Ho Chi Minh Gezi Rehberi

Ho Chi Minh. Belki de Vietnam‘ın en hüzünlü şehri. 1976 Yılına kadar adı Saigon olan ama Vietnam’ın kurucu lideri Ho Chi Minh’in ülkeyi kurtarmasıyla adının Ho Chi Minh olduğu yer burası. 8-9 milyon insanın yaşadığı dev bir metropol. Ben, Da Nang’a kadar geldikten sonra, uçağa atlayıp artık Vietnam’ın en güneyinde bulunan eski Başkent Ho Chi Minh’e geldim ve Vietnam’daki son gezdiğim şehir oldu. İşte bu yazımda da hem Ho Chi Minh hakkında bilgiler vermek istiyorum hem de size güzel bir Ho Chi Minh (Saigon) gezi rehberi yaratmak istiyorum. Aşağıda tek tek tüm önerilerimi görebilirsiniz.

1. Ho Chi Minh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vietnam’ın en kalabalık şehri olan Ho Chi Minh’de 9 milyona yakın insan yaşıyor. Söylenenlere göre de, 4 milyon kadar motosiklet bulunuyor.

Şehir inanılmaz gelişmiş. Yürüyüş caddeleri, düzen ve uyum şaşılacak şekilde burada.

Hatta çok lüks restoranlar, mağazalar o kadar yaygın ki; daha düne kadar gezdiğim derme çatlı evlerin olduğu köyler Vietnam’da mıydı diye kendime sormadan edemiyorum.

hanoi alışveriş

Vietnam rengarenk bir ülke.

Ho Chi Minh hakkında kısa bilgiler verecek olursam :

 • Türkiye ile 4 saat zaman farkı var
 • Ho Chi Minh’e gitmek için en güzel zaman bize göre kış mevsimi. Diğer zamanlar ya yağmurlu ya da aşırı sıcak ve nemli
 • Kullandıkları para : Vietnam Dong’u. 1 dolar 23.500 Vietnam Dong’u.
 • Buraya ilk önce Kimmerler geldi. Sonra Fransızlar (1858) 100 yıl boyunca koloni kurdular. Ardından 1945 yılında Vietnamlılar ayaklandı ve Vietnam-Amerika savaşı başladı
 • Savaş sonrasında ülke 2’ye bölünde Kuzey-Güney olarak.
 • Amerikalılar yardım etme bahanesiyle Güney Vietnam’a gelir ve Fransızlar ülkeden ayrılmalarına rağmen, Amerikalılar gitmez. 1964 yılına kadar çatışmasız geçer.
 • Lakin 1964’ten sonra ABD, Kuzey Vietnam’ı bombalar. 1976 yılına kadar savaş devam eder ve sonunda Vietnamlılar savaşı kazanır ve Vietnam Sosyalist Cumhuriyet’i kurulur.
 • İşte Ho Chi Minh şehrinin önceden adı Saigon dedim ya. Vietnam’ın Ruhani Komünist Lideri Ho Chi Minh (Nam-ı diğer Ho Amca) adı, savaş kazanıldıktan sonra bu şehre verildi ama hala eski ismi Saigon, özellikle şehir merkezinde kullanılıyor.
 • 1975 yılına kadar Güney Vietnam’ın Başkenti idi. Vietnam Kuzey-Güney olarak birleşince, başkent Hanoi oldu.
 • Şehir çok güzel. Barlar, restoranlar ve daha nicesi ile, gezmesi ve görülmesi gereken yerlere sahip. İşte her bir detayı aşağıda okuyabileceksiniz.

2. Ho Chi Minh Nerede & Saigon Nerede & Nasıl Gidilir

Ho Chi Minh şehri yani eski adı ile Saigon, Vietnam’ın güneyinde bulunuyor. Batısında ise Kamboçya ülkesi yer alıyor.

Bu arada kapı vizesi alarak Kamboçya’ya da gidebiliyoruz. Bu süreç de inanılmaz kolaydır. Ho Chi Minh haritasını da aşağıda görebilirsiniz.

Ho Chi Minh’e gelmek inanılmaz kolay aslında. Türkiye’den direk uçuşlar var ama aktarmalı olarak daha uyguna Uçak Bileti bulabiliyoruz. Direk uçuşlar 10-11 saat, aktarmalı uçuşlar 16-17 saat sürüyor.

Bununla beraber Vietnam’da veya hemen yakın ülkelerde iseniz ( Tayland, Singapur, Kamboçya, Malezya gibi.) yine kolaylıkla Ho Chi Minh’e gidebilirsiniz. Neredeyse bütün ülkelerden her gün uçak seferleri yapan firma bulabilirsiniz. Bu arada şehirdeki hava limanının adı : Tan Son Nhat Uluslararası Hava Limanı.

ho chi minh _nerede_nasil_gidilir

Ho Chi Minh Nerede : Harita konumu : Nasıl Gidilir

Vietnam’da ulaşım konusunda her türlü alternatif olduğu için, ister tren, ister otobüs veya uçak olsun, her bir ulaşım aracı ile de Ho Chi Minh’e gidebiliyorsunuz.

Ülkenin en kuzeyinden, en güneyine kadar tren yolları bulunuyor. Oldukça uygun fiyatlara gezebileceğiniz yataklı otobüslerden bahsetmiyorum bile.

İşte bu tüm alternatifleri ŞU SİTEDE görebilirsiniz. Bana göre bölgeyi gezerken, her daim kullanmanızı önerdiğim güzel bir site kendileri. Tek bir sitede, bütün alternatifler ve fiyatlar sıralanıyor. Güneydoğu Asya’da hayat kurtarır. Benden söylemesi.

3. Ho Chi Minh Gezilecek Yerler

fly insta fly insta

Ho Chi Minh’de gezilecek yerler aslında şehrin dışında bulunan aktiviteler ile öne çıkıyor. 1 gün Mekong Nehir Turu, 1 gün de Cu Chi Tünelleri gezisi ile geçiyor.

Kalan zamanlarda da Ho Chi Minh şehir merkezi gezilecek yerleri gezseniz yetiyor. Yani o da en fazla 1 gün eder aslında.

ho_chi_minh_vietnam

Vietnam gezimde karşılaştığım sevimli çocuklardan yalnızca birisi

Özet olarak 2-3 günlük bir Ho Chi Minh gezilecek yerler sırası şu şekilde :

 • Cu Chi Tünelleri
 • Mekong Deltası
 • Saigon Notre Dame Bazilikası
 • Saigon Merkez Postahanesi
 • Opera Binası
 • Ben Thanh Pazarı
 • Nguyen Hue City of Walking
 • Savaş Kalıntıları Müzesi

Ben size aşağıda günlük olarak tüm anılarımı ve önerilerimi anlattım. Sorularınız ve yorumlarınız olursa, yazının sonunda mutlaka sorun derim. En yakın zamanda cevaplarım. Şimdiden keyifli bir Ho Chi Minh gezisi dilerim. Son olarak bir önerim daha var :

Ho Chi Minh’de gecelik 3-5 dolara dahi kalacak yerler var. Gezi planı yapmadan önce ŞU LİNKTEN bir inceleyin derim. Özellikle yoğun dönemlerde, şehirdeki çoğu otelde yer bulamayabilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırmanızı öneriyorum.

3.1 Cu Chi Tünelleri

Ho Chi Minh’e gelir gelmez, ertesi gün hemen gitmeyi planladığım Cu Chi Tünelleri gezisine katılmak üzere, bir acente ile anlaşıyorum.

Kişi başı 230.000 Dong’a anlaşıyorum. 1 dolar 23.500 Vietnam Dong’u

Sabah 8 gibi tur başlıyor, öğleden sonra geri getiriyorlar. Aslında isterseniz kendiniz de tünellerin olduğu yere gidebilirsiniz ama böyle önemli bir yeri rehberle gezmek, daha dolu gezmenizi sağlıyor.

cu_chi_tunelleri

Cu Chi Tünelleri

Şahsen ben bu yüzden tura katılmak istedim. Bu arada firmanın adı The Sinh Tourist idi. Adresleri de şu şekilde :

246 Đường Đề Thám, Phường Phạm Ngũ Lão, Quận 1, Hồ Chí Minh, Vietnam

Derken ertesi gün sabah erkenden kalkıp tünellere gitmek üzere turizm ofisinde adamlarla buluşuyorum. Tura sadece gidiş ve giriş ücretleri dahil.

Ho Chi Minh’den ulaşmak, yaklaşık 1 saat sürüyor. Her yer orman. Yani nereye gidiyor olduğumu bilmesem, ne işim var buralarda diye düşünürüm.

Savaşın nedeni : Rusya ve Çin komünizm rejimi ile yönetiliyordu. Yanlarına Vietnam’ı da almışlardı ve ABD bunu istemiyordu

Derken bu tünellerin olduğu yere ulaşıyorum. Önce hikayeleri anlatıyorlar. Dinlerken “Vietnam halkı gerçekten de onurlu insanlar.” demeden edemiyorum. Neden mi ?

Aşağıda Ho Chi Minh Gezi VLOG’u olarak anlattım. Nedenini izleyince göreceksiniz.

Biz Hollywood filmlerinde hep VİETNAM SAVAŞI olarak bu bölgeyi tanıdık değil mi ? Ama Vietnam’da tam tersini söylüyorlar : Amerikan Savaşı diyorlar.

1940’larda önce Fransızlar, Vietnam’ın güneyini işgal ediyorlar. Sonra 1950’lerde Amerikalılar geliyor. Neden ?

Çünkü, o zamanların en büyük mücadelesi olan Komünizmin yayılmasını engellemek istiyorlar. Benzerlerini Küba‘da da görüyoruz zaten.

Sonra Vietnam’ın güneyinde halk, özellikle Saigon’da bu tünelleri elleriyle kazıyorlar. Mücadele verilirken de, liderleri olan Ho Chi Minh, halkı örgütlüyor.

Söylenenlere göre yüz binlerce insan, bu tünelleri elleri ile kazıyor. Bildiğiniz yerin altında tüneller kurarak şehirler yaratıyorlar.

Bu tünellerin uzunluğu 200 km civarında ve 3 katlı

Havalandırma borularından, yatakhanelerden tutun; mutfağına kadar her şeyi inşa ediyorlar. Ve ne hikmetse, bu tünellerin tam üstünde ABD üssü bulunuyor.

Orman içerisinde tuzaklar kuran Viet Kong askerleri ( Komünist Vietnam askerleri) ABD askerlerini tek tek öldürüyorlar.

Bir türlü nereden geldiklerini anlayamayan ABD askerleri, zehirli portakal gazları, bombalar, alevler kullanarak yerin altını dövüyorlar ama Vietnamlıların onurlu mücadelesini bir türlü yenemiyorlar.

cu_chi_tunelleri_vietnam

Savaş zamanında kullanılan tanklardan bir tanesi de ormanın içerisinde yer alıyor

Bu tüneller o kadar dar ve küçük ki, ben bile zar zor geziyorum. Bildiğiniz sürünerek, rehberin peşinde örnek bir tüneli geziyorum. Nefes almak zor. İnsanın aklı başından gidecek kadar dar. Zaten zamanında bir çok asker de, aklını yitiriyor…

Kapalı alanda kalamıyorsanız, asla tünel gezisi yapmayın

Zaten öyle de oluyor. 50.000’den fazla Vietnam askeri ölüyor. ABD askerleri ile beraber savaşan Yeni Zelanda askerlerinin bazıları, tünel faresi olarak eğitiliyor. Onlar da yerin altında deliriyorlar. 100.000’lerce insan bu bölgede hayatını kaybediyor.

Tünelleri gezdikten sonra, o dönemlerde kullanılan silahları da bizzat deneyebiliyorsunuz. 10 atış için 600.000 Dong ödemeniz karşılığında.

Akşam üstü ormanda dolaşarak, artık Ho Chi Minh şehrine geri dönüyorum. Hayatım boyunca unutamayacağım bir deneyim oluyor benim için.

Yarın ise, meşhur Mekong Deltası gezisi yapıp, bölgedeki köyleri gezmeyi planlıyorum. Zaten bu 2 tur, Ho Chi Minh’de olmazsa olmaz…

3.2 Mekong Deltası Gezisi

fly insta fly insta

Bugün, yine aynı firmadan Mekong tekne turu gezisine çıkayım diyorum. Bu gezinin fiyatı 298.000 Dong ama öğle yemeği de içinde.

Mekong Deltası, bu coğrafyanın en büyük nehirlerinden bir tanesi. Bölgenin can damarı. O yüzden gelmişken bu gezi mutlaka yapılması gerekenlerden. Hatta sadece Vietnam’ın değil ; Laos, Tayland ve Kamboçya’nın da can damarı Mekong Deltası.

Sabah tur otobüsüyle, 70 km uzaklıktaki My Tho şehrinde bulunan teknemize ulaşmak üzere düşüyorum yollara.

ho chi minh mekong_deltasi

Ho Chi Minh’den kalkan otobüsle, nehre gelip bu tekneler ile geziye çıkıyorum

Bir sürü köy, onlarca nehir ve daha nicesini gördükten sonra, sonunda teknenin olduğu bölgeye ulaşıyorum.

Burası, artık Mekong nehrinin Güney Çin Denizi’ne döküldüğü bölge. Tenekeden yapılan derme çatma evler, sessiz köyler, güler yüzlü insanların yaşadığı bir coğrafya.

Bu köylerde, pek teknoloji yok. Eskiden hayat tabiki daha zormuş ama şimdi de pek kolay olduğunu söyleyemem.

Buralarda, köylü ablalar özellikle kokonattan tatlılar, yağlar yapıp;  turistlere satıyorlar. Hepsi öyle güler yüzlü ve içten ki.

ho_chi_minh_mekong_nehri

Ziyaret ettiğim köylerdeki ablalar. Çoğu şeyi elleri ile üretiyorlar ve kokonat olmazsa olmazları

Mesela bu samimiyet ve sıcak kanlılık konusunda, ben Vietnamlıları, Taylandlılara göre daha çok sevdim. Çünkü Tayland’ta her şey ticari ve turistik olmuş.

Bu arada bu gezide bahsettiğim fiyata öğle yemeği, gittiğimiz yerlerde çay ikramı da dahil. Yani gayet makul bir rakam.

Bu nehir, sırasıyla Çin’den başlıyor, sonra Laos ve Tayland’ı geçip, Kamboçya’dan Vietnam’a geliyor. Sonra da denize dökülüyor.

Zaten gezinin en güzel yanı; bütün gününüzü tekne ile köyleri gezerek, o insanların yaşamlarına tanık olarak geçirebilmeniz. Muhabbet edip, anlaşmaya çalışmanız. Ama en güzeli, gözlerinizin içine bakıp, gülümseyen Vietnamlıların sıcak kanlılığı…

Bu arada bazen küçük sandallara binip, çay içmeye ve alış veriş yapmaya köylere götürüyorlar. Bu kısmı da inanılmaz keyifli.

vietnam_ho_chi_minh_mekong_nehri

Mekong Nehri gezisi olmazsa olmaz

O yüzden bana göre Ho Chi Minh’de mutlaka yapılması gereken turlardan birisi Mekong Deltası gezisi.

Bu arada ben, tüm gün boyunca gezdikten sonra, akşam üstü Ho Chi Minh’e dönüp, ertesi gün de hızlıca, şehir merkezinde gezilecek yerlere uğruyorum.

3.3 Saigon Notre Dame Bazilikası

Ho Chi Minh’de gezilecek yer sayısı bence pek fazla değil ve hatta öyle olmazsa olmaz görülecek yerler de yok.

Ama gelmişken görülmesi gereken yerlere de uğrayayım diyorum. Onlardan ilki, Saigon Notre Dame Katedrali

Eskiden Fransızlar, Vietnam’ı sömürmüşlerdi dedim ya. İşte geride de, böyle yapılar bırakmışlar. Bir tanesi de 1880’li yıllardan yapılan bu Bazilika.

3.4 Saigon Merkez Postanesi

Hemen Katedralin yanıbaşında bulunan Merkez Postanesi de önemli yerlerden birisi. Fransızlar tarafından 1891 yılında inşa edilmiş. Hatta mimarı Gustave Eiffel’miş. Şu Eyfel Kulesi’nin mimarı olan Gustave.

saigon_ho_chi_minh_geceleri

Ho Chi Minh geceleri böyle kalabalık caddelere ev sahipliği yapıyor

Mimari olarak çok güzeldir ama benzerlerini zaten bir çok ülkede görebiliyorsunuz. Yani beni “Vovvv. Adamlar yapmış be.” diyecek şekilde etkilemedi. Bu arada bu postane hala aktif olarak hizmet veriyor.

3.5 Opera Binası

Bu arada, hemen biraz ileri de de meşhur Opera Binası var. Benim zamanım yetseydi, bir etkinliğe katılmak isterdim. O yüzden sizin zamanınız olursa mutlaka denk getirin derim.

Bu arada Hanoi yazılarımda bahsetmiştim. Vietnam’da meşhur bir su kukla gösterisi oluyor. Bir çok şehirde de düzenleniyor.

İşte bunlardan bir tanesi de Ho Chi Minh’de bulunuyor. Zamanınız kalırsa “The Golden Dragon Water Puppet Theater”da bu gösteriyi izleyebilirsiniz.

3.6 Ben Thanh Market

Vietnamlara kadar gelipte yerel bir markete uğramadan olmaz diyorum ve Ho Chi Minh’in kalbinde bulunan bu pazara gidiyorum.

El yapımı ürünlerden tutun da, uluslararası markalara kadar bir çok hediyeyi buradan alabiliyorsunuz. Özellikle hanımlar burayı seveceklerdir.

ho chi minh alisveris

Ho Chi Minh alışveriş konusunda da çok zengin bir şehir

Vietnam’da hediyelik eşya arıyorsanız ve artık dönüş yolundaysanız, buraya uğramanızı ve alışveriş yapmanızı öneririm. Böylece ülkeyi gezerken yük etmemiş olursunuz. Merak etmeyin, her yerde satın alacak bir hediye bulabiliyorsunuz Vietnam’da. Çok renkli bir ülke çünkü.

3.7 Savaş Kalıntıları Müzesi

Ho Chi Minh’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında aslında bu müze : War Remmants Museum geliyor.

Müzede, Vietnam-ABD savaşın izlerini görebileceğiniz fotoğraflara ve daha nicesine şahit olabiliyorsunuz ama insanın kanını donduran cinsten.

 • Giriş ücreti : 15.000 Dong
 • Adres : 28 Võ Văn Tần, Phường 6, Quận 3, Hồ Chí Minh 700000, Vietnam

3.8 Nguyen Hue City of Walking

Akşam olunca, şehrin tam kalbine gidiyorum. Gökdelenlerin arasında, rengarenk ışıklar ve su parkları eşliğinde trafiğe kapalı olan bu caddeyi geziyorum.

Burada restoranlar, alışveriş mağazaları, cafeler ve daha nicesini görebiliyorsunuz. Özellikle geceleri, Ho Chi Minh’deki en canlı yerlerden birisi burası. Restoranlar demişken, şimdi de size biraz Ho Chi Min’de ne yenir ondan bahsetmek istiyorum.

4. Ho Chi Minh Restoranları

Ho Chi Minh’de asla aç kalınmıyor. Binlerce restoran, bir o kadar da kafe ve bar bulunuyor. Sokak mutfağından bahsetmiyorum bile. Gerçi mutlaka Vietnam Yemekleri yazımı da bir önceden okuyun ki, böylece ülkenin mutfağı konusunda da önden bilgili bir şekilde plan yapabilirsiniz.

vietnam_ne_yenir_vietnam_yemekleri

Vietnam’da ne yenir : En güzel vietnam yemekleri arasında gördüğüm

Ho Chi Minh’de yeme içme ucuz değil. Burger King’de menüler bile 120.000 Dong civarında. Yani yaklaşık 5-6 dolar.

O yüzden, gelmişken nerede ne yenir diyenler için, şöyle bir liste hazırladım :

 • Snake 69 Ca Mau Restaurant : Burada yılan yiyebiliyorsunuz. Şaka değil, gerçekten de bir çok yılanın kızartmasıydı, çorbasıydı hepsi bu restoranda satılıyor.
 • Air 360 Sky Lounge : Şehirdeki kaliteli mekanlardan birisi. Zaten 24. katta bulunduğu için, tüm şehir ayaklarınızın altında. İster yemek isterseniz bir şeyler içmek için uğranılası bir yer ama biraz pahalı. İçecekler 200.000 Dong civarında.
 • The View Rooftop Bar : Vien Walking Street’e yakın olan güzel bir roof top bar. Kokteylleri güzel. Fiyatları 150.000 Dong civarında.
 • Pizza 4 P’s : Burası pizza konusunda Vietnam’ın en en en iyi restoranı ve fiyatları da gayet iyi. Ülkede bir çok şehirde şubesi bulunuyor. Bence mutlaka uğrayın.

Bu Vien demişken : Ho Chi Minh’de gece hayatının kalbi diyebilirim. Publar, barlar, gece kulüpleri genelde bu bölgede.

Buranın Walking streeti aslında. Ama çok kalabalık. Tüm pub ve barlar burda bulunuyor. Gece hayatı için adresiniz bu bölge olabilir.

Pek tabiki daha kaliteli bölgeler de var ama ben deneyimlemedim. Bu bölge bana yetmişti.

5. Ho Chi Minh’de Alışveriş

Ho Chi Minh tam bir alışveriş cenneti. Elektronik, hediyelik eşyalar, tütsüler, şapkalar. Hem yerel, hemde uluslararası tüm markaları Saigon’da bulabiliyorsunuz.

Size küçük bir uyarıda bulunmak istiyorum : Vietnam özellikle çakma markalar ile de nam salmış bir yer. North Face gibi global markaların ürünlerini satan bir sürü dükkan görebilirsiniz. Üzerinde de “Made in Vietnam” yani “Vietnam Üretimi” yazabilir.

vietnam-alisveris

Vietnam’da şu üçgen konik şapkalar çok meşhur

Ama bilin ki, bunların çoğu çakma. Evet Vietnam’da üretiliyor ama orjinal değiller. Bu durum Vietnam’da çok sık görülebiliyor ve bu şekilde sanki orjinalmiş gibi turistlere yalan söylüyorlar. Zaten fiyatından anlarsınız. 100 TL’ye orjinal olmadığını farkedebilirsiniz. Ama karar sizin tabi.

Bu arada Ho Chi Minh’de alışveriş konusunda 2 yer önerebilirim : Saigon Centre ve Vincom Center.

Bu mağazalarda da aradığınız çoğu şeye ulaşabilirsiniz. Eğer yerel bir pazar olsun derseniz, o halde adresiniz Ben Thanh Pazarı olsun ama her daim pazarlık yapmayı unutmayın. Burada da aradığınız çoğu şeyi bulabiliyorsunuz.

Bambulardan yapılan eşyalar, kıyafetler, fenerler, meşhur üçgen şapkalar, el yapımı hediyelik eşyalar ve daha nicesi

6. Ho Chi Minh’de Ulaşım

Bizde nasıl Uber biliniyorsa; Vietnam’da da Grab uygulaması çok yaygın.

Taksi (Grab uygulaması) ile bir çok yere ulaşım 50.000 Dong civarında tutuyor. İnanın en en en basit yol bu.

Mesela, Hava limanına ulaşım 130.000 Dong civarında ve sadece 20 dakikada ulaşılıyor. Benim Ho Chi Minh’de ulaşım konusunda en çok kullandığım uygulama Grab oldu.

7. Ho Chi Minh Nerede Kalınır & Otel Önerileri

Ho Chi Minh’de gecelik 5 dolara da, 500 dolara da konaklayacak bir çok tesis bulunuyor. Hepsini tek tek listeledim. İncelemek için tıklayın.

Ama yine de her bütçeye göre 3 farklı otel önerisi yapmak istedim. Aşağıdaki otellerin isimlerine tıklayarak tek tek inceleyebilirsiniz.

Ho Chi Minh’de hostel önerilerim

 • Saigon Fantastic Hostel : Gecelik 3 dolara 8 kişilik yatakhanelerde konaklayabilirsiniz. Puanı da 9.2.
 • The Joy Hostel : Oldukça merkezi bir konumda bulunuyor ve puanı 9.4. Gecelik tek kişilik yatak fiyatı 5 dolar.

Ho Chi Minh’de orta halli otel önerilerim

Ho Chi Minh’de lüks otel önerilerim

Ho Chi Minh’de inanılmaz güzel tesisler var ve fiyatları aslında pekte pahalı değil. Zaten BURADA görebilir ve tek tek inceleyebilirsiniz.

Mesela benim dikkatimi çekenler :

 • Silverland Yen Hotel : 9.2 puanı var. Gecelik 2 kişi konaklama 100 dolar civarında. Çatı katındaki havuz manzarası harika.
 • Park Hyatt Saigon : Park Hyatt kalitesi zaten dünyanın her yerinde aynı sayılır. Şehrin en iyi otellerinden birisi. Gecelik 2 kişi konaklama 223 dolardan başlıyor. Özellikle çiftler bir incelemenizi öneririm.
 • The Reverie Saigon Residential Suites : Ho Chi Minh’in en iyi tesislerinden birisi. 9.7 puanı var. Konum olarak da şehrin tam merkezinde sayılır. Suite odaları var ve gecelik 2 kişi 330 dolardan başlıyor.

Tüm otellerin listesine ŞU LİNKTEN ulaşabilirsiniz.

8. Ho Chi Minh Gece Hayatı

Ho Chi Minh gece hayatı beklenenden daha canlı. Özellikle rooftop barlar yani çatılarda hizmet veren barlar çok popüler.

Bir çok mekan Ben Thanh bölgesinde yer alıyor. Özellikle Bui Vien diye bir cadde var. Onlarca bar ve pub, hatta gece kulübü burada bulunuyor. Zaten bu bölge, özellikle Backpacker yani Sırt çantalılar bölgesi olarak biliniyor.

ho chi minh gece hayatı

Ho Chi Minh gece hayatı : Bu Vien caddesi her daim böyle hareketli ama kalabalık

Benim size önerebileceğim yerler ise şu mekanlar :

 • The View Rooftop Bar : Bir şeyler içip, şehir manzarasını izlemek için
 • Chill Skybar : En meşhur roof top barlardan birisi. Restoranı da oldukça güzel. Ayrıca yine çatı katında yer alıyor. Bu yüzden manzarası keyifli.
 • Air 360 Sky Lounge : En güzel barlardan birisi. Bu arada şehrin en lüks mekanlarından. Burası da hem yemek yemek, hem de bir şeyler içmek için ideal.
 • Lush : Burası ise bir gece kulübü. Özellikle parti yapmak isterseniz listenizde olsun.
 • Republic Club Ho Chi Minh City : Saigon’un en kaliteli mekanlarından birisi. Giriş ücreti 200.000 Dong civarında ama 1 içki ücretsiz.

Ayrıca Saigon’da kumarhaneler de bulunuyor. Vietnam’da kumarhaneler serbest diye biliyorum. Bununla beraber, geceleri sizi çekmeye çalışan taksiciler v.s. olursa uzak durun derim. Güvenliği her daim elden bırakmamanızı öneririm.

Aşağıdaki Yazılarımı Okumadan Vietnam Gezi Planı Yapmayın

Ho Chi Minh yani Saigon, gezilecek yerleri, görülmesi gereken tarihi noktaları ve çılgın gece hayatı ile Vietnam‘da güzel duraklardan bir tanesi. Ben elimden geldikçe bu güzel şehri anlatmaya çalıştım ama sorularınız varsa, aşağıda yorum kısmına mutlaka yazın. Hatta sosyal medya hesaplarımdan takip ederek de, bana ulaşabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

 1. Müge
  • Deniz Pehlivan
 2. Can
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.