Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri önerilerim arasında kendimce beğendiğim 10 yeri aşağıda anlattım. İçlerinden bazıları oldukça uygun ve az bilinen kayak merkezleri arasında. Pek tabiki kayak merkezi denince ilk akla gelen yer Uludağ ve aşırı pahalı. Ama “Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri neresi ?” diye sorsanız, şahsen ilk Uludağ’ı önermem. Çünkü her bölgede farklı iyi kayak merkezleri var. Mesela Ege’de Isparta’da Davraz kayak merkezi, Marmara’da Kocaeli’ndeki Kartepe kayak merkezi, Doğuda ise Kars Sarıkamış kayak merkezi ilk aklıma gelen yerler.

İşte bunun gibi daha nice kayak yerlerini ve özelliklerini tek tek aşağıda bulabilirsiniz. Hatta size şu kadarını söyleyeyim : Antalya’da bile kayak tesisi var biliyor muydunuz ? Merak etmeyin. Onu da aşağıda anlattım.

En Güzel Kayak Merkezleri Önerilerim

Eğer derdiniz kayak yapmaksa : Kayak merkezleri, birbirinden farklı olabiliyor. Kimisi çok zorlu olarak bilinse de, kimisi daha kolay olabiliyor. Yani zorluk dereceleri oluyor.

Eğer ilk defa kayak yapacaksanız, mutlaka hocalardan eğitim almalısınız. Aksi takdirde, şakaya gelebilecek bir spor olmadığını, canınız yandıktan sonra anlarsınız. Umarım böyle bir olayla karşılaşmazsınız. Baştan uyarmak istedim !!!

türkiye en iyi kayak merkezleri

En İyi Kayak Merkezleri listesi Top 10

Diyelim; kayak yapmayı öğrendiniz. Keyfini sürmek istiyorsunuz. Peki kayak yapmak için nereye gitmeli ve bu kayak aktivitesinin maaliyeti ne olur ?

Şimdi, direk Uludağ’a cuma akşamı gider, pazar akşam dönerim derseniz, pahalı olacaktır. E bir de, bu kayak işi ülkemizde lüks bir aktivite olarak görülür.

Önemli : Aşağıda belirttiğim fiyatlar değişmiş olabilir. Malum, enflasyon…

Ama inanın bana, sana şimdi anlatacağım bazı yerler var ki öyle Uludağ’daki gibi aşırı pahalı değildir.

Bu arada bu kayak işleri, sanırım artık yurtdışında daha ucuz. Sırf kayak yapmak için bir çok kayak sever, yurtdışındaki kayak merkezlerine akın eder oldu. Ben de zaten o alternatif yerleri de aşağıda anlattım.

Bu işler ne kadar mal olur derseniz : Gideceğiniz tarihlerdeki otel fiyatlarından anlayabilirsiniz.

Bazı yerler 100-200 TL iken, bazı yerler 500-1000 TL olabilir. Otellerin listelerini de göresiniz diye, tek tek otellerin linklerini koydum. Göz gezdirirsiniz.

Bir de son tavsiye : Kayak yapmaya haftaiçi gidin. En az % 30 daha ucuz olacaktır. Benden söylemesi. Neyse yine çok konuştum. Türkiye’deki en güzel 10 kayak tesisine ve bu kayak merkezlerinin özelliklerine haydi gelin birlikte bakalım.

1. Erzurum-Palandöken

Şehir merkezine 10 dakika uzaklıkta bulunan Palandöken kayak merkezi, 6 ay karla kaplıdır. 3.185 metrelik zirvesi ile saatte 4.500 kapasiteli 8 mekanik tesisle hizmet verir ve toplamda 22 pisti vardır.

kayak yapmak için nereye gidilir

Erzurum-Palandöken kayak tesisi

Uzunluğu ise 12 km’dir. İster şehir merkezinde konaklayıp günü birlik gelebilir, ister de Palandöken’de bulunan otellerde konaklayabilirsiniz.

Bir de gelmişken cağ kebabı yemeden dönmemenizi öneririm. Ekonomik Palandöken otellerine mutlaka bakınız.

2. Kayseri-Erciyes

3 bin 916 metre yüksekliği ile Orta Anadolu’nun en yükseği. Dağın kuzey yamacında yer alan Tekir yaylası, Erciyes Kayak Merkezi‘nin bulunduğu yer. Kayseri’den 20-25 km uzaklıkta. Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes, Mart ayı sonuna kadar hizmet veriyor.

kayak için nereye gidilir

Kayseri-Erciyes : İç Anadolu’daki en iyi kayak tesislerinden

Kayseri havalimanından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bölgede konukevleri veya oteller hizmet veriyor ve gelmişken mutlaka 60 km uzaklıktaki Kapadokya’yı da görün derim. Kapadokya kışın başka güzeldir. Kayseri’deki ekonomik  kayak merkezi otelleri için tıklayınız.

3. Isparta-Davraz

Isparta şehir merkezine 26 km mesafesede bulunan Davraz, Göller Yöresi‘nde yer alıyor. Tesis saatte 4.000 kişiyi ağırlayabiliyor ve 2.100 metre yüksekliğe çıkarabiliyor.

kayak tesisleri ısparta davraz

Isparta-Davraz : Ege’de kayak yapılacak yerlerden

Toplam pist uzuluğu 5 km ve bir çok kayak merkezine göre daha hesaplı bir rota. Özellikle Ege bölgesi civarında iseniz, mutlaka, kayak yapmasanız bile görmeniz için tavsiye ederim. Davraz kayak merkezi otelleri için tıklayınız.

4. Bursa-Uludağ

Ülkemizin en popüler ve en kazık yeri olur kendileri. Bursa‘dan 1 saat uzaklıkta, İstanbul’dan ise 220 km mesafededir. Kalabalıktır.

İnsandan kaçarken, kendinizi kalabalığın ortasında bulursunuz. Ama hem yakındır hem de nam yaptığı için ayılıp-bayılınır.

bursa kayak tesisleri uludağ

Bursa-Uludağ : En pahalı kayak merkezlerinden

En uzun pist 2 km’dir. 25 otel hizmet verir. Saatte 850 kişi kapasiteli, 30’dan fazla pisti bulunur.

Aynı zamanda bir çok etkinlik ve eğlence odaklı konserlerden dolayı tam bir cazibe merkezidir. Özellikle kış ortasında bir çok etkinlik ve kış partileri düzenlenir. Uludağ’daki efsane otellere göz atabilirsiniz.

5. Çankırı-Ilgaz

Kastamonu-Çankırı arasında bulunan Ilgaz kayak tesisleri, Aralık-Nisan ayları arasında hizmet veriyor. Kayak merkezi 2.850 metre yükseklikte, köknar ve çam ağaçlarının arasında, Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer alıyor.

kastamonu ılgaz tesisi

Çankırı-Ilgaz : En uygun kayak yapılacak yerler arasında

Kayak pistlerinin ortalama uzunluğu 2.000 metre. Gece de kayak yapılabiliyor. Fiyatlar çok uygun. Ilgaz’daki ekonomik oteller için tıklayınız.

6. Bolu-Kartalkaya

İstanbul’a 275 , Ankara’ya 220, Bolu’ya 40 km mesafede yer alan Kartalkaya, 2375 metre yükseklikte bulunan kayak merkezi ile Köroğlu Milli Parkının kalbinde bulunuyor. Uludağ‘a alternatif olarak göz önünde bulundurabileceğin sakin bir rota.

türkiyenin en iyi kayak merkezleri bolu kartalkaya

Bolu-Kartalkaya : En güzel kayak merkezi

En uygun dönem Aralık ortası ile Mart ortası. 1250 yatak kapasiteli oteller hizmet veriyor.

Saatte Tesis, 5000 kişiye yakın kapasitesi ile emrine amade. Pistlerin en uzunu 4.000 metre. Kartalkaya Kayak Merkezindeki oteller için tıklayınız.

7. Kocaeli-Kartepe

Tam mangalda sucuk yapmalık bir yer. Yanında da şöyle sıcak bir çay. Tepeye çıkarken, güneşli bir güne denk gelir de, dağın yamacında kalan şehrin bulutların altında kayboluşuna denk gelirseniz, keyfine diyecek yoktur.

Yol boyunca her yer kafa dinlemeye müsait. Kayak değil de, nedense ilk aklıma gelen şey bu olmuştu.

Kartepe kayak merkezi

Kocaeli-Kartepe En iyi kayak merkezleri tesisleri

O yüzden, siz de “Bir yerlere kaçayım ama kayak yapmasam da olur!” diyorsanız, Kartepe çok güzel bir kaçış rotası olacaktır.

Eğer kayak da yapacağım diyorsanız, tesislerin olduğu kayak merkezine de çıkabilirsiniz. Saatte 4.650 kişi kapasiteli ve 12 pisti olan Kartepe’de 1 adet de otel bulunuyor. Kartepe Kayak merkezi oteli için tıklayınız.

8. Antalya-Saklıkent

Antalya il merkezinden 45 km uzaklıkta bulunan Saklıkent, 2.750 metre yükseklikte bulunuyor. Tesise şehir merkezinden 1 saatte ulaşabiliyorsunuz.

Buranın en enteresan yanı ne biliyor musunuz ? Antalya’da t shirt ile gezerken, 1 saat sonra kayak yaparken kendinizi bulabilirsiniz.

Malum ben Fethiyeliyim. Bizim oralara yakın olduğu için ara sıra gitmişliğim vardır buraya. Fethiye’de kar yağmadığı için biz de, hem Antalya’yı gezer, hem de Saklıkent’e gelip, kar hasretimizi giderirdik.

Saklıkent Antalya tesisi

Saklıkent-Antalya : Akdeniz’de kayak yapılacak yerler arasında

Eğer, bu kayak merkezine gelmeyi düşünürseniz , Antalya’da kalın derim. Git-gel yaparak kolayca ulaşabilirsiniz.

Ya da 1 tesis var onda da konaklayabilirsiniz ama sadece 1 tane olduğu için yer bulmakta sıkıntı olabiliyor. Saklıkent‘e yakın otelleri görmek için Saklıkent Otelleri ‘ne bakabilirsiniz.

9. Kars-Sarıkamış

Dünyada kristal karın yağdığı 2 yerden birisi burası. Kars‘a 55 km uzaklıkta bulunan kayak merkezi, 2800 metre yükseklikte bulunuyor.

Kars Havalimanından 45 dakika mesafede. Buranın en büyük özelliği, benzerinin Alplerde bulunan kristal kar yapısı olduğu söyleniyor, ki bizzat gördüm gerçekten de öyle.

Ayrıca tesisin, 12 kilometreyi bulan 5 farklı pisti bulunuyor.

kars sarıkamış merkezi

Türkiye’nin en güzel kayak merkezleri

2800 rakımlı olan bölge sarıçam ağaçları ile kaplı. Bu sene, belki kayak için değil ama sırf oraları görmek uğruna yaz aylarında gitmeyi planlayanlardandım ve bizzat gittim, bayıldım. Hem Kars insanı, hem doğa inanılmazdı.

Belki siz de kayak için gidersiniz diye yazayım dedim. Ayrıca, Kars gezi rehberi yazımdan da, aradığınız tüm bilgileri bulabilirsiniz.

10. Gümüşhana-Zigana

Karadeniz. Yeri bende başkadır. Havası, dağları, ormanları, suyu, toprağı… İşte bu coğrafyanın en güzel kayak merkezlerinden birisi de Zigana’da.

Gümüşhane’ye 40, Trabzon’a 60 km uzaklıkta. Aralık-Nisan döneminde bolca kar bulabileceğiniz Zigana kayak merkezinde, 661 metre uzunluğunda, 843 kişi kapasiteli tesis bulunuyor.

Eğer Karadeniz bölgesine kış aylarında yolunuz düşerse, bir uğrayın derim. Zigana’daki ekonomik oteller için tıklayınız.

Gümüşhane Zigana tesisi

Gümüşhane-Zigana : Kayak tesisleri

Sizden Gelen Kayak yerleri ve merkezleri soruları

En iyi kayak nerede yapılır ? 

Aslında en iyi kayak diye bir şey yok. Sadece tesis tipi, kar seviyesi ve fiyat performansı olarak kayak rotalarına bakmak gerekir.

Dünyada kayak yeri olarak nerelere gidilir ? 

En popüler yerlerin başında İsviçre’deki Alp Dağları gelir ama inanılmaz pahalıdır. Biraz daha uygun yerler arıyorsanız, bir aşağıdaki soruya bakın.

Kayak yapmak pahalı mıdır ? 

Hayır aslında değildir. Türkiye’de herkes Uludağ’a gidip fiyatları şişirdiği için pahalı gibi görünür.

Ama yanıbaşımızdaki Bulgaristan’ın Bansko şehrinde kayak yapmak çok daha uygundur. Hatta yarı yarıya. Hatta Makedonya’daki Popova Shapka’yı da listenize alabilirsiniz.

Başka hangi kayak merkezlerini öneririm ? 

Bu saydıklarıma ilaveten ülkemizdeki en iyi kayak yapılacak yerler olarak :

 • Denizli Nikfer Bozdağ kayak merkezi
 • Burdur Salda kayak merkezi
 • Elazığ Hazarbaba kayak tesisi
 • Maraş Yedikuyular kayak merkezi
 • Erzincan Erdağ kayak merkezi (Türkiye’nin en uzun kayak pisti)
 • Ankara Elmadağ kayak merkezi
 • Erzincan-Bolkar kayak merkezi
 • Bingöl-Yolaçtı kayak merkezi
 • Artvin Atabarı kayak merkezi
 • Ağrı-Bubi Dağı’nı da iyi kayak merkezleri listeme ekleyebilirsin.

Belki oralara yakın bir yerde olursanız ve ne yapacağınıza karar verememişsinizdir diye bu kayak tesisilerini de ekleyeyim dedim.

Aşağıdaki yazılarımı da mutlaka okuyunuz :

Kayak için nereye gidilir deyip, planlar yapıp, bu güzel yerlere ulaşanlar; umarım, güzel bir kış ayı geçirip, şöminenin başında soğuktan ellerini ovuştururken, yanıbaşında yanan odunların çıkardığı sesler altında uyuduğu bir köy evinde güzel bir kış ayı geçirir. Gündüz de, bu enfes kayak tesislerinde keyif yapar.  Her mevsimin tadı ayrı. Keyfini çıkarın. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

17 Yorum

 1. Erdem
  • Deniz Pehlivan
 2. TUTKUN KAZANOĞLU
 3. Volkan Akın
  • Deniz Pehlivan
 4. Fehim Candan
  • Deniz Pehlivan
   • Yakup
  • Zafer Seven
 5. Kabinöz
  • Deniz Pehlivan
 6. Cem
 7. Hüseyin
  • Deniz Pehlivan
 8. Esra
 9. Gazanfer

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.