Osaka’da Gezilecek Yerler

Osaka’da gezilecek yerler nereler ?

Osaka’da nereler gezilir ? Bu konuda dürüst olacağım. Osaka’da gezilecek yer konusunda çok birşey beklemeyin. Nara, Kyoto gibi şehirlerde, görülmesi gereken yerler çok ama çok daha fazla ve güzel. Ama ben yinede 1 veya 2 günlük yapılacaklar listesini kendimce çıkardım. Rotaları sizlere anlatırken, direk Osaka’yı anlatacağım. Osaka bittikten sonra ise, bir zamanlar ülkenin başkenti olan Nara ve harika eti ile meşhur Kobe’den bahsedeceğim.

Osaka Gezilecek Yerler-Aşağıda Anlatacağım Yerlerin Rotaları

Osaka’da Gezilecek Yerler- Aşağıda Anlatacağım Yerlerin Rotaları

 • Namba : Sabah ilk işimiz şehrin kalbi olan Namba’ya gitmek oluyor. Bu bölgede bulunan bir çok alışveriş merkezi ve özellikle pasajları tek tek geziyoruz. Aslında öyle çok güzel diyeceğimiz birşey yok. Ama adamların en merkezi bölgesi. Gelmişken görelim diyoruz. Ulaşım; N :20 Namba İstasyonu (Kırmızı Hat olan Midosuji Hattı ) Daha sonra bu civarda bulunan Nipponbashi bölgesini de dolaşıyoruz. Ama Nipponbashi, özellikle akşamları yemek yemek için çok güzel bir bölge.
 • Dotonbori : Sonrasında ise, hemen yürüme mesafesinde olan Dotonbori’ye gidiyoruz. Burası ırmak kenarında yer alan neon ışıklarının süslediği şehrin kalbi. Hatta birçok ülke tanıtımında da kullanılan bir yer. Ama gündüz bir olayı yok. O yüzden akşam gitmenizi ve fotoğraf çektirmenizi tavsiye ediyorum. (Namba İstasyonunda İnip Yürüyeceksiniz )
 • Shinsaibashi : Yürümeye devam ediyoruz. Bu söylediğim bütün bölgeler yanyana zaten. Hem yemek hem de alışverişin diğer önemli noktası Shinsaibashi’yi keşfediyoruz. Bu arada bu belirttiğim bölgelerin hepsini gece de geziyoruz. Çünkü hem havası hem gece hayatı noktları açısından oldukça zengin bir bölge. Ulaşım; N:19 Shinsaibashi İstasyonu (Kırmızı Hat olan Midosuji Hattı). Ama bana sorarsanız, bütün bu bölgeyi yürüyün derim. Çünkü her bir sokağı film gibi ve yol üzerinde bir çok kafe, restoran, atari salonları ve paçinko oyununu oynayabileceğiniz mekanlar yer alacak.

  Shinsaibashi

  Shinsaibashi

 • Osaka Kalesi : Bir sonraki durağımız şehrin en tarihi noktası ve hatta bizim ziyaret ettiğimiz tek yapı. Gelmişken görülmeli dediğimiz ve ülkede ilk gördüğümüz kale. Özellikle ülkenin tanıtımlarında karşımıza çıkan ve Himeji kalesine benzeyen bu meşhur kale, 1583 yılında yapılmış. Dönemin en büyük kalesi olan kalenin etrafı küçük küçük göletlerle çevrili. Böylece düşmanların direk kaleye girmesi engellenirmiş. Bir çok kez yıkılıp yeniden yapılmış. Şu anda ise büyük bir parkın içerisinde yer alıyor ve etrafında onlarca gökdelen yükseliyor. Kaleyi ziyaret ediyoruz ve heryerde olduğu gibi upuzun bir sıraya katlanıyoruz. 8 katlı kaleye tırmanmaya başlıyoruz. 5. kata kadar asansör var aslında ama sıraya katlanmak istemiyoruz. Gerçeği itiraf edeyim. Pek etkilenmiyoruz. Öyle aman aman birşey yok. Giriş ücreti de 600 yen. T: 23 Tanimachi 4-Chrome istasyonu (Mavi Hat olan Tanimachi Hattı)
 • Umeda : Kaleden sonra yola devam ediyoruz. Artık yürümeye takatimiz kalmadığı için metroya atlayıp, şehrin diğer kalbine gidiyoruz. Özellikle alışveriş cenneti olarak bilinen Umeda, aynı zamanada bir çok tren hattının kesişim ve aktarma noktası. Burada yer alan mağazalarda ve sokaklarda biraz dolaştıktan sonra hemen akvaryuma gitmeye karar veriyoruz. He bu arada, dilerseniz akşam buraya gelip hemen bölgede bulunan gözetleme kulesine (Sky Building) gidebilirsiniz. Umeda’ya gelmek için M 16 Umeda İstasyonu (Kırmızı Hat olan Midosuji Hattı)

  Umeda

  Umeda

 • Kaiyukan Akvaryum : Şehirde en çok merak ettiğim bir sonraki durağa gidiyoruz artık. Dünyanın en büyük akvaryumlarından bir tanesi. O kadar büyük ki, içerisinde balina köpekbalığı bile var. Hani şu büyüyünce 40 ila 50 ton kadar ağırlığa ulaşabilen deniz canlılarından. Buna ilaveten, yunuslar, köpek balıkları, dev yengeçler, envai çeşit balıklar, deniz anaları da yine bu akvaryumda. Akvaryumun bulunduğu yerin hemen yanıbaşında ise AVM yer alıyor. Dilerseniz burada alışveriş yapabilirsiniz. Birde hemen diğer yanıbaşında ise, devasa bir dönme dolap var. Dönme dolap ve Akvaryum için paket fiyat olan 3,000 yen ödeyebilir veya sadece akvaryum girişine ise 2,000 Yen ödeyebilirsiniz. Bence bu akvaryum görmeden sakın geri dönmeyin. Çok güzel bir akvaryumdu. Mutlaka görülmesi gerekenlerden. Websitesi için tıklayınız. Ulaşım ; C11 Osakako İstasyonu (Yeşil Hat olan Chuo Hattı)

Özetle ; Osaka kafa dinleyip, sakin bir Japonya’yı görmeyi bekleyenleri etkilemez. Burası Tokyo’dan sonra en canlı şehirdir. En olmazsa olmaz noktası ise, hiç şüphe yok yemekleridir. Bizim de hem yemekleri olsun hem de restoranların muazzam tasarımları olsun, çok beğendiğimiz bir şehir oldu. Buraya gelmemizin de en büyük nedeni, hem haftasonu akşamlarını boşa geçirmemiş olacaktık hem de hemen yanıbaşında yer alan Kobe ve Nara şehirlerini de görecektik. O yüzden hemen çok konuşmadan Kobe ve Nara’dan da bahsedeyim. He son bir anekdot. Osaka’da çok tarihi birşey beklemeyin. 3-5 yapı vardı. Ama Nara ve Kyoto’da çok iyileri olduğu için, boşa zaman harcamaya değmez.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !