İnterrail Vizesiz Nasıl Alınır ?

İnterrail vize durumu ile ilgili çok ama çok soru geldi. O yüzden, hemen sadede gelelim: İnterrail vizesi diye bir şey yoktur. İnterrail, Avrupa’da trenle gezmeni sağlayan bir programdır ve Avrupa’da gezmek için ise Schengen Vizesi alman gerekir. O yüzden, İnterrail yapmak isteyen herkesin Avrupa Ülkeri’nde gezebilmek için, interrail vize durumunu yani ellerindeki pasaport türüne göre schengen vizesi durumlarını kontrol etmeleri gerekir. Peki bunlar neler ?

interrail_pasaport

Interrail’in Geçerli olduğu Ülkeler : İnterrail vize süreci

İnterrail Vize Süreci

Aşağıda sizler için çok önemli interrail Vize sürecinde karşılaşılan sorunları anlatacağım. Özellikle Schengen vizesini iyi anlamanızı ve önce Schengen vizesine başvurup, vizeniz çıktıktan sonra İnterrail Biletinizi almanızı öneriyorum.

interrail_bileti

Interrail Bileti Candır : İnterrail vizesi

İnterrail biletinizden önce, Schengen vizesi almanız gerekebilir. (Balkanlar’daki vizesiz ülkeler hariç.) Schengen vizesi almanızın zorunlu olduğu pasaport türü ise : Bordo pasaport’tur.

Interrail’e Başvurmak İçin Neler Gerekli ?

 • Eğer, gideceğiniz ülkeler Schengen ülkeleri ise, aşağıdaki belgelere sahip olmanız gerekir. Bunlar :
 • Geçerli bir pasaport olmalı. (Bitimine en az 6 ay olmalı.) Pasaport nedir yazımda görebilirsiniz.
stockholm_isveç

Stockholm-İsveç : İnterrail ile gittiğim güzel ülkelerden. İnterrail vizesi nasıl alınır ?

 • Eğer öğrenci iseniz ve pasaportunuz yoksa, sizler harç ödemeden pasaport alabiliyorsunuz. Harçsız pasaport nasıl alınır yazıma bakabilirsiniz.
 • Pasaportu hallettik. Sıra vizeyi almamız için gerekli evrakları hazırlamaya geldi. Onu da “Schengen vizesi evrakları” yazımda anlattım. Schengen vizesini almış ve interrail biletine sahip olan herkes, interrail yapabilir.

Interrail’i Schengen Vizesi Aldıktan Sonra mı Alalım ?

Evet. Önce, Schengen vizenizi alın derim.  Yukarıdaki linklerde anlattım. Zaten İnterrail bileti, limitli satılan bir bilet değildir. O yüzden tükenme söz konusu olmaz. Ama ben olsam: Schengen vizesine başvururken Interrail biletini de almış olmanı tavsiye ederim. Vize almanı kolaylaştırır (Tabi Schengen vizesini alabileceğimden eminsem.).

flam_norveç

Flam-Norveç : İnterrail Bilet Fiyatları

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Bazı durumlarda; Schengen vizesi çıkmayabilir ve elindeki interrail biletini ceza bedelini ödemek kaydı ile iade etmen gerekebilir. O yüzden riske etmemek adına İnterrail biletini sonradan almak daha mantıklı olacaktır. Ayrıca, interrail bilet masrafını da interrail bilet maaliyetleri yazımda anlattım.

Schengen Bölgesine Dahil Olmayan Bir Ülkede Seyahat Edecekseniz ?

Bunlar Balkanlar’daki ülkelerdir. Balkan ülkelerinin büyük bir çoğunluğunun vize istemediğini, “Vizesiz Balkan Ülkeleri” yazımda anlatmıştım.

krakow - polonya

Krakow-Polonya

Eğer, seyahat etmeyi planladığınız ülkeler bunlarsa, bırakın Schengen vizesini, İnterrail bileti ile bile uğraşmayın. Bence, Balkanlar’da otobüs ile gezin. Hem daha ekonomik olur, hem de daha yaygındır. Tabi seçim yine sizin.

Uçak bileti almadan önce Bu Yazımı mutlaka inceleyin.

Aşağıdaki İnterrail ile ilgili diğer yazılarımı da mutlaka okuyunuz.

İnterrail Hakkında Herşey
Hostel Nedir
Avrupa’nın En Ucuz Otobüs Firmaları
İnterrail Hakkında Öneriler
En İyi İnterrail Rotaları

Benim interrail vize süreci ile ilgili vereceğim taktikler bu kadar. Aşağıdaki yazılarımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Bütün bu yazılar, sizlerin daha kolay İnterrail hayallerinizi kolaylaştırmak için bizzat tarafımdan yazılmıştır.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

11 Yorum

 1. Aslı
  • Deniz Pehlivan
 2. harun özkan
  • Deniz Pehlivan
 3. Ayten
  • Deniz Pehlivan
 4. Remzi
  • Remzi
  • Deniz Pehlivan
 5. Naz
 6. Nihal

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.