Resmi Tatil Rotaları Önerileri

Bu yıl yine çok güzel bir yıl olacak. Öyle hissediyorum.  Yine binlerce kilometre ötedeki şehirlere uçucaz. Yine yüzümüzde o saçma sapan mutluluk. Anlamsız ve tarifsiz bir heyecan. Kendimizi, ruhumuzu arayacağımız, baş başa kalacağımız o seyahat anı… Her şeyden öte, keşfedilmeyi bekleyen sokaklar, insanlar, yemekler, sahiller, meydanlar…

1-2016 Yılında Kaç Gün Resmi Tatil İzni Var ?

Peki, 2016 yılında seyahat etmeye hazır mısın ? 2016 yılında, nereye gideceğine, ne zaman gideceğine, tatil günlerine göre nasıl planlar yapman gerektiğini biliyor musun ? Eğer sen bilmiyorsan, haydi gel ben sana biraz anlatayım…

2016 Yılı Resmi Tatilleri Şu Şekilde Olacak

  • Yılbaşı : 1 Ocak 2016 Cuma
  • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı : 23 Nisan Cumartesi. Bu sene bu bayramda yüzümüz gülmeyecek…
  • Emek ve Dayanışma Günü : 1 Mayıs Pazar. Ne yazık ki 1 Mayıs tatili de boşa gidecek.
  • Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı : 19 Mayıs Perşembe. Eğer Cuma günü izin alırsan, 4 gün plan yaparsın.
  • Ramazan Bayramı : 4 Temmuz Pazartesi arife (Yarım gün) ve 5-6-7-8 Cuma günü dahil Bayram. Yani yarım gün izinle, o hafta komple birleştirilebilir. Etti mi sana 9 gün ?
  • Zafer Bayramı : 30 Ağustos Salı. Eğer Pazartesi izin alınırsa, 4 gün tatil yapılır.
  • Kurban Bayramı : 11 Eylül Pazar arife. 12-13-14-15 Perşembe Bayram. Cuma izin aldın mı, 9 gün tatil yapılır.
  • Cumhuriyet Bayramı : 28 Ekim Cuma yarım gün. 29 Ekim Cumartesi tam gün. Eğer Cuma yarım gün izin alırsan, 3 gün tatil yapabilirsin.

Gördüğün gibi, eğer bu tatillerde 1 gün öncesinden veya sonrasından izin işlerini halledebilirsen, resmi tatil bahanesi ile bir yerlere kaçabilirsin. Şöyle bir baktım da, eğer düzgün bir plan yapılırsa, toplamda 33 gün tatil yapılabiliyor.

Otel bulma konusunda En iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

3 gün 1 Ocak, 4 gün 19 Mayıs, 9 gün Ramazan Bayramı, 4 gün 30 Ağustos, 9 gün Kurban Bayramı ve 3 gün de Cumhuriyet Bayramı tatili. Toplamda, çalıştığın yerden izin alarak, yıllık izninden kullanman gereken izin gün sayısı ise 4 gün olacak. Allahhh. Heyecanlandım bak şimdi. 4 gün izin alıp, 33 gün gezmek ne demek farkında mısın ?

Pekin-Çin

Pekin-Çin

Peki. Hadi izin aldık dostum da, nereye gidicez ? Nasıl gidicez ? Hadi ben biliyorum nereye gideceğimi de, sen nereye gitmelisin ? Gel biraz seninle oturup plan yapalım. Bu sene kesinlikle bir yere gidiyorsun. İnat ettim !

2-Yılbaşı (1 Ocak) Tatil Rotası

Yılbaşında heryer tıklım tıklım olacaktır. Zaten bunu herkes biliyor. Bu yüzden çoğu kimse, önceden erken rezervasyon yaptırıp % 30 civarında daha uyguna giderlerini planlıyor. Özellikle Avrupa, bu dönemlerde çok pahalı oluyor.

Prag-Çek Cumhuriyeti

Prag-Çek Cumhuriyeti

Ama eğer “Ben yine de bir şansımı deneyeyim !” diyorsan, Avrupa şehirleri güzel bir tercih olur. Özellikle, Schengen vizesi gereken Münih, Viyana, Roma, Prag gibi şehirler güzel olur. Çünkü 3 günlük bir tatilden bahsediyoruz.

O yüzden yakın yerler daha uygun olacaktır. Ancak bilmelisin ki, bu şehirler zaten pahalı şehirler. E bir de üzerine yılbaşı bahanesi oldu mu, sanırım ekonomik anlamda hiç te bizim sevdiğimiz bir tatil olmayacaktır. Ama sanırım mevzu yılbaşını kutlamaksa, sanırım Avrupa ülkeleri bu anlamda güzel olacaktır.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

He eğer çok vaktin varsa ve uzunca bir tatil yapıp, yılbaşını daha uzaklarda geçirmek istersen, bizim için vizesiz olan Tayland’a git derim. Özellikle Koh Samui veya Koh Pha Ngan güzel bir rota olabilir.

Gitmişken de biraz uzunca kalmaya çalış ve meşhur moonlight partileri dönemine denk getireceğin bir tatil, hayatın boyunca gözlerini kapayınca film şeridi gibi gözlerinin önünden geçecektir. Biraz araştır. Ne demek istediğimi anlarsın !

3-19 Mayıs Tatil Rotası

fly insta fly insta

Yavaş yavaş havalar ısınmaya başlarken, biraz Güneye inmeye başlanabilir. Şahsen ben geçen yıl Mısır-Kahire’ye gitmiştim. Biraz sıcaktı doğrusu. Ama yine de yaza göre çok daha serindi. Mısırlı arkadaşlarım öyle söylemişlerdi.

kahire_mısır

Kahire’ye gidersen de, oradan Ain Sokhna’ya git. Sahilde yer alan otellerin birisinde konakla. Çok pahalı değil. Kızıldeniz’de yüz. Vaktin kalırsa da, güneye Luxor’a git. Ülkenin en güzel şehirlerinden birisi olarak biliniyor. Gerçi 3 gün gidecek olursan, Luxor’a gidemezsin. Ama eğer şansın olursa, mutlaka tatilini uzak ve gitmeye çalış.

Bir diğer rotan da, Lübnan’ın başkenti Beyrut olsun. 3 gün çok ideal. 4 gün fazla gelebilir. Ancak unutmadan Lübnan biraz pahalıdır. Baştan söyleyeyim. Hatta senin için Beyrut yazımı yazmıştım bile. Görmek için tıklayınız.

Konaklama konusunda Booking.com, Hotelscombined.com ve Hostel konusunda ise Hostelworld.com linklerini kullanınız.

Eğer Avrupa’da bir yer ararsan, Amsterdam güzeldir. Tam vaktidir. Kirala bir bisiklet, kanalları aşa aşa bak keyfine. Hatta Amsterdam’a kadar gelmişken, kuzeye Danimarka’nın başkenti Kopenhag‘a da geç. Trenle geçersin. Çok kolay olur. Ama bu 2 şehir de pahalıdır ve ne yazık ki bizden Schengen vizesi isterler…

4-Ramazan Bayramı Tatil Rotası

9 gün izin almışsın gibi anlatıcam. Çünkü ne yap ne et al. Kaç yıldır zaten Bayramlarda burdasın. Bu yılda yurtdışında oluver. Seneye kutlarsın en olmadı. Ama şimdi anlatacağım planları yapmaya çalış. Şimdi.

norveç - köyleri

Flam-Norveç (Fotoğraf Bizzat Tarafımdan Çekilmiştir )

9 gün uzun bir süre. Temmuz ayı için en güzel rotalar bence şunlar ; Kuzey Avrupa‘da, akşamın 10’u olur, hala güneş ufukta görünür. O yüzden Norveç-İsveç ve Finlandiya gibi ülkeler biçilmiş kaftandır.

Gördüğüm en medeni ve en güzel ülkelerden birisi Norveç, bir diğeri de İsveç’tir. Çok ama çok güzeldirler. Bu şehirleri Interrail bileti alarak gez. Interrail ne diye soruyorsan, cevabını görmek için tıklayınız.

Stockholm İsveç

Stockholm İsveç

Hatta İsveç’in başkenti Stockholm’den, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye, yaklaşık 12 saat yolculuk mesafesinde bulunan gemilerler geç. 14 katlı bir geminin, çatı katında, gemide bulunan Duty Free’den aldığın içkileri, geminin çatı katında şöyle ayaklarını günbatımına karşı uzatıp, keyif çatmak ne demek hayal ediyor musun ?

Güneye ineyim dersen, güzel bir Balkanlar turu yap. Yunanistan‘dan başla. Rotan Mikonos-Santorini-Atina olsun. Eğer vakit kalır ya da tatilini uzatmak istersen, istikametin Arnavutluk olsun. Ama Flora’ya git. Tiran çok kötü.

Sonra yavaştan yukarılara çık. Makedonya-Kosova-Karadağ rotasını izleyebilirsin. Bu rota hem biraz daha ucuz olur hem de yakındır. O yüzden yeni başlayanlardan isen, senin için güzel bir başlangıç olur.

atina yunanistan

Atina.

Bu rotada Yunanistan Schengen vizesi isterken, diğer saydığım ülkelere vizesiz gidebilirsin. Ayrıca, Yunanistan Makedonya-Kosova ve Karadağ’a göre biraz daha pahalıdır. Eğer ekomik durumun iyi değilse, Yunanistan’ı ele ve diğer ülkelere git. Ama ne yap ne et GİT !

Eğer, uzaklara gitmek istersen, Endonezya-Bali’ye git. Bak dostum. Şu Bali’yi ne yap ne et gör. Ye-dua et-sev… Bilenler bilir. Bu filmde görmüş ve peşinden gitmiştim. Öyle güzeldi ki! Neyse…

Sonra bir ara uzun uzun anlatıcam zaten. Ama öyle uzun olacak ki, sakın bana söylenme. Çünkü, 1 saat masajı 2-3 dolara yaptıracağın, köylerinde kaybolurken kendini bir anda pirinç tarlalarının içinde bulacağın, kiraladığın günlük 10 dolarlık bir motorla adayı karış karış gezip, canın sıkılınca sörf yapabileceğin ve günde maksimum 30-40 dolar harcayıp, bu güzellikleri yaşayabileceğin başka bir yer yok benim bildiğim !

Gili Adaları-Endonezya

Gili Adaları-Endonezya

O yüzden baya bir uzun yazı olacak. He birde, gelmişken de Yogyakarta ve Gili Adalarını da gör. Yogyakarta’da, dünyanın en eski tapınakları var. Gilİ adasında ise, resiflere dalış yapar, denizin ortasında kum tanesi büyüklüğünde bir adada, Avustralyalı ve Yeni Zellandalı sırtçantalı gençlerle, ayakların suyun içerisinde, elinde biran, sabah güneş doğana kadar sahilde yaktığınız ateşin etrafında eğlenirsiniz. Offff ki ne offf. Fena özlemişim. Hem de çok…

5-Zafer Bayramı Tatil Rotası

fly insta fly insta

4 günlük kısa tatil güzeldir. Hoştur. Kafa dinlemek için idealdir. Peki nereye gitmeli ? Rusya ile ilişkilerimiz bu kadar kötü olmasaydı, mutlaka Saint Petersburg‘a git ve beyaz geceleri iliklerine kadar hisset derdim.

Saint Petersburg-Rusya

Saint Petersburg-Rusya

Orası da, aynen Finlandiya-Norveç ve İsveç önerimde olduğu gibi, gecenin bir yarısı hala batmayan güneşi görüp, kiraladığın bisiklet ile nehir kenarında bulunan adalarda ve sokaklarda kaybolmak için biçilmiş kaftandır.

He bir de, gelmişken mutlaka dünyanın en büyük 3. müzesi olan Ermitaj Müzesini de gör. Akşamları da bolca mekanlarda eğlen. Ruslar eğlenmeyi çok seviyor. He bir de, mekanlarda manken gibi kızlara “Çok fazla kız var. Alamayız !” diyen abinin git alnından öp. Şaşırma. Bu ülkede sıradan şeyler bunlar.

Eğer Rusya senin için alternatif olarak sayılmıyorsa, Ukrayna‘da olur. Günde 30 dolara çok rahat vakit geçirebileceğin ve ülkenin en güzel şehirlerinden birisi olarak kabul edilen Ukrayna’nın Lviv şehrine gidebilirsin. Ucuzdur.

Sokakları güzeldir. 3-4 gün yeterde artar bile. He eğer vaktin kalırsa, Odessa veya Kiev şehirlerine de git. Bu aralar Ukrayna oldukça ucuz. Hatta ne kadar ucuz diye merak ediyorsan, Lviv yazılarımı görmek için tıklayınız.

6-Kurban Bayramı Tatil Rotası

9 gün tatil almışsın gibi anlatıcam yine. Eylül ayına denk geldiği için, hava yavaştan serinlemeye başlıyor. O yüzden, yavaş yavaş doğa yeniden şekillenirken, deniz-kum-güneş yerine, biraz daha huzur dolacağınız yerlere gitmek lazım.

Ljubljana-Slovenya (Tivoli Parkı)

Ljubljana-Slovenya (Tivoli Parkı)

Hatta sırf Sonbahar için yazdığım gezi önerileri vardı. Yetmezse eğer (Şimdi sayacağım bu ülkelerin hepsine gitmek için Schengen vizesi alman gerekir.) ;  ve Avrupa’da Slovenya-Macaristan-Avusturya-Çek Cumhuriyeti rotası güzel olabilir.

Hem 9 gün tatil için idealdir, hem de ucuzdur. (Bir çok diğer Avrupa şehrine nazaran. Bir de Avusturya pahalıdır. Ama diğer ülkeler daha ucuzdur. ) Eğer, başka bir rota önerisi istersen, Estonya (Tallin)-Letonya(Riga)-Litvanya(Vilnius) yani Baltıklar turu yapılabilir.

vatikan_roma

Vatikan : Roma

Hala yetmez diyorsan, İtalya çok güzel bir rota olabilir. Hem hava biraz daha serindir. Hem de yaz aylarına nazaran daha sakindir. Özellikle ; Roma-Pisa-Floransa-Venedik-Milano rotası yapılabilir. Ama baştan uyarayım. Pahalıdır. Ama çok güzeldir. Hele Roma var ya. Ah ahh…

7-Cumhuriyet Bayramı Tatil Rotası

3 gün tatilin olduğunu farzediyorum. 29 Ekimde nereye gitmeli ? Gürcistan‘ın başkenti Tiflis hem ucuzdur hem de yakındır. Bu yüzden göz önünde bulundurulmalıdır.

Hele bir de, uçak biletlerinin 200-300 TL olduğunu ve günde 30 dolar gibi bir rakamın, sırtçantası ile gezenler için oldukça yeterli olduğunu söylersem, pek muhtemel çoktan aklına yatmaya başlamıştı ! Düşün. Uçak-otel-yeme-içme v.s hepsi 400-500 TL’ye mal olabilir. Hem yakın. Hem vizesiz. Hatta kimlikle bile gidilebilir. İnsan daha ne ister ?

Tiflis-Gürcistan

Tiflis-Gürcistan

Bir diğer alternatif rotan ise, Kıbrıs olsun. Yavru vatan bize hem çok yakın hem de en güzel aylardan birisi olan Ekim ayı, bence gitmek için en güzel dönemdir.

Uçak biletleri de zaten 200-300 TL ve özellikle Girne gibi şirin bir sahil şehrinde kalıp, Gazimağusa gibi diğer şehirlere de 1 saatlik araç mesafesinde gidebilirsin. Bak, yavaş yavaş rotalar şekillenmeye başladı değil mi ? E birde kimlikle dahi gidebildiğini söylesem ? Daha ne duruyorsun. Yapsana planı !

Dubrovnik-Hırvatistan

Dubrovnik-Hırvatistan

Eğer hala yetmediyse, Hırvatistan‘a git. Özellikle Dubrovnik, yazınki o saçma sapan kalabalığından kurtulmaya başlarken, kafa dinlemek için güzel bir döneme girer.  Ama uçak bileti bulmak öyle kolay değildir ve biraz zahmetlidir.

Ama inan buna değer. Dubrovnik, kalenin içerisinde bir şehirdir ve sanki Game of Thrones’un bir sahnesinin içerisindeymişsin hissi verir adama. Yemekleri çokkkk lezzetlidir. Hele deniz mahsulleri var ya…

Ama pahalıdır. Baştan söyleyeyim. Amannn boşver. Bir daha mı gelicez dünyaya. Sen bir yolunu bulursun. Konaklama işini hallettikten sonra, gerisi çorap söküğü gibi gelir. Bu arada Hırvatistan’da Schengen vizesi ister. Haberin ola…

Bali-Endonezya

Bali-Endonezya

Durum budur. Sabah akşam, “Sen ne iş yapıyorsun ? Bu kadar tatili nasıl buluyorsun ?” diye soranlar, şimdi nasıl oluyorda bu kadar tatili bulduğumu anladı mı ? Bu iş tutku işidir dostum. Aşk işidir. Ben hiç bir şeyi bu kadar sevmedim.

Bu kadar heyecanlanmadım. Bu kadar aşık olmadım. Daha şimdiden, en az 10 ülkeye dair planlarım hazırdır. O yüzden, böyle önemli günleri bir yere not edeceksin ve önceden planlarını yapacaksın. 30 gün tatilden bahsediyoruz. Çok ama çok değerli 30 gün !

He, eğer bu işler nasıl yapılır, uçak bileti falan nasıl bulunur diye hala soruyorsan, senin için yazdığım “Ucuza ve Ekonomik Uçak Bileti Bulma Yolları” yazımı bir oku.

Orada her şeyi anlattım. İnan bana “Uçak bileti nasıl bulunur, bedavaya uçak bileti nasıl alınır, uçak bileti almak için en uygun dönem nedir ?” gibi sorularını cevapladım. Ben de aynı şeyleri yaparak, bilet buluyor, öyle geziyorum. Ama en önemlisi ne yapıyorum biliyor musun ? Hayal ediyorum.

Aşağıdaki yazılarımı da mutlaka okuyunuz :

Sri Lanka’da dünyanın en büyük fil bakım merkezine gitmeyi, Fas’ta Marakeş-Kazablanka arasında dünyanın en iyi 10 tren rotasından birisini yapmayı, Moğolistan’da köyleri ziyaret etmeyi, Papua Yeni Gine’de kabilelerle beraber bir kaç gün geçirmeyi, İran’ın en güzel şehri seçilen İsfahan’da tarihe doymayı, Tanzanya‘da safari yapmayı, Brezilya’nın büyüleyici şehirlerinde kaybolmayı hayal ediyorum. Yani daha fazla aşık olup, peşinde pervane olup, hiç ayrılmamak istiyorum. Sen de istiyorsan eğer, hayal et. Düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.