Lübnan Yemekleri. Lübnan’da Ne Yenir ?

Lübnan yemekleri nelerdir ? Beyrut’ta nerede, ne yenir ? Kolay kolay restoran isimleri vermem. Ama nedense bu şehre gelmeden önce o kadar çok yemek konusuna odaklandım, övgü dolu yazılar okudum ki, bu noktadaki önerileri es geçmek istemedim. O yüzden hem restoranlar hem de yemekler konusunda biraz ayrıntılı bilgiler vereyim.

Cafe Hamra

Cafe Hamra : Lübnan yemekleri

Bir de sanırım artık büyüdükçe, insanın alışkanlıkları da değişiyor. Bundan 4 sene önce, bir hamburger yeterli iken, şimdi şehirde yer alan en iyi restoran nerede diye arar oldum. Büyüyoruz. Ya da alışkanlıklarımız değişiyor…

Ben öyle çok yemek düşkünü bir adam değilim. Yemekten çok görme aşığıyım. Ama buralara kadar gelmişken sizlere bazı önemli önerilerim olacak. Lübnanlıların damak tatları bize oldukça yakın.

Lübnan’da otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları  yazıma bakınız.

Başlıca Lübnan yemekleri : Humus, Tabbule, Fattoush gibi başlangıçlar oldukça popüler. Ana yemek olarak da ızgara türü yemekler önde geliyor. Yerel içecekleri olan Almaza birası oldukça hoş. Bir de Arak dedikleri rakıları var.

Bizim rakıların tadına çok benziyor ama çok daha hafif. İçmesi daha kolay. Ama 2 kadehten sonra fena çarpıyor. Söyleyeyim…

lübnan - icecekleri - arak

Lübnan Rakısı Arak: Lübnan Yemekleri

Bir de adamlar nargile aşıkları. Her yerde mi nargile içilir ? Vallahi içiyorlar. Yemek yerken bir yandan nargile içmek onlar için sıradan bir şey. Bütün mekanlarda da sigara içilebiliyor. Restoranlar hep tıklım tıklım. Dışarıya çıkıp eğlenmeyi-yemeyi çok seviyorlar.

Restoran önerilere gelecek olursak; bölgelere göre yazayım diyorum. Böylece gideceğiniz bölgeye göre rahatlıkla adrese ulaşabilirsiniz.

Gammayzeh bölgesinde bulunan Le Chef Restoranı çok popüler. Gitmeden önce rezervasyon yaptırın. Biz gittiğimizde kalabalık olduğu için beklemek istemedik. Ama bu bölgeye yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Le Grey Otelin İndogo On The Roof Restoranı  da çok güzeldi ama oldukça pahalı bir restoran burası. Mesela başlangıçlar 20.000-30.000 Lübnan Lirası, steakler 60.000 Lübnan Lirası civarında. Şehrin en iyi restoranlarından birisi olarak biliniyor.

gece_hayati_lubnan_beyrut

Lübnan’da çok sevdiğim yerlerden birisi : Le Grey otelin çatısındaki Threesixty ve alt kattaki İndogo

Özellikle çift olarak gelelim, başka mutfakları da tadalım derseniz güzel bir restorandır. Hatta çatısındaki barda bulunan suşi menüsü de çok güzel.

California Roll 12.000 Lübnan Lirası, Sashimiler 18.000 Lübnan Lirası, nigiriler ise 15.000 Lübnan Lirası civarında. Oteli şu linkten inceleyebilirsiniz.

Archarief (Eşrefiye okunuşu) caddesine yakın olan Abdel Wahab restoranı çok hoş. Birde bu restoran şehrin en iyilerinden. Fiyatlar açısından pahalı bir yer.

Karışık kebap 25,000 Lübnan Lirası, ızgaralar 19.000 Lübnan Lirası, arak 9.500 Lüban Lirası, tatlılar 8.500 Lübnan Lirası ve başlangıçlar 7500 Lübnan Lirası. Lokantanın mimarisinde Arap kültürünün izlerini görebilirsiniz. He birde mutlaka naneli limonata için. 7500 Lübnan Lirası.

Meşhur Abdel Wahab Restoranı Başlangıçlar

Meşhur Abdel Wahab Restoranı Başlangıçlar : Lübnan yemekleri

Al Hamra Bölgesinde ise, Cafe Hamra çok güzel. Burada hem yemek yiyebilir hem de nargile içebilirsiniz. Bahçesi oldukça havadar. Eğer Hamra tarafında konaklıyor olacaksanız, akşam saatlerinde gelip bahçesinde günün yorgunluğunu atmak için birebir.

Lübnan’a uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Ayrıca, Barbar adındaki restoranda isterseniz ayakta, isterseniz restoranda yemek yiyebilirsiniz. Izgaralar 13.000-20.000 Lübnan Lirası, dönerler yani shawarmalar 6.000 Lübnan Lirası, humus ise 7.000 Lübnan Lirası ederinde.

lubnan_mutfagi

Lübnan mutfağı : Aç kalmak imkansız

Kahwet Leila adındaki restoran da çok güzeldi. Yalnız burası da oldukça pahalı bir restoran. Kebaplar 20.000 Lübnan Lirası, tavuk 22.000 Lübnan Lirası civarında.

Beyrut Souks’da The met adında bir restoran vardı. Burada conveyorde suşi yapıyorlardı. Yani dönen bir bantta, suşiler önünüzden geçiyor ve siz dilediğiniz suşiyi yiyebiliyorsunuz. Ben tok olduğum için yemedim. Ama size önermek istedim. Çok methetmişlerdi.

Bay Rock cafe, Pigeon Rocks (Meşhur Güvercin Kayalıkları) önünde yer alan, özellikle günbatımını izleyip birşeyler içmek için çok hoş bir kafe.

Uçurumun kenarında oturup, güneşin Akdeniz üzerinden kayboluşunu ve muhteşem bir Akdeniz manzarasında serin bir akşamüzeri  birşeyler içmenin verdiği tadı yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden.

Yerel Bira Almaza

Bay Rock Cafe-Yerel Bira Almaza : Lübnan yemekleri ve içecekleri

Eğer Byblos’u da kapsayan bir tura katılırsanız, ülkenin ne eski şehirlerinden birisi olan bu şehirde yer alan Chez Pepe (Çe Pepe okunuşu) restorana da mutlaka uğrayın. Ancak pahalıdır şimdiden söyleyeyim.

Lübnan hakkında kapsamlı öneriler için, Lübnan gezi yazılarıma bakınız.

Lübnan yemekleri ve restoranları konusunda bunlar benim dikkatimi çeken önerilerdi. Hepsi farklı bölgelerde. Birer örnek vererek kabaca yardımcı olmak istedim. Daha binlerce restoran ve kafenin de olduğunu göz önünde bulundurun. Rotayı çıkardıktan sonra, yemek işlerini ayarlamak daha kolay. Yeter ki; hayal edin. Düşün peşine.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.