Norveç Flam Kasabası Gezi Rehberi : Flam Dağ Treni Gezisi

Toplamda 10 gün süren Norveç turumun ilk rotası, Norveç Flam Kasabası oldu. Yapmış olduğum plan ile Norveç’in güneyi ve orta kesimini keşfetmek için en uygun zamanın Temmuz ayı olduğunu düşünerek kendimi o tarihlerde Norveç yollarında buldum. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’dan kiralamış olduğumuz araç ile 10 saat gibi bir sürede masal diyarı Flam Norveç’e adımımızı attık. Avrupa’nın İsviçre’den sonra gelen en pahalı ülkesi diye geri plana atmadık. Düştük yollara.

Flam-Köyü-Norveç

Norveç’in Başkenti Oslo’dan Kasabaya Yol Alırken Yolda Mola Verdiğimiz Yer

Emin olun, bu eşsiz ülkeyi yani Norveç’i dahi ucuza gezmek mümkün. O zaman daha fazla uzatmadan Norveç’in en önemli noktalarından biri olan Flam’ın detaylı anlatımı için Flam Norveç gezisi ve Flam gezi notlarına hemen başlayalım.

Çünkü burası uzun zamandır hayalini kurduğum en önemli rotalardan biri ve ben anlatmak için sabırsızlanıyorum. İnanın aşağıda anlatacağım her bir detay sizi de hayallere daldıracak, bir an önce plan yapmak isteyeceksiniz…

Bu yazılarımı okumadan Norveç Planı Yapma !!!

1. Norveç Flam Kasabasına Başlangıç

Norveç sınırlarına girer girmez, yollarda gördüğüm manzaralar karşısında doğru bir dönemde geldiğimi anladım.

Norveç’te gezerken, dünyanın en uzun tünellerinden birinden geçtikten sonra ilk kez fiyortları görmek beni o anda büyülemeye yetmişti.

Sonrasında, aşağıda size uzun uzun anlatacağım Flam Norveç gezilecek yerlerin tadından ve keyfinden bahsetmiyorum bile.

Flam-Köyü-Norveç

Balıkçı Köyüne Ulaşmaya Az Kalmışken Yoldaki Müthiş Manzaralardan Biri

Peki beni, Norveç’te ilk olarak Flam kasabasını görmeye iten nedenler neydi ? En önemli nedenlerden biri, Dünyanın en harika tren yolculuklarından biri olarak gösterilen Flam Dağ Treni gezisi…

Nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımda anlattım. Norveç turu planları yapmadan önce mutlaka oku.

2. Norveç Flam Kasabası Hakkında

Flam Kasabası nerede ? Norveç hava durumu nasıldır ? 

Her yıl yüzbinlerce turistin geldiği ve sadece 400-500 kişinin yaşadığı fiyortların eteğinde bulunan kasaba, Norveç’in ikinci büyük şehri olan Bergen ile başkent Oslo’nun arasında bulunuyor.

Masal diyarı Flam, Bergen – Oslo arasındaki otoyolda bulunduğu için rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor.

Flam-Köyü-Norveç

Flam Nerede ? – Norvec gezisi

Norveç’e uğrayan gemi turlarının fiyortları takip ederek çoğu kez ziyaret ettiği yerlerden biri olan kasabada hava durumu ise sonbahar, kış ve ilkbaharda çok soğuk geçerken, yaz aylarında ortalama sıcaklıklar 10-15 derece arasında seyrediyor.

Özellikle yaz döneminde giderseniz neredeyse tüm gün (20 saat), gün ışığından yararlanabilirsiniz. Kışın ise tam tersi bir durum söz konusu…

Flam-Köyü-Norveç

Norveç’de Temmuz Ortası Olmasına Rağmen Kışı Yaşamak (Hava Sıcaklığı 5 Derece )

Norveç para birimi nedir ? Flam Norveç’te internet kullanımı nasıldır ?

Norveç Avrupa birliğine üye olmasına rağmen kendi para birimi olan Norveç kronunu kullanıyor.

Bu yüzden Flam gezisi ile ilgili aşağıda belirteceğim fiyatları, Norveç’in yerel para birimi olan Norveç kronu şeklinde belirteceğim.

Yazının başında 1 TL’nin 2,25 Norveç kronu olduğunu bilmenizde fayda var. Ama bu rakam sürekli değişebilir.

Norveç-Flam-Kasabası

Kasabadaki Harika Manzaralardan Biri

Önce telefon hattı ile başlayalım. Tüm Norveç’te internet kullanımı için sim kartları rahatlıkla çoğu yerde bulabilirsiniz. Norveç’in en iyi operatörlerinden biri olan Telenor’un Lycamobile’ini kullanabilirsiniz.

Norveç pahalı bir ülke, örnek verecek olursak; 1 GB limitli sim kartına 200 Norveç kronu ödemeniz gerekiyor.

Turkcel platinum üyesiyseniz, mevcut paketinizi günlük 15 TL karşılığında kullanabileceğinizi de belirtmek isterim.

Yeme içme konusuna gelecek olursak; arkadaşlar çok pahalı. Bir sandviç bile 40 krone civarında. Hostellerda konaklama, 100-200 krone arasında değişiyor.

Norveç-Flam-Kasabası

Norveç’te Saat Gece 11 Olmasına Rağmen Hava Hala Aydınlık

Norveç vizeye tabi mi ?

Mükemmel bir doğaya sahip Norveç’e gitmek için pasaportunuzun yanında geçerli bir schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor.

Norveç’e gitmeden önce, Schengen Vizesi Nedir ? Nasıl Alınır ? yazımızı okumanız, vize için hazırlayacağınız evrakları önceden bilmeniz açısından hazırlık niteliğinde olacaktır.

3. Norveç Flam Kasabası Ulaşım Rehberi

Flam Köyü’ne ülkenin en büyük ikinci şehri olan Bergen ve başkent Oslo arasında bulunan otoyoldan (E-6) rahatlıkla aşağıdaki gibi ulaşılabiliyor.

Oslo Flam arası 300 km. (5 saat) , Bergen Flam arası ise 150 km. (2.5 saat) civarında sürüyor.

Özellikle Norveç’in Flam Kasabası’na gelecekler için araç, otobüs, tren, uçak ve gemi ile nasıl gelinebileceğini aşağıda detaylı olarak anlatacağım.

Balıkçı-Köyü-Flam

Kasabaya Oslo ve Bergen’den Ulaşım

Flam Köyü Norveç’e Araç ile Ulaşım

Flam gezisi için benim tercih ettiğim ulaşım yöntemi araç kiralaması oldu. Kasabaya araç ile ulaşmak oldukça kolay.

Sadece Norveç yollarının gidiş ve geliş olmak üzere iki şeritten oluştuğunu söylemem gerekiyor.

Norveçlilerin kurallara uygun araç sürdüğünü ve yolların da düzgün olması sebebiyle bu durumun korkulacak hiçbir tarafı olmadığını belirtmek istiyorum.

Yukarıda Norveç’in en büyük iki şehrinden belirttiğim şekilde kiralamış olduğunuz araç ile rahatlıkla kasabaya ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, aracınızı farklı ülkelerden (Danimarka ve İsveç gibi) kiralarsanız Norveç’te köprü, otoyol ve tünel ücreti ödemiyorsunuz.

Bunu bizzat kendim tecrübe ettiğim için rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ayrıca Norveç’te benzin fiyatları 15-16 Norveç kronu arasında değişiyor. Araç kiralamayı düşünürseniz, mutlaka öncelikle Yurtdışında Araç Kiralama yazıma bakınız.

Norveç-Flam-Kasabası

Norveç’in Başkenti Oslo ile Flam Arası Yollar

Norveç Flam Kasabası’na Otobüs ile Ulaşım 

Norveç, otobüs seyahat ağı oldukça geniş bir ülke olarak ön plana çıkıyor. Özellikle Norveç’in pahalı bir ülke olduğunu göz önünde bulundurursak, seyahatiniz kesin ise otobüs biletinizi online olarak erken almanızı öneririm.

Çünkü otobüs biletlerinizi ne kadar erken alırsanız, o kadar düşük fiyatlarla seyahat etmeniz mümkün olur.

Kasabaya diğer şehirlerden Nettbus gibi otobüs firmalarıyla online olarak biletlerinizi temin ettikten sonra ulaşım sağlayabilirsiniz.

norveç - flam - gezisi

Norveç’in muazzam güzellikteki Flam kasabası (Fotoğraf Bizzat Tarafımdan Çekilmiştir )

Flam Köyü Norveç’e Tren ile Ulaşım

Norveç tren ağı da otobüs ağı gibi oldukça geniş ve ülkedeki tüm şehirlere tren ile ulaşmanız neredeyse mümkün.

Başkent Oslo’dan Flam’a tren ile ulaşım, yüksek hızlı trenler ile 5,5 saat civarında sürüyor. Özellikle biletlerinizi erken alırsanız 600 Norveç Kronu’na tek yön bilet bulabilirsiniz.

Flam Norveç tren biletini almak, Norveç’teki diğer tren hatlarını incelemek, fiyatları görmek ve tüm rotalara ulaşmak için, NSB (Norway State Railways) sitesine bakabilirsiniz.

Özellikle doğası bir harika olan şehri trenle de keşfetmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Yolculuk boyunca göreceğiniz manzaraların baş döndürücü olacağına ben kefilim.

Ama şimdi çok güzel, hayran olursunuz falan diyoruz da; bunun bir de maddi boyutu var. Bu trenler çok pahalı. O yüzden, eğer ki ülkede tren ile ulaşımınızı sağlayacaksanız, MUTLAKA AMA MUTLAKA, interrail bileti alarak gezin. İnterrail nedir yazımızda detaylar yazıyor. Hayat kurtarması garantidir.

Flam-Köyü-Norveç

Norveç Kasabası’nın Tepeden Görünümü – Norveç fiyortları görseller

Norveç Flam Kasabası’na Uçak ve Gemi ile Ulaşım

Kasaba fiyordların eteğinde bulunduğu için uçak ile ulaşım bulunmuyor fakat Norveç’in ikinci en büyük şehri olan Bergen’e uçak seferleri bulabilirsiniz.

Bergen’den ise 2,5-3 saat sürecek bir otobüs ya da tren yolculuğu ile Flam’a ulaşabilirsiniz.

Son olarak Norveç’te belki de en lüks seyahat aktivitesi olan gemi ile Norveç seferinden kısa olarak bahsetmek istiyorum.

Flam fiyord turu ya da Norveç’in diğer tüm fiyordlarını ve sahil kasabalarını görme fırsatı bulabileceğiniz turlar için, bu linkten inceleme yapabilirsiniz.

Norveç uçak bileti almadan önce : En iyi 10 uçak bileti arama motorları yazımı okuyunuz.

Flam-Köyü-Norveç

Norveç Kasabasına Yanaşmış Olan Cruise Gemilerinden Biri

Norveç’in çok küçük ama bir o kadar turistik olan balıkçı kasabasına neredeyse tüm ulaşım araçları ile gidebilmeniz mümkün.

Ama bir ulaşım ağından ve belki de, zaten Flam’ı bu kadar meşhur yapan trenden bahsetmeden de olmaz.

Flam’a gelmeden önce, Myrdal adında bir durak var. İşte tren ile Oslo’dan veya Bergen’den Myrdal’a geldikten sonra, bu meşhur Flamsbana Tren Yolculuğu’nu yapabilirsiniz. Çünkü bu tren, Myrdal’dan kalkıp, Flam’a gidiyor. Bu yolculuk ise, dünyanın en iyi 10 tren yolculuğundan birisi olarak biliniyor.

Fiyatları ise; gidiş geliş  550 krone. Ama interrail biletiniz varsa, indirimli alabiliyorsunuz merak etmeyin. Yaklaşık % 30 indirimli bir fiyattan satıyorlar.

Ekonomik olması açısından ve tecrübe ettiğimden dolayı, kesinlikle araç kiralayarak Norveç’in birçok noktasını gezmenizi öneririm.

4. Flam Köyü Norveç’te Yeme-İçme Kültürü

Norveç’in Flam Kasabası çok küçük olduğundan genellikle turistlerin tamamı, günlük turlar (gemi, otobüs, araç vs.) ile gelip yollarına devam ediyorlar. Çünkü kasabada görülecek yerler bir gün içinde rahatlıkla gezilebiliyor.

Bu sakin ve dingin köyde günübirlik turdan ziyade birkaç gün geçirecekler için, az sayıda yeme içme ve restoran önerisi vermek yeterli olacaktır.

Fakat Norveç’in dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olduğunu tekrar vurgulamam gerekiyor. Zaten bu yüzden bizim de Norveç gezimizde restoranda yemek yeme gibi bir lüksümüz olmadı.

Kasabada kaldığımız iki gün boyunca kahvaltı ve akşam yemeği için merkezde bulunan Coop Market’den yiyeceklerimizi alıp kiralamış olduğumuz aracımızda yedik. Valla çok pahalı. Avrupa’da o kadar yer gördüm, ama sanırım pahalılık konusunda Norveç diğer bir çok ülkeyi sollar diye düşünüyorum.

Norveç-Flam-Kasabası

Norveç Fllam Kasabası

Kasabada kahvaltı için domates, peynir gibi ürünleri tercih ederken, akşam yemeği için ise konserve Norveç somonu yedik.

Büyük bir suyun 25-30 Norveç Kronu (ortalama 14 TL) olduğunu söylersem, diğer yiyecek ve içeceklerin de ne kadar pahalı olduğunu aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.

Norveç’e gitmeden kasaba için yapmış olduğum araştırmalarda genellikle en çok balık ürünlerinin tüketildiğini görmüştüm.

Buraya kadar gelmişken özellikle balık çorbası, somon gibi yerel deniz mahsüllerinin tadına bakabilirsiniz.

Kasabadaki restoranlarda bir akşam yemeği için kişi başı ortalama 300-400 Norveç Kronu, bir kahvaltı için ise 100-150 Norveç Kronu ödemeniz gerekecektir.

Norveç-Flam-Kasabası

Aurland Fiyordunun Bittiği Nokta ve O Mükemmel Manzara – Norveç fiyord gezisi

Balıkçı Köyü’nde nerede yemek yenir ?

Norveç Flam’da en çok tercih edilen cafe ve restaurantların listesini aşağıda bulabilirsiniz :

Kasabadaki Cafeler : Flam Bakery, Fllam Marina and Appartement Cafe, Toget Cafe

Kasabadaki Restoranlar : Aegir Brewery & Pub, Furukroa, Bakkastova, Flamstova

Zaten Flam’daki tüm restoran ve cafeler yan yana. Ama dediğim gibi, fiyatlar fena !

5. Flam Kasabası Norveç’te Konaklama

Balıkçı kasabasına ayak basar basmaz herkesin içinden geçen az çok bellidir : Norveç’in güzel kasabasına hayran kalıp birkaç gün geçirmek!..

Ama bu küçük kasabada fiyort manzarasına karşı konaklamak, Norveç Flam otellerinde kalmanın da azımsanmayacak bir maliyeti var maalesef…

Az sonra bahsedeceğim Norveç otellerinin pahalılığını ben de Norveç planını yapmadan araştırmıştım ve bu yüzden çadırımı alıp yola çıktım.

Fakat bir gece konakladığım kasabada, temmuz ayında aşırı yağmur ve soğuktan dolayı kiralamış olduğum araçta (park ücreti vs. ödemediğimi belirtmek isterim) konaklamayı seçtim.

Norveç-Flam-Kasabası

Norveç Otelleri’nden Ferdaminne Manzarası

Flam küçük bir kasaba olduğu için çok fazla konaklama seçeneği mevcut değil. Ben yine de size en uygun fiyatlara konaklama bulabileceğiniz Flam Norvec otellerini, aşağıdaki şekilde euro para birimi üzerinden booking sitesi aracılığıyla önerilerimi sıralamak istiyorum;

Flam Norveç otelleri önerilerim :

 • Hani o fiyortların eteğinde fotoğraflarda gördüğünüz kırmızı küçük kır evleri olur ya işte şu anda önereceğim yer böyle bir yer. Gecelik iki kişi 150 euro maliyetli Gjorven Hytter
 • Fiyortların dibinde, kasabanın en merkezi konumunda bulunan ve gecelik iki kişi 180 Euro’ya konaklayabileceğiniz Flam Ferdaminne
 • Yine kasabanın merkezinde bulunan ve apart otel olarak konaklayabileceğiniz ve gecelik iki kişi 210 Euro olan Brekke Apartments
 • Mükemmel bir fiyort manzarasına sahip olabileceğiniz ve tam pansiyon konaklama yapabileceğiniz (kahvaltı ve akşam yemeği dahil) gecelik iki kişi 230 Euro olan Heimly Pensjonat
Norveç-Flam-Kasabası

Norveç’in güzel kasabasında dağlardan süzülen efsane şelaleler

Yukarıda kasaba ve civarında vermiş olduğum konaklama önerilerinden de anlaşılacağı üzere, Norveç otellerinde kalmanın bedeli bir hayli bütçenizi zorlayacak seviyelerde olabilir.

Özellikle grup olarak gelecekseniz, önerdiğim otellerde daire kiralamak en uygun seçeneklerden biri olacaktır. Yoksa siz de benim gibi çılgınsanız, aracınızda konaklayabilir ya da Norveç Fiyordları’nın eteğinde çadır kurabilirsiniz.

Eğer maddi olarak kafanız rahat ise, hiçççç paraya acımayın ve en az 1 gece bu efsane kasabadaki otellerin keyfini çıkarın derim. Hatta tüm otelleri de Şu Linkten bir inceleyin.

6. Flam Norveç’te Alışveriş-Eğlence ve Gece Hayatı

Norveç’in Flam Kasabası’na kadar geldiniz. Bu rüya gibi kasabaya hayran kaldınız. Sıra ileride size o güzel anılarınızı hatırlatacak birkaç hediyelik eşya almaya ya da alışveriş yapmaya geldi.

O zaman size merkezde bulunan ve çok geniş olan Mall of Norway (Saga Souvenir)’i tavsiye ediyorum. Burada aklınıza gelebilecek tüm hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

Fakat unutmamak gerekir ki bir tane küçük magnet bile 40-50 Norveç Kronu’na denk geliyor.

Norveç-Flam-Kasabası

Flam Köyü Norveç’te Efsane Şelalerden Biri

Flam gezi notlarıma baktığımda pahalılıktan dolayı yapamadığım fakat sizlere ön bilgi olsun diye birkaç eğlenceli aktiviteden bahsetmek istiyorum.

Birincisi, Flam fiyord turu yapmanızı sağlayacak olan ve fiyord safarisi olarak da geçen hız botları ile eğlenceli vakit geçirmek.

Fiyord safarisi çin ödeyeceğiniz ücret ise 640 Norveç Kronu olacaktır. Ödeyeceğiniz ücretin yüksek ama yaşayacağınız hazzın eşsiz olacağından kesinlikle emin olabilirsiniz.

Kasabayı ve çevre köylerini keşfetmek için ise merkezden bisiklet kiralayabilir (günlük 350 Norveç Kronu), küçük elektrikli araçlar ile de (günlük 1500 Norveç Kronu) eğlenceli anlara sahip olabilirsiniz. Ama bir küçük, minnak uyarım var : Bu bahsettiğim kron rakamlarını önce TL’ye çevirin. Sonra plan yapın. Yine, bir kez daha hatırlatayım dedim !!!

Flam-Köyü-Norveç

Norveç Balıkçı Köyünde Sıradan Bir Manzara Daha

Flam gezi rehberimde ikinci ve son eğlence önerisi ise biraz sizi yoracak bir aktivite. Merkezde bulunan Njord Kayak Merkezi’nden kiralayacağınız kano ile Norveç fiyortlarını keşfetmek…

Bu turda ise rehberler eşliğinde mükemmel fiyord manzarasını iliklerinize kadar hissedececeksiniz.

Balıkçı kasabasında eğlence ve gece hayatı arıyorsanız, yanlış yerde olduğunuzu söylemeliyim. Burası dinginliğin, huzurun, doğal yaşamın kol gezdiği, bol oksijeni ile kendinizden geçip ömrünüze ömür katabileceğiniz harika bir kasaba.

Kendinizi Norveç’in doğasına bırakın, zaten yeteri kadar eğlenceli geçecektir.

7. Flam Norveç Gezilecek Yerler

Aşağıda tek tek sıralamış olduğum Flam gezilecek yerleri rahat bir şekilde bir gün içinde gezebilir ve yukarıda göstermiş olduğum aktiviteleri yapabilirsiniz. Nasıl mı ? Aşağıdaki görseldeki gibi tabii ki.

Flam-Norveç-Gezilecek-Yerler

Norveç Kasabası Gezilecek Yerler Haritası – Flam train

Gezilecek Yerlerin Rotaları :

 • Flam Dağ Treni (Fllam Railway yani Flamsbana Treni)
 • Stegastein Fiyord İzleme Noktası (Stegastein Viewpoint)
 • Flamsbana Müzesi (Fllamsbana Museet)
 • Tvindefossen Şelalesi

Tüm bu sıraladıklarımı da gelin tek tek en ince ayrıntısına kadar anlatalım :

Flam Dağ Treni (Flamsbana Treni)

Beni Norveç’in bu huzur dolu kasabasına seyahat etmeye teşvik eden asıl konuya geldik aslında. İlk gördüğümden itibaren “Oraya gideceğim ve o trene bineceğim” diyerek hayal edip sonunda gerçekleştirdiğim o muhteşem dağ treni gezim hakkında mükemmel bilgiler vermek istiyorum.

Flam-Dağ-Treni

Norveç Dağ Treni Gezisi Başlangıç Noktası

Öncelikle Flam Dağ Treni gezisi büyük seyahat siteleri tarafından (National Geographic, Lonely Planet) Dünyanın en iyi tren yolculuklarından biri olarak gösterilmiş.

Bu büyüleyici tren yolculuğu deniz seviyesinde olan Flam merkezden başlayıp, deniz seviyesinin 867 metre üzerinde olan Myrdal kasabasındaki istasyonda son buluyor.

Bu özelliğinden dolayı dünyanın en dik tren yolculuklarından biri olması açısından da büyük önem kazanıyor. Myrdal Kasabası da aslında Flam’ı, Norveç’in başkenti ve ikinci büyük şehri olan Bergen’e tren yolculuğu ile bağlayan bir merkez.

Flam treni gezisi gidiş ve dönüş olmak üzere toplamda 2 saat sürüyor ve gidiş-dönüş için ödemeniz gereken ücret, 550 Norveç Kronu.

Eğer siz de benim gibi sabah saat 7.30’da olan ilk trene binerseniz, 400 Norveç Kronu ödeyerek de bu büyüleyici tren seyahatini yapabilirsiniz.

Flam-Dağ-Treni

Dağ treni gezisi rotası – norveç tren yolculuğu – bergen flam treni

Dağ treni serüveni boyunca kasabadaki muhteşem evlerin ve yanından geçen akarsuların görüntüsü bir masal kasabasındaymış hissi veriyor.

Ayrıca, tren yolculuğu boyunca 20’den fazla tünel, baş döndürücü şekilde doğanın bize sunduğu sayısız şelaleden oluşuyor.

Yapımı tamı tamına 16 yıl süren ve 1941 yılında kullanıma açılan bu muhteşem tren yolculuğu sırasında Kjosfossen durağında bulunan ve aşağıda resmini paylaşmış olduğum muhteşem şelalede vakit geçirmek için tren 10 dakikalığına duruyor.

Arkadaşlar bu yolculuğu yapmadan, Norveç’ten dönmeyin derim !

Özellikle şelaleye çok yakın olduğunuz için su geçirmez eşyalar bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Özellikle dağ treni gezisinde gidişte ve dönüşte sağda oturarak en iyi görüntülere sahip olabilirsiniz.

Bu seyahat boyunca fotoğraf makinanızdan bir an olsun ayrılmayacağınızı şimdiden belirtmek isterim.

Stegastein Fiyord İzleme Noktası (Stegastein Viewpoint)

Norveç’in bu rüya kasabası aslında Aurland fiyordunun (Aurlandfjord) bitiş noktasında bulunuyor.

Aurland fiyordu, özellikle muhteşem bir Flam fiyord turu tecrübesine sahip olabileceğiniz güzellikte bir yer.

Aurland fiyordunu tepeden görme şansına sahip olmak için size Stegastein izleme noktasından kısaca bahsetmek istiyorum.

Öncelikle Flam Kasabası’ndan Stegastein’e araç ile sadece yarım saatte rahatça ulaşıyorsunuz. Sonrasında aracınızdan inip 650 metre yüksekten Aurland fiyordunu panoramik olarak görme fırsatını yakalıyorsunuz.

Flam-Köyü-Norveç

Stegastein Fiyord İzleme Noktası

Hayal etmesi bile zor olan bu fantastik Aurlan fiyord manzarasının keyfini çıkartmak da artık size kalıyor.

Eminim nefes kesici bu fiyord manzarasını bol bol fotoğraflayınca, ne demek istediğimi öyle güzel anlayacaksınız. Yazarken bile, bir an o manzara gözlerimin önünden geçti. Tarifsiz güzel yerler !

Flamsbana Müzesi (Fllamsbana Museet)

Flam Norveç gezilecek yerlerin sonuncusu ise kasabanın merkezinde bulunan Flamsbana Müzesi.

Bu müze adından da anlaşılacağı üzere yıllar boyunca Norveç’in dünyaca ünlü birinci sınıf tren mühendisliğinin nasıl geliştiğini gösteren örneklerin verildiği bir müze…

Flam-Köyü-Norveç

Fllamsbana Müzesi

Flamsbana Müzesi’nin içerisinde eski zamanlardan kalma lokomotifler, tren motorları ve eski yıllarda bu kadar dik bir tren yolculuğunu ortaya çıkaran insanların hikayelerini anlatan tasvirler yer alıyor.

Her gün açık olan Fllamsbana Müzesi, gündüz saatlerinde saat 1 ile 4 arasında faaliyet gösteriyor ve üstelik ücretsiz.

Müzenin sonunda da isterseniz eski demir yoluna ait hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bir dükkan da mevcut.

Tvindefossen Şelalesi

Norveç seyahatimde yol boyunca dağlardan süzülen yüzlerce şelaleye rastlamıştım. Bu şelalelerden bazıları ise beni çok etkilemişti.

İşte onlardan biri de Flam’dan Voss şehrine seyahat ettiğim sırada yolda farkedip hemen durduğum Tvindefossen Şelalesi’ydi.

Flam-Köyü-Norveç

Norveç Tvindefossen Şelalesi

Tvindefossen Şelalesi öyle meşhur olmuş ki Norveç’te en çok ziyaret edilen ilk 10 yer içerisinde yer alıyormuş.

Yüz metre yüksekten süzülen suların manzarası, sizi anında kendine hayran bırakacak kadar mükemmel bir güzelliğe sahip.

Balıkçı kasabasından araçla 1 saatte varabileceğiniz bu şelaleyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririm, zaten yol üzerinde görmemeniz imkansız gibi bir şey.

Flam’da gezilecek yerler aslında bu kadar. Öyle çok fazla görülecek yer yok. Zaten buraya gelen turistler de, gezilecek yerlerden çok, doğada kaybolup; huzur bulmak için Flam’ı keşfediyorlar. Özellikle doğası ve fiyordlarının eşi benzeri yok.

8. Flam Köyü ve Norveç Çevresinde Kaç Gün Kalmalı

Norveç’in rüya kasabasında bir gece konaklamalı tam bir gün kaldım. Özellikle gezilecek yerleri rahatlıkla bir günde bitirebilirsiniz fakat vaktiniz varsa fiyortların eteğinde olan bu kasabada ömür dahi geçer diye düşünüyorum.

Şaka bir yana bu kasabada huzurla 2-3 gün kafa dinlemek için kalabilirsiniz.

Flam-Köyü-Norveç

Flam Dağ Treni Gezisi’nde Gördüğümüz Efsane Şelalelerden Biri

Özellikle Flam ve çevresinde 2-3 gün ya da daha fazla kalma düşünceniz varsa, Flam’ın yakınında bulunan ve Naeroy fiyordunun bitişinde bulunan Gudvangen Kasabası’nda ya da Voss şehrinde de harika vakit geçirebilirsiniz. Tabi öncelikle, aşağıdaki linkten bir fiyatları ineleyin derim :

Norveç Flam otellerini incelemek istersen : Tıkla

9. Norveç Flam Kasabası ve Çevresinde Bunları Yapmadan Kesinlikle Dönme

 • Dünyanın en güzel tren yolculuklarından biri olan Flam Dağ Treni’ne binmeden,
 • Flam’a yakın mesafede bulunan Tvindefossen Şelalesini görmeden,
 • Flam şehir merkezinde bisiklet kiralayıp kasabanın tamamını gezmeden,
 • Norveç’in en güzel fiyordlarından biri olan Aurland Fiyordu’nda kano ile fiyord turu yapmadan

dönmemek gerekir.

Flam-Köyü-Norveç

Tvindefossen Şelalesi

Norveç’te kendinizi doğanın ellerine bırakın, huzur sizi bulacaktır zaten. Norveç’in doğasını, dağ havasını, fiyord havasını içinize doya doya çekmeden kesinlikle dönmeyin derim.

10. Flam ve Çevresinde Nasıl Bir Rota İzlenmeli ?

Kasabanın çevresinde gezilecek nereler var diye soruyorsanız, uzatmadan hemen cevabını vereyim.

Balıkçı kasabasına araçla 2.5 saat mesafede olan ve Norveç’in en büyük ikinci şehri olan Bergen’i size önerebilirim.

Denize kıyısı olan bir şehir olan Norveç Bergen, şehir yaşamının nasıl huzur ile birleştiğinin kanıtı gibi…

Bergen-Norveç

Norveç’in İkinci En Büyük Şehri Bergen

Özellikle deniz ürünlerine hayran olacağınız Bergen şehrinde yan yana rengarenk evlerin olduğu eski şehir olarak geçen Bryggen’i panoramik olarak görebileceğiniz Floyen’e tramvay ile çıkmadan dönmeyin derim.

Ayrıca Bergen’den sonra yolunuzu, dünyanın en güzel manzaralarından birine şahit olacağınız Trolltunga tırmanışına çevirmenizi öneririm. Burayı da mutlaka yazın arkadaşlar. Hatta :

Merak etmeyin, Norveç Trolltunga yazımda her şeyi anlattım.

Trolltunga-Norveç

Trolltunga Norveç

Son olarak Bergen’den Trolltunga tırmanışının olduğu bölgeye yol alırken yolda bulunan Steinsdalsfossen Şelalesini de pas geçmeyin derim.

Yukarıda değindiğim rota ile balıkçı kasabası ve çevresinde hayal gibi bir hafta geçireceğinizden eminim.

11. Flam Gezisi Kaça Mal Olur ?

Norveç fiyord turu çok mu pahalı ?

Öncelikle Norveç, İsviçre’den sonra Avrupa’nın en pahalı ikinci ülkesi konumunda. Bu konuda refah seviyesinin yüksek olmasının da payı büyük tabii.

Bu yüzden Norveç’in herhangi bir bölgesine seyahat ediyorsanız, bütçenizi iyi belirlemeniz gerekiyor.

Fakat bizim de yaptığımız gibi küçük dokunuşlarla Norveç’in doğal güzelliklerini tahmin ettiğinizden de ucuza gezmeniz mümkün.

Norveç’te ve Flam’da ucuza gezmek ? Şaka gibi değil mi!… Peki nasıl oluyor gelin beraber göz atalım :

Flam-Köyü-Norveç

Norveç Dağ Treni Gezisi

Norveç Flam Kasabası’na ulaşım :

Norveç başkenti Oslo’ya uçmak için en iyi ihtimalle biletinizi 500-1000 TL aralığında alacaksınız. Eminim şuan “Fark niye bu kadar açık” diyorsunuzdur.

İyi takip ederseniz bazen Pegasus gibi düşük bütçeli havayolu firmalarından 500 TL gibi fiyatlara gidiş-dönüş bilet bulunabiliyor.

Oslo’dan balıkçı kasabasına nasıl ulaşılacağını ise yukarıda ulaşım kısmında belirttim. Eğer otostop gibi bir fikriniz yoksa, Norveç’te ulaşım sizin en büyük masrafınız olarak karşınıza çıkacaktır.

O yüzden ya araç kiralayın; ya da interrail biletiniz olsun. Yoksa inanılmaz paralar harcamak zorunda kalırsınız.

Balıkçı kasabasında Yeme-İçme :

Norveç’te McDonalds hamburger menüsünün bile en az 80-100 Kron olduğunu düşünürsek, yeme-içmenin de ne kadar pahalı olduğunu tahmin etmek zor değil.

Bu yüzden araç ile seyahat ederken yanımızda götürdüğümüz konserveler ve açlığımızı dindirecek bazı atıştırmalıklar bizim için hayat kurtarıcı oldu.

Özellikle su işini de çeşme sularından sağladık. Norveç’te çeşme suyu da içildiği için gereksiz yere 1 su şisesi için 20-30 Norveç Kronu vermeye gerek yok. Yani yaklaşık 10-15 TL sadece 1 küçük şişe su parası !!!

Flam-Köyü-Norveç

Norveç Kasabasının Doğal Güzelliği

Flam Köyü Norveç’te Konaklama :

Flam Norveç Otellerinde konaklamak demek, en az kişi başı 500 Kronu gözden çıkarmak anlamına geliyor.

Bu yüzden biz ya araçta ya da çadırda uyuduk. Bu şekilde konaklamaya hiçbir şekilde ücret ödememiş olduk.

Özellikle Norveç’te kamp yapılmaz işareti olan bölgelerde bile rahatlıkla kamp kurabilirsiniz, içiniz bu konuda rahat olsun. (Ama benden duymuş olmayın !)

Flam’da müze, ören yeri ve diğer masraflar :

Norveç seyahatimiz boyunca genelde doğaya kendimizi bıraktığımız için çok nadir ücret ödedik.

Özellikle 400 Norveç Kronu ödediğim efsanevi dağ treni gezisini bir kenara bırakırsak, onun dışında müze ve ören yerlerine herhangi bir ücret ödemedik.

Fakat kano ve sürat teknesi gibi adrenalin dolu aktiviteler için toplamda 1000-2000 Norveç Kronu’nu gözden çıkarmanız gerekeceğini hatırlatmalıyım.

Flam-Köyü-Norveç

Flamsbana – Tren Turundaki Güzel Görüntü

Yukarıda bahsettiğim üzere Norveç’te dahi ucuza gezmek mümkün. Fakat rahat bir seyahat amacınız varsa belki de günlük ortalama en az 1000 Norveç Kronu’nu gözden çıkarmanız gerekir.

Bu da günlük ortalama 100 Euro gibi bir ücrete tekabül ediyor. Tabii bu masraflar beklentinize ve isteklerinize göre artış veya azalış gösterecektir.

Bütçenizi planlamanız açısından yukarıdaki masraflar Norveç seyahatiniz için size yol gösterici olabilir. İster günde 500 euro harcarsınız, isterseniz bizim gibi bazı şeylerden kısıp, hayalde kalmasın diyerekten bu güzel yerlere canlı şahit olursunuz !

12. Flam Köyü Norveç’e Ne Zaman Gidilmeli ?

Öncelikle Norveç’e geliş amacınız Kuzey ışıkları ve kış aylarındaki dondurucu havasını görmek değil ise, Norveç ve güzel kasabasının en güzel zamanlarının yaz ayları (özellikle Temmuz ayı) olacağı aşikardır.

Norveç’te havanın en güzel olduğu dönemler genellikle Haziran ve Temmuz aylarına denk geliyor.

Ama yaz diye de öyle aklınıza 20-30 derece havalar gelmesin. Temmuz’un ortasında kasabayı ziyaret ettiğimizde gündüz sıcaklık 8 dereceydi ve gece sıcaklık eksilere düşerek bizi epey zorladı.

Bu yüzden kasabanın kış aylarındaki halini düşünmek bile bana ürperti veriyor açıkçası.

Norveç-Flam-Kasabası

Norveç – norvec fiyortlari – iskandinavya ülkeleri –

Norveç hava durumu çok fazla değişkenlik gösteriyor. Yaz aylarında bazı günler 20 derece olan hava aniden tek haneli sıcaklıklara inebiliyor.

Bu yüzden dikkatli olunmasında fayda var. O yüzden, sırt çantası seçimizi,  yanınızda bulundurmanız gereken kıyafetleri çok dikkatli seçin.

Son olarak sıcak hava insanı olarak Norveç yaz döneminde yemyeşil görünümüyle beni baştan çıkarmıştı. Bana sorarsanız Norveç’in en güzel dönemi, yaz aylarıdır.

13. Flam Norveç Seyahati Hakkındaki Uyarılarım

 • Norveç’te araç kullanıyorsanız, trafik kurallarına katiyen uymanız gerekiyor. Kurallara uymadığınız takdirde büyük cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Norveç’te bazı bölgelerde yollar çok dar olduğu için emniyetli bir sürüş gerçekleştirin, yoksa siz de bizim gibi dikiz aynasını yolda bırakabilirsiniz.
 • Norveç’te özellikle hava durumuna güven olmuyor. Sıcaklıklar çok değişken olduğundan, her mevsime uyum sağlayacak giysiler yanınızda bulundurun derim.
 • Norveç’te gezilecek yerler için online olarak rezervasyon yapmanıza (otel-araç kiralama vs. hariç) gerek yok. Belki de gittiğiniz yerlerde daha ucuza seçenekler bile bulabilirsiniz. Ama yoğun dönemde giderseniz, yer bulmak imkansız olabilir. O yüzden; Norveç Flam otellerini incelemek istersen : Tıkla
Norveç-Flam-Kasabası

Balıkçı kasabası Norveç – Norveç gezi turları

Bu yazılarımı okumadan Norveç Planı Yapma !!!

Flam Norveç ve çevresini gezerek hayallerimin peşinden koştum. Ne iyi de etmişim ki bu doğa harikası ülkeyi gezmişim diyorum şimdi. Size de tavsiyem, macera dolu bu ülkeyi pahalı diye kesinlikle gezilecek ülkeler sıralamanızda sonlara atmayın. Norveç gezi rehberinizi oluşturup Norveç fiyortlarının huzurunu, Flam treni serüvenini yaşayıp görün derim. Umarım büyülü Norveç kasabası olan Flam gezi notlarım size yardımcı olmuştur. Hayallerinizin peşinden sıkı sıkıya tutunmanız dileğiyle…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.