Da Nang : Vietnam’ın En Güzel Şehri Da Nang Gezilecek Yerler +10 Öneri

Da Nang, kesinlikle hatta tartışmasız, Vietnam‘ın en güzel yaşanılacak şehri. Deniz kenarında bembeyaz sahillerin olduğu, sanırım Vietnam‘ın Miami’si kıvamında bir yer. Bir tarafta up uzun sahiller öbür yanda yemyeşil tepeler. 2 gün kaldığım Da Nang’da, önce şehir merkezini, ardından ise Ba Na Hills’de bulunan Golden Bridge yani Altın Köprü’yü gezdim. Sonrasında da Hoi An’ın efsane eski şehrini keşfettim. İşte bu yazımda, Da Nang gezisi yapacak olanlar için, harika bir Da Nang gezi rehberi hazırladım.

1. Da Nang Nerede & Nasıl Gidilir ?

Da Nang, Vietnam‘ın tam ortasında bulunuyor. Kuzeyindeki Hanoi‘ye ve güneyindeki Ho Chi Minh city gibi şehirlere mesafe olarak da hemen hemen aynı uzaklıkta.

 • Hanoi’ye : 766 km
 • Ho Chi Minh’e : 964 km
 • Hue’ye : 92 km
 • Hoi An’a : 44 km mesafede bulunuyor.
da_nang nerede_nasil_gidilir_gezilecek_yerler

Da Nang Nerede : Da Nang haritası gördüğünüz gibi Vietnam’ın tam ortasında

Da Nang’a gitmek çok ama çok basit.

Türkiye’den, özellikle Qatar Aktarması ile Da Nang’a ulaşılabiliyor. Henüz Türkiye’den direk uçuş yok. Biletinizi almadan önce, mutlaka Uçak Bileti yazımı okuyun derim.

Bu arada Vietnam’da neredeyse her yerden Da Nang’a uçak, otobüs ve tren bileti bulabilirsiniz.

Ben Hue’den buraya otobüsle geldim. (Hue gezi rehberi yazımı da mutlaka okuyun.) Sonra uçakla Ho Chi Minh’e geçtim.

1 dolar 23.500 Vietnam Dong’u.

Otobüs terminali ve hava limanı adresleri de şunlar :

 • Da Nang Otobüs Terminali : Da Nang Bus Station adresi 201 Tôn Đức Thắng, Hoà Minh, Liên Chiểu, Đà Nẵng 550000, Vietnam
 • Da Nang Uluslararası Hava Limanı : Adresi Hòa Thuận Tây, Hải Châu, Đà Nẵng 550000
da nang _ulasim_vietnam

Hue’den Da Nang’a bu minibüslerle geçtim

Bu arada yine söylüyorum : Vietnam’da bütün bu alternatifleri tek sitede bulup, biletinizi önceden alabilirsiniz. Bunu, mutlaka yapın derim.

Özellikle yoğun dönemlerde bilet bulmak zor oluyor. ŞU SİTEDEN tüm alternatifleri görebilirsiniz.

Da Nang 1800’lü yıllarda kurulmuş ve o zamanlar Fransızlar sömürürmüş

Da Nang nerede nasıl gidilir gördüğümüze göre, artık Da Nang nasıl gezilir gelin onları anlatayım.

2. Da Nang Nasıl Gezilir

Hue’den kalkan otobüsümle, akşam üstü Da Nang’a varıyorum. Şehre gelir gelmez, köşebaşındaki onlarca dev elektronik eşya satan mağaza; sahil bandındaki dev gökdelenler dikkatimi çekiyor.

Da Nang Otel Önerim : Thanh Hoang Chau otelde 2 kişi gecelik 250.000 Dong.

Şehrin tam kalbinden Han Nehri geçiyor ve denize dökülüyor. Nehrin ortasındaki meşhur köprüler, özellikle gece yürümek için biçilmiş kaftan. Peki Da Nang’da nereler gezilir ? Şimdi size onları anlatacağım.

Vietnam vize istiyor mu

Vietnam’ın en güzel yerlerinden birisi Da Nang’daki Ba Na Hills’de bulunan Golden Bridge

Da Nang’ı gezmek için en az 2-3 gün ayırmak lazım. Bu planı, sadece Da Nang merkezi gezmek için değil; 2 milyar dolara mal olduğu söylenen Ba Na Hills’deki Golden Bridge ve kompleksleri görmek, hatta Hoi An’ı da eklemek olarak düşünebilirsiniz.

Ben nasıl bir plan yaptıysam, şimdi size de aynısını aktaracağım. Bu rotanın aynısını veya zıttını yapabilirsiniz.

Ben önce merkezden motor kiralıyorum günlük 130.000 Dong’a.

Da Nang Gezisi yapmadan önce aşağıdaki videomu izlemeden plan YAPMAYIN.

Burada da yine motor kiralayabileceğiniz bir çok dükkan bulabiliyorsunuz normalde. Ama benim gittiğim dönemde Çin yeni yılı kutlandığı için çoğu yer kapalıydı.

Neyse Allahtan bir yer bulabiliyorum ve motora atladığım gibi Da Nang’ı keşfe çıkıyorum.

Bu arada, Da Nang’da en ekonomik yol tabiki motor kiralama ama GRAB uygulaması ile de heryere kolayca uygun rakama gidebiliyorsunuz.

Özellikle hava limanı transferlerinizde kullanın derim. Buraların UBER’i Grab. İnanılmaz yaygın.

3. Da Nang Gezilecek Yerler

Da Nang, gezilecek yerler olarak merkezde pek bir şey vaat etmiyor. Merkez tarafında daha çok plajlar ve pazarlar var. Ama hemen yanıbaşındaki Ba Na Hills’deki Sun World parkı tarifsiz güzel.

Uyarı : Vietnam linkine tıklayarak tüm ülkeye dair önerilerimi de dikkate almadan plan yapmayın.

Ayrıca 40 dakika mesafedeki Hoi An kasabası da efsane. Şimdi sırasıyla hepsini size tek tek anlatacağım.

 • Han Nehri
 • Ejderha Köprüsü
 • My khe ve Non Nuac Sahilleri
 • Thọ Quang
 • Ba Na Hills Turu
 • Hoi An

Küçük Bir Not : Da Nang’da gecelik 2 dolara bile konaklayacak yer bulabilirsiniz. ŞURADA hepsini listeledim.

3.1 Han Nehri

Da Nang’a geldiğim an, beni en çok etkileyen yer bu nehrin etrafında kurulan yüksek gökdelenler oluyor. “Ne yani. Gökdelenden mi etkileneceğiz !” demeyin. Bu yüzden söylemiyorum.

Hiç beklemediğim gelişmiş bir şehir Da Nang. Ben daha küçük bir yer beklerken, sonradan öğreniyorum ki meğer Da Nang buraların Miami’si çıkıyor.

han_nehri_da_nang

Han Nehri’ndeki Dragon Köprüsü

Gece bu nehrin etrafında dolaşıyorum. Da Nang’ı 2’ye bölen up uzun ve geniş bir nehir burası.  Nehir boyunca kafeler, yürüyüş yolları, bisiklet rotaları, kısacası bir şehirde olması gereken her şey dikkatimi çekiyor.

3.2 Ejderha Köprüsü

Vietnam’da olmazsa olmaz sembollerin başında ejderha geliyor. İşte Da Nang’da da bunu yine görebiliyorsunuz. Han Nehri boyunca gezerken, akşam ağzından alev fışkıran bir ejderha ve altında köprü dikkatimi çekiyor.

Meğer burayı adamlar 2013 yılında, ülkenin en uzun köprülerinden birisi olarak yapmışlar ve adına da Dragon Bridge yani Ejderha Köprüsü demişler.

dragon_koprusu_ da nang

Dragon yani ejderha Köprüsü : Da Nang

Bunu ben de gelmeden önce okuduğum için, düşüyorum yollara. Han Nehri’nin hemen tam kalbinde, özellikle geceleri ışıklandırılarak sanki bir ejderhanın ağzından ateş çıkarırmışçasına bölgeyi aydınlattığını görüyorum.

Herkes saat başı, bu köprünün önüne gelip, bu şovu izlemek için birbiri ile resmen yarış halinde oluyor. Herkes Instagram’da bir şey paylaşma derdinde aslında. Burada da Instagram çok popüler.

Köprünün üstünden yürüyerek, plajların olduğu bölgeye doğru gidiyorum. Bu arada, köprü özellikle akşamları oldukça güzel manzaralar sunuyor.

3.3 My khe ve Non Nuac Sahilleri

Da Nang’dan Hoi An’a kadar plaj var burada. Her yer sahil. Ama en meşhuru, bu 2 sahil.

Tabi Hoi An’da da güzel plajlar var ama Da Nang’daki en özel 2 plaj My Khe ve Non Nuach Sahilleri.

Da Nang’ın kalbinden atladığım motorumda 15-20 dakikada bu plajlara geliyorum. Bu arada yollar efsane. Buralara kimse Vietnam diyemez. Sanırsınız Miami, Los Angeles. (Nasıl etkilendiysem, 4. kez tekrar ediyorum farkettiysen.)

da nang sahilleri

Da Nang Sahilleri

Derken sahilde biraz deniz-kum-güneş keyfi yapıyorum ama doğrusu denizini pek tavsiye etmiyorum. Sığ ve dalgalı.

O yüzden yüzmek için değil de; sahilde dinlenmek ve güneşin tadını sürmek için öneririm. Zaten Vietnam’ın denizi yüzmek için değil; dolaşmak için uygun diyorlar.

3.4 Thọ Quang

Sahilde biraz keyif yaptıkta sonra, plajların hemen sol tarafında bir yarım ada dikkatimi çekiyor. Burası, özellikle Intercontinental gibi otellerin de bulunduğu güzel bir coğrafyada bulunuyor. (Bakın burası iyi işte. ŞURADAN inceleyebilirsiniz. Özellikle çiftlere öneririm.)

Yarımadanın tam ortasında ise, Chùa Linh Ứng adında (Diğer adı Lady Buddha) bir de Budist tapınağı var. Tapınağın olduğu yere kadar çıkıp, manzaranın tadını çıkarıyorum.

thq-quang_da_nang

Bu arada bu tapınak, Vietnam’daki en uzun Buda heykeli olarak biliniyor. Yine burada bulunan pagodaları da gezdikten sonra, Da Nang’da en çok merak ettiğim yere, Ba Na Hills’e gitmek için düşüyorum yollara.

3.5 Ba Na Hills Turu & Golden Bridge

Vietnam’da bir çok yer gördüm. Yaklaşık 2 hafta ülkeyi gezdim. Ama Ba Na Hills’deki gibi, hiç bir yere bu kadar hayran olup şaşırmadım

Vietnam’da turizm, son yıllarda %20 civarında bir önceki yıla göre büyüyor. Özellikle Çinliler, her yere olduğu gibi, Vietnam’a da akın ediyorlar.

Vietnamlılar bakmışlar ki, bu Çinlilerde para var. Biz bu adamları daha neyimizle Vietnam’a çekeriz diye düşünmüşler.

ba_na_hills

Ba Na Hills’e bu teleferiklerle çıkıyorum. Manzara görünenden çok daha güzel

Truong Son Dağları’nda, denizden 1.500 metre yüksekte, teleferikle çıkılacak bir eğlence parkı yapmışlar. Bu eğlence parkına da Sun World Ba Na Hills demişler.

Aslında burası, onların Disneyland’i gibi bir yer. 2 milyar dolara mal olmuş. Tamamen turistik bir işletme ama tam da doğanın kalbinde.

Özellikle meşhur Golden Bridge yani altından köprü ile, akılalmaz bir tanıtım yaptılar. Bu arada köprü altından değil. Sarı renkle boyanmış. 

Ben, Da Nang’den motoruma atladığım gibi, şehir merkezinden dağlara doğru sürüyorum. Hava mis gibi. 1 saatlik motor yolculuğu sonrasında, meşhur Ba Na Hills bölgesine geliyorum.

Burada bulunan otoparka motorumu parkedip, sanırım Vietnam’da en çok para ödediğim yere çıkmak üzere yol alıyorum. Ne kadar mı ? 700.000 Dong. Yani 30 dolar civarında.

Evet. Ba Na Hills’e teleferikle çıkmak, eğlence parkını görmek kişi başı 700.000 Dong.

Elim titreyerek paramı ödeyip, teleferiğe geçerken, tematik parkın yavaş yavaş başladığını farkediyorum.

Adamlar daha giriş kısmında bile dünyanın parasını harcamışlar. Ve her yer fotoğraf çekmek için birbirini ezen Çinli kızlar ile dolu.

ba_na_hill_golden_bridge_altin_kopru

Ba Na Hills’deki Golden Bridge yani Altın Köprü

Dünyanın bir çok yerinde teleferikle bir yerlere çıkmışımdır. Ama sanırım gördüğüm en en en güzel  manzaralardan birisine şahit oluyorum.

Zaten burası, dünyanın en uzun teleferik noktalarından birisi. İnanın, bulutların üstüne çıkmak tarifsiz bir deneyim.

Ayrıca bu bölgede her yer yemyeşil. Ağaçlar, bizim Doğu Karadeniz’deki gibi. Gözü kör eden yeşillikte.

Derken, sonunda tepeye ulaşıyorum. Artık tüm Vietnam ayaklarımın altında. Bu arada, size hiç bahsetmediğim bir sembole ulaşıyorum :

ba_na_hills_sunworld

Tepede bulunan Sun World Tematik Parkı

Bu parkın sembol yapısı aslında Golden Bridge yani Altından Köprü. Şu 2 tane açık pozisyondaki el, köprüyü tutuyor ya hani. Yok mu canım şu Instagram sayesinde herkesin “Buraya kesin gitmeliyiz aşkım.” dedikleri köprü. O işte.

İtiraf edeyim : Instagram’daki kadar fantastik değil. Çünkü fotoşopsuz görüyorsunuz ve öyle gök yüzünden drone ile çekilmiş bir açıdan köprüyü göremiyorsunuz. Ama yine de harika. Yalan yok.

Da Nang’dan 20 km uzaklıkta yer alıyor burası.

Köprüyü yürüdükten sonra aslında Sun World Ba Na Hills denilen parka geliyorsunuz.

Yemyeşil doğanın içerisinde, sanki filmlerdeymişsiniz gibi kaleler, çiçek bahçeleri, Fransız mahalleleri, parklar, meydanlar, saraylar, tiyatrolar, tapınaklar, restoranlar, çizgi film karakteri kostümü ile etrafınızda dönen insanlar.

Her gün sabah 7 akşam 10 arasında açık

Eğer ki, çocuklar gibi bir gün geçirelim diyorsanız, mutlaka ama mutlaka listenizde olması gereken bir yerdesiniz anlayacağınız.

Bu arada küçük bir uyarı : Yaklaşık 1.500 metre kadar deniz seviyesinden yukarıda olacağınız için, hava 10-15 derece daha serin oluyor. Mutlaka yağmurluk v.s. yanınızda bulundurun derim. Ben bu hatayı yaptım. Siz yapmayın.

da nang gezilecek yerler

Da Nang gezilecek yerlerden olmazsa olmaz Ba Na Hills’deki Sun World

Yeterince bu güzel parkın büyüleyici manzarasını anlattığıma göre, artık yavaş yavaş günü bitirebilirim.

Ben, toplamda 7-8 saatimi bu geziye harcıyorum. Çünkü bu tepeye ulaşmak, gezmek, yemek yemek, fotoğraf çekmek için oldukça zaman harcadım.

Günün yorgunluğunda, Da Nang merkeze dönüyorum ve harika restoranlarda yemeğin dibine vuruyorum. Onları da aşağıda görebilirsiniz.

Benim zamanım yetmeyen yerler :

 • Asia Park eğlence merkezi
 • Hai Van Pass (Doğa yürüyüşü için güzel bölge)
 • Elephant Springs
 • Lang Co Beach (Sahil)
 • Museum of Military Zone 5 oldu.

Marble Mountain adında da çok güzel bir bölge vardı. Burada mağaralar ve içeride tapınaklar falan varmış. Zamanınız olursa buraya da mutlaka bir göz atın derim.

3.6 Hoi An

Şimdi efendim. Da Nang’a kadar gelmişken, mutlaka ama mutlaka Hoi An’a da en az 1 gün ayırmak gerekiyor.

Burası, Vietnam’daki en sevimli kasabalardan birisi. Eski bir ticaret şehri. O yüzden aynı zamanda da tarihi.

hoi_an_da_nang

Hoi An’daki efsane kanallar Da Nang gezisinde olmazsa olmaz

Ben, Hoi An’da da 1 gün geçirdim. Onu da ayrıca Hoi An yazımda uzunca anlattım. Çünkü kısaca bahsedilecek bir yer değil burası.

Detaylıca anlatmak istedim. Bu yüzden, size de en az 1 gün ayırmanızı öneririm. O HoiAn yazımdan da aradığınız tüm önerilerime ulaşabilirsiniz zaten.

Küçük Bir Not : Da Nang’da gecelik 2 dolara bile konaklayacak yer bulabilirsiniz. ŞURADA hepsini listeledim.

4. Da Nang Restoranları

Vietnam’da en çok beğendiğim restoranlar Da Nang’dakiler oldu. Tabi burası, diğer şehirlere göre biraz daha pahalı ama inanın her restoranda, gayet güzel yemekler yedim.

O yüzden pahalı olmasını pek önemsemedim. Çünkü deniz mahsulleri, etler, pizzalar, noodlelar ile benden 10 numara 5 yıldız övgüler aldı Da Nang.

Da Nang’da her şey pahalı. 80 metrekare evler 100.000 dolar civarındaymış.

Bu arada Da Nang’da bir çok restoranda %10 vergi ve % 5 servis bedeli alıyorlar. Bilmiyorum belki de ilk günler Hanoi‘de heyecanla gezdiğimden dikkatimi çekmemiştir ama en çok vergi ve servis ücretini Da Nang’de ödedik gibi hissettim.

Kuzeyde de bu bedelleri çaktırmadan almışlardır ama Da Nang ve Vietnam’ın güneyinde, bu ekstra rakamları hep ödedim.

da nang restoranlari

Da Nang Restoranları arasında favorim Pizza 4P’S

Da Nang’da mutlaka gitmenizi önerdiğim restoranlar :

 • Quan Ba Thoi : Tüm yabancı blogların öve öve bitiremediği bu restoranda, daha çok Vietnam yemekleri ve deniz mahsülleri satıyorlar. Izgara karides 190.000 Dong, kalamar 150.000 Dong, tek balık 120.000 Dong civarında. Bana oldukça pahalı geldi. Aslında klasik bir sokak restoranı tadında bir yerdi.
 • Pizza 4P’s : Efsane bir pizzacı. Başka şehirlerde de şubeleri var. Girişimcilik budur dediğim bir mekan. Direk önünüzde pişiriyorlar pizzaları. Gözünüz kapalı gidin. Bayılacaksınız. Pizzalar 200.000 Dong, biralar 30.000 Dong civarında.
 • Red Sky Bar : Steak house restoranı. Şehrin en iyilerinden. Steaklar 500.000 Dong’dan başlıyor. Ama hakediyor. Bu arada yine söylüyorum : Vietnam’da et pahalı.
 • Limoncello : Burada da İtalyan yemekleri var. Da Nang’da en yaygın mutfak İtalyan zaten. Pizza 150.000 Dong’dan başlıy0r, makarnalar da o civarda. Yine et ve balık da var. Mekanı işleten yabancı bir İtalyan. Akşam şöyle ekmekli, zeytinyağlı bir şey ararsanız mutlaka uğrayın.
 • Olivia’s Prime Steak House, Carolina’s Wine Bar & Grill, Dasushi, Luna Pub ise benim zamanım yetmeyen ama listemde olan restoranlardı.

5. Da Nang Gece Hayatı

Da nang gece hayatı konusunda da gelişmiş bir şehir. Publar, barlar, gece kulüpleri ve daha nicesi var.

Da Nang’da en güzel gece kulüpleri de şunlar :

 • New Oriental Nightclubs (Gece kulübü)
 • F3 Club (Gece kulübü)
 • Golden Pine (Gece kulübü)
 • New Phuong Dong Gece Kulübü
 • Sevva Sky Lounge (Şehir manzaraları bar)
 • Brilliant Top Bar ( Güzel manzaraya sahip bar)
 • GQ Loung (Bar-Pub tarzında)
 • Sky 36 Bar (Burası da şehri tepeden görebileceğiniz bir bar)

Çoğu mekanda kokteyller 150-300.000 Dong arasında değişiyor. Da Nang’da gece hayatı pek ucuz değil doğrusu.

6. Da Nang Alışveriş

Da Nang gelişmiş bir şehir dedim ya. Aklınıza gelen her türlü şeyi bulabileceğiniz mağazalar ve marketler şehrin dört bir yanında bulunabiliyor.

Özellikle Vincom Plaza, Phi Long Technology, Con Market gibi yerlere mutlaka uğrayın. Hem elektronik, hem de yerel kıyafet ve eşyalar satın alabilirsiniz.

da_nang_alisveris_vietnam

Da Nang alışveriş konusunda da güzeldir. Şimdiden güzel bir Da Nang Vietnam gezisi dilerim

Yerel bir pazar ararsanız şehrin tam merkezindeki Han Market‘a gidebilirsiniz. Ayrıca bir de Con Market diye bir pazar var. Burada da her şeyi bulabiliyorsunuz.

Merkezdeki bütün ekonomik otellere de ŞU SİTEDEN bakabilirsiniz. Konaklama konusunda Da Nang ucuz bir şehir. Oradaki merkez otellerden çoğu yere hemen ulaşılabiliyor.

Vietnam’a gitmeden önce aşağıdaki yazılarımı okumadan plan yapmayın

Da Nang, gezilecek yerleri, tertemiz sahilleri, canınız istediğinde anında ulaşabileceğiniz ormanları ile, bana göre Vietnam‘ın en harika şehri. Şahsen benim beklentimin üzerinde bir yer oldu Da Nang. Umarım siz de beğenirsiniz. Aşağıda yorum kısmında bana sorularınızı sorabilir; sosyal medya hesaplarımdan takip ederek ulaşabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.