Ağva Gezilecek Yerler – En Güzel +10 Yer

Ağva denildi mi ilk aklıma gelen şey, 90’lı yılların yaz aylarında çocukluğumun geçtiği minik bir tatil kasabası olmasıdır. Denizin çocuksu mavisini gördüğüm, nehirlerinde balık tuttuğum, tatil denildi mi ilk aklıma gelen yer olan Ağva beldesinde unutulması mümkün olmayan birçok çocukluk anısı da biriktirdim. Günler geçip gitti büyüdük, iş sahibi olduk, birçok ülke ve kültür gördük fakat Ağva’dan vazgeçmedik tabi ki. Bu yüzden Ağva’yı, şehrin keşmekeşinden kurtulmak ve biraz temiz hava almak için hep bir kaçış yolu olarak gördüm.

Ağva İstanbul ve çevresindeki illere yakınlığıyla bilindiği için ve sizlerden çokça soru aldığımızdan dolayı, size güzel bir hafta sonu rotası olması amacıyla Ağva gezi rehberini ortaya çıkarmaya karar verdim. Agva gezisini nasıl hafızalara kazınacak bir hafta sonu rotası haline getiririz gelin detaylı olarak inceleyelim. Detaylı Agva gezi notları başlıyor…

Ağva Gezisine Başlangıç

Özellikle İstanbul ve çevresinde oturanlar için hafta sonu yaklaştığı zaman yakın mesafede bir yerlere kaçma fikri yavaştan insanı sarmaya başlar. Akla hemen yakın mesafede bulunan ve şehir gürültüsünden uzaklaşmak için tercih edebilecek yerler gelir. İşte Ağva, İstanbul’a yakınlığı ile bilinen ve günübirlik ya da hafta sonu tatili için tercih edilebilecek mükemmel yerlerin başında gelir.

Ağva_Deniz_Feneri

Ağva Deniz Feneri

Ağva İstanbul’a yaklaşık 2-3 saat mesafede olması nedeniyle en çok tercih edilen yerlerden biri ve özellikle yaz aylarının hafta sonlarında yerel turistlerin akınına uğruyor. Neden mi diyeceksiniz ? Çünkü deniz-kum-güneş’in en güzel zamanlarını ve yeşilin en güzel tonlarını bulabileceğiniz mükemmel ve yakın bir kasaba olmasından dolayı tercih edilir.

Yavaş yavaş Ağva turu yapmaya mı karar veriyorsunuz ? O zaman sıra Ağva gezisi öncesi buralar hakkında birkaç önemli detay vermeye geldi.

Ağva Hakkında

Doğa ile iç içe olmak ve şehir stresinden uzaklaşmak için bahar aylarında ve kış mevsiminde dahi gidebileceğiniz Ağva hakkında en çok sorulan soru “Ağva nerede ?” sorusudur

Ağva, İstanbul’un Anadolu yakasında, Karadeniz kıyısına yakın Kuzey bölgede bulunuyor. Peki “Ağva nereye bağlı ?” hemen onu da belirtelim: İki nehir arasında bulunan Ağva, İstanbul’un Karadeniz kıyısında bulunan Şile ilçesinin bir beldesi olarak ön plana çıkıyor.

Ağva Nerede haritası

Ağva, İstanbul’a 100 km uzaklıkta yaklaşık 2 saat mesafede Karadeniz kıyısında yer alıyor

Burası iki nehrin güzelliği arasında bulunmasının yanı sıra, denizin keyfini çıkarabilecek uzun bir plajı, çevrede yapılacak doğa yürüyüşü için yürüyüş parkurları, piknik alanları, koyları ve şelaleleri ile zengin bir gezi rotasına sahip. Merak etmeyin bu rotaların tamamını ve Ağva’da yapılacak aktiviteleri aşağıda satır satır anlattım.

Bu arada Ağva tarihi ve ismi hakkında da kısacık bilgi vereyim : Latincede 2 dere arasındaki köy manasına geliyor.

Vakti zamanında Romalılar, Cenevizliler gibi medeniyetler yaşamış ve 2700 yıllık eserler bölgede bulunmuş. O yüzden bölgede kaleler, çeşmeler ve daha nice tarihi eser de bulunuyor.

Ağva Seyahat Rehberi

İstanbul çevresinde kısa bir tatil yapalım düşüncesi belirdiği zaman, ilk akla gelen yerlerden birisi olan Ağva’yı deniz tatili için tercih edebilir; Ağva ve çevresinde bulunan piknik alanlarında günübirlik keyif çatabilir, nehir kenarında bulunan otellerde ya da restoranlarda kahvaltı yada akşam yemeği için keyif yapabilirsiniz.

Sadece 2 saat mesafede bulunan Ağva, kesinlikle ilginizi çekecek birçok aktiviteye ev sahipliği yapıyor.

yeşilçay deresi

Yeşilçay Nehri

Ağva’ya seyahat planlıyor iseniz öncelikle hava durumuna bakmadan yola çıkmamak gerekiyor.

Burası, ülkemizin Karadeniz kıyısında olduğu için bölgede kışlar ülkemizin güneyine göre daha sert geçiyor. Yazları ise kuzeyden esen rüzgarlar ile serin olabiliyor.

Ağva Ulaşım

Ağva’ya nasıl gidilir ; otobüs nerede bulunur ?

Ulaşım için tüm alternatifleri belirtmiş olduğum Ağva’ya Nasıl Gidilir yazıma bakmadan yola çıkmayın derim. O yazımda Şile otobüslerinden tutun da, İstanbul ve diğer tüm illerden ulaşım alternatiflerini tek tek açıkladım.

Ağva’da Ne Yenir İçilir ?

Ağva kasabasına gelmişken şehir merkezinde Yeşilçay nehri üzerinde olan meyhanelerde ve Göksu nehri üzerindeki otellerin restoranlarında akşam yemeği keyfi yapabilirsiniz.

Size tavsiyem aşağıda listeleyeceğim mekanlarda rakı-balık ikilisini deneyebilir, şarap eşliğinde akşam yemeğinin keyfini çıkarabilir ya da çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Son seyahatimde konaklamış olduğum ve Göksu Nehri üzerinde bulunan Park Mandalin Otel’de gün batımına karşı şarap eşliğinde zengin menülerini deneyimlemenizi özellikle akşam yemeği için tavsiye ederim.

Eğer Park Mandalin’de konaklama yapıyorsanız, ertesi gün otelin sahibi Nuriye hanım şarap şişenizi farklı motiflerle süsleyerek size mükemmel bir Ağva hatırası verecektir.

ağva'da ne yenir nerede yenir restoran önerileri

Ağva’da Ne Yenir: Park Mandalin Otel’de Akşam Yemeği yenir

Ağva’da kahvaltı nerede yapılır ?

Kahvaltı için ise, yine Göksu nehri kenarında bulunan Ağva kahvaltı mekanlarından kesinlikle şaşmayın. Genelde kişi başı ortalama 140 lira gibi bir fiyata, muhteşem bir sabaha merhaba diyebilirsiniz.

Göksu nehri kenarında birçok otel bulunuyor ve bu otellerin tamamında kalmasanız bile nehir kenarında keyifli bir sabah kahvaltısı yapmak için uğrayabilirsiniz.

Park Mandalin Otel’de yaptığım kahvaltı nehir manzarasına karşı çok keyifliydi. Gayet doyurucu olan serpme kahvaltısında, hayatımda ilk kez tatmış olduğum kabak reçelinin bir anda müptelası olup çıktım.

Ağva’da kahvaltı için oteller dışında önereceğim yer ise merkeze yakın olan ve İsaköy’de koca deresi üzerinde bulunan Şelale Piknik Alanı ‘nı da farklılık olması açısından denemenizi tavsiye ederim.

Tamamen kendinizi doğanın içinde bulacağınız bu yerde taptaze köy ürünlerinden oluşan köy kahvaltısının keyfini çıkarmak insanı çok mutlu ediyor.

Şelale Piknik Alanı

İsaköy : Şelale Piknik Alanı

Ağva’da nerede yemek yenir ?

Aşağıda en çok tercih edilen kahvaltı mekanlarının ve restoranların listesini bulabilirsiniz;

 • Kahvaltı mekanları; Park Mandalin Restaurant, Şelale Piknik Alanı, Greenline Guesthouse, Keyf-i Tıkır.
 • Restoranları; Liman Restaurant, Park Mandalin Restaurant, Acquaverde Restaurant, Kasapoğlu Steakhouse.

Ağva’da Nerede Kalınır?

Şehir hayatından kaçıp biraz yeşille ve doğayla baş başa kalmak için ya da masmavi denizin keyfini çıkarmak için en güzel rotalardan biri olan Ağva’ya seyahat etme fikri yavaştan seni de sarmaya mı başladı ?

Buraya kadar gelmişken birkaç gün de keyif mi yapayım diyorsun? O zaman gel senin için Ağva’nın neresinde konaklanır keşfe çıkalım.

ağva'da nerede kalınır otel önerileri

Ağva Konaklama Bölgeleri haritadaki şekildedir

Ağva konaklama tavsiyelerine başlamadan önce: Ben nasıl konaklıyorum hemen cevabını vereyim.

Çocukluğum genelde merkezde pansiyonlarda mutlu mesut geçmişti fakat kasabayı son ziyaret ettiğimde Göksu nehrinin dibinde şirin mi şirin mandalina ağaçları ile süslü Park Mandalin Otel‘de kalmıştım. Tabi ki detaylar aşağıda…

Ağva otellerini BURADAN liste olarak görebilirsiniz

Ağva’da konaklama yapacaksanız en önemli konulardan biri, nasıl bir tatil aradığınıza bağlı olarak konaklama tercihinizin değişeceğidir.

Göksu nehri kenarında, orman evlerinde, kamp alanlarında ya da merkezde birçok konaklama seçeneği mevcut. O zaman gelin konaklama rehberi için birbirinden güzel önerileri sıralayalım.

En İyi Ağva Butik Otelleri Önerilerim

Ağva’da konaklama konusunda tercihinizi Ağva otellerinden yana kullanacak iseniz Göksu nehri kenarında huzur bulacağınız butik otel tarzı birçok konaklama seçeneği mevcut.

Yukarıda da belirttiğim gibi Ağva’da konaklamış olduğum Park Mandalin Otel ve bütçenize uygun diğer otel seçenekleri ve Ağva otel fiyatları hakkında detaylı bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle kasabanın en güzel bölgesi olan Göksu nehri kenarında geçirmiş olduğum iki gün boyunca büyük keyif aldım.

Park Mandalin Otel‘in kapısından girdiğim andan itibaren çok sıcak bir ortamla karşılaştım. Adeta bir otel değil de bir aile ortamı kadar huzurlu bir ortam yaşattı bize.

Park Mandalin Otel

Park Mandalin Otel: Nehir Manzaralı Oda

Park Mandalin otelde çalışan herkes ailenin bir üyesiymiş gibi.. Size evinizdeki huzuru yaşatmak için oradalarmış hissi veriyorlar.

Otelin konsepti ise tamamen antika eşyalar üzerine kurulu. Bunu nehir manzarasına sahip otel odasında da sonuna kadar hissettik. Sabahları ise kuş sesleri eşliğinde nehir manzarasına karşı uyanma hissi ise en güzel duygulardan biriydi.

Park Mandalin Otel‘in bahçesi de adından da anlaşılacağı üzere mandalina ağaçlarıyla kaplı ve büyük bir alana sahip.

İster rahatça hamaklarında keyif yapın, ister nehrin kenarında ördekleri izleyip kahvenizi yudumlayın, keyif alacağınızdan kesinlikle eminim.

Balayı tatili ya da romantik bir tatil için tercihleriniz arasına burayı da kesinlikle eklemeniz gerektiğiyle ilgili bir sürü neden şimdiden sıraladım diye düşünüyorum.

Park Mandalin Oteli

Park Mandalin Otelin böyle huzurlu bir ortamı var

Son olarak Park Mandalin Otel’de mevcut olan ve Türkiye’de çok fazla bulunmayan özel bir sistemden kısaca bahsetmek istiyorum:

Ozon Sauna ya da Ozon Detoks sistemi. Bizzat uygulamış olduğum ve yarım saat süren seans sonunda kendime yeniden doğmuş hissi veren bu sistemi kesinlikle kullanmanızı öneriyorum.

Peki nedir bu Ozon Sauna ? Oksijen tedavisi diye geçen bu sistem yarım saatlik kısa bir sürede metabolizmayı hızlandırarak yüksek seviyede kalori yaktıran ve zayıflamaya yardımcı olan bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

Ayrıca, romatizmasal ve nörolojik olarak da rahatlatıcı bir etkiye sahip. Park Mandalin Oteli ŞURADAN inceleyip, rezervasyon yapabilirsiniz.

Ozon-Sauna-Park-Mandalin-Otel

Park Mandalin Otel: Ozon Sauna

Sizde merkeze yakın mesafede bulunan Park Mandalin Otel’de iki kişilik odada, oda kahvaltı dahil gecelik 1.200 TL’den başlayan fiyatlarla Göksu nehri kenarında konaklayabilirsiniz. Merak etmeyin, bütçenize göre otel fiyatları ve alternatif otel önerilerimi de aşağıdaki sıraladım.

Hatta özellikle bir otelden daha da bahsetmek istiyorum : Wineport Lodge, hem konumu hem de otelin sakinliği ile beğendiğim tesislerden oldu.

Özellikle sabah kahvaltısı efsane. Ayrıca belirli günlerde, otelde canlı müzik etkinliği de oluyor. Zaten otel, kasabanın en iyi tesislerden birisi olarak biliniyor. BURADAN oteli inceleyip, ne demek istediğimi görebilirsiniz.

İyi Otel Önerim :

 • Gecelik iki kişilik fiyatı 1.600 TL olan Beyaz Ev
 • Gecelik iki kişilik fiyatı 1.500 TL olan Wineport Lodge

Orta Halli Otel Önerim :

 • Gecelik iki kişilik fiyatı 1.450 TL olan Greenline Guest House
 • Gecelik iki kişilik fiyatı 1.350 TL olan Piccolo Mondo Hotel
 • Gecelik iki kişilik fiyatı 1.400 TL olan Masal Evi

Düşük Bütçeli Otel Önerim :

 • Gecelik iki kişilik fiyatı 1.300 TL olan El Rio Motel
 • Gecelik iki kişilik fiyatı 1.300 TL olan Nirvana Otel
 • Gecelik iki kişilik fiyatı 1.250 TL olan Sapphire Hotel
 • Gecelik iki kişi fiyatı 1.250 TL olan Shelale Otel

Yukarıda belirttiğim otellerin fiyatlarında dönemsel olarak artış ve azalışlar olabilir. Size önerim, seyahatleriniz kesin ise erken rezervasyonla günlük fırsatları yakalamanız yönünde olacaktır.

Pansiyon Önerileri

Kasabanın otellerinde değil de şehir merkezinde bulunan ve plaja yakın olan pansiyonlarını da tercih edebilirsiniz.

Çocukluk zamanlarımda pansiyonlarda çokça kaldığım için buraların havasının da ayrı olduğunu söyleyebilirim. Pansiyon fiyatlarını ve pansiyon önerilerimi aşağıda sıraladım.

Pansiyon Önerim ; 

 • Gecelik iki kişilik fiyatı 740 TL olan Kurfal Otel
 • Gecelik iki kişilik odada fiyatı 600 TL olan Villa Park Motel

Kamp Alanları ve Orman Evleri

Ağva gezisi için alternatif konaklama arayanlar, merkeze kısa mesafede Kurfallı bölgesinde bulunan Orman evlerini tercih edebilir.

Doğa ile bütün, ormanın içinde bulunan bu orman evleri huzurlu ve sakin bir tatilin alternatif adresi olabilir. Ağaç evlerden yapılmış odalara sahip tesiste açık havuz da bulunmuyor. Keyfini çıkarmak için tercih sizin.

orman evleri

Orman Evleri

Ağva’da kamp yapmak mı ? Neden olmasın. Ucuza konaklamanın ve doğa ile baş başa olmanın en güzel yolu kamp atmaktır. O zaman size nerede kamp atılır listesini çıkaralım.

Kamp alanlarında ilk olarak, Göksu nehrine ulaşmadan önce Kurfallı plajına yakın mesafede Seferoğulları Camping bulunuyor.

Büyük bir alana yayılmış ve yemyeşil bir ortamda bulunan bu kamp alanı aileler için tasarlanmış bir ortama sahip.

Özellikle yeme-içme konusunda üç öğün hizmet veren kamp alanında piknik alanlarından biri de burada bulunuyor. Plaja da yürüme mesafesinde olmanız burayı dahada cazip bir hale getiriyor.

Kilimli Koyu

Kilimli Koyu böylesine huzurlu ve sakindir

Bir diğer kamp alternatifi ise bölge turu yaptığınızda görmeden dönmemeniz gereken yerlerin başında gelen Kilimli koyunda bulunan Kilimli Sahil Kamp Alanı.

Tertemiz bir denize sahip, manzarasıyla sizi cezbeden Kilimli koyunda çadır kampı yapmak Ağva’da olmanın en güzel nedenlerinden biri olabilir.

Buradaki kamp alternatifleri içinde son olarak denize yakın mesafede değil de, kendinizi yemyeşil doğanın tam içinde bulacağınız son tavsiyem ise Ağva Kamping alanı. Kurfallı köyünde bulunan bu kamp alanında huzurlu ve sessiz bir kamp deneyimi sizleri bekliyor.

İstanbul çevresinde bulunan, kısa ve kafa dinlemelik tatillerin vazgeçilmezi olan kasabada nerede konaklarsanız konaklayın, huzurlu ve stresten uzak bir tatil yaşamış olacaksınız. Şahsen bizzat test edildi, yaşandı, onaylandı…

AĞVA Otellerinin tamamını görmek için TIKLAYIN

Ağva’da Yapılacak Aktiviteler, Alışveriş ve Eğlence?

Kasabada hediyelik eşya veya yerel ürünlerin nerede satıldığını hemen belirteyim. Yakuplu caddesi üzerinden merkeze doğru yürürken sağ tarafta kalan birkaç hediyelik eşya tarzı dükkana rastlayabilirsiniz.

Magnet tarzı hediyelik eşyaları buralardan 10-20 TL gibi cüzi bir fiyata almanız mümkün. Ayrıca bölge esnafı o kadar misafirperverdir ki kendinizi uzun uzadıya muhabbetlerin içinde bulabilirsiniz.

hediyelik eşya dükkanları

Agva Gezi Rehberi : Hediyelik Eşya Dükkanları

Ağva’da yapılacak aktiviteler ise saymakla bitmez. O zaman gelin size doğa ile iç içe olacağınız birkaç öneri verelim.

İlk aktivitelerden biri Göksu nehrinde deniz bisikleti ile nehir turu yapmak. Özellikle bahar aylarında mükemmel bir görünüme bürünen nehirde deniz bisikleti tercih edilebilir. Biraz yorucudur ama kesinlikle buna değer.

Ağva’da yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise beldeyi bisiklet ile keşfetmek. Belde çok küçük olduğundan bisiklet kiralama işi yapan firmalardan veya otellerden günlük olarak bisiklet kiralayıp, bölgede huzurlu bir gezi yapabilirsiniz.

park mandalin oteli manzarası

Deniz Bisikletinden Park Mandalin Otel Manzarası

Ağva tatillerimde eskiden  çok fazla yaptığım aktivitelerden biri ise balık tutmaktı. Balık tutma aktivitesi için en güzel yerlerden biri.

Çünkü belde, kendisini çevreleyen iki ayrı nehre sahip. Göksu ve Yeşilçay nehirlerinde av mevsiminde balık tutmanın keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

Ağva tatili için önereceğim son aktivite ise tekne turlarıdır. Tekne turları için üç ayrı rotayı sizinle paylaşmak isterim. İlk rota Göksu nehri üzerindeki rota; ikinci rota ise Yeşilçay nehri ve koylarını keşfedeceğiniz rotadır.

Üçüncü rota için ise, merkezde bulunan Liman Restaurant’ın önünden kalkan tekneler ile 35 dakikalık tur için 250-300 TL (grup fiyatı) civarında bir ücret ile tekne turu yapabilirsiniz.

Ağva’da eğlence ve gece hayatı nasıldır?

Ağva için ilk olarak hatırlatmak istediğim şey; burası aslında sakin ve huzurlu bir ortam arayanların tercih ettiği bir yer olduğundan dolayı, gece hayatı gibi bir beklentiniz olmaması yönünde.

Zaten burada yapılacak en güzel şey doğanın ve denizin tadını çıkaracak aktiviteler peşinde koşmaktır.

Ağva’da akşamları merkezde sahil tarafında bulunan mekanlarda takılabilir ya da Yeşilçay nehri üzerinde bulunan ve canlı müzik yapılan Pub’uc Cafe Pub‘da arkadaşlarınızla eğlenme fırsatı bulabilirsiniz.

Ağva Gezilecek Yerler

Ağva da gezilecek yerler nerelerdir; hafta sonu gezilecek yerler nerelerdir? 

Ağva gezilecek yerler rotaları için aşağıdaki haritayı kendinize bir rehber olarak kabul edebilirsiniz. İlgili Ağva görsellerinde görmüş olduğunuz Ağva gezilecek yerlerin tamamı birbirine yakın mesafededir.

ağva gezilecek yerler

Ağva Gezilecek Yerler Haritalı anlatımım

Ağva da Gezilecek Yerler Listesi

 • 1. Göksu Nehri
 • 2. Aşıklar Yolu ve Yeşilçay Nehri
 • 3. Ağva Plajı ve Plajları
 • 4. Koyları
 • 5. Yürüyüş Parkurları
 • 6. Feneri

Ağva‘ya çocukluğumdan beri gittiğim için çoğu yerini tabiri caizse “Avcumun içi gibi bilirim.” desem yeridir.

O yüzden, çevre illerde yaşayanların bir nebze şehir yaşamından uzaklaşıp huzur bulması için bol oksijenli Ağva gezi rehberi aradığını tahmin ettiğim için, bu yazımda sizden gelmesi muhtemel “Ağva gezilecek yerler nerelerdir ? Ağva da hafta sonu gezilecek yerler nerelerdir ? ” sorularınızın hepsini tek tek cevaplayacağım.

Şimdi anlatacağım rotalarının neredeyse tamamı, sizin doğa ile bütünleşmenizi sağlayacak rotalar olacak.

Ayrıca Ağva’yı Hafta sonu gezilecek yerlerden biri olarak görseniz de,  yukarıdaki görseldeki harita üzerinde Ağva’da tüm gezilecek ve görülecek yerlerin detaylı rotalarını gördükten sonra, “Sanki bir kaç gün daha eklesek iyi olacak.” diye düşünebilirsiniz.

Lafı çok uzatmadan, şimdi Ağva gezilecek yerler rotalarını detaylı bir şekilde anlatmaya başlıyorum.

Bölgeyi gezmek için çok uzun zamanlar ayırmanıza ya da çok uzak noktalara gitmenize gerek yok. Aşağıdaki 6 nokta birbirine çok yakın ve şimdi sizlere sırası ile tek tek hepsini anlatacağım.

Merak etmeyin: Ağva’ya gidecek herkes, bu gezilecek yerler listesinden kendine bir şeyler bulacak.

Ağva Göksu Nehri

Ağva’yı çevreleyen iki nehirden biri olan Göksu nehri muhteşem doğasıyla en önemli durakların başında geliyor.

Ağva Göksu nehrinin son dönemlerinde çok rağbet görmesinin nedenlerinden biri Ağva plajından iç kesimlere doğru 3 km. boyunca sağlı sollu butik otellerin ve bir çok restoranın bulunmasından kaynaklanıyor.

göksu nehri manzarası

Ağva Park Mandalin Otel’den Göksu Nehri Manzarası 

Kocaeli’ndeki iki ayrı gölette (Sipahiler ve Tahtalı) başlayan Göksu nehrinin macerası Karadeniz’de son buluyor.

Ayrıca, nehir üzerinde deniz bisikleti, Ağva tekne turları, balık tutma gibi birçok aktiviteler seni bekliyor.

Ağva Göksu Nehrinin keyfine sonuna kadar varmak içi benim tercihim Ağva Park Mandalin Otel olurdu. Mutlaka konaklama konusunda listenizde olsun.

Aşıklar Yolu ve Yeşilçay Nehri

Ağva’yı çevreleyen bir diğer nehir ise Ağva Yeşilçay nehri. Beldenin merkezi bu nehrin üzerine kurulduğundan dolayı Göksu nehrine göre daha canlı.

Bir çok balıkçı teknesine ev sahipliği yapan Yeşilçay nehrinin üzerinde restoran ve kafelerde keyif yapabilirsin.

Yeşilçay nehri üzerinde, özellikle akşam üstü balık yemek için bu restoranları tercih edebilirsiniz.

Yeşilçay Nehri

Yeşilçay Nehri manzarası ve kordon boyu

Çocukluk zamanlarımda çokça balık tutmak için geldiğim bir nehir olduğu için, Yeşilçay nehri benim için çok fazla anıya ev sahipliği yapan özel bir yer.

Aşıklar Yolu, Yeşilçay nehrine paralel devam eden iskele caddesinde bulunuyor.

Aşıklar yolu boyunca birçok balıkçı barınağı, iskeleleri ve tekneleri bulunmakla beraber, bahar aylarında rengarenk doğanın keyfini çıkarmak insanı muhteşem hissettiriyor.

Aşıklar yolu 2 km. sürüyor ve yol boyunca romantik bir yürüyüşün keyfini çıkaracağınıza adım gibi eminim.

Ağva Plajı ve Ağva Plajları 

Karadeniz kıyısına kadar gelmişken, denizden, plajdan söz etmeden olmaz değil mi ? Ağva’nın merkezinde bulunan Ağva Plajı benim favorilerimden biri.

Çocukluğumdan beri defalarca vakit geçirdiğim Ağva Plajı, İstanbul’a yakın olan en güzel plaj olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Alabildiğine kum olan bu plajın en güzel zamanları Ağustos-Eylül ayları. 3 km. uzunluğunda olan bu plaj, özellikle yaz aylarında hafta sonları çok ama çok kalabalık olduğundan dolayı, eğer fırsatınız var ise tavsiyem hafta içi gelmeniz yönünde olacak.

Ağva Plajı mutlaka görülmeli

Ağva Plajı görülmesi gereken en önemli yerlerden

Sağından dökülen Yeşilçay nehri ve solundan dökülen Göksu nehrinin ortasında kalan Ağva Plajı’nda soyunma kabini, tuvalet ve şezlong kiralama gibi imkanlar da bulunuyor.

Ağva Plajı dışında bir diğer plaj ise Kurfallı Plajı. Göksu Nehrinin Karadeniz’e dökülen kısmının solunda yer alan ve uzunca bir plaja sahip olan Kurfallı Plajı’nda konaklama bölümünde belirtmiş olduğum Seferoğulları Kamp alanından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ağva plajları bölgesinde son olarak Karacaköy plajından bahsetmek istiyorum. Karacaköy plajı Ağva’nın 11 km. batısında bulunan ve içerisinde kamp alanı da olan, şezlong, soyunma kabini ve tuvalet gibi olanakları ile güzel bir durak.

Ağva Koyları 

Ağva koyları deyince ilk akla gelen koy tabiki Kilimli koyu olacaktır. Kilimli koyu, Ağva’nın doğusunda olan, araç ile rahatlıkla ulaşılan, taşlık plaja sahip bir koy.

Kilimli koyunun çevresinde bulunan falezler ve kayalardan oluşan adacıklar, koya mükemmel bir ahenk katıyor.

Kilimli koyuna ulaşmak için; Ağva merkezden kalkan tekne turlarına katılabilir ya da şahsi araçlarınızla ulaşabilirsiniz.

kilimli koyu

Kilimli Koyu 

Kilimli koyunun etrafında birkaç restoran bulunuyor. Bu restoranlarda Kilimli koy manzarasına karşı vakit geçirmenizi öneririm.

Ağva’da gezilecek yerlerden biri olan Kadırga Koyu, İstanbul’un 7 km. doğusunda bulunuyor. Çok fazla bilinmeyen bir koy olan Kadırga Koyu’nda bulunan anfi tiyatroyu görmeden dönmeyin derim.

Ağva’da Yürüyüş Parkurları

Doğa aşığı mısınız? Doğa’da yürüyüş, trekking yapmak hobilerinizden biri mi? Cevap evet ise Ağva sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Gelin o zaman Ağva’da bulunan yürüyüş parkurları hakkında aydınlatıcı bilgiler verelim.

İlk bahsetmek istediğim yürüyüş parkuru Kilimli Parkuru. Uzunluğu 5 km. olan Kilimli parkuru boyunca enfes Ağva plajı ve nehir manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Ayrıca yürüyüş parkuru boyunca birçok ağaç ve çiçek çeşidine hatta eski tarihlere dayanan birçok tarihi kalıntıya rastlamanız mümkün.

kilimli parkuru

Ağva Kilimli Parkuru çok keyifli bir yürüyüş rotasıdır

Ağva’da yürüyüş yapacağınız diğer parkurlar ise; uzunluğu 2 km. olan Kurfallı Orman Parkuru, uzunluğu 2km. olan Dudu Bayır Tepesi Parkuru ve uzunluğu 6 km. olan Hacıllı Şelaleler Parkuru’dur.

Kurfallı Orman parkurunda Ağva köylerinden olan Kurfallı köyünde bulunan evlerin tarihi dokularına hayran kalacaksınız.

Öncelikle yukarıdaki yürüyüş rotalarını detaylı incelemek isterseniz Wikiloc programını kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Eğer yukarıda bulunan parkurlarda yürüyüş yapmayı düşünüyorsanız gerekli yürüyüş ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini unutmayınız.

Ağva Feneri

Yeşilçay nehrinin Karadeniz ile birleştiği yerde bulunan Ağva Feneri tam anlamıyla beldenin sembolü olarak ön plana çıkıyor.

Özellikle rüzgarlı bir akşamüstü fenerin kıyısında oturup biraz dinlenmek gibisi yoktur. Rüzgar, güzeldir…

ağva deniz feneri

Ağva Deniz Feneri

Ağva’da Kaç Gün Kalmalı?

Ağva ve çevresinde kaç gün kalsak yeterli olur; çevresi kaç günde gezilir?

İstanbul’un Karadeniz’de doğaya açılan kapısı olan beldede, gezilecek yerler rotalarını gezmek için bir hafta sonunuzu ayırmak yeterli olacaktır.

Ağva plajının ve Göksu nehrindeki butik otellerin keyfini daha fazla çıkarmak tabiki size kalmış.

Ağva-Feneri

Ağva Fenerinden Kilimli Parkuru Manzarası

Ağva’nın muhteşem doğasını, plajlarını, koylarını, nehirlerini ve yürüyüş parkurlarını ve çevresindeki doğal güzelliklerini keşfetmek için 2-3 gününüzü bu belde için ayırabilirsiniz.

Şehir yaşamından bir an olsun ayrılmak sizin yeniden doğmuş gibi hissetmenize neden olacaktır.

Ağva’da Bunları Yapmadan Kesinlikle Dönme

 • Göksu nehrinin üzerindeki birbirinden güzel butik otellerde konaklamadan
 • Bölgedeki nehirleri ve koyları keşfetmenin en güzel yolu olan tekne turu yapmadan
 • Kilimli Parkurunda doğa yürüyüşü yapmadan
 • Ağva plajının keyfini çıkarmadan
 • Fenerin olduğu yerde gün batımına tanık olmadan

dönmemek gerekir.

Bol oksijen alıp kendinizi yenileyeceğiniz Ağva tatilinde doğanın size sunduklarını tecrübe etmenin keyfine sonuna kadar varın derim.

Ağva ve çevresinde Nasıl Bir Rota İzlenmeli?

Şimdi gelin size Ağva tatiliniz için nasıl bir plan izleyebilirsiniz onun rotasını çıkaralım. Farz edelim İstanbul’dan yola çıktınız ve Ağva’nın güzelliklerinin ve doğasının keyfine vardınız. İçinizden bir ses daha zamanımız var nerelere gitsek diye soruyor.

İlk rota olarak kasabaya 5 km. mesafede olan İsaköy’ü ve 20 km. mesafede olan Hacıllı Şelalesini görmenizi kesinlikle öneririm.

Ayrıca, dönüş yolunda İstanbul’un şirin ilçesi Şile’yi ve Şile Saklıgöl’ü de rotanıza çoktan eklemişsinizdir diye düşünüyorum.

İkinci bir rota ise Ağva’nın doğusuna doğru deniz üzerinden Kandıra, Kerpe ve Kefken beldelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Özellikle Kandıra’nın yoğurdunu tatmadan, Kefken’de bulunan Pembe Kayalıkları görmeden, Kerpe’deki Kartal kayalıklarında gün batımını izlemeden ve yol boyunca birbirinden güzel koyların ve plajların keyfini çıkarmadan dönmeyin derim. Daha ne önereyim sizin için bilemedim doğrusu. Keyfiniz bol olsun.

Uzun lafın kısası Karadeniz sahillerinin size katacağı muhteşemlik hissi için yukarıda bahsettiğim yerleri ve Ağva’yı gezmek için şöyle bir haftalık bir gezi sizin için yeterli olacaktır.

Neden Ağva’ya Seyahat Etmeli?

 • Şehir yaşamından bir an olsun sıyrılarak bölgenin doğasını keşfetmek için
 • Yüzlerce yıllık kalıntılara rastlayıp doğanın keyfini çıkaracağınız Kilimli Parkurunu yürümek için
Ağva-Gezi

Şelale Piknik Alanı

 • İstanbul sınırları içinde bulunan en güzel plaja sahip olan Ağva plajında ve koylarında vakit geçirmek için
 • Beldeyi iki taraftan saran Göksu ve Yeşilçay nehirlerini görmek için.

Ağva Seyahati Kaça Mal Olur?

Ağva gezisi ucuz mu pahalı mı?

İstanbul’a sadece birkaç saat mesafede bulunan Ağva beldesini bir hafta sonu ziyaret etmeyi düşünüyorsunuz ama ne kadar tutar diye merak ediyor iseniz hemen cevabını verelim. Huzurlu, stresten uzak kısa bir tatilin keyfini çıkarmak ne kadara mal olur gelin birlikte bakalım;

İstanbul’dan Ağva’ya ulaşım : Yukarıda ulaşım kısmında belirttiğim gibi İstanbul’dan Ağva’ya şahsi aracınız yok ise toplamda gidiş dönüş 78 TL ödemeniz gerekiyor.

Şehir merkezinde ise ulaşım içinKilimli koyu gibi yerlere ulaşmak için ise tekne turları ile kişi başı ortalama 50 TL’ye ulaşmanız mümkün.

ağva gezisi

Yeşilçay Nehrinin Denizle Buluştuğu Yer

Yeme-İçme-Eğlence: Yeme-içme tavsiyelerinde detaylı bahsettiğim bu konu hakkında özet geçecek olursak; bir kahvaltı için ortalama 140 TL, akşam yemeği için ortalama 180 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekebilir. Diğer ara öğünler ve çay-kahve de ortalama 40-50 TL civarında tutabilir.

Konaklama: Ağva’da konaklama için bir çok seçeneğe sahip olduğunuzu yukarıdaki konaklama yazımda belirtmiştim. Tabi kamp tarzı bir konaklama ile cüzi bir rakama Ağva turunuzu renklendirebilirsiniz.

Eğer Ağva otellerinde kalacaksanız iki kişilik odada kişi başı gecelik 1.000 TL‘den başlayan fiyatlara konaklamanız mümkün.

Eğer Ağva’da konaklama konusunda yukarıda detaylı bahsetmiş olduğum mandalina ağaçlarıyla mükemmel bir görünüme sahip Göksu nehrinin kenarındaki Ağva Park Mandalin Otel‘de iki kişilik odada kişi başı gecelik 600 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekecektir. Ama buna değer açıkcası.

Ağva gezi masraflarını toparlayacak olursak; hafta sonu kaçamağınızda günlük olarak yeme-içme-eğlenceye vereceğiniz ortalama 450 TL, konaklamaya vereceğiniz ücret 1.000 TL, Ağva’ya ulaşıma vereceğiniz ücret ise ortalama 100 TL civarında olacaktır.

Ağva’da ortalama günlük 1.000 TL’ye gününüzü geçirmeniz mümkün fakat beklentinize göre bütçenizde artış veya azalışlar olabilir.

Ağva’ya Ne Zaman Gidilir?

Karar vermek gerçekten güç bu soruya. Çünkü, daha çok ne istediğinize bağlı olarak değişir demiştik. Özellikle amacınız bir an olsun şehir yaşamından kaçıp dinlenmek ise bölge her mevsim sizi bekliyor olacak.

Ağva Plajını ve koylarını keşfetmek için geliyorsanız, Ağustos ve Eylül ayları sizin için en iyi seçim olacaktır. Doğa yürüyüşü için geliyor iseniz bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Çünkü o dönemde hava ne çok sıcaktır ne de çok soğuk.

Özellikle kasabada yazların sıcak ve bunaltıcı, kış aylarının ise karlı ve soğuk geçme ihtimali yüksektir. Bu yüzden siz siz olun Ağva turuna çıkmadan önce hava durumuna bakın öyle yollara atın kendinizi.

Ağva’da benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir?

Ağva gezilecek yerlerin çoğunu yukarıda belirtmiştim fakat yeteri kadar süreniz var ise size Ağva çevresi gezilecek yerler için birkaç önerim daha olacak.

 • Hacıllı Şelalesi: Ağva’ya 20 km. mesafede bulunan ve kısa sürede ulaşabileceğiniz ve isterseniz çevresinde kamp atabileceğiniz doğa harikası bir yer Hacıllı Şelalesi. Göksu Nehrinin geçtiği ve sessiz bir doğa gezisi yapmak istiyorsanız Hacıllı Şelalesini tercih edebilirsiniz.
Ağva Çevresi Gezilecek Yerler

Çevresi Gezilecek Yerler

 • İsaköy ve Koca Deresi: Ağva’ya 5 km. mesafede ve kısa sürede ulaşabileceğiniz olan İsaköy beldesi tamamen yemyeşil bir doğaya sahiptir.
 • Köy civarında bulunan, bungalov evleri tarzında olan Green River Oteli konaklama için tercih edebilirsiniz. Ayrıca yeme-içme tavsiyelerinde detaylı olarak belirttiğim Şelale Piknik Alanında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ağva Seyahati Hakkındaki Uyarılarım

 • Özellikle deniz tatili için geliyorsanız Karadeniz’in diğer denizlere benzemediğini bilmenizde fayda var. Her yaz birçok boğulma vakası haberleri oluyor maalesef. Size tavsiyem eğer deniz dalgalı ise denize girerken bir kez daha düşünün.
 • Gelirken gece hayatı ve eğlence gibi bir beklentiniz olmasın.
 • Buraya kamp tatili ve doğa yürüyüşleri için geliyorsanız profesyonel ekipmanlarla gelmenizi öneririm.
 • Gelmeden önce, Ağva hava durumuna bakıp yola çıkınız derim. Bahar ve kış aylarında beklenmedik hava şartları oluşabilir. Dikkat etmenizde fayda görüyorum.

Diğer Gezi Yazılarım şu şekilde : 

Yemyeşil doğasıyla ve İstanbul’a yakınlığıyla bilinen ve her iki tarafı mükemmel iki nehir ile ayrılan Ağva için anlatacaklarım bu kadar. Buraya çocukluğumdan beri geliyorum ve her gelişimde hep hayran kalıp dönüyorum. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp bir hafta sonu tatili için yapacağınız Ağva turunda mükemmel anılarla ayrılacağınızdan eminim. Bu yüzden doğa ile iç içe olacağınız keyifli seyahatler dilerim. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

15 Yorum

 1. malatya araç kiralama
  • Deniz Pehlivan
 2. Mert
  • Deniz Pehlivan
 3. malatya araç kiralama
 4. Ağva Gezilecek Yerler
  • Deniz Pehlivan
 5. Ünal
  • Emre Eren
 6. çati ustasi
 7. izmit gezi rehberi
 8. Teras kapama
 9. Volkan ATABEY
 10. Fatih
 11. Sedat

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.