67. Ülkem Fas’a Benimle Gelmek İster misin ?

Fas, çok uzun zamandır Afrika gezi hayallerim arasında, aklımda, planlarımda olan bir ülkeydi. Bir türlü denk getiremedim. Hep bir bahanem vardı. Ama bu sene, dünyanın en renkli ülkelerinden birisine; en güzel çöllere ev sahipliği yapan topraklardan bir tanesi olan bu güzel ülkeye Fas turu yapmaya karar verdim. Hatta bu gezimde, sen de benimle aynı turda olabileceksin. Nasıl mı ? (Bu tur tamamlanmıştır.)

1. Fas Turu Nasıl Olacak

Hayatında hiç birilerini örnek aldın mı ? Peşlerine düştün mü ? Ne yapıyorlarsa yapıp, onlarla hayal edip, onlarla üzülüp, sevindin mi ?

Bu tür takipçilerim ile çıktığım gezi organizasyonlarına yılda en fazla 2-3 kez katılıyorum. Fas da onlardan birisi olacak. 

Özcan ve İsmail, benim en büyük idollerimdi. Dünya turuna çıktıklarında, daha yeni yeni geziyordum. Arjantin’den Japonya‘ya; Güney Kore‘den Meksika’ya kadar gezdiler. 1 yıl sonra ise geri döndüler.

fas-_turu

Fas Turu Nasıl Olacak : Fas’ın Başkenti Rabat – Fes – Kazablanka ve daha nicesi rotamızda

Başka Türlü Macera adlı bir seyahat şirketi kurdular ve sıra dışı noktalara 15 kişiyi aşmayan küçük gruplarla, özgün programlar ve deneyimler içeren her şey dahil seyahat organizasyonları düzenlemeye başladılar. Son 2 yılda yüzlerce insanı, macera meraklısını dünyanın dört bir yanına götürdüler.

Bu sene beni de davet ettiler. Ben de seni davet ediyorum. İyi güzel de nasıl olacak ? Hepsini aşağıda anlattım.

Öncelikle bu tur, Başka Türlü Macera ve TÜRSAB A grubu lisanslı Homeros İlyada Tur firması tarafından organize ediliyor. Sizin gibi ben de katılımcıyım. Sadece, böyle bir gezide beraber olalım istedim. Tıpkı, bu sene birlikte gittiğimiz Küba ve İnterbus ile Avrupa turundaki gibi.

2. Fas Turu Fiyatı Ne Kadar ? Tur ne zaman ?

Hemen aklınızdaki 2 soruyu cevaplayayım. Tur fiyatı 1,890 dolar olacakmış. Bu fiyata, her şey ama her şey DAHİL.

Uçak biletleri, özenle seçilmiş tüm konaklamalar, yerel lezzetleri yansıtan tüm yemekler, hatta yurt dışı çıkış harcı bile.

3. Fas Vize İstiyor Mu ?

Hayır istemiyor. Pasaportumuz olduğu müddetçe, elimizi kolumuzu sallayarak Fas’a gidebiliyoruz.

Yapmamız gereken tek şey: Türkiye’den çıkarken yurt dışı çıkış harcı ödemek. Onu da zaten Başka Türlü Macera ekibi bizim için ödüyor.

4. Fas’da Nerelere Gideceğiz ?

Fas, öyle 2-3 günde gezilebilecek bir ülke değil. Yaklaşık olarak 711.000 kilometrekare alanı kaplayan Fas’da, kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına gezeceğiz. Yeterince de vaktimiz olacak. Peki Fas gezilecek yerler nereler diye soracak olursan ;

fas_turu_gezilecek_yerler

Fas Gezilecek Yerler : Kazablanka

 • Yılan oynatıcılarının Başkenti Marakeş
 • Labirentler diyarı Fes
 • Dünyanın en güzel çöllerinden Sahara Çölü
 • Fas’ın hatta tüm dünyanın en renkli sokakları olarak kalbul edilen Şafşavan
 • Fas’ın Başkenti Rabat
 • Fas’ın en canlı şehri Kazablanka
 • Fas’daki en güzel vadilerden Dedes Vadisi

5. Fas Turu Maaliyeti Ne Kadar ?

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Yukarıdaki Fas turu fiyatına ilaveten, günlük masrafların da olacak tabiki. Bu da, ortalama olarak 5-35 dolar civarındaymış. Tamamen kişisel beklentilerinize bağlı yani. Yoksa, vereceğin tur ücretine 1 TL dahi ekstradan masraf yapmadan da turu tamamlayabilirsin. Yukarıda da söylediğim gibi : Başka Türlü Macera ekibi, bu turları her şey dahil olarak organize ediyor.

fas_turu_gezilecek_yerler

Fas gezilecek yerler : Fas turu hakkında bilinmesi gerekenler

BONUS: Neden Fas’a Gitmeliyiz ?

Yüzlerce nedeni var aslında. Öyle Fransa’ymış, Almanya’ymış gibi bir ülke değil Fas. Değişiyor. Gelişiyor. Kişi başı yıllık gelir 3.000-4.000 dolar seviyelerinde. O yüzden ne zenginler ne de çok fakirler. Bir şeyleri kaçırmamak adına bir an önce gidilesi bir ülke. Ayrıca, bir çok nedenim var demiştim. Bunlar neler biliyor musun ?

 • Dünyada mutlaka bir gece uyumanız gereken yer olarak bilinen Sahara Çölü’nde yıldızların altında uyumak için
 • Binlerce yıllık tarihi şehirleri olan Marakeş, Kazablanka ve Fes’i görmek için
 • Rengarenk çarşılarda alışveriş yapmak için
 • Çöllerin ortasında kurulan şehirleri görmek için (Bunlara Oasis de deniyor. Vaha anlamında.)
 • Belki de, daha önce hiç görmediğin mimari yapıları görmek için

Fas, binlerce yıllık tarihi, çarşıları, meydanları, pazarları ile beni şimdiden çok ama çok heyecanlandıran bir rota olacak. Geçen yıllarda Ürdün‘de gördüğüm çöl ile iç içe olan şehirleri gördükten sonra, biraz daha çöl hayatına ilgili olmaya başladım. O yüzden sanırım Fas, döndükten sonra yine beni benden alacak olan bir ülke olacakmış gibime geliyor. Birlikte hayal edelim. Düşelim peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

 1. mujgan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.