Ekim Ayında Gezilecek Yerler – Nereye Gidilir?

Ekim ayında nereye gidilir ? Hep diyorum ya hani “Amacım sadece kendi gittiğim yerlerden bahsetmek değil. Sizlerin de yeni yerleri görmenizi sağlamak.” diye. İşte bundan böyle her ay aylık rota planlamaları  yapacağım ve size kendi tecrübelerimden yararlanarak, şehirlere ait önerilerde bulunacağım. Çünkü, en zor şey nereye gideceğinize karar vermektir. O yüzden ekim ayında gezilecek yerler konusunda, size harikaaa gezi rotaları önereceğim. Şimdiden uçak bileti aramaya başlayacağınızın garantisini verebilirim.

Ekim Ayında Gezilecek Yerler – En Güzel 10 Ülke

Ekim ayı, sonbaharın en güzel aylarından birisidir. Ne Eylülün o henüz üzerimizden atamadığımız yaz sıcaklığı vardır, ne de Kasım ayının başlaması ile kışın kendini gösterecek olan kış soğukları… Nedense benim için en ideal ay Ekim ayıdır.

Özellikle 29 Ekim tatili ile birleştireceğiniz 3-4 günlük rotalar, yeni yerler görmeniz için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Kendimce Ekim ayında gidebileceğiniz en güzel rotaları özetledim.

Bu şehirlere gitmişken, ülke içerisinde yer alan yakın şehirleri ve size olası maliyetlerini anlattım.

Ayrıca ülkemizden de ekim ayında gezilecek yerler önerileri yaptım. Şimdiden herkese iyi seyahatler dilerim.

1.Berlin-Almanya

Avrupa’nın en önemli tarih ve sanat  merkezlerinden bir tanesi olan Berlin, özellikle sanat galerileri, müzeleri, parkları ve gece hayatı ile çok beğendiğim ve yine giderim dediğim şehirlerden.

Hitler, Einstein gibi bir çok ismin yön verdiği, Berlin duvarının yıkılması ile sanatın ve kültürün merkezi olmuş Berlin’de;

 • Parlemento Binası
 • Brandenburg Kapısı
 • Berlin Duvarı Anıtı
 • Berlin Katedrali görmeniz gereken en önemli yerler.
Berlin - almanya

Berlin de ekim ayında gezilecek en güzel yerlerin başında geliyor

Bununla beraber Berliner Dom, Müze adası ve Potsdamer Platz meydanı gibi diğer yerler de göreceğiniz noktalar olacak. Son olarak otel ve uçak rezervasyonlarınızı ne olur ne olmaz önceden yaptırmaya bakın derim. Çünkü fiyatlar, özellikle erkenden alınca inanılmaz uygun olabiliyor.

Berlin’e nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazıma bakınız.

Bütçe olarak ; Günde 60 Euro yeterli olacaktır. Uçak bileti gidiş-geliş 100 euro civarında olabilir.

Almanya biz T.C. vatandaşlarından ne yazık ki schengen vizesi istiyor. Bu vize nedir, nasıl alınır derseniz detaylar için Schengen Vizesi Nedir Yazıma bakın.

Bu arada, Almanya’ya gelmişken, Münih’e de gidebilir ve dünyanın en meşhur festivallerinden olan October Fest’i yerinde yaşayabilirsiniz.

18 Eylülde başlayan festival 4 Kasımda sona eriyor. Özellikle bira severler mutlaka bu festivale katılın derim.

 • Berlin’de harika oteller var. Görmek için tıklayın

2.Prag-Çek Cumhuriyeti

Prag sokaklarını gezerken, Ortaçağ döneminde yaşıyormuş hissine kapılmamak imkansız.

Benim en çok sevdiğim şehirlerden bir tanesi nedense Prag’dır. Özellikle köprüleri, tarihi mahalleleri, parkları ve meydanları inanılmaz güzel ve bakımlıdır.

Prag’daki muhteşem etkinlik olan Gölge Tiyatro, Prag’da mutlaka izlenmesi gereken şovlardan birisidir. Aslında Prag’da yapılacak o kadar çok şey vardır ki; 2-3 gün yetmez bile. O yüzden:

Prag Gezilecek Yerler yazımızdan detayları tek tek okuyabilirsiniz.

Prag’ı gezmek için günde 40-50 Euro yeterli olur ama sırt çantanız ile geziyorsunuz. Bu arada uçak biletleri de, gidiş dönüş 150 euro civarında ve ne yazık ki Çek Cumhuriyeti bizden schengen vizesi istiyor.

3.Bled-Slovenya

Doğada kaybolmak için en güzel zaman sonbahar. İşte bu dönemde de, aslında Avrupa’nın en güzel göllerinden birisi seçilen Bled Gölü’nün tam vakti.

Bled

Bled ekim ayında gezilecek yerler arasında en güzel ülkelerden

Schengen Vizesi alarak gidebildiğimiz Slovenya’nın Bled şehri, aslında gölü ile meşhur.

Nehir kenarında bir kaç saat dolaşıp, tepedeki kaleleri gördükten sonra; harika bir göl ve ortasındaki St. Martin Kilisesi manzarası için tüm tepeleri gezmek inanılmaz keyiflidir.

Zaten burada gezilecek yerlerden çok, doğasında kaybolmak öncelikli olmalıdır.

Eğer vaktiniz kalırsa, Avrupa’nın sevimli başkentlerinden Ljubljana’da da 1 gün geçirin derim.

Slovenya’yı gezmek için, sanırım 50 euro rahat yetecektir. Uçak biletleri de, gidiş-geliş 100 Euro civarında oluyor.

4.Bükreş-Romanya

Gördüğüm 200’den fazla şehirdeki en güzel ilk 5 parktan ve gece kulübünden birisini Bükreş’te gördüm.

Herastrau Parkının içerisinde bulunan gölün etrafında saatlerce yürüyüp, şehir merkezinde bulunan old town bölgesinde bulunan Strada Lipscani caddesinde kaybolup, akşamları da Bamboo club da eğlenmeden sakın dönmeyin derim.

Bükreş

Bükreş ekim ayında gezilecek en güzel rotalardan birisi

Şehir çok pahalı olmamakla birlikte, özellikle taksiler oldukça ucuz. Son olarak Ceauşescu Rejimi döneminde inşa edilen ve  Pentagon’dan sonra dünyanın ikinci büyük binası olan Parlemento binası  görülmeden dönülmemeli.

Bütçe olarak ; Günde 50 Euro yeterli olabilir. Olabilir diyorum çünkü, kulüplerde alkol ülke şartlarına göre çok ucuz değil.

Uçak bileti 100-150 euro civarında. Romanya bizden schengen vizesi istiyor. Bükreş yazıma bakıp plan yapmayı unutmayın.

5.Goa-Hindistan

Hindistan seyahatimde en çok beğendiğim ve huzur dolduğum şehir Goa, Hint Okyanusu sahillerinde yer alan, palmiye ağaçlarının altında yürüyebileceğiniz, Hindu kültürünün en önemli dini değerlerinden birisi olan ineklerin sahilde gezinmesini görüp şaşıracağınız enteresan yerlerden birisi.

Hindistan-Goa

Goa

Sadece sahili ile değil, civarda bulunan küçük köyler, ırmaklar, nehirler ve tapınaklar pek muhtemel sizi de büyüleyecektir.

Goa’yı keşfetmek isterseniz, ya motor kiralayın ya da rehberli özel araçlar. Emin olun pişman olmayacaksınız.

Zaten sizler için hazırladığım dev Goa gezi önerilerime, aşağıdaki yazıdan ulaşıp; bilmeniz gereken her önerimi o yazımda görebilir ve ona göre plan yapabilirsiniz

Goa gezi rehberi yazımdan detayları okuyabilirsiniz.

Ayrıca, Goa sahilinde bulunan teknelerden birisini kiralayarak, özellikle sabah saatlerinde yunusları da görebileceğiniz adalara açılabilirsiniz.

Bütçe olarak ; Günde 30-40 dolar yeterli olacaktır. Hindistan’a uçak biletleri 400-500 euro civarında.

Ancak ya Mumbai’den ya da Delhi’den direkt olarak Goa’ya uçakla ulaşabilirsiniz.

6.Kahire-Mısır

Mısır piramitleri. Sırf bunu görmek için gittiğim Kahire, şehir olarak beni şaşırttı. Belki de çok fazla beklenti içerisindeydim. Ama özetle; çok fazla görecek yerler yok.

Ama Nil nehrinde bulunan teknelerle meşhur nehri gezmek ve ülkenin en önemli müzelerinden birisi olan Egyptian Museum’da bulunan mumyaları görmek en güzel deneyimlerimizdendi.

Kahire

Mısır Piramitleri

Bununla birlikte, şehrin 1 saat kadar uzağında bulunan Mısır piramitleri, hayatımda gördüğüm en güzel yapılardandı. Mutlaka Mısır piramitlerini görmeden dönmeyin.

Şahsen benim yaşadığım en güzel deneyim piramitleri gezmekti. Ayrıca 2 saat kadar uzaklıkta yer alan Ain Sokhna şehri, Kızıldeniz kenarında kurulu olan otellerde vakit geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Mısır mutfağı yemeklerini, özellikle bir akşam Kahire’deki harika restoranlarda deneyebilir, nargile seviyorsanız hayatınızda tadabileceğiniz en güzel nargilelerden birisini içebilirsiniz.

Mısır gezisi için, sanırım günde 5o dolar yeterli olur. Uçak biletleri de, gidiş-geliş 300-400 dolar civarında oluyor. Son olarak Mısır bizden ne yazık ki vize istiyor.

7.Kapadokya-Türkiye

Birazda ülkemizden bahsedelim. Dünyanın aşık olduğu, bizim de kimimizin bunun farkında olduğu, kimimizin de çok umursamadığı özel şehirlerimizden birisi olan Kapadokya, özellikle Ekim ayında çok güzel oluyor.

Yazın o sıcak havanın nemli ve bunaltıcı tadı, sonbaharın gelmesiyle yerini serin bir havaya bırakıyor.

Kapadokya

Kapadokya, ekim ayında gezilecek yerler arasında favorim

Havanın biraz daha serinlediği bu dönemde, Kapodokya’ya gelince Ürgüp, Uçhisar ve Göreme bölgelerinde yer alan Peribacalarının yarattığı harika bölgeleri gezmek ve ekonomik durumunuz iyi ise özellikle gündoğumu veya günbatımı anında bineceğiniz balonla nefesinizin kesileceği manzaralara şahit olmak Kapadokya için olmazsa olmazların başında geliyor.

Ayrıca, çömlekçileri gezip, Ürgüp şaraplarını tadıp, testi kebabını yemeden dönmeyiniz. Son olarak yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alan Ihlara vadisi de görülmesi gereken yerlerden.

Bütçe olarak ; günde 50 dolar gibi bir rakam yeterli olacaktır. Uçak biletleri 60-80 dolar arasında değişmektedir. Eğer balonla bölgeyi bir de tepeden göreyim derseniz, 200 doları daha gözden çıkarmanız gerekir.

Kapadokya Gezilecek Yerler yazımdan detayları okuyabilirsiniz.

Bununla beraber ekim ayında Türkiye’de gezilecek harika yerler arasında;

 • Abant
 • Yedi göller
 • İzmir köyleri
 • Fethiye
 • Gökova
 • Cunda Adası
 • Safranbolu
 • Selimiye

gibi yerleri de öneririm.

Zaten detaylı bir şekilde Sonbaharda Türkiye’de gezilecek yerler yazımdan da ayrıntılı gezi önerilerime bakabilirsiniz.

8.Roma-İtalya

Dünyanın en tarihi şehri. Öyle diyorlar. Ben de bu iddaaya katılıyorum. Bir şehrin her bir bölgesi, sokağı, meydanı, caddesi mi güzel olur ! Roma’da oluyor dostlar. Ayrıca bu şehre geldiğiniz zaman 2 tane ülke görmüş oluyorsunuz.

Roma

Roma

Çünkü Roma’da bulunan Vatikan, ayrı bir devlet olarak tanınıyor. Düşünün kendi ordusu bile var.

Şehri gezmeye Vatikan’dan başlayıp, Fontana di Trevi (Aşıklar çeşmesi), Pantheon ve Colosseum rotasını izleyebilirsiniz.

Yol boyunca göreceğiniz restoran ve kafelerde İtalya‘nın nam salan pizza ve makarnalarını tadabilir, bence dünyanın en güzel dondurmalarından birisi olan Roma dondurmasına bayılabilirsiniz.

Akşamları da, şehrin en önemli meydanlarından ve bölgesinden olan Spanish Steps (İspanyol merdivenleri) olmazsa olmazlardan.

Tüm Roma notlarım için, Roma gezilecek yerler yazıma bakınız.

Meydanda toplanan yerli ve yabancı gençlerle sohbet edebilir, bir kaç kadeh şarap içebilirsiniz. Benim en favori 10 şehrimden birisi Roma‘dır.

Roma’ya kadar gelmişken, Pisa ve Floransa şehirlerine de ulaşabilirsiniz. Bütçe olarak ; günde 60-70 Euro gibi bir rakam yeterli olacaktır.

Roma pahalıdır. Özellikle bir çok müze ve tarihi yapı ücretlidir. Uçak biletleri 80-120 euro arasında değişmektedir ve İtalya bizden Schengen vizesi ister.

9.Kyoto-Japonya

2015’in sıcak bir yaz döneminde, dünyanın en iyi şehri olarak seçilen Kyoto’ya gittim. Dedikleri gibi muhteşem bir şehirdi. Aslında bu şehre yazın değil de, özellikle bahar ve sonbahar aylarında gitmek gerekiyordu.

Kyoto

Kyoto

İşten, güçten dolayı ben denk getiremedim. Ama siz denk getirmeye çalışın derim. Kırmızı ve turuncunun her tonunu göreceğiniz parkları, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olan zen bahçeleri ve şaşırtıcı Şinto tapınakları, hayal dünyanızda bile kaybolmanıza neden olacak.

Kyoto Gezilecek Yerler yazımdan tüm detayları okuyabilirsiniz.

Fırsatınız varsa, Ekim ortasından-Kasım ortasına kadar olan dönemde, mutlaka bu şehri görün. Buraya kadar gelmişken, Osaka-Kobe ve Nara şehirlerine de uğramayı ihmal etmeyin.

Bütçe olarak ; Japonya‘nın genelinde günde 60-70 dolar yeterli olacaktır. Ama bu dönem yoğun sezonlardan.

O yüzden erken rezervasyon yaptırmayı unutmayınız. Uçak bileti Tokyo veya Osaka’ya 800-1.000 dolar civarında. En güzel yanı, Japonya bizden vize istemiyor.

10.Santorini-Yunanistan

Hep diyorum. Şu hayatta en sevdiğim şey günbatımı. Bu günbatımı denen güzelliği de yaşadığım en güzel şehirlerden birisi Santorini.

Sadece Yunanistan’ın değil, aynı zamanda dünyanın en güzel adalarından birisi olarak seçilmiş olan Santorini, yaz aylarında hınca hınç dolu oluyor.

Santorini

Santorini, ekim ayında gezilecek yerler arasında en huzurlu olanlardan

O yüzden Ekim ayında hem daha az kalabalık oluyor, hem de o bunaltıcı yaz aylarının sıcaklığı bu dönemde görülmüyor. Adayı gezerken en güzel yol, kiralayacağınız motor veya ATV araçları. Oia kasabası, İmerovigli Kasabası ve Red beach görülmesi gereken en güzel yerler.

Adaya gelmişken, Santorini Akrotiri Müzesi, Perissa Beach (Sahili), Profitis İlias Manastırı ve Kamari Beach diğer güzel duraklarınızdan olabilir.

Bir gece de olsa, adanın yamaçlarına kurulu olan otellerde mutlaka konaklayıp, akşamüzeri gün batımına karşı mis gibi Ege denizinin kokusunu içinize çekerek, bir kadeh şarap içmeyi ihmal etmeyin.

Santorini gezi rehberi yazımdan her bir detayı ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Bütçe olarak ; günde 60 Euro gibi bir rakam yeterli olacaktır. Tabi bu konaklayacağınız otele göre değişebilir. Uçak biletleri 100-150 euro arasında değişmektedir.

Şimdilik Ekim ayı için sizlere önerebileceğim en güzel şehirler bunlar. Şehirlere ait yazılarımın bazıları bitmiş olmasına rağmen, bazılarını hala ne yazık ki yazıyorum.

Malum 300’den fazla şehir, 90’dan fazla ülkeyi yazmak, aynı zamanda farklı şehirler ve ülkelere ait önerileri yazmak çok hızlı olmuyor.

Instagram: Birhayalinpesinde‘den de mutlaka takip edin derim.

Aşağıdaki yazılarıma da mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Umarım Ekim ayında gezilecek yerler konusunda rota önerisi isteyenlere ve henüz karar veremeyenlere, bir nebzede olsa yardımım dokunmuştur. Umarım gittiğiniz şehirlerin sokaklarında kaybolur, hayatınızın en güzel günlerinizi tatilleriniz de yaşarsınız. Beni sosyal medyada da takip etmeyi lütfen unutmayınız. Yorum ve önerilerinizi lütfen aşağıda yer alan yorum kısmına bırakınız. Hayallerinizi gerçekleştirmeniz dileğimle…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.