Norveç’in Efsane Manzaralarından Trolltunga Tırmanışı

Trolltunga tırmanışı son zamanlarda Norveç’e seyahat planları yapılırken en önemli aktivitelerden biri haline geldi. Öyle ki 2010 yılına kadar yılda 800 insan Trolltunga’ya tırmanırken, 2016 yılında bu rakam 80.000’e kadar çıkmış. Ben de sosyal medyada sürekli Trolltunga Norveç resimleri görüp, iç geçirirken kendimi bir anda Norveç planları yaparken buldum. Ve temmuz ayının ortasında yaptığım Norveç turunda tırmanış rotalarımdan ilki de en heyecan vericisi olan, Trolltunga kayası oldu.

Trolltunga-tırmanışı

Trolltunga Tırmanışı Sırasında Bahsettiğim Efsane Manzaralar

Norveç rotasındaki mükemmel manzaralar ve bol oksijenli Trolltunga uçurumu , hayatım boyunca hatırlayacağım en önemli trekking rotalarından biri oldu.

Trolltunga gezisi boyunca yeri geldi yorulduk, yeri geldi yaz mevsiminde donduk, yeri geldi uçurumların eşiğinde manzaranın keyfini çıkardık. Peki Norveç Trolltunga rotasında neler yaşadık ve nasıl tecrübeler edindik, gelin bunları detaylı bir şekilde Trolltunga gezi rehberi halinde açıklayalım.

Bu yazılarımı okumadan Norveç Planı Yapma !!!

1.Trolltunga Nerede

Uzun, yorucu ve zorlu bir tırmanış rotası olan Trolltunga , yukarıda da belirttiğim gibi Avrupa’nın ve belki de dünyanın en mükemmel doğal güzelliklere sahip ülkelerinden biri olan Norveç topraklarında yer alıyor.

Trolltunga-Nerede

Trolltunga Nerede

Norveç’in en önemli ikonlarından biri haline gelen Trolltunga Kayası ise yukarıdaki haritada görüldüğü üzere Norveç’in güneybatısında yer almasının yanında, Norveç başkenti Oslo ile Norveç’in ikinci büyük şehri olan Bergen arasındaki Odda Kasabası’nın yakınında bulunuyor. Peki bu Trolltunga’ya nasıl gidilir şimdi onu anlatayım :

Norveç turu planları yapmadan önce En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımı mutlaka okuyun.

2.Trolltunga’ya Nasıl Gidilir ?

Öncelikle Norveç’i siz de bizim gibi araç kiralayarak gezmeyi düşünenlerdenseniz, yukarıdaki haritada belirtmiş olduğun Odda Kasabası’na ulaşmanız gerekiyor.

Odda Kasabası’nın yakınında bulunan Tyssedal’dan (tek şeritli çok dar bir yol) dikkatli bir şekilde ilerleyerek tırmanışın başlangıç noktası olan Skjeggedal’a aşağıdaki haritada gösterdiğim şekilde ulaşabilirsiniz.

Trolltunga'ya-Nasıl-Gidilir

Trolltunga’ya Nasıl Gidilir – Norveç harita

Norveç’te İnterrail biletiyle ya da normal olarak tren yolculuğu ile geziyorsanız, öncelikle Odda’ya yakın mesafede bulunan Voss İstasyonu‘na ulaşabilirsiniz.

Voss otobüs istasyonundan da Odda’ya otobüs ile (990 numaralı) ulaşmanız mümkün. Ayrıca Bergen ve Stavanger gibi büyük şehirlerden de Odda’ya otobüs ile ulaşmanız mümkün.

Norveç’te tren biletlerine NSB sitesi üzerinden, otobüs biletlerine ise Skyss sitesi üzerinden göz atabilirsiniz.

Trolltunga-Kayası

Kayanın 14 kilometre sonrasında böyle bir manzarayla karşılaşmak

Odda’ya vardıysanız, Odda’dan Trolltunga tırmanışının başlangıç noktası olan Skjeggedal’a giden shuttle otobüsleri bulunuyor.

Bu shuttle otobüslerine sabah 06:00-07:30 arasında binmenizi öneririm. Dönüşte de rahatlıkla Odda’ya giden otobüs bulabilirsiniz.

Ayrıca Norveç’te otostop ile yolculuk yapabilme düşünceniz varsa, bu fikrinizi kolaylıkla gerçekleştirebileceğinizi belirtmek isterim.

3.Trolltunga Başlangıç Noktası ve Park Alanı Hakkında Bilgiler

Tırmanış alanına (başlangıç noktası olan Trolltunga Active ya da Skjeggedal) eğer araç ile yukarıda belirttiğim gibi ulaştıysanız, burada büyük bir park alanının bulunduğunu göreceksiniz.

Size güzel bir haber : Park alanına gün boyu aracımızı park ettik ve dönüşte herhangi bir ücret ödemedik.

Aslında aracınızı parkettiğinizde merkezde bir park ödeme noktası var. Burada park alanının günlük 300 Norveç Kronu olduğu belirtiliyor. Norveç para birimi : Norveç Kronu

300 Norveç Kronu = 154 Türk Lirası’na denk geliyor.

Fakat park parası ödemek, sizin insiyatifinize bırakılmış durumda. Çünkü herhangi bir otopark kontrolü bulunmuyor.

Trolltunga-Park-Alanı

Norveç Araç Park Alanı ve Başlangıç Noktası

Park alanı özellikle sabahları kalabalık olduğu için yer bulmak çok zor. Bu yüzden tırmanış sırasında kamp yapma fikriniz varsa park alanına öğle saatlerinden sonra gelirseniz daha kolay yer bulabilirsiniz.

Kayanın başlangıç noktasında içme suyu tedarik edeceğiniz çeşmeler, soyunma kabinleri, tuvalet gibi ihtiyaçlar ücretsiz olarak ziyaretçilere sunulmuş.

Ayrıca alanda bulunan marketten tırmanış için ihtiyaç duyduğunuz malzeme ve yiyecek içecekleri de temin edebilmeniz mümkün.

Troltunga’ya yakın otelleri incelemek istersen : Tıkla

Troltunga-Kayası

Troltunga Kayası Manzarası

Özellikle profesyonel turlar ile kış döneminde tırmanma fikriniz varsa, başlangıç noktasında bulunan Trolltunga Active’de gerekli bilgileri hem sitesinde hem de yerinde bulabilirsiniz. (Zipline, deniz kayağı hakkındaki bilgiler de mevcut)

4.Trolltunga Kayası ve Tırmanış Hakkında Aydınlatıcı Bilgiler

Trolltunga tırmanışı ne kadar sürer ? Trolltunga tırmanışı kaç km ?

Öncelikle bazı bloglarda ve sitelerde tırmanışın gidiş ve dönüşte toplamda 22 km olduğunu duyarsanız inanmayın.

Çünkü başlangıç noktası ile gerçek başlangıç noktası arasında da 3 kilometrelik tamamı araç yolundan oluşan ve sürekli tırmanılan bir yol mevcut.

Bu yüzden Norveç Trolltunga uçurumu için tırmanış, gidiş ve dönüş toplamda 28 kilometre civarında sürüyor.

Trolltunga-Tırmanışı

Başlangıç Noktasında Bulunan Bilgilendirme Panosu

Yukarıda belirttiğim gibi uzun bir tırmanış olan Trolltunga, aynı zamanda yorucu bir rotadır da… Deniz seviyesinden 1100 metre yüksekte olan, gidişte 4-6 saat, dönüşte 3-5 saat süren bu yol, antrenman durumunuza göre 7-12 saati buluyor.

Yaz mevsiminde bile trekking yolunda taşlı, çamurlu ve karlı yollarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca tırmanışın ilk 5 kilometresinde çok fazla tırmanılması sizi yıldırmasın, çünkü sonrasında yol düzleşiyor.

Trekking ne demek : Uzun ve yorucu yürüyüş anlamına gelir ve doğa sporlarının içinde en hafif olanıdır.

Trolltunga kayası nasıl oluşmuştur ve anlamı nedir?

Troltunga uçurumu, 10.000 yıl öncesindeki buzul çağında buzulların ana kayaya ulaşmasıyla birlikte günümüz formasyonuna ulaşmış.

Trolltunga-Norveç

Trolltunga Norveç

Trolltunga’nın adı aslında Troll tongue olarak geçiyor. Türkçesi ise Troll’un dili anlamına geliyor. Troll ise Norveç’in geçmişindeki kahramanlardan biri…

Trolltunga tırmanışı ne zaman ve hangi mevsimde yapılır ?

Tırmanış için en ideal zaman, haziran – eylül ayları arasında… Norveç’te yaz mevsimi olduğu için artık karların bir kısmı erimiş oluyor. Ayrıca tırmanış, kış aylarında (ekim – mart arasında) kesinlikle önerilmiyor.

Trolltunga-hava-durumu

Norveç aktiviteleri – Yazın ortasında Temmuz ayında dahi böyle manzaralarla karşılaşmak

Eğer Norveç’te mart – haziran ayları arasında tırmanış yapacaksanız, rehberli turlar ile yapmanız gerekiyor.

Ayrıca bu tırmanışta ekipmanınızın sağlam olması ve kar malzemeleriyle yola çıkmanız gerekiyor.

Norveç uçak bileti almadan önce :  Mutlaka göz at

Trolltunga hava durumu nasıldır ?

Tırmanış sırasında hava şartları çok değişkenlik gösteriyor. Her an kuvvetli bir rüzgar, yağmur veya yoğun bir sis bulutu ile karşılaşabilirsiniz.

Temmuz ayında yaptığım tırmanışta bunların hepsine rastladım ve o dönemde bile zirvede havanın çok soğuk olduğunu söyleyebilirim.

Trolltunga-Hava-Durumu

Norveç Trolltunga Hava Durumu

Trolltunga’ya gitmeden önce tırmanışın yapılacağı günün hava şartlarına bakılması gerekiyor. Yoğun sis, yağmur ve fırtınalı günlerde tırmanış yapmak kesinlikle önerilmiyor.

Trolltunga’ya günün hangi saatinde çıkılmaya başlanmalıdır ?

Tırmanışı gün içinde tamamlamak istiyorsanız, saat 09:00’dan önce yola başlamanız gerekiyor.

Ayrıca başlangıç noktasındaki uyarılarda eğer 4. kilometrede saat 13:00’ı geçmişse, geri dönülmesi uyarısı yapılıyor.

Trolltunga-Başlangıç-Noktası

Başlangıç Noktası – Sabah Saat 10 Civarları

Biz ise saat 10:00’da başladığımız Trolltunga tırmanışını, saat 19:00 gibi tamamladık.

5.Trolltunga Tırmanışına Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Trolltunga’ya tırmanış rotasının uzun ve yorucu bir yolculuk olduğunu defalarca belirttim. Bu yüzden yanınızda götüreceğiniz ekipmanlar çok önemli.

Ben de bu yüzden aşağıya yanınızda bulundurmanız gereken ekipmanları tek tek sıralamak istedim :

Trolltunga-tırmanışı-ne-kadar-sürer

Trolltunga Tırmanışı Ne Kadar Sürer – Resimde daha 3 km. yol almıştık ve hala 11 km. yolumuz vardı

 • Ayakkabı : Belki de en önemli ekipmanınız bu olabilir. Yürüyüşün uzun olduğunu düşünürsek ayakkabınızın rahat olması çok önemli. Kesinlikle bu tırmanış için profesyonel bir trekking ayakkabısı ya da rahat bir kar botu ilk tercihiniz olsun.
 • Çorap : Her türlü hava şartına uyum sağlayacak nefes alan sportif ekipmanlar için uygun çoraplar tercih edilmeli. Yanınızda mutlaka bir kaç tane yedek çorap bulundurmanızı öneririm. Ayrıca yolda oluşacak ayak yaraları ve diğer yaralar için yanınızda çeşitli yara bantları da bulundurun.
 • İç çamaşırı : Çabuk kuruyan iç çamaşırı tercih edebilirsiniz. Yanınızda bolca yedek iç çamaşırı bulundurun.
 • Pantolon ya da şort : Trekking’e uygun, su geçirmeyen, nefes alan ve yağmur tutmayan şort ya da pantolon tercih edilebilir.
 • T-shirt, polar ya da mont : Nefes alan ve teri atan t-shirtler, yağmurluk, vücudu sıcak tutması için bir polar ve tırmanışa uygun montlar tercih edilebilir.
 • Sırt çantası : Su geçirmez sırt çantaları tercih edilebilir.
Trolltunga-Gezi

Norveç Gezi – Ara sıra dinlenip Sis Bulutunun arkasındaki manzarayı düşlüyorduk

 • Diğer ekipmanlar : Mevsim şartlarına göre yanınızda bandana, şapka, bere, atkı, eldiven bulundurabilirsiniz. Ayrıca harita, pusula, fener de hayat kurtarıcı olabilir.
 • Yiyecek ve içecek : Tırmanış en az 10-12 saat süreceği için yanınızda yeteri kadar yiyecek ve içecek bulundurun.
 • Su : Tırmanış sırasında doğal su kaynaklarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu yüzden yanınıza bolca su almanıza gerek yok.
 • Telefon : Norveç telefon operatörü Telenor, tırmanış sırasında az da olsa çekiyor. Ama Turkcell platinum üyesiyseniz, iyi fiyatlara telefonunuzu rahatlıkla Norveç’te kullanabilirsiniz.
 • Kamp ekipmanları : Eğer tırmanış sırasında kamp atacaksanız kamp ekipmanlarınız kaliteli olsun (dört mevsim). Mevsim yaz dahi olsa yukarıda soğuk bir hava ile karşılaşacaksınız.
Trolltunga-Uçurumu-Norveç

14 km. yürüyüş sonrası paha biçilemez mutluluk – Troltunga Uçurumu Norveç

Tırmanışta kamp yapmayı düşünüyorsanız, yukarıda belirttiğim ekipmanlar dışında yedek giyecek, ekstra yiyecek, içecek ve ekipmanları da yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Herhangi bir sıkıntılı durum olasılığı için yanınızda her zaman ilaç ve ilk yardım ekipmanları bulundurmanız, riskleri minimize etmeniz açısından yararınıza olacaktır.

Trolltunga’ya yakın olan tesisleri incelemek ve fiyatlarını görmek istersen : Tıkla

6.Trolltunga Tırmanışı Sırasındaki Aydınlatıcı Bilgiler

Sıra tırmanışı gerçekleştirirken ve dönüşte işinize oldukça yarayacak bazı bilgileri sizinle paylaşmaya geldi…

Tırmanış sırasında kırmızı ile yazılmış ‘T’ işaretli yerler ve üst üste konmuş olan taşlar rotanızı bulmaya yardım ediyor.

Ayrıca yürüyüş rotası üzerinde her bir kilometrede tırmanışın kaçıncı kilometresinde olduğunuzu belirten tabelalar bulunuyor.

Trolltunga-Tırmanışı-Yol-İşaretleri

Troltunga Tırmanışı Sırasındaki Yol Gösterici Kırmızı T işaretleri

Tırmanış uzun süreceği için, antrenmanlı değilseniz temponuzu iyi belirleyin. Yoksa arada gücünüz bitebilir ve pes etme noktasına gelebilirsiniz. Unutmayın ki bu tırmanış, bir yarış değil.

Tırmanırken kamp atma düşünceniz varsa, mümkünse Trolltunga Kayası’na bir kilometre kala kampınızı kurun.

Sonrasında ilk gün ışığıyla yola çıkar, kimsenin olmadığı bir vakitte zirvenin keyfini çıkartırsınız.

Trolltunga-Kayası

Troltunga Kayası’nda O Meşhur Pozu Vermek Kalabalıktan Dolayı Kolay Değil

Tırmanış sırasında üç dört noktada acil durumlar için ekipler kulübelerde bekliyor. Zor bir durum olduğunda en yakın acil durum kulübesine ulaşabilirsiniz.

Tırmanışı tamamladığınız zaman o sosyal medyada gördüğünüz fotoğrafı çekmek hiç de kolay olmayacak.

Çünkü artık Troltunga çok kalabalık ve o meşhur fotoğrafı çektirmek için birkaç saat sıra beklemeniz gerekiyor.

Tırmanış sırasındaki efsane manzaralar için profesyonel bir fotoğraf makinası şart. Kameranızı hep açık tutun, mükemmel fiyort manzaralarını anında yakalayın.

Trolltunga-Norveç

Norveç’de Panaromik Çekim Zamanı

Trolltunga Kayası bazen sisten dolayı görünmeyebilir. Fakat bu riskin her zaman var olduğunu unutmayın.

Hava durumunu iyi kontrol edin ve kötü sürprizlerle karşılaşmamak için tırmanış için en az 2 gününüzü ayırın.

7.Trolltunga Civarında Görmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

Norveç şelaleler ülkesi olduğuna göre ilk olarak :

Troltunga’ya çok yakın mesafede bulunan doğa harikası Latefossen Şelalesi,

Troltunga ve Bergen şehri arasında bulunan ve yol üzerinde görebileceğiniz Steinsdalsfossen Şelalesi,

Trolltunga ve Flam Kasabası arasında bulunan ve yine yol üzerinde bulunan, beni en çok cezbeden Tvindefossen Şelaleleri’ni ziyaret etmeden bu bölgeden uzaklaşmayın derim.

Tvindefossen-Şelalesi

Norveç Tvindefossen Şelalesi

Ünlü Flam Kasabası’nı, Flam-Myrdal kasabaları arasında bulunan ve gidiş dönüş 2 saat süren rüya gibi tren yolculuğunu yapmadan dönmeyin.

Bu arada Flam Kasabası’nı, Norveç Flam Treni Gezisi  yazımda uzun uzun anlattım. Mutlaka okuyun derim.

Norveç-Flam-Kasabası

Norveç Flam Kasabası

Troltunga’nın kuzeybatısında bulunan ve Norveç’in 2. en büyük şehri olan renkli Bergen şehrini,

Troltunga’nın güneybatısında bulunan ve küçük ama yaşanası Stavanger şehrini görmeden dönmeyin.

Norveç-Bergen

Norveç Bergen

Son olarak tırmanış ve trekking meraklısıysanız, Stavanger şehrine yakın mesafede bulunan Preikestolen (Pulpit Rock) ve Kjerag (Kjeragbolten) tırmanışlarını da kesinlikle öneririm.

Her ikisi de gidiş dönüş toplamda 8 kilometre olan bu tırmanış rotalarını gün içinde rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Preikestolen-Pulpit-Rock

Norveç Preikestolen (Pulpit Rock) Tırmanışından

Bu yazılarımı okumadan Norveç Planı Yapma !!!

Belirtmem gerekir ki Trolltunga tırmanışı, hayatımda hissederek yaşadığım en unutulmaz anlardan birisi oldu. Yürüyüş esnasında gördüğüm şelaleler, sis bulutlarının arkasına saklanmış Norveç fiyort manzaraları beni benden aldı. Trolltunga kayasına tırmanış sırasında rahat olun, Norveç manzaralarının keyfini çıkarın ve hayallerinizin peşinden sıkı bir şekilde gidin. Norveç çok ama çok güzeldir…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.