Nara’da Gezilecek Yerler

Nara’da Gezilecek Yerler Nereler ?

Nara’da nereler gezilir ? Nara’ya geldikten sonra ilk işimiz, istasyonda yer alan turist ofisi oluyor. İstasyonun dışarısında yer alan turist ofise koşarak gidiyoruz. Hemen bir harita kapıyoruz ve 15 dakika kadar tren istasyonundan, tarihi bölgeye gitmek için yürüyoruz. Hava yağmurlu. Güney Kore’den alışık olduğumuz için, şemsiyemiz elimizde. Yağmur tanelerinin eşliğinde Japonya sokaklarında sağlı sollu yer alan film kesiti gibi restoranların ve kafelerin yanından dolaşarak yolumuza devam ediyoruz.

Tarihi bölgede ise tapınaklar ve mabetlerin yanı sıra, 700’lü yıllardan kalan kalıntılar yer alıyor. İçeriye giriş ücreti ödemiyoruz ve direk koruma altına alınmış olan bölgeye giriyoruz. Bu bölgede en enteresan şey ise, bizi karşılayan geyikler. Hepsi zararsız ve tek tek hepsini sevmeye çalışıyoruz. Hatta 150 yen vererek onlara bisküvi alıyoruz ve yediriyoruz. Burada bu kadar çok geyik olmasının nedeni ise, bu geyiklerin kutsal sayılmaları. Kasuga Taisha  tanrısının eski zamanlarda beyaz bir geyiğe binip geldiğine inanıyorlar. Bu yüzden geyikler Japonlar için çok değerli. Birde bölge oldukça büyük. Huzur dolmak için birebir olan bu yer, kafa dinleyip deşarj olmalık. İstanbul’un o kaotik, bunaltıcı ve stresli baskısından sonra, oldukça rahatlıyoruz. İtiraf edeyim. Meğer bu başlangıçmış. Daha neler var neler….

Nara Park

Nara Park

Önce şunu bilin. Bir çok tapınak 5’te kapanıyor. O yüzden olabildiğince erken gelmeye bakın derim. Tapınaklar bölgesinin olduğu parka girişte ücret ödemeyeceksiniz ancak birçok tapınağa giriş için genelde 500 yen gibi bir para ödeyeceksiniz. Unutmadan, bu tapınaklara para ödeme olayı, neredeyse bütün Japonya’da geçerli. İşiniz kolaylaşsın diye de, gezilecek yerlerin haritada ki konumlarını rota halinde aşağıya ekledim.

adasda

Nara’da Gezilecek Yerler- Aşağıda Anlatacağım Yerlerin Rotaları

 • Kofukuji tapınağı : Bölgede sırasıyla tapınakları gezmeye başlıyoruz. Önce Kofukuji tapınağına gidiyoruz. Tapınak 710 yıılında inşa edilmiş ve de yanında ülkenin en büyük 2. pagodası (İlki Kyoto’da Toji Tapınağı) bulunuyor. Yüksekliği 50 metre ve 730 yılında yapılmış olan bir yapı. Bu tapınak aslında, dönemin en kuvvetli ailelerinden Fujiwara ailesi tarafından kullanılırmış. Aslında burada 150’den fazla tapınak varmış ama anca bunlar kalmış. Birçoğu da zaten budist tapınağı. Giriş ücreti yok.

  Kofukuji Temple

  Kofukuji Temple

 • National Treasure Museum : Hemen sonrasında   National Treasure Museum (Ulusal Hazine Müzesi)’a ise parkta kaybola kaybola gidiyoruz. Bu müzede ise, dönemin en önemli sanat eserlerini inceliyoruz. Özellikle budizmin o dönemde ne kadar etkili olduğuna şahit oluyor insan. Şehrin başkent olduğu dönemlerden kalma bir çok koleksiyonu da bu müzede görüyoruz. Giriş ücreti olarakta 600 yen ödüyoruz. Ayrıca hemen arkasında bulunan İsuien Bahçesi mutlaka görülmeli. Giriş 650 yen. Not edin…

  Nara National Museum

  Nara National Museum

 • Todai-ji : Müzeyi de aradan çıkardıktan sonra, buraya gelmemizin en önemli nedenlerinden birisi olan Todai-ji tapınağını görmeye gidiyoruz. Özelliği ise, dünyanın en büyük ahşap yapısı olması. İçerisinde yer alan 15 metre yüksekliğinde olan , Japonya’nın en yüksek 2. buda heykeli Daibatsu var. İddaya göre 2,600,000 kişi, bu tapınağın yapımında görev almış ve içerisinde yer alan budanın ağırlığı 500 ton. Giriş ücreti 500 yen.
 • Todaiji Nigatsudo :  Todai-ji’den çıktıktan sonra hemen yanında olan bu tapınağa gidiyoruz. Buranın en güzel yanı harika Nara şehri manzarası sunması. Çünkü birazcık tepeye çıkmanız gerekiyor. Ama değiyor çünkü herbir noktasında sessizliğin keyfini çıkaran din adamları ve öğrencilerini görüp, onlarla 2 lafın belini kırmaya çalışıyorsunuz. Çalışıyorsunuz diyorum, çünkü ingilizce bilmedikleri için, sizin zar zor öğrendiğiniz 3-5 kelime Japonca muhabbeti ilerletmeye çalışıyor. Birde buraya girişte para ödemiyorsunuz. Biraz yağmur, biraz toprak kokusu, biraz Japon çayı ve Nara manzarası…

  Todaiji Nigatsudo

  Todaiji Nigatsudo

 • Tamukeyama Hachimangu Shrine : Bir sornaki durağımız oluyor bu tapınak. Zaten hemen Nigatsudo’nun yanıbaşında. 749 yılında inşa edilen tapınak Todaiji tapınağını korumak için yapılmış. Ancak Meiji döneminde Budizm ve Şintoizmin ayrılması ile beraber burası da Todai-ji’den ayrılmış. Burası aslında küçük bir müze aynı zamanda. İçeride bir çok hazine ve kullanılan eşyalar da sergileniyor.

  Tamukeyama Hachimangu Shrine

  Tamukeyama Hachimangu Shrine

 • Nara Park : Parkın içerisinde kaybolarak dolaşıyoruz. Her tarafta binlerce geyik. Geyiklere hiç bu kadar yakın olmamıştım. Yağmurda sanırım hiç bu kadar güzel yağmıyordu daha önceden. Sanırım hiç bu kadar da kendimle başbaşa kalıp, kendimi hiç bu kadar da dinlememiştim. Hayat ne güzelmiş…
 • Kasuga Taisha : Geyiklerle dolaşarak  son durağımız Kasuga Taisha’ya gidiyoruz. Artık yaklaşık 4 saattir bu dev parkta ve tapınaklarında zaman geçirdiğimiz için, yavaştan yorulmaya başlıyoruz. Burası parkın en uç noktası ve tabiri caizse tam da dağın başında. Ormanın içerisinde kurulan tapınak en ama en meşhur tapınak. Meşhur, çünkü tanrıçaya adanan bu tapınak, şehrin başkent olduğu dönemde şehri korusun diye inşa edilmiş. Zaten bunu, tapınağı gezerken de hissediyorsunuz. Diğerlerine göre çok daha sessiz.  He birde, giriş yine 500 yen.

  Kasuga Taisha

  Kasuga Taisha

 • Kasuga Taisha Shinen Manyo Botanical Garden : Artık tapınaktan bıktığımız için, biraz orman havası alalım diyoruz ve hemen tapınağın çıkışında yer alan Botanik bahçesine doğru ilerliyoruz. Ormanın içersinde kaybolurken yine dört bir yanında küçük küçük tapınaklara rastlıyoruz. Adamlar dinlerine çok düşkünler. He bu botanik bahçeside 500 yen. Artık alışmışsınızdır.

  sa

  Kasuga Taisha Shinen Manyo Botanical Garden

Bu tarihi bölgede, inanın tapınaklara doyuyoruz. Buraya gelecekseniz mutlaka ama mutlaka ya ilkbahar ya da sonbahar döneminde gelin. Eminim ki en güzel anları, o dönemlerde yaşayacaksınız. Yazında yağmurun altında ıslanarak gezmek güzeldi de, nem çoktu nem. Yani bir süre sonra o nem insanı bunaltıyor. Ama sanırım 3 gün içerisinde alışıyor olursunuz. Birde bütün tapınaklar paralı olduğu için, isterseniz hepsini ziyaret etmeyin. Fotoğraflarda görüyorsunuz zaten.Beğenilerinize göre, istediğinizi seçebilirsiniz.

5-6 saat kadar bölgede dolaştıktan sonra, artık geri dönelim diyoruz. Ama buraya kadar gelmişken yemek yemeden dönmek istemiyoruz ve parktan tamamen çıktıktan sonra, şehir merkezinde güzel bir restoranda okonomiyaki yiyoruz. Nasıldı ? Yine harikaydı. Mutlaka gelmişken bu şehirde de birşeyler yemenizi tavsiye ediyorum. Yemek işini de aradan çıkardıktan sonra, artık Osaka’ya dönüp, kendimizi cumartesi akşamına hazırlayalım diyoruz. E artık bu kadar park, bahçe, tapınak yeter…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !