Mauritius Nerede: Mauritius’a Nasıl Gidilir ?

Mauritius nerede, Mauritius hangi kıtada ve Mauritius’a nasıl gidilir gibi sorularınızın hepsini bu yazımda anlatacağım sizlere. Mauritius, benim 69. ülkem oldu. Hint Okyanusu’nun tam kalbinde, Türkiye’den direk uçuşla bile 10 saatte gidilen, karadan hiç bir bağlantısı olmayan, her daim yaz mevsiminin yaşandığı bir ülke Mauritus.

Bu güzel ülkeye gitmeden önce, Dünyanın en iyi balayı yerleri arasında olarak nam salmış olmasına rağmen “Mauritius’u haritada göster Deniz” deselerdi, hayatta gösteremezdim.

Ta ki, bu sene bu güzeller güzeli, sımsıcak, okyanusun ortasında huzur dolu ülkeye, yani Mauritius‘a gidene kadar.

Öncelikle şunu belirteyim : Mauritius, öyle büyük bir ülke değil. Bir motor kiralayıp 3-4 saatte adanın etrafını gezebiliyorsunuz.

mauritius_nerede

Mauritius Nerede : Mauritius’a Nasıl Gidilir: Mauritius Adaları Hint Okyanusu’nun Tam Kalbinde yer alır.

Zaten en güzeli de bu aslında. Ne o öyle sonu gelmeyen, insanın ömrünü tüketen up uzun trafik var bu adada; ne de devasa metropollerin kaosu. Sadece doğa, siz ve huzur var bu adada.

Düşünsenize : Hint Okyanusu’nun ortasında Türkiye’nin 350’de 1’i kadar alana sahip bir adada geziyorsunuz. Bir çok sahil, koy, daha nicesi sadece size ait. İnsan daha ne ister değil mi ?

1. Mauritius Nerede ? Mauritius’a Nasıl Gidilir ?

Mauritius, Hint Okyanusu’nun kalbinde, Afrika’nın doğusundaki Madagaskar ülkesinin de doğusunda yer alan bir ada ülkesi.

Aslında Mauritius (Morişus diye okunuyor), Mauritius Adası olarak da biliniyor. Bu 1 milyondan biraz fazla nüfusu olan ada ülkesinin konumunu daha iyi görmeniz için, yukarıda Mauritius harita örneklerini de ekliyorum.

Ben, bu gezimde THY ile direkt Mauritius’a uçtum ve bu uçuş yaklaşık 10 saat sürdü.

Gece uçağa bindikten sonra, sabah rengarenk Hint Okyanusu’nda uyanmak çok güzel bir deneyimdi. Bu arada Türkiye’de kış yaşanırken, ben Mauritius’da şort – t shirt ile geziyordum.

THY ile Mauritius’a direkt uçuş gidiş-dönüş yaklaşık olarak 800-900 dolar civarında tutuyor.

Eğer ekonomik Mauritius uçak bileti alalım derseniz, isterseniz aktarmalı olarak da Mauritius’a uçabilirsiniz. Qatar Airways bu konuda ekonomik olan firma diyebilirim. 600-700 dolara gidiş-dönüş uçak bileti bulabilirsiniz. Yalnız erken almak koşuluyla.

mauritius_kaplumbagalar

Mauritius’daki Giant Turtles yani dev kaplumbağalar : Her biri 300-400 kilogram ve 150 yaşına kadar yaşıyorlar.

Mauritius’a uçak bileti almadan mutlaka En iyi uçak bileti arama motorları yazımıza bakınız

Mauritius, Uluslararası saat diliminde GMT +4 diliminde yer alıyor. O yüzden Türkiye ile Mauritius arasında 1 saat fark oluyor.

Öncelikle, Mauritius VLOG’umu sonuna kadar izleyiniz. Kanala da ücretsiz abone olabilirsiniz.

2. Mauritius Hava Durumu & Mauritius’a Hangi Mevsim Gidilir ?

Mauritius’a ne zaman gidilir ? Şimdi efendim, Mauritius’da bizdeki gibi öyle 4 mevsim yok. Muson ikliminde oldukları için, sadece 2 tane mevsimleri var. 1 tanesi yağışlı, diğeri ise kurak mevsim.

Mauritius’un yaz mevsimi : Aralık-Mart dönemi olarak biliniyor. Aynı zamanda, en çok turist de bu aylarda adayı ziyaret ediyor. Bu arada, en çok yağmur da bu aralıkta yağıyormuş. Şahsen ben her gün yağmura yakalandım.

Mauritius’daki harika otelleri ŞURADAN tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Eğer, biraz daha ekonomik olsun, daha az yağmur olan zamanda gelelim derseniz, nisan-ağustos dönemini öneriyorlar.

Zaten merak etmeyin : Hava her daim sıcak. Sadece aniden bastıran yağmurlar oluyor hepsi bu. O da zaten yarım saat sonra diniyor ve aniden güneş açıyor.

3. Mauritius Adaları Hakkında Bilgiler

Mauritius vize durumu : Bizden vize istemiyor. Uçakta göçmenlik evraklarını (Bu evrak klasiktir. Nerede kalacaksın, kaç gün kalacaksın şeklinde sorular içerir. Hepsi bu kadar) doldurduktan sonra, elinizi kolunuzu sallayarak Mauritius’a giriş yapabiliyorsunuz.

Mauritius oldukça pahalı bir ülke. Öyle ucuz falan diyemem doğrusu. Sıradan bir yemek 15 euro, orta halli bir aktivite 30 euro civarında, 1 günlük motor kiralama ücreti 20 Euro civarında. Ama halk, bir çok ülkede olduğu gibi günde 6-7 euro anca kazanıyor.

mauritius_plajlari

Mauritius’da her yer böyle güzel sahillerle çevrili : Mauritius adaları harikadır

Bu arada her ne kadar halk az kazanıyor desem de, Mauritius, Afrika’da kişi başı en çok gelire sahip ülkelerden bir tanesi olarak biliniyormuş. Sebebi belli aslında. Şirketler, oteller, firmalar para basarken; halk orta halli geçinmeye çalışıyor.

Ülkenin en önemli 2 gelir kaynağı var. Bunlar : Şeker kamışından üretilen her şey ve turizm. Özellikle şeker kamışı tarlalarını, ülkenin dört bir yanında görebiliyorsunuz.

4. Mauritius Şehirleri Nerede

Mauritius, bir ülke olduğu için farklı farklı şehirleri de var tabi. Ülke, aslında 4 ana adadan oluşuyor. Bunların hepsini Mauritius adaları olarak düşünebilirsiniz.

Ülkeye adını veren ve en büyük ada olan Mauritius adası zaten en temel ada. Diğer adalar ise ; Rodrigues, Agalega adaları, Cargados-Cafrajos Adaları olarak biliniyor.

Bu adalardan bazılarına iç hat uçuşu ile ulaşabiliyorsunuz. Ben, Mauritius’da adalar arasında ulaşım sağlamadım. Çünkü, sadece ana adayı gezdim.

mauritius_birhayalinpesinde

Kimseciklerin olmadığı onlarca sahil var Mauritius’da

Ana ada olan Mauritius adasında ise, 9 farklı bölge bulunuyor. Ben, bunların hemen hemen hepsinde bulundum. Ama en önemli şehir ve başkenti Port Louis’i bilseniz yeter diye düşünüyorum. Diğerlerini de zaten, Mauritius yazımda uzun uzun anlatacağım.

Mauritius nerede & Nasıl gidilir sorunuzu detaylıca anlatmaya çalıştım. 5 gün kaldığım bu güzeller güzeli adada denize, kuma, kış ortasında yaza doymuş birisi olarak, Mauritius gezinizin keyifle geçeceğinin garantisini verebilirim. Yerel halkın Hinduizm etkisi ile süsledikleri sokakları; güler yüzlü halkı ve efsane sahilleri ile bayıldığım bir ülke oldu Mauritus. Umarım, sizler de keyifli bir Mauritius Gezisi geçirirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

  1. berke

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.