Yılbaşında Gidilecek Yerler: Yılbaşına nerede girmeli

Yılbaşı programları yapılmaya başlanmıştır. Ama yine de hala karar veremeyenler için şu soru hala zihinlerde yer meşgul ediyor olabilir : Yılbaşında gidilecek yerler nereler? Yılbaşında gidilebilecek ülkeler hangileri? Herkes donarken, ben sıcaktan bunalsam mı ! Ya da en kuzeye çıkıp, şu meşhur Aurora ışıklarının altında, elimde sıcak şarabım, yanımda yanan şöminedeki odunların çıkardığı sesleri dinleyerek huzara mı ersem !

servet şekerleme bannermalta banner
Brüksel-Belçika

Brüksel-Belçika

Yada yakın yerlere mi gitsem ? Şöyle karlar altında bembeyaz desenlere bürünen yakın şehirlerimize mi gitsem ?  Kar yağdıkça camın buğusunu silip, dışarıda havanın buz gibi olmasına rağmen manzaranın güzelliğine baktıkça insanın içini ısıtan, huzur dolacağım yerlere mi gitsem ? Sahi, yılbaşı hangi ülkeye ya da hangi şehre gitmeli ? Anlatayım.

Önce uçak bileti durumunu halledelim : Nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımı En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımda tek tek anlattım.

Helsinki-Finlandiya

Helsinki-Finlandiya

Şimdi. Sizleri hayallere daldırmadan önce, bir şeyi ifade etmek istiyorum : Ben zaten merak ettiğim bir çok yere gittim. Artık en büyük amacım dünya turu yapıp, 30 yaşına kadar 100 ülkeyi görmüş olmak. O yüzden, benim amacım senin de bu işleri öğrenmeni sağlamak. Biliyorum. Bir çok ülkeyi hala bitirmedim. Ama söz zaman bulunca hepsini tek tek yazıcam.

Yılbaşı planlarından önce : Şu linkten mutlaka otelleri inceleyin

Gerçi daha 45-46 ülke var yazmam gereken ama zamanla onlar da biter. O yüzden hadi gel önce sana plan yapalım. Çünkü en zor kısım nereye gideceğine bir türlü karar veremeyip, hep gitmek isteyipte bir türlü plana dökememektir.

Yılbaşında Gidilecek Yerler

Bildiğin gibi yılbaşı zamanında, çoğu yer zaten önceden ayrılır ve kalabalık olur. Özellikle, erken rezervasyon yaptırdıysan, pek muhtemel % 30 civarında daha uygun rakama bir çok yere gidebilirsin. Bunu zaten çoğumuz biliyoruz.

Ama bu dönemde, özellikle Avrupa şehirleri bir başka güzel olur. Meydanlar, mağazalar, restoranlar süslenir, hava bambaşka olur. Zaten merak etme : Aşağıda, doğudan batıya; kuzeyden güneye hepsini tek tek listeledim.

yılbaşında_gidilecek_yerler

Saklıkent-Antalya

Ama bir çoğunun özellikle, Schengen vizesi gereken ülkeler olduğunu unutma (Schengen vizesi nedir yazımda detayları anlattım.).

O yüzden şimdi yapacağım yılbaşı planları listesinde, hem Schengen gereken hem de gerekmeyen ülkeleri de tek tek belirtiyor olacağım.

Bu arada, eğer ki gideceğin ülkelerde araç kiralamayı düşünüyorsan, acele etsen iyi edersin. Çünkü yılın en yoğun tarihlerinde, muhtemelen kiralanacak araç kalmayacaktır. Eğer hangi siteyi kullanacağım diye soracaksan ; Şu Siteyi sayfa sayfa incele derim.

yılbaşında_gidilecek_yerler

Helsinki-Finlandiya

Ayrıca biraz uzaklardan bahsedip, biraz da yılbaşı için Türkiye’de gidilecek yerler durumuna da değineceğim. Umarım senin için güzel rotalar çıkarmayı becerebilmişimdir. Haydi gel biraz hayallere dalıp hayal olan gezi aşkımızı planlara dökmeye çalışalım. Yani, hayal edelim; düşelim peşine…

1- Deniz – Kum – Güneş Rotaları

Hayatın boyunca her yılbaşını soğuk bir Aralık sonunda geçirdiğini düşünüyorum. Nereden mi biliyorum ? Çünkü ben de öyleyim. Ama bizim için soğuk bilinen bu dönem, bir çok Güney Yarımküre ve Ekvator ülkelerinde sıcak bir yaz döneminde kutlanıyor. Ne kar görüyorlar ne de soğuk.

El Nido-Filipinler

El Nido-Filipinler

Eğer böyle bir amacın varsa, Tayland (Koh samui veya Koh Phangan gibi. Tayland linkinden inceleyebilirsin.)- Endonezya(Bali)-Filipinler (El Nido Gezi Rehberi) – Malezya (Langkawi) veya Hindistan (Goa Gezi Rehberi ) gibi ülkeler yılbaşında gidilebilecek ülkeler listende olmalı. Gitmeden önce de, şehirlerdeki otel fiyatlarını kontrol etmeni öneririm. Her bir şehir isminin üzerine tıklarsanız otelleri görebilirsiniz.

Saydığım bütün bu ülkelerde, Aralık ayının son günlerini elinde buz gibi içeceğin, üzerinde t shirtün, bembeyaz kumların üzerinde çıplak ayaklarınla yürüyerek, 30 derece sıcağın altında kutlayabilirsin.

Ayrıca, saydığım bu ülkelerin hepsi de ucuzdur. Ama düzgün plan yapma gerek. Baştan söylediğim gibi. Yılbaşı olduğu için biraz pahalı olabilir. Ayrıca saydığım ülkelerden bir tek Hindistan vizesi almak gerekir. Ama diğerlerine vizesiz gidebilirsin. Uçak biletleri de genelde 1,500-2,000 TL arasında değişir.

Aşağıdaki yazılarımdan, en ince ayrıntısına kadar okuyabilirsin

2- Avrupa’da Kayak Rotaları

İlk önce şunu söyleyeyim. Ben kayak yapmayı bilmiyorum. Beceremiyorum. Tek bildiğim, kar yağdıktan sonra, hele bir de hava günlük güneşlik ise, mis gibi bir kış gününde elimde şarabım, üzerimde montum ile ya ormanda yürümek ya da kayak yapanları izlemek.

Eğer sen bu işlerde iyi isen ve hem ucuz bir yer arıyor hem de yılbaşı için alternatif bir yer olsun diyorsan şimdi sayacağım Avrupa ülkelerinde, ki yer bulabilirsen, gitmeni önerebilirim. Özellikle Avrupa’da nerede ucuza kayak yapabilirim diye merak ediyorsan, şimdi sayacağım en ucuz kayak yapılacak şehirleri mutlaka dikkate al ;

Bled-Sloenya

Bled-Sloenya

Slovenya’da Vogel şehri, Bulgaristan’da meşhur Bansko, Makedonya’da Popova Shapka, Romanya’da Poiana Brasov, Bosna Hersek’de Jahorina ve Slovakya’da Jasna şehirlerine git derim.

Şu yazılarımı da gitmeden inceleyebilirsin :

İnan bana, bu şehirlerde ve ülkelerde, Uludağ‘da harcayacağın paranın neredeyse yarısını harcarsın. Ancak ne yazık ki, saydığım bütün ülkeler (Makedonya Hariç) bizden vize istiyor.

Vize sorununu halletmişseniz, bilin ki bu ülkeler, yılbaşı için yurtdışında gidilecek yerler arasında bence en güzel yılbaşı şehirleridir. Tabi, ne aradığınıza göre değişir…

3- Avrupa’da Gezilecek Yerler

Meşhur Avrupa. Kim bilir gözünde ne kadar büyüyordur. Amsterdam (Hollanda)’ın kanallarında yürümeyi, yılbaşında sevgili ile Paris (Fransa)’in mimari sokaklarında romantizmi yaşayarak Eyfel kulesinin etrafında gezmeyi, Berlin (Almanya) ‘in o tarihi şehrin atmosferini yaşamayı, Viyana (Avusturya)’da özellikle yılbaşı yaklaşırken meydanlara kurulan pazarlarını, Lapland (Finlandiya)’da meşhru Aurora (Kutup ışıkları) ışıklarını görmeyi, Stockholm (İsveç)’de rengarenk daracık sokaklarında kaybolmayı hayal ettin. Kim bilir !

Stockholm-İsveç

Stockholm-İsveç

İşte sana saydığım bu şehirlerin ve ülkelerin hepsi, yılbaşında Avrupa’da gidilecek en güzel Avrupa şehri seçenekleri olarak bilinir ve bir çok yabancı kaynak tarafından da en iyi yılbaşı  kutlanacak ülkeler olarak kabul edilir.

Eğer ekonomik durumun  iyi ise ve 2-3 gün hem yabancı bir ülkede yıl başını kutlamak istiyor hem de biraz kafa dinlemek istiyorsan al sana  yılbaşında gidilecek en güzel ülkeler.

Sanırım, “Yılbaşında yurtdışında nereye gidilir?” diyenlerin büyük bir çoğunluğu,  yılbaşı yurtdışı macerası için Avrupa kıtası tercihinde bulunuyor.

Avrupa linkine tıklayarak tüm yazılarımı görebilirsiniz.

En büyük nedenlerinden birisi de; özellikle meydanlara kurulan pazarlar, yılbaşı hazırlıklarını şehirlerin dört bir yanında hissedebileceğiniz süslemeler. Gerçekten de efsane güzeldirler. Ama gitmeden önce mutlaka yukarıda yazdığım şehirlere tıklayarak otel fiyatlarını kontrol etmeni öneririm. Malum. Yılbaşı…

4- Türkiye’de Yılbaşı Kayak Rotaları

“Yok kardeşim. Yılbaşında gidilecek şehirler iyi güzel de, bize öyle yurtdışlarından falan bahsetme. Şöyle yakın olsun. Vize imiş, pasaportmuş uğraşamayız. Ayrıca o kadar da paramız yok. Euro kaç para biliyor musun sen ?” diye söyleniyorsan pekala.

O halde, yılbaşı planı için Türkiye’de gidilecek yerler hakkında konuşalım. Ben de kayak yaptığımdan falan değil de, daha çok gidip, gezip, gördükten sonra hoşuma gittiği için biraz bahsedeyim. Şimdi. Uludağ falan diyeceğim kızacaksın. Haklısın. Çok pahalıdır.

Uludağ

Uludağ

Bu arada Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri yazıma da bakmayı unutmayın. Kendimce en iyi 10 kayak merkezimizi yazdım.

O yüzden pas geçiyorum ve hemen yanıbaşında yer alan Kartepe‘yi veya Kartalkaya‘yı öneriyorum. Hem daha ucuz hem de arabayla ulaşımı rahat. Biraz daha uzak ve bir nebze daha ucuz bir yer arıyorsan, adres ErzurumPalandöken.

Hem Erzurum‘a da gitmişken cağ kebabını da yer öyle gelirsin. Bir de Erzurum Havalimanından araç ile 20-30 dakika gibi kısa bir sürede Palandöken’e ulaşabilirsin.

Saklıkent-Antalya

Saklıkent-Antalya

Bir diğer tercihin de Kayseri’nin göz bebeği Erciyes olabilir. Hatta otelde kalmak istemezsen, Kayseri şehir merkezinde konaklayıp, günü birlik kayak yapmak için Erciyes’e gidebilirsin.

Türkiye’de otel rezervasyonlarınızı şu linkten yapmanızı öneririm. Hem daha ekonomik hem de çok güzel otelleri listeliyorlar.

Son önerim ise Antalya yılbaşı programları hakkında. Evet kayak yapmak için. Saklıkent diye bir yer var. Ama burası Fethiye‘deki Saklıkent kanyonu değil. Haberin olsun. Bu dediğim yerde de kayak yapabilirsin. Hem de fiyatlar Uludağ gibi popüler yere göre % 50 daha ucuz.

5- Türkiye Huzur Rotaları

İşte bak bu benim tercihim olacak. Yaşlanıyoruz. Şimdi. İstanbul‘da yaşayanlar için plan yapacağım. Diğer şehirler zaten inanın daha sakin ve sessiz oluyor.

Bunu Türkiye’nin 60’dan fazla ilini gezmiş ve Fethiye gibi küçük bir şehirde yaşamış bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Aşağıda yazacağım şehirlerin üzerine tıklayarak otel fiyatlarını kontrol etmeyi unutmayın.

İlk durak Ağva. Hemen 1-2 saat mesafede kaçmak için çok güzel bir rota. Bir ev kiralanıp, şömine yakılıp huzura erilebilir. Hem kar olmaz, hem de ulaşım daha kolay olabilir. (Ağva yazılarıma mutlaka bakmalısın.)

Yedigöller

Yedigöller

Yok kara kışa teslim olalım, buğulanan camı silip dışarıdaki bembeyaz örtüyü görelim dersen, rotanı Sapanca–AbantYedigöller bölgesine çevireceksin. Huzur ne demek göreceksin. Bu bölge her mevsim mi güzel olur arkadaş !

Son önerim ise, 4-5 kez gittiğim ama sanırım 100 kez daha giderim dediğim, dünyada eşi benzeri olmayan ve bütün otoriteler tarafından da hayran olunan şehir. Kapadokya.

Gittin mi bilmiyorum ama bu kış olmasa bile bu yıl ne yap ne et git. Öyle güzel, öyle büyüleyicidir ki ! Hatta gitmeden önce Kapadokya Gezi Rehberi yazım tam plan yapmalık olacaktır.

Ayrıca, son zamanlarda herkesin dilinden düşürmediği Doğu Ekspresi ile Kars’a yolculuk yapmak da çok güzel bir deneyim olabilir. O yüzden, böyle bir planın olursa, Kars linkinden tüm önerilerimi tek tek okumanı öneririm.

6- Parti Arayan Genç Ruhlulara Öneriler

Yılbaşı gelince ne yapılır diyenker için, en güzelini en sona sakladım. Dedim ya biz yaşlandık diye. Eskiden olsa, ki henüz 27 yaşındayım ama ruhum yaşlandı, nerde sabaha kadar tepinip, güneş doğana kadar eğlenen çocuk, nerde şimdiki genç ihtiyar.

O yüzden, özellikle genç kardeşlerim veya genç hisseden büyüklerim, keşfedecek çooookk eğlenceli mekanlar var bu güzeller güzeli dünyamızda.

İmkanınız varsa, şimdi sayacağım bütün konumları ömrünüz boyunca ne yapın ne edin bir kez gitmeye çalışın. Eğer, gitmeyi başarırsanız ve dönmeyi de becerebilirseniz, ki şaka söylüyorum, döndükten sonra zaten detaylı konuşuruz.

Pattaya-Tayland

Pattaya-Tayland

Tayland‘ta bir ada var. Koh Phangan. Bu adayı iyi araştır. Özellikle Moon light parti diye bir partileri var. Ona ne yap ne et katıl. Dünyanın en iyi 10 partisinden birisi olarak geçiyor.

Zaten Tayland ucuz bir ülke. Hala. Ama bu dönemde bir çok ülke gibi burası da biraz daha pahalı olabilir. Sahilde yat, denizde deniz yatağında uyu, ama ne yap ne et git.

Tayland yazılarımızı da mutlaka okumanızı öneriyorum

Bir diğer önerim ise New York. Çok pahalı. Daha da pahalı olacak. Ama özellikle yılbaşı gecesi Times meydanının yeni yıl için süslenip, püslenişine ve o hıncahınç kalabalığın eğlenişine tanıklık etmek için git.

Sabahlara kadar eğlen. Ama bunu ömründe bir kez yap. Amerikalılar eğlenmeyi çok severler ve gayet de güzel eğlenirler. Gidince ne demek istediğimi anlarsın. Giderken de, “Ucuza konaklama” yazımı bir oku. Yardımcı olacaktır. Hatta New York gezi rehberi yazılarımı da okuyun derim.

New York-ABD

New York-ABD

Diğer önerim Las Vegas‘tan. Bu adamlar manyak. Çok içten, net ve emin olarak söylüyorum. Bu şehir aynen filmlerde söyledikleri gibi.

What happens in Vegas stays in Vegas diyorlar ya. Heh işte o lafı boşa söylemiyorlar. O yüzden eğer para sorunun yoksa ne yap ne et git. Gündüz uyu. Geceleri şehri yaşa. Neden biliyor musun ?

Çünkü gerçekten, gündüzleri şehirde hiç bir şey yok. Gece hayatı, casinolar, şovlar… Her şey gece oluyor. Haberin olsun.

Bir de lütfen limitlerini bil. Dikkatli ve mantıklı yaşa. Sonunda geri dönüşü olacak şeyler yap. Kontrolünü kaybetme. O ışıklı dünyanın esiri olup, gözün dönmesin. Her şeyin bilincinde ol. Las Vegas gezi rehberi yazılarıma bakabilirsiniz.

yılbaşı Bellagio-Las Vegas

Bellagio-Las Vegas

Son olarak, bence bizim için en güzel duraklardan olan Kıbrıs‘dan da bahsetmeden olmaz tabi. Yavru vatan, özellikle Yılbaşı döneminde çok güzel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Hem gece hayatı, hem deniz havası hem de güzel otelleri ile güzel bir rota olacaktır. Gündüz sahillerde keyif yapılıp; akşamları da eğlenmek için biçilmiş kaftan doğrusu. Hatta planlar yapmadan önce, Yılbaşı Otelleri linkinden harika otelleri tek tek incelemenizi öneririm.

Aşağıdaki yazılarımı da mutlaka okuyunuz :

Yeni yıla nerede, hangi şartlarda gireceğini bilmiyorum ama tek temennim, huzurlu, mutlu ve bol gezmeli bir yeni yıl geçirmen. Hayal ettiğin tatili, sağlıklı ve keyfini çıkararak gitmen. Hangi şartlar altında gideceğini bilmiyorum.

Ama ben bu işe artık baş koydum. Söz verdim kendime. Ne yapıp ne edip bildiğim ne varsa anlatacağım diye. Umarım, sana anlattığım bu bilgiler ve öneriler, bir nebze de olsa faydalı oluyordur ve önümüzdeki yılda en azından ilk seyahatine çıkmanda küçücük de olsa bir faydam dokunacaktır. Beni, aşağıdaki veya yan taraftaki sosyal medya hesaplarımdan da mutlaka takip et. Şimdiden harika yıllar dilerim. Hayal et. Düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

3 Yorum

    • Deniz Pehlivan
  1. Hare

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sosyal Medyada Beni Takip Edin!

instagram logo resimiyoutube logo resimi