Vize Almadan Gidilen 10 Güzel Ülke

“Vizesiz ülkeler yani vize almadan gidilen ülkeler hangileri ? Vizesiz gidilen ülkeler kaç tane ? Vizesiz ülkelere gitmek için ne yapmam lazım ? “gibi onca soruyu çokça sordunuz. Sabah akşam aldığım maillere, yorumlara ve mesajlara istinaden, ben de yazma gereği duydum. Belki de artık canınıza tak etti ve bir an önce hiç uğraşmadan seyahat etmeye başlamak istiyorsunuz.

Madem öyle, ben de size vize almadan gidilecek en güzel 10 ülkeyi ve hatta bu vizesiz ülkeler içerisinde, hem ucuz ülkeleri, hem yakın ülkeleri hem de uzak ama çokkk güzel ülkeleri tek tek anlatayım diyorum. O yüzden, başlıyorum anlatmaya.

Şimdi. Şehirler veya ülkeler hakkında, öyle uzun uzun yazmayacağım. Onları zaten vakti zamanı gelince tek tek anlatıyor olacağım.

Ama bildiğin gibi, 100’den fazla ülkeyi öyle he deyince yazmak kolay olmuyor. Ben sana tek tek rotaları anlatayım, eğer aklına bir şey takılırsa bana sorarsın.

Zaten, inan bana en zor kısım, nereye gideceğine karar vermektir. Gideceğin yere karar verdikten sonrası, çorap söküğü gibi gelir.

Vizesiz_ulkeler

Pattaya-Tayland : Vizesiz Ülkelerden Tayland

He bir de, bu anlatacağım seyahatlere çıkmadan önce “Seyahate Çıkmadan” menüsü altında hazırladığım yazıları ve özellikle “En İyi Uçak Bileti Arama Motorları” yazılarımı mutlaka önceden oku. Ezberle.

Anlattığım yöntemleri kullanarak, ucuz ve ekonomik gezme yöntemlerini kavra. Böylece nasıl maliyetleri düşürdüğümü görebilirsin.

Neyse. Yine çok uzattım. Haydi gel seninle biraz plan yapalım. Önce yakınlardan başlayalım. Sonra o ballandıra ballandıra anlattığım başka dünyaları hayal edelim. Zaten özet halinde anlattıkça, ne demek istediğimi anlayacaksın. Hazır mısın ?

Vizesiz 10 güzel ülkeler seyahat planlarımız başlıyor.

Vizesiz En Güzel 10 Ülke

Şimdi anlatacağım bütün ülkeler, günde 30 ya da 50 dolar gibi  bir rakama mal olabilecek ülkeler olacak. Tabi bu anlatacaklarım, backpack yani sırt çantası mantığı ile gezmeyi sevenler için geçerli olacak.

filipinler_vizesiz

Coron-Filipinler

Eğer para sıkıntın yoksa, sadece vizesiz olması avantajını göz önünde bulundurabilirsin. Günlük ister 100 dolar harcarsın ister 200. Parayı geçtim de, görüp yaşaman gereken öyle güzel yerler var ki dostum…

1-Karadağ 

Vizesiz ülkeler denildiği zaman, genelde Balkan ülkeleri akla gelir (Zaten Vizesiz Balkan ülkeleri yazımda anlattım.). İşte, Balkanlar’da bulunan Karadağ, Budva ve Kotor diye 2 tane çok önemli şehre sahip. Budva, Akdeniz sahilinde bulunan, deniz-kum-güneş arayanlar için çok güzel bir rota.

Bize hemen 2 saat uçuş mesafesi kadar uzaklıkta. Ancak, direk uçuş yok. Ülkenin başkenti Podgorico’ya uçacak ve oradan otobüslerle Budva’ya ulaşacaksın.

Vizesiz_ulkeler

Budva-Karadağ

Gelmişken de, tarihi şehri olan Kotor’a da mutlaka 1 gününü ayır. Buralar, henüz tam anlamıyla keşfedilmedi. Harika sahilleri ile Budva ve tarihi dokusu ile Kotor çok güzeldir. Gelmişken 3 gün Budva 1 gün kotor yaparsan yeterli olur.

Ülkenin hemen yanıbaşındaki Hırvatistan (Schengen ister), Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan veya Arnavutluk’a da uğrayabilirsin. Günde de 40 dolar yeter. Temmuz ve Ağustos en yoğun ve en güzel dönemler. Karadağ otelleri için tıklayınız.

2-Makedonya

Vizesiz ülkeler arasında sanırım en meşhur ülkelerden birisi de Makedonya. Eğer plan yapıyorsan: Makedonya’nın en büyük şehri ve başkenti Üsküp ilk durağın olsun. Vardar nehri kenarına kurulu olan şehir, hem vizesiz hem ucuz hem de yakın.

Ülkenin en meşhur tatil rotalarından birisi olan Ohrid gölü de, mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. 3-4 saatlik bir otobüs yolculuğu sonrasında, çok kolay bir şekilde Ohrid’e ulaşalabilirsin. Ohrid gölünün en büyük özelliği, Avrupa’nın en eski gölü olması.

ohrid_vizesiz_ulkeler

Ohrid-Makedonya

O yüzden çok değerli ve huzur dolu bir yer. Akşamları gölün etrafında kurulu mekanlara gidip, biraz eğlenmeyi unutma. Ohrid’de 2 gün kal. Üsküp’te ise 1 gün hadi bilemeden 2 gün yeter.

Makedonya’ya kadar gelmişken de, Kosova veya Arnavutluk’a da vizesiz bir şekilde geçebilirsin. Bu arada Makedon yemekleri çok lezzetlidir. Bizim damak tadımıza da yakındır. Günde de 40 dolar yeterli olur. Makedonya otelleri için tıklayınız.

3-Arnavutluk

Karadağ-Sırbistan ve Makedonya arasında bulunan vizesiz ülkeler listemizin en ucuz ülkelerinden Arnavutluk, tam uğramak için yaratılmış bir ülke.

Hani olur ya geçerken uğrayayım dersin. Öyle bir yer. Deniz-kum-güneş için Durres veya Flora güzel bir rota olabilir. Gelmişken en az 2 şer gün kal. Başkent Tiran’a gitme bile. Bu ülkede, günde 30-40 dolara krallar gibi yaşarsın. Haberin olsun.

Tiran_gezi_vizesiz_ulkeler

Tiran Vizesiz Arnavutluk

Oldukça ucuz, sakin ve biz sırtçantası ile gezmeyi aşık seyahatseverler için biçilmiş kaftan. Vaktin kalırsa da Karadağ, Kosova, Makedonya veya Yunanistan (Schengen İster) gibi ülkeleri de ziyaret edebilirsin. Arnavutluk otelleri için tıklayınız.

4-Ukrayna

Ukrayna’da nereye gidilir ? Odessa-Lviv-Kiev şehirlerine gitmiş birisi olarak şunu net bir şekilde ifade edeyim. Bu ülke, çok ama çok ucuzladı. Eskiden bu kadar ucuz değildi. Savaştan sonra ekonomi inanılmaz derecede sarsıldı. O yüzden benim de vizesiz ülkeler arasında favori ülkelerimden birisi Ukrayna’dır.

vizesiz_ulkeler

Lviv-Ukrayna : Oldukça ucuz vizesiz ülkelerde Ukrayna

E bu kadar ucuzlamışken, sanırım Ukrayna’ya gitmek için tam vakti. Gitmişken de; her bir şehirde en az 2-3 gün kal. Harika Ukrayna Gece Hayatı‘nı yaşa.

Detaylar için Vizesiz Ukrayna yazılarıma bakabilirsiniz.

Bu ülkede günde 40 dolar çok rahat yeter. Hele Lviv’de var ya, o kadar rahat yaşarsın ki anlatamam ! Aslında yukarıdaki bağlantı verdiğim yazılarımda anlattım da. Ukrayna otelleri için tıklayınız.

5-Gürcistan 

Oldukça uygun rotalarda birisi de Gürcistan. Günde 30-40 dolar harcayarak, gayet güzel bir tatil yapılabiliyor. Vize almadan gidilen ülkeler arasında hatta bırak pasaportu-vizeyi, kimlikle bile gidebilirsiniz. Oldukça ucuz. 2-3 gün değişiklik olsun diye gidilir.

vizesiz_gurcistan

Narikala Castle (Kalesi )-Tiflis-Gürcistan

Vizesiz Gürcistan ile ilgili tüm yazılarıma Gürcistan linkinden bakabilirsiniz.

Uçak biletleri de, gidiş dönüş 100-150 dolar civarında mal oluyor. Gezilecek yerler, harika gece hayatı ve tarih kokan sokakları ile gayet güzel bir rota Tiflis.

Zaten bu konuda Tiflis gezilecek yerler yazıma bakabilirsiniz. Her şeyi o yazımda tek tek bulabilirsiniz. Gürcistan otelleri için tıklayınız.

6-Kıbrıs

Yavru vatan Kıbrıs, bırakın vizesiz ülkeler listesinde olmasını,  hatta vize almadan gidilen ülkeler arasında. Hatta kimlikle bile gidilebiliyor. Ucuz da. Günde 50 dolar yeter.

Gelmişken Girne ve Gazi Mağusa gezilmeli. Girne’de şöyle Akdeniz manzaralı bir oda da kalınmalı, Gazimağusa sokakları ve sahilleri keşfedilmelidir.

vizesiz_ulkeler_kıbrıs

Vizesiz Ülkelerden Kıbrıs

Hatta araba kiralanıp, tüm Kıbrıs baştan aşağıya keşfedilmelidir. Gece hayatına ve kumara düşkünsen de, bir çok Casino emrine amadedir. Gelmişken en az 3 gün kalıp, Akdeniz havasını içine çeke çeke dinlenmeliktir. Kıbrıs otelleri için tıklayınız.

Kıbrıs’a gezi planı yapmadan önce çok ama çok kapsamlı bir yazım olan Kıbrıs Gezilecek Yerler yazıma bakın. Aradığınız tüm Kıbrıs gezi önerilerimi o yazımda bulabilirsiniz.

7-Sırbistan

Sırbistan’a neden gidilmelidir ? Belgrad diye meşhur bir şehirleri var. Özellikle Belgrad Gece Hayatı sayesinde Belgrad, gece hayatının merkezi olmaya başlamış bir yer. Ama aslında Belgrad bir çok uygarlık tarafından fethedilip, sürekli el değiştirdiği için kıymetli ve tarihi bir yer.

19 yy binaları ve Art Nouveau yapıları izlerini taşıyan tarihi bir şehir. Ayrıca, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada yer alan, en az 60 kez Keltler, Romalılar ve Hunlar gibi bir çok toplum tarafından işgal edilip, sürekli huzursuz edilmiş bi yer.

Sırbistan-Belgrad

Sırbistan-Belgrad

O yüzden sokakları, meydanları ve parkları ile görülmesi gereken sevimli bir şehir ve aynı zamanda vizesiz ülkeler içerisinde en cazip olanı. Gelmişken en az 3 gün kalınmalı ve günde 50 dolar gibi bir bütçe yeterli derim. Özellikle Cuma akşamı gidiş Pazar akşamı dönüş şeklinde bilet bulabilme şansın çok yüksek.

Vizesiz Sırbistan hakkında tüm yazılarıma Sırbistan linkinden bakınız.

Erken rezervasyon yaparak 150 dolara bilet bulunabilir. Sırbistan’a kadar gelmişken, Bosna Hersek, Kosova veya Makedonya’yı da ziyaret edebilirsin. Sırbistan otelleri için tıklayınız.

8-Tayland

Biraz uzaklara kaçalım. İllahi bu ülkeden bahsetmeyince bir şey eksikmiş gibi geliyor. Kaç yazımda daha överim bilmiyorum. Eğer, uçak bileti işini halletme şansın varsa, ömründe bir kez gör.

Vizesiz_ulke_tayland

Bangkok-Tayland : Vizesiz Tayland

Phuket, Koh Phangan, Koh Samui, Bangkok ve Chaing Mai gibi önemli yerlerini görmeden, deniz-kum-güneş-gece hayatı-masaj-Tayland yemekleri-Budizm’ e doymadan dönme.

Enteresandır Tayland. Gerçi son yıllarda iyice turist akınına uğrayıp, o güzelliğini ve doğallığını kaybetmeye başladı ama yine de insanı büyüleyen güzelliklerini hala korumaya devam ediyor.

Tayland gezi rehberi yazıma da mutlaka bakınız. Tayland hakkında tüm bilgiler o yazımda mevcut.

Ayrıca, ne yazık ki eskisi gibi ucuz değil. O yüzden günde 40-50 doların olsun. Hostellar genelde 10-15 dolar ama eğer ada turları falan yapmak istersen ateş pahası. (Sırt çantası ile gezenlere göre. ) Gelmişken “Şu kadar gün kal.” demem ne kadar doğru olur bilmiyorum ama :

vizesiz_tayland

Phi Phi Adası-Tayland : Vizesiz Tayland’ın en güzel adalarından

 • Bangkok’da 2-3 gün
 • Phuket’de 3-4 gün
 • Koh Samui
 • Koh Phangan’da 1 hafta
 • Pattaya’da 2-3 gün
 • Chaing Mai’de ise 2 gün kal derim.

Tayland’a kadar gelmişken de; kuzeyde Myanmar (Vize istiyor), doğuda Kamboçya (Kapıda kolay vize alabilirsin.) ve Laos (Laos Vize istiyor,) güneyde ise Malezya (Vizesiz) durağın olabilir. Tayland otelleri için tıklayınız.

Son bir söz : vizesiz ülkeler arasında şöyle harika bir ülke söyle diyorsanız cevabım Tayland olacaktır. O yüzden Tayland linkine tıklayarak bütün Tayland önerilerimizi inceleyin. Dev bir rehber bulacaksınız.

9-Filipinler

Bembeyaz kumların üzerinde uzanmışsın. Hemen ardında tropik ağaçlar. Üzerine un gibi bembeyaz kumlar yapışmış. Onlardan kurtulmaya çalışıyorsun. Önünde turkuaz renginin ne demek olduğunu sana öğretecek olan berrak bir deniz. Günlerden pazartesi. Çokta umrunda ya.

Çünkü sen Filipinler’desin… Vay be ne özlemişim… Sanırım bu kış yine bir yerlere kaçmak için plan yapma zamanım gelmiş. İlk önerim. Uçak biletleri pahalanmaya başladı.

vizesiz_filipinler

El Nido-Filipinler : Filipinler de Vizesiz

O yüzden Hongkon’a uç. Genelde gidiş geliş 350 dolar. Hongkong’dan ya başkent Manila’ya ya da adalara uçmayı dene. Böylece daha ucuz olur. Eğer 10 gün gibi bir tatilin varsa ; Manila-Coron-El Nido-Puerto Princesa rotan olsun.

Vizesiz Filipinler hakkında detaylar için Filipinler yazılarıma bakınız.

Daha da uzun kalacaksan ; Boracay ve Cebu adalarını da mutlaka gör. Günde 40 dolar yeterli olur. Eğer ciddi ciddi gitmeye kararlıysan, Filipinler gezi rehberi yazıma bakmanı öneririm. Filipinler’deki en güzel oteller için tıklayınız.

10-Endonezya

Aslında vizeli. Ama kapıda kolayca alacağınız için vizesiz ülkeler gibi anlatacağım. En çok sorulan sorulardan bir tanesi olan “Nereye gitmeli ? Yurtdışına mı gidelim yoksa yurtiçi mi ? Yurtdışı diyorsan, en çok nereyi önerirsin Deniz ?” diyenlere gelsin cevabım. “Bali“. Benim gördüğüm en güzel yerlerden birisi Bali oldu.

Bali-Endonezya : Vizesiz Ülkeler

Adanın kendine has kültürünü mü övsem ; dinin toplum üzerindeki etkisini mi övsem ; sahilini, resiflerle çevrili adalarını mı övsem; adanın yemyeşil ormanlarının ve pirinç tarlalarının kokusunu mu övsem; 3-5 dolara 1 saat masaj yaptırabileceğin yerleri mi övsem bilmiyorum. İnan bilmiyorum.

Tek bildiğim, ne yap ne et ömründe bir kez bu adayı gör. Boşuna Bali, Bali olmamış. Gidersen de, Yogyakarta ve Gili Trawangan rotasını izle. Başkent Jakarta’ya uğrama bile. Benden sana bir dost, bir arkadaş tavsiyesi.

He bir de, Bali’de günde 40 dolar çoktur. Bilesin. Belki inanmıyorsundur şimdi bana. Ama inan dostum. Vallahi öyle… Endonezya otelleri için tıklayınız.

Bali-Endonezya : Vizesiz en güzel ülkelerden

Gördüğün gibi elimden geldiğince ekonomik vize almadan gidilen ülkeler listesini, bu vizesiz ülkelerde kaç gün kalman gerektiğini ve vizesiz ülkeler seyahatinde takip etmen gereken rotaları kendimce çıkardım.

Hatta tahmini 3 aşşağı 5 yukarı kaça mal olur özetledim. Tabi bunlar benim fikirlerim. Umarım gitmeyi hayal ettiğin yerlere ve henüz aklında bir yer yoksa yeni rotalar çıkarmana yardımcı olabilmişimdir.

Aşağıdaki yazılarımı da mutlaka okuyunuz :

Gördüğün gibi vizesiz ülkeler de, vize isteyenler ülkeler kadar, hatta daha bile güzel. Bu işler önce rüya ile başlar. Böyle rotalar ve planlar yapmaya başladığın an, işte o zaman hayal olmaktan çıkar, hayatının en güzel anılarını biriktireceğin, özgürlüğün ve huzurun ne demek olduğunu tadacağın maceraya dönüşür. Hayal edip, peşinden gideceğin yerleri göreceğin, dünyanın güzelliklerini farkedip, nefes alacağın günler görmen dileğimle… Sen yeter ki hayal et. Düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

16 Yorum

  • Deniz Pehlivan
 1. Gizem
 2. Mert
 3. Cita
  • Deniz Pehlivan
 4. Tolga ünal
  • Deniz Pehlivan
 5. Murat
  • Deniz Pehlivan
 6. Egecan
 7. Emrah
 8. meryem çolak
  • Deniz Pehlivan
 9. Deniz

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.