Ninh Binh Vietnam Gezisi Hakkında Tüm Öneriler

Ninh Binh, Vietnam’da doğa konusunda en en en favori duraklarımdan birisi oldu. Tekne turu, dağ yürüyüşleri, köylerde kaybolmalar, çocuklarla top oynamalar. Hangisinden bahsetsem bilmiyorum doğrusu. Hanoi’ye kadar gelirseniz, burayı görmeden asla dönmeyin. O yüzden bu yazımda, Vietnam Ninh Binh gezisi nasıl yapılır, nereler gezilir hatta kalınır, tek tek aşağıda Ninh Binh gezi rehberi şeklinde anlatacağım.

1. Ninh Binh Nerede & Nasıl Gidilir

Ninh Binh, aslında Hanoi’den sadece 105 km uzaklıkta küçük bir yer. Yaklaşık 100.000 kişi yaşıyor. Yemyeşil pirinç tarlalarının, küçücük evlerin olduğu karpostallardaki gibi bir köy.

Ninh Binh için, “Karadaki Ha Long Bay” diyorlar. Çünkü burada da bir sürü dağ-tepe var. Ama Ha Long Körfezi’ndeki gibi denizde değil. Karada.

Ha Long Bay’den otobüsle 250.000 Dong ödedik. Yolculuk 5 saat sürdü.

Ninh Binh’e, neredeyse her yerden otobüsle gelebilirsiniz. En kolay yolu bu zaten. Gelince de, otelden motor kiralarsınız. Günlük 100-150.000 Vietnam Dong’una motor kiralıyorlar. Ondan sonra atladığınız gibi, istediğiniz yeri keşfe çıkarsınız.

ninh_binh_nerede_nasil_gidilir_haritasi

Ninh Binh Nerede : Ninh Binh harita konumu gördüğünüz gibi Hanoi’ye yakın

Bu arada Hanoi’den veya diğer bir çok şehirden trenle de Ninh Binh’e gelebiliyorsunuz. Şu Siteden tüm alternatifleri görebiliyorsunuz. Özellikle yoğun sezonda yer bulmak zor oluyor. O yüzden, belirttiğim siteden önden tren veya otobüs biletinizi almanızı öneririm.

1 Dolar : 23.500 Vietnam Dong’u.

Ninh Binh’i bu kadar özel kılan şey, karstik kayaları ve efsane nehir-kanal turları. Pirinç tarlalarının arasında küçücük tekneler ile gezmek; daha sonra atladığınız scooter ile köyleri dolaşmak insana huzur veriyor.

ninh_bin

Ninh Binh’de gezmenin en kolay yolu motorla gezmek

Eğer, aradığınız şey huzurlu ve sessiz bir tatil yapmak değilse; Ninh Binh’i es geçin derim.

Yani Ninh Binh’de gece hayatı, lüks, ihtişam bulamazsınız. Burası gündüzleri köy köy gezip, geceleri erkenden uyumalık bir yerdir.

2. Ninh Binh’de Nerede Kalınır

Ninh Binh’e gelince, 2 bölgede konaklayabilirsiniz : Birisi Ninh Binh merkez, diğeri ise Tam Coc denilen bölge. Burası, daha çok kasaba gibi ve turistlerin olduğu bir yer.

Kinh Do otelde kaldık. Gecelik 2 kişi 10 dolardı. BURADAN inceleyebilirsiniz. Orta halli bir yerdi.

Ama bence Tam Coc’da konaklamak daha doğru bir karar olabilirdi. Çünkü Ninh Binh merkezde pek bir şey yok. Tam Coc daha güzel. Tam Coc otellerini tek tek listeledim. Görmek için Tıklayın.

ninh_binh_turu

Ninh Binh’de gezilecek böyle yerler var

Sizin için araştırdığım Ninh Binh otelleri ise şunlar : (İsimlerine tıklayarak görebilirsiniz. Fiyatlar 2 kişi tek geceliktir.)

Bu arada gezilecek yerler, hep Tam Coc civarında. Dağlar, nehir turları, tapınaklar hep buraya yakın sayılır. İşte bunların hepsini, aşağıda sırasıyla şimdi anlatacağım.

3. Ninh Binh Gezilecek Yerler

fly insta fly insta

Ninh Binh’e zorda olsa Ha Long Körfezi’nden kalkan otobüsümle ulaşıyorum. Hemen şehir merkezinde, gecenin bir yarısında bulduğum otelde konaklayıp, güzelce dinleniyorum. Ertesi gün sabah erkenden uyanıyorum.

Hemen otelden günlük 5 dolara motor kiralıyorum. Gideceğim her yere otobüs yok. Bu yüzden en güzeli, motorla gezmek.

Bu arada, Ninh Binh’de gezilecek yerlerin çoğu birbirine yakın konumda. Aşağıdaki Ninh Binh Gezilecek Yerler haritasında da görebilirsiniz.

ninh_binh_gezilecek_yerler_haritasi

Ninh Binh Gezilecek Yerler Harita Konumları

Özet olarak gezilecek yerleri aşağıda görebilirsiniz. Sonrasında madde madde gezdiğim yerleri anlatacağım :

Ninh Binh Gezilecek Yerler

 • Hang Mua Gözetleme Noktası
 • Chua Bich Dong Pagodası
 • Thung Niham Bird park
 • Tam Coc Köyü
 • Ectourism Trang An Tekne Turu
 • Bai Dinh Tapınağı

3.1 Hang Mua Gözetleme Noktası

Ninh Binh, özellikle bu bölgede bulunan nehirleri ve tepeleri ile meşhur. Zaten tüm tanıtım fotoğraflarında burayı görüyorsunuz.

İşte en güzel noktadan, bu bölgeyi izlemek istiyorsanız, adres Hang Mua gözetleme noktası.

Merkezden buraya, sevimli köyleri, yemyeşil pirinç tarlalarını aşarak, kiraladığım motorımla geliyorum.

Yol boyunca yer-gök pirinç tarlası. O yüzden sık sık durup, fotoğraf çekmekten kendimi alamıyorum.

ninh_binh_manzaralar

Ninh Binh’de her yer böyle pirinç tarlası

Bu bölgeye gelince, gözetleme noktasını zaten farkediyorsunuz. Çünkü gözetleme noktasını koruma alanı olarak inşa etmişler.

Girişte 30.000 Dong ödüyorum. Bu arada girişin hemen önünde, ablalar 10.000 Dong’a park ettirmeye çalışıyor ama inanmayın. Çünkü bileti aldığınız yerde ücretsiz park edebiliyorsunuz. Ah bu turist kazıklama çabası. Ne yazık ki her yerde var !

Gözetleme noktasına çıkmak için yanıma su ve abur cubur alıyorum. Vietnam’ı gezerken, yanınızda her daim sur olsun. Hava sürekli sıcak oluyor.

Özellikle yazın nemle beraber çok ama çok sıcak olduğunu duydum. Ben şubat ayında gittiğim için, hava fena değildi.

Aşağıdan bakınca tepe noktası pek yüksek görünmese de, yarım saat tırmandıktan sonra aslında ne kadar yüksek olduğunu farkediyorum. (Sanırım 500 basamaklı)

ninh_binh_hakkinda

Gözetleme noktasından Ninh Binh Manzarası

Bu bölgede en çok dikkatimi çeken şey, karstik kaya şekilleri oluyor. Taşlar ve kayalar, yağmur ve rüzgarla aşınmış ve sipsivri, keskin formasyonlara bürünmüşler.

Tepeye yaklaşırken yorulduğumu farketsem de, fotoğraf için biçilmiş kaftan bir yere geldiğim içi her şeye değiyor. Ayaklarımın altında tarifsiz manzaralar. Uçsuz bucaksız tarlalar. Şarkı söyleyerek sandal süren teyzelerin sesleri…

Biraz daha tırmanışa devam ettikten sonra, yemyeşil doğaya hayran oluyorum. Gerçekten de, yürüyüş ve doğada kaybolma delisiyseniz, Ninh Binh’i asla es geçmeyin.

Bu arada tepede ejderha heykeli yapmışlar. Sanırım turizm amaçlı olsa gerek. Gerçi ülkede her şeyi, bir şekilde ejderhalara bağlıyorlar. Önceki Vietnam yazılarımda anlatmıştım : Ejderha ve kaplumbağalar Vietnam’da kutsal diye.

vietnam_ninh_binh_gezisi

Yukarıdan nehir manzarası böyle görünüyor

Tepeden şehrin manzarasına hayran olduktan sonra, pirinç tarlaların arasında dolaşıyorum. Motora atladığım gibi, meşhur tapınağa uğrayayım diyorum.

 • Giriş Ücreti : 30.000 Dong
 • Adres : Khê Hạ, Hoa Lư District, Ninh Bình, Vietnam

3.2 Chua Bich Dong Pagodası

fly insta fly insta

Vietnam’da din oldukça önemli. Halkın çoğu, Konfüçyanizm’e inanıyor. Bu uğurda, her yere tapınaklar yapmışlar. Konfüçyüs abinin de heykelleri var.

İşte Ninh Binh’deki en güzel tapınaklarda bir tanesi burası. Kadim dağların ortasında, sessizliğin tam kalbinde kurulmuş bir tapınak.

ninh_binh_gorulecek_yerler

Chua Bich Dong Pagodası

Özellikle girişteki kapının olduğu yerden fotoğraf çekmeden asla dönülmemeli. Sükunet, sessizlik ve dinginliğin hakim olduğu yerde, önce küçük bir tapınak var.

Buraya “Karadaki Ha Long Bay” diyorlar.

Daha sonra, daha doğru tırmanıp, dağın içerisinden geçen mağaran yukarıya doğru çıkıyorum. 5 dakika sonra, yine beni küçük bir tapınak karşılıyor. Manzaranın keyfini sürerek, biraz dinleniyorum. Bu arada motor parkı ve giriş 20.000 Dong.

 • Giriş : 20.000 Dong.
 • Adres :

3.3 Thung Niham Bird park

Tapınağı gezdikten sonra, meşhur kuş parkına gideyim diyorum. Bakmayın park dediğime. Bildiğiniz koca bir şehri geziyorsunuz aslında.

İçeride göletler, parklar, oteller, restoranlar bulunuyor. En az 2-3 saatte geziliyor. Burası da yemyeşil bir yer. Vietnam’da sanırım en çok hayran olduğum şey, her daim nerede olursanız olsun, bir şekilde yeşil bir yer görebilme şansınızın olması.

ninh_binh_kus_parki

Parkın içerisindeki sıradan bir yol

Ama bu parkta yeşil çok abartılmış durumda. Üstüne bir de göller olunca, insanın hiç ayrılası gelmese de, artık yola koyulma vakti.

 • Giriş : 30.000 Dong.
 • Adres : Thôn Hải Nham, Xã Ninh Hải, Hoa Lư, Ninh Bình, Ninh Hải, Hoa Lư, Ninh Bình, Vietnam

3.4 Tam Coc Köyü

Artık gün yavaş yavaş biterken, en çok turistin olduğu yere gideyim diyorum. Aslında amacım yemek yemek. Tüm restoranlar ve oteller burada bulunuyor.

Burada bir restorana kendimi atıyorum. Efsane bir ördeği yedikten sonra, otele dönüp ertesi güne hazırlanayım diyorum.

Yukarıda bahsettiğim gibi eğer konaklayabiliyorsanız, buradaki otellerde konaklayın. Çünkü çoğu gezilecek yerler bu köye yakın konumda bulunuyor. O yüzden git-gel yapmadan, her yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Ben Tam Coc otellerini tek tek listeledim. Görmek için Tıklayın.

3.5 Ectourism Trang An Tekne Turu

Bugün, Ninh Binh’in asıl olayı olan nehir turlarına katılacağım. Dün tepelerden gördüğüm nehirleri ve pirinç tarlalarını, bugün nehirden gidecek olan teknelerde göreceğim.

Bunun için Ectourism Trang denilen ofise, motorla yaklaşık 30 dakikada ulaşıyorum. Son yıllarda Vietnam’da turizm en önemli geçim kaynağı oldu. Bunu, bu nehir turunun ofisinde de görebiliyorsunuz. Her yer turistik olmaya başlamış.

Vietnam’da turizm her yıl % 20 büyüyor.

Tekne turuna kişi başı 200.000 Dong istiyorlar. Ofise kişi başı 200.000 Dong ödeyip, elimdeki fişle aluminyumdan yapılan belkide 1.000’den fazlasını gördüğüm tekneler bölgesine gidiyorum.

ninh binh tekne_turu

Ectourism Trang An Tekne Turu Manzaraları

Orta yaşlarda bir abla, “Ben gezdiricem sizi.” diyor. Güle güle, gözleri tatlı bir şekilde.

Burada insanlar gülüyor ve gülmeyi çok iyi beceriyorlar. Gerçekten söylüyorum : Vietnam’daki insanlar, ya da en azından benim tanıştıklarım, kesinlikle bizden daha mutlular !!!

Bu arada, turda 3 farklı rota var. İçerisinden birisini seçmenizi istiyorlar. Ben internette okuduğum bloglarda 2 numaralı olanın güzel olduğunu duyduğum için 2 numaralı olanı seçiyorum. Bu rotalarda mağaralar, tapınaklar ve köyler görünüyor. 4 kişilik küçük tekneler ile 3 saat geziyorsunuz.

ninh binh vietnam

Bu tekne turundan manzaralar

Yaklaşık 3 saat sürecek olan yolculuğumuzda, kadınların kürek çektiği tekneler ile lagünlerin ortasına ilerliyorum.

Mağaralar, tapınaklar, köyler, pirinç tarlaları ve daha nicesine hayran oluyorum. Bu tur, Vietnam’da mutlaka ama mutlaka olmazsa olmazlardan. Tıpkı Filmlerdeki gibi. Hatta şöyle söyleyeyim : Bu turu yapmadan Vietnam’dan dönmeyin.

Bu turda bir uyarım var : Yanınıza abur cubur, su ve güneş kremi alın. Sanıldığı kadar kısa bir gezi olmuyor. Gittiğiniz yerlerde de herhangi bir işletme bulamıyorsunuz.

 • Giriş ücreti : 200.000 Dong
 • Adres : Tràng An, Ninh Xuân, Hoa Lư, Ninh Bình 431995, Vietnam

3.6 Bai Dinh Tapınağı

Buraya gidemedim. Zamanım yetmedi. Burası Güneydoğu Asya’nın en büyük Budist tapınağı. Koca bir şehir gibi. Yemyeşil doğanın kalbinde. Zamanınız olursa gidin derim.

Ben 1 gece 2 gün süren Ninh Binh gezimi tamamladıktan sonra, daha güneye doğru yol alıyorum. Onları da sırasıyla anlatıcam zaten merak etmeyin. Bu arada Ninh Binh’de ne yenir ondan da bahsedeyim :

ninh binh _tapinaklar

Tapınakları gezdiğim yerler hep böyle güzel

4. Ninh Binh Yeme İçme

Ninh Binh’in merkezinde bir çok restoran var. Ama dediğim gibi Tam Coc köyünde de bir sürü restoran görebilirsiniz. Fiyatlar da Hanoi’ye göre daha uygun. Benim Ninh Binh’de deneyimlediğim restoranlar şunlar :

Family Restoran : Burası, Tom Coc denilen bölgede kalıyor. Yukarıda saydığım gezilecek yerlere giderken, bu köyden zaten geçiyorsunuz.

Burada ördek ve keçi eti yedim. Özellikle ördek efsaneydi. Tüm ördek  190.000 Dong.  Porsiyon keçi eti ise 90.000 Dong. Keçi eti kötüydü ama hizmet ve ördek harikaydı.

ninh binh yemekleri

Family Restorandaki efsane ızgara yemeklerim

Kichi Kichi : Dönen bantlar üzerinden et balık tavuk alıp, sıcak su yani hot pot şeklinde sınırsız bir şekilde yemek yiyebiliyorsunuz. Kore ve Japonya gibi ülkelerde de çok meşhurdur. Fiyatı sınırsız 199.000 Dong kişi başı.

Ben, aynı binada et seçeneği olan Kore Barbekücüsünü seçtim. Tarifsiz güzeldi. Et konusunda, mutlaka ama mutlaka uğrayın. Kendin pişir kendin ye konsepti. Fiyatlar porsiyon olarak 100-200.000 Dong civarında. Ülkede et ucuz değil. Ama burası orta halliydi.

Coffee Phong : Burada pizza, makarna, yerel yemekler ne ararsanız var. Pizzalar 70.000 Dong, makarnalar 40.000, içecekler 40,000 civarında. Gayet uygun bir yer. Direk Ninh Binh şehir merkezinde.

Vietnam Gezisi Yapmadan Önce Aşağıdaki Yazılarımı Okuyun

Ninh Binh, filmlerde gördüğümüz Vietnam‘daki küçük kasabaları, yemyeşil uçsuz bucaksız pirinç tarlaları, sevimli insanları olan harika bir yer. Bence Vietnam’da mutlaka gezilecek yerler rotasında olması gereken bir kasaba. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip sorularınızı sorabilir; yorum kısmında aklınıza takılanları yazabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

 1. sevil

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.