Yılbaşına Nerede Girmeli ?

Yılbaşında Gidilecek Yerler

2016 yılına nerede girsem ? Herkes donarken, ben sıcaktan bunalsam mı ! Ya da en kuzeye çıkıp, şu meşhur Aurora ışıklarının altında, elimde sıcak şarabım, yanımda yanan şöminedeki odunların çıkardığı sesleri dinleyerek huzara mı ersem ! Yok yok. O kadar param yok arkadaş. Başka plan yapmalı. Yakın yerlere mi gitsem ? Şöyle karlar altında bembeyaz desenlere bürünen yakın şehirlerimize mi gitsem ?  Kar yağdıkça camın buğusunu silip, dışarının buz gibi olmasına rağmen manzaranın güzelliğine baktıkça insanın içini ısıtan, huzur dolacağım yerlere mi gitsem ? Sahi, yılbaşında hangi ülkeye ya da hangi şehre gitmeli ? Anlatayım.

Brüksel-Belçika

Brüksel-Belçika

Dostum. Seni hayallere daldırmadan önce, bir şeyi ifade etmek istiyorum. Ben zaten merak ettiğim bir çok yere gittim. Artık en büyük amacım dünya turu yapıp, 30 yaşına kadar 100 ülkeyi görmüş olmak. O yüzden, benim amacım senin de bu işleri öğrenmeni sağlamak. Biliyorum. Bir çok ülkeyi hala bitirmedim. Ama söz zaman bulunca hepsini tek tek yazıcam. Gerçi daha 45-46 ülke var yazmam gereken ama zamanla onlar da biter. O yüzden hadi gel önce sana plan yapalım. Çünkü en zor kısım nereye gideceğine bir türlü karar veremeyip, hep gitmek isteyipte bir türlü plana dökememektir.

Saklıkent-Antalya

Saklıkent-Antalya

Baştan uyarayım. Yılbaşında heryer hınca hınç dolu olur. Bunu sen de biliyorsun ! Eğer, zamanında biletlerini almamışsan, pek muhtemel % 30-40 daha fazla para ödemek zorunda kalırsın. E bu da, bizim gibi sırtçantası ile gezen yol aşıklarının bütçesini sarsar. Pek mutlu etmez. Ama eğer “Ben yine de bir şansımı deneyeyim !” diyorsan, Avrupa şehirleri güzel bir tercih olur. Ama bir çoğunun özellikle, Schengen vizesi gereken ülkeler olduğunu unutma. O yüzden şimdi yapacağım planlarda da, hem Schengen gereken hem de gerekmeyen ülekeri de tek tek belirtiyor olacağım. Ayrıca biraz uzaklardan bahsedip, biraz da Türkiye’de yılbaşında gidilecek yerlere de değineceğim. Umarım senin için güzel rotalar çıkarmayı becerebilmişimdir. Haydi gel biraz hayallere dalıp hayal olan gezi aşkımızı planlara dökmeye çalışalım…

Helsinki-Finlandiya

Helsinki-Finlandiya

1- Yılbaşında Deniz-Kum-Güneş Rotaları

Hayatın boyunca her yılbaşını soğuk bir Aralık sonunda geçirdiğini düşünüyorum. Nereden mi biliyorum ? Çünkü ben de öyleyim. Ama bizim için soğuk bilinen bu dönem, bir çok Güney Yarımküre ve Ekvator ülkelerinde sıcak bir yaz döneminde kutlanıyor. Ne kar görüyorlar ne de soğuk. Eğer böyle bir amacın varsa, Tayland (Koh samui veya Koh Phangan)- Endonezya(Bali)-Filipinler (PalawanBoracay) – Malezya (Langkawi) veya Hindistan (Goa) gibi ülkelere gitmelisin. Saydığım bütün ülkelerde, Aralık ayının son günlerini elinde biran, üzerinde t shirtün, bembeyaz kumların üzerinde çıplak ayaklarınla yürüyerek, 30 derece sıcağın altında kutlayabilirsin. Ayrıca, saydığım bu ülkelerin hepsi de ucuzdur. Günde 40-50 dolar çok bile. Ama düzgün plan ya-pa-cak-sın. Baştan söylediğim gibi. Yılbaşı olduğu için biraz pahalı olabilir. Ayrıca saydığım ülkelerden Endonezya kapıda vize verir, Hindistan vize ister ama diğerlerine vizesiz gidebilirsin. Uçak biletleri de genelde 1,500-2,000 TL arasında değişir.

El Nido-Filipinler

El Nido-Filipinler

2- Avrupa’da Yılbaşı Kayak Rotaları

İlk önce şunu söyleyeyim. Ben kayak yapmayı bilmiyorum. Beceremiyorum. Tek bildiğim, kar yağdıktan sonra, hele bir de hava günlük güneşlik ise, mis gibi bir kış gününde elimde şarabım, üzerimde montum ile ya ormanda yürümek ya da kayak yapanları izlemek. Eğer sen bu işlerde iyi isen ve hem ucuz bir yer arıyor hem de yılbaşı için alternatif bir yer olsun diyorsan şimdi sayacağım Avrupa ülkelerinde, ki yer bulabilirsen, gitmeni önerebilirim. Özellikle Avrupa’da nerede ucuza kayak yapabilirim diye merak ediyorsan, şimdi sayacağım en ucuz kayak yapılacak şehirleri mutlaka dikkate al ; Slovenya’da Vogel şehri, Bulgaristan’da meşhur Bansko, Makedonya’da Popova Shapka, Romanya’da Poiana Brasov, Bosna Hersek’de Jahorina ve Slovakya’da Jasna şehirlerine git derim. İnan bana, bu şehirlerde ve ülkelerde, Uludağ‘da harcayacağın paranın neredeyse yarısını harcarsın. Ancak ne yazık ki, saydığım bütün ülkeler (Makedonya Hariç) bizden vize istiyor.

Bled-Sloenya

Bled-Sloenya

3-Avrupa’da Yılbaşı Rotaları

Meşhur Avrupa. Kim bilir gözünde ne kadar büyüyordur. Amsterdam (Hollanda)’ın kanallarında yürümeyi, Paris (Fransa)’in mimari sokaklarında romantizmi yaşayarak Eyfel kulesinin etrafında gezmeyi, Berlin (Almanya) ‘in o tarihi şehrin atmosferini yaşamayı, Viyana (Avusturya)’da özellikle yılbaşı yaklaşırken meydanlara kurulan pazarlarını, Lapland (Finlandiya)’da meşhru Aurora (Kutup ışıkları) ışıklarını görmeyi, Stockholm (İsveç)’de rengarenk daracık sokaklarında kaybolmayı hayal ettin. Kim bilir ! İşte sana saydığım bu şehirlerin ve ülkelerin hepsi, Avrupa’da yılbaşında gidilecek en güzel rotalar olarak bir çok yabancı kaynak tarafından da en iyi yılbaşı  rotaları olarak biliniyor. Eğer ekonomik durumun  iyi ise ve 2-3 gün hem yabancı bir ülkede yıl başını kutlamak istiyor hem de biraz kafa dinlemek istiyorsan al sana en güzel rotalar.

Stockholm-İsveç

Stockholm-İsveç

4-Türkiye’de Yılbaşı Kayak Rotaları

“Yok kardeşim. Bize öyle yurtdışlarından falan bahsetme. Şöyle yakın yerler olsun. Vize imiş, pasaportmuş uğraşamayız. Ayrıca o kadar da paramız yok. Euro kaç para biliyor musun sen ?” diye söyleniyorsan pekala. O halde, Türkiye’de yılbaşında gidilecek en güzel kayak rotalarından bahsedelim. Ben de kayak yaptığımdan falan değil de, daha çok gidip, gezip, gördükten sonra hoşuma gittiği için biraz bahsedeyim. Şimdi. Uludağ falan diyeceğim kızacaksın. Haklısın. Çok pahalıdır.

Uludağ

Uludağ

O yüzden pas geçiyorum ve hemen yanıbaşında yer alan Kartepe‘yi veya Kartalkaya‘yı öneriyorum. Hem daha ucuz hem de arabayla ulaşımı rahat. Biraz daha uzak ve bir nebze daha ucuz bir yer arıyorsan, adres Erzurum-Palandöken. Hem Erzurum‘a da gitmişken cağ kebabını da yer öyle gelirsin. Bir de Erzurum Havalimanından araç ile 20-30 dakika gibi kısa bir sürede Palandöken’e ulaşabilirsin. Bir diğer tercihin de Kayseri’nin göz bebeği Erciyes olabilir. Hatta otelde kalmak istemezsen, Kayseri şehir merkezinde konaklayıp, günü birlik kayak yapmak için Erciyes’e gidebilirsin. Son önerim ise Antalya. Evet kayak yapmak için. Saklıkent diye bir yer var. Ama burası Fethiye‘deki Saklıkent kanyonu değil. Haberin olsun. Bu dediğim yerde de kayak yapabilirsin. Hem de fiyatlar Uludağ gibi popüler yerlere göre % 50 daha ucuz.

Saklıkent-Antalya

Saklıkent-Antalya

5-Türkiye’de Huzur Rotaları

İşte bak bu benim tercihim olacak. Yaşlanıyoruz. Şimdi. İstanbul‘da yaşayanlar için plan yapacağım. Diğer şehirler zaten inanın daha sakin ve sessiz oluyor. Bunu Türkiye’nin 60’dan fazla ilini gezmiş ve Fethiye gibi küçük bir şehirde yaşamış bir kardeşiniz olarak söylüyorum. İlk durak Ağva. Hemen 1-2 saat mesafede kaçmak için çok güzel bir rota. Bir ev kiralanıp, şömine yakılıp huzura erilebilir. Hem kar olmaz, hem de ulaşım daha kolay olabilir. Yok kara kışa teslim olalım, buğulanan camı silip dışarıdaki bembeyaz örtüyü görelim dersen, rotanı SapancaAbantYedigöller bölgesine çevireceksin. Huzur ne demek göreceksin. Bu bölge her mevsim mi güzel olur arkadaş ! Son önerim ise, 4-5 kez gittiğim ama sanırım 100 kez daha giderim dediğim, dünyada eşi benzeri olmayan ve bütün otoriteler tarafından da hayran olunan şehir. Kapadokya. Gittin mi bilmiyorum ama bu kış olmasa bile bu yıl ne yap ne et git. Öyle güzel, öyle büyüleyicidir ki !..

Yedigöller

Yedigöller

6-Yılbaşında Parti Arayan Genç Ruhlular

Dedim ya biz yaşlandık diye. Eskiden olsa, ki henüz 26 yaşındayım ama ruhum yaşlandı, nerde sabaha kadar tepinip, güneş doğana kadar eğlenen çocuk, nerde şimdiki genç ihtiyar. O yüzden dostum, özellikle genç kardeşim, senin daha görecek, keşfedecek çooookk uzun bir yolun var. İmkanın varsa, şimdi sayacağım bütün yerlere ömrün boyunca ne yap ne et bir kez gitmeye çalış. Eğer, gitmeyi başarırsan ve dönmeyi de becerebilirsen ki şaka söylüyorum, döndükten sonra zaten detaylı konuşuruz.

Tayland‘ta bir ada var. Koh Phangan. Bu adayı iyi araştır. Özellikle Moon light parti diye bir partileri var. Ona ne yap ne et katıl. Dünyanın en iyi 10 partisinden birisi olarak geçiyor. Zaten Tayland ucuz bir ülke. Hala. Ama bu dönemde bir çok ülke gibi burası da biraz daha pahalı olabilir. Sahilde yat, denizde deniz yatağında uyu, ama ne yap ne et git.

Pattaya-Tayland

Pattaya-Tayland

Bir diğer önerim ise New York. Çok pahalı. Daha da pahalı olacak. Ama özellikle yılbaşında Times meydanın yeni yıl için süslenip, püslenişine ve o hıncahınç kalabalığın eğlenişine tanıklık etmek için git. Sabahlara kadar eğlen. Ama bunu ömründe bir kez yap. Amerikalılar eğlenmeyi çok severler ve gayet de güzel eğlenirler. Gidince ne demek istediğimi anlarsın. Giderken de, “Ucuza konaklama” yazımı bir oku. Yardımcı olacaktır. Hatta New York yazılarım için tıklayınız.

New York-ABD

New York-ABD

Son önerim Las Vegas‘tan. Dostum. Bu adamlar manyak. Çok içten, net ve emin olarak söylüyorum. Bu şehir aynen filmlerde söyledikleri gibi. What happens in Vegas stays in Vegas diyorlar ya. Heh işte o lafı boşa söylemiyorlar. O yüzden eğer para sorunun yoksa ne yap ne et git. Gündüz uyu. Geceleri şehri yaşa. Neden biliyor musun ? Çünkü gerçekten, gündüzleri şehirde hiç bir şey yok. Gece hayatı, casinolar, şovlar… Her şey gece oluyor. Haberin olsun. Bir de lütfen limitlerini bil. Dikkatli ve mantıklı yaşa. Sonunda geri dönüşü olacak şeyler yap. Kontrolünü kaybetme. O ışıklı dünyanın esiri olup, gözün dönmesin. Her şeyin bilincinde ol. Las Vegas yazılarım için tıklayınız.

Bellagio-Las Vegas

Bellagio-Las Vegas

Yeni yıla nerede, hangi şartlarda gireceğini bilmiyorum ama tek temennim, huzurlu, mutlu ve bol gezmeli bir 2016 yılı geçirmen. Hayal ettiğin yerlere, sağlıklı ve keyfini çıkararak gitmen. Hangi şartlar altında gideceğini bilmiyorum. Ama ben bu işe artık baş koydum. Söz verdim kendime. Ne yapıp ne edip, bildiğim ne varsa anlatacağım diye. Umarım, sana anlattığım bu bilgiler ve öneriler, bir nebze de olsa faydalı oluyordur ve 2016 yılında en azından ilk seyahatine çıkmadanda küçücük de olsa bir faydam dokunacaktır…

2016 yılında bolca hayal kurup, gerçekleştirmen dileğimle…

Instagram: www.instagram.com/birhayalinpesinde

Snapchat: denizpehlivann

Deniz Pehlivan

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap