Seyşeller Nerede & Nasıl Gidilir & Vize İster mi ?

Seyşeller neredeSeyşeller’e nasıl gidilir, Seyşeller vize ister mi ? Seyseller benim 70. ülkem oldu. O yüzden bu yazımda, Şeyseller hakkında en kapsamlı rehberlerden birisini hazırlamak istiyorum. Özellikle Seyşeller turu yapacaklara uzun uzun tüm bildiklerimi aşağıda anlatayım diyorum. Seyşeller Adaları, Hint Okyanusunu’nun tam kalbinde, 120 adadan oluşuyor ve balayı konusunda bir çoğumuzun hayallerini süslüyor. Doğrusu benim de ilk gördüğümde “Hakikaten dedikleri gibiymiş yahu !” şaşkınlığı yaşadığım, mavinin her tonunu göre göre denizlerinde yüzdüğüm; yemyeşil ormanların içerisinden gezerek sahillerinde koştuğum bir ülke oldu Seyşeller.

servet şekerleme bannermalta banner
seyseller_balayi

Seyşeller nerede : Nasıl Gidilir : Seyşeller adası hakkında tüm bilgiler

Kısa Kısa Şeyseller Hakkında Tüm Gerekli Bilgiler

Seyşeller, minicik bir adalar ülkesi. Hatta :

 • Seyşeller nüfusu ne kadar biliyor musunuz ? Sadece 95.000
 • Her yıl, en az yarım milyon turisti ağırlıyorlar
 • Seyşeller’de kişi başı gelir ise, 27.000 dolar civarında.
 • Ülkede 2 mevsim var : Yağışlı ve kurak mevsim
 • Seyşeller para birimi : Seyşeller Rupisi
 • Seyşeller dünyanın en küçük ülkelerinden birisi. Ne kadar mı ?

Ülke, Türkiye’nin 170’de 1’i kadar alana sahip. Bu kadar küçük olduğuna bakmayın. Nüfus da az olduğu için, bir çok sahil, plaj, koy size ait desem yeridir.

Lütfen öncelikle SEYŞELLER linkinden Seyşeller Gezi Rehberi yazımı okuyunuz.

Bu sakinlik ve dinginlikten dolayı, özellikle kış ortasında yazı yaşamak isteyen bizler için biçilmiş kaftan olan Şeyseller hakkında, bildiklerimi anlatmaya devam edeyim dilerseniz.

seyseller_nerede_nasil_gidilir

Seyşeller Nerede : Seyşeller’e Nasıl Gidilir . : Seyschelles nerede Hint Okyanusu’nun Tam Kalbinde

1. Seyşeller Nerede ? Seyşeller Haritası Konumu ? Seyşeller’e Nasıl Gidilir ?

Seyşel adaları nerede ? Seyşeller adasına nasıl gidilir ?

Seyşeller, Hint Okyanusu’nun kalbinde, Afrika’nın doğusundaki Madagaskar ülkesinin de kuzey doğusunda yer alan bir ada ülkesi.

Ben, bu gezimde önce Mauritius’a uçmuştum. 5 gün Mauritius’da gezdikten sonra, Air Scheyselles ile Şeyseller’e 2 saat uçtuktan sonra ulaşmıştım. Hatta dilerseniz, Mauritius linkinden gezi yazılarımı da okuyabilirsiniz.

THY ile Seyşeller’e direkt uçuş gidiş-dönüş yaklaşık olarak 2500 TL civarında tutuyor.

Ama yine de, sizler direk olarak Seyşeller’e uçmak isteyebilirsiniz diyerekten bildiklerimi alternatifler çerçevesinde anlatayım. Önce THY ile başlayalım :

Lütfen, öncelikle sizin için hazırladığım Seyşeller VLOG’unu izleyiniz

Seyşeller uçuşu kaç saat :

THY ile direkt olarak Seyşeller’e uçabiliyorsunuz ve yaklaşık olarak 8 buçuk saat sürüyor. Gayet rahat ve konforlu uçakları var. Direk uçtuğunuz için, tabi aktarmalı uçuşlara göre daha rahat ama en az % 40 daha pahalı.

Eğer ekonomik Seyşeller uçak bileti alalım derseniz, isterseniz aktarmalı olarak da Seyşeller’e uçabilirsiniz. Qatar Airways bu konuda ekonomik olan firma diyebilirim. 1.800 TL’ye gidiş-dönüş uçak bileti bulabilirsiniz. Yalnız erken almak koşuluyla.

seyseller_ulasim

Seyşeller Hava Yolları ile Mauritius’dan Seyşeller’e Geldim

Seyşeller, Uluslararası saat diliminde GMT +4 diliminde yer alıyor. O yüzden Türkiye ile Mauritius arasında 1 saat fark oluyor.

Seyşeller’e uçak bileti almadan mutlaka En iyi uçak bileti arama motorları yazımıza bakınız

Bu arada Ben, Seyşeller’e dünyanın en büyük turizm firmalarından SatGuru ile gittim. Hem daha ekonomik olsun, hem de bölgeyi çok iyi bilen bir firma her bir detayı en ince ayrıntısına kadar bana göstersin istedim.

Özellikle, Afrika ülkelerinde gezi planlarımı yapmadan önce biraz çekinmiştim doğrusu. Ama sağ olsunlar her detayı planladılar ve çok güzel bir şekilde Seyşeller’i gezdim. Belki de tek başıma gitsem bunca bilgiyi öğrenemezdim doğrusu.

Bu da Seyşeller’in 2. bölümü. Keyifli hayaller

Sitelerini ŞU LİNKTEN inceleyebilirsiniz. Hatta kendilerinden paket fiyatları için teklif de almanızı öneririm. Neredeyse % 30 daha ekonomik fiyatlar sunuyorlar. Hatta selamımı da söyleyin. Yardımcı olup, indirimli fiyatlar konusunda ellerinden geleni yapacaklardır.

2. Seyşeller Hava Durumu & Seyşeller Ne Zaman Gidilir ?

Tatil Dükkanı

Seyşeller’e ne zaman gidilir ? Yukarıda da belirttiğim gibi : Seyşeller’de 2 mevsim var. Bir tanesi kurak, diğeri yağışlı. Aslında ben de Seyşeller’e gitmeden önce, en fazla bu soruyu kendime soruyordum. O yüzden bu konuda bildiklerimi de detaylıca aktarayım.

Mesela, bizde kış yaşanırken, Seyşeller’de yağışlı mevsim yaşanıyor. Dönem olarak aralık-mart dönemini düşünebilirsiniz.

Yağış dediğime bakmayın. Her daim t shirt ile gezebiliyorsunuz. Ama Seyşeller’de benim gördüğüm, hava yağdığı zaman öyle muson yağmurlarındaki gibi 10 dakika sonra güneş açmıyor.

seyseller_gezilecek_yerler

Seyşeller’deki dev kaplumbağalar : Seyşeller nerede nasıl gidilir

O yüzden, genellikle kış mevsiminde havaları gerçekten yağmurlu oluyor. Ben, 4 gün kaldığım Seyseller’de 1 gün doğru dürüst full güneşli bir gün göremedim. Bunu bilerek plan yapın derim. Ayrıca özellikle aralık ayı, en en en çok turistin geldiği ay.

Diğer mevsim ise kurak mevsim. Genelde mart-kasım arasında oluyor. Halk, güneşli dönem olduğu için bu dönemi daha çok seviyor ama gerçekten de aşırı sıcak ve nem oluyor. O yüzden, planlarınızı buna göre yapınız.

3. Seyşeller Adaları Hakkında Bilgiler & Seyşeller Vize İstiyor mu ?

Seyşeller vize istiyor mu ? Seyşeller ekonomisi nasıldır ? 

Seyşeller vize durumu : En güzel yanı : Seyşeller vize istemeyen ülkeler arasında. Sadece uçakta göçmenlik formunu dolduruyorsunuz hepsi bu kadar.

Seyşeller pahalı mı ? Efendim çok pahalı. Hiçte öyle ucuz falan değil. Tek bir örnek vererek durumu anlatayım : Seyşeller’de La Digue, diye bir ada var. Ana adadan, bu adaya feribot ile gidiş-geliş yaklaşık olarak 700 TL. Varın, gerisini siz düşünün.

Creoller, ülke nüfusun çoğunu oluşturur. Creoller, aslında farklı ülkelerden kaynaşmış melez insanlardır.

Seyşeller’in, turizm dışında gelir kalemi yok denecek kadar az. O yüzden, tüm kazançları turizm odaklı ve etraflarında herhangi bir ana karası olan komşu ülkeleri olmadığı için, her şeyi deniz veya hava yolu ile ithal ediyorlar. Bu yüzden, Seyşeller gezisi yaparken, hiçte öyle az bütçeli bir plan yapmayın derim.

4. Seyşeller Şehirleri Nerede

Portekizlilerin keşfettiği; İngilizlerin, Fransızların işgal ettiği bir ülke olan Seyşeller, aslında Seyşeller Cumhuriyeti olarak biliniyor.

Günümüzde bağımsız bir devlet olan Seyşeller, aslında hala yabancı devletlerin dolaylı yoldan işgali altında. Ne açıdan ? Ekonomik açıdan ama o kısma fazla ayıntılı girmeyeceğim…

Seyşeller adalar topluluğundan oluştuğu için, aslında 5 adayı şehir olarak kabul ediyorlar ve ülkenin ana adası Mahe olarak biliniyor.

Seyşeller’in son bölümü de çok güzel oldu. Keyifli seyirler.

Bu ana adadaki başkent ise Victoria. Tüm bankalar, idari yapılar falan hep bu bölgede. Adalar arası ulaşım ise, genelde deniz yolu ile sağlanıyor.

seyseller_la_digue

Seyşeller La Digue adası : Seyşeller nerede : Seyşeller tatil rehberi : Seyşeller’e vize yok

Ben, ana ada Mahe ve La Digue adalarında bulundum. Toplamda 4 gün Seyşeller’de gezdim ve harika zamanlar geçirdim. Hatta inanın bana, İstanbul’a dönmesi çok çok çok zor oldu. Ayrıca, elimden geldiğince tüm deneyimlerimi Seyşeller Gezi Rehberi yazımda uzun uzun anlatacağım.

Seyşeller linkinden tüm Şeyseller yazılarımı görebilirsiniz.

“Seyşeller adası nerede & Nasıl gidilir, Seyşeller vize ister mi, Seyşeller hakkında bize neler önerirsin Deniz ?” sorularınızı detaylıca cevaplamaya çalıştım. Elimden geldiğince, bu peri masallarını andıran, insanı aniden hayallere daldıran rüya gibi ada ülkesini karış karış gezip, sizlere de elimden geldiğince Seyşeller Gezi Rehberi tadında uzun uzun anlatarak bilgi vermeye özen gösterdim. Özdellikle, Seyşeller balayı önerileri arayanlara umarım yardımcı olabilmişimdir. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

6 Yorum

 1. Notdefteri
 2. Adana Ankara Uçak
 3. Fatih ergisi
  • Deniz Pehlivan
 4. fatma
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sosyal Medyada Beni Takip Edin!

instagram logo resimiyoutube logo resimi