2017 Yılı : 30 Ülke 100 Şehirlik Seyahat Planlarım

İstifa ederken, en büyük nedenim sağlığım oldu. Bir şeyleri yakalamaya çalışırken, başka şeyleri de kaybediyormuşum meğer !!! Çok kızdım kendime, yeniden doğmam, eski Deniz olmam lazım diye söylendim. Artık nasıl kızdıysam, 2017 yılı için 30 ülkelik bir seyahat planı yaptım. Üstüne bir de, güzeller güzeli ülkemde gezeceğim Türkiye planı.

Türkiye Planı Rotamda Nereler Var ?

Bazen soruyorsunuz ya : “Deniz. Ben, bırak yurtdışını, Türkiye’de bile gezmedim. Nereden başlasam ?” diye. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum: Türkiye, sadece bu topraklarda doğduğum için demiyorum bunu, gördüğüm en güzel 5 ülkeden birisidir.

O yüzden, Türkiye’de gezilecek yerler için 40 günlük bir gezi planı yapmama ve bir çok yeri de es geçmeme rağmen, 10-15 yer anca görebileceğim. Türkiye’yi gezmek için, sanırım en az 2 sene yolda olmak gerekir diye düşünüyorum.

turkiye_gezilecek_yerler_rota

Türkiye Turu Planım

Şimdi sizlere, bu 30-40 günlük seyahatimde Türkiye’de gideceğim şehirleri tahmini günlerini belirteceğim. Bu gezilerimde, Ankara-Antalya gibi şehirlerde, bir kafede falan toplanıp, sizlerle beraber etkinlikler yapmayı ve tanışmayı planlıyorum. Ama söz vermiyorum. Elimden geleni yapacağım.

Bu etkinlikleri en kolay duyurabileceğim yer ise Instagram: Birhayalinpesinde hesabım. O yüzden, eğer yolda uğrayacağım şehirlerde olur ve muhabbet etmek isterseniz, beni Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. Ayrıca, bu sayacağım rotalar hakkında bana öneriniz de varsa, lütfen aşağıda yer alan yorum kısmına, değerli önerilerinizi bırakınız.

 • 8-9 Mart Yedigöller
 • 10-12 Mart Ankara
 • 13-15 Mart Kapadokya
 • 16-17 Mart Hatay
 • 18-20 Mart AdanaMersin
 • 21-24 Mart Antalya
 • 25-27 Mart Olimpos-Adrasan
 • 28-30 Mart Kaş-Kalkan
 • 31 Mart-02 Nisan Faralya
 • 03-04 Nisan Fethiye
 • 05 Nisan Dalyan
 • 06-07 Nisan Marmaris
 • 08-09 Nisan Datça
 • 10 Nisan Akyaka
 • 11-13 Nisan Bodrum
 • 14 Nisan Didim
 • 15 Nisan İstanbul’a Dönüş

Peki Gezeceğim bu 30 Ülke Hangileri

Aslında, Ağustos ayına kadar henüz 21 ülke belli oldu. Ondan sonra gideceğim ülkeler birazcık “Su akar. Yolunu bulur.” duygusu ile şekillenecek. Çok fazla plan yapmak istemiyorum. Yoruldum plan yapmaktan. Koşturmaktan. Kovalamaktan. Panik olmaktan. “Olmazsa, ne yaparım ” telaşından. O yüzden, kabaca şöyle bir keyfi plan çıkardım :

Havana_Sokaklari

Havana Sokakları : 1 Mayıs’da Havana

 • Küba  : İstanbul’a döndükten sonra, sizlerin de katılabileceği Küba gezime gideceğim. Bu gezim 28 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında olacak. Küba gezime katılmak ve detayları görmek için tıklayınız.
 • Makedonya : 8 Mayıs’ta Küba’dan döndükten sonra, 24 Mayıs’a kadar İstanbul’da yazılarıma ağırlık verip, sonrasında 4 günlük küçük bir Makedonya gezisi yapmak istiyorum. İlkbaharda Makedonya güzel olur.
 • 2. Bir Türkiye Turu : 10 Haziran-02 Temmuz tarihleri arasında, 2. kez Türkiye turu yapmak istiyorum. Bu sefer, Karadeniz turu yapmak istiyorum. Araba ile İstanbul’dan çıkıp, Artvin’e kadar ulaşmak hedefim. Rize Pokut Yaylası’nda, sabah gün doğumunu izlemek istiyorum. Sırf, bunu yaşamak için Artvin’e kadar gitmeyi planlıyorum.
 • 18 Ülkelik Interbus ile Avrupa Turu : 10-29 Temmuz tarihleri arasında, sizlerin de katılabileceğiniz bir Avrupa turu olacak. INTERBUS firması arkadaşım Caner’in. Sadece Birhayalinpesinde takipçileri için özel bir tur düzenleyecekler. Ben ve beraberimdeki 53 takipçim de, bu otobüsde olacağız. Katılmak isterseniz, detaylı olarak programı anlattığım İnterbus yazıma bakınız. Interbus turunda ise şu ülkelere gideceğiz :
 • Dünya Turu Planlarım : Bundan hiç bahsetmedim size. Bu sene, küçük bir dünya turu yapacağım. Daha önceden gittiğim ancak, tam anlamıyla gezemediğim ülkeler de olacak, ilk defa gideceğim hatta uzunnnn zamandır hayalini kurduklarım da. Dünya turu yaparken yaşayacağım ülkeler :

Bütçeler Nasıl Olacak ? Nasıl Geçineceğim ?

Avrupa ve Küba turunda davetli olarak gideceğim. O konuda masraflarım çok olmayacak. Ancak, küçük bir dünya turu planımda her şey bana ait olacak. Bir kaç havayolu şirketi ile görüşüyorum, sanırım uçak biletlerimi karşılayacaklar. Ama nasıl geçineceğim sorusunun cevabı :

Özel sektörde çalışırken kazandığım ve biriktirdiğim parayı harcayacağım. Pek tabiki, blog yazmaya, firmalar için freelance olarak içerik üretmeye devam edeceğim. Bir şey itiraf edeyim mi ?

Aslında, bu sene, son 6 yıldır 60’dan fazla ülke gezmiş olan bir arkadaşın olmama rağmen, en büyük korkum olan “Her zaman yolda olabilir miyim ?” kaygısını deneyimleme zamanı olacak benim için.

Bali-Endonezya

Bali-Endonezya

Her seyahatten dönüşümde, lanet ede ede işe gitmek zorunda değilim mesela. Bali’ye bir kez daha gidip, kalabildiğim kadar uzun kalıcam, Tayland’ta görmediğim ve çok az turistin bildiği adalarda yaşayacağım, Avustralya’da karavan kiralayıp, oradan oraya kendimi yollara bırakacağım. Kimseye hesap vermeden, istediğim yerde, istediğim kadar kalacağım.

Aslında bir şey deniyorum biliyor musun : Türkiye’de, milyonlarca insanın hayalini, bizzat gerçeğe dönüştürüp, dönüştüremeyeceğimi deniyorum. Herkesin “Keşke hep gezsek. Yolda olsak. İşimiz bu olsa !” hayalini test ediyorum. Biraz da, riske ediyorum aslında. Ama, ya tutarsa ?

Tutarsası şu aslında : Tutarsa, hayatım boyunca, belki de Türkiye’de sadece 3-5 kişinin başarabildiği, mesleği blogger olarak dünyayı gezebilen nadir insanlardan birisi olacağım. Aslında, sadece gezip, hiç blog ile falan uğraşmayıp, dünya turumu yapıp, geriye dönüp, paşa paşa ciks kıyafetlerimi giyip, güzel de para kazanabileceğim, hatta dünyanın belki de bir çok ülkesinde iş bulabileceğim bir kariyerim olabilirdi.

Mısır Piramitleri-Kahire

Mısır Piramitleri : Mısır-Giza

Ama ben riske etmek istedim. Seyahat Blogger’ı olmak istedim. Yolda olmak, kimseye hesap vermeden yaşamak, istediğim saatte uyuyup, istediğim saatte uyanmak, hatta istediğim yerden çalışmak istedim. Söylesene : Nasıl riske etmeyeyim ? Sen, benim yerimde olsan, şansını denemez miydin ?

O yüzden gidiyorum. Denemek için, işe yarayıp yaramayacağını görmek için, en azından “Denedim. Olmadı. Canım saolsun !” demek için gidiyorum. Çünkü gitmezsem eğer, hayatım boyunca hep bir “Keşke” olarak içimde kalacak. Sağlığım yerinde olmasa da, iyileşmek, yolda düzelmek için gidiyorum. Çünkü gitmezsem eğer, bir daha gitmeye hiç bu kadar yaklaşamamış, söylene söylene keşkeleri olan, masaya oturunca anlatacak daha az anısı olan bir adam olacağım.

Daha çok anlatacak muhabbetlerim olsun diye gidiyorum. Ama gidersem, dünyalar benim olacak. DÜNYAM için gidiyorum. Yolda rastgelip, iki muhabbetin belini kırmak dileğimle.

Hayal Et. Düş Peşine.

Deniz Pehlivan…

Eğer seyahat deneyimlerimi görmek istiyorsanız ; Instagram: Birhayalinpesinde hesabımdan takip etmeyi unutmayınız. Ayrıca, Seyahate Çıkmadan sekmesi altındaki tüm önerilerimi okuyunuz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

18 Yorum

 1. Seda Oyan
 2. tuğçe
 3. Alperen
 4. Onur
 5. İhsan
 6. Alican
 7. Güray
 8. metin
 9. Gulen
 10. Nurdan
 11. Hilal
  • Deniz Pehlivan
 12. ERCAN
  • Deniz Pehlivan
 13. Gökhan
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.