Japonya’da Yapmanız Gereken 10 Şey

Japonya. Gittiğim en güzel ülkelerin başında geliyor.  Gördüğüm en güzel sokaklar, konuştuğum en saygılı insanlar, yediğim en güzel yemekler, fotoğrafını çektiğim en sevimli çocuklar bu ülkedeydi. Öylesine etkilendim ki Japonya’dan, dönerken öyle güzel anılar getirdim ki yanımda… Herşeyini anlatmak istiyorum. İstiyorum ki, hepiniz bu muhteşem ülkeyi ne yapın ne edin bir kez görün. Bir kez yaşayın. Hayatınızın en güzel anılarını toplayacağınız en güzel seyahati gerçekleştirin. Japonya’da ne yapılır başlıyorum anlatmaya.

kyotoo

İşte bu yüzden, Osaka-Nara-KobeHimeji-Hiroşima-MiyajimaKyoto ve Tokyo rotasında yaşadığım ve gördüğüm en güzel 10 şeyi, kendimce sıralayıp, sizlerin de en azından özet olarak görmenizi istiyorum.

Bu 10 önerimi okuduktan sonra, eğer ayrıntılı olarak hayallere dalıp, planlar yapmayı düşünürsen, öncelikle senin için hazırladığım Japonya Gezi Rehberi” yazılarımı bir oku. Evet biraz uzun olacak ama inan bana Japonya hakkında öğrenmek gereken çok güzel bilgiler var içinde. Eğer bir gün uçak biletini alıp, harıl harıl kaynak arayışı içinde olursan, çıktısını alıp okuman yeterli olacak. İnan bana…

Japonya’da gittiğim Kyoto, Osaka, Kobe, Nara, Hiroshima gibi şehirlere dair tek tek gezi rehberleri çıkardım. Ben, en büyük hayalimi gerçekleştirdim. Darısı, hayal eden sizlerin başına. Keyifli okumalar.

Lafı fazla uzatmadan hemen kendimce en önemli olduğunu düşündüğüm 10 önemli şeyi sıralıyorum. He bu arada, Japonya’da çektiğimiz vidyolardan derlediğimiz kılibi de belki izlemek istersin diye yukarıya ekliyorum. Dünyanın öbür ucuna, güneşin ilk doğup ilk battığı topraklara en yakın zamanda gitmeniz dileğimle…

1-Kyoto’nun Tarihi Bölgesini Gez.

“Japonya’da nereye gitmeli ? Japonya’da gezilecek yerler nereler ?” diye sormadan önce, bilmen gereken en önemli şehri söyleme gereği duydum. O şehir Kyoto. Dünyanın en iyi şehri seçilen Kyoto’yu mutlaka ilk sıraya koy. Japonya’nın en tarihi şehri olan Kyoto, atom bombalarından etkilenmediği için ülkenin en tarihi şehri olma özelliğini korumayı başarabilmiş bir şehir.

Gion-Kiyamizudera Arasında Kalan Büyüleyici Sokaklar

Gion-Kiyamizudera Arasında Kalan Büyüleyici Sokaklar

Öylesine güzel korunmuş ki, günümüzde bile 2000’den fazla tapınak tüm heybeti ve güzelliği ile sizin de çok seveceğiniz yerlerden birisi olacak. Gelmişken Zen Budizmi ile bezenmiş olan Kinkakuji ve Ryoanji gibi tapınakları ve Gion bölgesini mutlaka gör. Zaten tek tek okuyasın diye hepsini Kyoto yazımda belirttim. Görmek için tıklayınız.

2-Kalabilirsen Tapınakta Konakla.

Japonya’da dilersen tapınaklarda konaklayabileceğini biliyor musun ? Sabahları keşişler ile uyanıp ayinlere katılabilir, beraber yemek yiyebilirsin. Ancak bunu yapmak için çok önceden planlar yapıp, gideceğin tapınakları belirlemen gerekiyor.

japonya - himeji

Japonya-Himeji : Japonya’da yapılacak şey ler

Ama sana örnek olsun diye verebileceğim, özellike Mount Koya’da bulunan tapınaklar ilk sırada olabilir. Burası Osaka şehrine yakın bir yer. İnan bana, bu deneyim hayatın boyunca unutamayacağın çok güzel anılarla dönmeni sağlayacak. Görmek için tıklayınız. Ama baştan söyleyeyim. Site ne yazık ki ingilizcedir.

3-Tapınak Olmazsa Meşhur Ryokan’larda Konakla.

Ryokan’lar Japonya’ya özgü geleneksel Japon otelleridir. Genelde 1 veya 2 katlı olurlar. Ahşaptandır. Sizi çay seremonisi ile karşılarlar. Yer yataklarında yatırırlar. Sabah kahvaltısında pilav ve Japon usulü yemekler yedirirler.

Ryokan

Ryokan

Aynı Japon bir aile nasıl yaşıyorsa öyle yaşarsınız kısacası. Gelmişken denemelisiniz. Ama oldukça pahalıdır. Genelde 1 gün için 2 kişi 200 dolar civarındadır. Para konusunda sıkıntınız yoksa mutlaka deneyin. Özellikle Kyoto şehrinde çok populerdir.

4-Onsen Yani Hamamlarda Yıkan.

Japonlar çok temiz insanlar. Yani en azından benim gördüğüm kadarı ile. Bu temizlik duş adabınada yansımış. Bizim hamamlar gibi onların da onsenleri var. Mantık tamamen aynı. Ancak sana küçük bir uyarı.

tenrujuji_japonya

Tenryu-ji

Genelde bütün onsenlerde herkes çıplak oluyor. Onların kültürü de bu şekilde. Ama sen olmak zorunda değilsin. Şimdiden söyleyeyim. Bu onsen deneyimini bir çok şehirde yaşayabilirsin. Ama en güzeli neresi dersen, Osaka’da bulunan “Spaworld”. Bunu da zaten Osaka yazımda yazdım. Görmek için tıklayınız.

5-Dünyanın En Pahalı Eti Kobe Bifteğini Tat.

Bir inek düşün. Hani şöyle gayet besili mi besili olanlardan. Şimdi o ineğe bira içir.  Bir yandan da bu hayvana masaj yap. Rahatlasın hayvancağız. Hayal edebildin mi ? Başta bende edememiştim. Ama hayal et kardeşim.

Dünyanın en iyi ve en pahalı eti olarak bilinen Kobe eti de aynen söylediğim şekilde beslenen bu ineklerden Japonya’da elde ediliyor. Klasik müzik dinletilerek özel bir bira ile özel yetiştiricileri tarafından besleniyorlar. Bu bira etin güzel ve dengeli olması için içiriliyor. Hayvan yağlanmıyor.

Masaj yapılarak kaslanmasını da engelliyorlar. Böylece et yumuşak oluyor. Kilosu ne kadar mı ? Sıkı dur. 1,000 dolar. Ama yurtdışında. Yerinde yani Kobe’de yerseniz porsiyonu (200 gram) yaklaşık 4,800 yen yani 40 dolar. Değer mi ? Yemeden dönmeyin derim… Hatta çektiğimiz vidyoyu da yukarıda ekledim. Bu etin şehri olan Kobe’ye dair her şeyi, Kobe gezi rehberi yazımda anlattım.

6-Dünyanın En Hızlı Trenleri Shinkansenler İle Seyahat Et.

Pek muhtemel duymuşsundur Japonlar’ın dünyanın en hızlı trenlere sahip olduğunu. Hani şu 500 km’den fazla hız yapan trenler. İşte ben onlarla Osaka’dan Hiroşima’ya, Kyoto’dan Tokyo’ya seyahat ettim. Yok böyle bir kalite. Yok böyle bir konfor.

japonyada ulaşım shinkansen trenleri

Shinkansen Trenleri-Japonya

O yüzden, eğer yolun bu topraklara düşer ve nasıl seyahat etmen gerektiğine bir türlü karar veremiyorsan, ne yap ne et bu trenlerle gez. Ucuza gezmek içinde JR PASS olarak bilinen haftalık geçerli olan biletlerden al. Böylece çok daha ucuza mal edebilirsin. Ayrıntıları da Japonya’da ulaşım bölümünde görebilirsin.

7-Tokyo’nun Tarihi Bölgesini Gez.

Çok büyük şehir Tokyo. Öylesine büyük ki nüfus olarak İstanbul’un bile 2 katı. Öyle büyük. Öyle karışık. Ama özellikle bir bölgesi var ki, sanırsın o kaotik şehirde değilde, bambaşka topraklardasın. Burası Sensoji.

tokyo - Senso - ji - Tapınağı

Tokyo-Senso ji Tapınağı

Tokyo’nun en çok turist çeken ve doğallığını korumayı başarmış bir yer olan Sensoji, aslında bir Budist tapınağı. Özellikle haftasonları düzenlenen ayinler görülmeye değer. Benden söylemesi.

8-Hiroşima’da Bulunan Müzeleri Gez.

Dünyanın ilk atom bombası atılan şehri olan Hiroşima’da göreceğin müzeler senin de içini yakacak. Canını sıkacak. Yüreğin parçalanacak. Dünya tarihinde bir kara leke olarak nam salmış olan bu olayı ve etkilerini gördükçe sinirden öleceksin.

hiroşima - japonya - görülecek - yerler

Hiroshima

Ama aynı zamanda bu çalışkan halkın bu kadar kısa sürede başardıklarını görünce takdir edecek ve kendi ülkenin de bir gün bu insanlar gibi olmasını hayal edeceksin. Umarım hayallerimiz bir gün gerçek olur. Hiroşima gezi rehberi yazımdan detaylara bakabilirsin.

9-Suşi Seviyorsan 3 Öğün Vazgeçilmezin Olsun.

Önce şunu bil. Oldukça ucuz. 10 suşi 4 dolar civarında. Bu kadar meşhur olmasının nedeni de : Adamların toprakları yok. Haliyle denize açılmışlar. Civardaki verimli okyanuslarda avlanmışlar. Bu balıkları da yemeklerinde kullanmışlar.

İşte bolca tükettikleri suşi ise, pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış haşlanmış pirinç (şari) üstüne veya içine balık, diğer deniz ürünleri veya sebze gibi malzemeler (neta) konarak servis edilen bir yemek türü. Evet. Bildiğiniz çiğ balık özünde.

Japonya yemekleri yazımdan detaylara bakabilirsiniz.

Ama bu suşinin bir çok çeşidi var. Maki, California Roll, nigiri, ebi bunlardan sadece başlıcaları ve en çok tüketilenleri. Bu suşi restoranları da genelde 2 tür. Ya normal garsonların servis ettiği restoranlar, ya da daha ucuz olan ve dönen bantlar üzerinde servis edilen Kaiten Zushi restoranları. Göresiniz diye vidyosunu aşağıya ekliyorum.

10-Eğlenmeyi Seviyorsan Tokyo ve Osaka Rotan Olsun.

Eğlenmeyi seven millet Japonlar. En azından benim gözlemlediğim kadarı ile öyleydiler. Neden çok eğleniyorlar biliyor musun ? Çünkü bu adamlar çok çalışkan adamlar. Öyle çalışkanlar ki, işyerlerinde uyuyabiliyorlar.

Tokyo Sokakları

Tokyo Sokakları : Japonya’da yapılacak o kadar çok şey var ki

Hatta uyudukları zaman saygı görüyorlar. Çünkü “Çok çalışıyorum. Uyumaya bile vakit kalmıyor. Bırakın biraz kestireyim.” modundalar. İşte deli gibi çalışıp, işten kalan vakitlerinde de meşhur sakelerden deli gibi içip, sokaklara atıyorlar kendilerini.

Eve gitmiyorlar çünkü evleri çok küçük. En çok eğlendikleri şehirler Osaka ve Tokyo şehirleri. Ben 2 şehirde de sabahlara kadar süren eğlencelere katıldım ve çokta eğlendim doğrusu. He birde, mutlaka karaoke kulüplerine de gidin derim. Japonlar karaoke yapmaya bayılıyorlar.

Japonya’da otel bulma konusunda En iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Özetle size söyleyebileceğim en güzel 10 olmazsa olmaz etkinlik bunlar. Zaten ne biliyorsam, ne yaşamışsam, yukarıda verdiğim bir çok linkte yer alan yazılarımı okuyarak, ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsin. Birde en önemli mevzu olan kaça patlar mevzusu var.

Japonya’ya nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Şahsen biz günde 60-70 dolar harcadık. Hemen hemen herşeyi de yaptık. Japonya için fena bir rakam değil. Tabi bunu arttırıp, azaltmak sana kalmış.

Japonya İle İlgili Diğer Yazılarıma Geçebilirsiniz
1 .Japonya Gezi Rehberi
2. Japonya’da ne yenir
3. Japonya’da ulaşım
4. Japonya’da nereye gidilir

Sonuç olarak : İnan bana bu ülkeye gittikten sonra saygının, adaletin, düzenin ne demek olduğunu yerinde tadacak ve Japonya’ya hayran olacaksın. “Keşke bir fırsatım daha olsa da bir kez daha gitsem.” diye hayallere dalacak, büyüsüne kapılacaksın. İnan bana ben yaptıysam sen de yapabilirsin. Ben de gidebileceğimi, bu güzellikleri yerinde yaşayabileceğimi, hayallerimi gerçekleştirebileceğimi ve bu kadar kolay olacağını tahmin dahi etmezdim. O yüzden dosdum sen yeterki hayal et. Düş Peşine. Hayal ettikten sonra hepsi oluyormuş doğrusu…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

15 Yorum

  • Deniz Pehlivan
 1. Iraz
  • Deniz Pehlivan
 2. Sevil
  • Deniz Pehlivan
   • Mustafa
    • Deniz Pehlivan
 3. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
   • Nuran
 4. Nurullah
 5. organik ürünler

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.