Hue Gezi Rehberi

Hue, Vietnam‘da gezilecek yerler konusunda Ha Long Körfezi, Hanoi veya Ho Chi Minh kadar meşhur bir yer değil. Doğrusu, ben de Vietnam’a gelmeden önce pek listeme almamıştım burayı. Ama Ninh Binh gezimden sonra, internette okuduğum çoğu yabancı blogda adını bir kaç kez görünce, dedim gelmişken Hue’yi de gezeyim. 1 gece konakladığım Hue hakkında, belki de Türkiye’nin en kapsamlı gezi rehberini size de rehber olması için aşağıda anlattım.

1. Hue Nerede & Nasıl Gidilir ?

Ninh Binh’den akşam üstü kalkan trenle, Vietnam’ın artık güneyine inmeye başladım. Bir sonraki durağım Hue oldu.

Hue, aşağıdaki haritada da göreceğiniz üzere, Vietnam’ın ortasında kalıyor. Özellikle gezi rotasında “Da Nang ve “Hoian” gibi yerleri zaten bulundurmuşsanız, bence 1 gece kalınabilir Hue’de de.

Bu arada Hue’ye gelirken: Ninh Binh’den Hue’ye otobüs de, tren de vardı. Ama ben treni seçtim.

hue nerede nasil gidilir hairtasi

Hue Nerede Harita Konumu diyenlere : Vietnam’ın tam ortasında

Ninh Binh-Hue arası trenle 12 saat sürdü. Trenlerde restoran var. Yemek zengin. Akşam 10’dan sonra kapanıyor. Tuvaletler pek temiz değil.

Bu arada mutlaka, yola çıkmadan önce online bilet almak lazım. Çünkü yer kalmıyor. Kalanlar da yataklı vagon değil, hep normal vagon. Benden tavsiye, gitmeden önce ŞU SİTEDEN online biletinizi almış olun. (Fiyatlar genelde 400.000 Dong civarındaydı.)

Pek tabiki, Vietnam’da olmazsa olmaz yataklı otobüslerle de her yerden Hue’ye gelebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim websiteden otobüs bileti de alabilirsiniz. Bu arada, Vietnam’da 1 dolar 23.500 Vietnam Dong’u.

Vietnam’a gelmeden önce : Eğer uçakla gelecekseniz, Uçak Bileti yazımdan yararlanarak Vietnam şehirlerine bilet alın.

hue vietnam_ulasim_trenler

Vietnam’da ulaşımı bu trenlerle yaptım. Hue’den bu trenlerle ayrıldım

Hue, sevimli bir şehir. Ve yine turistik. Eski bir Başkent. Sokakları, kanalları ve parkları ile görülmesi gereken güzel yerler var. Özellikle Parfüm Nehri boyunca yem yeşil ağaçların altında yürümek çok keyifli.

Hue-Da Nang arası 95 km. Hue’ye geldikten sonra Da Nang’a geçin derim.

Vietnam’ın orta kısmında yer aldığı için, buraya kadar gelmişken Da Nang ve Hoi An gibi yerlere de gitmesi kolay. Zaten bir sonraki rotamda, onlardan da bahsedeceğim. Merak etmeyin.

 • Hue’deki otobüs terminali adresi : FJ24+69 Hue, Thành phố Huế, Thừa Thiên – Huế, Vietnam
 • Hue’deki tren garı adresi : FH4H+H6 Hue, Thành phố Huế, Thừa Thiên – Huế, Vietnam

Ben, Hue’den sonra otobüsle Da Nang’a geçtim ve yolculuk yaklaşık 3 saat sürdü. Yollar oldukça iyiydi ama otobüsler ne yazık ki kötüydü.

hue_gezilecek_yerler

Hue Gezilecek Yerler için 1 gün yeterli olur.

Otobüsle bu yolculuk kişi başı 60.000 Dong. Ama inanın bana, Vietnam’da yaptığım en güzel kara yolcuğu bu rotadaki oldu.

Dağ, deniz ve pirinç tarlalarını izleyerek, bir hayalin peşinde düştüm yollara. O detayları da, Da Nang yazımda uzunca anlatırım.

Hue’de gecelik 5 dolara konaklayacak yerleri listeledim. Mutlaka inceleyin. Görmek için tıklayın

2. Hue Gezilecek Yerler

Hue’yi de gezmek için en güzel yol motor kiralamak. Şehirde 1 günlük motor kiraları 120.000 Dong civarında ve bir çok yerde rent a car ofisleri bulabiliyorsunuz.

Bu arada, bu şehirde motor kiralarken ehliyeti mutlaka görmek istiyorlar. Ehliyetiniz yoksa motor kiralamak yasak.

Hue’de gezilecek çoğu yer, şehir vakti zamanında Nguyen Hanedanlığı’nın başkenti olduğu için, tarih kokan saraylar, krallardan kalan mezarlar, Parfüm Nehri boyunca görülmesi gereken yemyeşil parklar.

hue_gezisi

Hue gezisi hakkında aradığınız her şey

Hue’de Özet Olarak Gezilecek Yerler ise :

 • Hue İmperial City
 • Thien Mu Pagoda
 • Thuy Tien Gölü
 • Gia Long Anıtı
 • Thuan An

Şimdi ben size Hue’de sırasıyla gördüğüm yerleri tek tek anlatacağım. İlk durağımız, Hue İmparatorluk Şehri.

2.1 Hue İmperial City

fly insta fly insta

Sabah motoru kiraladıktan sonra, artık güne başlayayım diyorum. İlk durağım, zaten Hue’nin olmazsa olmazı İmparatorluk Şehri anlamına gelen İmperial City.

Her kralın olduğu gibi, buraların da kralının kendine has böyle kocaman şehri olmuş. 1805-1832 yılları arasında, Nguyen İmparatorluğu özellikle bu kaleyi yaptırıp, bölgede söz sahibi olmuş.

Şehrin tam ortasından geçen Parfüm Nehri’nin hemen yanında bu meşhur kalemi desem şehir mi desem bilemediğim tarihi bölge bulunuyor.

Avluları, odaları, bahçeleri ve daha nicesi ile, sadece Kraliyet Ailesine ait bu yer, Pekin’deki Yasak Şehir gibi özelmiş. Buraya Mor Yasak Şehir deniyormuş.

hue gezisi

Hue gezisi yapacaklara öneriler

Bu arada, ben bu kaleyi gezerken, çoğu yapının ve sergilenen eserlerin kırık dökük olduğunu farkettim. Sonradan öğrendim ki, Vietnam-ABD Savaşı’na hasar görmüş.

Sarayı gezmek için yaklaşık 1 saat yeterli oluyor. Ben de 1-2 saat odaları gezdikten sonra, Hue’yi keşfetmeye devam ediyorum.

 • Giriş 150.000 Dong
 • Adres : FHFG+H6 Hue, Thành phố Huế, Thừa Thiên – Huế, Vietnam

Konakladığımız otel BURASIYDI. Gecelik 2 kişi 9 Euro fiyatı vardı.

2.2 Thien Mu Pagoda

Kaleden çıktıktan sonra, hemen 10 dakika ilerideki bu pagodaya gidiyorum. 7 katlı bu pagoda, Vietnam’ın en yüksek pagodası olarak biliniyor.

Aynı zamanda Bayan Pagodası olarak da biliniyor. Özellikle akşam üstü fotoğraf çekmek için bulunduğu konuma efsane.

Thien Mu Pagoda

Thien Mu Pagoda : Hue gezilecek yerler listemizde olmazsa olmaz

Bu pagodada çok özel bir araba göreceksiniz. 1960 yıllarda, baskılara tepki olması adına, kendini Saigon’da yakan rahibin arabası burada sergileniyor. Hemen tapınağın arka tarafında yer alıyor. Görmeden ayrılmayın derim.

 • Giriş ücretsiz
 • Adres : FG3V+7W Hue, Thành phố Huế, Thừa Thiên – Huế, Vietnam

2.3 Thuy Tien Lake

fly insta fly insta

Son yıllarda Instagram’ın hayatımıza girmesiyle beraber, her şeyimiz bir gösteriş oldu. Şehirlerimiz, yemeklerimiz, gerçek olmayan güzellikteki tüm değerlerimiz, Instagram ile vitrinlerimize konmaya başlandı.

İşte Hue’de de benzerini yapmışlar. Önceleri bir Su Parkı’ymış burası. Sonradan kapatılmış. Günümüzde de, herkesin Instagram fotoğrafı çektiği bir yer olmuş.

Ben de atladım motora, burayı görmeye gittim. Şehir merkezinden yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunan bu park, yemyeşil bir ormanlık arazide bulunuyor. Ortada kocaman bir göl.

vietnam vizesi nasıl alınır

Thuy Tien Gölündeki eski terkedilmiş su parkı

Gölün ilerisinde, ejderha şeklinde bir bina var. Zamanında ne için kullanılıyordu bilmiyorum.

İşte sırf bunu fotoğraflamak için geliyorum. Doğrusu pek bir olayı yok. Ama motorla buraya gelirken içinden geçilen köyler için bile değer !

 • Giriş : 50.000 Dong
 • Adres : CH5H+5C Hương Thủy, Thừa Thiên – Huế, Vietnam

2.4 Gia Long Tomb & İmparatorluk Mezarları

Hue’yi gezerken kombin bir bilet göreceksiniz. Bu bilet ile en önemli yerlere giriş yapabiliyorsunuz. Fiyatı da 280.000 Dong

İşte bu önemli yerlerden bir tanesi de, o eski şaşalı dönemin kralı Gia Long için yapılan mezarlar.

Aslında sadece Kralın değil, ailesinin ve akrabalarının da mezarları bulunuyor. Eğer tek giriş bileti almak isterseniz, fiyatı 100.000 Dong.

imparatorluk mezarlari

İmparatorluk mezarlari : Hue

Ben bu mezarın olduğu yere kadar gittim. Yani pek bir olayını göremedim. Öyle “Adamlar yapmış.” şaşkınlığı yaşamıyorsunuz. Ama Parfüm nehri motor ile gezerek farklı yerler görmek isterseniz, bir uğrayabilirsiniz.

 • Giriş : 100.000 Dong
 • Adres : 9H6W+PP Hương Trà, Thừa Thiên – Huế

2.5 Thuan An

Burası, Güney Çin denizi kıyısında bir kasaba. Hue’den 12.3 km uzakta. Benim listemdeydi ama zamanım yetmediği için gidemedim.

Eğer sizin vaktiniz olursa mutlaka öneririm. Günübirlik gezmek için gidenleri görmüştüm. Diyorum ya Vietnam için 2 hafta hiç yetmedi. Keşke 1 ayım olsaydı…

3. Hue Yeme İçme

Hue’de yeme içme konusunda yüzlerce restoran bulunuyor. Gece hayatı fena değil. Yani, Vietnam şartlarına göre.

Ben şehirde 3-4 restoran deneyimledim ama kendimce beğendiklerimi sırasıyla anlatayım.

Elegant Restoran : Hue’de sürekli uğradığımız bir restoran oldu. Fiyatlar da orta halliydi. Pizza 120.000, tavuk çorbası 40.000, karpuz suyu 40.000’idi. Özellikle karpuz suları harika. Özellikle sabah kahvaltılarında tavuk çorbası da gayet iyi gidiyor.

hue_yeme_icme

Hue yemek konusunda çok alternatifi olan bir yer. Elegant restoranda, sabahları tavuk suyu çorba mis gibi.

One for the road : Burası da daha çok kokteylleri ile ön plana çıkıyor. Hamburgerleri ve aperatif yemekleri de iyi.

Madam Thu Restoran : Vietnam yemekleri, Vejeteryan mutfağı ile ön plana çıkan restoran. Fiyatları da orta halli.

Hue’de gecelik 5 dolara konaklayacak yerleri listeledim. Mutlaka inceleyin. Görmek için tıklayın

4. Hue Gece Hayatı

Hue’deki gece hayatı konusunda bir çok bar ve pub göreceksiniz. Benim gördüğüm bir kaç mekandan da bahsedeyim :

Asta Bar en büyük clublardan ama ben müzikleri beğenmedim. Genelde yerel halk ve turistler takılıyorlar. Girişte para almıyorlar ama kokteyller 300-400.000 Dong.

Brown Eyes Club daha güzel. Özellikle bahçesi ve kokteylleri gayet keyifli.

Çoğu Bar ve Pub, Pham Ngu Lao caddesinde ve bölgesinde bulunuyor.

5. Hue’de Alışveriş

Hue’de alışveriş konusunda geleneksel kıyafetlerden tutun da, elektronik eşyalara kadar ne ararsanız bulabiliyorsunuz.

Mesela elektronik eşya almak isterseniz : Mobile World Supermarket, Co.Phi Long İnformatics Techlnology gibi mağazalarda ne ararsanız bulabilirsiniz.

Aşağıdaki videomda Vietnam’daki fiyatları görebilirsiniz.

Eğer yerel pazarları gezmek isterseniz : Nehir kenarında akşamları kurulan Hue Gece Pazarı, ayrıca büyük bir mağaza olan Dong Ba Market’a da uğrayabilirsiniz. Fiyatlar genelde orta halli. Ama her daim pazarlık yapın.

6. Hue’ye Ne Zaman Gidilir

Hue’ye gitmek için en güzel zaman ocak-mayıs dönemi olarak biliniyor. Yaz mevsiminde hava her daim nemli ve sıcak olduğu için, özellikle gündüz gezmesi zor.

Ama benim yaptığım gibi şubat ve mart aylarında giderseniz, hava şartları gezmek için daha uygun diye düşünüyorum.

Vietnam Gezisi Yapmadan Önce Aşağıdaki Yazılarımı Okuyun

Hue, küçücük bir kasaba olsa da, Vietnam‘da uğranıp 1-2 gün dinlenilesi yerlerden birisi bence. Gezilecek sevimli merkezi ve motorla keşfedilesi köyleri var. Aşağıda yorum kısmından sorularınızı sorabilir; sosyal medya hesaplarından beni takip ederek aklınızdakileri danışabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

3 Yorum

 1. Ankara Gezginleri
  • Deniz Pehlivan
 2. Aysegul

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.