Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

Vietnam’a bir çok kez gitmek istemiştim. Tayland, Kamboçya gibi ülkelere kadar gelip, şu Vietnam Vize Durumundan dolayı da hep Vietnam gezimi ertelemiştim. Ta ki bu yıla kadar. Türkiye’de olmama rağmen, internette dolaşırken, kolayca Vietnam vizesi alınabildiğini görünce, Vietnam’da bulduğum ve sahibi Türk olan Vietnam Rehberi adlı acenteye mail attım (iletişim bilgilerini aşağıda belirttim). Acente sahibi Türk olduğundan Türkçe konuşarak kolayca iletişime geçebildim. 1 haftada Vietnam vize onayım çıktı. Vize onayım diyorum, çünkü Vietnam vizeniz, ülkeye girerken bu onay mektubunu teslim ettikten sonra pasaportunuza işleniyor. Yani Türkiye’de iken Vietnam vizesi pasaportunuza işlenmiyor. İşte bu yazımda, Vietnam vizesi nasıl alınır, Vietnam vize evrakları ve ücreti konusunda, hatta Vietnam’a inince yaşadıklarımı ve izlediğim süreçleri tek tek aşağıda anlatacağım.

1. Vietnam Vizesi Kimler İçin Geçerli ?

Vietnam vizesi, sadece bordo pasaportu olan T.C. vatandaşları için geçerli. Ve ne yazık ki, vize maksimum 28 gün kalışlı olarak veriliyor. Eğer daha uzun kalmak isterseniz, tekrardan vize alıp, ülkeye giriş-çıkış yapmanız gerekiyor.

Bu arada Vietnam yeşil pasaporta vize istemeyen bir ülke. Yani :

Yeşil ve gri pasaportu olanlar 90 güne kadar vize almadan Vietnam’a gidebiliyor.

Bu arada neden Vietnam bizden vize istiyor biliyor musunuz ?

Daha önceden giden Türkler, bir çok kez suç işlemişler. O zamanlar vize yokmuş. Devlet bunu farketmiş ve bu yüzden biz T.C. vatandaşlarından vize istemeye karar vermiş.

2. Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ? Vize Süreci !

Tatil Dükkanı

Vietnam, Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşlarına, aslında Vietnam Kapı Vizesi (Visa Upon Arrival ismi) veriyor. Bunu baştan belirteyim.

Yani konsolosluğa gitmek gibi bir durum yok. Bize bir “Varışta Alınacak Vize” evrakı gönderiyorlar ve o evrakla, hava limanlarına indikten sonra vizenizi alabiliyoruz.

vietnam vizesi nasıl alınır

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır : Vietnam vize ister mi ? Tüm önerilerimi yazdım

Peki bu süreç nasıl işliyor, gelin sırasıyla tek tek anlatayım :

Vietnam vizesini almanın en en en kolay yolu şu şekilde :

Vietnam’da bir acente buldum. Adı Vietnam Rehberi. (Aşağıda bilgilerini görebilirsiniz.)

Bu acenteye mail attım. Anında bana mail ile geri dönüş yaptılar. Gerekli olan evrakları istediler.

Aşağıda vietnam vize evrakları listesini göreceksiniz.

Daha sonra, Vietnam vize başvurusu ücretini istediler.

Vize için 2 alternatif var. Tek giriş ve çok giriş diye. Vietnam Vizesi 2019 Fiyatları da şu şekilde :

  • Tek girişli Vietnam vize ücreti için 80 Dolar
  • Çok girişli Vietnam vize ücreti için 100 Dolar istediler

Benim işimi tek girişli Vietnam vizesi görüyordu. Eğer Vietnam’a birden çok kez giriş yapacaksanız, o halde çoklu Vietnam vizesi başvurusu yapın.

Vietnam vize istiyor mu

Vietnam vize istiyor mu : Vietnam vizesi nasıl alınır ?

Bu arada, bu şekilde yaparsanız, vize maliyeti Türkiye’deki bir çok acenteden daha uygun diye biliyorum. İnternetten aratınca Türkiye’deki acentelerin Vietnam vizesi için istedikleri rakamları görebilirsiniz.

Şimdi. Vize evraklarını gönderdikten veya firmanın websitesi üzerinde bulunan vize başvuru formunu doldurduktan sonra size vizeniz işleme alınmıştır diye bir onay maili yolluyorlar veya telefon yoluyla iletişime geçiyorlar.

Daha sonra, 7-8 gün geçtikten sonra, size vizenizin çıktığına dair bir belge gönderiyorlar. O belge ile ülkeye giriş yapıp, vizenizi pasaportunuza işletiyorsunuz. O kısmı da aşağıda anlattım.

Bu mailde bir bağlantı linki oluyor. Ona tıklayıp, kredi kartınız ile ödemenizi yapabiliyorsunuz. Bunun da, %3’lük bir banka komisyonu oluyor.

Yani tek giriş vize ücreti olarak totalde 82 Dolar’a; çok girişli Vietnam Vizesi ise 103 Dolar’a falan geliyor. Ödemeyi vize onay mektubunu aldıktan sonra yaptığınız için içiniz rahat oluyor.

Bu arada Vietnam’daki Acente Bilgileri

Bu arada Vietnam’daki Acente Bilgileri

3. Vietnam Vize Evrakları

Yukarıda aslında Vietnam vize sürecini anlattım. Yani hangi şirketten başvuracağınızı ve sizden özet olarak neler istediklerinden bahsettim.

Vietnam vize evrakları inanın 10 dakikada toplanır. Vietnam vize evrakları neler mi ?

  • Pasaportunuzun ilk 2 sayfasının fotokopisi
  • Gidiş-dönüş uçak bileti (Rezervasyon da olur. Vize çıkmadan önce, satın alınmış bilet istemiyorlar. Uçak Bileti yazımdaki sitelere bir göz atın. Yardımcı olur. )
  • Otel rezervasyonları : (Buradan, iptal edilebilir otelleri seçip, rezervasyon yapabilirsiniz. Vizeniz çıktıktan sonra, otelleri iptal edebilirsiniz. Eğer gerçekten o tarihlerde, o otellere gidecekseniz iptal etmeseniz de olur. Zaten vize mutlaka çıkacaktır.)

4. Vietnam Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Yukarıdaki gibi tüm süreçleri takip ederseniz, 7-9 gün içerisinde Vietnam vizesi çıkıyor. Vize derken, vize onay dökümanı, mail ile size gönderiliyor. (Picking up visa upon arrival belgesi aslında : Yani varışta alınacak vize demek.)

Aşağıdaki fotoğrafta, Vietnam’a girerken kullanacağınız ve size mail yolu ile gelecek olan Vietnam vize onay dökümanını görebilirsiniz.

vietnam_vizesi_nasil_alinir_vize

Vietnam vizesi başvurunuz onaylandıktan sonra bu evrakla Vietnam’daki hava limanından pasaportunuza vizeyi işleyecekler

Ama mesela aceleniz varsa, sanırım isterlerse 3-5 güne de vizeyi çıkartabilirler ama ben bu durumu deneyimlemedim.

Sadece bir kaç yerde okuduğum için, acelesi olanlara not olarak yazmak istedim.

5. Vietnam’a Giriş Yaparken Ekstra Ödeme Durumu

Şimdi. Vietnam’a giriş yaparken, yukarıdaki evrakla vize masasına gideceksiniz ve bu evrakı teslim edip, pasaportunuza Vietnam vizesini resmen basacaklar. Ama Vietnam’da vizenizi alırken, bir ödeme daha yapmanız lazım. Ayrıca :

Havalimanından vizenizi alırken, yanınızda 2 adet biyometrik fotoğraf bulundurun. Vietnam vize fotoğraf ölçüsü 40X60 mm olmalı

Havalimanında vizenizi pasaportunuza işletmeden önce, aşağıdaki Vietnam vize harç ücretlerini de vize masasına ödemeniz gerekiyor :

  • Tek girişli vize için 25 Dolar
  • Çok girişli vize için 50 dolar

Bu yüzden yanınızda dolar bulundurun derim. Ayrıca;

Vietnam’a hava yolu ile giriş yaparak vizenizi alacaksanız, sadece aşağıdaki 3 hava limanından vizemizi alabiliyoruz :

Kara yolu ile Vietnam’a giriş yaparken bu alınan vize geçerli oluyor mu bilmiyorum. Ben, Laos‘dan uçak ile Vietnam’a geçtiğim için, bu konuda soru sorma gereği duymadım ama yukarıda belirttiğim şirkete selamımı söyleyerek mail atarsanız, yardımcı olacaklardır.

Aşağıdaki Yazılarımı Okumadan Vietnam Gezi Planı Yapmayın Derim

Vietnam vizesi, gördüğünüz gibi Bordo Pasaportu olanlar için bile alması gayet kolay bir vize. Umarım, Vietnam vize istiyor mu diye sorusu olanların sorularını cevaplayabilmişimdir. Yukarıdaki diğer Vietnam gezi yazılarımı da mutlaka okuyun. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip, sorularınızı sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

2 Yorum

  1. Cesur
    • Deniz Pehlivan