile olsa, asıl olan yolda olmak duygusunu yaşayarak, doyarak heyecanlanarak harika bir Batum turu yapmanız dileğimle.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap