Kars Gezilecek Yerler : 4 Günlük Plan Rehberi

Kars gezilecek yerler planları yapmadan önce, Kars hakkında o kadar güzel şeyler duydum ki, bazen kendi kendime “Hadi canım abartıyorlar” diyordum. Daha Doğu ekspresi için bile duyduklarımın ne kadar doğru olduğunu anladım, şimdi ben de kimilerine göre abartanlardanım artık. Çok sevdiğim bir söz bunu destekler nitelikte “Görebildiğin yere kadar git. Oraya vardığında daha ötesini de göreceksin.” Kars gezilecek yerler hakkında tüm noktalar sizlerle.

kars - gezilecek - yerler - harita

Kars gezilecek yerler

Ama önce; çok çok çok büyük emekler vererek hazırladığımız, günlerce uğraştığımız hatta sırf bunun için Kars’a gittiğimiz, aşağıda da eklediğimiz Youtube Kanalımdaki Doğu Ekspresi Vlog’umuzu izleyin derim.

Mutlaka Youtube Kanalım : Birhayalinpesinde’ye de abone olmanızı öneririm. Orada da güzel şeyler paylaşıyoruz. Haber vereyim dedim.

Hatta KANALA ABONE OLMAYI da unutmayın. Her hafta dünyanın dört bir yanında böyle uzun ve bilgilendirici videoları kanalda paylaşıyoruz. Keyifli seyirler. Hayaller…

1. Gün Kars Gezilecek Yerler Rotam

Hayvan Pazarı: Sabah uyandığımda  güneş henüz yeni göstermiş yüzünü, kahvaltı bile yapmadan sıkıca giyinip çıktım şehrin sokaklarına. Şubat ayındayız ve neredeyse içimizi ısıtacak bir güneş var bugün.

Şansım yanımda. Kars, belgesel fotoğrafları konusunda ilgisi olanlar için mükemmel bir yer, aynı zamanda bölge insanını tanımak için, onların arasına kaynaşmak için, güzel muhabbetler için biçilmiş kaftan.

Kars, özellikle kış mevsiminde, gündüzleri -10, geceleri ise -40 derecelerde olabiliyor. O yüzden; gitmeden önce çok iyi bir mont, eldiven, içlik, bot, pantolon almanızı öneririm. Ben Decathlon‘dan şu kıyafetler ile Kars’a gitmiştim : Uzun Kollu T Shirt, kayak içliği, pantolon, eldiven, bot, mont. Özellikle mont 3 katmalı idi ve gayet sıcak tutmuştu.

Kars insanının hayat hikayelerini, çiftçiliğini, hayvan yetiştiriciliğini, başlarından geçen anılarını dinlemek için mutlaka uğramak gereken bir yer Hayvan Pazarı.

hayvan pazarı kars gezisi

Kars Hayvan Pazarı

Kars Kalesi: Hayvan pazarında dolaşıp, üzerine bir de meşhurrr Kars kahvaltısının keyfine vardıktan sonra, ara sokaklarda fotoğraf çekerek, yavaş yavaş kaleye doğru yöneliyorum.

Eski yıkık bir hamamı inceledikten sonra, taş köprüde adımlarken, yanıma eski model bir araba yanaşıyor.

İçinde Gürcü votkasıyla erken saatlerde içmeye başlamış 2 ihtiyar. Biraz sohbetten sonra elimdeki fotoğraf makinesini gördüler ve fotoğraflarını çekmemi istediler. Çıkan sonuç ise bu !

kars insanları manzaraları

Sohbetine doyum olmayan ikili 🙂

Yoluma devam ediyorum. Kars’ın o meşhur kalesine adım adım ilerledikten sonra, sonunda amacıma ulaşıyorum. Hava tertemiz. Kars’ı şöyle güzelce bir süzdükten sonra, önce bir dinleniyorum.

Kaleye çıkmadan önce, Kümbet Camii beni karşılıyor. Yani diğer adı ile “12 Havariler Kilisesi”. Burası, doğunun Ayasofya Camii aslında. Neden mi ? Çünkü ilk kilise olarak yapılmış.

1064 yılında Müslümanların egemenliğine geçince, camii olarak hizmet vermiş. Tıpkı, Ayasofya Camii gibi. Şimdiki durağım ise, yürüme mesafesindeki Kars Kalesi.

Bu arada Kars Kalesi, M.S. 1153 yılında Selçuklular’a bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddi’in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmış. Kenti çevreleyen dış kale surları ise, 12. yy’da inşa edilmeye başlanmış.

1386 tarihinde Timur tarafından yıkılan kale, 1579 yılında Osmanlı Padişahı III.Murat’ın fermanı ile Kars’a gelen Lala Mustafa Paşa tarafından yeniden yaptırılmıştır. Kale, 1616 ve 1636 yıllarında ise, 2 defa onarımdan geçmiş.

Kars - kalesi

Kars Kalesi

Biraz dinlenmek ve manzarayı izlemek için yan tarafta bulunan kafeye oturduktan sonra, demli bir çay ile yorgunluğumu atıyorum. Gördüğüm manzara ise işte bu !

Kars gezilecek yerler kale manzarası

Kars Kalesinden şehire bakış

Daha sonra, bölgede bulunan tabyaları da geziyorum. Savaş döneminde, Kars bölgesini işgale gelen düşmanların saldırılarını gözlemek ve karşılık vermek için inşa edilmiş.

Hemen Kale’nin aşağı kısmında ise, Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Katerina Sarayı Otel’i de göreyim diyorum. Kars’daki en güzel binaların bir çoğu burada bulunuyor. Bu arada, şu ana kadar saydığım tüm noktalara giriş ücretsiz.

Fethiye Camii (Eski Kilise) : Bu arada, Kars’ın sokaklarını yürüyerek, yorulmadan gezebilirsiniz. İnanın, her sokak size sanki başka bir uygarlığı, başka bir hikayeyi anlatıyor.

Mesela Fethiye Camisi : XIX.yüzyılın başlarında Rusya’nın Kars’ı işgali sırasında kilise olarak yapılmış. Kars’ın kurtuluşundan sonra camiye çevrilmiş.

Yapının ibadet mekanı camiye dönüştürüldükten sonra kısmen onarılmış ve orijinalliğinden büyük ölçüde uzaklaşmış. Günümüzde cami olarak kullanılan bu yapının iki yanına, taş kaide üzerinde, yuvarlak gövdeli taştan ve ikişer şerefeli birer minare eklenmiş.

fethiye - camii - kars

Fethiye Camii/Eski Kilise

Bu arada, mutlaka görmenizi önerdiğim Eski Borsa Binası, Valilik ve Taş Köprü’den bahsetmedim bile. Bu saydıklarım, sadece özet aslında. Başınızı çevirdiğiniz her bir noktada, Kars’ın tarih kokan yapılarını görünce “Gerçekten de doğruymuş yahu!” şaşkınlığı, sizlerde de oluşacaktır.

Sokakları gezmeye ve o muhteşem mimariyi keşfetmeye devam ediyorum. Bir sokak arasındaki kahveye oturduktan sonra, başladım kahvedekilerle sohbet etmeye.

Kars gezi rehberi yazımdan ayrıntılı yeme&içme ve Kars hakkında tüm önerilere bakmayı sakın unutmayın derim

Çaylar bitti ama anlatılan hikayeler bitmedi. Akşam yemeği vakti geldi. Nereye gideceğiz ? Tabiki Kars Evine kaz eti yemeye gidiyorum. Ben yemeğimi yerken, 2 aşık çıkageldi sazlarıyla. Başladılar atışmaya. Onlar atıştı, ben dinledim. Kars’ı, yine her zamanki gibi çok sevdim.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Yataklı Vagon yazımı okumadan asla plan yapmayın

2. Gün Kars Gezilecek Yerler Rotam

Ertesi gün, Kars’ın farklı bölgelerini gezmeye başlıyorum. Ama sanırım en en en önemli bölgelerini.

Bu arada, şu andan itibaren sayacağım yerlere gitmek için, araç kiralarsanız çok daha rahat gezebilirsiniz.

Ani Harabeleri : Bugün yine sabah erkenden kalkıyorum, yolumuz uzun. Bir hanedanlığın, bir uygarlığın başkentine yolculuk var bugün. Yolumuz 1-2 saat sürecek.

ani harabeleri manzaraları kars

Ani Harabeleri girişinde yakaladığım bir kare.

Ani Harabelerine Nasıl Gidilir ? 

Bunun için bir kaç seçenek olacaktır.

 • Otostopla gideceksiniz ki bu kış aylarında oldukça zor.
 • Taksi kiralayacaksınız yaklaşık 1 günlüğüne 90 TL civarı ödersiniz. 35 – 40 TL yakıt koyarsınız. Gönlünüzce gezer gelirsiniz. (Araç kiralama yazımıza bakabilirsiniz.)
 • Ani harabelerine dolmuş yok. Ancak yakınında bulunan köylere dolmuş var.Fakat bu dolmuş en erken saat 1 gibi kalkıyor. Bu dolmuşların Kars’a geri dönüşü ise yok. Yani köyden sabah Kars’a gelirler, akşam köye geri dönerler.
 • Ani Harabelerinin yakınındaki köyün dolmuşlarının kalktığı yerde ticari taksi durağı var. Orada ki bazı taksiciler, sizi ucuza götürüp, 2 saat kadar bekleyebiliyorlar. Yani sizi oraya bırakıyor, 2 saat kendi evinde dinleniyorlar, sonra sizi alıp Kars’a getiriyorlar. Yaklaşık sizden 70 TL alabilirler.
 • En güzeli ve en ucuz seçenek olarak İl Özel İdaresinin ayarladığı tur firması. Ve hem de her gün sefer yapıyorlar. Aşağıda detayları görebilirsiniz :

 

ani - harabeleri - ulaşım - kars

Ani Harabelerine gitmek için tur firmasını kullanabilirsiniz.

 • Ani Harabeleri Açılış-Kapanış Saatleri ise :

Nisan-Ekim : Yaz Açılış-Kapanış Saati: 09:00  – 19:00

Kasım-Mart : Kış Açılış-Kapanış Saati: 08:00 – 17:00

Tatil Günü : Yok

Giriş Ücreti : 8 TL

Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez ücretsiz, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Ani’de konaklayabileceğiniz bir otel, pansiyon bulunmamaktadır.

ani harabeleri kars

Ani Harabelerinin en gözde 3 yapıtı.

Ani Harabeleri Hakkında

Ören yerinin en eski tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanıyor. Tarih öncesi dönemde, ören yerindeki yerleşim bostanlar deresi olarak bilinen vadideki volkanik oluşumlu mağaralardan oluşmuş.

Bugünkü ören yerini oluşturan İç kale ise, M.S. 4. yy’da Kars Şehrine ismini veren Karsak’lılar tarafından yaptırılmış.

Buyrun efendim : Aşağıdaki videomda, uzun uzun Ani Harabeleri’ni gezdim ve size anlattım. Kanala ücretsiz abone olmayı unutmayın. Her hafta böyle güzel videoları kanalda paylaşıyorum.

Burası, Arpaçay Nehri boyunca uzanan, Ermenistan sınırında 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığı’ndan Ermeni hükümdarlarının başkenti olmuş.

Özellikle bölgenin bu yıllarda, Bagrat ailesi tarafından satın alınması ile 3. Aşot başkentlerini buraya taşıyarak kentin inşasına başlamışlar.

kars

Kars’da bulunan Ani Harabeleri : Doğu Ekspresi önerilerim

1045 yılında ise Bizans’lıların bölgeyi işgal etmesi ile Bagratlı devletine son verilmiş ve daha sonra bölgenin hakimiyeti  1064’te Selçuklu Sultanı Alparslan’a geçmiş.

Sınırcamii : kars

Ani Harabeleri Menüçehr Kilisesi

1190 yılları sırasında Gürcülerin bölgeye hakim olması ile birlikte şu an bölgede bulunan Hristiyan eserleri, bu dönemde inşa edilmiş ve var olan yapılar bu dönemde onarılmış. Tarihte okuduğumuz bir çok bölge gibi Ani de çok fazla devletin/uygarlığın egemenliği altına girmiş.

Konumu itibariyle İpek yolu geçişinde olması, hem askeri hem de ticari açıdan bölgenin önemini arttırmış ve bu yüzden işgallere uğramış.

Her kuşatma sırasında bir çok darbe alsada, asıl tahribat 1319 yılında yaşanan depremde oluşmuş.

Son yıkım ise Moğollar istilası sırasında yaşanmış. Burayı gezerken, gerçekten de insan bu yaşanmışlıkları, tarihi iliklerine kadar hissediyor.

Ani Katedrali İç Görünüm

Ani Katedrali İç Görünüm

Bu arada, Ani’deki eserleri tek tek gezmek, eserleri incelemek istediğinizde hayli zamanızı alacaktır.

Biz, karlar altındayken Ani’yi gezdiğimiz için yaklaşık 3 saat gibi bir sürede gezimizi tamamlıyoruz. İçinde bulunduğumuz mekan bize bir nebze de olsa o uygarlıkları, o hayatları yaşatmaya yetti doğrusu.

Bununla beraber, ören yerinin içinden aynı zamanda Ermenistan ile sınırımız olan Arpaçay Nehri geçiyor. Nehirin diğer tarafında Ermenistan askerlerini görebiliyorsunuz. Diğer bir tarafta bulunan arazilere bakınca ise, bizi büyük bir Ermeni kışlası karşılıyor.

Ani Katedrali

Horomos Manastırı Hakkında

Ani’ye kadar gelmişken, burada görmenizi önerdiğimiz bir yer var. Buraya Deniz gitti. O yüzden, mutlaka anlatmadan geçmek istemedi.

Ani Köyü’nden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Horomos Manastırı, Bagratlı Krallığı döneminde 9.y.y. döneminde inşa edilmiş 3 kilise bulunuyor.

Buraya ulaşmak kolay değil. Mutlaka 4X4 araç olmalı. Yollar çok kötü. Bildiğiniz tarlaların arasından ilerliyorsunuz.

horomos_manastiri_kars

Horomos Manastırı mutlaka restore edilmeli.

15. y.y.’a kadar yaşamın devam ettiği Manastır, şimdilerde harabeye dönmüş. Buradan yetkililere seslenmek istiyoruz : Ne olur en yakın zamanda bu değerli Manastırı restore edelim.

Üzerindeki tarihe şahitlik eden yazılar, hala ayakta kalmayı başarmış bu Manastır’ın sadece görünen değerli kısmı. Bu bayrağı bir şekilde taşıyalım. Yoksa çürüyüp, gidecek…

İshak Paşa Sarayı : Kars’a gelmişken 2 saat uzaklıktaki Ağrı Doğubeyazıt’ta bulunan İshak Paşa Sarayına gitmemek olmaz.

Dünyada ilk kalorifer sisteminin başlangıcı olan İshak Paşa Sarayı’nda 116 oda, türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları ve koğuşlar bulunuyor.

ishakpaşa - sarayı

İshakpaşa Sarayı Genel Bakış

Burası, Topkapı Sarayı’ndan sonra, Osmanlı mimarisinin en seçkin ve en ünlü eserlerinden birisi. Saraydan çok bir külliye olan İshak Paşa Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıtı olarak biliniyor.

Yapımı yaklaşık 100 yıl süren bu eser, Osmanlı İmparatorluğu’nun olduğu kadar, sanat tarihi açısından da çok değerli bir eser olarak görülüyor.

Aynı zamanda Ağrı’da gün batımını izlemek için en güzel mekanlardan birisi olarak beni de cezbetti doğrusu.

ishakpaşa - sarayı

İshakpaşa Sarayı Güneşin Batışı

İshak Paşa Sarayı hakkında birçok efsane bulunuyor. Anlatılanlara göre saraydaki zindanlar içeri girildiğinde bir ışık oyunu saçıyor.

Suçlunun işlediği suçun oranına göre, çok ışıklı veya az ışıklı bir zindanda suçlu cezasını çekiyor.

Bir diğer rivayet ise, sarayın etrafındaki dağlarda yaşayan köylülerin sağdıkları süt, muazzam bir yer altı tesisatı ile saraya ulaşıyor ve çeşmelerden süt akıyor, tabi bunlar hep rivayet.

Kars’a gitmeden önce otel rezervasyonu yapmak isterseniz, şu siteyi önerebilirim. Kredi kartı gerekmiyor ve rezervasyonu ücretsiz iptal edebiliyorsunuz, aklınızda bulunsun.

3. Gün Kars Gezilecek Yerler Rotam

fly insta fly insta

2 gündür Kars’ı geziyorum. Bugün 3. gün olacak ve hiç bitmesini istemediğim harika bir seyahat yapıyorum. Peki bugün nereye gidiyoruz ?

Çıldır Gölü : Sabah yine erken kalkıyor ve aracımız ile Çıldır gölünün yolunu tutuyoruz. Sanki büyük bir sis bulutunun içersinde yavaşça ilerliyoruz. Aracımızdan indikten sonra, 200 metre kadar yürüyerek vadiye iniyoruz.

Çıldır Gölü’ne gelince, mutlaka Kütük Eve’de uğrayın derim

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı su gölüne ve en büyük ikinci gölüne varıyoruz. Karşımızda ucu bucağı görünmeyen, bembeyaz zeminin, gökyüzünün mavisiyle buluştuğu o ufuk çizgisine hayran oluyoruz.

arpacay_kutuk_evi

Arpaçay Kütük Evi : Çıldır Gölü Kenarında bulunuyor. Harika bir tesis. Valilik yaptırmış. Halkın hizmetinde.

Köyden bir balıkçı bize eşlik ediyor ve onun izinde ilerliyoruz. İlk adımlarımız korku dolu oluyor. Sonuçta metrelerce derinliğin üzerindeyiz. Suyun altını görüpte, üzerinde yürümek çok farklı bir duygu. Bunu ilk defa yaşıyorum. Güzelmiş.

Balıkçıdan aldığımız bilgiye göre, buz kalınlığı 30-80 cm arasında değişiyormuş. Gölün ortasına kadar gidiyoruz.

Aşağıdaki videomu da mutlaka izleyin. Uzunca bir VLOG hazırladık sizin için. Hatta her hafta böyle paylaşımları kanalımda sizler için de paylaşıyorum. Kanala ücretsiz abone olabilirsiniz.

Geçmiş yıllarda gölün üzerinde arabaların yarış yaptığını öğreniyoruz. Düşünün. O derece kalınmış ! Göl Aralık gibi donup, Nisan gibi çözülüyormuş. Buzun en kalın hali ise Ocak-Şubat ayları imiş.

kars gezi rehberi

Çıldır Gölünde avlanmaya giden bir balıkçı

Yılın dört mevsiminde yapılabilen balıkçılık, yöre halkı için önemli bir ekonomik gelir kaynağı. Ayrıca gölde, balıkçılık önemli bir aktivite. Kışın buz tutan gölde kalın buz tabakası kırılarak balık avlıyorlar.

Gölde yakalanan en önemli balık türü ise Aynalı Sazan. Aynı zamanda buradaki balıkların bir kısmı Sarı Balık olarak biliniyor ve boyutları 10-70 cm arasında değişebiliyor.

kars - çıldır - gölü - balıkçılar

Ağlarımızdan çıkan balıklar

Buzda balık avını nasıl izleriz ?

Çıldır gölünün etrafındaki tüm köyler balıkçılık yapıyor, hepsinin gölde mutlaka 3-5 ağı oluyor. Köylerden birine gidip balıkçılarla görüşebilirsiniz.

Ya da

Atalayın Yeri:+90 535 211 0348

Gitmeden arayın. Yoksa sizi beklemeden balığa çıkabilirler.

atalayın - yeri - çıldır - gölü - kars

Atalay’ın Yerinde balık avı

Balık avı bittikten sonra Sarı Balığın tadına bakmak için yazının başında da belirttiğim gibi Atalayın Yeri’ne gidiyoruz. Güzel bir keyif çattıktan sonra, gezmeye devam. Sırada ise Atlı Kızak Turları.

Atlı Kızak Turları kars

Atlı Kızak Turu

Atlı Kızak Turları: Kars’da ne yapılır diyenlere gelsin sıradaki aktivitemiz! 

Muhteşem Sarı Balığımızı yedikten sonra biraz çevreyi turlayıp, Atalay Bey’in önerisi ile göl üzerinde atlı kızak turu yaptıran köylüler ile buluşuyoruz. Bir kaç fotoğraf çekiminden sonra, biz de kızaklara binip ufak bir tur atıyoruz.(Fiyatı 25 TL)

Böyle bir şeyi hayatımda ilk defa yaşadım doğrusu. Sizlere de mutlaka tavsiye ederim.

kars görülecek yerler

Atlı Kızaklar

Şeytan Kalesi : Burası, aslında Ardahan iline bulunuyor ve Çıldır Gölü’nde anlattığım yerlere 15 kilometre kadar uzaklıkta. Game of thrones sahnelerini andıran kaleye araçla gidebiliyorsunuz ama anca yakınındaki köye kadar ulaşabiliyorsunuz.

seytan_kalesi

Şeytan Kalesi

Sonrasında yürüyerek ilerlenebiliyor. Koskocaman vadinin eteklerinde yürüdükten sonra, yüzlerce yıllık kaleye yaklaşabiliyorsunuz. Ama tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Bilginize.

4. Gün Kars Gezilecek Yerler Rotam

Artık bugün Kars’da son günümüz. Son 3 gündür oldukça yorulduk, harika yerler gördük. Bugün biraz daha sakin geçsin istiyoruz. Ama nafile !

Cirit Oyunları: Bugün rotamızı Kars’ın Selim ilçesine çeviriyoruz. Allah-u Ekber Dağlarının eteklerindeki Akçakale Köyüne varınca, önce ufak bir köy turu yaptıktan sonra cirit oyunlarının başlayacağı alana ilerliyoruz.

Kars etkinlik yapılacak şeyler cirit

Cirit oyunlarından bir portre

Cirit, at üzerinde oynanan spor dallarından biri. At üzerindeki sporcunun süngü veya ciridini rakibe karşı isabetli bir şekilde atmasını, muharebe anında kendisine ve bineğine olan hakimiyetini ve bu yolla rakibine üstün gelmesini amaç edinen ve gayet de kuralları olan bir spor.

Genellikle Kars, Ardahan Uşak ve Erzurum’da oynanıyor.

Cirit, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya geldikleri dönemden beri oynadıkları savaş oyunu olarak biliniyor aslında.

cirit - kars - etkinlik

Cirit sporu Kars

Daha sonraki dönemlerde Anadolu ‘da oynanan ve atlı spor olarak da anılan cirit , başlangıçtan beri nesilden nesle intikal ederek günümüzde de varlığını devam ettiriyor. Daha doğrusu ettiriyormuş. Ben de burada öğrendim.

Mesela Cirit oyunları; Müsabakalarda yaşanan hayati tehlike nedeniyle, II. Mahmut döneminde yasaklanmış, daha sonra tekrar bir gösteri oyunu olarak Anadolu’da oynanmaya başlanmış.

Kars Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler

Sarıkamış Kayak Merkezi: Cirit oyunlarndan sonra, doğaya doymak üzere yine yollara düşüyorum. Güzel ülkem, güzel doğam, gezdikçe neler öğretiyor insana.

İşte size güzel bir bilgi daha : Alpler dışında Dünya’da toz kristal karın yağdığı tek yer Sarıkamış’mış. “Ee daha ne duruyoruz haydi kayak yapmaya” diyerekten, Sarıkamış’a gidiyoruz.

sarıkamış - kayak - merkezi - kars

Sarıkamış Kayak Merkezi : Kars gezilecek yerler

Bu arada, Türkiye sınırları içerisinde, amacınız kaliteli bir kayak deneyimi yaşamak ise, Sarıkamış’a bayılacaksınız.

Burayı özel yapan şey kristal, toz kar. Gördüğüm en farklı karlardan birisi Sarıkamış’takiydi. (Eğer bu özel yerde konaklamak isterseniz şu linkten Sarıkamış’taki otellere göz arabilirsiniz)

Kars’ta nerede konaklanır diye soracak olursanız, Kars’ta konaklama önerilerimize bakınız.

teleferik - kars - sarıkamış

Teleferikten Sarıkamış’a bir bakış : Kars gezilecek Yerler

Sarıkamış’ta güzel bir öğleden sonra geçirdikten sonra, artık Kars gezimizi sonlandırıyoruz. Harika geçen 4 gün sonrasında, tanıştığımız güleryüzlü insanlar, tertemiz hava, karlı tepeler, büyüleyici gün batımı ve bitmek bilmeyen seyahat etme mutluluğunu da yanımıza alarak geri dönüyoruz.

Kars Hakkında İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar :

Kars Bir Sevdadır. Ben, Kars’ı çok ama çok sevdim. Umarım güzel bir Kars gezilecek yerler rehberi olmuştur. Merak ettiklerinizi, sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilirseniz çok memnun olurum. Hatta aşağıdaki veya yan taraftaki sosyal medya hesaplarımızdan da bizi takip etmeyi unutmayın. Şimdiden keyifli seyahatler dilerim.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

36 Yorum

 1. Müge
 2. Aslı
  • Deniz Pehlivan
 3. Büşra
  • Deniz Pehlivan
 4. Tunç
  • Deniz Pehlivan
 5. Adem
 6. G
  • Deniz Pehlivan
   • Deniz
 7. Ömer
 8. hakan coşar
  • Deniz Pehlivan
 9. Neslihan
  • Deniz Pehlivan
 10. Erdal Eren Bayrak
  • Deniz Pehlivan
 11. Saim
  • Deniz Pehlivan
 12. tuğba
  • Deniz Pehlivan
 13. gezginyusufcoo
  • Deniz Pehlivan
 14. MUSTAFA CANBAZ
 15. haber
 16. Elif
  • Deniz Pehlivan
 17. Ceren
  • Deniz Pehlivan
 18. seda
 19. Seda
 20. Gamze Korkmaz

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.