İnterrail Hakkında 10 Önemli Tavsiye

İnterrail hakkında daha önceden uzun uzun yazılar yazıp, gerek Schengen vizesi alarak Avrupa’daki üye ülkelerin hepsine nasıl girebileceğini ve bir tek tren bileti alarak, ki ona da Interrail diyoruz, neler yapabileceğini anlatmıştım. Sıra geldi sade, net ve özet 10 önemli tavsiyeye. Bu kısmı çok uzatmadan anında kapmalık özet bilgiler vermek niyetindeyim. O yüzden kısa kesiyorum.

1-İnterrail Hakkında Biraz Ön Bilgi 

Önce bunu iyice kavra. Interail sisteminin nasıl çalıştığını, hangi ülkelerde geçerli olduğunu, alacağın biletin türlerini ve özelliklerini öğren.

harcsiz_pasaport

Interrail ile Belgrad’a Gelirken

Hatta senin için hazırladığım “İnterrail nedir ? Nasıl Yapılır ? Kaça mal olur ? ” yazımı bir oku derim. Bu yazımda ne biliyorsam tek tek özetledim. Bir de masraflar kafanı karıştırıyorsa, mutlaka interrail bilet masrafları yazıma da bak derim.

2-Pasaport ve Schengen Vizesi Almak için Önceden Hazırlık Yap.

Son dakikaya kadar bekleme. Evraklarını ve hazırlıklarını önceden tamamla. Interrail yaparken pasaport ve vizen olması şarttır. “Pasaport nedir ve nasıl alınır ?” yazılarıma bir bak.

interrail_pasaport

Interrail’in Geçerli olduğu Ülkeler

“Bölgede gezmek için gerekli olacak olan Schengen vizesiz nedir ve nasıl alınır” diye soracak olursan, ilgili yazımı Schnegen vizesi nedir yazıma bir bak derim. Bir de interrail yapacaklar için interrail vize süreci yazımda yapmaları gerekenleri satır satır yazdım.

3-Schengen Alırken En Çok Kalacağın Ülkeden Başvur.

Belki görmemişsindir diye yazayım dedim. Önce vizeden başlayalım. İlk şart. En çok hangi ülkede kalacaksan o ülkeden başvur. Mesela 30 günlük bir planın olsun. 15 gün İtalya-10 gün ispanya ve 5 gün Fransa’da kalacak ol.

venedik

Venedik-İtalya

Bu 30 gün için yalandan (İade edilebilir) otel rezervasyonları yaptır. Zaten yurtdışı konaklama siteleri yazımda anlattım. Her şeyin hazırsa, İtalya’dan Schengen almak için başvur. Schengen’i alma şansın daha yüksek olacaktır.

4-Schengen Bölgesine İlk Girişinde Vizeni Aldığın Ülkeden Gir.

Şöyle ki : Diyelim İtalya’dan Schengen vizesi aldın. Uçağa atladın ve ilk önce Almanya’dan giriş yapmak istedin. Pek muhtemel Almanya isterse seni ülkeye sokmaz. Giremezsin. Kapıdan döndürebilir. Haberin olsun.

interrail

Kopenhag-Danimarka

O yüzden, çok sık meydana gelen bir olay olmamakla birlikte, benim sana en önemli tavsiyem, vizen hangi ülkeden alınmışsa, o ülkeden girişini yap. “En kolay Schengen nereden alınır ?” diye soracak olursan ; Yunanistan, Polonya ve İtalya en kolayları diye biliyorum. Uçak biletini de, giriş yapacağın ülkeye göre alırsın.

En İyi Uçak Bileti Arama Motorları önerilerime de göz atın.

5-Schengen Bölgesine En Ucuz Uçakla Giriş Yap.

İnterrail hakkında verebileceğim en önemli bilgi, Avrupa Kıtasına giriş yapacağınız durum uçak ile olacaksa; Budapeşte, Roma, Viyana, Atina, Köln, Berlin gibi şehirler, diğer bir çok şehirlere nazaran uçakla gitmek açısından daha ucuzdur.

stockholm gün batımı

Stockholm gün batımı

Eğer ; Amsterdam, Paris veya Kopenhag gibi şehirlere gidecek olursan, biraz önce saydığım şehirlerden neredeyse % 25 daha fazla ücret ödemen gerekebileceğini aklında tut derim.

6-ISIC Kart Bulundurursan Bir Çok Yere İndirimli Girersin.

ISIC card (International Student Identity Card) başvurusu yapın. Bu kart öğrenci kartı. Öğrenci değilseniz alamazsınız. Tüm dünyada bulunan müzelerden, restoranlardan indirimli yararlanırsınız.

interrail_bileti

Interrail Bileti Candır

Bizim çok işimize yaramıştı. Gideceğiniz her mekanda önceden sorun geçerli olup olmadığını. Başvuruyu Gençtur’dan yapabilirsiniz. Detaylar için tıklayınız. ISIC’ in resmi sitesi için tıklayınız.

7-Geceleri Seyahat Etmeye Çalış.

Yataklı trenler için rezervasyon yaptır. Böylece geceleri hem konaklama için para vermemiş olursun hem de vakit kaybetmeden başka şehirleri de görmüş olursun. E tabi gündüz göre göre gezmenin yeri ayrıdır ama arasıra hayalini kurduğumuz şehirleri görmek için her yol mübahtır !

norvec_oslo_bergen

8-Kaç Gün Geçerli Bilet Alacağına Karar Ver. Ona Göre Plan Yap.

Interrail özünde anı yaşayıp, plansızca oradan oraya sürüklenmektir. Ama en azından kaç gününü yollarda geçireceğini gitmeden önce planlarsan, daha ucuza mal edebilirsin.

Yani 30 gün geçerli bir bilet alıp 30 gün boyunca trene binecek halin yok değil mi ! O yüzden 22 günlük bilet alırsın. Ama 30 gün boyunca gezersin. Böyle planlar yaparsan inan çok daha ucuza getirirsin.

vatikan

İnterrail Hakkında Öneriler : Vatikan-Roma-İtalya

Biliyorum. O plan belki 100 kez değişecek. Ama en azından gideceğin bölgeyi ve ülkeleri gitmeden önce belirle. Ülkeye giriş yaptıktan sonra, istediğin şehre zaten kolayca gidersin. Ama en azından kabataslak bir rotan olsun derim.

Benim gittiğim 30’dan fazla Avrupa ülkesini ve senin için yarattığım bütün rota önerileri gün gün, şehir şehir görmek istersen en iyi interrail rotaları önerilerime tıklayıp bakabilirsin.

9-Bütçe Çıkarmayı Unutma.

Biliyorum. Sonuçta Interrail bedavaya mal olmayacak. Bunun hostel masrafı var, yemek masrafı var, eğlence masrafı var. İşte bu yüzden kendin bir excel listesi yap.

O exceli de sınıflandır :

  • Ulaşım
  • Konaklama
  • Yeme
  • İçme
  • Eğlence
  • Müze
  • Etkinlikler v.s şeklinde kategorilere ayır. Sonra da; işte ulaşım için günde 3 Euro.
Amsterdam-Hollanda

İnterrail hakkında : Amsterdam-Hollanda

Yeme-İçme 10 Euro gibi. Bak bakalım cebinde kaç paran var. Sana kaça mal olacak. Böylece anlık süprizlerle karşılaşmaz, bilinçli seyahat edersin.

Sonradan, oralara kadar gidip, sırf paran bitti diye geri dönmek zorunda kalmayasın diye, bunu muhakkak planla derim.

10-Interrail Yerine Başka Ne Tavsiye Ederim ?

Bu soruyu çok sorduğunuz için cevaplayayım dedim. Interrail yerine, otobüsle de gezebilirsiniz. Avrupa’da çok yaygın kullanılan : Eurolines, Megabus veya Idbus gibi firmalar var.

norvec_oslo_bergen

Oslo-Bergen Rotasında Bir Yer-Norveç

Bu firmalardan da, aynen uçak bileti alır gibi internet sitelerinden dilediğiniz bileti satın alabilirsin. Özellikle Balkanlar veya Baltıklar’ı gezeceksen, tren yerine otobüsü kullanmanı öneririm.

İnterrail : BONUS

İnterrail hakkında son önerim : Mutlaka ama mutlaka günlük tutun. Bunu muhakkak yapın. Anı yaşamak, hiç bir şey yapmadan aylak aylak dolaşmak iyi güzeldir de, en güzeli ne biliyor musun ?

amsterdam_hollanda

Amsterdam-Hollanda : İnterrail hakkında

Onca yaşanmış anıları sırtındaki küçücük bir çantayla yaşayıp, sokaklarda, sahillerde, bambaşka şehirlerde geçirdiğin anları kaleme döküp, geri dönünce okuyup, o an hissettiklerini not ettiğin kağıt parçalarında okuduktan sonra ne güzel bir karar verip, yollara düştüğünü daha iyi anlayacaksın. Benim interrail Hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Avrupa’nın dört bir yanını keşfedip, alacağın bir Interrail bileti ile özgürlük hissini yaşaman dileğimle…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.