Kars Gezi Rehberi : Kars Gezisi Yapacaklar İçin Gerekli Tüm Bilgiler

Kars hakkında o kadar güzel şeyler duydum ki, bazen kendi kendime “hadi canım abartıyorlar” diyordum. Doğu Ekspresi ile Kars’a giderken bile duyduklarım, beni çocuklar gibi heyecanlandırıyordu. Kars’a gidip gezince ise, söylenenlerin ne kadar doğru olduğunu bizzat yaşadım. Belkide kimilerine göre artık ben de abartanlardanım. Bilmiyorum. Tek bildiğim, çok sevdiğim bir söz bunu destekler nitelikte “Görebildiğin yere kadar git. Oraya vardığında, daha ötesini de göreceksin.” Kars gezi rehberi sizlerle.

Ama önce; çok çok çok büyük emekler vererek hazırladığımız, günlerce uğraştığımız hatta sırf bunun için Kars’a gittiğimiz, aşağıda da eklediğimiz Youtube Kanalımdaki Doğu Ekspresi Vlog’umuzu izleyin derim.

Mutlaka Youtube Kanalım Birhayalinpesinde’ye de abone olmanızı öneririm. Orada da güzel şeyler paylaşıyoruz. Haber vereyim dedim.

Hatta KANALA ABONE OLMAYI da unutmayın. Her hafta dünyanın dört bir yanında böyle uzun ve bilgilendirici videoları kanalda paylaşıyoruz. Keyifli seyirler. Hayaller…

1.Kars Gezi Rehberi’ne Başlangıç

Uzun zaman oldu Kars hayalini kuralı. Fırsat bulduğum zamanlarda fotoğraflarına ve videolarına bakıp, “Artık gitmeliyim.” diyordum. İşte zamanı geldi, sonunda beyazlar şehrine biletimi aldım ve bir sevinçle, içim içime sığmayan bir şekilde Kars gezi serüveni hazırlığıma başladım.

kars - gezi - rehberi

Mucize filminin bir sahnesinin çekildiği eski Rus mimarisi. : Kars gezi rehberi

Mahsun Kırmızıgül’ün izlenme rekorları kıran Mucize filminin bir kısmı Kars şehir merkezinde çekilmiş.

Orhan Pamuk’a Nobel Edebiyat ödülünü kazandıran “Kar” romanı, Orhan Pamuk tarafından Kars’ta bir kahvede yazılmış. Aşıklar şehri Kars, bir sevdadır diye boşa dememişler.

Gidenlerin bir daha gitmek istediği bir film gibidir Kars. Trenden inip, şehre daha girer girmez, ne kadar eski ve tarih kokan bir şehir olduğunu anında anlıyorsunuz. Aşağıdaki videodan Doğu Ekspresi’nin nasıl bir deneyim olduğunu görebilirsiniz.

Bölgede 40 yıl hüküm süren Rusların Baltık mimarisi binaları, gelip keşfetmenizi, onlara dokunmanızı bekliyor. Kars insanları mı ? Onlardan bahsetmiyorum bile. Soğuk şehrin, sıcak insanlarına selam olsun. Kars gezisi başlıyor !

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Yataklı Vagon yazımı okumadan planlar yapmayın

2.Kars Hakkında

Kars, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi. İsminin kökeni İskitler’den geliyor. O zamanlar “Karsak” dermiş bu boylar. Zamanla “Karsak” ismi halk dilinde “Kars” olarak değiştirilmiş.

Başka söylentiye göre ise Gürcistan-Ermenistan sınırında yer alan şehrin adı Gürcü dilinde “Kapı Kenti” anlamındaki “Karis Kalaki”den geliyormuş.

Güzel Türkiye’nin en soğuk illerinden birisi olan Kars, bölgede turizm ile de ön plana çıkmaya başlamış. Dünya’da kristal karın yağdığı 2.bölge olan Sarıkamış kayak merkezi de Kars’ta bulunuyor.

kars insanları

Sarıkamış’ın bir köyünde objektife merakla bakan bir çocuk.

Kars, Doğu Anadolu’da, ülkemizin en doğusundaki ve aynı zamanda karasal iklim dolayısıyla da en soğuk illerinden birisi.

Doğunun Parisi olarak bilinen Kars nüfusu ve ikliminden dolayı, bölgede sanayii gelişememiş. Hayvancılık olarak büyükbaş ön plana çıkmış ve ülkenin bir çok bölgesine büyükbaş hayvanlar beslendikten sonra gönderiliyormuş.

Diğer bir tabirle, nasıl ki Konya tahıl ambarı ise Kars’ta büyük baş deposu olarak biliniyor.

1064 yılında Selçuklu Sultanı Alparslan, şehir ve civarını fethetmiş, Türk kavimlerine Anadolu yolunu açmış.

Şehir ve çevresinde Moğollar ve Akkoyunlular, Karakoyunlular gibi Türk devletleri hüküm sürmüş, 1514 yılında Yavuz Sultan Selim bölgeyi fethettikten sonra Osmanlı İmparatorluğu’na katmış.

kars - gezi - haritası

Kars’a yakın gezilecek yerler

Şehir merkezinde, bir çok farklı uygarlıktan yapılar bulunan Kars’ta, bunların bir kısmı restorasyon ile kafelere veya restoranlara dönüştürülmüş.

Bu dönüşüme izin vermek istemeyen  mülk sahipleri bir çok ev veya yapıyı olduğu gibi bırakmış ve koruma altına almış. O yüzden Kars’ta hala tarih kokan bir çok nokta görebilirsiniz. Hemde öylesine güzel tarihi yapılar kalmış ki, sanki bambaşka bir ülkedeymişsiniz hissine kapılmamak elde değil Kars’ta.

ciftpencerefoto

Kars şehir merkezinde bir çok eski hala kullanılmaktadır.

Belgesel fotoğraf  tutkunları ve mimari hayranları için biçilmiş bir kaftandır Kars. Tarih kokan sokaklarında kaybolmanızı, daha sonra bir kahveye girip bölge insanlarıyla bir çay içip iki sohbet etmenizi tavsiye ederim.  Zaten aşağıda daha detaylı olarak anlatacağım.

3.Kars Seyahat Rehberi

Benim için Kars, bu toprakların önemli şehirlerinden bir tanesi. Beyazlar şehri olmasının yanı sıra, hala ayakta duran bir tarih kenti. Yüz ölçümü 2347 km² olmasına rağmen, merkez dışı ulaşımın da oldukça zor olduğu bir bölge. O yüzden, mutlaka araç kiralayarak, bölgeyi hissederek gezmenizi öneririm.

kars

Kars’da bulunan Ani Harabeleri : Kars oldukça soğuk bir ilimiz. Çok ama çok kalın giyinmek lazım.

Türkiye’nin en yüksek il merkezlerinden biri olduğu için hava durumu ise tahmin ettiğiniz gibi : Kış aylarında gündüzleri -10, geceleri ise -40 derecelerde olabiliyor.

O yüzden; gitmeden önce çok iyi bir mont, eldiven, içlik, bot, pantolon almanızı öneririm. Ben Decathlon‘dan şu kıyafetler ile Kars’a gitmiştim :

4.Kars’a nasıl gidilir ? 

Kars’a nasıl ulaşılır ? Kars’da ulaşım nasıl sağlanır ?

Kars’ a ulaşım uçak, tren ve otobüs ile kolayca sağlanabiliyor. Ben ulaşımımı Doğu Ekspresi ile yani trenle sağladım. Şehir merkezini küçük olmasından dolayı hep yürüyerek gezdim.

kars - kar - manzaralar

Çıldır gölüne giderken.

Kars’a tren ile yani DOĞU EKSPRESİ ile ulaşım

Doğu Ekspresi ile Kars yolculuğu, herkesin hayatında en az bir defa yaşaması gereken bir tecrübe. Zaten Ankara-Kars treni, Kars’a ulaşım konusunda en çok tercih edilen seçenek.

Ucuz, yorulmadan ve üstelik güzel manzaraları; dağları dereleri doya doya seyrederek; sabah uyanırken gün ışığının camdan süzülerek seni uyandırdığı bir yolculuk, bir hikaye aslında.

doğu ekspresi treni manzaralar

Doğu Ekspresi

Farklı farklı insanlarların hayatlarına şahit olmak, onlarla sohbet etmek, onları tanımak. Yolculuk 24 saat ama sıkılmak yok.

Çünkü vagonları doyasıya gezebildiğin, kondüktörlerle sohbet ederek, çay demleyebildiğiniz keyifli bir yolculuk özünde.

Ayrıca, olmazsa olmazlardan: Erzurum’da duraktan önce çağ kebabı siparişi verebilir durağa gelince de siparişinizi alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi yazıma bu En Kapsamlı Doğu Ekspresi Bilgileri linkinden ulaşabilirsiniz.

Kars’a Uçak İle Ulaşım 

Kars’a uçak ile gidecekseniz; kulanacağınız havalimanı “Kars Harakani Havalimanı” olacak.

Şehir merkezinden 6 km uzaklıkta bulunan havalimanından Kars şehir merkezine Kars Belediyesince karşılıklı yolcu taşımacılığı yapılıyor. Ayrıca ister minibüslerle, isterseniz de taksi ile ulaşabilirsiniz.

Kars’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Kars’a Otobüs ile ulaşım

Kars otobüs terminaline ülkenin bir çok yerinden ulaşım sağlanabiliyor. Şehir merkezine, yine otobüs veya minibüslerle ulaşabilirsiniz. Ayrıca, yaklaşık 15-20 dakika yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Kars Şehiriçi Ulaşım

Kars şehir merkezi çok büyük olmadığından dolayı bir çok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz mesafeye göre minibüslere binebilirsiniz. A

sıl sizi zorlayacak kısım Kars civarında gezilecek yerlere ulaşım olacak. Zaten onu da aşağıda anlatacağım.

5.Kars’ta ne yenir ? 

Kars’ta nerede ne yenir ? Kars yemekleri nelerdir ? Gelelim en önemli konulardan birisine yani Kars yemekleri konusuna. Kars yöresel yemekleriyle de ön plana çıkan bir yer.

Bunlardan en dikkat çekeni Kaz Eti. Bana sorarsanız olmazsa olmazlardan. Eskiden kaz yazın kesilip, karın 1 metre altında uzun bir süre saklanıp daha sonra mevsim fark etmeden tekrar çıkartılarak yemek yapılırmış.

kars - kaz - eti

Kaz eti : Kars’ta ne yenir

Ancak turizm arttıktan sonra bu şartlar değişmiş, kaz yetiştiriciliği başlayınca artık kazlar direk kesilip restoranlara gönderiliyormuş.

Aynı zamanda, sadece Çıldır Gölü’nde bulunan Sarı Balık yani aynalı sazanın bir çeşidi mutlaka tadılması gereken yemeklerden.

Bir de “Piti” var. Kuzu etinden yapılıyor. Bana tandırı anımsattı. Oldukça lezzetli bir yemek. Kars’ta, kazdan sonra yemenizi önerdiğim en güzel lezzetlerden.

Kars mantısı olarak bilinen Hangel Kayseri mantısı kadar lezzetli. Bununla beraber Ayran Aşı Çorbası bulgur, nohut ve yoğurttan yapılan çorba, soğuk servis ediliyor ve yine tavsiye ettiklerim arasında. Ayrıca, erişte aşı çorbası da çok ama çok lezzetli. İçecek olarak ise, reyhan şerbetine bayıldım.

kars_yemekler_onerileri

Hanımeli Restoran : Kars yemekleri çok lezzetliydi

Umaç Helvası bugüne kadar tattığım helvaların bence en güzeli. Hamur şeklinde yapılan umaç helvası, diğer helvalardan çok ama çok farklı geldi bana. Bir çok kaz etinin yenildiği yerlerde, yemekten hemen sonra ikram edilebiliyor.

Yemekler dışında peyniriyle de ünlü olan Kars, bir çok  yerde kolayca bulunmayan Kars Gravyerini sunuyor. Diğer bir adıyla Delik Deşik, bir çok kesime göre şarabın yanında en mükemmel meze olarak biliniyor.

Bunların dışında ise, göbek kaşar ve eski kaşar da mükemmel peynirlerden. Kars’ın neyi meşhur diye sorulacak olursa cevabı kesinlikle kaşar peyniri olur.

Peki Kars’da hangi restoranda yemek yenir ?

 • Kars Evi Restaurant

Kars yöresini yansıtan otantik havasıyla, ister şark odasını isterseniz normal masalarını tercih ettiğiniz nezih bir yer burası.

Tüm yöresel yemekleri tadarken, aniden 2 aşık çıkıp atışabilir. Kars, yöresel kültürlerini de halen devam ettiren bir şehir.

Bu arada, Kars’ta kahvaltı yapılacak yerler nereler diyecek olursanız, yine Kars Evleri Restoranı önerebilirim. Serpme kahvaltısı ile sizlere yörenin peynirlerini, tereyağlarını,un helvasını ve dahasını sunuyor.

kars_kaz_evi_yemek

Kars Kaz Evi’ndeki meşhur Piti

Fiyatlara gelince : Çorbalar 8 TL, ara sıcaklar 6-10 TL, salatalar 7-10 TL, tandırda kaz pilav üstü 35 TL, hangel 15 TL, yoğurt 8 TL, şerbet 5 TL civarında. Eğer 1 porsiyon kaz sipariş ederseniz, onun fiyatı 70 TL. Piti ise 24 TL ve oldukça lezzetliydi.

 • Hanımeli Restaurant

Dilek Hanımın kurucusu olduğu, restauranttan daha çok adeta misafir gibi ağırlandığınız çok güzel otantik bir mekan. Kuzinenin başında tattığın o nefis yemekler sizi evinizde gibi hissettirecek nadir yerlerden.

Ayrıca, eğer şanslı iseniz Dilek Hanım’ın eşi sizlere akordiyon ile bölgeye has enfes müzikleri de dinletebilir. Hem çalıp, hem de söylüyor. Kars’ta olmazsa olmaz restoranlardan.

Yemeklere gelince : çorbalar 5 TL, kaz menü 70 TL, piti 30 TL, revan köfte 20 TL, sarmalar 15 TL, hangel 15 TL. Burada, revan köfte, hangel, dolma ve erişte aşı çorbası yedik. Hepsi harikaydı. Yanında ise reyhan şerbeti enfesti.

 • Atalayın Yeri

Çıldır gölü kenarına kurulmuş şirin bir restaurant. Gölden tutulan  meşhur Sarı balığıyla ünlü. Balık sevmeyenler için tavukta menüde mevcut. Ancak ben size yine de Sarı balığın tadına bakmanızı tavsiye ederim.

 • Arpaçay Kütük Ev

Buraya ne yapın ne edin mutlaka gidin derim. Deniz, burayı anlata anlata, öve öve bitirememişti. Kars Vali’sinin girişimleri ile, Çıldır Gölü’nün hemen kenarına inşa edilen efsane bir hotel/restoran burası. Aslında burası halk için yapılmış ve bizzat Valilik tarafından yönetiliyor.

arpacay_kutuk_evi

Arpaçay Kütük Evi : Çıldır Gölü Kenarında bulunuyor. Harika bir tesis

İster yemek yemek için, isterseniz konaklama kısmında kalmak için değerlendirebilirsiniz. Dilerseniz, çayınızı alıp şöminenin kenarına oturup keyif çatabilirsiniz.

Fiyatlar da gayet uygun : balıklar 25-30 tl, kahvaltı 18 tl, omlet 10 tl, kola 4 tl civarında. Şu anda online rezervasyon yapılmıyor ama telefon ile irtibat kurabilirsiniz. Gözünüz kapalı burada konaklayın derim. Telefon : +90 474 285 10 10

 • Düşler Sokağı

Kars’ta kebap, balık ve daha nicesini tadabileceğiniz en sevdiğim restoranlardan bir tanesi. İster balık, ister et, isterseniz yerel yemekleri tadabileceğiniz, genelde halkın gittiği çok güzel bir restorandı burası.

Fiyatlar : hamsi tava 15 tl, karışık kebap 30 tl, ciğer tava 18 tl. Bu 3 yemeği de tattım ve hepsini çok sevmiştim.

 • Kahveland

Akşamları bu cafeye gitmedene Kars’tan dönmeyin. Mekanın sahibi bizzat kendisi sizlerle ilgileniyor. Gezmeyi sevenlere, şehri keşfetmeye gelenlere elinden gelen tüm yardımları ve ilgiyi veriyor.

O yüzden burayı da ayrıca yazayım dedim. Soğuk Kars gecelerinde, sıcak bir mekan. Ayrıca salepleri çok leziz.

Mutlaka aşağıdaki Kars videomu izleyin. Hatta Youtube kanalıma da abone olun. Olur mu ? Her hafta böyle güzel şeyler paylaşıyorum. 

 • Karsak Peynir Cenneti

Kars’a gelince ne almak gerekir ? Tabi ki peynir ve bal. İşte adresiniz bu mekan olsun. Önder Abi’ye selamımı söyleyin.

Böyle sıcak kanlı, böyle yardımsever ve bölgenin en değerli lezzetleri bal/kaşar peyniri 2’lisini en ince ayrıntısına kadar bilen çok az kişi vardır doğrusu.

karsak_peynir_kars

Karsak Peynir Cenneti : Selamımı söyleyin. Önder abi çok güzel bir adamdır.

Fiyatlara gelince : Kars kaşarı kilosu 25-30 TL, gravyer peynir 65-70 TL civarında. Ayrıca benim selamımı söylerseniz, size indirim yapacak. Daha ne olsun !

6.Kars’ta nerede konaklanır ?

Kars’da nerede kalınır ? Kars’da konaklama ne kadar ucuzdur ? Öncelikle, Kars şehir merkezinde konaklamanızı öneriyorum.

Çünkü restaurantlar ve kafelerin hepsi hemen hemen aynı bölgede. Gece, kale manzarası ve sokakların sessizliği size güzel anlar yaşatacaktır. Ama yukarıda bahsettiğim, Valiliğin tesisinde de konaklayabilirsiniz. Yalnız Kars’tan yaklaşık 1 saat mesafededir. Bilginize…

İptal edilebilir otel seçenekleri olan Şu Siteden otel rezervasyonu yapın derim.

kars sokakları

Kars şehir merkezi

Şehir merkezinde Kars Merkez Öğretmenevi, Kars Dsi Misafirhanesi uygun fiyatlı otel standartında konaklayabileceğiniz yerler arasındadır.

 • Öğretmenevi: Öğretmen 30 TL,Kamu 37 TL,Sivil 45 TL  Bu bağlantıdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.
 • Dsi misafirhanesi fiyatları sezona ve doluluk oranına göre değişiyor. Benim kaldığım dönemde 25 TL idi ve tüm konaklamamı burada yapmıştım. Bu bağlantıdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Kars Otelleri Önerimlere Gelecek Olursak

Deniz, Hotel Kafkasya’da kalmıştı. Gecelik 2 kişi 140 TL idi ve Kars’ın tam kalbinde yer alıyormuş. Şu linkten oteli inceleyebilirsiniz. Ayrıca, aşağıdaki otellerin isimlerine tıklayarak da, diğer önerilerimizi görebilirsiniz :

 • Eski bir Rus otelinde kalmak isterseniz sizlere Kar’s Hotel öneriyorum.
 • Mimari yapısı olarakta en çok beğendiğim Cheltikov Hotel oldu.
 • Ayrıca Kars Konak otele de bakabilirsiniz.
 • Diğer önerim ise Hotel Kent Ani oteli.
 • Couhcsurfingden şansınızı deneyip Kars couchlarına bakabilirsiniz.
 • Kamp çadırı atmak için ise,Çıldır gölü civarı ve bazı medrese bahçeleri uygun alanlar arasındadır.

Kars otelleri hakkında bu bağlantıdan daha fazla bilgi alabilir ve rezervasyon yapabilirsiniz

7.Kars’ta Alışveriş ve Eğlence

Kars’ta nerede alışveriş yapılır ?

Kars çarşısını gezerek, hediye olarak magnetler, taş ve ahşap eşyalar alabilir; şehirden dönerken ise yanınızda götürebilecekleriniz arasında en üst sırada bal ve kaşar geliyor.

Ayrıca halı ve kilim konusunda gelişmiş olan Kars’tan, geleneksel motiflerle bezenmiş halılar alabilirsiniz.

kars - sarıkamışdaki - çocuklar

Sarıkamış’ta oynayan çocuklar birden beri görür.

Kars eğlence hayatı nasıldır ?

Üniversite şehri olan Kars’ta çok yaygın bir eğlence ve gece hayatı olmasa da yaz aylarında ufak kulüp ve barlarda canlı müzik yapabiliyor.

Kış aylarında ise, öğrencilerin  düzenlediği etkinliklere katılabilirsiniz. Ayrıca Kafkas dans gösterisi yapan oteller bulunuyor. Bunlardan bir tanesi “Hotel Katerina Sarayı”. Tabi gitmeden önce arayıp sormak gerekiyor. Genelde gruplara böyle bir hizmet sunuluyor.

Bildiğimiz kadarı ile, Çobanoğlu Kahvehanesin’de de aşık atışmaları oluyormuş ama önceden arayıp sormak gerekiyormuş. Eğer kalabalık bir grup olarak Kars’a gidecekseniz, öncesinde haber verip grup olarak da bu etkinliki için organizasyon talebinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca, özellikle geceleri 1-2 tane gece kulübünü de Kars’ta görmüştüm ama gitme gereği duymadım. Sadece bilgi amaçlı buraya yazayım dedim.

Bar Önerisi

 • Yağmurcu; eğlenceli ve otantik bir ortamı olan, Kars’ın en popüler mekanlar arasında üst sıralarda yer alıyor.

Bunların dışında Kars haritası ve Kars hakkında danışmak istediğiniz her türlü konuyu, Kars Belediyesi Turizm Danışma Bürosuna sorabilirsiniz.

 • Adres: Atatürk Caddesi Süleyman Demirel Parkı Yanı Çıraklık Eğitim Merkezi Binası Kat 2
 • Telefon: 0474 2126817

8.Kars’ta gezilecek yerler nereler ?

Kars’ta nereler gezilir ? Kars’ta görülecek yerler nerelerdir ?

Kars’ın, öncelikle sokaklarında kaybolun; biraz soğuk gelecektir ama mutlaka o Rus mimarisinin geride bıraktıkları dokuyu göre göre, içinize çeke çeke yaşamanızı öneriyorum. Ayrıca Kars merkezi hem gündüz hem de gece gezin. Işıkların süslediği binalar, sanki bin yıllık bir şehri geziyormuş hissine kaptırıyor insanı….

Kars’daki son videom olan Ani Harabeleri’ni de aşağıya ekliyorum. Youtube Kanalıma ücretsiz Abone Olmayı unutmayın. Daha nerelere götüreceğim sizleri. Bu daha başlangıç !

Ayrıca merak etmeyin : Şimdi sizlere, Kars’ta gezilecek ne kadar yer varsa, hepsini tek tek anlatacağım. Kars gezisi başlasın !

Avlanmaya giden bir balıkçı kars

Avlanmaya giden bir balıkçı

1.Gün Kars Gezi Rotam

 • Hayvan Pazarı
 • Kümbet camii
 • Kars Kalesi
 • Tabyalar
 • Katerina Sarayı
 • Konservatuar binası
 • Eski borsa binası
 • Taş köprü
 • Fethiye Camii (Eski Kilise)   

2.Gün Kars Gezi Rotam

 • Ani Harabeleri
 • Horomos Manastırı
 • İshak Paşa Sarayı

3.Gün Kars Gezi Rotam

 • Çıldır Gölü
 • Şeytan Kalesi

4.Gün Kars Gezi Rotam

 • Cirit Oyunları
 • Sarıkamış Kayak Merkezi

Sizler için Kars Gezilecek Yerler adında ayrı bir yazıda yazdım. Orada, yukarı çıkardığım listenin detaylarını görebilirsiniz.

9.Kars’ta kaç gün kalmalı ?

Kars’ta kaç gün kalsak yeter ?  Gezi sırasında yaptığım etkinliklerin tamamını yapmak isterseniz ve Kars’ta gezilecek yerleri görmek isterseniz 4 gününüzü ayırmanız gerekiyor.

kars - seyahati

Selim ilçesi Akçakale Köyü

Tabi isteğinize göre etkinlikleri eleyerek gün sayısını kısaltmak size kalmış ama ben tüm etkinleri yaşamanızı tavsiye ediyorum. Ama orta halli olsun derseniz, 2 gün de yetebilir.

Baltık mimarisiyle donanmış sokaklara bile 1 gününüzü ayırmak paha biçilemez bir zevk veriyor.

10.Kars’ta yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Kars sokaklarının o muhteşem mimarisini keşfe çıkmadan
 • Kars Kalesini görmeden ( Bir kez çıkan, tekrar Kars’a dönermiş. Öyle diyorlar.)
 • Ani Harabelerini gezmeden, tanımadan, dokunmadan
kars - çıldır - gölü

Atalay’ın Yerinde avlanan balıkçılar

 • Çıldır gölünde sarı balık yemeden
 • Kaz etini, kaşarını ve gravyerini tatmadan
 • Sarıkamış’ta kayak yapmadan
 • İshak Paşa Sarayını görmeden

dönmemek gerekir. Kars, 4 gün boyunca tarihten doğaya, sanattan kültüre, sokaklarından kahvelerine kadar beni benden alan harika bir şehrimiz olmuştur.

11.Kars’ta nasıl bir rota izlemeli ? 

Kars’ta görülmesi gereken o kadar çok kültürel yapı var ki, nerden başlayacağınızı, hangisine gideceğinizi bir an şaşırıyorsunuz. Benim gitmediğim bir çok yer var. Belki sizler gitmek isterseniz diyerekten;

kars çıldır gölü

Çıldır Gölünde avlanan balıkçılar

Aslında yukarıda özet bir Kars gezi planı çıkardım. Ama ben, sizin yerinizde olsam ; 1 tam günde Kars merkez, Çıldır Gölü ve Şeytan Kalesi; 1 tam gün Ani Harabeleri ve Horomos Manastırı rotasını yapardım. Geri kalan zamanlarda ise, yukarıda belirttiğim rotalardan, merakıma göre plan çıkarırdım. Aslında gerisi, birazcık sizin ilginize kalmış.

12.Neden Kars’a gitmeli ?

 • Doğu Ekspresini yaşamak için bile gidilebilir. Hayatınızda 1 kez bu güzel deneyimi yaşayın derim.
 • Asırlar önce kurulan uygarlıklardan kalan güzellikleri tanıtan yapıları incelemek, görmek ve onları yıkılmadan bir an önce fotoğraflamak için gidilmeli.
 • Kaz etinin, gravyerin, sarı balığın ve daha nice yöresel lezzetlerin tadına doymak için gidilmeli.
çıldır - gölü - kars - gezisi

Çıldır Gölünde avlanan balıkçılar : Kars gezi rehberi

 • Alpler’den sonra sadece Sarıkamış’a yağan kristal karda kayak yapmak için gidilmeli. Ömrümde böyle farklı bir kar görmemiştim.
 • Tarihi, sokakları ve baltık mimarisi mahalleleri tam bir cazibe merkezi olduğu için gidilmeli.
 • Her şeyden öte : Soğuk şehrin, sıcak insanları için gitmeli. Samimiyetiniz için, hepinize sonsuz teşekkürler.

13.Kars seyahati kaça mal olur ? 

En önemli sorunun cevabını vereyim: Kars gezisi için ne kadar bir bütçe yeterli olur ?

Kars seyahati maliyetiniz, sizin yapacağınız etkinliklere, konaklamanıza ve ulaşım giderlerine göre değişkendir. Ben, kendi giderlerimi sizlere yazacağım.

Kars hayvan pazarı

Kars Hayvan Pazarı : Kars gezi rehberi

 • Ulaşım: Uçak bileti fiyatları genelde gidiş-dönüş 200-300 TL arasında. Hem THY hem Pegasus hergün karşılıklı seferler düzenliyorlar. Ben tren yolunu yani Doğu Ekspresi yolculuğunu tercih ettiğim için yataklı vagonda 96 TL gidiş 96 TL dönüş toplam 192 TL ödedim.

Köy dolmuşlarını kullanmayacak veya otostop ile gezmeyecekseniz, tek çareniz araç  kiralamak. Bununda fiyatı günlük 90 TL’den başlıyor ve benzin ücretini de dahil etmek gerekiyor. Eğer 3-4 kişi olursanız mutlaka araç kiralayarak Kars’ı gezin derim.

Araç kiralama yazımızdan nelerede dikkat etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

 • Yemek: Restaurantlar ucuz diyemiyorum çünkü kaz etinin namı Türkiye sınırlarını aşmak üzere. Bu sebepten dolayı fiyatı 50 TL civarında. Sarı balığın fiyatı ise başka restoranlarda yediğimiz normal sazan balığı fiyatında. O yüzden ortalama bir akşam yemeği kişi başı 50 TL’ye mal olabilir.
 • Konaklama: Ben, konaklama için DSİ misafirhanesini kullandım ve gayet temizdi. Buzdolabı, tv, wifi, banyo yani bildiğiniz otel konforunda idi ve günlük fiyatı 25 TL ödedim. Deniz, Kafkasya otelde kalmıştı. 2 kişi gecelik 140 TL ödemişlerdi. Şu linkten oteli inceleyebilirsiniz.

Konaklama için öğretmenevini tercih edebilir yada konforum yerinde olsun otel de kalmak istiyorum derseniz otelde kalabilirsinizKamp malzemelerim çok iyidir, soğuğa dayanıklıdır, -20 tam bana göre derseniz çadırda atabilirsiniz. Yapan arkadaşlarım var.

 • Alışveriş: Hediyelik eşya fiyatları güncel olarak değişmekte ve alacağınız ürüne göre farklılık gösteriyor. Buradan kesin bir rakam veremiyorum ülke ekonomisiden ve dolardan dolayı, ancak diğer turizm bölgelerinde ki gibi çok yüksek rakam istediklerini görmedim. Ama şahsi önerim peynir ve bal almanız yönünde. Onun da detaylarını zaten yukarıda anlatmıştım.

Son bir NOT : Balık avı yapan balıkçılar ve cirit gösterileri için köy derneklerine ufak yardımda bulunmayı ihmal etmeyelim lütfen.

14.Kars’a ne zaman gidilmeli ? 

Kars’a gitmek için en uygun dönem ne zaman ? Ocak-Şubat aylarında kış etkinliklerini görmek için gidebilirsiniz. Hatta Kars için en güzel zaman şubat ayı diyorlar. Bilginize…

kars tren yolları

Erzincan’ı geride bırakıyoruz. : Kars gezi rehberi

Mayıs ayında düzenlenen “Güreş festivali” için ve yaz aylarında ise kuş cenneti ve yaylaları için Kars’a gidilir. Kars halkı, genelde yaz mevsiminde yem yeşil doğada keşif yapmayı seviyormuş. Öve öve bitirememişlerdi sohbetlerde. O yüzden, yaz mevsiminde bile Kars’a gidebilirsiniz.

15.Kars’ta benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

Kars’ta kışın yapılabilecek etkinlikleri yaptım, ancak müzeleri ve bir kaç kümbeti gezemedim. Kars merkezde nereye baksanız tarihi bir nokta göreceksiniz. O yüzden, ne yazık ki arada bazılarını ziyaret edebilme şansı olmuyor insanın.

teleferik - kars - sarıkamış

Teleferikten Sarıkamış’a bir bakış : Kars gezilecek Yerler ve Kars gezi önerileri ve Kars gezi rehberi

Yaz ayları için ise; road trip öneriyorum uçsuz bucaksız yemyeşil yaylaları görün gezin, İsviçre’yi andıran doğamıza bir bakın.

16.Kars seyahati  hakkında uyarılarım

 • Kış aylarında gidiyorsanız mutlaka Kars hava durumuna bakılmalı ve soğuğa-rüzgara karşı dayanıklı montlarınız ve polarlarınız olmalı; botlarınız su ve kar geçirmeyenlerden olmalı.
 • Bölge halkına bir şeyler sormaktan asla çekinmeyin. Yanlarına gidin. Sohbet edin. Sıcak kanlılık ve misafirperverlik değerlerinin ne olduğunu canlı canlı göreceksiniz.
 • Araç kiralayacaksanız kış lastikleri olduğunu kontrol edin.
 • Doğu Ekspresiyle gidiyorsanız, duraklarda 5 dakikadan fazla trenin dışında durmayın. Tren beklemez ve hareket eder. Ayrıca, olabildiğince erken rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Çünkü tüm trenler, neredeyse 1 ay önceden doluyor. Aşağıdaki yazılarımın hepsini bir okuyun derim. Orada, tüm detayları ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini de tek tek anlattım.

  kars - gezi - rehberi

  Çıldır Gölünde yürüyen İsmail AKSU : Kars gezi rehberi

Kars İle İlgili Diğer Yazılarıma da aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz.
Kars Gezilecek Yerler
Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Yataklı Vagon

Bu yazıyı yazarken sanırım yine Kars’ı özledim ben. Havasını, soğuğunu, sokaklarını, mimarisini, doğasını ve tarihe ışık tutan uygarlıkların bize bıraktıklarını, hiç inmek istemediğim Doğu Ekspresini özledim. Yolda olmayı özledim. Kars Bir Sevdadır. Merak ettiklerinizi, sormak istediklerinizi yorum olarak aşağıda yazabilirsiniz. Bizi, yan bölümedeki veya aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Benim Kars Gezi Rehberi konusunda anlatacaklarım bu kadar. Umarım yardımcı olmuşuzdur. Şimdiden keyifli seyahatler.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

44 Yorum

 1. Zeynep
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 2. Tugrul
  • Deniz Pehlivan
 3. Ümit
 4. Emine Özdemir
  • Deniz Pehlivan
 5. Betül Fidan
  • Deniz Pehlivan
 6. İrem
  • Deniz Pehlivan
 7. gezgin
  • Deniz Pehlivan
 8. TAYFUN GÖKÇÜL
  • Deniz Pehlivan
 9. Cerezza
  • Deniz Pehlivan
 10. can
  • Deniz Pehlivan
 11. İrem
  • Deniz Pehlivan
 12. Nazlı
  • Deniz Pehlivan
 13. SERPİL KILIÇ
  • Deniz Pehlivan
 14. Yaşar koşar
  • Deniz Pehlivan
 15. beyza zeren
  • Deniz Pehlivan
 16. Yaşar ELMACIOĞLU
  • Deniz Pehlivan
 17. Tezcan
  • Deniz Pehlivan
 18. Hayaller ve Gerçekler
 19. Semra taşkaya
  • Deniz Pehlivan
 20. Ahmet Mete Aybek (uzm.mimar)
  • Deniz Pehlivan
 21. Ayşe
 22. buçak
 23. arzu
 24. Ozge

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.