Hoi An Gezisi Yapacaklara 10 Öneri

Hoi An, Vietnam‘ın Venedik’i. Kanallar şehri. 15-19 y.y. arasında Güneydoğu Asya’nın ticaret başkenti olmuş. HoiAn, Hem yerli halkdan hem de gelen yabancılardan esinlenen şehir mimarisi ile, günümüzde turizmin göz bebeği bir yer. Her köşebaşında bulunan Japon ve Çin mimarisi kokan kafeler, tapınaklar, restoranlar ve daha nicesi ile, insana resmen zamanda yolculuk yaptırıyor. İşte bu güzel yeri, yerinde görüp gezdikten ve hayran olduktan sonra, sizin için Hoi An gezilecek yerler ve gezi önerilerimi tek tek aşağıda anlatmak istiyorum.

1. Hoi An Gezi Rehberi

Da Nang’da kalırken, 1 gün de Hoi An’a git gel yapacak şekilde plan yapayım diyorum.

Yine motoruma atladığım gibi, Da Nang sahillerinin 8 şeritli yollarında, Güney Çin Denizi rüzgarını yanıma alarak 1 saat uzaklıktaki Hoi An’a ulaşıyorum. (Da Nang gezilecek yerler yazımı da mutlaka okumanızı öneririm.)

Hoi An, şu ana kadar Vietnam’da gördüğüm en tarih kokan sevimli kasaba. 2 katlı Çinlilerin yaşadığını tahmin ettiğim binalar, daracık nehirler, eski tapınaklar.

Aşağıdaki gibi bir yer Hoi An. Masal gibi.

hoi_an_da_nang

Hoi An’daki efsane kanallar Da Nang gezisinde olmazsa olmaz

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan HoiAn’da sadece 120.000 kişi yaşıyor. Bir zamanlar bölgenin liman ticaretinin kalbi olarak bilinirmiş Hoi An.

Şimdilerde ise, turizmin göz bebeği olmuş. Dünyanın dört bir yanından turistlerin akın ettiği bir yer haline gelmiş. Bazıları burası için “Vietnam’ın Venedik’i” diyor, sırf kanallarından dolayı.

2. Hoi An Nerede Nasıl Gidilir ?

Hoi An, aşağıdaki haritada gördüğünüz üzere, Vietnam’ın ortasında bulunuyor diyebilirim. Batısında Güney Çin Denizi bulunuyor. Zaten bu yüzden Hoi An sadece tarihi eski şehir merkezi ile meşhur değil. Aynı zamanda keyif yapılası plajları da var. Ama denizi yüzmek için pek güzel değil.

hoi An _nerede_nasil_gidilir

Hoi An’a gitmek için en kolay yol Da Nang’a uçak ile gelip, Da Nang’dan otobüs veya kiralayacağınız motor ile geçmek.

Bu arada Da Nang’a Türkiye’den direk uçuş yok. Aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Gitmeden önce de, Uçak Bileti yazımı okursanız, orada anlattığım uçak bileti arama motorları siteleri yardımcı olacaktır.

Bununla beraber, Hoi An’da hava limanı veya tren garı bulunmuyor. O yüzden, Vietnam’da gezerken mutlaka ŞU SİTEYİ kullanıp, ülke içerisindeki ulaşım planlamanızı o sitede yazan alternatiflere göre yapın derim. Tüm alternatifleri tek sitede, güncel olarak bulabildiğiniz bir sitedir ve hayat kurtarır.

Hoi An’da gezmek için en güzel yol motor kiralayarak gezmek. Şehir merkezini gezerken, yürüyerek her yere ulaşabilirsiniz.

Hoi An’ın nerede olduğunu ve nasıl ulaşabileceğimizi anladığımıza göre, Hoi An’da neler yapılır, gelin birlikte üzerinden gidelim :

3. Hoi An Gezilecek Yerler

fly insta fly insta

Ne Hanoi, ne de Ho Chi Minh’deki gibi gezilecek yerler çok geniş alanlara yayılmış Hoi An’da.

Zaten Hoi An’da ne tren garı ne de hava limanı var. Bu yüzden sadece kara yolu ile Hoi An’a geliniyor ve gezilecek yerlerin hepsi de, eski şehir merkezinde bulunuyor ve 1 günde gezilebiliyor.

Bu arada şehir merkezi araç trafiğine kapalı. O yüzden sokaklar motorsikletler olmadan inanılmaz sakin ve huzurlu.

hoi an _gezi_rehberi

Hoi An’da görülecek çok güzel tarihi sokaklar ve binalar var.

Ayrıca bu eski şehir merkezinde oteller oldukça ucuz ve gecelik 5 dolara konaklayacak tesisler var. Onları da ŞURADA listeledim. Mutlaka bir göz atın derim.

Thu Bon Nehri, eski şehir merkezinin hemen en çok ziyaret edilen köprüsünün altından akıp gidiyor. İşte gezilecek yerler de hep bu civarda. Tran Phu caddesi boyunca tek tek aşağıda sırasıyla geziyorum.

Bir de son not : 5’li bilete 150.000 Dong ödeyerek, önemli yerlere tek tek girebiliyorsunuz.

3.1 Japon Köprüsü

Hoi An’da eski şehir merkezine gelince, ilk durağım bu Japon Köprüsü oluyor.

Zaten Hoi An’da mutlaka görülesi yerlerin başında geliyor.

japon_koprusu_hoian

Japon Köprüsü Hoi An

16.y.y.’da yapılmış. Zamanında ticaretin beşiği olan Hoi An’daki Japon tüccarlar yaptırmışlar ve o zamandan beri hala ayaktaymış. Bu köprü aslında Japon ve Çin mahallelerini bağlıyormuş ve üzerinde de bir tane tapınak bulunuyor.

3.2 Cantonese Assembly Hall

fly insta fly insta

Hoi An’ın eski şehir merkezinde gezerken, çoğu turistin tapınaklara benzeyen yapılara yöneldiklerini farkedip, peşlerinden gidiyorum.

İçeride dualar edilip, tütsüler yakılıyor. Sonradan öğreniyorum ki, burası aslında Hoi An’ın en eski toplantı salonuymuş ve 1885 yılında inşa edilmiş.

Çinlilerin böyle bir kültürü varmış. Gittikleri yerde böyle toplantı salonu, meclis gibi yerler kurarlarmış.

vietnam_hoi_an

Vietnam Hoi An sokakları

Söylenenlere göre de, zamanın Çinli tüccarları burayı inşa ettirmişler. Tüm yapı, duvarlar ve işlemeler Çin kokuyor. Ve tüm Hoi An, resmen Çinli turistlerin akınına uğramış durumda.

3.3 Phuc Kien Assembly Hall

Eski şehir merkezinde gezmeye devam ederken, Çinli teyzeleri takip edip, Hoi An’daki 5 toplantı salonundan diğeri olan ve yine Çinliler tarafından inşa edilen bu binaya gidiyorum.

Bu toplantı salonlarının içerisinde dua edilen yerler dikkatimi çekiyor. Tütsülüyor yakılıyor. Dualar ediliyor. Geleneklerinde, genelde yaptıkları/yaktıkları bir şey biterse, duaları kabul ediliyor. Öyle inanıyorlar. Bu geleneği, çoğu yerde görüyorum.

Phuc Kien Assembly Hall

Phuc Kien Assembly Hall

Bu arada eski şehir merkezinde her yerde terzi dükkanları görüyorum. Burada istediğiniz kumaşı seçip, anında kıyafet diktirebiliyorsunuz. Haberiniz olsun. Anında derken : 24 saat içerisinde demek istiyorum aslında. Gayet de kısa bir zaman.

3.4 Quan Cong Temple

Daha sonra, yine eski şehir merkezindeki bu yere gidiyorum. 1653 yılında inşa edilen ve yine Çin motiflerini görebileceğiniz bir yer Quan Cong Temple.

hoian_tapinaklar

HoiAn’daki tapınaklarda dua eden halk

Bu arada, zamanında Çinli General Quan Cong anısına yapılmış. Diyorum ya her yer Çin mimarisi kokuyor diye.

3.5 Hoi An Theatre – Water Puppets

Bu arada bu tiyatrodan da bahsetmeden olmaz. Ben, su kukla gösterisi olan bu tiyatronun, Hanoi’deki gösterisini izledim ve gayet keyifliydi.

Eğer Hanoi’dekini izlemediyseniz, Hoi An’dakini öneririm. Öyle bahsetmek istedim. Giriş fiyatları 300.000 Dong civarındadır. Vietnam’a kadar gelmişken bir deneyimlemenizi öneririm.

3.6 Kanal Turu

Hoi An’da yapılacak en güzel şey, hatta olmazsa olmaz, gece olunca rengarenk fenerler ile süslenen sandallar ile kanal turu yapmak.

Hemen şehir merkezindeki nehir kenarına gidiyorum. Onlarca sandal, binlerce fener ile aydınlatılmış, sanki çizgi filmlerden fırlamışcasına karşımda beliriyorlar. Masal gibi. Gerçekten de bu manzarayı Hoi An’da mutlaka görmeniz lazım.

hoi an _kanal_turu

Hoi An’daki kanal turları böyle rengarenk fenerleri olan teknelerle yapılıyor

Tarifini nasıl yaparım bilemediğim manzaraya şahit olup, romantizm yaşayan çiftleri izleyerek günü sonlandırıyorum. Gerçekten de keşke en azından 1 gece Hoi An’da konaklasaydım diye üzülüyorum. O yüzden bu hatayı siz yapmayın derim.

3.7 Köyleri ve Pirinç Tarlaları

Bu arada küçük bir not : Hoi An’dan 2 dakika dışarı çıkınca, her yerde pirinç tarlaları görebilirsiniz. Binlerce dönüm yemyeşil, uçsuz bucaksız arazilerin içerisinde kaybolmayı unutmayın.

Bir de Hoi An’da da denize girebileceğiniz bir çok yer var. Bunlardan en meşhur olanları : Bai Bien ve An Bang plajları.

Gündüz bu plajlarda güneşlenebilir, 1 gece Hoi An’da konaklayabilirsiniz. Bazı sırt çantalı gezginler, 1 hafta Hoi An’da kalıyor. Sırf dinlenmek için.

hoi an _gezilecek_yerler

Hoi An gezilecek yerler açısından çok zengin bir yer

Benim Hoi An gezim böyle geçti işte. Gerçekten de, keşke 1 gece kalıp, bölgeyi daha detaylıca gezseydim diye kendime kızdım Hoi An için. O yüzden siz bu hatayı yapmayın derim. 1 gece kalmanızı öneririm. (Bakın yine, tekrardan öneriyorum. Nasıl içimde bir ukte olarak kalmışsa!)

Artık benim için gün biterken, Ho Chi Minh planlarımı yapmak üzere Da Nang’e dönüp, oradan uçakla Ho Chi Minh’e dönüyorum.

Ho Chi Minh, Vietnam’daki son gördüğüm şehir olacak. Bütün Vietnam yazılarımı : VİETNAM linkinden tek tek okuyun derim. Her bir detayı onlarca yazımda anlatmaya çalıştım.

Hadi size biraz da Hoi An’da ne yenir onlardan bahsedeyim.

Hoi An’da gecelik 5 dolara konaklayacak otelleri görmek için Tıklayın

4. Hoi An Restoranları

Hoi An’da da çok güzel kafeler, restoranlar ve barlar var. Ama özellikle 2 yer var ki, mutlaka uğramanız gerekiyor.

  • Reaching Out Teahouse : Burası, çok güzel bir kafe aslında. Genelde çay ve kahve içmek için uğramanız gereken bir mekan.  Bu arada bir çok çay ve kahve çeşidi bulunuyor. O yüzden sıradan “ÇAY” işte algısı ile gitmeyin derim.
  • Hoi An Roastery – Center : Yine bu mekan da, daha çok kahve ağırlıklık bir işletme. Kahve keyfi yapmak isterseniz uğrayabilirsiniz.
hoian_restoranlari

Hoi An restoranları

Bununla beraber, nehir kenarındaki restoranları da tabiki deneyebilirsiniz. Benim, akşam en çok dikkatimi çeken restoranlar :

  • Morning Glory Restaurant
  • White Rose
  • Mango Mango oldu. Vietnam’da ne yenir diye merak ediyorsanız : Vietnam yemekleri yazımda detaylıca nelerin yeneceğini görebilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımı okumadan Vietnam gezi planı yapmayın

Hoi An, tarih kokan sokakları, rengarenk evleri, mis gibi plajları ve gece olunca rengarenk-ışıl ışıl tekneleri ile peri masalı diyarı gibi bir yer. HoiAn, Şahsen Vietnam’da çok sevdiğim yerlerden oldu. Umarım siz de beğenirsiniz. Aşağıda yorum kısmından sorularınızı sorabilir; sosyal medya hesaplarımdan takip ederek bana ulaşabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.