Kars Gezi Rehberi

Kars hakkında o kadar güzel şeyler duydum ki,bazen kendi kendime “hadi canım abartıyorlar” diyordum. Doğu Ekspresi’nde Kars’a giderken bile duyduklarım, beni çocuklar gibi heyecanlandırıyordu. Kars’a gidip gezince ise, söylenenlerin ne kadar doğru olduğunu bizzat yaşadım. Belkide kimilerine göre artık bende abartanlardanım. Bilmiyorum. Tek bildiğim, çok sevdiğim bir söz bunu destekler nitelikte “Görebildiğin yere kadar git. Oraya vardığında, daha ötesini de göreceksin.” Kars gezi rehberi sizlerle.

Sarıkamış’ta hayvanları için samanları düzenleyen bir köylü. : Kars gezi rehberi

1.Kars Gezi Rehberi’ne Başlangıç

Uzun zaman oldu Kars hayalini kuralı. Fırsat bulduğum zamanlarda fotoğraflarına ve videolarına bakıp, “Artık gitmeliyim.” diyordum. İşte zamanı geldi, sonunda beyazlar şehrine biletimi aldım ve bir sevinçle, içim içime sığmayan bir şekilde Kars gezi serüveni hazırlığıma başladım.

Mucize filminin bir sahnesinin çekildiği eski Rus mimarisi. : Kars gezi rehberi

Mahsun Kırmızıgül’ün izlenme rekorları kıran Mucize filminin bir kısmı Kars şehir merkezinde çekilmiş. Orhan Pamuk’a Nobel Edebiyat ödülünü kazandıran “Kar” romanı, Orhan Pamuk tarafından Kars’ta bir kahvede yazılmış. Aşıklar şehri Kars, bir sevdadır diye boşa dememişler.

Gidenlerin bir daha gitmek istediği bir film gibidir Kars. Trenden inip, şehre daha girer girmez, ne kadar eski ve tarih kokan bir şehir olduğunu anında anlıyorsunuz. Bölgede 40 yıl hüküm süren Rusların Baltık mimarisi binaları, gelip keşfetmenizi, onlara dokunmanızı bekliyor. Kars gezisi başlıyor !

2.Kars Hakkında

Kars, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi. İsminin kökeni İskitler’den geliyor. O zamanlar “Karsak” dermiş bu boylar. Zamanla “Karsak” ismi halk dilinde “Kars” olarak değiştirilmiş.

Başka söylentiye göre ise Gürcistan-Ermenistan sınırında yer alan şehrin adı Gürcü dilinde “Kapı Kenti” anlamındaki “Karis Kalaki”den geliyormuş. Güzel Türkiye’nin en soğuk illerinden birisi olan Kars, bölgede turizm ile de ön plana çıkmaya başlamış. Dünya’da kristal karın yağdığı 2.bölge olan Sarıkamış kayak merkezi de Kars’ta bulunuyor.

Sarıkamış’ın bir köyünde objektife merakla bakan bir çocuk.

Kars, Doğu Anadolu’da, ülkemizin en doğusundaki ve aynı zamanda karasal iklim dolayısıyla da en soğuk illerinden birisi. Doğunun Parisi olarak bilinen Kars nüfusu ve ikliminden dolayı, bölgede sanayii gelişememiş. Hayvancılık olarak büyükbaş ön plana çıkmış ve ülkenin bir çok bölgesine büyükbaş hayvanlar beslendikten sonra gönderiliyormuş. Diğer bir tabirle, nasıl ki Konya tahıl ambarı ise Kars’ta büyük baş deposu olarak biliniyor.

1064 yılında Selçuklu Sultanı Alparslan, şehir ve civarını fethetmiş, Türk kavimlerine Anadolu yolunu açmış. Şehir ve çevresinde Moğollar ve Akkoyunlular, Karakoyunlular gibi Türk devletleri hüküm sürmüş, 1514 yılında Yavuz Sultan Selim bölgeyi fethettikten sonra Osmanlı İmparatorluğu’na katmış.

Kars’a yakın gezilecek yerler

Şehir merkezinde, bir çok farklı uygarlıktan yapılar bulunan Kars’ta, bunların bir kısmı restorasyon ile kafelere veya restoranlara dönüştürülmüş,bu dönüşüme izin vermek istemeyen  mülk sahipleri bir çok ev veya yapıyı olduğu gibi bırakmış ve koruma altına almış. O yüzden Kars’ta hala tarih kokan bir çok nokta görebilirsiniz.

Kars şehir merkezinde bir çok eski hala kullanılmaktadır.

Belgesel fotoğraf  tutkunları ve mimari hayranları için biçilmiş bir kaftandır Kars. Tarih kokan sokaklarında kaybolmanızı, daha sonra bir kahveye girip bölge insanlarıyla bir çay içip iki sohbet etmenizi tavsiye ederim.

3.Kars Seyahat Rehberi

Benim için Kars, bu toprakların önemli şehirlerinden bir tanesi. Beyazlar şehri olmasının yanı sıra, hala ayakta duran bir tarih kenti. Yüz ölçümü 2347 km² olmasına rağmen, merkez dışı ulaşımın da oldukça zor olduğu bir bölge.

Hayvanlarına değer veren ve seven insanlarla dolu bu topraklar.

Türkiye’nin en yüksek il merkezlerinden biri olduğu için hava durumu ise tahmin ettiğiniz gibi : Kış aylarında “0” derecenin üzerine çıkmıyor desek yeridir. Şehir küçük olduğu gibi aynı zamanda ucuzdur da.

4.Kars’a nasıl gidilir ? 

Kars’a nasıl ulaşılır ? Kars’da ulaşım nasıl sağlanır ?

Kars’ a ulaşım uçak, tren ve otobüs ile kolayca sağlanabiliyor. Ben ulaşımımı Doğu Ekspresi ile yani trenle sağladım. Şehir merkezini küçük olmasından dolayı hep yürüyerek gezdim.

Çıldır gölüne giderken.

Kars’a tren ile yani DOĞU EKSPRESİ ile ulaşım

Doğu Ekspresi ile Kars yolculuğu, herkesin hayatında en az bir defa yaşaması gereken bir tecrübe. Zaten Ankara-Kars treni, Kars’a ulaşım konusunda en çok tercih edilen seçenek.

Ucuz, yorulmadan ve üstelik güzel manzaraları; dağları dereleri doya doya seyrederek; sabah uyanırken gün ışığının camdan süzülerek seni uyandırdığı bir yolculuk, bir hikaye aslında.

Doğu Ekspresi

Farklı farklı insanlarların hayatlarına şahit olmak, onlarla sohbet etmek, onları tanımak. Yolculuk 24 saat ama sıkılmak yok. Çünkü vagonları doyasıya gezebildiğin, kondüktörlerle sohbet ederek, çay demleyebildiğiniz keyifli bir yolculuk özünde. Ayrıca, olmazsa olmazlardan: Erzurum’da duraktan önce çağ kebabı siparişi verebilir durağa gelince de siparişinizi alabilirsiniz. Mesela bunu mutlaka yapın derim.

Doğu Ekspresi yazıma bu En Kapsamlı Doğu Ekspresi Bilgileri linkinden ulaşabilirsiniz.

Kars’a Uçak İle Ulaşım 

Kars’a uçak ile gidecekseniz; kulanacağınız havalimanı “Kars Harakani Havalimanı” olacak. Şehir merkezinden 6 km uzaklıkta bulunan havalimanından Kars şehir merkezine Kars Belediyesince karşılıklı yolcu taşımacılığı yapılıyor. Ayrıca ister minibüslerle, isterseniz de taksi ile ulaşabilirsiniz.

Kars’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Kars’a Otobüs ile ulaşım

Kars otobüs terminaline ülkenin bir çok yerinden ulaşım sağlanabiliyor. Şehir merkezine, yine otobüs veya minibüslerle ulaşabilirsiniz. Ayrıca, yaklaşık 15-20 dakika yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Kars’ta bir çok yerde otostop çekebilirsiniz.

Kars Şehiriçi Ulaşım

Kars şehir merkezi çok büyük olmadığından dolayı bir çok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz mesafeye göre minibüslere binebilirsiniz. Asıl sizi zorlayacak kısım Kars civarında gezilecek yerlere ulaşım olacak. Zaten onu da aşağıda anlatacağım.

5.Kars’ta ne yenir ? 

Kars’ta nerede ne yenir ? Kars yemekleri nelerdir ? Gelelim en önemli konulardan birisine yani Kars yemekleri konusuna. Kars yöresel yemekleriyle de ön plana çıkan bir yer.

Bunlardan en dikkat çekeni Kaz Eti. Bana sorarsanız olmazsa olmazlardan. Eskiden kaz yazın kesilip, karın 1 metre altında uzun bir süre saklanıp daha sonra mevsim fark etmeden tekrar çıkartılarak yemek yapılırmış.

Kaz eti : Kars’ta ne yenir

Ancak turizm arttıktan sonra bu şartlar değişmiş, kaz yetiştiriciliği başlayınca artık kazlar direk kesilip restoranlara gönderiliyormuş. Aynı zamanda, sadece Çıldır Gölü’nde bulunan Sarı Balık yani aynalı sazanın bir çeşidi mutlaka tadılması gereken yemeklerden.

Kars mantısı olarak bilinen Hangel Kayseri mantısı kadar lezzetli. Bununla beraber Ayran Aşı Çorbası bulgur, nohut ve yoğurttan yapılan çorba, soğuk servis ediliyor ve yine tavsiye ettiklerim arasında.

Umaç Helvası bugüne kadar tattığım helvaların bence en güzeli. Hamur şeklinde yapılan umaç helvası, diğer helvalardan çok ama çok farklı geldi bana. Bir çok kaz etinin yenildiği yerlerde, yemekten hemen sonra ikram edilebiliyor.

Yemekler dışında peyniriyle de ünlü olan Kars, bir çok  yerde kolayca bulunmayan Kars Gravyerini sunuyor. Diğer bir adıyla Delik Deşik, bir çok kesime göre şarabın yanında en mükemmel meze olarak biliniyor. Bunların dışında ise, göbek kaşar ve eski kaşar da mükemmel peynirlerden. Kars’ın neyi meşhur diye sorulacak olursa cevabı kesinlikle kaşar peyniri olur.

Peki Kars’da hangi restoranda yemek yenir ?

Kars Evleri Restaurant : Kars yöresini yansıtan otantik havasıyla, ister şark odasını isterseniz normal masalarını tercih ettiğiniz nezih bir yer burası. Tüm yöresel yemekleri tadarken, aniden 2 aşık çıkıp atışabilir. Kars, yöresel kültürlerini de halen devam ettiren bir şehir. Bu arada, Kars’ta kahvaltı yapılacak yerler nereler diyecek olursanız, yine Kars Evleri Restoranı önerebilirim. Serpme kahvaltısı ile sizlere yörenin peynirlerini,tereyağlarını,un helvasını ve dahasını sunuyor.

Atalay’ın Yeri

Hanımeli Restaurant: Dilek Hanımın kurucusu olduğu, restauranttan daha çok adeta misafir gibi ağırlandığınız çok güzel otantik bir mekan. Kuzinenin başında tattığın o nefis yemekler sizi evinizde gibi hissettirecek.

Atalayın Yeri: Çıldır gölü kenarına kurulmuş şirin bir restaurant. Gölden tutulan  meşhur Sarı balığıyla ünlü. Balık sevmeyenler için tavukta menüde mevcut. Ancak ben size yine de Sarı balığın tadına bakmanızı tavsiye ederim.

6.Kars’ta nerede konaklanır ?

Kars’da nerede kalınır ? Kars’da konaklama ne kadar ucuzdur ? Öncelikle, Kars şehir merkezinde konaklamanızı öneriyorum. Çünkü restaurantlar ve kafelerin hepsi hemen hemen aynı bölgede. Gece, kale manzarası ve sokakların sessizliği size güzel anlar yaşatacaktır.

Türkiye’de Booking.com şu an için kapalı. O yüzden Agoda.com  linkinden otellere bakınız.

Kars şehir merkezi

Şehir merkezinde Kars Merkez Öğretmenevi, Kars Dsi Misafirhanesi uygun fiyatlı otel standartında konaklayabileceğiniz yerler arasındadır.

 • Öğretmenevi: Öğretmen 30 TL,Kamu 37 TL,Sivil 45 TL  Bu bağlantıdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.
 • Dsi misafirhanesi fiyatları sezona ve doluluk oranına göre değişiyor. Benim kaldığım dönemde 25 TL idi ve tüm konaklamamı burada yapmıştım. Bu bağlantıdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Kars Otelleri Önerimlere Gelecek Olursak

 • Eski bir Rus otelinde kalmak isterseniz sizlere Kar’s Hotel öneriyorum.
 • Mimari yapısı olarakta en çok beğendiğim Cheltikov Hotel oldu.
 • Ayrıca Kars Konak otele de bakabilirsiniz.
 • Diğer önerim ise Hotel Kent Ani oteli.
 • Couhcsurfingden şansınızı deneyip Kars couchlarına bakabilirsiniz.
 • Kamp çadırı atmak için ise,Çıldır gölü civarı ve bazı medrese bahçeleri uygun alanlar arasındadır.

Kars otelleri hakkında bu bağlantıdan daha fazla bilgi alabilir ve rezervasyon yapabilirsiniz

7.Kars’ta Alışveriş ve Eğlence

Kars’ta nerede alışveriş yapılır ?

Kars çarşısını gezerek, hediye olarak magnetler, taş ve ahşap eşyalar alabilir; şehirden dönerken ise yanınızda götürebilecekleriniz arasında en üst sırada bal ve kaşar geliyor. Ayrıca halı ve kilim konusunda gelişmiş olan Kars’tan, geleneksel motiflerle bezenmiş halılar alabilirsiniz.

Sarıkamış’ta oynayan çocuklar birden beri görür.

Kars eğlence hayatı nasıldır ?

Üniversite şehri olan Kars’ta çok yaygın bir eğlence ve gece hayatı olmasa da yaz aylarında ufak kulüp ve barlarda canlı müzik yapabiliyor. Kış aylarında ise, öğrencilerin  düzenlediği etkinliklere katılabilirsiniz. Ayrıca Kafkas dans gösterisi yapan oteller bulunuyor. Bunlardan bir tanesi “Hotel Katerina Sarayı”. Tabi gitmeden önce arayıp sormak gerekiyor. Genelde gruplara böyle bir hizmet sunuluyor.

Bar Önerisi: Yağmurcu; eğlenceli ve otantik bir ortamı olan, Kars’ın en popüler mekanlar arasında üst sıralarda yer alıyor.

Bunların dışında Kars haritası ve Kars hakkında danışmak istediğiniz her türlü konuyu, Kars Belediyesi Turizm Danışma Bürosuna sorabilirsiniz.

Adres: Atatürk Caddesi Süleyman Demirel Parkı Yanı Çıraklık Eğitim Merkezi Binası Kat 2

Telefon: 0474 2126817

8.Kars’ta gezilecek yerler nereler ?

Kars’ta nereler gezilir ? Kars’ta görülecek yerler nerelerdir ?

Kars’ın, öncelikle sokaklarında kaybolun; biraz soğuk gelecektir ama mutlaka o Rus mimarisinin geride bıraktıkları dokuyu göre göre, içinize çeke çeke yaşamanızı önriyorum. Zaten merak etmeyin : Şimdi sizlere, Kars’ta gezilecek ne kadar yer varsa, hepsini tek tek anlatacağım. Kars gezisi başlasın !

Avlanmaya giden bir balıkçı

1.Gün Kars Gezi Rotam

 • Hayvan Pazarı
 • Kars Kalesi
 • Fethiye Camii (Eski Kilise)   

2.Gün Kars Gezi Rotam

 • Ani Harabeleri
 • İshak Paşa Sarayı

3.Gün Kars Gezi Rotam

 • Çıldır Gölü

4.Gün Kars Gezi Rotam

 • Cirit Oyunları
 • Sarıkamış Kayak Merkezi

Sizler için Kars Gezilecek Yerler adında ayrı bir yazıda yazdım.

9.Kars’ta kaç gün kalmalı ?

Kars’ta kaç gün kalsak yeter ?  Gezi sırasında yaptığım etkinliklerin tamamını yapmak isterseniz ve Kars’ta gezilecek yerleri görmek isterseniz 4 gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Selim ilçesi Akçakale Köyü

Tabi isteğinize göre etkinlikleri eleyerek gün sayısını kısaltmak size kalmış ama ben tüm etkinleri yaşamanızı tavsiye ediyorum.

Baltık mimarisiyle donanmış sokaklara bile 1 gününüzü ayırmak paha biçilemez bir zevk veriyor.

10.Kars’ta yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Kars sokaklarının o muhteşem mimarisini keşfe çıkmadan
 • Kars Kalesini görmeden
 • Ani Harabelerini gezmeden, tanımadan, dokunmadan

Atalay’ın Yerinde avlanan balıkçılar

 • Çıldır gölünde sarı balık yemeden
 • Kaz etini,kaşarını ve gravyerini tatmadan
 • Sarıkamış’ta kayak yapmadan
 • İshak Paşa Sarayını görmeden

dönmemek gerekir. Kars, 4 gün boyunca tarihten doğaya, sanattan kültüre, sokaklarından kahvelerine kadar beni benden alan harika bir şehrimiz olmuştur.

11.Kars’ta nasıl bir rota izlemeli ? 

Kars’ta görülmesi gereken o kadar çok kültürel yapı var ki, nerden başlayacağınızı, hangisine gideceğinizi bir an şaşırıyorsunuz. Benim gitmediğim bir çok yer var. Belki sizler gitmek isterseniz diyerekten;

Çıldır Gölünde avlanan balıkçılar

 • Döner Kümbet
 • Yanık Kilise
 • Kümbet cami
 • BeylerBeyi Sarayı(Yıkık Durumda)
 • Katherina Av Köşkü (Yıkılmak Üzere Terkedilmiş)
 • Kuyucuk Gölü-Kuş Cenneti (Yaz Aylarında)

12.Neden Kars’a gitmeli ?

 • Doğu Ekspresini yaşamak için bile gidilebilir.
 • Asırlar önce kurulan uygarlıklardan kalan güzellikleri tanıtan yapıları incelemek, görmek ve onları yıkılmadan bir an önce fotoğraflamak için gidilmeli.
 • Kaz etinin, gravyerin, sarı balığın ve daha nice yöresel lezzetlerin tadına doymak için gidilmeli.

Çıldır Gölünde avlanan balıkçılar : Kars gezi rehberi

 • Alpler’den sonra sadece Sarıkamış’a yağan kristal karda kayak yapmak için gidilmeli.
 • Beyazlar şehrinde kaybolmak için gidilmeli.
 • Tarihi, sokakları ve baltık mimarisi mahalleleri tam bir cazibe merkezi olduğu için gidilmeli.

13.Kars seyahati kaça mal olur ? 

En önemli sorunun cevabını vereyim: Kars gezisi için ne kadar bir bütçe yeterli olur ? Kars seyahati maaliyetiniz, sizin yapacağınız etkinliklere, konaklamanıza ve ulaşım giderlerine göre değişkendir. Ben, kendi giderlerimi sizlere yazacağım.

Kars Hayvan Pazarı

 • Ulaşım: Uçak bileti fiyatları genelde gidiş-dönüş 200-300 TL arasında. Hem THY hem Pegasus hergün karşılıklı seferler düzenliyorlar. Ben tren yolunu yani Doğu Ekspresini tercih ettiğim için yataklı vagonda 115 TL gidiş 115 TL dönüş toplam 230 TL ödedim.

Köy dolmuşlarını kullanmayacak veya otostop ile gezmeyecekseniz, tek çareniz araç  kiralamak. Bununda fiyatı günlük 90 TL’den başlıyor ve benzin ücretini de dahil etmek gerekiyor.

Araç kiralama yazımızdan nelerede dikkat etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

 • Yemek: Restaurantlar ucuz diyemiyorum çünkü kaz etinin namı Türkiye sınırlarını aşmak üzere. Bu sebepten dolayı fiyatı 50 TL civarında. Sarı balığın fiyatı ise başka restoranlarda yediğimiz normal sazan balığı fiyatında.
 • Konaklama: Ben, konaklama için DSİ misafirhanesini kullandım ve gayet temizdi. Buzdolabı, tv, wifi, banyo yani bildiğiniz otel konforunda idi ve günlük fiyatı 25 TL ödedim.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Konaklama için öğretmenevini tercih edebilir yada konforum yerinde olsun otel de kalmak istiyorum derseniz Kale Hotel Kars‘tan rezervasyon yapabilirsiniz. Kamp malzemelerim çok iyidir, soğuğa dayanıklıdır, -20 tam bana göre derseniz çadırda atabilirsiniz. Yapan arkadaşlarım var.

 • Alışveriş: Hediyelik eşya fiyatları güncel olarak değişmekte ve alacağınız ürüne göre farklılık gösteriyor,buradan kesin bir rakam veremiyorum ülke ekonomisiden ve dolardan dolayı,ancak diğer turizm bölgelerinde ki gibi çok yüksek rakam istediklerini görmedim.Gravyer almadan dönmeyin tavsiye ediyorum.

Son bir NOT : Balık avı yapan balıkçılar ve cirit gösterileri için köy derneklerine ufak yardımda bulunmayı ihmal etmeyelim lütfen.

Kars’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

14.Kars’a ne zaman gidilmeli ? 

Kars’a gitmek için en uygun dönem ne zaman ? Ocak-Şubat aylarında kış etkinliklerini görmek için gidebilirsiniz.

Erzincan’ı geride bırakıyoruz. : Kars gezi rehberi

Mayıs ayında düzenlenen “Güreş festivali” için ve yaz aylarında ise kuş cenneti ve yaylaları için Kars’a gidilir.

15.Kars’ta benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

Kars’ta kışın yapılacabilecek etkinlikleri yaptım,ancak müzeleri ve bir kaç kümbeti gezemedim.

teleferikfoto

Teleferikten Sarıkamış’a bir bakış : Kars gezilecek Yerler

Yaz ayları için ise;road trip öneriyorum uçsuz bucaksız yemyeşil yaylaları görün gezin,İsviçre’yi andıran doğamıza bir bakın.

16.Kars seyahati  hakkında uyarılarım

 • Kış aylarında gidiyorsanız mutlaka Kars hava durumuna bakılmalı ve soğuğa-rüzgara karşı dayanıklı montlarınız ve polarlarınız olmalı; botlarınız su ve kar geçirmeyenlerden olmalı.
 • Bölge halkına bir şeyler sormaktan asla çekinmeyin. Yanlarına gidin. Sohbet edin. Sıcak kanlılık ve misafirperverlik değerlerinin ne olduğunu canlı canlı göreceksiniz.
 • Araç kiralayacaksanız kış lastikleri olduğunu kontrol edin.
 • Doğu Ekspresiyle gidiyorsanız, duraklarda 5 dakikadan fazla trenin dışında durmayın. Tren beklemez ve hareket eder.

  Çıldır Gölünde yürüyen İsmail AKSU : Kars gezi rehberi

Kars İle İlgili Diğer Yazılarıma da aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz.
Kars Gezilecek Yerler
Doğu Eksresi Hakkında Her Şey

Bu yazıyı yazarken sanırım yine Kars’ı özledim ben. Havasını, soğuğunu, sokaklarını, mimarisini, doğasını ve tarihe ışık tutan uygarlıkların bize bıraktıklarını, hiç inmek istemediğim Doğu Ekspresini özledim. Yolda olmayı özledim. Kars Bir Sevdadır. Merak ettiklerinizi, sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Benim Kars Gezi Rehberi konusunda anlatacaklarım bu kadar. Umarım yardımcı olmuşuzdur. Şimdiden keyifli seyahatler.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

13 Yorum

 1. Zeynep
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 2. Tugrul
  • Deniz Pehlivan
 3. Ümit
 4. Emine Özdemir
  • Deniz Pehlivan
 5. Betül Fidan
  • Deniz Pehlivan
 6. İrem
  • Deniz Pehlivan