Afrika’da Safari Turu Nasıl Yapılır ?

Afrika’da safari turu yapmanın bu kadar kolay olabileceğini bilseydim, çok daha önceden giderdim diyerek yazıma başlamak istiyorum. Hatta peşinen söyleyeyim :  Bu yazımı okuduktan sonra, safari konusunda hemen hemen her şeyi biliyor ve kolayca plan yapıyor olacaksınız ama mutlaka tüm yazıyı sonuna kadar okuyun derim. Yıllarca BBC ve National Geographic gibi belgesel kanallarında izlediğim “Bir gün ben de buraları göreceğim !” diyerek hayallere daldığım yerlere sonunda bu yıl gittim ve her şeyi size aşağıda anlattım. Kenya’nın Masai Mara bölgesinde safariye başladım. Tanzanya’daki Serengeti Milli Parkı  sınırına kadar hayvanların peşinde koştum. İşte bu yazımda size, Afrika Safari Turu nasıl yapılır, kaça mal olur, ne zaman gidilir tek tek anlatacağım.

Baştan küçük bir uyarım olsun : Afrika’da bir çok ülkede safari yapılıyor. Ama en en en popüleri, Masai Mara ve Serengeti bölgeleri.

Masai Mara nerede diyecek olursanız, Kenya’nın başkenti Nairobi’ye 300 km uzaklıkta bulunuyor. Hemen Tanzanya sınırında bulunan Serengeti ile komşu. (Aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.)

Bu arada Serengeti nerede sorunuzu da cevaplamış oldum. Serengeti, Tanzanya-Kenya sınırına yakın olan, yaklaşık 14.750 km karelik bir alan. Bu arada Masai Mara ise sadece 1.510 km karelik bir alanda. Yani 10’da biri kadar. (Detaylı bilgiler aşağıda tek tek var. Okumadan plan yapmayın. Ayrıca fotoğrafta da, ne kadar fark olduğunu görebilirsiniz.)

afrikada safari turu masai mara nerede haritası

Afrika’da Safari Turu için 2 bölge : Masai Mara nerede, Serengeti nerede diyenlere harita konumu.

Bu 2 safari bölgesine ek, Güney Afrika’da da çok meşhur yerler var. Bu 3 yer, Afrika’da safari turu konusunda plan yapacağınız yerler olsun.

Ben genel hatları ile, elimden geldikçe size safari yaparken neye dikkat edilir tek tek aşağıda anlatacağım.

Sorularınızı mutlaka yorum kısmına yazmayı unutmayın. Tek tek cevaplayarak yardımcı olacağım.

1. Safari Nedir ?

Safari deyince, inanın ilk aklıma sefer, göç gibi kelimeler geldi. Sonra bir araştırdım, hakikaten de Safari, Arapçadan geçen “Sefer” anlamında kullanılırmış.

İşte vakti zamanında batılı abiler Afrika’ya gelmişler. Doğayı anlamak için araştırmalar yapmışlar.

Zamanla bu gezilerinden esinlenen bir çok gezgin, Afrika’ya gelmiş ve hayvanları doğalarında yani vahşi yaşam alanlarında gözlemlemek ve izlemek için sıraya girmeye başlamışlar ve adına da “SAFARİ” demişler. Gerçi günümüzde, zenginlere has bir aktivite ama kelimenin özü buradan geliyor işte.

Safariyi yaparken, hayvanların dibine kadar girip, onları doğal hayatlarında izlerken, özellikle av saatlerine denk getirme ve bu ana şahit olma olayına Game Drive diyorlar. Bu kelime de safari yaparken her gün duyacağınız kelimelerden.

Safari, Milli Park denilen bölgelerde yapılır

2. Safari Nasıl Yapılır ?

Bu safari olayının onlarca türü var. Ve bana sorarsanız, en güzel safari turu diye bir şey yok. Sadece bütçesel yani finansal seçenekleri var.

İşte kalınan yerler farklı olabiliyor : çadırdan, lüks evlere diye uzayıp giden bir skalası oluyor.

Hayvanları göreceğiniz alan, gideceğiniz yollar, hava, yani tüm şartlar aslında tamamen aynı.

Paranıza göre gününe, araç modeline, otel seçimine hatta yemeğe kadar her bir türü bulunuyor. Ama bütün yolların sonu, hayvanları doğal hayatlarında görmeye dayanıyor.

safari kenya masai mara hayvanlar zurafa

Masai Mara’da safari yaparken böyle zürafalar görüyorsunuz

Yalnız, safariye karar verirken, en en en önemli şey Büyük Göç dedikleri durum ve “5 Büyük yani Big Five” olayı.

Peki bunlar nedir, gelin sırasıyla anlatayım. Çünkü inanın safaride olmazsa olmaz terimler bu 2 terim olarak biliniyor.

3. Büyük Göç Nedir ? Nerede Olur ?

Arkadaşlar safari yaparken, en önemli olaylardan birisi bu Büyük Göç yani Big Migration olayıdır.

Onlarca belgesel, sırf bu olaya şahit olup, hayvanların iç güdüleri ile bir yerden diğerine nasıl gittiğini anlamak için çekilir ve akıl sır ermeyen mucizeleri de beraberinde getirir.

Ve bu büyük göç,  milyonlarca hayvanın su bulabilmek için kurak yerlerden, yağışlı yerlere göç etme olayıdır.

İşte bu göç olayı, Tanzanya’daki Serengeti bölgesinden başlar ve kuzeydeki Kenya’da bulunan Masai Mara’da son bulur.

Bu alan içerisinde, milyonlarca hayvan, Ekvator çizgisinin bir kuzeyine bir güneyine gider gelirler. Ve bu bahsettiğim alan, yaklaşık 500.000 kilometrekaredir.

Büyük göç olurken, etrafta çitler ve teller yok. Hayvanlar tamamen iç güdülerine göre göç ediyorlar.

Büyüklüğünü anlamanız için size şöyle bir örnek vereyim : Türkiye’nin yüzölçümü 780.000 metrekaredir. Bahsettiğim alan, Türkiye’nin yaklaşık %65’lik bir alanı yani.

4. Peki Bu Büyük Göç Ne Zaman Olur ?

Bir kere, eğer bir turla Afrika’ya Safari’ye gidecekseniz, asla size bu göçe şahit olma garantisi verenlere inanmayın.

Çünkü safari hayvanlarının hangi gün bu göçe başlayacağını, nasıl ilerleyeceklerini kimse bilemiyor. Sonuçta hayvanlar iç güdüleri ile kafaları esince bu göçe başlıyorlar.

Ama genel olarak şöyle de bir rotaları var. Aşağıdaki fotoğraftan görebilirsiniz :

afrika safari turu büyük göç rotası

Masai Mara ve Serengeti Büyük göç rotası : (Kaynak https://www.simasafari.com/packages/7-days-following-the-big-migration-and-big-5/)

Hayvanlar ağustos sonu itibari ile, Tanzanya’daki Serengeti Milli Parkı’ndan, Kenya’daki Masai Mara Milli Parkı’na göç edip; ekim sonu gibi geri dönüş yapıyorlar.

İşte biz eylül ayında Kenya’da safari turu yaptığımız için, bütün merak ettiğimiz hayvanları o küçük alanda görebildik.

Fotoğrafta gördüğünüz üzere Serengeti çok daha büyük bir alanda ama Masai Mara ufacık bir yer. O yüzden 5 büyüğü görme şansınız daha fazla oluyor. Bu arada 5 büyük demişken :

5. Beş Büyük Nedir

Afrika’da safari turu gezisine giden 10 kişiden 9’unun amacı, tüm hayvanları göreceğini sanmaktır ama o iş öyle olmuyor işte. Mesela Afrika’da kaplan yok. Ya da ne bileyim, pek tabiki kutup ayısı da yok.

Ama buralarda, 5 büyük dedikleri çok önemli hayvanlar var. Bu 5 büyüğü görmüş olan, safarinin hakkını vermiş olarak kabul ediliyor. Gerçi bu listeyi pek sevmiyorum ama özetle 5 büyük hayvan şunlar :

Afrika’nın 5 büyükleri

 • Aslan
 • Leopar
 • Afrika Fili
 • Afrika Mandası
 • Siyah Gergedan

Ben, 5 büyüğün hepsini, Kenya’daki Masai Mara bölgesinde, bir eylül ayı ortasında gördüm ve inanılmaz güzel bir deneyim oldu.

safari hayvanları

Safaride gördüğüm hayvanlardan bazıları

Aslan, Afrika Fili ve Mandasını Masai Mara bölgesinde; Leopar ile Siyah Gergedanı ise Naivasha Gölü ile Nakuru Gölü’nde gördüm.

Afrika safari turu yaparken en çok göreceğiniz 3 hayvan :

 • Zebra
 • Antilop
 • Zürafa olacak.

Diğer hayvanlar, bunların yanında o kadar nadir olacak ki şaşıracaksınız. Sulak arazilerde flamingo, su aygırı yani hipopotam da göreceksiniz. Hatta timsahlar da.

6. Afrika’da Safari Turu İçin En İdeal Ülke Hangisi

Afrika’da safari turu konusunda 3 tane önemli ülke var. Bunlar :

 • Kenya ( Masai Mara)
 • Tanzanya ( Serengeti)
 • Güney Afrika (Kruger, Grahamstown Milli Parkları. Aslında 25 farklı milli park var)

Ama içlerinde en meşhur safari yerleri bu 2 tanesi, yani Kenya ile Tanzanya.

Hatta Botswana, Namibia, Zambiya gibi ülkelerde de safari yapılabiliyor. Ama bu yazımda oralardan bahsetmeyeceğim.

Ben kendi deneyimlerime ve önerilerime göre size aşağıda hangisini seçmeniz gerektiğini uzunca anlatacağım merak etmeyin.

7. Safariye Ne Zaman Gidilir ?

Rehberim dedi ki : “En güzel zamanda geldiniz. Çok daha az kabalık bir dönem eylül. Özellikle temmuz ve ağustos deli gibi kalabalık olur. Hayvandan çok tur araçları görürsünüz.”.

Sanırım safari için en ideal zamanı söylemiş oldum. Bunu ben demedim. Oradaki rehberim bizzat söyledi. Çünkü en yoğun zaman temmuz ve ağustos hatta ocak ve şubat ayları olurmuş. Aslında bu önerimi çoğu Afrika turları için düşünebilirsiniz.

Çünkü büyük göç, temmuzda ve ağustosta Serengeti Ulusal Parkı’ndan başlıyor ve Masai Mara Ulusal Parkı’na doğru sürüyor. İşte bu dönemde herkes bu ana şahit olmaya çalışıyor.

afrika safari hayvanları

Afrika’da safari yaparken hayvanlar böyle otlanıyorlar ve oradan oraya gidiyorlar

Pek tabiki bu çok özel bir dönem ve hayatta bir kez şahit olunabileceği için, kalabalık pek umurunuzda olmayabilir.

Zaten hem Serengeti turunda hem de Masai Mara turunda her daim hayvanları görebilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğrafta da, az çok hayvanların hangi ay nerede olabildiğini zaten görmüşsünüzdür. Önemli olan bütçe.Bütçe demişken :

8. Afrika’da Safari Turu Fiyatları Ne Kadar ?

Bu soru, safari konusunda sorulması gereken en önemli ve en can yakan soru işte. Şimdiden şaşırmaya başlayabilirsiniz çünkü dehşet pahalı bir geziden bahsediyorum.

Öncelikle şunu belirteyim : Afrika’da safari turu günlük olarak en az 80-100 dolara mal olur. Ama bu en düşük rakam.

Ortalama bu kadar dedim ama genelde turlarda 3 farklı segment oluyor. Bu segmentlerde, size 3 soru soruyorlar ve bu sorulara göre bütçe binlerce dolara çıkabiliyor. Sorular şunlar :

 • Araç Nasıl Olacak : Yani 4X4 mü istersiniz, yoksa minivan tarzı araç mı : Kesinlikle 4X4 seçin. Tartışmayın bile. Biraz daha pahalıdır ama değer.
safari turunda fiyatlar arac en önemlisi

Safaride en maaliyetli kalemlerden birisi araç. Bence mutlaka 4X4 araç kiralayın

 • Özel bir tur mu istersiniz yoksa karışık mı : Özel turlarda araç sadece size özel; karışık turlarda ise farklı kişiler ile aynı araçta olduğunuz bir gezi şeklinde oluyor.

Yani karışık turda daha kalabalık, araçta hareket etmek daha zor ama daha uygun fiyatlı. Özel olduğu zaman ise, tüm araç sizin oluyor.

Pek tabiki fiyat daha fazla olabiliyor. O yüzden, eğer arkadaşlarınız ile giderseniz, 2 kişi için ödeyeceğiniz rakamdan çok daha uyguna tur alabilirsiniz. Çünkü araçta ne kadar çok insan olursa, o kadar kişi başı düşük fiyatlı bir tur oluyor.

 • Konaklama nerede olacak : Turlara, genelde milli park giriş ücretleri, araçta su ve benzin, ayrıca rehberlik dahil oluyor ama gün başına rehbere bahşiş vermeniz bekleniyor. Onun rakamı da, kişi başı günlük 10 dolar gibi düşünebilirsiniz.

Konaklama kısmı, bu turlardaki en pahalı kalem olduğu için, çadırda kalmak ile otelde kalmak arasında günlük tur rakamı olarak 200 dolar farkedebiliyor.

Biz, ilk 2 gün çadırdan otelde, son gün milli park içerisindeki evde kaldık. Eğer lodge denen yerlerde kalsaydık, ödediğimiz rakamın en az % 60-70’i kadar daha çok para isteyeceklerdi.

Bu kısmı çok özet aktardım ama 3 aşağı 5 yukarı sistem bu şekilde işliyor. Biz, Kenya’da 690 dolar ödeyerek, 3 gece 4 günlük safari yaptık. Aracımız özeldi. Yani bir tek 3’ümüz vardık.

Afrika Safari Turu videom aşağıda. Bu videoyu sonuna kadar izlemeden, safari turu planı yapmayın

Turda 2 gün Masai Mara, 1 gün Naivasha Gölü gezisi ve son gün ise Nakuru Gölü gezisi şeklinde safarimizi tamamladık ve bence gayet de ideal oldu.

Bizim gittiğimiz dönemde hayvanlar Masai Mara’da olduğu için bu şekilde bir tur yaptık. Eğer Serengeti’de olsaydı, o zaman Tanzanya tarafından safari turuna başlardık.

Ulaşım konusunda Tanzanya’daki Darüsselam veya Kenya’daki Nairobi kentlerinden ulaşmak en kolaylarından.

Ve bildiğim kadarı ile, Serengeti çok daha büyük olduğu için ve yolda çok zaman geçtiği için, ena z 4-5 günlük bir safari paketi almak gerekiyormuş.

Afrika turları içerisinde en favori etkinlik olan bu safari gezinizi yaparken, mutlaka gün planlamasını doğru yapın. Ve şirketi de doğru seçin. Şirket demişken :

9. Safari İçin Hangi Tur Şirketi Önerilir ?

Safariyi yapacağımız dönemde, büyük göçün son günleri olacağı için Kenya’yı seçtik. Eğer ekimde gidecek olsaydık, Tanzanya’daki Serengeti’yi seçerdik.

İnternetten araştırma yaptık ve Bigmac Africa Safaris diye bir şirkete ulaştık. Mail attık. İnanılmaz hızlı bir şekilde her şeyimize tek tek döndüler ve doğrudan Whatsapp üzerinden safarimizi ayarladık.

Bu arada Türkiye’den de safari turları düzenleyen firmalar vardı. Ama biz başka ülkeleri de gezmek istediğimiz için katılmadık. Doğrudan Kenya’daki tur operatörüne ulaşıp safariyi ayarlardık

Nairobi’ye gidince ofislerini ziyaret ettik. Bu arada turdan 1 gün önce paranın tamamını istediler ama bazen 1 kaç hafta önceden de safari turu ücretinin bir kısmını havale ile isteyebiliyorlarmış.

Yani normalde, çok daha önceden talep ediyorlarmış ama nedense bize güvendiklerini söylediler. Her şeyimizi ayarladılar ve Magdalene isimli hanım her konuda yardımcı oldu saolsun. Bigmacafricasafaris.com sitesinden kendileri ile iletişim kurabilirsiniz.

Selamımı söyleyin yardımcı olurlar. Özellikle Kenya’da safari yapacaksanız direk iletişim kurup, bütçenize göre nasıl bir safari turu istiyorsanız belirtebilirsiniz.

Ben Tanzanya kısmı için bir gezi yapmadım kendileri ile ama bildiğim kadarı ile, Serengeti için de turlar satıyorlar.

10. Afrika’da Safari Turu Güvenli Mi ?

Her yıl milyonlarca insanın sırf bu safariyi deneyimlemek için geldikleri Masai Mara’da, bugüne kadar 1 kez bile ölümlü vaka gerçekleşmemiş.

Çünkü milli parkta çalışan herkes, rehberler ve halk işin ne kadar ciddi olduğunun farkında.

safari turunda konakladığımız yerler

Masai Mara’da böyle yerlerde konakladık

Bu yüzden, hayvanlara ne kadar mesafede duracaklarını, nasıl davranacaklarını çok iyi biliyorlar. Zaten milli parklar içerisinde, kesinlikle arabadan inmek YASAK.

11. Safari İçin Yanınızda Ne Olmalı ? Hangi Kıyafetler Götürmeli ?

Afrika’da Safari Turu yaparken gündüz hava sıcak; geceleri ise buz gibi olur. Bildiğiniz uzun kıyafetlerle gezmeniz, uyumanız gerekir.

Ayrıca, her daim sineklerden korunmak gerekir. Bununla beraber, aniden yağmur yağabilir. Kısacası her şeye hazırlıklı olmalısınız. Ama özetle şu kıyafetleri ve belirli ilaçları bulundurun :

 • Yağmurluk
 • Çok rahat ayakkabı
 • Haki renklerde kıyafetler (Hayvanların dikkatini çekmez.)
 • Uzun kollu sweet
 • Ne olur ne olmaz mont
 • Uzun eşofman
 • Şapka ve güneş kremi. Güneş direk yüzünüze gelmese de, her daim krem kullanın. Rüzgar ve nemle bile teniniz etkileniyor.
 • Gündüz için hava alabilen t shirtler
 • Her gün terleyeceğiniz ve değiştirmeniz gerekeceği için iç çamaşırı
 • Mutlaka sivrisinek ilacı. (Deet oranı yüksek olanlardan seçin.)
 • Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaç
 • C vitamini takviyeler. Ne olur ne olmaz.
 • Mutlaka yanınızda abur cuburlar
 • Köylerde dağıtmak için yiyecek ve kıyafet. Gideceğiniz köyler oldukça zor durumdalar. Ne hediye edebilseniz kar
 • Zoom özelliği iyi kamera
 • Yedek bataryalar ve hatta powerbank

12. Safari İçin Vize Durumu

Gelelim vize durumuna. Evet ne yazık ki bütün bu ülkeler bizden vize istiyor.  Neyseki hepsini hava limanında alabiliyoruz.

Kenya Vizesi : Eğer ki, Uganda ve Ruanda’ya da gidecekseniz 100 dolar ödeyerek Doğu Afrika Vizesi (East Africa Visa) alarak, tek bir vize ile bu 3 ülkeye de geçebilirsiniz.

Yok sadece Kenya vizesi isterseniz, onun ücreti 50 dolar oluyor ve 5 dakikada hava limanında Kenya vizesini veriyorlar.

Tanzanya Vizesi : Ne yazık ki en pahalı vize bu. 100 dolar. Kapıda alınıyor.

Benim gitmediğim aşağıdaki ülkelerin vize durumları da şu şekilde :

Güney Afrika : Kapıda vize alarak gidiliyor.

Botswana : Afrika bizden vize istemeyen ülkelerden.

Namibya : Kapıda vize alınıyor.

Zambiya : Elektronik vize gerekiyor.

En güncel bilgilere Dış İşleri Bakanlığı’nın Resmi sitesinden bakıp, daha sonra plan yapmayı unutmayın.

Bununla beraber, bu ülkelere bireysel gidecekseniz ve uçak bileti alacaksanız En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımı okumadan bilet almayın.

13. Aşı Olmak Gerekli Mi ?

Evet gerekiyor ama Kenya ve Tanzanya için diye biliyorum. Mutlaka Sarı Humma Aşısı olmanız lazım.

Seyahatinizden 1 hafta 10 gün öncesinden aşı olmanızı öneririm. Çünkü bu aşı, bağışıklığınızı etkiliyor ve aşı vurulduktan sonra bir kaç gün yataklara düşebiliyorsunuz.

Güney Afrika için gerekmiyor

Daha sonrasında, size aşı kartı veriyorlar. İşte bu aşı kartına, ülkeye ayak basınca, gümrük memurları bakabiliyor. Yani aşı olduğunuzu gösterir bu kart olmazsa, ülkeye sizi almayabilirler.

afrikada safari turu yaparken aşı kartı

Afrika’da safari turuna katılmadan önce, Türkiye’de böyle bir aşı kartında, aşı olduğunuzu gösterir kart gerekir

Bu, sizin sağlığınız ve güvenliğiniz için çok mühim. Çünkü sarı hummaya yakalanırsanız ve aşınız yoksa, ne yazık ki tedavisi bulunmuyor.

Bir de sıtma için tabletler veriyorlar. Bu tabletleri gitmeden önce, ülkeleri gezerken ve döndükten sonra içiyorsunuz. Zaten tüm detayları, aşağıda bahsettiğim kurumdan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca hem aşılar hem de ilaçlar ücretsiz oluyor. (Afrika turları her nereye olursa olsun, mutlaka o ülke için aşıya ihtiyacınızın olup olmadığını kontrol edin.)

Güncel aşı durumunu : Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nden tüm aşıları ve bilgileri öğrenebilirsiniz

14. Safarinin Kuralları Neler

Kendimce dikkatimi çeken bazı kurallardan bahsetmeden geçmeyeyim.

 • Sigara içmek, izmariti yere atmak yasak
 • Hayvanların yanında bağırmak, dikkatlerini çekmeye çalışmak yasak
 • Arabadan inmek kesinlikle yasak
 • Hayvanlara yemek vermek de yasak
 • Tek başınıza ayrılmanız yine yasak
 • Her ne olursa olsun, her daim rehberi dinlemek zorundasınız.

Bu konuda çok hassaslar ve mutlaka bu kurallara uymanızı sizden bekliyorlar.

15. Safari Turu Önerilerim

Şimdi kendi deneyimlerime ve gözlemlerime göre biraz önerilerde bulunayım :

 • Mutlaka ilk önce gideceğiniz ülkeyi planlayın ve hava durumuna bakın (Afrika turlarının tamamı için aslında bu uyarım geçerli.).
 • Mesela Güney Afrika’da safari yapacaksanız ve yazın gidecekseniz yağışlı döneme yakalanabilirsiniz. Yine Güney Afrika için güzel zaman ocak, şubat ayları. Bu gibi sebeplerden dolayı çok önceden gideceğiniz ülkeye karar verin.
 • Çocuklarınızla safariye gidecekseniz, en azından 12 yaşını doldurmuş olsun. Küçük çocukla buralara gelmeyin. Havası, suyu ve ortamı onların bağışıklığı açısından pek uygun olmayabilir.
 • Beklentilerinizi düşük tutarak bu ülkelere gidin. Yoksulluk hat safhada. Yollar çok kötü. Rahatıma düşkünüm, böyle şeylere hiç gelemem v.s diyorsanız gitmeyin.
 • Mutlaka ama mutlaka, gitmeden 1 ay önce planlarınızı yapmış olun. Özellikle aşı durumunuz hususunda, gerekli önlemleri alın.
 • Ben Kenya ve Tanzanya safari rotalarını size anlattım ama daha bir çok yer var. Lakin ben gitmedim. Dilerseniz o ülkeleri de araştırın.

Afrika’da safari turu konusunda benim size anlatacaklarım bu kadar. Masai Mara ve Serengeti safari turu yapacaklara umarım genel bir rehber olmuştur. Yorum kısmına sorularınızı yazın ya da beni aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan takip ederek aklınıza gelen her şeyi sorun. Hayal edin. Düşün peşine…

Instagram’a da beklerim. Anlık olarak her şeyi orada paylaşıyorum.

View this post on Instagram

Tek nefeste “Afrika’da safari nasıl yapılır ?” rehberi : (Kaydetmelik paylaşım) 👇 Hangi ülke : Aslında bir sürü ülke var ama en önemli 2 ülke Kenya ve Tanzanya. Kenya’da Masai Mara; Tanzanya’da ise Serengeti bölgesi çok iyi. Serengeti, Masai Mara’nın 10 katı büyüklükte. Biz, Kenya tarafını seçtik. Çünkü bir çok blogger, hayvanların o dönemde Kenya’da olacağını yazmıştı ve haklılardı. (Her ay, hayvanların yeri değişiyor.) 👇 Bütçe : Bu işler o kadar pahalı ki, ben 4 gün için en fazla 200-250 dolar veririm yeter diye düşünüyordum !!! Ama 5.000 dolara da safarinin olduğunu görünce araştırmaya başladım. Sonrasında, önce konaklama kısmını düşündüm ve karşıma : bildiğiniz çadır, çadırdan yapılan evler veya lüks yerler yani lodge seçenekleri çıktı. Ayrıca, bir de araba durumu var. İşte 4*4 olunca ayrı; minivan tarzı araba olunca ayrı fiyat oluyor. Ama iyi ki de 4*4 seçeceğini seçmişiz. Neden mi ? 👇 Çünkü, çoğu yerde yol yok. Bildiğiniz doğal yollarda gidiyorsunuz ve 4X4 olunca, hayvanların yakınana ulaşmak daha kolay oluyor. 👇 Konaklama : Biz konaklamayı pek önemsemedik: 3 gece, 4 günlük turda 2 gece pansiyon gibi olan yerde konakladık; 1 gece direk parkın içerisinde yerel evde. Bir de en yoğun dönem temmuz ve ağustos. Bu dönemde gidecekseniz, mutlaka erkenden rezervasyon yaptırın. 👇 Uzun soluklu safari yapacaksanız, Serengeti’yi seçin. 2 ülkeyi de kapsayan safariler var ama genelde 2 park birbirine bağlı olsa da, yollar kötüymüş. O yüzden, bir şekilde kara yolu ile bir ülkeden diğerine geçmeniz gerekiyor.( Genelde otobüslerle) 👇 Kaç para ödedim : Nakuru, Naivasha Gölleri, Masai Mara safari turu için kişi başı 690 dolar ödedik. Bu konuda, @bigmacafrica firmasından Magdalene bize çok yardımcı oldu. Eğer gidecek olursanız kendilerine mesaj atın. İngilizceleri ve safari bilgileri oldukça iyi. 👇 Neler dahildi : İçecek dışında her şey. Ama diyorum sonu yok bu işin. Eğer uygun olsun, 2 gün gezeyim ve araba da paylaşımlı minivan olsun derseniz 300-400 dolara da tur var. Zaten merak etmeyin : Ben hemen bir safari blog yazısı hazırlamaya başladım bile ama sorularınız varsa yorum yazabilirsiniz. 🤗#safari #kenya #birhayalinpesinde

A post shared by Deniz Pehlivan (@birhayalinpesinde) on

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.