Japonya Hakkında Bilgi Kapsamlı Anlatım

Japonya‘nın 8 şehrinde bulunmadan önce, dünyada nam salan Japon kültürü en çok merak ettiğim konulardan birisi oldu. Çünkü, Japonya’ya plan yapan bir çok kişi, Japonya hakkında bilgi araştırırken, Japonya’da gezilecek yerler kadar Japonya Nüfusu’ndan tutun da, Japon alfabesine kadar araştırma yapmak ister. Bunu bilen ben, sizler için Japonca dili hakkında 3-5 öneri vereceğim, hatta Japonya Para Birimi, Japonya vize durumu, Japon tarihi, Japonların çılgın hayatları gibi aklınızda bulunan tüm sorları cevaplayacağım.

Kyoto Japonya

Kyoto-Japonya hakkında bilgi derlemelerim başlıyor

Japonya hakkında merak ettiğiniz tüm detayları, Japonya Gezi Rehberi yazımda da görebilirsiniz.

Japonya Hakkında Bilgi Derlemelerim

Şimdi sizleri Japonya’ya seyahat etmeden önce, 25 madde halinde hazırladığım bilgiler ile hazırlayacağız. Japonya’ya gitmeden önce, eminim aklınızdaki bir çok soru cevaplanmış olacak.

Kyoto Sokakları - Japonya hakkında bilgi

Kyoto Sokakları : Japonya hakkında bilgi

Ve adım gibi eminim, bir çoğunu duyunca, bu ülkeyi daha da çok sevecek, her ne kadar dolar bu kadar çok artsa da, uzun uzun rüyalara dalacağınız hayaller kuracaksınız. Japonya gezimiz başlıyor.

1. Japonya’nın Nüfusu

Japonya nüfus olarak 130 milyon kişiyi barındıran bir ülke. Bu kadar kalabalık olmasına rağmen, arazi bakımından ülkemizin yarısına sahipler. Bu yüzden nüfus yoğunluğu bize göre daha fazla.

Japonya’ya gezi planlıyorsanız, gözünüz kapalı Başka Türlü Macera ekibi ile gitmenizi öneririm. İsmail ve Özcan, dünya turu yaptıktan sonra 10-15 kişilik butik turlar düzenleyen bu sevimli şirketi kurdular. Kendileri ile Fas turu yapmıştım. Kendim gitsem bu kadar güzel gezemezdim doğrusu. O yüzden Japonya turu yaptıklarını görünce, onlardan da bahsedeyim dedim. Şu linkten detaylara bakabilirsiniz. Selamımı söyleyin. Yardımcı olurlar. Güzel çocuklardır. Düşün peşlerine. 

Bizden 7 saat önce hayatı yaşıyorlar. Çok çalışkanlar. Hatta çalışmaktan ölüyorlar. (Bu kısmını abartmadım. Gerçekten de öyleler.) Japonya, konum olarak dünyanın en doğusunda diyebiliriz. Bir ada ülkesi olan Japonya’nın komşuları Güney Kore, Rusya ve Çin.

japonya nerede

Japonya Nerede diyenlere haritadaki konumu

Ülkenin % 70’i dağlardan oluşuyor. Her sene 1,500′ den fazla deprem oluyor. Hatta onlarca kasırga ve fırtına da bu ülkeyi her sene vuruyor. Ayrıca ülkede 200 tane yanardağı bulunuyor. 9,000 km kadar uzağımızda.

Uçakla gidiş 11 saat, dönüş 12 saat sürüyor. Aradaki 1 saat kadar zaman farkının nedeni, dünyanın dönüşünden kaynaklı değildir. Havadaki rüzgar akımlarıdır.

Bu rüzgar akımları genellikle batıdan doğuya doğru olur. Yani şöyle düşünün; akıntıya karşı yüzmek mi kolaydır yoksa akıntıyla beraber mi? İstanbul’dan ayrıldıktan sonra doğuya doğru sizi akıntı sürüklüyor olacak.

Dönerken de bu akıntıya karşı hareket ediyor olacaksınız. İşte bu yüzden doğu-batı rotası üzerinde her zaman uçuş farkı olacaktır. Çoğunlukla yanlış bilinen bu bilgi hakkında da bilgi vereyim istedim. En başta söylediğim gibi. Ne biliyorsam anlatacağım…

2. Japonya Para Birimi

Japon Para birimi Yen. 1 dolar 123 Yen civarında. Dünyanın en değerli bozuk parası olan 500 yen Japonya’da bulunuyor. Her ne kadar rakam olarak bakınca “Aa. Baksana 1 dolar 123 yeniş ya.

Okonomiyaki yemek

Okonomiyaki : Osaka şehrinde yemeniz gereken güzel bir yemek

Değersiz galiba !” kanısı aman olmasın. Çünkü fiyatlarda ona göre oluyor. Zaten aşağıda detaylı olarak fiyatları da anlatacağım. Özellikle ulaşım çok ama çok pahalı.

3. Japonya’nın tarihi

Bu Japon kardeşlerin, Yamato ırkından geldiği tahmin ediliyormuş. M.S 1. yy’dan itibaren yaşamın başladığına inanılıyor. Aslında 100 bin yıl önce yerleşim yerlerinin olduğu söyleniyor. Ama o kadar uzaklara gitmeye gerek yok. İlk hükümetin ise 8 y.y da Nara şehrinde kurulduğu biliniyor. Sonrasında ise Kyoto’da başka bir hükümet kurulmuş.

Hiroshima - japonya - hakkinda

Hiroshima

Zaten bu 2 şehire de gidince ne kadar tarihi şehirler olduğunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Özellikle 1,000 yıl kadar ülkenin başkenti olan Kyoto’da yer alan binlerce tapınak ve saraylar, tarihi eserler sevenler için biçilmiş kaftan oluyor. 6.852 adadan oluşan Japonya’nın adını oluşturan kanji karakterleri “güneş” ve “köken” anlamına geliyor.

Atomic Bomb Dome japonya

Atomic Bomb Dome-Hiroşima : Japonya hakkında bilgi

Bu yüzden de “Doğan Güneşin Ülkesi” deniyor bu canım ülkeye. Harita da bakınca çok belli olmasa da, aslında teeeeee Tayvan’a kadar ulaşıyor ülkenin toprakları. Kuzeyde Güney Kore, batı da ise Çin komşuları. Ülke parlamentor monarşi ile yönetiliyor ve Japonya ekonomisi dünyanın en büyük 2. ekonomisine sahip. Neredeyse 5 trilyon dolardan bahsediyorum. Yani Almanya-Fransa ve İngiltere’nin Gayri safi milli hasılalarının toplamından fazla.

Japonya’da konaklama yapmadan önce : Japonya Otelleri linkine tıklayarak otelleri inceleyin

Peki noldu da yerle bir olan bu ülke, bir süre sonra dünyanın parlayan yıldızı oldu ? Nasıl oldu da bir çok fabrikasının, ki bu oran % 40 civarında, kaybeden bir ülke, savaştan sonra dünyanın dev ülkelerinden birisi oldu ?

Malum 2. Dünya Savaşı’nda, ABD atom bombası atarak Hiroshima ve Nagasaki şehirlerini yerle bir etti. Detaylıca zaten Hiroshima notlarında bahsedicem. Bu atom bombalarından sonra ülke yerle bir oldu. Haliyle insanlar ve toplum can çekişirken, korkmaya başladılar.

Bu savaş onlar için öyle ders oldu ki, zaten genlerinde var olan hırs ve disiplin, savaştan çıkardıkları dersin tetiklemesiyle daha da pekişti. Eski teknolojiye sahip olan fabrikaların zaten yerle bir olmasıyla, artık yepyeni özelliklere sahip olan, daha modern teknolojiye sahip fabrikalar kurdular.

Japonya - hakkında

Japonya-Shinkansen Trenleri

Bu süreçte özellikle devlet ve özel sektör beraber çalıştı. Tabi bu yeniden kurulma sürecinde, ABD’de destek verdi.

Yani ABD kendi yıktı, kendi imar etti. Ülke yeniden inşa edilirken, sadece sanayi ve endüstriye yoğunlaşmadılar. Eğitimi de aksatmayarak modernleşme sürecini birlikte yürüttüler.

Bu yüzden, dünyanın en yüksek eğitim oranı (Okur-yazar oranı neredeyse % 100) ve eğitim standartları ile, teknolojinin uyum içerisinde ilerlemesini sağladılar (Japonya’da eğitim dünya çapında nam salmıştır.).

Okullar öyle disiplinli öyle planlıydı ki, bu hem eğitim hayatlarını hem de iş hayatlarını etkiledi. Hatta okullarda öğretmenler ve öğrenciler hala hem sınıfları hem de kafeteryaları birlikte temizlerler. Neden ? Ne gerek var ? Hademe yok mu ?

Sevimli Japon Çocukları

Sevimli Japon Çocukları

Ya da çocuk 10 dakika kadar daha fazla zamanını temizlik yapacağına, öğrendiğim kardır deyip 2 kelime, 2 satır, 2 sayfa daha okusa daha iyi değil mi ?

Değil. Çünkü amaç her daim disiplinli ve grubun bir parçası olma güdüsü ile ekip ve takım arkadaşları ile beraber hareket etmeyi öğrenmektir.

Ağaç yaşken eğilir mantığını öyle güzel aşılarlar ki, birey yapacağı her eylemin sonucunu kendisi çekeceğini biliyor.

Bu yüzden temizlik bile yapılırken, sanki çocuk kendisi sorumluymuşcasına, nihayetinde kendisi temizleyeceğini biliyor.

Böylece sorumluluk ve bilinç kavramlarını küçücük yaşta öğrenen çocuklar, gelecekte de aynen bu kültür ve eğitim çerçevesinde ülke ve şirket yönetimini yani meslek özenini titiz ve özenli bir şekilde yürütüyor. Zaten ülke bu yüzden de tertemizdir…

Tokyo Sokakları

Tokyo Sokakları : Japonya’nın belirgin özellikleri arasında düzen geliyor

He birde dostlar. En önemli şeyi söyleyeyim. Para… Adamlar ulusal bütçenin %12’sini eğitime ayırıyor. Askeri harcamaları ise % 7.7. Bizde nasıl ?

Tam tersi. Gerçi son yıllarda biraz daha eğitime ayrılan pay artıyor ancak özellikle geçmişte bu oranlar tamamen zıt yöndeydi. Neden ?

Düşününce yapmak zorundayız da ondan. Zaten özellikle 2015 yaz döneminde bir kez daha gördük. Biz cehennemin merkezinde yaşayan bir ülkeyiz.

Savunma kısmını tüm kalbimle anlayabiliyorum. Mecburuz. Ama adamların okuma-yazma oranının % 99.99 olmasını yediremiyorum kendime. Ah çekiyorum çaresizce…

Yani uzun lafın kısası, eğitim, eğitim, eğitim. Eğitimden kastım da saçma sapan üniversiteler kurup, o okullardan mezun olacak olan, hayalleri, umutları olan ancak işsiz olarak hayatlarına devam edecek olan gencecik çocukları kandırmak değil.

Disiplinli, üretken herşeyden öte yaratıcılığını kullanmaya gayretli pırlanta gibi çocukların, yurtdışına kaçmalarını engelleyip, çağdaş, medeni, vizyon sahibi gruplar, topluluklar oluşturmalarını sağlamak. Neyse…

Ulaşım Hatları

Ulaşım Hatları

Çok konuştum yine… Nerede kalmıştık. Hem Güney Kore’de hem de Japonya’da bütün metrolarda 4g hatta 5g internet hızı ile her daim internete bağlı olabiliyorsunuz. Adamların 1 saniye dahi boşa haracayacakları zamanları yok. He kimisi facebook veya instagram gibi sosyal medyada takılıyor ama en azından diledikleri zaman diledikleri bilgiye ulaşma şansları var. Keşke bizde aynı konfora sahip olabilsek.

4. Japoonya Güvenli mi ?

Özetle dostlar; Dünyanın en güvenli ülkesidir. Öyle tatlı, öyle nazik, öyle anlayışlı ve saygılıdırlar ki. Etkilenmemek ne mümkün. Dersiniz “Biz insan değiliz ya. Biz asla böyle olamayız.” Nasıl anlatsam bilmiyorum.

japon yerel kıyafeti kimono

Kimono Giyen Genç Japon Kızlar

Sokakta yürürken koskoca insanların bile size yol vermesini mi, markete girdiğinizde paranızın üstüne verirken yarım metre belini kırarak eğilen kasiyerin yüzünde ki gülümsemeyi mi, restorana gittiğinizde ne yapacağını bilemeyen, heyecandan ve saygıdan ölen çalışanların nezaketinden mi, birşey sorduğunuzda bilmese bile dakikalarca araştırıp, en sonunda ise bilmiyorum demek yerine bizzat sizi gideceğiniz yere kadar götüren insanlarını mı öveyim.

Binlerce insanın dipdibe, üstüste, tıkış tıkış olduğu metrolarda, herkesin tek tek ip gibi sıraya girdiğini mi öveyim. Çok güzel bir ülke çok.

Allah hepinize hayatınızda bir kez olsun bu ülkeyi görmeyi nasip etsin. “Gidin şunu mutlaka görün.” diyeceğim yerlerden-yapılardan çok, insanını, kültürünü görün.

Tokyo Sokakları

Tokyo Sokakları : Japonya’nın başkenti

Gidin, görün, anlatın ki, belki biz görmesek bile, bizim çocuklarımız biraz olsun böyle milletleri gören anaları-babaları sayesinde, bizden daha saygılı, daha hoşgörülü toplumların olduğunu, bencilce kendi toplumumuzdan başka milletlerin olmadığını düşünen, dünyanın sadece bizim ülkemizin etrafında döndüğünü sanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çoğunluğunun düşüncelerini benimseyen nesiller olmasınlar. İnsan olmak ne demek, saygı ne demek, yaşamak ne demek, birey olmak ne demek görsünler….

5. Japonya Dili

Japonya’da dil olarak Japonca dili konuşuluyor ve 4 ayrı Japon alfabesi var. İlkokulda kolay, sonrasında ise zorlaşan bir dil yapısı var. Yazmasını zaten hiç söylemeyeceğim bile ama konuşması oldukça kolay. Japonca alfabesi konusunda merakı olanlara duyurulur.

Biz 3-5 kelime biliyorduk ve inanın siz bu kelimeleri söyledikten sonra insanların davranışları hemen değişiyor. Çünkü ilk başta çekingen olan Japonlar, özellikle bir kaç cümleden sonra başlıyorlar muhabbete. Gitmeden önce şu cümleleri ezberlemenizde fayda var.

Hacimemaşite=Tanıştığımıza memnun oldum
Ohayoo=Günaydın
Konbanva=İyi akşamlar
O yasumi nasai=İyi geceler
Konniçiva=Merhaba
Sayoonara=Hoşçakal
Ca-ne= Görüşürüz
O genki des ka=Nasılsınız
Genki des= İyiyim
Hay=Evet
İye=Hayır
Arigatoo= Teşekkürler

Kyoto Sokakları

Kyoto Sokakları : Japonya hakkında bilinmeyenler

Bu arada göreceğiniz bir çok şey için ağzınızı kapalı tutun. Çünkü açık kalacak. Japonya yemekleri inanılmaz lezzetli. İnsanlar çok nazik ve neşeli. Güney Kore’ye göre daha sosyaller. En pahalı yiyecekler meyveler.

Hatta gitmeden önce, düğünlerde hediye olarak kavun verildiğini duymuştum. Karpuzun kilosunun 20 dolar civarında olduğunu görünce durumu anladım.

Doğruymuş. Tek portakal 4 dolar. Ulaşım başta çok karışık gelecek. Ama sanırım biraz kavradıktan sonra, dünyanın en kolay ulaşımın bu ülkede olduğunu göreceksiniz.

Taneyle Satılan Meyveler

Taneyle Satılan Meyveler : Japonya hakkında bilgi

Ülke çok ama çok güvenli. Sanırım gittiğim en güvenli ülkelerden birisi. Birde heryer tertemiz.

Hatta kültür olarak temizliğin oldukça önemli bir yere sahip olduğu Japon kültüründe, onsen yani sıcak su kaynağı olan bir işletmeye mutlaka sizde gidin. Bizim hamam mantığında olan yerler buralar.

Bütün şehirlerde var zaten. Dinin etkisini de hem bir çok gezeceğiniz yer de hemde toplumda görüyor olacaksınız. Halkın % 84’ü Shinto ve Budizm dinine mensup.

Öyle ki sadece Kyoto şehrinde 2,000’den fazla tapınak var. Hadi biraz detaylarda boğulalım. Herşeyi anlatasım var…

6 Japon yazısı nasıldır ?

3 ayrı alfabe kullanılır. 2928 resmi içeren karakter sayısı bulunur. Ama aslında daha fazla olduğu bile söylenir. Gerisini varın siz düşünün.

Japon alfabesi

Japon alfabesi : Japonya hakkında bilgi

Boşa dünyanın en zor dillerinden birisi olarak bilinmiyor ama benden size bir tavsiye : Japonya’da gezerken, bir çok yerde zaten ingilizce tabelalar oluyor ve bir çok yerde de, turist ofisleri bulunuyor. Yani dil konusunda çokkkkta zorlanacağınızı düşünmüyorum.

7. Japon Dini

2 dine inanıyor Japonlar : Bunlar Şinto ve Budizm. Şinto; Tanrıların yolu anlamına gelmektedir.Japonya’ya özgü, eski ve yerli bir din olan Şinto, ata ruhlarına tapınma ve doğal dünya ile uyumu vurgular.

Doğaya çok önem verirler. Çünkü ruhların doğada yaşayacağına inanırlar. Aslında bir nevi, var olan hayatı yaşayıp onu sorgulamak hakimindedir.

Yani bir sonraki hayattan çok şu andaki hayat daha önemlidir. Hatta inanışın özünde, herşeyin bir ruhu, taşların, toprağın,suyun bile ruhunun olduğuna inanılır.

8 milyondan fazla Tanrı’ nın olduğuna inanılır. Ama en önemlisi ise, doğanın ve atalarının ruhlarının herşeyden üstte olduğuna inanırlar.

Kyoto-Fushima Inari

Fushima Inari (Bir Şinto Tapınağı)-Kyoto : Japonya dini

Birçok insan mutluluk ve sağlık için, Şinto tapınaklarında dua ederler. Gözlemlediğim kadarı ile, Şinto tapınakları ile Budist tapınaklarının en belirgin özelliği, kapılar. Birçok Şinto tapınağında devasa kapılar varken, bu kapıları Budist tapınaklarında göremezsiniz.

Birde dostlar, bu tapınaklara gelince, tahta plakalara yazılar yazdıklarını göreceksiniz. Bunlar dilek tahtalarıdır. Birde Omikuji adında ağaç dalına bağlanan kıvrılmış kağıtlar göreceksiniz. Bunlar bir çeşit fal gibi. İşte iyiyse gerçekleşecek kötüyse iyi olacak diyorlar. Son olarak, bu tapınaklarda sessiz olmak çok mühim.

Tapınakta yarası açık bir şekilde dolaşan ve af dileyen insanlar görebilirsiniz. Ayrıca girişte günahlardan arınmak için kepçe ile su içip, onu yalağa tüküren ve ellerini yıkayan insanlarda göreceksiniz. Günahlardan arındıklarına inanıyorlar.

Dilek Tahtaları

Dilek Tahtaları : Japonya hakkında bilgi

Budizm ise, 6. yüzyılda Asya kıtasından Japonya’ya yayılmış ruhani aydınlanma ve kurtuluş öğretisidir. Aslında Budizm başlangıçta Hindistan’dan çıkmıştır ve en çokta Güneydoğu Asya ülkelerinde yaygındır. Ama temelde Japonya’da, her ikisi de, bugün dahi Japonlar için kültürel ve estetik açıdan en başta gelen ve gelişen ilham kaynakları olmuştur.

Todaiji (Bir Budist Tapınağı)- Nara

Todaiji (Bir Budist Tapınağı)- Nara : Japonya şehirleri arasında sevdiklerimden

Bu 2 dinin izlerini ülkenin dört bir yanında gözlemleyebilirsiniz. Aslında 2 dinde birbirine oldukça yakındır. Ülkede en yaygın dinlerden birisi olan Budizm’in Zen Budizm olanı Japonlar tarafından kabul görür.

Yani aslında bu din bir felsefedir. Zen felsefesi hakkında aşağıda yazımı görebilirsiniz. Tapınaklarda kutsal nesnelere para atan ve tütsüleri yakıp, dumanlarını yelleyen ve üzerlerine doğru yönlendiren insanlar göreceksiniz. Çünkü bu dine inananlar, bu dumanın şifalı olduğuna inanırlar.

Her zaman söylediğim gibi, Budizm dinini ve ona mensup toplumları hep taktir edip hayran kalmışımdır. O kadar narin, zararsız ve naziktirlerdir ki, daha 1 tane kötü insanla tanışmadım. Kötülükten kastım, hayata dair kötümser, nefretle dolu, tükenmiş bir yaşam. Belki bana denk gelmiştir.

Ama sanırım bu konuda biraz olsun hep şanslıydım. Aslında bu din olaylarını sayfalarca yazsam sonu gelmez. Biliyorum. O yüzden canınızı sıkmak istemiyorum. Merakınız var ise zaten çok güzel açıklamışlar. Şinto dini için tıklayınız. Budizm dini için tıklayınız. Son olarak, göresiniz diye, şinto dinine inan Japonların, nasıl ibadet ettiklerini görebileceğiniz Kyoto’da çektiğim bir vidyoyu yukarıda ekledim.

8. Zen felsefesi nedir ?

Yağmurunda verdiği o huzur dolu damlaların yere düşerken çıkardıkları sesler eşliğinde, kendimi Kyoto tapınaklarında kaybettim. Bir anda bastıran yağmurdan kaçarken, o tapınak senin bu tapınak benim kayboluyorduk. Bazı tapınakların ortalarında yer alan çakıl taşları ve onlarında belirli bölümlerine konmuş taşları görüp görüp merakımdan ölüyordum.

Zen Bahçesi

Zen Bahçesi : Japonya hakkında bilgi

Aslında sonradan öğrendim ki, bu felsefenin temelinde meditasyon, bilgelik, kendini tanıma, gereksiz düşüncelerden arınma ve kendini yenileme yatıyor.

İşte bu felsefe ile döşenen bu bahçelerde, din adamları bu felsefeyi gelecek nesillere aşılıyorlar. Sonradan öğrendiğim bu felsefenin mantığını ve ruhunu şimdi daha iyi anlıyorum.

Özellikle Kyoto’ya gittiğiniz zaman Zen felsefesi ile bezenmiş en önemli 5 tapınağı ziyaret edince, ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Merak etmeyin. Hepsini tek tek yazıyor olacağım.

9. Geleneksel Japon kadın elbisesi Kimono

Şehirlere ait yazılara tek tek geçmeden önce, biraz da gözlemlerimi ve hangi şehirde nelerle karşılaştığımı da belirteyim istiyorum. Mesela bu Kimono denen şeyi, en çok Kyoto’da görmüştüm. Geleneksel Japon kadın elbisesi. Nasıl ki Hintlilerin Sarisi, Bulgarların “Feraceler ve Bezleri”, Araplarda “Abaye” varsa, Japonların da Kimonosu var.

Kimono Giyen Kızlar

Kimono Giyen Japon kadınları-Kyoto : Japonya hakkında bilgi

Ancak bu Kimono herkesin giydiği bir Japon kıyafetleri arasında yer almıyor. Çünkü hem herkes tarafından yaygın olarak kullanılmıyor hem de ipek olan bu kıyafetin iyi kalitede olanları  10,000 dolar civarında oluyor.

Evli bayanlar uzun, bekarlar ise kısa kollu Kimono giyiyor. 20 yaşına basan Japon kızlar, bu Kimono dan giyiyorlar ve aile içinde kutlama yapılıyor. Kyoto’nun özellikle Gion bölgesinde sık sık kimono giyen Japonlara rastlıyor olacaksınız.

10. Geyşalık nedir ? 

“Anlatma şöyle ayıp şeyler Deniz.” demeyin sakın. Rahat olun. Okumaya devam edin. Zaten ne kadar yanlış bildiğinizi göreceksiniz. Aynı benim yanıldığım gibi. Şimdi. Geyşalık fahişelik değildir bu bir. Zaten geyşalar müşterileri ile yatamazlar. Bu tamamiyle yasaktır.

japonyadaki - geyşalar

Geyşalar : Japonya hakkında bilgi

He deyince geyşa olunamayacağı için ve 12 yaşından itibaren geyşalık eğitimine başlanıldığı için, geyşalar da bunu riske etmezler. İkinci şok olacağınız şey ise, erkekler de geyşa olabilir.

Hatta ilk geyşalar erkektir. Bunlara da “otoko geyşa” denir. Geyşalar genç yaşlarından itibaren sanattan,danstan, müzikten, çay servisinden çok ama çok iyi anlarlar.

Zaten geyşa demek “sanatla yaşayan kişi” demektir. Sürekli kimono giyerek dolaşmak zorundadırlar. Zaten he deyince de bu geyşaları göremezsiniz.

Eskiden daha çok saygı duyan geyşalar, artık sayılarının da azalması ile birlikte sadece çok zengin kitleye hitap ediyorlar. Büyük bir çoğunluğu Kyoto şehrinde Gion bölgesinde görülebiliyor.

Japonya’ya nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

1 saatlik geyşa hizmeti almak için 1,000 dolar gibi rakamlardan söz ediliyor. Biz bütün sokakları karış karış gezmemize rağmen, bir tane bile geyşa görememiştik.

Sadece kimonolarını giyip, Gion bölgesinde yer alan tapınakları gezen Japonları görebilmiştik. Belki siz benden daha şanslısınızdır. Umarım denk gelirsiniz…

11. Japon Çay Seromonisi nedir ?

Öyle evde çay demleyip, çay bardakları ile sunulan Türk çayına benzemez bu.  Çok ciddi bir iştir ve sanat olarak değer görür. Zaten Japonya’da hemen hemen herkes çayı çok sever ve bu olaylar onlar için önemlidir. Ülkede de ciddi bir kültüre sahiptir.

Çay Seremonisi

Çay Seromonisi : Japonya hakkında bilgi

O yüzden hem kültürlerini tanıtmak için hem de bu işten para kazanmak amacıyla bir çok işletme, özel olarak çay sunumunun nasıl yapılması gerektiğini anlatır.

Bu işletmelerin en güzelleri Kyoto şehrindedir ve kişi başı 2,000-2,500 yen ödeyerek, bu seromoniyi deneyimleyebilirsiniz.

12. Kado nedir ?

Dünyaca ünlü çiçek süsleme sanatıdır. Bir çok saray ve tapınak bahçesi bu Kado sanatı yüzünden nefesinizi kesecektir.

Japonya'da Sıradan Bir Restoran

Japonya’da Sıradan Bir Restoran

Adamlar herşeye bir sanata yorumlamışlar. Çiçeklerde bu bakış açısında yerini almış.

13. Sakura nedir ?

Kaç kez duydum bu kelimeyi. Kaç kez o fotoğraflara bakıp bakıp hayallere daldım. Kaç kez sırf bu ana şahit olabilmek için kendime söz verdim bir gün gidip göreceğim diye. Gittim. Ama göremedim.

Sakura

Sakura : Japon çiçeği. Kiraz çiçekleri : Japonya hakkında bilgi

Çünkü Sakura, Türkçede kiraz çiçeği anlamına gelen, süs amacı ile yetişen ve 1 hafta ile 10 gün gibi kısa süre ömrü olan ve döneminin de bahar ayı olduğu, insana harika seyir zevki veren kısacık bir sürede görülebilen bir doğa olayıdır.

En güzel dönem ise Mart sonu Nisan başıdır. Sakura başlangıcı ülkenin farklı yerlerinde biraz farklı günlerde görülebilir.

Bunu takip edesiniz diye de adamlar websitesi yapmışlar. Tıklayınız. Bu ana tanık olmak için, gitmeden 1 sene önceden otel rezervasyonlarınızı yaptırmanızı öneririm.

Çünkü ülkenin en çok turist akınına uğradığı dönem bu dönemdir. Bilesiniz. Birde Japonlar bu olaya felsefi açıdan da yaklaşırlar. İnanırlar ki her ne kadar güzel bir yaşam olursa olsun, herşeyin bir sonu olacaktır. Aynen bizim inancımız gibi aslında…

14. Hanami nedir ?

Bu harika ağaçların altında piknik yapma olayına da Hanami demiş Japonlar. Ben ne kadar keyifli olabileceğini tahmin ve hayal ediyorum.

Ginkakuji japonya

Japonya bahçesi ve tapınakları : Japonya’nın neyi meşhur diyenler

Ama bir türlü ayarlayamadık. İşallah siz tam vakitinde gidersiniz de bu peri masalını andıran muazzam doğa manzarasına şahit olursunuz.

15. Anime nedir ?

Anime kısa Japon çizgi filmleridir. Hani şu Pokemon, Heidi,Şeker kız Candy gibi yıllarca çocukluğumuzun en güzel dönemlerini geçirdiğimiz çizgi filmler varya. İşte onlar animelere örnektir.

Hatta Tokyo’da vereceğim adreslerde sanki animeden fırlamış gibi sokaklarda dolaşan Japon gençleri görüyor olacaksınız. Çok enteresan bu adamlar ya.

16. Manga nedir ?

Manga ise, anime gibi ama roman olanıdır. Aslında anime ile aynı türdür. Ama animeler, mangalardan yapılır.

Kaiyukan Akvaryumu - japonya

Kaiyukan Akvaryumu – Osaka (Japonya)

Mangadaki olaylar ileriden gelirken, animedeki olaylar geriden gelir. Bu konuda da çok soru almıştım. Az da olsa bahsetmek istedim.

Japonya’da otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları  yazıma bakınız.

17. Yakuza nedir ?

Japonya’daki organize suç örgütlerini adıdır. Bir nevi Japon mafyasıdır. Oğullar, babaların seçtikleri kızlarla zorla evlendirilirler. Yoksa babaları tarafından öldürülürler. Bu adamlar kendilerini Japon kültürünün taşıyıcıları olarak görürler.

Yakuza

Yakuza : Japonya hakkında bilgi

Yani asla mafya olduklarını kabul etmezler. Rütbelerine göre dövme yaptırırlar. Bu yüzden hamama (onsene) gidince dövmeniz varsa alınamayabilirsiniz. Bilesiniz.

Bu adamlar kötü birşey yaparlarsa, örgüt tarafından serçe parmaklarının bir boğumu kesilir. Devam ederse daha da kesilir. Zamanla parmak kalmazsa takma parmak takarlar.

18. Japonların +18 hayatları

Gülmeyin. Ya da bana kızmayın. Olayı anlatayım önce. Ön yargılı yaklaşmayın hemen. Şimdi dosdum. Markete girersin, yüzlerce dergiler hemen reyonun yanında yer alır.

Açar adamlar sayfa sayfa gözünün önünde okur. Birisi normal anime okurken diğeri magazin dergisi gibi olan, kapağında porno yıldızına benzeyen Japon kadınları olduğu fotoğrafları gözünün içine sokar.

Japonyanın Meşhur Dükkanları

Meşhur Dükkanları : Japonya hakkında bilgi

Sordum bunu da. Dedim “Olum siz napıyosunuz. Aklı başında adamlarsınız. Bu ne allah aşkına her markette tövbe tövbe” dedim. “Oooo Türko dedi. Sen şu köşedeki mağazayı görmedin mi 4 katlı.” dedi. Durur muyum ben. Meraktan gittim. Ah ben nereye gittim a dostlar. Meğer sonradan düştü jeton. Adamların bütün mahallelerinde, devasa sex shop gibi dükkanları var.

İçeride milyonlarca, cd, dergi v.s ne ararsanız var. Ne animeler, ne filmler, ne konular. Meğer bu Japonlar, dünyada ki en büyük porno pazarından birisine sahipmiş. Durur muyum ben ? Sordum yine. Dedim “Sebep?”. Yine aynı cevap.”İşte bizim erkekler çok utangaç.” dedi. “Eee” dedim. “O yüzden böyle heyecan peşindeler.

Kimseyle konuşamadıkları için, kendilerini hayal dünyasına atıyorlar. Böylece yalnızlığa devam edip, anın tadını çıkarıyorlar.” dedi. Yine şaşırdım. Yine üzüldüm.

Herşeye çare buldunuz bir buna bulamadınız derken rahmetli Kemal Sunal’ın, “Japon İşi” filmi geldi aklıma. Hani Fatma Girik’in Japon olarak gelip, Kemal Sunal’ın hizmetçisi olduğu. Yakında gerçek hayatta görürseniz şaşırmayın.

19. Atari salonları hala var mı ?

Evet hala var. Hemde heryerde. Çocuklar gibi oyun oynuyorlar. Hala bizim zamanının da oynadığımız Tekken veya Street Fighter gibi oyunları da bu salonlarda oynayabiliyorsunuz.

Atari Salonları

Atari Salonları : Japonya hakkında bilgi

Hepsi bozuk para ile çalışıyor. Gelmişken mutlaka oynanmalı. Genelde 100 yen civarında. Çocuk olmak güzeldir !

20. Otomatlar sahiden çok mu ? 

Ben hayatımda bu kadar çok otomatın olduğu bir ülke daha görmedim . Sigara, içecek, yiyecek… Aklınıza gelebilecek her türlü otomat ülkenin dört bir yanında karşınıza çıkıyor. Ara sokaklar, ana sokaklarda, terminallerde, en kalabalık meydanlarda, en ıssız sokaklarda…

Her Köşedeki Otomatlar

Her Köşede Bulunan Otomatlar : Japonya hakkında bilgi

Gecenin kaçı olursa olsun, nerede olursanız olun illa bir yerde otomat bulup, birşeyler alabilirsiniz. Ama otomatlardan sigara alamazsınız.

18 yaşında büyük olduğunuzu kanıtlamanız için bir kartı ,sanırım kimlik kartları idi, otomatın üzerinde yer alan manyetik alana okutmanız gerekir.

Eğer alamazsanız, 18 yaşından büyük olduğunu düşündüğünüz birisinden rica edersiniz. Zaten hemen yardımcı olurlar. Bu konuda da yardımcı olduklarını belirtmek istedim.

21. Japon Tuvaletleri

En ilginç tuvaletler Japonya’da olsa gerek. Aynen söylendiği gibi. Ülkede hemen hemen bütün tuvaletlerde karşınıza müzikli, ısıtmalı tuvaletler çıkıyor olacak.

Japon Klozetleri

Japon Klozetleri : Japonya hakkında bilgi

Bildiğiniz kumandası olan, istediğiniz zaman hem ön hem de arka taraftan gelen suyu ayarlayabildiğiniz, dilediğinizde sıcak veya soğuk su seçeneği olan ve en önemlisi de oturduğunuz klozeti ısıtma şansınızın olduğu 21 y.y harikası bir düzenden bahsediyoruz. Japonlar için temizlik oldukça önemli bir husus. O yüzden şaşırmamak lazım…

22. Paçinko nedir ?

Bildiğiniz kumarhane dostlar. Hatta öyle salgın bir illet ki, sadece geçen yıl 30 genç bu oyunları oynarken ölmüş. Geçen yıl harcanan rakam 20 milyar dolar civarında. Oyunun mantığıda belli. Önce parayı verirsiniz. Size karşılığında bilyeye benzeyen demir toplar verirler. Topları tek tek dikey şekilde yerleştirilen makineye atarsınız.

Deliklerden geçirdikçe, kazanırsınız. Tam ortada yer alan deliğe geldiği an kazandığınız andır. Çok bişey beklemeyin. Para kazananı görmedim doğrusu.

Paçinko

Paçinko : Japonya hakkında bilgi

Birde içeri de çalışan görevliler, ki % 99’u kız, size nasıl oynayacağınızı anlatırlar hatta ingilizce hazırlanmış rehberi bile gösterirler. Siz en iyisi mi deneme amaçlı biraz oynayın. Ama uzak durun derim.

23. Sigara içmek serbest midir ?

Sokakta sadece belirlenmiş bölgelerde içebilirsiniz. Yoksa ceza yersiniz. Ama neredeyse bütün restoranlarda sigara içmek serbesttir.

Çünkü öyle bir havalandırma sistemi vardır ki, sigara içildiğini bırakın anlamayı, ruhunuz bile duymaz. Ben hiçbir ülkede böyle bir havalandırma sistemi görmedim.

24. Japonya Vize İstiyor mu ?

Japonya vize almadan gidebildiğimiz bir ülke. Aradan çıkarayım. Çok hızlı olacağı için belirteyim dedim. 90 güne kadar vizeden muafız. Yaklaşık 7 saat hayatı bizden ileride yaşayan bu güzel ülkeye seyahat etmek için en güzel sebeplerden birisi de bu.

Japonya, Himeji

Japonya-Himeji : Japonya hakkında bilgi

Ülkeye girerken tek baktıkları şey : Geri dönüş bileti. Onu gördükten sonra, memurlar hiç bir sorun çıkarmadan sizi ülkeye alıyorlar. Birde ülkede priz bizimkiyle aynı değil. Amerika da kullanılan prizlerden. Haberiniz olsun.

Japonya’da konaklama yapmadan önce : Japonya Otelleri linkine tıklayarak otelleri inceleyin

25. Japonya hakkında önerilerim

Japonya, sanırım bir ülkeye gitmeden önce en en en çok araştırma yaptığım ülke oldu. Binlerce sayfa yazı okudum desem yalan söylememiş olurum.  O yüzden, eğer ki Japonya’ya gitmeyi düşünüyorsanız, mutlaka aşağıdaki yazılarımı da okuyunuz.Hatta, Japonya oynatma listesi olarak, youtube kanalıma eklediğim tüm videoları aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yazıların hepsi, denenmiş, yaşanmış, pişman olunmuş veya mutluluktan uçulmuş deneyimler neticesinde bizzat tarafımdan yazılmıştır.

Japonya Hakkında Çok Çok Kapsamlı diğer yazılarıma da mutlaka bakmanızı öneririm.
1. Japonya gezi rehberi
2. Kyoto gezi rehberi
3. Japonya’da ulaşım
4. Japonya’da nereye gidilir
5. Osaka Kobe Nara Gezilecek yerler

Benim sizlere Japonya hakkında bilgi olarak anlatabileceklerim bu kadar. Umarım, bu güzeller güzeli, yardımsever, anlayışlı, sevimli insanların ülkesine gider, şahit olduğunuz muhteşem anlarda aklınıza gelirim. Şimdiden keyifli seyahatler dilerim. Beni, aşağıda yer alan sosyal medya hesaplarımdan takip ederseniz, bundan sonraki rotalarımdan ve yazılarımdan kolayca haberdar olabilirsiniz. Sevgiler.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

25 Yorum

 1. mehmet
  • Deniz Pehlivan
 2. arzu
  • Deniz Pehlivan
 3. Rıza
  • Deniz Pehlivan
   • Rıza
 4. Asude
 5. Mustafa
  • Deniz Pehlivan
 6. Mert Aygün
 7. Fatma Bayer
  • Deniz Pehlivan
 8. Sedah
 9. Selin
 10. sayko deli
 11. Isimsizzz
 12. Ebru
  • Deniz Pehlivan
 13. Tülin
  • Deniz Pehlivan
 14. Ali veli

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.