Norveç Fiyortları Manzarası : Preikestolen Pulpit Kayası Gezisi Hakkında Her Şey

Norveç‘deki Pulpit kayası bir diğer ismiyle Preikestolen, Norveç’te mükemmel fiyort manzarasının izlenebileceği yerlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Preikestolen uçurumuna tırmanışın kolay olması, diğer yakındaki yorucu tırmanış rotaları olan Kjerag ve Trolltunga‘ya nazaran daha çok tercih edilmesine sebep oluyor. Bu yüzden Pulpit Kayası, Norveç’in en çok ziyaret edilen tırmanış rotası olma özelliğinde. Bunu nereden mi biliyorum ? Bizzat gittim, gezdim, gördüm ve sizin için hepsini tek tek gezi rehberi olacak şekilde aşağıda anlattım.

Preikestolen-Uçurumu

Preikestolen Uçurumu : Norveç Fiyortları

Norveç turumda gidiş ve dönüş 28 kilometre süren yorucu Trolltunga tırmanışından bir gün sonra sıra Preikestolen Norveç tırmanışına geldi.

Trolltunga yazımdan detayları okuyun

Üzerimizde bir önceki tırmanışın verdiği yorgunluk olmasına rağmen akşam üzeri Pulpit tırmanışının başlangıç noktasına ulaştık.

Heyecan verici vede nispeten mesafe olarak Trolltunga’dan daha  kısa olan bu Pulpit Kayası tırmanışı için, akşamüzeri zirveye yakın bir yerde kamp atma fikri bir anda aklımızı başımızdan aldı.

Heyecanla tüm planlamalarımızı yapıp gün batımı eşliğinde Preikestolen uçurumu tırmanışının büyük bölümünü gerçekleştirdik.

Sert rüzgara karşı zor da olsa çadırımızı kurduk ve diğer günün sabahında erken saatlerde dinlenmiş bir şekilde heyecan verici fiyort manzarasına kavuştuk.

Preikestolen Pulpit Kayası’nda daha başka ne tür tecrübeler yaşadığımı ve tırmanış hakkında detaylı bilgileri sizler için aşağıda tek tek sıralayacağım. Hadi yeni tırmanış serüvenine başlayalım öyleyse.

Bu yazılarımı okumadan Norveç Planı Yapma !!!

1. Preikestolen Uçurumu Nerede ?

Lyse fiyordu (Lysefjord) manzarasının mükemmel bir şekilde tepeden izlenebildiği nadir noktalardan biri olan Pulpit Kayası, Avrupa’nın ve Dünya’nın doğası en mükemmel ülkelerinden biri olan Norveç’in güneybatısında yer alıyor.

preikestolen-ucurumu-nerede

Preikestolen Uçurumu Nerede : Preikestolen Pulpit Kayası nerede harita konumu nasıl gidilir

Pulpit Kayası’nın nerede bulunduğunu yukarıdaki haritada görmenizin yanında, Norveç’in en güzel sahil kasabalarından biri olan Stavanger şehrine de çok yakın bir mesafede bulunduğunu belirtmek istiyorum.

Norveç turu planları yapmadan önce En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımı mutlaka okuyun.

2. Pulpit Rock’a Nasıl Gidilir ?

Norveç gezisinde en çok ziyaret edilen tırmanış rotası olan Preikestolen’e nasıl gidilir ?

Norveç’te araç ile yukarıdaki haritada belirtmiş olduğum Preikestolen park alanına ulaşmak oldukça kolay.

Aşağıdaki haritadaki gibi Norveç stavanger şehrinden Pulpit Kayası’na gitmek için iki seçenek var :

  • Bunlardan ilki Stavanger şehir merkezinden feribot ile Tau’ya (ortalama tek yön 200 Norveç Kronu ve 40 dakika yolculuk) geçmek, Tau üzerinden Pulpit Kayası park alanına ulaşmak.

Bu arada 200 Norveç Kronu’nun da 102 Türk Lirası’na denk geldiğini belirteyim.

Preikestolen-nasıl-gidilir

Preikestolen Nasıl Gidilir – Stavanger Şehrinden Pulpit Kayasına Gidiş Güzergahları

  • İkinci seçenek ise Stavanger şehir merkezinden Lauvik’e, oradan da feribot ile Oanes’e (ortalama tek yön 100 Norveç Kronu ve 10 dakika yolculuk) geçmek. Son olarak da Oanes üzerinden Pulpit Kayası park alanına ulaşmak.

Her iki yöntemde de yolculuk süresi 1 saat civarında sürüyor. Norveç’te tren yolculuğu ile seyahat ediyorsanız, Pulpit Kayası’na ulaşmak için ilk olarak Stavanger tren istasyonuna ulaşmanız gerekiyor.

Norveç’te tren biletlerine NSB sitesi üzerinden göz atabilirsiniz.

Pulpit-Kayası-Norveç

Pulpit Kayası ve Ben

Norveç stavanger şehrine trenle ya da otobüsle geldikten sonra Preikestolen uçurumuna ulaşmak oldukça kolay.

Stavanger şehrinden Pulpit Kayası başlangıç noktasına araçla gidişte yukarıda belirttiğim ilk seçenek en iyisi.

Bunun için Tide sitesinden gidiş – dönüş toplamda 320 Norveç Kronu karşılığında günlük tur bileti bulabilirsiniz.

Özellikle Norveç’te otostop ile yolculuk yapma düşünceniz varsa, rahatlıkla bu ülkede otostop ile gezebileceğinizi de belirtmek isterim.

3. Pulpit Kayası Başlangıç Noktası ve Park Alanı Hakkında Bilgiler

fly insta fly insta

Preikestolen uçurumuna tırmanış için başlangıç noktasına yukarıda belirttiğim şekilde ulaştıktan sonra, eğer araç ile geldiyseniz günlük 300 Norveç Kronu ödemeli park alanını göreceksiniz.

Fakat Pulpit Kayası başlangıç noktasına yakın mesafede yol üzerine ya da yol kenarına aracınızı park edebilirsiniz.

Biz de iki gün kalacağımızdan park parası ödememek için 100 metre uzakta bulunan yere aracımızı park ettik.

Preikestolen-Norveç-Park-Alanı

Preikestolen Norveç Park Alanı

Pulpit Kayası başlangıç noktasında bulunan araç park alanı oldukça büyük olmakla beraber, bir otel ve restoran da bulunuyor.

Bunların yanında park alanında ücretsiz tuvalet, turist bilgi merkezi, yemek yeme alanları da mevcut.

Ayrıca alanda bir adet de market var. Buradan Norveç Preikestolen tırmanışı için gerekli malzemeleri tedarik edebilirsiniz.

4. Pulpit Kayası ve Tırmanış Hakkında Aydınlatıcı Bilgiler

Preikestolen uçurumu ne kadar sürer ?

Norveç’in güneyinde en çok ziyaret edilen yer olan Pulpit kayası tırmanışı, gidiş – dönüş toplamda 8 kilometre sürüyor.

Ayrıca 604 metre yüksekten Norveç’in Lyse fiyortunu (Lysefjord) izleme şansı sunuyor. Pulpit Kayası tırmanışının 1. ve 3. kilometreleri, tırmanışın en yorucu kısımları…

Pulpit-Kayasından-Fiyort-Manzarası

Lyse Fiyordunun (Lysefjord) Pulpit Kayasından Görünen Efsane Manzarası

Pulpit Kayası, Norveç’teki diğer tırmanış rotalarına göre hafif bir tırmanış rotasıdır. Preikestolen uçurumu antrenman temponuza göre gidiş 2-3 saat, dönüş ise 1-2 saat civarında sürüyor.

Pulpit Kayası nasıl oluşmuştur ?

Pulpit Kayası tıpkı Trolltunga gibi 10.000 yıl öncesindeki buzul çağında buzulların ana kayaya ulaşması sonucunda günümüz formasyonuna ulaşmış.

Pulpit kayası tırmanışı ne zaman ve hangi mevsimde yapılır ?

Yılda 250 bin kişinin ziyaret ettiği Preikestolen uçurumu için en uygun aylar nisan ve ekim ayları arasındaki zaman dilimi…

Bu aylar dışında bölge karlı olacağı için bireysel olarak amatör tırmanışlar asla önerilmiyor.

Preikestolen-Norveç

Preikestolen Norveç

Eğer Preikestolen Norveç’e kasım mart ayları arasında gelecekseniz, rehberli turlar ile tırmanış yapmanız gerekiyor.

Ayrıca bu tırmanışta ekipmanınızın sağlam olması ve kesinlikle kar malzemeleriyle yola çıkmanız gerekiyor.

Preikestolen uçurumunda hava durumu nasıldır ve tırmanışa ne zaman başlanmalıdır ?

Pulpit Kayası tırmanışı sırasında nisan – ekim ayları arasında zirvede sisli, rüzgarlı ve serin bir havayla karşılaşma şansınız çok fazla.

Mesela biz temmuz ayının ortasında Preikestolen uçurumuna 1 kilometre kala kamp attığımız alanda akşam sert rüzgardan dolayı çadırı kurmakta oldukça zorlanmıştık.

Pulpit Kayası tırmanışı için başlangıçta o günün hava durumu ile ilgili bilgi veriliyor ve bazen tırmanışın tehlikeli olduğu söyleniyor.

Siz siz olun, tırmanış öncesi hava durumunu muhakkak takip edin derim.

Preikestolen-Uçurumu-Kamp

Preikestolen Uçurumuna 1 Km. Kala Kamp Attığımız Alan

Preikestolen Norveç tırmanışı 8 kilometre ve ortalama 3 saat sürdüğü için tırmanışı gün içinde rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Bu yüzden havanın kararma saatine göre tırmanışınızın başlangıç saatini belirleyin.

Biz temmuz ayında gittiğimiz Pulpit Rock’a gün batarken tırmanıp kamp kurduk ve bir gün sonra tırmanışı tamamlayıp geri döndük.

Eğer Preikestolen uçurumu zirvesinde çok fazla kalabalık ile karşılaşmak istemiyorsanız, zirveye yakın bir yerde kamp kurup sabahın ilk ışıklarıyla beraber Pulpit Kayası’nın tadını çıkarabilirsiniz.

5. Pulpit Kayası Tırmanışına Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

fly insta fly insta

Preikestolen uçurumu, antrenmanlı olmayanı dahi çok zorlamayacak hafif ve kısa süren bir yürüyüş ve tırmanış rotası olduğunu öncelikle belirteyim.

Buradan anlayacağız üzere yürüyüş için küçük bir çanta (kamp yapılmıyor ise) yeterli olacaktır. Kamp ya da 3-5 saat sürecek tırmanış için gerekli ekipmanların listesini aşağıda sizin için tek tek sıraladım :

  • Ayakkabı ve çorap : Kendinizi rahat hissettirecek bir spor ayakkabı ya da trekking ayakkabısı, bu kısa tırmanış için işinizi görecektir. Çorap için spor çoraplar tercih edilebilir. Ayrıca Pulpit Kayası kısa bir yürüyüş rotası olsa da yanınızda mutlaka yara bandı bulundurun.
  • Pantalon ve Şort : Trekking’e uygun, su geçirmeyen, nefes alan ve yağmur tutmayan şort ya da pantolon tercih edilebilir.
  • T-shirt, Polar ya da Mont : Nefes alan ve teri atan t-shirtler, yağmurluk, vücudu sıcak tutması için bir polar ve tırmanışa uygun montlar tercih edilebilir.
  • Sırt çantası : Su geçirmez sırt çantaları tercih edilebilir.
sisli-bir-havada-preikestolen-ucurumu

Sisli bir Havada Preikestolen Uçurumu

  • Diğer ekipmanlar : Mevsim şartlarına göre yanınızda şapka, bere, atkı, eldiven bulundurabilirsiniz. Kamp düşünceniz varsa fener, kafa lambası de hayat kurtarıcı olabilir.
  • Yiyecek ve içecek : Tırmanış en az 3-5 saat süreceği için yanınızda az miktarda yiyecek ve içecek bulundurabilirsiniz. Tırmanış boyunca su kaynakları yetersiz olduğu için yanınızda yeterli miktarda su bulundurmaya da dikkat edin.
  • Telefon : Norveç telefon operatörü Telenor, tırmanış sırasında zirvede dahi orta düzeyde çekiyor. Bu arada Turkcell platinum üyesiyseniz, iyi fiyatlara telefonunuzu Norveç’te kullanabilirsiniz.
  • Kamp ekipmanları : Eğer tırmanış sırasında kamp kuracaksanız, kamp ekipmanlarınızın mevsime uygun olmasına dikkat edin. Örneğin kamp attığımız alanda sert rüzgara karşı çadırımız iyi iş çıkarmıştı.

Yukarıda belirttiğim ekipmanlar Pulpit Kayası gibi kısa tırmanışlar için ve ekstra ekipmanları da yanınızda taşıyacağınız küçük bir çanta için yeterli olacağını düşünüyorum.

Preikestolen uçurumuna yakın en uygun otelleri listeledim. Görmek istersen : Tıkla

6. Pulpit Kayası Tırmanışı Sırasındaki Aydınlatıcı Bilgiler

Preikestolen uçurumuna tırmanış sırasında kırmızı ile yazılmış ‘T’ işaretli yerler, rotanızı bulmanızda size yardımcı oluyor.

Ayrıca yürüyüş rotası üzerinde ara sıra Pulpit Rock’a ne kadar kaldığını gösteren tabelaları da görüyorsunuz.

Preikestolen tırmanışında kamp atma düşünceniz varsa, mümkünse Pulpit Kayası’na bir kilometre kala kampınızı kurun.

Sonrasında ilk gün ışığıyla yola çıkar, kimsenin olmadığı bir vakit Pulpit Kayası’nın keyfini çıkartırsınız.

Preikestolen-Norveç

Pulpit Kayasının Bir Diğer Yüzü – Aşırı Kalabalık

Tırmanışı sonunda tamamladınız ve Lyse fiyordunun (Lysefjord) mükemmel manzarası karşınızda.

Sıra Pulpit Kayası üzerinde fotoğraf çektirmeye geldi. Bu konuda sizi büyük sıkıntılar bekliyor. Çünkü kaya üzerinde o kadar çok insan oluyor ki istediğiniz fotoğrafı çekmek abartısız birkaç saatinizi alıyor.

Son olarak size bir tüyo vereyim, zamanınız kısıtlı değilse kesinlikle kamp kurun. Pulpit Kayası ve arkasındaki efsane manzara maalesef bazen sisten dolayı görünmeyebilir. Fakat bu riskin her zaman var olduğunu unutmayın.

7. Preikestolen Civarında Görmeden Dönmemeniz Gereken Yerler

Norveç, şelaleler ülkesi olarak bilindiği için ilk olarak Preikestolen’e yakın mesafelerde bulunan doğa harikası Latefossen şelalesi, Steinsdalsfossen şelalesi ve beni en çok cezbeden Tvindefossen şelalelerini görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Norveç’in dünyaca ünlü Flam Kasabası’nı, Flam-Myrdal kasabaları arasında bulunan ve gidiş dönüş 2 saat süren rüya gibi tren yolculuğunu yapmadan dönmeyin.

Detaylı bilgi için : Norveç Flam Treni yazıma da mutlaka göz atın.

Steinsdalfossen-Şelalesi-Norveç

Steinsdalfossen Şelalesi Norveç

Preikestolen’in kuzeybatısında bulunan ve Norveç’in 2. büyük şehri olan renkli Bergen şehrini, Pulpit Rock’a çok yakın mesafede bulunan ve küçük ama yaşanası Stavanger şehrini görmeden dönmeyin.

Tırmanış ve trekking meraklısıysanız, Pulpit Kayası’na yakın mesafede bulunan Kjerag (Kjeragbolten) tırmanışını ve oldukça uzun bir tırmanış olan Trolltunga tırmanışını kesinlikle öneririm.

Kjerag tırmanışı, Preikestolen gibi 8 kilometre sürse de, Trolltunga tırmanışı 28 kilometre ile sizi zorlayacak bir parkura sahip.

Trolltunga-Norveç

Trolltunga Norveç

Bu yazılarımı okumadan Norveç Planı Yapma !!!

Preikestolen uçurumu, Norveç’in tırmanması en rahat yürüyüş rotası olması ve sonunda karşılaşacağınız Norveç fiyort manzarasının güzelliği ile fantastik bir maceraya dönüşüyor. İnsan, Pulpit kayasındaki o baş döndürücü manzarayı bir kere gördükten sonra oturup gün boyu izlememek için kendini zor tutuyor. Antrenmansız dahi olsanız rahatça tırmanacağınız bu rota için umarım yukarıda belirttiklerim, sizi Preikestolen Norveç tırmanışına ikna edici olmuştur. Hayal etmekten vazgeçmeyin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.