Ha Long Bay Gezi Rehberi : Ha Long Körfezi Nerede ? Hakkında Bilgiler ? Nasıl Gidilir ?

Sadece Vietnam’ın değil; dünyanın 7 doğal harikasından birisi olan Ha Long Bay, Hanoi’den 170 km kadar uzakta bulunuyor. Hanoi‘ye kadar geldiğim için, buradan bir tur satın alıyorum. Sabah 7’de hareket edecek olan tur otobüsüyle Ha Long Körfezi’ne 3 saatte ulaşıyorum. İşte bu yazımda, Vietnam Ha Long Bay nerede, nasıl gidilir, tur nasıl alınır tek tek aşağıda anlattım. Benim belki de Vietnam‘a gelme nedenim olan Ha Long Körfezi nasılmış, gelin birlikte bakalım.

1. Ha Long Bay Hakkında

Çoğumuz gibi ben de, Rambo filmleri ile büyüdüm. Hatırlar mısınız bilmem ama o filmlerde Rambo Vietnam’a gelir; ABD için canını dişine takarak savaşırdı. İşte o sahnelerde Ha Long Körfezi de olurdu.

İnsan filmlerde gördüğü bir yeri, canlı canlı görünce çok garip hissediyor. “İyi ki yollara düşüp, hayallerimin peşinden gitmişim.” diye sevinmeden edemiyor. Ha Long Körfezi, filmlerdeki gibi bir yer olduğu için, insanı ilk bakışta büyülüyor.

ha_long_gezi

Ha Long Gezisinden manzaralar böyle güzel işte

Ha Long Bay yani Ha Long Körfezi, aslında 2000 kadar adaya (Aslında bu adalar kireç taşı.) ev sahipliği yapan, zümrüt rengi denizi ve bir anda dikleşen adacıkları ile doğanın görsel şölenine şahit olabileceğiniz nadir yerlerden birisi.

Ha Long, Vietnamcada “Alçalan Ejderha” anlamına geliyor.

Aslında Ha Long Bay, sadece güzelliği ile değil; Vietnam’daki efsaneleri ile de ön plana çıkıyor. Mesela bunlardan bir tanesi ejderha efsanesi.

Yılda 6 milyon kişi ziyaret ediyor burayı ve Unesco koruması altında

Vakti zamanında Vietnam kralının ejderhaları, ülkeyi feth etmeye gelen düşmanların gemilerini bu körfezde engellemiş.

Anne ejderha, askerleri korumak için, bebek ejderhaları ile ağızlarından zümrüt atmış ve bunlar zamanla taşlaşmış. Sonra da bu adacıklar olmuş. Öyle inanıyorlar.

ha_long_gezi_blog

Ha Long Körfezi Gezisi yaparken böyle kano turları da oluyor

Bu yüzden, körfeze Ha Long Körfezi deniyor. Yani “Alçalan Ejderha.” Aslında bir kaç tane daha efsane var ama onlardan bahsedip lafı uzatmak istemiyorum.

Vietnam’da efsaneden bol şey yok doğrusu. Ejderhalar, kaplumbağalar hep kutsal. Peki bu Ha Long Bay nerede ?

2. Ha Long Bay Nerede & Nasıl Gidilir

Aşağıdaki haritada göreceğiniz üzere Ha Long Körfezi, Hanoi’den yaklaşık 170 km kadar uzakta.

Ha Long’a gelmek için ise 3 tane seçenek var. Bunlar :

 • Araç kiralayarak gelmek : Hanoi’den araba kiralayarak körfeze gelebilirsiniz ama Vietnam’da araba kiralayarak gezmenizi pek tavsiye etmiyorum.
 • Otobüsle gelmek : Hanoi’den otobüse binerek de ulaşabilirsiniz. Ama fiyatları tek yön 7 dolar civarında.
 • Turla Ha Long Körfezine gelmek : İşte çoğu turist, bu şekilde Ha Long Bay’e geliyor. Çünkü sizi otelinizden alıyorlar, körfezde teknenize bindirip, öğlen yemeği ve akşam üstü ikramlarla gezdiriyorlar.

Vietnam’ı gezerken : Bu Siteyi kullanarak ulaşımınızı halledin. Güney Doğu Asya’da ulaşım konusunda en iyi bulduğum site. Tüm alternatifleri tek çatıda toplamışlar.

ha long bay nerede

Ha Long Bay Nerede : Ha Long Körfezi Harita Konumu

Ben bu turu aldım ama dönüş biletini almadım. Yani buradan Hanoi’ye geri dönmedim. Onun yerine, Ha Long’daki otobüs terminaline gidip, 3 saatte, kişi başı 250.000 Dong’a Ninh Binh şehrine gitttim.

Ha Long’daki otobüs terminali :

Şöyle bir otobüs terminalleri var : Bến xe khách Bãi Cháy

İşte ben de bizzat bu şekilde Hanoi’den aldığım turla Ha Long Turuna katıldım ve Ha Long Körfezine geldim. Şimdi sırasıyla başımdan geçenleri size anlatacağım.

3. Ha Long Körfezi Turu Fiyatları

Vietnam’ın en en en olmazsa olmaz rotası olan Ha Long Bay’den bahsetmeden olur mu hiç ! Hanoi’de 2 gece kaldıktan sonra, 35 dolara satın aldığım günlük tur ile Ha Long Bay’e gidiyorum.

Bu arada, Ha Long Bay’e 1.000 dolarlık turlar da düzenleniyor. Lüksün sonu yok. Çoğu 2-3 gecelik turlar düzenliyor. Ama ben günü birlik olanı tercih ediyorum.

Eğer zamanım olsaydı, en azından tek gecelik konaklamalı olanlardan alırdım. Sizin vaktiniz olursa o tür turları seçin. Özellikle çift iseniz !

Ha Long Bay gemi turlarını tek tek incelemek için TIKLAYIN

Otelin tur ofisi kısmından günlük turu alıp, gün boyu Ha Long Bay’i gezerim; sonra akşam otobüsü ile Ninh Binh şehrine geçerim diye planlıyorum.

vietnam nerede _ha_long_bay

Vietna Ha Long Bay : Vietnam Ha Long Bay nerede , nasıl gidilir hakkında her şey.

Tur sabahın 7’sinde başlıyor. Otobüs otelden alıyor. Sonra tek tek otellerden herkesi topluyor ve 4 saat sonra, Ha Long Bay’e varıyor.

Ha Long Bay gemi turlarını tek tek incelemek için TIKLAYIN

Otobüsteki herkese birer bilet veriyorlar. Tüm adalara, bu biletle gireceğimizi ve kaybetmememiz gerektiğini söylüyorlar.

Gider gitmez öğle yemeği yiyorum. Tura, öğle yemekleri de dahil. Ama yemez az, ekmek yok. Doymazsınız. Daha çok sebzeli yemekler veriyorlar.

Aşağıdaki videomu izleyerek Ha Long Körfezi hakkında deneyimlerimi görebilirsiniz. Youtube kanalıma da abone olmayı unutmayın olur mu!

Menüde ne var derseniz :

 • Karides
 • Balık
 • Ahtapot
 • Pilav
 • Meyve var
 • Akşam üstü şarap, patates kızartması ve yine meyve veriliyor.

Bizim gibi bir oturuşta 1 ekmek yiyen adamlar için, yemek gerçekten de az geliyor. Allahtan yanımda abur cuburlarım var.

4. Ha Long Bay Gezilecek Yerler

Körfeze giriş yaptıktan ve öğle yemeğimizi yedikten sonra, artık Ha Long Körfezi’nde gezilecek yerlere, daha doğrusu adalara ve lagünlere doğru yol alıyoruz.

Ha Long Bay turunda aslında gezilecek yerler bir birine çok yakın. Eğer ki, 1 gecelik konaklamalı tur alırsanız, sanırım çoğu yeri görebilirsiniz.

Bu arada Dao Cat Pa Adası diye bir dev ada göreceksiniz haritalarda. O adaya turla gidemedik biz. Sizin zamanınız olursa 1 gece konaklayın bile derim.

ŞURADA adadaki otelleri görebilir ve plan yapabilirsiniz. O ada çok güzeldi de. İşte zaman yetmedi. 2 hafta gezdim Vietnam’da. En az 4 hafta lazımmış. Onu anladım.

ha long korfezi vietnam

Ha Long Körfezi böyle adacıklardan oluşuyor

Ha Long Bay turunda, gezilecek 3-4 nokta var aslında. Mağaralar, gözetleme noktaları ve adalar.

Tabi yüzen köyler de bu körfezde bulunuyor ama onu görebilmek için, en az 1 gece konaklamalı tur almanız gerekiyor. Bilginize.

4.1 Sung Sot Cave

İlk durağımız bu mağara oluyor. Hemen belirteyim :  Asla mağara deyip geçmeyin. Ben hayatımda bu kadar güzel bir mağara görmedim.

Sarkıtlar, dikitler olağanüstü ışıklandırma ile, insanı Hollywood film sahnelerinde ejderhalardan kaçmaya çalışıyormuşsunuz hissi veriyor.

ha_long_korfezi_gezisi

Ha Long Gezisinde gördüğüm en güzel yer burası oldu : Sung Sot mağarası

Ayrıca mağara oldukça büyük. İçerisinde 3 bölüm var ve hepsini rehber eşliğinde tek tek geziyorsunuz. Tabi burası ile ilgili onlarca da efsane var tabi.

Mesela yok içeride anne ejderha yavru ejderhaları beslemiş; yok sarkıtlar ve dikitler savaşırken canlanmış falan baya bir hikaye anlatıyorlar.

4.2 Luon Cave and Lagoon

Mağaradan çıktıktan sonra, bence en güzel bölgelerden birisi olan lagünlerin olduğu yere gidiyoruz.

Burası hemen 30 dakika ilerideki bir koyda bulunuyor. Dışarıdan, pek bir şeye benzemeyen ama küçük sandal veya kanolar ile dağın altındaki yoldan lagüne doğru geçince, aslında ne kadar manyak bir yerde olduğumuzu görüp heyecanlanıyorum.

ha long bay hakkinda

Ha Long Körfezi’nde yapılacak en güzel şeylerden birisi lagün turu

Burası, turun en güzel duraklarından oluyor. İçeride maymunları görüp, yamaçlardan nasıl düşmeden oradan oraya zıpladıklarını izlemek o kadar keyifli ki !

Bu arada, bu lagünü isteyen kano ile isteyen bambu sandallar ile gezebiliyor. Zaten teknede size soruyorlar.

4.3 Dai Vong Canh Dao Ti Top

Lagünden çıktıktan sonra, akşam üzeri Ha Long Bay’i tepeden görecek en güzel noktalardan birisine gidiyoruz. Burası aslında bir gözetleme noktası.

Ama önce sahile tekneler park ediyor, sonra bembeyaz kumlarda denize giriliyor. İsteyen, 15-20 dakika süren merdiven tırmanışı sonrasında tepeye ulaşıyor ve buradan tüm Ha Long Bay görünüyor.

vietnam

Ha Long Bay manzarası : Ha Long Körfezi, böyle 2.000 kadar adacıktan oluşuyor. Aşağıdaki plajda yüzebiliyorsunuz.

Ama çıkması oldukça zor. Sanırım 150 basamak var. Lakin göreceğiniz manzara tarifsiz güzel. Yukarıdaki fotoğrafı, tam da bu tepeden çektim işte.

4.4 Dao Cat Ba

Yukarıda bahsettiğim bu büyük ada, Ha Long Bay’in en büyük adası. Ama biz buraya gidemedik. Eğer zamanınız olursa 1 gece konaklayın ve bu adayı da gezin derim.

Bu arada Ha Long Bay Turu’nda en unutulmaz şey neydi biliyor musunuz ?

Ha Long Bay turumuz biterken, artık harika bir gün batımı izleyerek limana dönüyoruz. Vietnam’da gördüğüm en güzel gün batımı, Ha Long Körfezi’nde olandı. Umarım size de denk gelir.

ha long korfezi turu

Ha Long Körfezi gezisinin en güzel anı bu gün batımıydı

Bu arada, eğer gece konaklamalı bir Ha Long Bay turu alırsanız, ertesi gün yüzen köyleri de gezebiliyorsunuz.

Yani bildiğiniz denizin üzerinde platformlardan oluşturdukları ve ağaçtan kurdukları evleri görebileceğiniz bir yer. Birden fazla oldukları içi köyler ve mahalleler desem daha doğru ifade etmiş olurum.

5. Ha Long Körfezi Ne Zaman Gidilir

Ha Long Körfezi’ne gitmek için aslında 12 ay da hava uygundur ama Vietnam’da özellikle mayıs-ekim döneminde yaz mevsimi yani muson yağışlarının sık görüldüğü dönem yaşanır.

Ha Long

Ha Long Bay manzarası

Kasım-nisan arasında ise, daha çok kış mevsimidir ve hava daha az yağışlı ve nemli olur. Şahsen ben şubat ayında gitmiştim ve havası da gerçekten gezmek için uygundu.

6. Ha Long Körfezi Otelleri & Nerede Kalınır

Ha Long’da kalacak bir çok otel de bulunuyor. Gecelik 10 dolara da otel var, 100 dolara da. O yüzden, ben sizin için en uygun otelleri BURADA listeledim. Çoğu otel iptal de edilebiliyor. Bilginize.

Otellerin isimlerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Vietnam Gezisi Yapmadan Önce Aşağıdaki Yazılarımı Okuyun

Ha Long Bay yani Ha Long Körfezi, özellikle 1-2 gün kafa dinlemek, doğada huzura ermek ve dünyada belki de çoğu yerde şahit olamayacağınız manzaralara şahit olmak için görülmesi gereken yerlerden birisi. Vietnam Ha Long Körfezi hakkında sorularınız olursa yorum yazabilir; beni aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan takip ederek aklınıza geleni sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. gokcen
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.