Gürcistan-Batum Gezi Rehberi

Gürcistan’ın Batum şehri, bırakın vizeyi, hatta bırakın pasaportu, kimlikle bile gidebileceğimiz şirin bir Karadeniz Kenti ve Kafkasların Yıldızı. Ülkemizin hemen doğusunda yer alan bu canım şehir, hem yakın olması hem de ucuz bir tatil rotası olmasından dolayı bir çok gezme sevdalısının Batum turu yapmak için öncelikle seçtiği yerlerden. Aslında bir nedeni daha var : O da gece hayatı. Gerçi onu da aşağıda tek tek anlatıyor olacağım.

fly insta malta banner
fly insta malta banner

 

batum_geceleri

1-Batum Gezi Rehberi Başlangıç

Karadeniz kıyılarını gezdikten sonra bir günümü de bu şehre ayırmak istedim. Malum sadece kimlikle girilebilen bir yer olması avantaj oldu benim için. Hatta bir çok T.C. vatandaşı, günübirlik Batum turu yapıyor.

Batum’da gecelik 10-20 dolara konaklayacak oteller vardır. Batum Otelleri linkinden detayları görebilirsiniz.

Gerçi, benim ilk ziyaretim değildi. O yüzden ülkeyi gezerken, geçirmiş oldukları gelişimi kademe kademe izlemiş ve kıyaslama şansı elde etmişim gibi hissettim. Ama yine de ilk gidişimdeki heyecanı yaşadığımı söyleyebilirim.

batum_kumarhane

Batum Kumarhaneleri / Batum Geceleri

Aslında öyle kendini diğer ülkelerden ayıran başlı başına bir özelliği olmayan bir yer. Hemen her dükkanda ve iş yerinde gördüğüm kadın çalışanlar, iri yapılı insanlar, o çılgın trafiği, uzun sahilleri, çok katlı binaları.. Ve en sevdiğim bir özellik daha UCUZLUUUK.

Hiç yabancı olmasam bile, tekrar gelmenin verdiği mutluluğu yaşayacağıma emindim buraya gelirken. Yapayalnızlık hissi ve her zaman ki gibi şehir hakkında sıklıkla duyduğum korkunç hikayelerin verdiği endişe. Tabi ki illegal işlere karışmadığım sürece başıma bir şey gelmeyeceğinin farkındayım ama insanlık hali işte.

2-Batum-Gürcistan Hakkında

Gürcistan çok hızlı bir değişim içinde.  Ülkenin 2. büyük kentini gezerken de bu değişimi ve hızlı gelişimi gözlemlemek mümkün. Şehrin  eski bölgeleri korunmaya çalışılırken  yeni oluşturulan bölgelerde ise çok katlı alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar, eğlence merkezlerinden oluşan yapılar dikkat çekiyor.

batum-geceleri

Batum Gezilecek Yerler:  Batum Hakkında Herşey

Bu yüksek katlı binalara, Batum otellerine ve Batum eğlence merkezlerine uygulanan yeni teknoloji ışıklandırma sistemleri ile kent özellikle geceleri göz alıcı bir boyut kazanıyor.  Acera Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olan şehir, Karadeniz kıyısında yarım ay gibi uzanan bu Coğrafi konumuyla da çekiciliğini arttırıyor.

Şehir, Türkiye   sınırına yakınlığı nedeniyle  olsa gerek Türklerin yoğun ilgisini çekiyor. Gürcistan’ın artık kimlikle seyahat edilebilen bir ülke olması nedeniyle Türk ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor.

Aşağıdaki videomu izlemeden Batum gezi planı yapmayın. Kanala da ücretsiz abone olun

Ülkedeki inşaat faaliyetinin büyük bölümü Türk müteahhitler tarafından yürütülüyor. Casino işletmeciliğinin de serbest olduğu ülkede, yakın ülkelerden bolca turist keyif çatmak için buraya geliyor. Geniş plajları, pırıl pırıl denizi, yeşille bütünleşmiş kumsalları insanları cezbediyor.

3-Batum-Gürcistan Gezi Rehberi

Batum nasıl bir yer ? Batum vize istiyor mu ? Batum nerede ? Şehir hakkında kısa bilgiler verecek olursak : Bu bölümlere geçince bende heyecanlanıyorum. Yeni kültürleri başkalarına aktarmak, elimden geldiğince bilgilendirmek, yardımcı olmak ve aynı heyecanı sizlere de yaşatmak için daha da çabalıyorum.

batum_geceleri

Batum Geceleri Bambaşka Bir Yüze Bürünür : Batum Nasıl Bir Yer ?

Öncelikle son kez şunu belirteyim: Bırakın pasaportu, vizeyi, kimlikle rahat rahat girilebilen ve girerken sadece yurt dışı harç pulu alarak gidebildiğimiz bir yer. Batum para birimi Lari (GEL) olarak geçiyor ve 1 Türk Lirası 1.7 Lari’ye  tekabül ediyor.

Batum sigara fiyatları 3-4 Lari, yemekler 5-10 Lari, bira 2-3 Lari civarlarında. Gel de bu ülkeye gitme ! Üstelik uçak biletleride çok uygun fiyatlara bulunabiliyor.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı “En İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yalnız, ucuza mal etmek isterseniz şöyle bir ipucu vermek isterim. Biraz zaman alıcı gelebilir: İstanbul’dan biletinizi alırken Gürcistan/Batum olarak değil Artvin/Hopa olarak alırsanız, arada bir miktar fiyat farkı çıkıyor.

Havaalanında indiğinizde sizi Hopa otobüslerine bindiriyorlar fakat Sarp sınırında ya da Kemalpaşa’da inip tekrar geri dönebilirsiniz. Evet biraz mantıksız da olsa 70-80 lira fark oynadığını bizzat gözümle gördüm.

Yarım saat zaman kaybı oluyor ama 80 TL, 80 TL’dir. Tabi karar sizin bunu ayrı olarak ulaşım kısmında da anlatacağım.

batum-sınır-kapısı

Sarp Sınır Kapısı :  Gürcistan Batum

Gelirken aklımda bir plan yapmış olsam bile yine kafama göre Batum sokakları içerisinde kayboldum. Zaten emin olun Gürcü insanlardan çok bizim vatandaşlarımızı göreceksiniz. Ulu orta bir yerde “Abi bir bakarmısın ?” dediğinde, 5-10 kişi atlar “Buyur abim.” diye yardımcı olmaya çalışırlar.

Şehrin ekonomik durumuna gelecek olursak ve Batum ucuz mu ? diye soracak olursanız,  günde 20 Dolar yeterli olur diye düşünüyorum. Çünkü oldukça ucuz bir ülke. Asgari ücretler bile 200 Dolar civarında. İnsan bazen hayret ediyor. Bir çok çelişkiye düştüğüm bir şehir oldu burası benim için.

Şu şekilde örnek veriyim; altında lüks bir araba olan vatandaş bile benzin istasyonundan 10-20, bilemedin en fazla 30 Lari’lik akaryakıt alıyor. Akaryakıtın litresi 2 Lari kadar. Bir o kadar zengin gözüken ama bir o kadar da fakir bir halkla karşılaştım diyebilirim.

Batum iklimi klasik Karadeniz iklimini biraz andırıyor olsa da , soğuğu çarptı mı adamı yataklara düşürecek cinsten. İnsanlar içinde aynı şeyi söyleyebilirim. Nazik bir toplum beklemeyin. Kaba ve umursamaz bir yapıları var.

4-Batum-Gürcistan’a Ulaşım

Batum a gitmek kolay mıdır ? Batum uçak bileti fiyatları ne kadar ?  Batuma vize gerekir mi ? Ulaşım seçeneğimiz çok. İster benim gibi ufak bir Karadeniz turu yaparken araya sıkıştır öyle gez, ister uçakla direkt bu güzel Karadeniz şehrine uç ve öyle gez.

İstanbul’dan direkt uçuşlar mevcut fakat daha önce yukarıda belirttiğim gibi , uçak biletinizi Artvin/Hopa olarak alırsanız arada 70-80 TL kadar bir fark oynayacaktır. Hani hep diyorsunuz ya “Bu ucuz uçak biletlerini nasıl buluyorsunuz ? ” diye, işte işin ayrıntılarından biriside bu.

batum-harita

Gürcistan Batum : Batum Vize ve Batum a giriş

Eğer uçak biletinizi Artvin olarak alırsanız, çıkışta otobüslerle Sarp sınır kapısında inip geri gelebilirsiniz. 20 km kadar bir fark söz konusu tabi bu sizlere kalmış. İstanbul’dan uçuşlar ortalama 200-250 TL civarında.

Havaalanının adı Batumi Airport. Havalimanına geldikten sonra, şehir merkezine otobüs, taksi ya da havaalanı servisleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’den Batuma geçiş için bir diğer seçenek ise; Trabzon’dan direkt olarak şehre giden otobüsler kalkıyor. Ayrıca Hopa ve Kemalpaşa’dan da direkt ulaşım sağlayabilirsiniz. Batum otobüs bileti ortalama 40 TL kadar olacaktır.  Bir diğer seçenek ise Otostop.

Trabzon’u geçtikten sonra arabaların hemen hemen %50 si bu şehre gidiyordur emin olun (Batuma araçla geçiş şartları konusunda bir bilgim yok.). Tereddüt etmeden otostop seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Ama bir uyarım olacak. Mümkünse Türk arabalarını tercih edin derim.

sınır-kapısı-sarp-batum

Gürcisyan Batum : Batum Gezisi

Ek bir seçenek daha sunmak istiyorum. Turla gitmek isteyenler için, Karadenizin bazı illerinden(Trabzon, Rize, Artvin) Batum turları yapan firmalara katılabilirsin .

Bazı şirketler Karadenizi de içine alarak, Karadeniz Batum turu yapıyor. Şehir merkezlerinde, Batum turlarının fiyatını öğrenebilirsiniz.

Sarp sınır kapısına geldiğinizde ise  yurt dışı harç pulu (15TL) alıp, kimliğinizle rahatça sınırdan geçebilirsiniz. Böylelikle Batum’a giriş ücretimiz sadece 15 TL ile sınırlı.

Sınır kapısının merkeze uzaklığı 20 km kadar. Otobüs veya taksi kullabilirsiniz. Hatta isterseniz, Türk vatandaşı olan birisinden rica edip merkeze bırakmasını teklif edebilirsiniz. Sizlere kalmış. Ama emin olun merkeze bedavaya gitmek mümkün. Sonuçta gezgin ruhuyla hareket ediyoruz.

Batum’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

batum sahilleri

Batum Sahilleri : Karadeniz Batum Turu : Gürcistan Batum Tatil

Gürcistan Batum’a giderken; Sarpi’den 10 dakika sonra Sokor kasabasına geliyorsunuz. Acara Türklerinin çoğunluğu burada yaşar. Burada büyük bir benzin istasyonu göreceksiniz. Benim tavsiyem burada mola verin, ihtiyacınızı giderin, ufak tefek alışverişinizi yapın ve paranızı burada bozdurun.

Son olarak, Batum araç kiralama konusunda da size alternatifler sunuyor. Ben kiralamadım. Ama özellikle yurtdışında araç kiralama yazımıza bir bakarsanız, bu işlerin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

5-Batum’da Yeme-İçme

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Batum da ne yenir ? Batum yemekleri nasıldır ? Batum’da ne içilir ? Gürcistan mutfağı nasıldır ? Batum yemek fiyatları ne kadardır ?  Hani ayrı bir ülkeye yeni ayak basarsın da o ülkenin kendine özgü değişik bir kokusu olur ya. Az çok aklınızda canlandırabildiniz değil mi ?

batum-mutfağı

Batum Yemekleri : Batum da Ne Yenir : Batum da Ne Ucuz

İşte o ilk hissiyat, ben de her zaman bir gülümseme yaratır. Yanıbaşımızda olsa bile ! Yemeği olsun, kültürü olsun, halkı olsun hemen hemen her konuda. Ama Gürcistan’a gelince o tadı alamadığımı söyleyebilirim. Kendilerine has bir çok damak tatları var ama bizim için ne var diyebilirim ne yok diyebilirim.

Yani sizlere ”Şunu mutlaka denemelisin. Bunu yemeden sakın dönme! ” diyebileceğim bir lezzetle karşılaşamadım. Ama yine de gördüğüm restoranlardan ve yediğim yemeklerden bahsetmek istiyorum.

Batum yemekleri ve Batum yemek fiyatları ;

Haçapuri : 5-10 Lari arasında değişkenlik gösterir. Bildiğimiz pide. Öyle ayıcalıklı bir özelliği yok. Yumurtalı, sucuklu, peynirli çeşitleri var. Gelmişken yenilir. Bir tanesi rahatlıkla doyurur.

hacapuri-batum

Gürcistan Batum : Batumun Neyi Meşhur

Chashushuli : Batumun neyi meşhur ? diye soracak olursanız;  en meşhur yemeklerden birisidir. Güveçte ettir. İçeriğinde soğan, sarımsak, patates, mantar, kişniş ve karabiber ağırlıklıdır.  (10-15 Lari )

Chashushuli-batum

Gürcistan Batum : Gürcistan Gezisi

Khinkali (Gürcü Mantısı) : Bildiğimiz ufak mantıların büyük halleri. Kişi başı 3 tanesi yeterli olacaktır. Biraz fazla suludur. (Porsiyonu 5 Lari)

batum-yemekleri

Batum Yemekleri : Gürcistan Batum

Tabaka : Gürcistan’da en beğendiğim yemek diyebilirim. Sebebi ise alışık olduğumuz tavuktan geliyor. Tavada bütün butun pişirildiği bir yemektir. (10-15 Lari)

chicken-tabaka-batum

Tabaka : Gürcistan Yemekleri

Peynir ve Şarap : Ülkeyi kurtaran sektör bu bence. Şehri gezerken farkedeceksiniz, bir çok şarap mahzeni ve butiği mevcut. Denemenizi tavsiye derim. Bir şişe şarap 10-15 Lari civarında.

batum-yemekleri (2)

Batum Yemekleri : Gürcistan’a Nasıl Gidilir : Batuma Nasıl Giderim

Bal : Gürcistan’da bal önemli bir sektördür. Öyle Anzer Balı tadında veya kalitesinde bal beklemeyin. Klasik bir lezzet.

ÇaÇa : Gürcü vodkası olarak bilinir ve Gürcistan’ın milli içeceğidir. Göründüğü gibi masum değildir. Çarptı mı fena çarpar. Farklı türleri mevcuttur. Shot olarak tüketilir fakat meşhur armut gazozu ile güzel bir ikili olur.

Batum’da hangi restoranlara gidilir ?

 • Porto Franco :  Haçapuriyi denemek için ideal mekanlardan birisi. Yapımını yakından izlemeniz mümkün. Küçük, temiz, hızlı ve makul fiyatlı bir restoran. 2 kişilik bir öğünü 30-40 Lari ye yiyebilirsiniz. Hotel Palace Batumi’ ye çok yakın. 40 K. Gamsakhurdia Street | Zubalashvili street, Batumi
 • La Brioche : Yemekleri, tatlıları ve kahveleri ile önde gelen bir restoran. Sakin bir müzik eşliğinde lezzetli tatları tatmadan ayrılmamanızı öneririm. Bu mekanın ucuzluğunu sevdim açıkcası. Enfes tatlılarını kahve eşliğinde kişi başı 10 Lari ye tadabilirsiniz. La Brioche, 25 Parnavaz Mepe St, Batumi
 • Old Boulevard : Batum State University ‘ nin hemen bir sokak ilerisinde yer alan bu mekanda Gürcü ve Avrupa lezzetlerini bulmak mümkün. Canlı müziği, hızı servisi ve kaliteli hizmeti ile güzel bir mekandır. 2 kişilik bir öğünü 20-30 Lari ye kapatabilirsiniz. Ninoshvili Avenue 23A | Ninoshvili Avenue 23A, Batumi

6-Batum Otelleri

Batum’da nerede kalınır ? Batum otel fiyatları ne kadardır ?

Bireysel gezip, tur firmalarına ihtiyaç duymamanız için sizlere Batum Otelleri rehberi oluşturacağım. Sonuçta günde 30 Dolar kadar bir bütçeyle gezilmesi mümkün olan bir şehir.

Batum’da Türk otelleri var mıdır ? Hostel var mıdır ? Ev kiralamak mümkün müdür ? gibi sorularınızın cevaplarını ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

batum-gece-hayatı

Batum Otelleri : Batum’da Konaklama

 • Batum Düşük Bütçeli Otel Önerileri

Batum’da hostelde kalacaksanız adresiniz kesinlikle Calpyso Hostel olmalıdır. Günlük 19 TL‘ye konaklayabilir. Lokasyon olarak şehrin 2 dakikalık yürüme mesafesinde olup gayet kaliteli ve konforlu bir hosteldir.

Bir diğer önerim ise Eka Guest House Hostel olacak. Batum şehir merkezine yürüme mesafesinde, konforlu ve kaliteli bir hostel. Günlük 20 TL‘ye konaklayabilirsiniz.

hostel-batum

Calpyso Hostel Batum : Batum Otelleri

 • Batum Orta  Bütçeli Otel Önerileri

Hostel ve ev kiralama önerilerimi reddedip otelde kalmak istiyorsanız, Batum şehir merkezinde 2 kişilik bir otel odasına gecelik 160 TL ödeyip konaklayabilirsiniz. Bunun için adresiniz  Piazza Four Colors olacaktır. Konum olarak çok iyi yerde ve çalışanları gayet hoşgörülü ve yardımseverler.

piazza-batumi

Batum Otelleri : Piazza Four Colors Hotel

Batum’da Türk Otelleri var mıdır ? diye birçok soru aldım sizler için araştırdığım ve işletmecisinin Türk olduğu bir otel buldum. 2 kişilik bir odada gecelik 130 TL‘ye konaklamanız mümkündür. Adresiniz ise Plaza Hotel olacaktır.

 • Batum Apartman Önerileri

Batum’da günlük ev kiralamak oldukça yaygın. Üstelik çoğu ev sahibinin Türklerden oluştuğunu varsayarsak hayli bir kolay oluyor. Tek yapmanızı istediğim konaklamadan önce o daire hakkında ve ev sahibi hakkında yapılan yorumları okumak.

Ama ben sizler için araştırdım ve birkaç tane ev buldum üstelik makul fiyatlarda ve şehir merkezine yürüme mesafesinde.

Adresiniz ise Best Batumi Apartment olacaktır. Tam sahil kenarında, sizlere özel sahili, tenis kortu ve internet bağlantısı bulunan apartmanda konaklamak gecelik 180 TL kadar olacaktır. Arkadaşlarınızla toplu olarak kalacağınızı düşündüğünüzde gayet uygun bir fiyat.

batum-kiralık-apartman

Silk Road Towers Batumi : Batum Ev Kiralama

Bir diğer önerim ise Silk Road Towers Batumi Apartments olacaktır. Şehir merkezine yürüme mesafesinde olup gecelik konaklama ücreti 110 TL‘dir.

Saydığım 3 Batum konaklama önerileri, Batum şehir merkezinde ya da Batum şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Konaklama açısından çok zengin olan Batum’da ister bu otellerde ister diğer lüks otellerde konaklayıp gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer başka otel seçecekseniz bu konaklama yerlerinin çevrelerinden bakmaya çalışın ki Batum şehir merkezine rahat ulaşabilesiniz.

 • Batum Lüks Otel Önerileri 
batum-oteller

Sheraton Batumi Hotel : Batum Otelleri

Batum’da lüks otellere, özellikle kumarhanesi olan lüks otellere ayrı bir düşkünlük mevcut. Hizmetin olabildiğince iyi ve kaliteli olduğu bu otellerde, Gürcistan Batum Mutfağı dışında dünya lezzetlerini tadıp, güvenliği üst seviyede olan kumarhanelerinde ve gece kulüplerinde eğlenip, tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

 • Çift kişilik otel odasında, tek gecelik 406 TL ödeyerek kalabileceğiniz Sheraton Batumi Hotel 
 • Çift kişilik otel odasında, tek gecelik 331 TL ödeyerek kalabileceğiniz Hilton  Batumi sizler için pişman olmayacağınız bir tercih olacaktır.

Batum’da otel rezervasyonu yapmak için, Yurtdışı Konaklama Siteleri yazılarıma bakabilirsiniz.

7-Batum’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Batum’da eğlence, Batum geceleri, Batum’da yaşam, Batum gece hayatı nasıldır ? Batum kumarhaneleri, gece kulüpleri ve gece hayatına dair merak ettiğiniz herşeyi ayrıntılı bir şekilde anlattığım Batum’da eğlence-alışveriş-gece hayatı‘ adlı yazıma yönlendirmek istiyorum. Şehirle ilgili bildiğim her şeyi tek tek o yazımda anlattım. Umarım yardımcı olacaktır.

batum_casinolar

Gürcistanda Gece Hayatı : Gece hayatı arayanların diğer bir rotası casinolar

Batum alışveriş önerilerim ise ; şehir ve ülke zaten ucuz. Ama genel hatları ile “Şunu mutlaka almadan, dönmeyin !” diyeceğim bir şey yok. Dilerseniz, şehir merkezinde bulunan küçük pasajlardan ve butiklerden hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Ve daha önce söylediğim gibi, alkol ve sigara bize göre oldukça ucuz. Kullanıyorsanız satın alıp bavulunuza koyabilirsiniz. Ama, özellikle kaç paket sigara ve kaç litre alkol almanız gerektiğini bilerek bu alışverişlerinizi yapmanızı öneririm.

8-Batum’da Gezilecek Yerler Nereler ?

Batum’da ne yapılır ve nereler gezilir ?  Batum’da gezilecek yerler öylesine çoktur ki. Batum Gürcistan gezisi yapacaklara en az 2 gün geçirecek ve kafa dinleyecekleri 10’dan farklı yer önerebilirim. Bunlar ;

 1. Piazza Meydanı
 2. Saat Kulesi
 3.  Alfabe Kulesi
 4.  ŞehirTiyatrosu
 5.  Şehir Bulvarı
 6.  Avrupa Meydanı
 7.  Astronomik Saat
 8.  Botanik Bahçe
 9.  Virgin Mary Kilisesi
 10.  Orta Camii
 11.  Stupnik Tepesi
batum_geceleri

Batum Geceleri Bambaşka Bir Yüze Bürünür: Batum Nasıl Bir Yer ?

Zaten bu yerler ile ilgili sizleri hali hazırda bulunan  ve ayrıntılı bir şekilde yazdığım, Batum’da Gezilecek Yerler yazıma yönlendirmek istiyorum. Şehirde gezdiğim mahalleleri, sokakları, caddeleri, sahilleri liste halinde o yazımda anlattım.

9-Gürcistan Batum’da Kaç Gün Kalınmalı ?

Bence 2 gün yeterli olur. Daha fazlası sizlere kalmış. Gerçi kumar hayatına düşkünsen, Batum kumarhaneleri sizin için bekliyor olacak, daha fazla kalabilirsiniz. Ama şehri keşfedip, gezip, yemekleri tadıp ve tarihi güzellikleri görmek için 2 gün fazlasıyla yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

batum_gezisi_batum_nerede

Batum Gürcistan Batum Nerede

Bu arada vaktiniz çoksa Batum seyahat sürenizi bir gün uzatıp, şehir merkezine 5 saatlik mesafede Tiflis’i de ziyaret edebilirsin. Tifliz Gezi Rehberini görmek için tıklayınız.

10-Batum’da Yapılmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler ?

 • Botanik bahçeyi görmeden
 • Alkol seviyorsan kırmızı şaraplarını ve yanında ikram edilen peynirleri tatmadan
 • Teleferikle Stupnik tepesine çıkmadan
 • Gece ışık gösterilerini görmek için, sokaklarda kaybolmadan
batum_sokaklari

Batum Sokakları : Yılbaşında Batum turu yapacak olanlar, bu sokakları rengarenk görecekler

 • Kumarı seviyorsan, bilincinde olarak bir kaç el oynamadan
 • Sahilde kulaklığını takıp müzik eşliğinde yürüyüş yapmadan

dönmeyin derim. Şöyle 2 gün değişiklik arayanlardansan, bu şehir güzel bir rota olabilir.

11-Neden Batum’a Gidilmeli ?

 • Ucuz ve vizesiz bir yer. Üstelik pasaporta bile gerek yok.
 • Türkiye’den ulaşımı oldukça kolay ve hesaplı.
 • Henüz yurtdışına çıkmadıysan güzel bir başlangıç olabilir.
 • Alkol ve sigaraya kullanıyorum diyorsan dönerken elin boş dönmezsin.
 • Kumara düşkünsen bir o kadar güzel ve aynı derecede tehlikeli. Sana kalmış.
 • Gece hayatına düşkünsen, eğlenmeyi seven bir millet.
batumi-1

Batum White Restaurant : Batum Gezilecek Yerler

Daha ne olsun ki ! Ucuzluk ve  kolay ulaşım yeter bizler için. Ha başta belirttiğim gibi çok beklentin olmasın. Soğuk insanlar, soğuk tavırlar, dilenciler sizleri çileden çıkarmaya yeter. Hep iyi yönlerinden bahsedecek değiliz ya! Biraz da hayatın gerçeklerinden bahsedip, sizleri uyarmak istedim.

12-Gürcistan-Batum Seyahati Kaça Mal Olur ?

Ortalama olarak maliyetleri çıkarttım.  Belirttiğim fiyatlar 3 aşağı 5 yukarı sapabilir normaldir.

 • Ulaşım : Ortalama 150-200 TL ye direkt olarak uçabilirsiniz. Onun haricinde eğer karadenizden direkt olarak ulaşım isterseniz ortalama 40-50 TL civarındadır. Zaten yukarıda anlatmıştım.
 • Yemek : Aşırı bir pahalılık söz konusu değil. Sokak lezzetleri 5-10 Lari, Restoran yemekleri 15-20 Lari civarında. Yani sana ortalama öğün başı 20 Lari kadar bir fiyata mal olacaktır.
batum-geceleri

Batum Sokakları : Gürcistan Batum Turları

 • Konaklama : Çok otel var. o yüzden fiyat aralığıda çok oluyor haliyle. Hostellerde günlüğü 5-10 Dolar arasında oda bulabilirsiniz. Yok hostel istemem otel olsun derseniz, 30-40 Dolar civarında değişkenlik gösterir.

Yok arkadaş ben lüks istiyorum derseniz yine seçenek çok. Sheraton ve Radisson Blue Batumi gibi otellerden, dilediğinizi seçebilirsiniz. Yani sırt çantalı mantığıyla gezecekseniz günlük ortalama 10-20 Dolar arası konaklamanız tutacaktır. Yine de şehirdeki ekonomik otellere bir bakayım derseniz tıklayınız.

 • Eğlence : Şehrin “Yeni” bölgesinde, gece hayatı oldukça aktif. Gece yarısından sonra başlıyor hayat. Benim tavsiyem otellerin casinoları ve gece kulüpleri olacaktır. Neden derseniz, dışarıda ki az bilinen yerler bizlere göre tehlikeli arkadaş. “Eğer sağlam tanıdıklarım var.” diyorsanız dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

Alkol ucuz. O yüzden eğlence de ucuz demeyin. Hiç beklemediğiniz yerlerde uçuk fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Fiyatını bilmediğiniz ve sormadığınız şeyleri yiyip içmeyin arkadaşlar. Ortalama olarak bir fiyat verecek olursam bir gece hayatı size en az 20-30 Dolara patlayacaktır. Devamı için sınır yoktur.

 • Alışveriş : Alışveriş için çok bir şey diyemem. Ama seyyar pazarları gezmenizi tavsiye ederim. Çok güzel hediyelik eşyalar ve magnetler mevcut. Özellikle Şehir Bulvarındaki satıcıları dolaşmanızı tavsiye ederim.

Genel olarak, günde 30-40 dolar yeterli olacak diye düşünüyorum. Abartıya ve lükse kaçmadan çok güzel gezip, tadını çıkarabilirsiniz. Sizlere ortalama maliyetleri yazdım. Fazlası sizlere kalmış…

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

13-Batum a gitmek için en ideal mevsim ne zaman ?

Gözünüzde Karadeniz’i canlandırın ve öyle düşünün. Kış mevsimi hariç her mevsim gidilir. Kışlar için yağıştan çok soğuğunu dile getiriyorlar. Çok sert geçiyormuş benden söylemesi. Biz Mayıs ayında gittik. Akşamları hala serindi.

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com  ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

14-Batum’da Benim Yapmadığım Ama Sizlere Önerebileceklerim Neler ?

 • Ermeni Apostolik Kilisesi
 • St Nicolas Church (Anlayamadığımız bir sebepten dolayı kapalıydı)
 • Kilisede evlilik törenine hiç denk gelemedim.Denk gelirseniz kaçırmayın derim.
 • Batum Akvaryumu ; vaktimiz kısıtlı olduğu için gidememiştik. Açıkcası benim içimde kaldı. Karadenizin çakıl taşlarından esinlenerek hayata geçirilmiş bir yapı. Fırsatınız olursa gitmenizi şiddetle tabsiye ederim.
batum-gürcistan

Batum Gezilecek Yerler : Gürcistan Batum Gezisi

 •   Rustaveni Av. 51 Tel : (+995) 422 221 730
 • Aqua Park : Hem yetişkinler hem de çocuklar için eğlenceli aktivite olabilir. 2 büyük, 1 de çocuk havuzu mevcut. Sezon açılmadığı için gitme imkanımız olmadı.           Khimshiashvili 12 Tel : (+995) 422 210 101

15-Batum Hakkında Uyarılarım

 • Soğuk bir toplum. Tabi genelleme yapmamız mümkün değil. Ama bize göre kesinlikle biraz daha az sıcak kanlılar diyelim.
 • Taksicilere çok güvenme. Seni geneleve götürmek için can atarlar. İlk onu teklif edecekler.
 • Gece kulüplerinde sarhoş olma.
 • Trafik ışığı diye bir şey yok. Türkiye’yi çok andırıyor trafiği. Hem sağ hem sol direksiyon olduğu için karmakarışık bir trafik sizi bekliyor olacak. Dikkatli ol.
batum-botanik-park

Batum Botanik Park : Gürcistan Batum

 • Yanına TL alabilirsin bozuyorlar. Dolarda alabilirsin ama fazla miktarda paranı dışarıda gösterme.
 • Akşamları bilmediğin sokaklara girme. Gündüz gez.
 • Kızları güzeldir fakat kolay lokma değillerdir. Git tanış, arkadaş edin kendine.
 • Sigara, alkol çok ucuz. Gümrükten geçirirken telaş yapma doğal davran.
 • Öyle abartılarla dolu bir şehir değil. Eğer ilk yurtdışı deneyimi olacaksa, güzel bir seçim diyebilirim. Çok yabancılık çekmezsin. Ucuzdur. İdealdir.

Batum’da gecelik 10-20 dolara konaklayacak oteller vardır. Batum Otelleri linkinden detayları görebilirsiniz.

Diğer Gücistan Yazılarıma da Bakınız
1. Tiflis Gürcistan Gezilecek Yerler
2. Batum Gürcistan Gece Hayatı
3. Yılbaşında Batum Turu
4. Batum’da Günde 30 Dolara Nasıl Gezilir
5. Batum’da Gezilecek Yerler

Benim Batum Gürcistan hakkında söyleyebileceğim Batum gezi notları deneyimim bu kadar. Bu yanıbaşımızdaki, güzel memlekete, bırakın pasaport ile gitmeyi, kimlikle bile gidebilme şansımız varken, en azından şöyle haftasonu değişiklik olsun diyenlerdenseniz mutlaka listenizi almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Tadını çıkaracağınız, güzel bir seyahat geçirmeniz dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. elif yücetürk
  • Cengizhan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.