Lübnan-Beyrut Gezi Rehberi

Lübnan. Hayatımda kaç defa “Eskiden oralar doğunun Paris’i olarak bilinirdi.” cümlesini duyduğum şehre, Beyrut ’a, onlarca blogda merakla yaptığım tarih, kültür, siyaset, ekonomi, yemek araştırmalarını didik didik etmiş bir şekilde Mayıs ayının sıcak bir haftasonunda gittim. Bir yere gitmeden önce, şehre ve ülkeye ait ne kadar bilgi toplayabilirsem toplar, en ufak bir ayrıntıyı bile kaçırmamaya özen gösteririm. İşte bu yazımda, hem Beyrut hem de Lübnan hakkında bildiğim her şeyi tek tek sizlere aktarmak istiyorum

beyrut- gezi - rehberi

Solidere Sokakları

1. Lübnan Beyrut’a Başlangıç

Biliyorum ki geri dönüp birşeyleri kaçırdığımı farkedersem çok üzüleceğim. Belkide 50 ülkeden sonra artık ne yapmam gerektiğini  kısacası neler istediğimi artık daha iyi bilir oldum. İnsan gezdikçe neler öğreniyormuş halbuki…

Uçakta giderken, kafamda binlerce soru vardı. Bir yandan bizimle beraber uçacak olan onlarca Lübnan vatandaşını gözlemlemeye çalışırken bir yandan da notlarıma göz gezdiriyordum.

Ekran Alıntısı

Place De I’Etoile Meydanı (Yıldız Meydanı )

Malum 90’lara kadar birbirini sokak ortasında acımasızca vuran, kardeşin kardeşi gözünü kırpmadan öldürdüğü, acıların, çığlıkların hüküm sürdüğü ve daha yeni yeni kendine gelen bir şehre gidiyordum.

Ne elem gördüm bu şehirde, ne de keder. Boşuna önyargılarımın esiri olmuşum. Her zaman olduğu gibi, okuyarak değil gezip gördükten sonra insanın her şeye daha hakim olduğunu bir kez daha anladım.

Beyrut artık o eski Beyrut değilmiş. Köprünün altından çok sular akmış. Burası eski ihtişamı kadar olmasa da çoktan yolu yarılamış bir şehir olmuş bile.

Beyrut bana öğretti ki öyle bir yerlerde okuyarak değil, gelip, görüp, sokaklarında nefes alarak, insanlarının elini sıkıp gözlerinin içine bakarak, onlar gibi yaşayarak, önyargılarınızdan kurtularak dünyayı keşfetmek gerekliymiş. Artık bir kez daha anladım ki, görmedikten sonra duymak ne fayda…

2. Beyrut-Lübnan Hakkında & Beyrut Lübnan Nerede ?

Bizim İstanbul nasıl Türkiye’den daha popülerse, aynısı Beyrut için de geçerli. Başkent Beyrut, ülkenin adı olan Lübnan’dan daha iyi bilinen, dünyanın daha aşina olduğu isim.

Ülkenin nüfusu 4 milyondan biraz fazla iken, Beyrut’un nüfüsu 1,5 milyonun üzerinde. Resmi dil Arapça olmasına rağmen, İngilizce ve Fransızca, resmi dil kadar yaygın kullanılıyor. Bu arada, yurt dışında yaşayan Lübnanlıların 20 milyondan fazla olduğu söyleniyor.

Beyrut Nerede : Lübnan’ın Konumu. Lübnan Başkenti Beyrut

Beyrut Nerede : Lübnan’ın Konumu. Lübnan Başkenti Beyrut

Sokaklarda, yukarıda söylediğim 3 dili konuşan Lübnanlıları görüyor olacaksınız. Beyrut nerede diyenlere :  Ülkenin konumu tahmin ettiğiniz gibi, felaketlerin, acıların, belaların bölgesi. Güneyinde İsrail, doğusunda Suriye…

Normalde ülkelerin tarihleri hakkında çok bilgi vermem. “Alın linki burada” der geçerim. Ama bu ülke hakkında biraz ayrıntılı bilgiler vermek istiyorum.

1943’ten sonra bağımsızlığını ilan eden ülke, 1970’lere kadar bölgenin kültür, sanat, ekonomi merkezi iken, 1975-1991 yılları arasında 150,000’den fazla Lübnanlı’nın can verdiği, Hıristiyan ve Müslümanların birbirini katlettiği savaş dönemini yaşamıştır.

Başbakan Hariri

Başbakan Hariri

Savaşın çıkmasının ana nedeni; nüfus olarak önde olan Hristiyanların, gün geçtikçe Filistin’den gelen Müslümanların  bu oranı arttırıp hak iddia etmeleri ile 2 dine mensup topluluklar çatışmış. Çatışmalar sonucunda harabe kente dönüşen Lübnan’da, Başbakan Rafic Hariri ülkenin yeniden ayağa kalkması için çok uğraşmış.

Ancak sonrasında 1800 kg TNT patlayıcının kullanıldığı suikast sonucu hayatını kaybetmiş. Tabi sonrasında yeniden ayağa kalkma dönemi devam etmiş ve şimdilerde yükselen gökdelenleri, son model arabaları, inanılmaz bakımlı kadınları, lüks mağazaları ülkeyi yeniden uyandırır olmuş.

Meğer Lübnan’da artık yeniden doğmaya başlamış ve dünyaya ayak uydurmak için Ortadoğu’da kendi yerini almış.

Birde çok önemli bir sanatçıdan bahsetmek istiyorum. Bir gün Mısır’da çok sevdiğim Mısırlı arkadaşlarım bizi Kahire sokaklarında gezdirirken o sesi duydum.

O kadar içten o kadar hissettirerek söylüyorduki, kulağım direk o sese odaklandı. Dedim “Kim bu kadın”. Arkadaşım “Çok güzel değil mi. İnsan kendini kaybediyor. Hayallere dalıyor.

O kadın Lübnanlı sanatçı Fairouz. O kadın Lübnan’ın hatta bütün Arap dünyasının dinlerken kendini bulduğu kadın.” demişti. Aslında ilk o zamanlar başladı Lübnan merakım.

Sırf bu sesin peşinden gitmek istedim. Çok etkilemişti beni. Hele ki “Li Beirut” şarkısını, bir gece sessiz bir ortamda yalnız başınıza dinlemenizi tavsiye ederim. Bakalım sizde ne etki yapacak…

3. Beyrut-Lübnan seyahat rehberi

fly insta fly insta

Lübnan’ın yüzölçümü  10,000 km²’den biraz fazla olduğu için, bize göre oldukça küçük bir ülke. Para birimleri Lübnan Lirası ve 1 dolar yaklaşık 1500 Lübnan Lirası.

Ancak heryerde dolar yaygın bir şekilde kullanılıyor ve hatta hemen hemen bütün hesaplar dolar olarak da ödenebiliyor.

Lübnan Lirası

Lübnan Lirası

Birde öyle hemen “Aaa paraları ne kadar değersiz.” gibi bir yanılgıya sakın ola kanmayın. Genelde biz milletçe buna kanarız.

Şahsen ben eskiden kanardım. Ama öyle tokat yedik ki bu ülkede anlatmadan geçemeyeceğim. O yüzden herşeyi hem Tl hem Dolar hemde Lübnan Lirası olarak anlatmaya çalışacağım.

Lübnan benim 50. ülkemdi. Her gittiğim ülkede, gitmeden önce geniş çaplı araştırmalar yaptığım için, tahmini bir bütçe çıkartırım. Bu zamana kadar hiç yanılmadım. Beyrut hariç…

Sahil Boyunca Yükselen Lüks Binalar

Sahil Boyunca Yükselen Lüks Binalar

1 pizza, 2 limonata yaklaşık 34,500 Lübnan Lirası. Yani TL olarak yaklaşık 60 TL civarında. 1 şişe su yaklaşık 1500 Lübnan Lirası. Yani 2.7 TL. 1 nargile, 5 bira 1 su yaklaşık 58,500 Lübnan Lirası. Yani 100 TL’den fazla. Bu arada bu söylediğim restoran ve cafeler de sıradan yerlerde.

Marina taraflarında otursak, kimbilir kaç para harcayacaktık. Ayrıntıları daha da aşağıda anlatacağım. Çünkü bu şehir, zenginlik anlamında beni resmen şok etti. Bu kadar fakirliğinde olduğu yer gayet ucuz olur heralde ! Yanılmışım a dostlar…

Ülkede anaokulundan itibaren yabancı dil öğrenimi zorunlu. Yukarıda söylediğim gibi; ülke nüfusu 4 milyondan fazla olmasına rağmen, yurtdışına göç eden Lübnanlıların sayısının 20 milyondan fazla olduğunu iddia ediyorlar.

lubnan_gezilecek_yerler

Lübnan’da gezilecek en güzel yerlerden Baalbeck

Bu yüzden, yeni yapılan Solidere bölgesinde yükselen yüzlerce gökdelenin sahiplerinin, yurtdışında iyi maaşlara çalışan Lübnanlıların, Beyrut’da yatırımlar yaptıklarını ya da ülkede yaşayan ailelerinin lüks içerisinde yaşamalarını sağladıklarını öğrendik. Şaşırmadım…

Telefon hattı olarak şehir merkezinden Touch firmasının hattını alın. Ortalama 6.000 Lübnan Lirası.

Gün içerisinde kaç tane Porche, Ferrari, Range Rover, Mercedes, BMW gördüğümü, mağazalardaki Chanel, Gucci, Burberry mağazalarının köşe başlarında market gibi sıralandığını gördükten sonra Beyrut hakkında ne kadar çok yanıldığımı anladım. Ama yine de şunu ifade etmekte fayda var. Her yerde olduğu gibi, zengin çok zengin fakir çok fakir…

4. Lübnan’a ulaşım

Beyrut’a nasıl gidilir ? Beyrut’a uçak biletleri pahalı mıdır ? Türkiye’den direkt olarak başkent Beyrut’da yer alan Rafic Hariri Uluslararası Havalimanı’na Pegasus havayolları, İstanbul Beyrut hattında oldukça hesaplı fiyatlara seferler düzenliyor. Şu linkten uçak bileti fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Ülkeye girerken ve çıkarken giriş-çıkış kartları doldurup, vizesiz bir şekilde ziyaret edebiliyorsunuz. Uçak biletlerini ucuza getirmek için erken rezervasyon yaptırırsanız, 350-400 TL gibi bir ücrete gidiş-geliş ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Rafic Hariri Uluslararası Havalimanı

Rafic Hariri Uluslararası Havalimanı

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim

Şehir merkezine ulaşımda ve şehir merkezinde ulaşımda, tek seçeneğiniz Taksi. Havalimanından merkeze yaklaşık 40,000 Lübnan Lirası’na ve şehir içerisinde ulaşımlarda ise, genelde 5,000 Lübnan Lirası’na ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Normal taksiler olmakla beraber, her yerde korsan taksilerde göreceksiniz. Ama benim önerim Uber uygulaması kullanmanız yönünde. Uygulamayı indirin ve rahatça Beyrut’u gezin derim. En en kolay yolu bu olacaktır. Bu arada Lübnan’da 1 litre benzin 25.000 Lübnan lirası civarında.

baalbeck_lubnan

Binlerce yıllık tarihi yapılar hala ayakta kalmış : Baalbeck

Korsan taksiler konusunda bir bilgi : Özellikle Suriye’den göç eden mülteciler, bu taksileri kullanıyor ve Lübnanlı taksicilere göre daha ucuza götürebiliyorlar. Ama her şekilde mutlaka pazarlık yapın. Ne diyorlarsa, genelde yarısını söyleyin. Çok çakallar. Zaten aşağıda gezilecek yerler kısmında, daha detaylı anlatacağım.

Birde, şehrin dışında kalan tarihi yerlere ulaşım için günlük araç kiralamalısınız. Kendinizde araba kiralayabilirsiniz ama rezalet Lübnan trafiğini çekmeyin derim. Tatiliniz bir anda eziyete dönüşebilir ve rezil olabilirsiniz. Fiyatları ve rotaları da, gezilecek yerler kısmında anlatıcam.

5. Lübnan’da Yeme-İçme

fly insta fly insta

Beyrut’ta nerede, ne yenir ? Kolay kolay restoran isimleri vermem. Ama nedense bu şehre gelmeden önce o kadar çok yemek konusuna odaklandım, övgü dolu yazılar okudum ki, bu noktadaki önerileri es geçmek istemedim.

O yüzden hem restoranlar hem de yemekler konusunda biraz ayrıntılı bilgiler vereyim. Birde sanırım artık büyüdükçe, insanın alışkanlıkları da değişiyor.

Bundan 4 sene önce, bir hamburger yeterli iken, şimdi şehirde yer alan en iyi restoran nerede diye arar oldum. Büyüyoruz. Ya da alışkanlıklarımız değişiyor…

Cafe Hamra

Cafe Hamra

Ben öyle çok yemek düşkünü bir adam değilim. Yemekten çok görme aşığıyım. Ama buralara kadar gelmişken sizlere bazı önemli önerilerim olacak. Lübnanlıların damak tatları bize oldukça yakın. Humus, Tabbule, Fattoush gibi başlangıçlar oldukça popüler.

Ana yemek olarak da ızgara türü yemekler önde geliyor. Yerel içecekleri olan Almaza birası oldukça hoş. Bir de Arak dedikleri rakıları var. Bizim rakıların tadına çok benziyor ama çok daha hafif. İçmesi daha kolay. Ama 2 kadehten sonra fena çarpıyor. Söyleyeyim…

KFC’de menüler bile 14.000 Lübnan Lirası. Yani neredeyse 10 dolar

Ayrıca adamlar nargile aşıkları. Her yerde mi nargile içilir ? Vallahi içiyorlar. Yemek yerken bir yandan nargile içmek onlar için sıradan bir şey. Bütün mekanlarda da sigara içilebiliyor. Restoranlar hep tıklım tıklım. Dışarıya çıkıp eğlenmeyi-yemeyi çok seviyorlar.

lubnan_mutfagi

Lübnan mutfağı : Aç kalmak imkansız

Beyrut Restoran önerilere gelecek olursak; bölgelere göre yazayım diyorum. Böylece gideceğiniz bölgeye göre rahatlıkla adrese ulaşabilirsiniz.

Gammayzeh bölgesinde bulunan Le Chef Restoranı çok popüler. Gitmeden önce rezervasyon yaptırın. Biz gittiğimizde kalabalık olduğu için beklemek istemedik. Ama bu bölgeye yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Le Grey Otelin İndogo On The Roof Restoranı  da çok güzeldi ama oldukça pahalı bir restoran burası. Mesela başlangıçlar 20.000-30.000 Lübnan Lirası, steakler 60.000 Lübnan Lirası civarında. Şehrin en iyi restoranlarından birisi olarak biliniyor.

Starbucks’da 1 kahve 8.5000 Lübnan Lirası

Özellikle çift olarak gelelim, başka mutfakları da tadalım derseniz güzel bir restorandır. Hatta çatısındaki barda bulunan suşi menüsü de çok güzel. California Roller 12.000 Lübnan Lirası, Sashimiler 18.000 Lüban Lirası, nigiriler ise 15.000 Lübnan Lirası civarında. Oteli şu linkten inceleyebilirsiniz.

Archarief (Eşrefiye okunuşu) caddesine yakın olan Abdel Wahab restoranı çok hoş. Birde bu restoran şehrin en iyilerinden. Fiyatlar açısından pahalı bir yer.

Karışık kebap 25,000 Lübnan Lirası, ızgaralar 19.000 Lübnan Lirası, arak 9.500 Lüban Lirası, tatlılar 8.500 Lübnan Lirası ve başlangıçlar 7.500 Lübnan Lirası. Lokantanın mimarisinde Arap kültürünün izlerini görebilirsiniz. He birde mutlaka naneli limonata için. 7.500 Lübnan Lirası.

Meşhur Abdel Wahab Restoranı Başlangıçlar

Meşhur Abdel Wahab Restoranı Başlangıçlar

Al Hamra Bölgesinde ise, Cafe Hamra çok güzel. Burada hem yemek yiyebilir hem de nargile içebilirsiniz. Bahçesi oldukça havadar. Eğer Hamra tarafında konaklıyor olacaksanız, akşam saatlerinde gelip bahçesinde günün yorgunluğunu atmak için birebir.

Ayrıca, Barbar adındaki restoranda isterseniz ayakta, isterseniz restoranda yemek yiyebilirsiniz. Izgaralar 13.000-20.000 Lübnan Lirası, dönerler yani shawarmalar 6.000 Lübnan Lirası, humus ise 7.000 Lübnan Lirası ederinde.

Kahwet Leila adındaki restoran da çok güzeldi. Yalnız burası da oldukça pahalı bir restoran. Kebaplar 20.000 Lübnan Lirası, tavuk 22.000 Lübnan Lirası civarında.

Beyrut Souks’da The met adında bir restoran vardı. Burada conveyorde suşi yapıyorlardı. Yani dönen bir bantta, suşiler önünüzden geçiyor ve siz dilediğiniz suşiyi yiyebiliyorsunuz. Ben tok olduğum için yemedim. Ama size önermek istedim. Çok methetmişlerdi.

Bay Rock cafe, Pigeon Rocks (Meşhur Güvercin Kayalıkları) önünde yer alan, özellikle günbatımını izleyip bir şeyler içmek için çok hoş bir kafe.

Uçurumun kenarında oturup, güneşin Akdeniz üzerinden kayboluşunu ve muhteşem bir Akdeniz manzarasında serin bir akşamüzeri  bir şeyler içmenin verdiği tadı yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden.

Yerel Bira Almaza

Bay Rock Cafe-Yerel Bira Almaza

Eğer Byblos’u da kapsayan bir tura katılırsanız, ülkenin ne eski şehirlerinden birisi olan bu şehirde yer alan Chez Pepe (Çe Pepe okunuşu) restorana da mutlaka uğrayın. Ancak pahalıdır şimdiden söyleyeyim.

Özetle bunlar benim dikkatimi çeken restoranlardı. Hepsi farklı bölgelerde. Birer örnek vererek kabaca yardımcı olmak istedim. Daha binlerce restoran ve kafenin de olduğunu göz önünde bulundurun.

Rotayı çıkardıktan sonra, yemek işlerini ayarlamak daha kolay. Zevklerinize göre tripadvisor’dan diğer restoranlara da göz atın derim.

6. Beyrut’ta konaklama

Beyrut’ta nerede konaklanır ? Gitmeden anlamalıydım şehrin ne kadar pahalı olduğunu. Bir şehrin ne kadar pahalı olduğunu anlamak için önce otel fiyatlarına bakın.

Normalde her zaman fiyatlara bakıp ona göre bütçe çıkartırım ama bütçe konusunda Beyrut bana ters köşe yaptı. Otellerde öyle. Günlük kişi başı en az 25-35 doları ödeyeceğinizi bilerek gidin.

Beyrut Şehir Merkezi Bölgeleri

Beyrut Şehir Merkezi Bölgeleri

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Yani biz giderken dolar 3.7 olduğuna göre yaklaşık 100 TL günlük ayırın. Tamam 100 Tl öyle çok büyük para değil ama ben bir şehri kendi ülke şartlarında değerlendiririm.

O yüzden sürekli şaşırttı diyorum. İnsan daha yeni yeni kendini toparladığını düşündüğü bir Orta Doğu ülkesine giderken daha ucuz bir yer bekliyor.

Downtown Bölgesi

Downtown Bölgesi

He birde bu 3-4 yıldızlı otellerin fiyatları. Normalde ödeyeceğiniz rakamlar 250-300 TL civarında da olabilir. Bütçe size kalmış. Beyrut’daki harika otellerin listesini bu linkten görebilirsiniz.

Beyrut Konaklama Bölgeleri Önerilerim :

Şimdi anlatacağım bütün bölgeler, Beyrut’un kalbinde yer alıyor. Konaklama konusunda sizlere sunduğum tüm alternatif otellerin linklerine tıklayarak, otelleri inceleyiniz. Fiyatlar gecelik 2 kişi ücretinde. Bütçenize göre dilediğinizi seçebilirsiniz.

Downtown Bölgesi : Kalınacak bölge olarak önerilere gelirsek ; bana göre şehrin kalbi Downtown yani yeni şehir bölgesi Solidere. Burada kalırsanız, alışveriş, gece hayatı, marina kısacası en hoş yerlerin olduğu bölgede kalmış olursunuz.

Ben bir daha gitsem, mutlaka burada kalırdım. Özellikle çift olarak gelecekseniz mutlaka bu bölgede kalın. Denize yakın bölgede konaklamakta fayda var.

 • Ramada otel  şehrin tam kalbinde yer alıyor. Gecelik fiyatı 452 TL.
 • Markazi Suites oteli de 8.2 almış güzel bir otel. Gecelik fiyatı 422 TL
 • Le Gray Beyrut otelini şahsen gezdim ama kalmadım. Çok güzeldi. Gecelik 1.000 TL

Hamra Bölgesi : Bir de, Hamra bölgesi var. Burası daha çok öğrencilerin takıldığı mekanların bulunduğu bir bölge. Fiyat olarak da biraz daha uygun.

beyrut_konaklama_otelleri

Beyrut’ta konakladığım Studio 35 otelinin odası

Aynı zamanda bu Hamra bölgesi daha çok şehrin Eminönü bölgesi gibi düşünülebilir. Gezgin olarak gelecekseniz bu bölgede kalın.

 • The Mayflower Hotel şehrin tam kalbinde yer alıyor. Gecelik fiyatı 452 TL.
 • Bliss 3000 Furnished Studios de 8 almış güzel bir otel. Gecelik fiyatı 200 TL
 • Studio 35 benim 2. gidişimde konakladığım otel oldu. Odaları çok genişti. Gecelik fiyatı 232 TL idi.
 • Caramel Boutique Hotel de yine kaldığım otellerden birisi oldu. Gecelik 244 TL idi ve Hamra’nın tam kalbinde, gayet güzel bir işletme oldu.

Rouche Bölgesi : Birde Rouche (Rawchech) Bölgesi var. Burada da yükselen onlarca gökdeleni görüyor olacaksınız. Sahil bölgesine oldukça yakın olan bölgede, özellikle Akdeniz manzaralı bir odada konaklarsanız güzel bir meşhur Pigeon Rocks manzarasına şahit olabilirsiniz.

Beyrut Sahilleri

Beyrut Sahilleri

Yalnız bu belirttiğim lüks bölgeler size günlük 2 kişi yaklaşık en az 100 dolara mal olacaktır. Bu 3 bölgeden başka biryerde kalmayın. Diğer bölgeler ya kötü ya da uzak. Bana göre en uygun bu 3 bölge vardı. Zaten gezilecek yerler kısmında, bazı noktaları belirteceğim.

Otelleri incelemek için tıklayın

7. Beyrut’ta Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Eğlence-Alışveriş

Kimisi için eğlence, sokaklarda insanlarla muhabbet etmek iken, kimisi için mağaza mağaza dolaşıp alışveriş yapmaktır. Hayatım boyunca alışveriş yapmaktan nefret eden birisi olmama rağmen, size yine de nerede ne yapılır, ne alınır, nereler görülür anlatayım.

Karakter meselesi bu. Mağazada bir şeyler almak için dükkanlara bakacağıma, önünden geçen insanları izlemenin beni daha mutlu ettiğini fark ettim. Sevemedim bir türlü…

ABC AVM

ABC AVM

Şehirde alışveriş için önemli olan 3 bölge var. Ama bence en önemli 2 yeri görseniz yeterli. İlki ABC alışveriş merkezi.

Burası Archrafieh (Eşrefiye) caddesi üzerinde yer alan, şehirdeki en önemli AVM’lerden birisi. Bir sürü mağaza var ve fiyatlar Türkiye ile hemen hemen aynı.

Diğeri ise, bence en güzeli, Beirut Souks. Souk çarşı demek. Burası şehrin yeni yapılan Downtown yani Solidere bölgesi. Bizim Nişantaşı denginde olan bir yer. Şehrin en kaliteli mekanları burada.

Bir şeyler almasanız bile, üzeri tamamen açık olan bu çarşıda gezip, soğuk bir şeyler içerek Lübnan halkının yaşam tarzını gözlemleyebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken, buradan Marina bölgesi olan, Zaitunay Bay’e yürüyerek gidebilirsiniz.

Beirut Souks

Beirut Souks

Son bölge ise, bizim Eminönü mantığında olan Hamra bölgesi. Burada aklınıza gelen her türlü ürünün satıldığı yüzlerce dükkan görebilirsiniz.

Ama ben şahsen bu bölgeyi çok beğenmedim. Bazı bölgelerde vardır, güzel değildir ama tarihidir. Sokaklarında yürürken bir sonraki caddesini, sokağını merak ederek aşkla, şevkle yürürsünüz.

İşte Hamra’da gezerken, ben bu duyguyu hissetmedim. Beni Downtown bölgesi çok daha fazla etkiledi. Çünkü, yeni yapılmasına rağmen, binalar o kadar düzgün ve uyum içerisinde sıralanmış ki, insan dolaşırken huzurla, heyecanla yürüyebiliyor.

O yüzden benim sizlere tavsiyem, özellikle Beirut Souks civarında gezmeniz ve o bölgeyi keşfetmeniz yönünde olacaktır.

anjar_lubnan

Anjar en güzel Lübnan anitk şehirliernden

Eğer gideceğiniz dönemde şehirde bir etkinliğin olup olmadığını kontrol etmek isterseniz, çok güzel bir site hazırlamışlar. Şehirde hangi tarihte, nerede etkinlik varsa, onu o gün görebiliyorsunuz. Websitesi için tıklayınız.

Beyrut Gece Hayatı

Google’a “Beyrut gece hayatı” yazdığımda, hiç beklemediğim, çılgın, çoğu gelişmiş ülkedeki gece hayatından alt tarafı kalır yanı olmayan fotoğraflar görünce “Herhalde reklamdır.” demiştim. Yanılmışım…

Gece hayatına resmen aşıklar. Herkes sokakta. Daha önceden belirttiğim zenginliği, gece hayatında da görebilirsiniz.

Ülkenin yarısı Hristiyan olunca, üstüne üstlük turistleri ve yurtdışında yaşayan 20 milyondan fazla Lübnanlının sürekli şehri ziyaret etmeye geldiklerini düşününce, neden bu kadar gece hayatının yaşandığı bölgelerin bu kadar kalabalık olduğunu anladım.

lübnan - beyrut

Solidere-Uruguay Street : Beyrut Gece Hayatı

Ben herkesi sakin, anca nargile içiyorlar gibi düşünüyordum. İnsan Orta Doğu bölgesine gidince, en azından öyle olacağını sanıyor. Meğer alkolun su gibi tüketildiği, diğer modern şehirlerden farklı yanı olmayan, kimsenin kimseye karışmadığı, insanların kendince, özgürce  eğlendiği bir şehirmiş.

Beyrut’ta gece hayatının yaşandığı bir sürü bölge var. Ben çoğuna gittim. Size hepsini bahsedeyim ama belli başlı olanları tarif edicem. Diğerlerini bilgi amaçlı vericem. Boşu boşuna yorulmanızı istemem. Ben çok yoruldum çünkü.

Solidere bölgesinde bulunan barlarda eğlenmeye başlayabilirsiniz. Bu bölgede Uruguay street var. Bu sokakta bir sürü bar göreceksiniz. Gece başlamadan burada bir kaç kadeh birşey içebilirsiniz. Ama kış mevsiminde mekanlar kapalı. Yalnızca yaz veya bahar mevsiminde mekanlar açılıyormuş.

en_guzel_beyrut_geceleri

Beyrut’un En Güzel Gece Kulüplerinden O1ne

Bir masaya oturup, etrafınızdan geçen şaşırtıcı bakım düşkünü Lüblanlı halkı izleyebilirsiniz. Şahsen itiraf edeyim, ben böyle bir şey beklemiyordum. Çok güzel kadınları olan, tam tersi yakışıklılığa sahip zengin erkekleri ile Lübnan halkının sokaktan geçişini, defile izler gibi izleyebilirsiniz.

Beyrut’ta gece hayatı için : O1ne club çok ama çok güzel bir gece kulübü. Yalnız burası, şehrin en elit gece kulüplerinden bir tanesi. Giriş ücretsiz ama öyle herkesi almıyorlar. Bilginize. Kokteyller ise 15.000-20.000 Lübnan Lirası civarında. Şahsen ben buraya bayıldım.

Daha sonradan ise, şehrin en iyi kulüplerinden olan, gece 3 gibi dolmaya başlayan ve girişin 22.500 Lübnan Lirası civarında olduğu B018 kulübüne gitmelisiniz. Burası yer altında bir gece kulübü. Genelde techno müzik yapıyorlar. 1 bira 15.000 Lübnan Lirası.

gece_hayati_lubnan_beyrut

Lübnan’da çok sevdiğim yerlerden birisi : Le Grey otelin çatısındaki Threesixty

Sabahın ilk ışıklarına kadar açık olan kulüp, sabahın ilk ışıklarının günü aydınlatması ile birlikte üzeri açılarak bir anda gündüzü yaşamanızı sağlıyor.

Önereceğim diğer mekan ise Feb 30. Burası da Beyrut’u en lüks mekanlarından birisi. Aslında lüks değil ama zenginlerin eğlendiği bir işletme.

Hem Arap hem de yabancı müzikler çalıyorlar. Giriş ücretsiz ama her mekana geleni de kabul etmiyorlar. Kokteyller ise oldukça pahalı : Yaklaşık 25.000 Lübnan Lirası ederinde.

Eğer hala güzel bir mekan arıyorsanız, Le Grey otelinin çatısında bulunan Threesixty mekanı da çok güzel. Ama unutmadan, burası da oldukça tuzlu bir mekandır. Mesela 1 şişe vodka ortalama 150 dolar, 1 şişe bira ise 8 dolar civarında.

B018 Club

B018 Club

Diğer bölgelere gelecek olursak, Hamra bölgesinde bir çok pub benzeri yerler var. Bunlardan bir tanesi Bobo. Burası bar tarzında ve genellikle üniversite gençlerinin takıldığı bir yer. Bira 3500 Lübnan Lirası civarında. Niyeyse burası ucuzdu.

Diğer bölge ise, genelde barların bulunduğu Gemmayzeh bölgesi. Bu bölgede yer alan onlarca barda eğlenebilirsiniz. Ama bence çok gereksiz. Özellikle Solidere’deki publardan sonra burası sizi kesmez.

Eğer para konusunda sıkıntınız yoksa, kişi başı gecelik 100 dolar civarında, rezervasyon yaptırmak koşulu ile Music Hall veya Sky Bar‘a gidebilirsiniz. Bu 2 kulüpte şehrin elit kesimi, biz ona zengin diyoruz, topluluğun takıldığı yerler. Yalnız, özellikle Sky bar yaz mevsiminde açık oluyor.

Music Hall’de farklı DJ’ler sahne alırken, Sky Bar ise, sadece Beyrut’un değil, Avrupa’nın da en iyi kulüplerinden birisi seçilmiştir. Ama bunların hepsinin bedelleri var. Şimdiden söyleyeyim.

beyrut_gece_hayati_lubnan

Beyrut gece hayatı : Güzel bir mekan Feb 30

Genel hatları ile şehirde önce bir barda eğlenip sonra kulübe gittiğinizi varsayarsak, kokteyl fiyatları 17,000 Lübnan Lirası civarında. Biralar ise 7.000-10.000 Lübnan Lirası arasında.

Ben Lübnan’a gelmeden önce, Ukrayna’nın Lviv kentine gitmiştim. Oradan sonra Beyrut, pahalılık anlamında beni inanılmaz şaşırtmıştı. Özellikle eğlence hayatı hiç de ucuz değil. Şimdiden söylemesi…

Bu arada, Beyrut’ta benim gitmediğim ama sizlere önerebileceğim mekanlar da var. Bunları sırası ile anlatayım diyorum. Benim zamanım olmadı ama belki sizlerin olur. Bu mekanların hepsini de, vaktiniz olursa görün derim. Ben tek tek hepsini araştırmıştım ve listeme yazmıştım

 • Discotek Beirut Waterfront
 • Garten
 • Volume
 • The grand factory
 • HNGR
 • White Beirut
 • Caprice

8. Beyrut’ta gezilecek yerler nereler ?

Beyrut’ta nereler gezilir ? Beyrut’a kadar gelmişken nereler görülmelidir ?” diyenler için, biraz da Beyrut Gezi Notlarımdan bahsedelim. Bazı şehirler vardır. Gezerken hiç bitmesin istersin. Sokaklarında kaybolup, kendini kaybetmeye çalışırsın.

Beyrut Şehir Merkezi Rotam

Beyrut Şehir Merkezi Rotam (Yıldızlar, göreceğiniz ve benim aşağıda anlatacağım yerleri temsil ediyor)

Aslında aradığın şey kendindir. Gezerken kendinle konuşmayı öğrenir, başbaşa kalıp İstanbul’da ne kadar kendini unuttuğunun farkına varırsın. O kadar kalabalığın içerisinde, ne kadar yanlızmışsın.

İşte bende bu duyguları uyandırdı Beyrut. Her gittiğim şehir başka başka hayaller kurmama, kendimle yüzleşip rahatlamama neden olur. Terapistler bile boşu boşuna “Tatile çıkıp biraz kendinizi dinleyin.” diye sürekli önerilerde bulunmuyor.

Seyahat ederken insan sadece yanındakini değil, kendini de tanımayı öğreniyor. Gerçi o kadar yer gezdim ama hala kendimi bulamadım. Hala bir şey eksik. Belki 20’li yaşlar bunalımı, belki de aç gözlülük. Neyse…

katolik-kilisesi-lubnan

Saint Louis Roman Catholic Church (Katolik Kilisesi)-Lübnan

Şimdi efendim, şehri baştan sona görmek isterseniz, inanın 1 gün yeter de artar bile. Ama özellikle arka mahallelerine gideyim derseniz, o zaman işin rengi değişebilir. Biz şahsen heyecan peşinde koşmayalım diye, arka mahallelere gitmedik.

“Çok merak etmeyin. Merak başınıza fena şeyler açabilir.” dedi abilerimiz ve uslu uslu şehir merkezinde aylak aylak dolandık. O yüzden bildiklerim çerçevesinde sizlere de aktarayım

Ama yalnızca Beyrut gezilecek yerler rotasını değil; aynı zamanda Lübnan’da gezdiğim Byblos, Harissa, Jeita Grotto, Baalbeck, Ksara ve Anjar rotalarından da bahsedeyim istedim. İşte tüm bu rotayı da Beyrutta gezilecek yerler yazımda rota olarak anlattım. O yazımda, tüm Lübnan gezilecek yerler rotasını görebilirsiniz.

9. Beyrut’ta kaç gün kalmalı ?

Artık niyeyse, öyle gece hayatından falan çok keyif almıyorum. Daha çok, sabah erken kalkıp, yemek bile yemeden sokaklara kendimi atıp, sahillerinde yürümeyi, günü dolu dolu geçirmek, kendimi geliştirmek, kültüre hakim olmak, insanları gözlemleyerek kendimi onların yerine koyup empati yapmak, kısacası onlar gibi yaşamaya çalışmak bana daha çok haz veriyor. Neyse…

Beyrut Sokakları

Beyrut Sokakları

Beyrut‘ta en az 3 gün kalın. 1 gün şehri gezersiniz, 1 gün Jeita Grotto-Harissa-Byblos turu yapıp son günde diğer önemli tarihi şehri olan ve Roma döneminin harika kalıntılarını görebileceğiniz Baalbeck turuna katılabilirsiniz. Biz 2 gün 3 gece kaldık.

10. Beyrut’ta yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • 1 günlük turlardan birisi olan Jeita Grotto-Harissa-Byblos turuna katılmadan
 • 1 gün Baalbeck turu yapmadan
 • Şehir merkezinde özellikle Downtown bölgesinde kaybolmadan
 • Corniche (Sahil) bandını boydan boya yürüyerek Akdeniz’in harika havasını solumadan
 • Oldukça hoş Lübnan yemeklerini ve içeceklerini tadmadan
Beyrut Mahalleleri

Beyrut Mahalleleri

 • Gece dışarıda eğlenmeden
 • İnsanlarla tanışmadan
 • Orta doğu kültürünü araştırıp, insanları anlamaya çalışmadan
 • Nargile içmeden

dönme arkadaşım.

11. Peki Lübnan’da nasıl bir rota izlenmeli ? 

Biz sadece 3 gün kaldığımız için, aslında çok vaktimiz yoktu. Küçük bir ülke olmasına rağmen görülmesi gereken onlarca yer var.

Ama zaman kısıtınız varsa, Beyrut’u merkez olarak belirleyin. Zaten buradan belirttiğim turları alırsanız, hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Bu turları alıp gezmek en güzeli.

Lübnan'da İzlenebilecek Rota

Lübnan’da İzlenebilecek Rota (Kuzeyde Byblos, Doğuda Baalbeck)

Çünkü otobüsle veya araç kiralayarak gezmek, Lübnan trafiğinde rahat bir seçim olmayabilir. Ayrıca, gideceğiniz yerleri bulmakta da zorlanabilirsiniz.

Beyrut’da kaldığınızı varsayarak, 1 gün Byblos’a gidersiniz. Diğer günde Baalbeck turu yaparsınız. Diğer günlerde şehir merkezinde dolaşırsınız.

12. Neden Lübnan’a gitmeli ?

 • Ortadoğu kültürünü yaşamak istiyorsan
 • Dünyanın en güzel mağaralarından bir tanesini görmek istiyorsan
 • Bir kaç gün kafa dinlemek için yakın bir ülke arıyorsan
 • Savaş döneminin etkilerini görüp, sokaklarında kaybolmak istiyorsan
 • Farklı dine mensup insanların, nasıl bir arada zorla da olsa yaşadığını gözlemlemek istiyorsan
 • Harika Lübnan yemeklerini tatmak istiyorsan
Pigeon Rocks (Güvercin Kayalıkları) Günbatımı

Pigeon Rocks (Güvercin Kayalıkları) Günbatımı

Lübnan senin için güzel bir rota olabilir. 3 gün bile olsa benim çok hoşuma gitmişti. Önyargılarım kırılmış, beklentilerimin hayli üzerinde bir ülke ve şehir görmüş oldum.

Hem Ortadoğu kültürünü hem de Lübnan halkının yaşam ve demokrasi mücadelesini bir nebze de olsa görme fırsatım oldu.

13. Peki kaça mal olur bu Lübnan seyahati ? 

Tahmini olarak olabilecek ortalama maliyetleri kabaca çıkarttım. Belirtiğim miktarlardan 3 aşağı 5 yukarı sapabilir. Gerisi size kalmış.

 • Ulaşım- Uçaklar genelde 300-500 TL arasında. Tabi yoğun sezonda giderseniz artabilir. Şehir içinde taksiler yaklaşık 3000-5000 Lübnan Lirasına kısa mesafeler için sizi götürebilirler. Ama havalimanından şehir merkezine ulaşım size 15,000 Lübnan Lirasına mal olacaktır.

Lübnan'da İzlenebilecek Rota

Bir de, günlük paket turlar almak isterseniz, 100 dolar. Ama bu fiyat 2 kişilik. Eğer daha kalabalık olursanız, maliyetiniz düşer. Birde böyle farklı para birimleri yazıyorum.

Çünkü anlaşmalar hep farklı para biriminde oluyor. E dolarında inanılmaz derece oynadığı şu günlerde, siz giderken TL bazında daha pahalı mı olur daha ucuz mu, onu kestiremiyorum.

Beyrut’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

 • Yemek- Restoranlar pahalı. Yemek için öğün başına 15,000-25,000 Lübnan Lirası ayırabilirsiniz. Yani buda yaklaşık 10-18 dolar civarında. Daha önce dediğim gibi bu ülke pahalı. 1 hot dog 1 ayran bile 6000 Lübnan Lirası. Yani 4 dolar.
lübnan - içeceği - arak

Lübnan Rakısı Arak

Yukarıda belirttiğim çoğu restoranda oldukça pahalı. Hem alkol hem de yemek fiyatları maliyet açısından en külfetli kısım. O yüzden bence günde ortalama 30-40 doları ayırmalısınız. 40 dolar 60,000 Lübnan Lirası demek. Bu rakamın içerisine, yemek-nargile-alkol dahil.

Tabi altı ya da üstü size kalmış. Yok daha ucuza mal olsun derseniz, bizim nasıl ki sokaklarda dönercilerimiz, kebabcılarımız var, onlarda da aynı sistem geçerli.

Köşebaşlarında kurulu olan fast food restoranlarında, öğün başını 6000-10000 Lübnan Lirasına da mal edebilirsiniz.

 • Konaklama- Biz 4 yıldızlı otelde 2 kişi günlük 70 dolara kaldık. Yani kişi başı 35 dolardı. Daha ucuzu vardı ama o da kişi başı 25 dolardı.

Ancak oldukça kötülerdi. O yüzden kişi başı 35-60 dolar arasında değişen konaklama masrafınız olacaktır. Seçim sizin. Kalınacak yerleri de yukarıda konaklama kısmında zaten belirttim.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

 • Eğlence- Turlar belirttiğim gibi 100 dolar civarında.Yani kişi başı 50 dolar. Eğer gece dışarıya çıkıp eğlenecekseniz, bira 6000-8000 Lübnan lirası, kokteyl fiyatları 17,000-20,000 Lübnan Lirası. Yani hiç de ucuz falan değil.
 • Alışveriş- Alışveriş için belirttiğim AVM’ler yeter de artar. Ama Türkiye’den hiçbir farkını görmedim. O yüzden seçim size kalmış.

Ama ortalama olarak günlük maliyetiniz, 80-100 dolar civarında olacaktır. Turlara katılacaksanız, 150 dolar ayırmalısınız. Daha az da mal olabilir.

Mesela, 30 dolar otele verseniz. Öğün başına 10 dolar harcasanız, gece hayatına da çok düşkün değilseniz ve alkole para harcamıyorsanız, 60 dolara mal edebilirsiniz.

14. Lübnan’a ne zaman gidilmeli ? 

200,000’den fazla canın gittiği ülkede hava bildiğiniz Akdeniz havası. Oldukça güzel. Ama yaz aylarında kavurucu sıcak olduğunu bildiğimiz için, biz bahar ayında yani Mayıs’ta gittik.

Beyrut Sahilleri

Beyrut Sahilleri

Ama sonbahar veya ilkbahar bence gitmek için en uygun mevsimler. Ben biraz daha serin mevsimleri sevdiğim için bu dönemlerin daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Yazın sıcağında insanı kavuran sıcağının olduğunu söylemişlerdi. Sanırım Ağustos’un sıcağında cayır cayır yanan Lübnan havası hiç çekilmez.

15. Lübnan’da benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

 • Yukarıda birkaç kez rotadan bahsettim. O rota size yeter de artar bile. Ama daha fazla zamanınız olursa; hem kuzey hem de güneydeki diğer şehirleri de mutlaka görmenizi öneririm.
Petra

Petra

 • Corniche (Sahil) bandında yürüdüm ama koşmadım. Sabah erkenden kalkıp sahilde koşup sonradan güzel bir kahvaltı yapmak isterdim.
 • Alışveriş yapmadım. Her zamanki gibi… Siz yapın.
 • Belirttiğim bütün gece kulüplerine gidemedim. Çünkü hem vaktim hem de fiziksel gücüm kalmadı. Bazen seçiminizi yapmanız lazım. Gece mi gündüz mü ?
 • Buralara kadar gelip vaktiniz olursa, Ürdün’e de gidin. Özlellikle Petra’yı görmeden dönmeyin. Ürdün Gezi Rehberi yazımda detayları okuyabilirsiniz.

16. Lübnan seyahati hakkında uyarılarım

 • Her ne kadar iç savaştan sonra toparlanmış olsa da, hala çok gelişmiş bir ülke değil. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.
 • Özellikle sonunu görmediğiniz mahallelere ve Baalbeck turu yaparken gideceğiniz bölgelerde yer alan Hizbullah kontrolündeki yerlere dikkat etmekte fayda var.
lübnan - beyrut - sokakları

Beyrut Sokakları

 • Sakın ola ucuz beklentiniz olmasın. Biz gittiğimizde dolar 3.7 TL idi. Belki bu yüzden bize pahalı geldi. Ama yine de 1 şişe suyun 1 dolar olduğu yer benim için pahalıdır.
 • Yemeklerden önce size nargile içmek istediğinizi sorabilirler. Şaşırmayın. Onlar için gayet sıradandır. Önce nargile içerler, aynı zamanda yemeklerini yerler.
 • Ülke girişinde dolduracağınız giriş kartları olacak. Bu yüzden ne olur ne olmaz otel ve uçak rezervasyonlarınızı yanınızda bulundurmanızda fayda var.
 • Unutmayın. Her ne kadar ülke Ortadoğu’da olsa da, burası tamamen Müslüman bir ülke değil. Bu yüzden bir yere girerken mümkün olduğunca “Selamunaleykum” falan demeyin. Karşınızdaki kişi Müslüman olmayabilir.
 • Her daim pazarlık yapın. Turlarınızı gider gitmez ayarlayın.
 • Gece kulüplerine gidecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırın.

Kısacası, Beyrut gezim oldukça eğlenceli, kültürel ve huzurlu geçti. Arasıra böyle haftasonları kaçamak yapıp, nefes almak güzel şey. Biraz pahalıydı. Hatta beklediğimden fazla. Ama olsun. Seyahat için her yol mübah.

Otel konusunda Booking.com linkinden otelleri inceleyebilirsiniz

Gitmişken daha fazla kalınabilirdi. Ama ben artık deliler gibi sokakları gezip, yorulup, baygın bir şekilde İstanbul’a dönmeye alıştığım için, çok kısa gibi görünen sürelerde bile dolu dolu gezmeyi, çıkardığım rotalarım sayesinde başarabiliyorum. Umud ediyorum ki, bahsettiğim bütün bilgiler ve çıkardığım rotalar işinizi görür.

Lübnan Beyrut Hakkında Diğer Yazılarıma da bakınız
Beyrut’ta gezilecek yerler
Lübnan yemekleri

Her zaman söylediğim gibi, benim unuttuğum bazı noktalar olabilir. Siz yine de başka sitelere de bakıp, dolu dolu gidin. O kadar yol gideceksiniz. Oluruna bırakmayın. Plan yapmak güzeldir. Beyrut’un ve bu güzel ülkenin keyfini çıkararak dolu dolu güzel bir seyahat geçirmeniz dileğimle…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

26 Yorum

 1. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
 2. Zumrut
 3. Melike
  • Deniz Pehlivan
   • naim
    • Deniz Pehlivan
 4. Erdem
  • Deniz Pehlivan
 5. Kadir
  • Deniz Pehlivan
 6. Halil Toklucuoğlu
  • Deniz Pehlivan
 7. Erdem
  • Deniz Pehlivan
 8. ali
 9. Ferhat
 10. Adem
  • Deniz Pehlivan
 11. Sami Bentürk
  • Deniz Pehlivan
 12. Volkan Koç
 13. bahar
 14. Gökhan
 15. Gökhan
 16. emre

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.