Vietnam Nerede : Vietnam Nüfusu – Haritası – Parası Hakkında HER ŞEY

Vietnam, tam 2 hafta boyunca kuzeyinden-güneyine doğru gezdiğim; Hanoi, Ha Long Bay, Hue, Da Nang, Ho Chi Minh City gibi şehirlerinde harika deneyimler yaşadığım ve “Keşke daha önce gelseymişim.” dediğim 75. ülkem oldu. Amerikalılara boyun eğmemiş onurlu halkı, yemyeşil doğası, bedavadan biraz pahalı sokak mutfağı ve daha nicesi ile Vietnam, benim bu coğrafyadaki favori ülkelerimden artık. Özellikle sosyal medya hesaplarımda bolca paylaştığım fotoğraflardan sonra, sizden gelen Vietnam nerede, Vietnam’a nasıl gidilir,  Vietnam Nüfusu, Vietnam para birimi açısından değersiz mi gibi tüm soruları bu Vietnam rehberi yazımda aşağıda toparladım. Bu yazılarımı okuduktan sonra, Vietnam turu yapacak olanlar neredeyse tüm sorulara cevap bulabileceklerdir.

Kısa Kısa Vietnam Hakkında Tüm Bilgiler

Vietnam, ne çok büyük ne de çok küçük bir ülke. Dünyadaki son 5 komünist ülkeden birisi. Ülkede sadece tek parti var. Son yıllarda turizm ile ön plana çıkmaya başladılar. Ama kısa kısa anlatacak olursam :

 • Vietnam’ı 2018 yılında 20 milyona yakın turist, Vietnam’ı ziyaret etti. Vietnam’da turizm, her yıl yaklaşık %20 büyüyor.
 • Vietnam Türkiye arasındaki mesafe 11324 km. Direk uçuş bile yaklaşık 14 saat sürüyor.
 • Vietnam’daki turizm ekonomi katkısı 26 milyar dolar civarında.
 • Para birimleri Vietnam Dong’u. 1 dolar 23.200 Dong ederinde
 • Vietnam’da kişi başı gelir : Yıllık 2.000 dolar seviyelerinde. Yani günlük 6 dolar gibi.
 • Vietnam’da 2 mevsim var genelde : Kuru sezon ve yağmurlu sezon.
 • Vietnam bordo pasaportu olanlardan vize istiyor. Yeşil pasaporta ise vizesiz. Vize alırken acente ile iletişime geçerek vize evrakları tamamlanıp, ödeme yapılarak vize alınabiliyor. Bu konuda kontak olarak : Mail : inbound@focusvietnam.com ve websiteleri : http://focusvietnam.com

Aslında Vietnam ile ilgili anlatacak o kadar çok şey var ki ! Ben şimdi sırasıyla hepsinden tek tek bahsedeceğim :

1. Vietnam Nerede ? Vietnam Haritası : Hangi Kıtada

Vietnam nerede, haritası ve komşu ülkeleri hangisi ? Hatta Vietnam’a kadar gelmişken, başka nereye gidilir. Gelin bu rotalardan bahsedeyim.

Vietnam, up uzun bir ülke. Kuzeyden-güneye doğru yaklaşık 2.500 km uzunluğunda ve “S” şeklinde uzanıyor. Arabayla yola çıksanız, bu rotayı tamamlamanız yaklaşık 2 gününüzü alıyor.

Vietnam, Güney Çin denizini tamamen gören kıyıları ile her daim yemyeşil bir Güney Doğu Asya ülkesi. Doğusunda komşusu yok. Sadece kuzey doğusunda, Çin’in en küçük eyaleti Hainan bulunuyor. Güneyde Tayland Körfezi’ne kadar uzanıyor.

vietnam_nerede_haritasi_nufusu

Vietnam Nerede : Vietnam Çin’in güneyinde, Laos ve Kamboçya’nın batısında

Vietnam’ın kuzeyinde Çin; batısında ise Kamboçya ve Laos  ülkeleri bulunuyor. Ülkenin batısında ise komşusu yok. Yukarıdaki Vietnam haritasından zaten görebilirsiniz.

Bu arada, haritada gördüğünüz üzre, Tayland, Kamboçya, Laos, Malezya, Singapur, Çin hatta Filipinler gibi ülkelere gelirseniz ve zamanınız varsa, mutlaka Vietnam’a da rahatça ulaşabilirsiniz. Zaten bu konuda, aşağıda bilgiler vermeye devam edeceğim.

2. Vietnam’a Nasıl Gidilir ?

Vietnam’a nasıl gidilir derseniz, aslında bu kısmı çok ama çok basit. Neden mi ?

Çünkü neredeyse bütün hava yolu şirketleri Vietnam’a uçuş düzenliyor. Aynı zamanda komşu ülkeler Kamboçya, Tayland gibi; direk otobüslerle bile Vietnam’a sizi götürebiliyorlar.

Vietnam’a THY, direk olarak Hanoi ve Ho Chi Minh şehirlerine uçuyor. Ama aynı zamanda :

 • Qatar Hava Yolları
 • Emirates
 • Etihad Hava Yolları
 • Singapur Hava Yolları
 • Tayland Hava Yolları

gibi firmalar da aktarmalı olarak uçuş düzenliyorlar. THY’nin biletleri, diğer hava yolu şirketlerine göre % 30 daha pahalı. Çünkü direk uçuş sağlıyorlar. En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımı okuyup, oradaki arama motorlarından fiyatları görebilirsiniz.

Vietnam’a uçak bileti fiyatları ortalama 900 dolar civarında

Burada, aslında sadece özet olarak Vietnam’a nasıl gidilir kısmını anlattım.

Tüm detaylı ulaşım rehberi önerilerimi görmek için Vietnam’a Nasıl Gidilir yazıma bakabilirsiniz. Orada tren, otobüs ve uçak alternatiflerini görebilirsiniz.

3. Vietnam Nüfusu Ne Kadar ?

Vietnam, yüz ölçümü olarak Türkiye’nin % 42’si kadar bir alanı kaplıyor. Ama Vietnam nüfusu neredeyse 100 milyon. Düşünün hem bizim yarımızdan bile az alanda yaşıyorlar, hem de nüfusları 20 milyon daha fazla.

Bu yüzden, her yerde bir kalabalık ve kaos var. Nüfus yoğunluğu özellikle Hanoi, Da Nang ve Ho Chi Minh gibi şehirlerde çok fazla.

vietnam_ha_long_bay

Vietnam Ha Long Bay : Bence Vietnam’daki en güzel yerlerden : Vietnam nerede , nasıl gidilir

Mesela ;

 • Hanoi Nüfusu : 7.5 milyon
 • Da Nang nüfusu : 1.2 milyon
 • Ho Chi Minh nüfusu : 9 milyon

Bu nüfus rakamlarını görünce belki de size az gelebilir ama Vietnam’daki çoğu şehir sıkışmış bir şekilde.

Bu yüzden arazi az olduğu için, şehirlerde inanılmaz bir nüfus yoğunluğu var. Araba kullanmıyorlar. Çünkü çok pahalı. Bu yüzden insandan çok motor var ülkede.

Söylenenlere göre, 100 milyon nüfuslu ülkede, 50 milyon motor varmış.

4. Vietnam Hava Durumu : Vietnam’a Ne Zaman Gidilir ?

Vietnama’a ne zaman gidilir ? Yukarıda söylediğim gibi Vietnam’da 2 sezon var : Kuru ve yağışlı. Ama hava her daim 17-22 derece civarında oluyor. Bakmayın yağışlı dediğime. Bu coğrafyanın ortak ve yaygın özelliği bu.

Mayıs ayından itibaren yağışlı muson yağmurları dönemi başlıyor ve Kasım ayına kadar devam ediyor. Bu dönemlerde ani yağışlar ve bir anda havanın güneşe kavuşması gayet normal. Ama her daim yanınızda şemsiye ve yağmurluğunuzun olmasını öneririm.

Vietnam’da gecelik 5 Dolara oteller var. İncelemek için Vietnam Otelleri linkinde tıklayın. Mutlaka göz atın !!!

Ben kuru sezonda Vietnam’a gittim. Aylardan şubattı ve hava fıstık gibiydi. Gezmek için gayet uygundu. Bu arada kuru sezon Kasım-Nisan arası olarak biliniyor.

5. Vietnam’da Din Çeşitliliği Nasıl ?

Vietnam’da din konusu, Kamboçya ve Laos’daki gibi yoğun gelmedi bana. Bildiğim kadarıyla, ülkede çok büyük bir Ateist yani inanmayan bir kesim var.

Bu yüzden çoğu tapınak, Laos gibi daha az gelişmiş ülkelerdeki tapınaklara göre daha az kalabalık.

vietnam_nufusu

Vietnam nüfusu 100 milyona yakın. Yaklaşık 50 milyon da motor var

Aradaki farkı daha net görebiliyorsunuz. Vietnam’daki dinler ve inananların nüfusa oranı da şu şekilde :

 • Vietnam Halkı Dini (% 78 Konfüçyanizm ve Taoizm)
 • Budizm (%7.9)
 • Hristiyanlık (%7.5)
 • Katolik ( %6.6)
 • Protestan (%1)

6. Vietnam Pahalı mı ?

Değil. Gerçekten de, Laos veya Tayland’a göre daha uygun. Bunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim.

Yukarıda zaten söylemiştim : İnsanlar 5-6 dolara geçinmeye çalışıyorlar. Bu yüzden her daim uygun bir şeyler bulabiliyorsunuz. Tayland’daki gibi turistleri kazıklamaya çalışmıyorlar.

vietnam pahalı mı vietnam fiyatları

Vietnam pahalı mı? : Vietnam nerede, nasıl gidilir, nüfusu ve vietnam parası hakkında her şey.

Ayrıca;

 • 1 dolara sokak mutfağından yemekler tadabiliyorsunuz
 • 5 dolara bir yerden bir yere otobüsle gidebiliyorsunuz.
 • Lüks olmasın derseniz, 2 dolara hostelde konaklayabiliyorsunuz
 • 1 dolara içecek alabiliyorsunuz. (Restoranda)

Yani gerçekten de, Vietnam’a pahalı demeye dilim varmıyor. Zaten Vietnam Gezisi yazımda bu önerilerimin tamamını detaylıca anlattım. O yazımdan detayları görebilirsiniz.

Bonus. Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

Dış İşleri Bakanlığı‘nın güncel sitesine göre, Vietnam biz T.C. vatandaşlarından vize istiyor ama sadece bordo pasaportu olanlardan.

Yani gri veya yeşil pasaport sahibiyseniz, 90 güne kadar Vietnam vizesi almadan ülkeye giriş yapabilirsiniz. Ama eğer bordo pasaport sahibiyseniz, Vietnam Vizesi Nasıl alınır yazımdan, bu vizenin nasıl alındığını tek tek görebilirsiniz.

Merak etmeyin, Oldukça basit bir süreç. Yukarıdaki yazımda her bir detayı en ince ayrıntısına kadar anlattım.

Aşağıdaki Yazılarımı Okumadan Vietnam Gezi Planı Yapmayın Derim

Vietnam nerede, Vietnam nüfusu, parası ve hava durumu konusunda sorusu olanlar için böyle bir yazı yazmak istemiştim ama oldukça kapsamlı bir şekilde diğer sorularınızı da cevapladım. Zaten yukarıda anlattığım diğer yazıları da mutlaka okuyun.Tüm sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz. Vietnam hakkında başka sorularınız varsa, aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip, sorularınızı sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. erol
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.