Filipinler Gezi Rehberi : Hakkında Her Şey

Filipinler, hayatımda gördüğüm en güzel adaları, sahileri, günbatımı olan ülkelerden birisi oldu. 9 gün boyunca yaptığım Filipinler turu sonrasında, bu güzeller güzeli ülkeden ayrılması çok ama çok zor oldu. Dile kolay Filipin adaları tam 7,107 tane ve hepsi birbirinden güzel. Biz sadece Filipinler  Başkenti Manila, Coron Adası , El Nido ve Puerto Princesa ‘yı görebildik. O yüzden bu olağanüstü ülkeye gitmeden önce mutlaka kendinize göre rotalar çıkarın. İnanın bir kısmını dahi görmeye ömür yetmez.

filipinler

Filipinler : El Nido

Heryere gidemeceğiniz için, en azından belli başlı adaları görmek için planlar yapın. Zaten merak etmeyin.

Ben aşağıda sizler için kendi rotam üzerinden bu güzel ülkeyi tanıtıyor olacağım. Lafı çok uzatmadan Filipinler Gezi Rehberi yazılarıma başlıyorum. Şu andan itibaren göreceğiniz herbir fotoğraf, her bir anı ve her bir hikaye tamamen gerçektir…

1. Filipinler’e Başlangıç

Çok uzun zamandır hayalini kurup, sonunda 2015’in şubat ayında gitmek nasip olan ülkeydi. Gördüğüm en güzel adaları olan, yüzdüğüm en güzel denize sahip olan ülke. Güneşi başka güneş, denizi başka denizdi.

filipinler_gezi

Filipinler Gezi

Un gibi kumların üzerinde, ay ışığının altında gün doğumuna kadar süren Filipinler gece hayatı ve beach partilerden tutun da, metrelerce dibi görünen turkuaz rengi denizin güzelliği görülmeye değerdi.  Yazarken bile özlem duyduğum, heyecanlandığım o güleryüzlü insanların ülkesiydi.

2. Filipinler’e Hazırlık

3 yıl boyunca planlarını yapıp yapıp gidemediğim, avucumun içi gibi bildiğim ülkeydi Filipinler. İşim gereği kışları çok yoğun çalışıp, yazları tatil alabildiğim için bir türlü kış ortasında yazı yaşama fırsatını tadamamıştım. Ta ki, 2015’in şubat ayına kadar.

Tam olarak 7107 ada ve sadece 880 tanesinde yerleşimin olduğunu düşününce, seçim yapmak zorunda kaldık. Gönül tabi ki hepsine gitmek istiyordu. Ancak seçimimizi Manila-Coron-El nido ve Puerto Princesa şehirlerini oluşturan rota şeklinde planladık.

El_Nido

Filipinler Turu Yapacaksanız El Nido Listede Olsun

İsteseydik ; Banaue pirinç tarlalarını, Boracay Adası  çılgın Filipinler Gece Hayatı deneyimini,  Bohol Adası ve Cebu adasını da görebilirdik.

Ama ne yazık ki zaman yetmeyecekti. Bu güzeller güzeli adalar ülkesi, 9 günlük seyahatim sonrasında hala Gezilecek Ülkeler listemde yer almaya devam edecekti.

3. Filipinler Hakkında

fly insta fly insta

Sanatını, doğasını, tarihini, masmavi denizlerini, resiflerin göz kamaştıran büyüsünü, sahillerini, yemeklerini, insanlarını anlatmadan önce, dilerseniz hazırladığım kısa klibi izleyelim. Pişman olmayacağınıza eminim. Hala bu güzeller güzeli sahilleri gördükçe, uzun uzun hayallere dalıyorum…

Muhtemelen yukarıdaki videoyu izledikten sonra, artık biraz daha anlatacaklarımı pür dikkat dinlemek isteyecek ve bir an öne bu muhteşem ülkeye gitmenin hayallerini kuracaksınız. Hadi başlayalım.

Filipinler Nerede? 

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Filipinler Cumhuriyeti, Çin ve Tayvan’ın güneyinde, Vietnam ve Malezya’nın doğusunda, Endonezya’nın ise hafif kuzeydoğusunda bulunuyor. (Aşağıdaki haritadan görebilirsiniz.)

Filipin Adaları

Yönetim birimlerine göre ayrılmış olan Filipin adaları, 3 ada grubuna ayrılmış. Bunlar: Luzon, Visayas ve Mindanao.

Yanlız bunları ana adalar olarak düşünün. Bu 3 ana bölgenin altında ise ; neredeyse 1.500 belediyenin olduğu, 81 il bulunuyor. O yüzden, ülkeyi gezmeye başlamadan önce seçim yapmakta zorlanacağınıza eminim.

filipinler_nerede

Filipinler Nerede?

Filipinler Hakkında

Filipinler nüfusu 100 milyondan fazla ve özellikle İspanyol kültürünün hakim olduğu bir ülke. Detaylarını Manila Gezi Rehberi yazımda anlatmıştım. Hatta videosunu da şöyle ekliyorum. Kanala da ücretsiz abone olmayı unutma.

Özellikle İspanyol Sömürgeciliğinin ve sonrasında verilen zafer dolu mücadelelerin etkileri hala devam etsede, ülkede çok farklı milletten insanlar yaşamlarına devam ediyorlar.

7000’den fazla adası bulunan Filipinler’in başkenti Manila. Ülkenin toplam kıyı uzunluğu 36,289 km ki bu da ülkeyi, dünyanın en uzun kıyı uzunluğuna sahip 5. ülkesi yapmakta.

Filipinler Para Birimi peso (1 dolar 45 peso civarında. Türk parasının değerli olduğu ülkeler arasında.). Kişi başı yılık gelir 3000 dolar seviyesinde. Bu yüzden, Filipinler’de sosyal hayat hiçte öyle iç açıcı değidir.

Filipinler_Puerto_Princesa_Açık_Cezaevi

Puerto Princesa Açık Cezaevi. Filipinler’de Hayat Şartları Orta Hallidir.

Filipinler Tarihi : Önceden İspanyolların sömürgesi olan ülke (Sonrasında Amerikalılar tarafından 20 milyon dolara satın alınmış), Cumhuriyeti 1946’da ilan etmiş. Ülkede okur yazar oranı %90′ ın üzerinde.

Filipinler dili olarak; resmi dil Filipince ama herkes oldukça iyi İngilizce konuşmakta. Ülkenin ismi ise, İspanyol Kralı 2. Filip’ten geliyor. “Filipinler dini nedir ?” diye soracak olursanız ; % 81 Katolik, % 6 ise İslam.

Türk_Parasının_Değerli_Olduğu_Ülkeler

Flipinler Para Birimi Peso : Türk Parasının Değerli Olduğu Ülkeler Arasında

Evet bu ülkede 7000’den fazla ada olduğunu 3. kez söylemeden önce, nasıl bir rota izledik, bu ülkede neler yedik, nereleri gezdik onlardan bahsedeyim.

4. Filipiner’de Ulaşım 

Filipinler’e nasıl gidilir ? Filipinler’de nasıl gezilir ? Türkiye’den direkt olarak başkent Manila’ya  uçuş yaklaşık olarak 11 saat sürmekte ve buradan, ülkenin diğer adalarına uçuşlar düzenlenmektedir.

Filipinler_Turu_Yapacak_Olanların_Yerel_Araçları

Filipinler Turu Önerileri : Filipinler’de Hayat Pahalı mı diye soranlara cevap niteliğinde.

Direk sadece THY uçmakta ama dilerseniz Emirates, Qatar, Malezya Havayolları ve Singapur Havayolları ile de aktarmalı olarak gelebilirsiniz. Aktarmalı olursa, yaklaşık 20 saat civarında sürebilir.

Filipinler Vize Durumu

Türk vatandaşlarına vize 30 güne kadar uygulanmamakta. Yani ülke vize istemeyen ülkeler arasında. Ülkede ulaşım büyük sorun. “Filipinler’de hayat pahalı mı ? ” diye soracak olsanız, özellikle uçaklar konusunda “Evet” derim.

Çünkü, eğer çok önceden almazsanız, inanın tahmin ettiğinizden çok daha fazla paranızı uçak biletine ödersiniz. Özellikle adalar arası uçuşları çok önceden alıp, planlarınızı ona göre yapmanızı şiddetle tavsiye derim.

Filipinler_Gezi_Notları

Filipinler Gezi Notları : Jeepney

Unutmadan, ülke adalardan ibaret olduğu için, fırtına olduğu zamanlarda uçuşlar iptal olabilir. Bu yüzden buraya yaz aylarında gelmemenizi tavsiye ederim. Bilet fiyatları İstanbul-Manila hattında gidiş geliş 900 dolar arasında değişmektedir.

Şehir içi ulaşım için taksiler oldukça ucuz. Ama yerel halkla kaynaşmak için jeepney olarak bilinen araçları, rickshaw olarak bilinen bisikletleri yada 3 tekerli bildiğiniz motorlara benzeyen araçları(Tricycles=Okunuşu traysıkıls) da kullanabilirsiniz. Bunlar taksiye göre çok daha ucuz.

5. Filipinler’de Yeme-İçme

fly insta fly insta

Filipinler’de nerede ne yenilir ? Ülkede ne içmek gerekir ? Doğrusunu söylemek gerekirse, biz Filipin yemeklerini pek fazla beğenmedik. Öyle Tayland, Çin veya Endonezya yemekleri gibi lezzetli değil.

Filipinlerde_Görülmesi_Gereken_Yerler

Filipinler’de Görülmesi Gereken Yerler : El Nido’daki Balık Çeşitleri

Bizim en sevdiğimiz restoranlar deniz ürünleri satan restoranlardı. Özellikle red snapper balığını tavsiye ederim. Başkent Manila’da dünya mutfaklarının tadına bakabilirsiniz.

Ancak adalarda çok fazla seçenek yok. Zaten şehirlere ilişkin ayrıntılı olarak ilerleyen aşağıdaki yazılarımda tek tek bahsederim. O yazılarıma tıklayarak, her bir şehir ve adadaki restoran önerimi görebilirsiniz.

6. Filipinler ‘de Konaklama

Filipinler’de hangi otellerde konaklanır ? Gittiğiniz yere ve seçtiğiniz konaklama şekline göre değişmekle beraber , hostelda kalmak isterseniz günlük 10-20 dolara konaklayabilirken, hostel yerine ortalama bir otelde kalmak isterseniz gecelik yaklaşık 40-50 doları gözden çıkarmanız gerekebilir. Özellikle El Nido şehrinde konaklamalar oldukça pahalı. Otel işletmelerini yabancılar yaptıkları için, fiyatları şişirmiş durumdalar.

El_Nido_A_Place_to_Remember_Oteli

A Place to Remember Otelinin Restoranından El Nido Manzarası

Ben sizin için, konakladığım 4 şehirde otel önerilerinde bulunacağım

Manila otelleri : 2 kişi gecelik 20 dolar civarında olan ve 8. 4 almış olan Red Planet otel
Coron adası otelleri : Yine gecelik 2 kişi 30 dolar ve 8.1 almış bir otel Coron visitors otel
El Nido otelleri : Konum olarak 8.1 almış olan A Place To Remember‘da kaldık. Gecelik 40 dolar
Puerto Princesa otelleri : “30 dolara böyle oteller varmıymış yahu !” diye isyan etmek isterseniz, sizi otelin sitesine davet edelim.

Otellerin isimlerine tıklayarak inceleyebilirsiniz

Filipinler’de otel fiyatları, El Nido dışında ortalamalardaydı. Ama El Nido biraz pahalı gelmişti. Siz, gitmeden önce yukarıda belirttiğim tüm otellere bir bakın. En azından, şehirlerin konumları hakkında fikriniz olur derim.

Ayrıca, aslında Filipinler’de hem balayı için hem keyif yapmak için öyle efsane oteller var ki, tamamını ŞURAYA Tıklayarak görebilirsiniz. Özellikle El Nido ve Coron Adası’ndaki oteller insanı hayran bırakıyor.

Hatta şöyle de söyleyeyim : Filipinler’de gecelik 2 kişi 10 dolara konaklayabilirsiniz. Ya da 1.000 dolara da. İşte bunların hepsini tek tek görmek isterseniz Tıklayın. Orada liste olarak görebilirsiniz. Neyse lafı uzatmadan, bir sonraki konumuz Filipinler’in Geceleri.

7. Filipinler Gece Hayatı

Filipinler’de nerede eğlenilir ? Filipinler gece hayatı nasıldır ? Gidince göreceklerinizi tek nefeste özetliyorum :

Ülkede gece hayatı oldukça hareketli ve eğlencelidir. Filipinli kızlar ne yazık ki bir çok Güneydoğu Asya ülkesindeki gibi gece hayatında tahmin ettiğiniz meslekleri yaparlar.  Ne yazık ki 50-60 yaşında amcalar, sırf Filipinler hayat kadınları için bu ülkeye gelir.

Tayland, Kamboçya ve hatta Endonezya gibi ülkelerde görmüş birisi olarak bu genellemeyi yapıyorum. Her şeye rağmen, bir çok Güneydoğu Asya ülkesi gibi, Filipinler insanları da oldukça güler yüzlüdür.

En_Güzel_Ülkeler_Listesinin_Olmazsa_Olmazı_Filipinler_Corong_Beach

En Güzel Ülkeler Listesinin Olmazsa Olmazı : Corong Beach

Gece hayatı, ülkenin 2 bölgesinde çok popüler. İlki başkent Manila ve yanıbaşındaki Angeles City. Diğeri ise Filipinler Boracay adası ki zaten dünyada da inanılmaz nam yapmış bir ada. Özellikle turistlerin yoğun olduğu Boracay Adası, beach partileri ile meşhurdur.

Yoğun sezonda adım atacak yer kalmaz. Gitmedik. Öyle dediler. Bizde bu yüzden, asıl niyetimiz olan dünya’nın en güzel, en bakir adalarını, resiflerini ve sahillerini görmek olduğu için, daha sakin bir rota olan Coron-Palawan adası bölgelerine gittik.

Filipinler_Gece_Hayatı_Bölgesi_Manilanın_Makati_Sokakları

Filipinler Gece Hayatı Bölgesi : Manila’nın Makati Sokakları

Sesten, gürültüden kalabalıktan nefret ediyorsanız, popüler olan şehirlerden uzak durmanızı tavsiye ederim ki Boracay Adası tamda öyle bir yermiş. Ama başkent Manila’da aktarma yapıp 2 kez Manila gece hayatını yaşadığımız için,  Manila yazımda eğlence yerlerine ilişkin bahsedeceğim.

Coron adasında gece hayatı yok. Sadece barlar var. Ama Palawan adasındaki hem El Nido hem de Puerto Princesa şehirlerinde gece hayatı bir nebze de olsa daha hareketli.

Özellikle Filipinli kadınlar, hemen hemen her yerde yönettikleri işletmeler, barlar, restoranlar ile takdire şayan işler gerçekleştirmişler. Zaten her şeyi hem Puerto Princesa Gezi Rehberi hem de El Nido gezi rehberi yazımda da anlattım.

Filipinler_Gece_Hayatı_Palladium_Club_Manila

Filipinler Gece Hayatı : Palladium Club Manila

Filipinler Gece hayatı fiyatlarından da biraz bahsedeyim : Marketlerde 1 bira (Yerel biraları San Miguel) 1 dolar iken, mekanlarda 2 dolar, 1 paket sigara 1 dolar, kokteyl ise 2-3 dolar civarında oluyor. Tabi bu, tamamen gittiğiniz mekana göre değişiyor. Ama ortalama bu civarda. Pahalı olduğunu söyleyemem. Zaten aşağıda Filipinler tatil masraflarımı tek tek anlatacağım.

Filipinler’de alışveriş konusunda ise, genellikle adalarda kurulan pazar yerlerinde veya butik dükkanlarda alışveriş yapabilirsiniz.

Fiyatlar makul ama her zaman pazarlık yapmakta fayda var. Özellikle turist olduğunuzu anladıkları anda, fiyatlar anında 3-4 katına çıkıyor. Hediyelik eşya olarak; süs eşyaları, yerel içkiler, kıyafetler satın alabilirsiniz.

8. Filipinler ‘de Kaç Gün Kalmalı 

Filipinler’de kaç gün kalsak yeter ? Malum, aktarmasız 11 saat, aktarmalı ise yaklaşık 20 saat süren yolculuk yapacağınız için, gittiğinize değecek bir plan yapılmalı. Ben, gittiğim rotaları örnek vererek kabaca bir plan çıkarttım.

Filipinlerde_gezilecek_yerler

Filipinler’de gezilecek yerler : El Nido’da Sıradan Adalardan Bir Tanesi

Ama yinede karşılarına, eğer vaktiniz bol olursa diye alternatif süreleri de yazdım. Unutmadan, Palawan adası çok büyük bir ada. El Nido ve Puerto Princesa şehirleri bu adada yer almakta ve hava limanı sadece Puerto Princesa şehrinde. Filipinler’de görülmesi gereken yerler sırası ile :

Filipinlerde_gezilecek_yerler_el_nido_sahilleri

El Nido Sahilleri

 • Manila: 1 gün (Zaman varsa 2 günde kalınabilir)
 • Coron (Busuanga) Adası: 2 gün (2 önemli paket tur var A ve B. Ama dalışa meraklıysanız (Scuba Diving), 5 günde kalabilirsiniz. Bir çok batık gemi dalışlarını bu adada yapabilirsiniz.)
 • El Nido (Palawan): 3 gün (Dilerseniz 1 haftada kalınabilir. Adalara 4 farklı paket turlar var, ki zaten 4 gün demek. Ayrıca civarda yüzlerce adanın olduğunu ve harika Filipin köyleri olduğunu da unutmayın.)
 • Puerto Princesa (Palawan): 2 gün (Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan meşhur Puerto Princesa Subterranean River National Park’ta yer alan ve 8.2 km uzunluğunda olan yer altı nehri bu şehirdedir.)
 • Boracay : Gece hayatı, bembeyaz kumlar ve deniz kum güneş keyfi için 3 gün ayırın.
 • Bohol : Çikolata tepeleri, sevimli köyler ve ormanlar için 2 gün.
 • Cebu : Efsane bir doğa. Harika kanyonlar, balina köpekbalıkları ile dalış için 3 gün ayırın.

9. Filipinler ‘de yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

 • Coron Ada’sında yer alan Kayangan Gölü’nü görmeden
 • Harika deniz ürünlerini tadmadan
 • Palawan Ada’sında bulunan köyleri ziyaret etmeden
 • Jeepney ve Tricycles ile şehir içi ulaşım yapmadan
 • El Nido’da yer alan resiflere dalmadan
El_nido_gün_batımı

El Nido Gün Batımı

 • El Nido’da A ve C turlarını yapmadan
 • Puerto Princesa’da motor kiralayıp civar köyleri ve Underground River’ı görmeden
 • Manila’da gece hayatını yaşamadan
 • El Nido’da muazzam günbatımını izlemeden
 • 2 saatlik bir masaj için 10 dolar ödemeden
 • Boracay’da eğlenmeden
 • Cebu’da balina köpek balıkları ile dalmadan
 • Bohol’de, doğada kaybolmadan

dönme arkadaşım. Biz bu ülkeyi o kadar çok sevdik ki, gelecek yıl planlarını daha dönerken yapmaya başladık.

10. Peki Filipinler’de nasıl bir rota izlenmeli ?

Filipinler’de hangi adalara gidilir ? Ben sadece 9 gün kalabildim bu çok sevdiğim ülkede. Çok zor geldi dönmek. İnsanların doğallığı, doğanın güzelliği beni çok derinden etkilemişti. O yüzden sizin de az vaktiniz olursa, Filipinlerde gezilecek yerler olarak :

Filipinlerde_Gezilecek_Yerler_Coron_El_Nido_Puerto_Princesa_Manila_Rotamız

Filipinlerde Gezilecek Yerler : Manila-Coron-El Nido-Puerto Princesa-Manila Rotamız

Seçimizi ülkenin batı kısmında bulunan Manila-Coron-Palawan şeklinde yapın. Biz, Manila-Coron adasını uçakla, Coron-El Nido(Palawan) arasını tekne ile, El Nido-Puerto Princesa arasını araba ile ve dönüş yolumuz olan Puerto Princesa-Manila arasını ise uçak ile yaptık.

Ben sadece 9 gün kalabildim bu çok sevdiğim ülkede. Çok zor geldi dönmek. İnsanların doğallığı, doğanın güzelliği beni çok derinden etkilemişti. Seçimizi ülkenin batı kısmında bulunan Manila-Coron-Palawan şeklinde yaptık.

Coron adası videomu da mutlaka izleyip, kanala ücretsiz abone olmanızı öneririm

Adalardan oluşan bir ülke olduğu için, dikkatli plan yapmakta fayda var.Manila-Coron adasını uçakla, Coron-El Nido(Palawan) arasını tekne ile, El Nido-Puerto Princesa arasını araba ile ve dönüş yolumuz olan Puerto Princesa-Manila arasını ise uçak ile yaptık.

Bi sonraki gezimde buralara da gittim. İsimlerine tıklayarak okuyun : 

Boracay’ı, Bohol Adası’nı hatta Cebu Adası’nı da mutlaka listenize alın. Her ada için de, 2 veya 3’er gün ayırabilirsiniz. Filipinler Bohol Adası Çikolata tepeleri linkinden detayları okuyabilirsiniz.

Cebu adası için ise, Cebu Adası linkinden detaylara bakabilirsiniz. Boracay linkinden de Boracay’ı okuyabilirsiniz.

11. Filipinler’de nereye gitmeli ? 

Türkiyeye_Vize_İstemeyen_Ülke_Filipinlerin_Port_Barton_Kasabası

Türkiye’ye Vize İstemeyen Ülke Filipinler’in Port Barton Kasabası

Filipinler’de nereye niçin gidilir ? Eğer aradığınız :

 • Huzur ise: El Nido (Palawan)
 • Şehir yaşamı ise: Manila
 • Sahil-kum-güneş ise: El Nido (Palawan)- Coron Adası
 • Gece Hayatı ise: Manila
 • Alışveriş ise: Manila
 • Dalış İse: Coron Adası
 • Keşif ise : Cebu ve Bohol Adası

12. Neden Filipinler’e gitmeli ?

 • Eğer aradığın daha az turistin olduğu adaları görmekse
 • Keşfedilmeden önce binlerce bakir adanın huzurunu yaşamak istiyorsan
 • Muhteşem sualtı güzelliklerini görmek istiyorsan
 • Sıcak kanlı, güler yüzlü muhteşem Filipin halkı ile tanışmak istiyorsan
 • Kış ortasında yazı yaşayayım diyorsan
 • Ucuza alkol-yemek-masaj arıyorsan (Bu konuda en ucuz ülkeler arasındadır.)
 • Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler arasından birine gitmek istiyorsan

kesinlikle gitmelisin. Benim Tayland ve Hindistan’dan sonra favori ülkemdi. İnsanlarını, sahillerini,denizini,doğasını sevdim. Gün batımını, suyun rengini, insanların sıcak kanlılığını sevdim. Yukarıdaki videoyu da mutlaka izleyin derim.

13. Peki kaça mal olur bu Filipinler seyahati ? 

Filipinler ne kadar pahalı   ? Filipinler’de yaşam maaliyetleri nasıldır ? Ya da tam tersi, Filipinler ne kadar ucuz ? Tahmini olarak olabilecek ortalama maliyetleri kabaca çıkarttım. Belirtiğim miktarlardan 3 aşağı 5 yukarı sapabilir. Gerisi size kalmış.

Emirates_Dubai_Aktarmalı_Uçuşumuz

Filipinler’de Yaşam Maaliyeti Orta Derecededir : Uçaklar Hariç. Emirates ile Dubai Aktarmalı Uçuşumuz

 • Ulaşım- Gidiş-geliş uçuşlar genellikle İstanbul-Manila hattında 900-1000 dolar arasında değişir. Ancak özellikle Emirates veya Sudi Arabistan hava yolları gibi firmalar 800-850 dolar gibi inanılmaz kampanyalar yapabilir. Ülke içerisinde,erken rezervasyonla alabileceğiniz biletler 40 dolar da olabilir 140 dolar da. Gerçekten bu ülkede uçak biletleri anında uçabiliyor. Bizzat denedim gördüm. Unutmadan, hava limanlarında ülke giriş-çıkışında hatta ülke içerisinde bile yurtdışı harç pulu öder gibi ilave ücretler ödeyebilirsiniz. Şaşırmayın.Ayrıca şehiriçi ulaşım da oldukça ucuz. 2-3 dolara bir yerden bir yere taksi ile rahatça gidebilirsiniz.Çekinmeyin.
 • Yemek- Günlük olarak 10-20 dolara yemek yiyebilirsiniz. Ülkede yemek-sigara-alkol oldukça ucuz. Mesela 1 paket sigara 3 TL civarında. Eğer sigara içiyorsanız Duty Free’den almayın. İnince alın derim.
 • Konaklama- Günlük 10-20 dolara bir hostelda kalabilir ya da 40-50 dolara otellerde kalabilirsiniz.
 • Eğlence- Öğle yemeğinin dahil olduğu ve sabah 9 da başlayıp akşam 4’te biten turlar 25-35 dolar arasında değişmektedir.
 • Alışveriş- Alışveriş için başkent Manila’da bir çok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Özellikle Makati bölgesinde alışveriş yapabilirsiniz.

9 günlük bir Filipinler turu, her şey dahil yaklaşık 1.500 dolara mal olabilir. Bu tamamen sizin kalacağınız süreye ve harcamalarınıza bağlı olacaktır. Ama genel hatları ile : Filipinlerde hayat şartları uygun. Çok pahalı diyemem. Bu arada, ülke bize göre oldukça ucuz olduğu için, Filipinler’de yaşayan Türkler de vardır. Belki gidince Manila ve Boracay’da denk gelebilirsiniz.

14. Filipinler’e ne zaman gidilmeli ? 

Filipinler’e gitmek için en ideal mevsim ne zaman ? Hangi ay  gitsek sorun yaşamadan tatil yapabiliriz ? 2013 yılında meydana gelen tayfunda 10 binlerce insan ne yazık ki hayatını kaybetmiştir.

Bu yüzden çok ciddi zararlara maruz kalabileceğinizi göz önünde bulundurarak planlarınızı Şubat-Mayıs ayları arasında yapmaya çalışın (Özellikle denizin o en güzel manzaralar sunduğu turkuaz rengi güzelliğine şahit olmak istiyorsanız.)

Filipinler_Vize

Filipinler Vize Almadan Gidilen Bir Ülke : Big Lagoon

Aksi takdirde onca yolu çekip, hiçbir şey görmeden dönebileceğiniz gibi daha kötüsü olan durumlara da maruz kalabilirsiniz. Filipinler yaşam şartları olarak  yaz mevsiminde asla gidilmemesi gereken bir ülkedir.

15. Filipinler’de benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?

 • Yukarıdaki haritada gördüğünüz üzre, biz ne yazık ki ülkenin çok küçük bir kısmını gezme fırsatı bulabildik. Bu yüzden fırsatınız olursa, ülkenin daha  güneyinde yer alan Boracay Adası-Cebu-Bohol gibi adalarını da gezebilir ya da ülkenin en kuzey kısmında bulunan pirinç tarlalarını görmek için Luzon Adası’nı ziyaret edebilirsiniz
 • Ayrıca buraya kadar gelmişken, yaklaşık 2-3 saatlik uçuş mesafesinde olan Tayvan veya Hongkong’u ziyaret edebilirsiniz.
 • Hatta ne yapın ne edin, dünyanın en büyük canlılarından olan balina köpek balıkları ile bu ülkede yüzme fırsatı yakalayın.
 • Ayrıca El Nido’da sadece 3 gün kalabilmiştik. Siz daha fazla kalmaya çalışın.
Gezilecek_Ülkeler_filipinler

Gezilecek Ülkeler İçinde En Güzellerinden Birisi : Matinloc Shrine

Bu güzel ülke, öyle 9-10 günde gezilecek bir ülke değildir. Her bölgesi birbirinden güzeldir. Hatta ” Filipinli güzeller “olarak bilinen binlerce adası ile nam salmış bu ülkeden “Keşke daha fazla zaman olsa da, her yerini gezebilsek” üzüntüsüyle ayrılmıştım.

Coron_Adası_Sahilleri

Coron Adası Sahilleri

Hatta inanın bana, hala geri dönme hayaliyle yanıp tutuşuyorum (Hatta Filipin’de yaşam adında belgesel bile çekmeyi hayal ediyorum.) Şahsen benim için en güzel ülkeler listemin en başlarında gelir kendileri. Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar. Belki önümüzdeki yıllarda yeniden planlar yapıp, haritada eksik kalan hayalleri tamamlarız.

Otel konusunda Şuraya TIKLAYARAK bütün otelleri görebilirsiniz

Diğer Filipinler yazılarıma da mutlaka bakınız. Rotaları o yazılarda görebilirsiniz.

Manila Gezi Rehberi
Coron Adası Gezi Rehberi
Puerto Princesa Gezi Rehberi
El Nido Gezi Rehberi
Filipinler Bohol Adası Çikolata Tepeleri
Cebu Adası Gezilecek Yerler
Boracay

Şimdi ülkede belirttiğim rotaya ilişkin şehir-şehir yazılarımı okumaya ve nelerin yapılıp nelerin görülmesi gerektiğine bir göz atabilirsiniz. Yukarıdaki yazıların hepsi kapsamlı bir rota yapmanıza yardımcı olur. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi unutmayın. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

29 Yorum

 1. ozant
  • Deniz Pehlivan
   • Ayhan
 2. M.Hamdi
  • Deniz Pehlivan
 3. Malik
  • Deniz Pehlivan
 4. Feride
  • Deniz Pehlivan
 5. akif
 6. Hakan
  • Deniz Pehlivan
 7. Barış AKÇA
  • Deniz Pehlivan
 8. Mesut
 9. Bayram
  • Deniz Pehlivan
 10. Fatih
 11. Neziha aslaner
  • Deniz Pehlivan
 12. Ali
  • Deniz Pehlivan
 13. omer
  • Deniz Pehlivan
 14. Sedef
 15. ShakyDude
 16. Ersin
  • Deniz Pehlivan
 17. Fatih

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.