Japonya’da Nereye Gidilir ?

Japonya’da gezilecek yerler nereler ? Mottomuz ne bizim ? Ben bu siteyi neden kurdum ? Saat gecenin olmuş 3’ü. Yatıp uyusana. Bilmiyorum. Yazmazsam, bişeyler anlatmazsam rahat edemeyeceğim. İşte size olurda bir gram faydam olur, gidecek olur da bu en ama en önemli soruyu soruyor, cevabını arıyor olursunuz diye bu siteyi kurdum ben. Nereye gitmeli, kaç gün kalmalı ? Bu en zor soru da ondan. O yüzden KENDİMCE, Japonya‘da kalınmasını uygun gördüğüm günleri özetleyeceğim.

transit_vize

Kyoto-Japonya : Japonya’da gezilecek yerler

Biz Osaka-Nara-Kobe-Himeji-Hirosima-Miyajima-Kyoto-Tokyo yaptık demiştim. Kendimce, günlere ayırdığım rotalara göre de yazılar hazırladım. Çünkü Nara, Kobe, Himeji ve Miyajima gibi şehirler günübirlik şehirlerdi.

Bu şehirlere kendinizce yakın olduğunu düşündüğünüz bir şehir belirleyip, orada kalıp günübirlik olarak trenle gidip, gelebilirsiniz. İşte sizde kendinizce rota çıkarırsınız. Başlayacağınız noktaya göre değişebilir. Ama şimdi belirteceğim günler kadar kalmaya gayret gösterin;

Japonya’da gittiğimKyoto, Osaka, Kobe, Nara, Hiroshima gibi şehirlere dair tek tek gezi rehberleri çıkardım. Ben, en büyük hayalimi gerçekleştirdim. Darısı, hayal eden sizlerin başına. Keyifli okumalar.

1. Japonya’da Gezilecek Yerler

Şimdi sizlere, Japonya’da bizzat gittiğim 8 şehre göre rota çıkaracağım. Bu 8 şehir, özellikle 2 hafta Japonya’da rota planlaması yapmak isteyenlere çok rahat yeter. Eğer olur da, daha uzun kalmak isterseniz, alternatif şehirleri de göz önünde bulunudurunuz.

 • Osaka-Kobe-Nara : 3 gün (3 gün yeterli olacaktır. 1 gün Osaka. 1 gün Kobe ve 1 günde Nara yapabilirsiniz. Ama dilerseniz Kobe ve Nara için yarımşar gün bile yeter. Akşamları da Osaka’yı gezersiniz.

1 Full günde Osaka’yı gezersiniz. Ama yok zamanımız var derseniz 4 günde ayırabilirsiniz. Dilerseniz buradan Kyoto ve Himeji’ye de trenle ulaşabilirsiniz. Ama ben Kyoto’yu apayrı yaşamanızı tavsiye ederim. Himeji de zaten pek muhtemel yolunuzun üzerinde uğrayacağınız bir nokta olacaktır)

osaka - japonya

Kaiyukan Akvaryumu-Osaka (Japonya) : Japonya’da gezilecek yerler

 • Himeji-Hiroshima-Miyajima : 2 gün (Osaka’dan trenle Himeji’ye gider, 3-4 saatte gezersiniz Bir tek kalesi var oda çok ama çok güzel bir kale. Sonra Hiroshima’ya geçersiniz. Akşam Hiroshima’yı gezersiniz.
japonya - nereye - gidilir

Hiroshima : Japonya’da gezilecek yerler

Sabah yine Hiroshima’da yer alan müzeleri görüp Miyajima’ya önce tren sonra Vapur yapar öğleden sonra adayı dolaşıp, trenle geri dönersiniz. Kafa dinlemek isterseniz 3 gün de ayırabilirsiniz.)

 • Kyoto : 2 gün (Çok ama çok güzel bir şehir. Ülkenin tapınak şehri. Ama vallahi bir süre sonra sıkıyor. O yüzden en güzel tapınakları görsem yeter dersen 2, yok doymam dersen 3 gün.)
 • Tokyo : 3 gün (Çok ama çok büyük şehir. Aşırı derecede de kalabalık. Bir süre sonra bunaltabilir. En az 3 gün kalınmalı. Ama doğrusunu söylemek gerekirse, kalabalıktan yana sıkıntınız yoksa 5 gün de kalabilirsiniz.)

Gördüğünüz gibi, hep 2 alternatifli günler belirttim. Bu tamamen sizin keyfinize ve beklentinize kalmış bir karar. Ama bence ilk belirttiğim günler kadar kalmakta fayda var. Fazlasına artık siz, planlarınız ve bütçeniz çerçevesinde karar verirsiniz.

Japonya’ya nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

2. Japonya’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

Offf. Bu kısım o kadar uzun ki aslında. Sanırım hiç bir ülkede bu kadar uzun bir liste hazırlamadım. Biliyorum. Belki bazen “Amma da yazmışsın deniz.” diyorsunuz. Sabah işteyken, pek muhtemel “Acaba ne yazmış” diye göz gezdireceksiniz.

Miyajima

Miyajima : Japonya’da gezilecek yerler

Çok uzun diye okumadan geçersiniz. Biliyorum. Ama inanın bana, ne zaman ki bu ülkeye gitmeye karar vereceksiniz, heyecandan içiniz içinizi yiyecek, onca yolu kat edeceğinizi ve hiçbirşey kaçırmak istemeyeceğinizi düşüneceksiniz. İşte o zaman bunların hepsini satır satır ezberleyip, bana teşekkür edeceksiniz. Onca zaman başımın etini yediniz artık bir site açta okuyalım diye. O yüzden söylenmeyin…

Neyse. Şimdi bu ülkede yapacak çok şey. Var ama sakın şunları ;

 • En az 1 festival görmeden
 • Suşi ve bölgesel yemekleri tatmadan
 • Osaka veya Tokyo’ da en az 1 gece eğlenmeden
 • 1 kez onsenlerde(Hamam) yıkanmadan
 • Atari salonlarında oyun oynamadan
 • Şehirleri karış karış gezmeden
 • Bir kez paçinko oynamadan
 • Farklı konseptteki restoranları denemeden
 • Küçücük bahçelerde oturup kahve içmeden
 • Yağmurda sokaklarda kaybolmadan
 • En kaliteli et ve balıkları tatmadan
 • Shinkansen trenleri ile bir kez bir yere gitmeden
 • İnsanlarla tanışıp, sarhoş olmadan
 • Tapınakları tek tek gezmeden
 • Bir kez kapsül otelde kalmadan
 • Daracık sokaklarında kaybolmadan
 • Toplu taşımalarda halkla seyahat etmeden
Daracık Kyoto Sokakları

Daracık Kyoto Sokakları : Japonya’da gezilecek yerler

dönme arkadaşım. Daha çok şey yazılır aslında da, şehirlere ait yazılarımda bolca zaten yazıyor olucam. Ama bunları ne yap ne et tat, dokun, yaşa, hisset,. Büyüsünde kaybol. Anın tadını çıkar. Ama bir kez ne yap ne et yaşa.

3. Peki Japonya’da nasıl bir rota izlenmeli ? 

fly insta fly insta

Önce size vereceğim şu 2 websiteyi, hepsi ingilizce, mutlaka ama mutlaka bir yere not edin. Aklınıza gelebilecek bütün soruları inanın bu sitelerden bulabileceksiniz.

Japonya Rotamız (

Japonya Rotamız (Osaka-Nara-Kobe-Himeji-Hirosima-Miyajima-Kyoto-Tokyo) : Japonya’da gezilecek yerler

www.Japanguide.com : Diyelim Japonya’daki bir şehir hakkına araştırma yapıyorsun. Şehirde yer alan, restoranlar, ulaşım, ücretler konusunda aklına ne takılıyorsa, ülkeye ait araştırmalar yaparken karşıma çıkan bu harika siteden çok ama çok yararlandım. Sizinde çok işinize yarar. Benim net olmadığımı düşündüğünüz konularda, lütfen bu siteye başvurunuz.

www.hyperdia.com : Hemen hemen bütün tren hatları, ücretleri, zamanlamaları hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşacaksınız. Ulaşım konusundaki bir çok sorunuzu cevaplıyor olacak.

Kyoto_Fushima_Inari

Kyoto Fushima Inari : Uç : Japonya’da gezilecek yerler

Biz ülkenin tam ortasından başladık. Çünkü Güney Kore’den en ucuza uçak bileti Osaka’ya vardı. Normalde feribotla ülkenin en güney noktalarından birisi olan Fukuoko’ya da geçebilirdik. Ama fırtınadan dolayı iptal ettik ki iyiki de etmişiz.

Çünkü o feribot tam da bizim gideceğimiz gün iptal olmuştu. Kaldığımız 10 günlük sürede rotamız Osaka-Nara-Kobe-Himeji-Hirosima-Miyajima-Kyoto-Tokyo şeklinde oldu. Tokyo’nun Haneda havalimanından ise uçakla önce Seul aktarması yaptık ve sonrada uzun bir yolculuk sonrasında İstanbul’a döndük.

Japonya’da otel bulma konusunda En iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

4. Japonya’da nereye Gitmeli ? 

Japonya’da nereye gidilir ? Eğer aradığınız :

Tokyo - Senso

Tokyo-Senso ji Tapınağı : Japonya’da gezilecek yerler

Gördüğünüz gibi, sahil-kum-güneş önerisi için yok yazdım. Havadan değil bu söylediklerim. Hakikaten “Aa burası da tam yüzmelik.” diyeceğimiz hiç bir yer görmedik.

Japonya İle İlgili Diğer Yazılarıma Geçebilirsiniz
1 .Japonya’da yapmanız gereken 10 şey
2. Japonya’da ne yenir
3. Japonya’da ulaşım
4. Japonya’da nereye gidilir

Japonya’da elbette biryerler vardır ama bize sökmez sanırım. Eğer amacınız bu ise gelmeyin. Japonya daha bambaşka dünyayı ve özellikle kültürünü görmek için gelinecek bir ülkedir. Eğer deniz-kum-güneş istiyorsanız,  Tayland, Filipinler veya Endonezya‘ya gitmenizi tavsiye ederim.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

7 Yorum

 1. Aysel Bilgi
  • Deniz Pehlivan
 2. Ahmet
 3. Ahu
  • Deniz Pehlivan
 4. funda
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.