Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır? Yataklı Vagon Bilet Fiyatları 2020

Doğu Ekspresi Bileti bulamayanlar için bu yazımı yazmaya karar verdim. Çünkü artık günde 1 değil 2 tane farklı Doğu Ekspresi seferi düzenleniyor. O yüzden Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları da 2’ye ayrıldı : Bir tanesi tek yön 480 TL, diğeri ise 58 TL. İşte bu 480 TL olan, yani Turistik Doğu Ekspresi bileti ile gidilenden yer bulmak tabi ki kolay ama 58 TL olan Normal Doğu Ekspresi’nden bilet bulmak biraz daha meşakkatli. Ki baştan hızlıca bir uyarı : Artık yataklı vagon biletleri sadece “Turistik” olan trende satılıyor. Normal trende ise, “örtülü ve pulman” vagonları hizmet veriyor.

fly insta malta banner
fly insta malta banner

İşte bu yazıda, sizin için en uygun bileti nasıl seçeceğinizi aşağıda tek tek anlatacağım. Doğu Ekspresi Bilet Bulma konusunda ne gibi alternatifler olduğunu, Doğu Ekspresi Vagonları türlerini ve bu vagonlarda ne gibi şeylerin sizi beklediğini anlatacağım. (Muhtemelen bu yazımı okuduktan sonra bilet bulabileceksiniz. Bu yazım 2020 en güncel Doğu Ekspresi Bileti bilgilerini içeriyor.)

Şimdi efendim. Bu Ankara-Kars hattında hizmet veren bir TCCD treni aslında. 25 saat kadar süren bir macera. Turistik olanı ise 30 küsur saat sürüyor. Efsane köylerden, dağlardan, yollardan geçen 1 gece, 1 gündüz süren bir serüven. (Aşağıda tren istasyonlarını ve şehirleri de tek tek saatleri ile yazacağım.)

dogu ekspresi bilet

Doğu Ekspresi fiyatları hakkında her şey : Doğu Ekspresi turu rehberi

Son zamanlarda Instagram sayesinde popüler oldu. Yoksa yıllardır bu tren zaten hizmet veriyordu. Ama sosyal medya sayesinde, bir anda bilet bulamaz olduk. Ah bu sosyal medya ! Neyse. Ben, bu yazımda daha çok Doğu Ekspresi Bilet Bulma Taktiklerine değineceğim. Yukarıdaki fotoda gördüğünüz üzre, bu güzel rotayı bizzat deneyimledim. Umarım sizlere de nasip olur.

ÖNEMLİ : Doğu Ekspresi’nde bilet bulmak istiyorsanız, yazıyı sonuna kadar satır satır okuyun. Farklı şehirlerden, farklı günlerde size bilet bulma yöntemlerimi anlatacağım !!!

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2020 En Güncel

TCDD’nin sitesinden baktığıma göre, 2020 normal Doğu Ekspresi bilet fiyatları şu şekilde:

Normal Doğu Ekspresi Bileti Fiyatları

Pulman Fiyatları

Ankara – Kars Doğu Ekspresi Pulman Fiyatları (Tek Yön)
Yetişkin (Tek Kişi)58 TL
Öğrenci(13-26)49.5 TL
60-64 Yaş49.5 TL
65+ Yaş29 TL
Çocuk(7-12)29 TL
Basın,Öğretmen49.5 TL

Örtülü Kuşetli Fiyatları

Ankara – Kars Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Fiyatları (Tek Yön)
Yetişkin (Tek Kişi)78 TL
Öğrenci(13-26)69.5 TL
60-64 Yaş69.5 TL
65+ Yaş49 TL
Çocuk(7-12)49 TL
Basın,Öğretmen69.5 TL
Normal Doğu Ekspresi Saatleri ve Durakları
AnkaraKayseriSivasErzincanErzurumKars
18:0000:3904:1310:2614:2218:13
KarsErzurumErzincanSivasKayseriAnkara
08:0012:0515:5822:0601:3808:22

TCDD Doğu Ekspresi Bilet fiyatları her yıl güncelleniyor. O yüzden aşağıda vereceğim linkten güncel bilet fiyatlarını inceleyin.

Turistik Doğu Ekspresi Bileti Fiyatı 

Yataklı vagonlar (2 yataklı 1. mevki diye geçer. Bildiğiniz Yataklı Vagonlar.) sadece bu trenlerde oluyor ve tek yön yetişkin fiyatı kişi başı 480 TL. (2020 yılı güncel fiyatı aşağıdaki gibidir.)

Ankara – Kars Turistik Doğu Ekspresi Yataklı Bilet Fiyatları (Tek Yön)
Yetişkin (Tek Kişi)480 TL
Yetişkin (Çift Kişi)600 TL
Genç (Tek Kişi)384 TL
Genç (Çift Kişi)489 TL
65 Yaş Üstü (Tek kişi)240 TL
65 Yaş Üstü (Çift kişi)300 TL
Turistik Doğu Ekspresi Saatleri ve Durakları
AnkaraKayseriSivasErzincanErzurumKars
16:5523:2205:3010:5917:3323:58
KarsErzurumErzincanSivasKayseriAnkara
23:5503:5407:5114:0122:0705:15

2 kişi alırsanız tek kişi yatak başı 294.5 TL’ye geliyor. Yani totalde 590 TL. O yüzden tek başınıza turistik bileti alırsanız çok daha pahalı olacaktır. Daha ekonomik olsun derseniz : 2 kişi bu geziyi yapmanızı öneririm. Ayrıca çok daha keyifli de olur.

Bununla beraber, indirimli bilet alabiliyorsunuz. Gidiş-dönüş veya genç bileti (13-26 yaşındakiler yararlanabilir) alarak % 20 indirimli alabilirsiniz.

Askeri yolcular, öğretmenler, basın kartı olanlar, engelliler, 12-18 yaşındaki çocuklar, TCDD’den emekli olanların eşlerine % 20 indirim de sağlanıyor. Gördüğünüz gibi 65 yaş üstüne yaklaşık % 50 de indirim yapılıyor.

TCDD çalışanların trenleri ücret ödemeden kullanabiliyor.

Doğu Ekspresi Bileti Nereden Nasıl Alınır?

Biletinizi TCDD’nin buradaki bağlantısından satın alabilir ve güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz. Ya da dilerseniz TCDD’nin bilet satış noktalarından da alabilirsiniz.

Online olarak biletinizi alırsanız, yolculuğunuza dair tüm bilgiler, bileti alırken verdiğiniz telefonunuza mesaj, e mail adresinize mail olarak geliyor.

Trene binerken mesajı veya e maili gösterip, yanınızdaki nüfus cüzdanınız ile trene binebiliyorsunuz. Yani biletin çıktısına gerek olmuyor.

Aslında Doğu Ekspresi yazımda bunun gibi tüm detayları anlattım. O yazıma da mutlaka göz atmanızı öneririm.

Biletler 30 Gün Önceden mi Satışa Çıkıyor?

Ben son 2 aydır tek tek her gün biletlere baktım ve genelde 30 gün sonrasına biletlerin satıldığını gördüm.

Yani diyelim ki bugün günlerden 6 ocak, 6-7 şubata kadar ki bütün günleri inceleyin derim. Mesela 8 şubata bakınca sistem “İstediğiniz tarihe bilet bulunamamıştır.” uyarısı veriyor. Bu da biletler satışa çıkmamış demek oluyor.

TCDD Biletleri Saat Kaçta Satışa Çıkarıyor?

Resmi bir saatleri yok. Gece 2’de satışa çıkarıyor diyen de var; gündüz çıkarıyorlar diyen de. O yüzden hiç birine inanmayın. Özellikle TCDD uygulamasından her saat bilet var mı yok mu kontrol edin. Bilet bulur bulmaz, hemen TCDD’nin sitesinden biletinizi alın.

TCDD Eybis sistemi ödeme yaparken size 10 dakika veriyor. Bu sürede ödeme yapmazsanız sistem sizi atıyor.

Yukarıda hızlıca doğu ekspresi bilet türlerini ve fiyatlarını söyledim ama tam olarak bu vagonların/biletlerin nasıl olduğundan bahsetmedim. Gelin şimdi biraz bu konuya değineyim :

TCDD Doğu Ekspresi Bilet Türleri Nelerdir?

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Bu konuya değinmeden, Doğu Ekspresine bileti bulma yollarını anlatmak anlamsız. Neden mi ?

Arkadaşlar 3 farklı vagon var. En zor bilet bulunanı, şu meşhur yataklı olanları idi. Ama onu da artık sadece Turistik Doğu Ekspresi’nde satıyorlar.

Normal Doğu Ekspresi Vagonları ve bilet türleri şu şekilde oldu : 

 • Pulman (Sadece koltuk olanlar)
 • Örtülü Kuşetli (4 kişilik odaların olduğu ve koltukların açılarak yatak olduğu)

Turistik Doğu Ekspresi Vagonu şu şekilde : 

 • Yataklı vagon ( Kompartıman 2 kişilik oluyor ve 2 yatak oluyor.)
dogu_ekspresi_vagonlar

Yataklı vagonda uyuduğum yatağım. Doğu ekspresi yataklı vagonları oldukça rahat

İşte bu 2 trene göre, 3 farklı vagondan bilet alabiliyoruz. En keyiflisi, en rahatı ve Doğu Ekspresini, Doğu Ekspresi yapan yataklı vagonlar ise sadece Turistik Doğu Ekspresi’nde satılıyor.

Doğu Ekspresi Bileti Bulma Yöntemleri

Öncelikle her daim hafta içi günlerinde bilet bulmaya çalışın.

Turistik Doğu Ekspresi’nde bilet fiyatları daha yüksek. O yüzden genelde yer bulunabiliyor ama özel günlerde, onda bile yer bulamayabiliriniz. Böyle durumda, hafta içi gitmeye çalışın.

Her gün bilet bulmak için TCDD uygulamasına ya da sitelerine bakın. Genelde, 1 ay (30 gün) önceden bilet satışına başlıyorlar. Ayrıca sistemi sürekli güncelleyin. Birileri bileti almaktan vazgeçebilir, süresi dolabilir, sepetinden çıkarabilir. O anda siz bileti alabilirsiniz.

Ankara – Kars hattı en çok tercih edilen hat. O yüzden Kars – Ankara hattında bilet arayın. Ama itiraf edeyim : herkes, gün doğumu/batımı saatlerinden dolayı, Ankara – Kars hattı en güzeli diyor.

% 90 BİLET BULMA YOLU : Kayseri – Kars hattını deneyin. Bugünün tarihinden 2-3 gün sonrasına baktım.

Ankara’dan bilet yoktu ama Kayseri’den bulabildim. Belki de bilmeden birileri Ankara – Kayseri hattında örtülü kuşetli bileti aldı ve Kayseri’de inecek. Elindeki biletin değerinin farkında olmamış olabilir. Denemeye değmez mi ?

Çünkü aynı tarihte Ankara – Kars hattında ÖRTÜLÜ KUŞETLİ VAGONDA Bilet YOK . Lakin Kayseri – Kars hattında bilet var.

dogu-ekspresi-bileti

Doğu ekspresi bileti alırken Kayseri – Kars hattında 2 gün sonrası için bilet bulabildim

Eğer hiç bilet bulamadıysanız, pulman vagondan bilet alın ama Erzurum – Kars hattında.

Yani uçakla Erzurum’a gidin ve oradan Doğu Ekspresi’ne katılın. En güzel rota bu 2 şehir arasında. Hiç yoktan iyidir.

Yorumları okuyun. Genelde fazladan bileti olan, iptal edenler yorumlarda haber veriyor. Kendileri ile irtibat kurabilirsiniz ama sorumluluk kabul etmiyorum. Karaborsadan bilet satmak, hileli bilet vermek hukuksuzdur. Böyle durumda direk ilgili kurumlara yazın.

En önemli not : YILMAYIN. Her gün bilet var mı yok mu kontrol edin. Özellikle son dakika iptalleri oluyor. Şansınıza son dakikaya iptal edenlerin biletini alabilirsiniz. Özellikle geceleri bilet bulma şansınız daha fazla oluyor.

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon Bileti Nasıl Alınır?

Yataklı Vagon bileti yani Turistik Doğu Ekspresi bileti bulmanın 2 yolu var : Ya bireysel olarak TCDD’nin sitesinden/satış ofislerinden alacaksınız ya da dünya para ödeyip turla gideceksiniz.

Ve yukarıda bahsettiğim gibi bu Yataklı vagonlar artık Turistik Doğu Ekspresi treninde satılıyor. Onun da tek yön tek kişi fiyatı 480 TL.

Biliyorum 50-60 TL’lerden fiyatlar buralara uçtu. Ve oldukça da pahalı bir hal aldı. Ama hala uygun fiyata Doğu Ekspresi bilet bulma şansınız var. Nasıl mı ?

Eğer hala Doğu Ekspresi Bileti alamadıysanız, yine yataklı olan diğer bir vagonda gideceğiniz Örtülü Kuşetli vagonlara bakalım.

En Uygun Doğu Ekspresi Yolu: Örtülü Kuşetli Bileti Nasıl Alınır?

İşte Doğu Ekspresi’nde bir nebzede keyif alıp uygun rakama mal edebileceğimiz vagon ve bilet kısmına geldik.

Bu vagonlarda 4 kişilik koltuklar oluyor. Yani bir oda düşünün. 4 tane koltuk var. 2’şer 2’şer karşılıklı. İşte buna Örtülü Kuşetli diyorlar.

“Bu 4 koltuk karşılıklı konumlandırılmış.” dedim ya hani. Yan yana olan 2 koltuğun üstünde, 1 tane yatak bulunuyor. Yani 4 koltuğun üstünde 2 tane yatak var.

Örtülü kuşetli fiyatı 78 TL. Fiyat olarak, Turistik Doğu Ekspresi’ndeki 480 TL ile aralarında uçurum var.

örtülü kuşetli vagon doğu ekspresi bilet fiyatları

Doğu ekspresi fiyatları : Örtülü kuşetli vagonlar

Gece olunca da, bu 4 koltuk açılıyor ve 2 yatak daha ortaya çıkar. Yani Örtülü Kuşetli vagonda 4 yatak bulunuyor ve yatarak yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu arada çok önemli bir uyarı

Eğer, özel bir odanız olsun istiyorsanız, bileti alırken odadaki 4 koltuğu da satın alın. Böylece sizi kimse rahatsız edemez. Aksi takdirde, hiç tanımadığınız insanlar ile aynı odada uyursunuz.

Ayrıca, odalarda kadın-erkek aynı yerde uyuyabilir. Kimse sizden evlilik cüzdanı falan istemez. Ama eğer ki ;

3 kişilik bir arkadaş grubuysanız; mesela 1 kız 2 erkekseniz ve 4. bir yabancı kişi kadınsa, sizinle aynı yerde uyumak istemiyorsa ve bunu yetkililere söylerse, o zaman uyuyacağınız yerler değişebilir.

O yüzden, arkadaş çevreniz ile bu kompartımanda kalacaksanız, 4 bileti de satın alın derim. Gece rahat rahat kompartımanda keyfinize bakarsınız. Kimseyle de uğraşmaz, gece rahat rahat yataklarınızda uyuyup; sabah mis gibi bir güne merhaba dersiniz.

Doğu Ekspresi videomu aşağıya ekledim. Orada her şeyi izleyebilirsiniz. Mutlaka göz atın.

Bununla beraber sizden önce bir kadın o kompartımanda bilet almışsa, ve siz erkek olarak bilet almaya çalışırsanız sistem “Lütfen cinsiyet uygunluğu olan kompartımandan seçim yapınız”. uyarısı belirecektir. Yani o kompartımandan sadece aynı cinsiyettekiler biletini alabilir.

Lakin o kompartıman tamamen boşsa, arkadaşlarınız ile kız-erkek farketmeksizin biletinizi alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Alırken Sıkça Sorulan Sorular

Biletler ne zaman satışa çıkıyor?

Genelde 2-4 hafta önceden biletler satışa çıkıyor.

Hangi yönde bilet bulma şansım daha fazla? 

Kars – Ankara hattında bilet bulma şansınız daha fazla çünkü çoğu kimse Ankara – Kars hattında bilet bulmaya çalışıyor.

Doğu ekspresi bileti fiyatları her şehirde aynı mı? 

Hayır değil. Mesela :
Erzurum Kars Pulman vagon fiyatı : 21 TL
Erzincan Kars Pulman vagon fiyatı : 25 TL
Kayseri Kars Örtülü Kuşetli vagon fiyatı : 41.50 TL

En kolay hangi günler bilet bulabilirim? 

Tam 1 ayı analiz ettim ve şöyle bir en uygun günler bilet bulabilme planı çıkardım :

Ankara – Kars hattında : Pazar,

Kars – Ankara hattında : Pazartesi, Salı belki çarşamba günleri

Asla bilet bulamadığım günler : Perşembe, cuma, cumartesi oldu. Bu arada Normal Doğu Ekspresi bileti için konuşuyorum. Turistik Doğu Ekspresi bileti bulmak çok daha kolay.

Kesin bilet bulma yolu var mı?

Kayseri Kars hattında bilet bulmak çok daha kolay. Özellikle seyahat tarihi yaklaştıkça, bu hatta kesinlikle bilet bulabildim.

Zaten yukarıda fotoğrafta da durumu anlattım. Bu yöntemle, en azından gece uyumadan, Doğu Ekspresi’nin en güzel duraklarında gün ağarırken manzara keyfi yapılabilir.

Ben olsam neyi seçerdim? 

Eğer illa Ankara – Kars hattında gidecek olsaydım; Turistik Doğu Ekspresi’ne o kadar para vereceğime, Normal Doğu Ekspresi treninden örtülü kuşetli kompartımandan 4 yatağı da almaya çalışırdım.

He alamadım diyelim. Bir arkadaşımı ikna eder, en azından 2 kişi de olsa örtülü kuşetliden bilet alır, kompartımanda tanışacağım insanlarla sohbet ede ede yolun tadını çıkarırdım.

En son seçenek Erzurum’a uçakla gider, pulman vagonda bilet alır, en azından Erzurum – Kars hattını görmüş olurdum.

“Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır, bilet türleri ve vagon türleri nelerdir ?” diyenler için böyle detaylı bir yazı yazmak istedim. Aslında sadece Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları konusuna değinecektim ama dayanamadım. Yine elimden gelenleri anlatmaya çalıştım. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip, aklınıza gelen her soruyu yorumlarda sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

262 Yorum

 1. Dilhan
  • Deniz
  • eryclks
  • gül
  • metin
  • Aysenur
  • Ceren
  • Buse
  • Sumeyra
  • fatihhan
  • Alper
  • Gülşah Yaman
 2. sinan
 3. barış
  • Ahmet
  • Mehmet Gök
  • Buse
  • Eylem oğuz
  • Bensu
  • Cansin
  • Ayşe
  • Nurcan
  • Nil
  • Tgc
  • Sanem
  • nuray
  • Mehmet
  • heval
  • Demet
  • Demet
  • Esra Yavaş
  • Fulya
  • fatihhan
  • Celal TOPDAĞ
  • nida
  • Sinem
  • Çağlar KARACA
  • murat
  • Olcay
  • Eda
  • AYŞE
  • bünyamin
  • Soner
  • irem
  • Seçil
  • Meryem
  • FATİH AYKURT
  • Aleyna
  • önder
  • Güneş
  • Ayşenur
  • Özge
  • Nebahat
  • Esmanur
  • esma
  • Serkan
  • Eda
   • Murat
  • Seval
  • BURCU
  • Fadime
  • Fatma
  • Gulsah
  • Lurmu
  • Zeynep
  • Gürkan
 4. barış
  • Nafis
  • ORHAN
  • eylül
  • cansu
  • Derya
  • Merve
  • Şerife
  • Şerife
   • HAYDAR
  • Ersah
  • Yesim
  • Selen
  • Selen
  • Cansin
  • Nisa
  • Yakamoz Deniz
  • Ôzge
  • Sukran
  • Hasan
  • mehmet
  • Emel
  • ergün
  • heval
  • Eda
  • Dilek
  • Gizem
  • Buğrahan
  • Pınar
  • şenol
  • Reşan
  • Pınar kara
  • Ömer
  • ZEYNEP
  • Nebahat
  • Umut
  • özlem
  • Hikmet
  • pinoş
  • Tuğçe
  • ezgi
  • Zeynep
  • Gürkan
  • Tuba
 5. Şerife
 6. Eylem oğuz
 7. HAYDAR
 8. Buket
 9. Tgc
 10. neshe
 11. Fatih Hoca
 12. Nuray
 13. NURAY
  • Harun
 14. Yeşim
 15. Kaan
 16. Muzaffer yaşar
  • ömer oruç
 17. Muzaffer yaşar
 18. servet
 19. Serhat
 20. ElifAdırbelli
 21. Pınar demir
 22. Pınar
  • mehmet
   • Hafize
   • Büşra KAHYAOĞLU
   • cans
   • Serkan
   • Mete
 23. Irfan
 24. Soner
 25. Soner
 26. cans
 27. ali
 28. Melike
 29. Büşra KAHYAOĞLU
 30. Elif
 31. Elif derinçay
 32. Burcu
 33. şenol
 34. Gönül
 35. Yaren
 36. BURAK
 37. Deniz Kalaycı
 38. Emine aşcıoğlu
 39. Şenay
 40. Ecem Dalsüren
 41. Mete
 42. mehmet
  • Muzaffer yaşar
  • PINAR
 43. özlem
 44. özlem
 45. Mete
  • Mete
   • Yusuf
 46. Murat
 47. Pnr
 48. emre sakalli
 49. Tugay gül
 50. ercan
 51. Ecem Dalsüren
 52. murat
 53. Yağmur
 54. Semih
 55. Songül aygen
 56. OKAN
 57. Ali
 58. Ersin Köseoğlu
 59. Kadir Çetinkaya
 60. KADİR
 61. Nebahat
 62. İsmail
 63. İbrahim
  • özlem
 64. SEVGİ
 65. Esmanur
 66. mehmet
 67. Oguz
  • Sevda
 68. Samiye Yüksel
 69. Merve
 70. Gizem
 71. Emir
  • Kerem
  • Kerem
  • sezgin
  • Sezgin
  • Fuat
 72. Kerem
 73. sezgin
 74. ayaz
 75. Mehmet
 76. Hande
 77. serkan
 78. Zeynep
 79. GÜMÜŞ PLT
  • Osman
 80. Tuğçe
  • Vangolu
  • İlhan
 81. Suat
 82. Zeynep
 83. Gökhan
 84. Ezgi
 85. İsmail
 86. Zeynep
  • Vangolu
 87. Yasin
  • Cihad
 88. Seval
  • Seval
   • Cihad
  • selda
  • selda
 89. RECEP
  • gülşen
   • Özlem karaböl
 90. RECEP
  • İlhan
 91. İlhan
  • Merve
   • İlhan
  • Merve
 92. EZGİ
  • İlhan
 93. Nilay
 94. Burcu
 95. Alpay
 96. Alpay
 97. gülşen
  • Mevlüt
  • Özlem karaböl
  • İbrahim
 98. Şaban
 99. İlayda
 100. İşayfa
  • Nuriye
 101. Dilek
 102. Joker
 103. celebi
 104. Doğukan
 105. Fatih
 106. Deniz
 107. Merve
 108. Merve
 109. Meryem
 110. Veysel
 111. Volkan Yüzak
 112. EROL
 113. Hande
 114. Burcu

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.