Tayland’a Nasıl Gidilir ? Ne Zaman Gidilir ?

Tayland’a nasıl gidilir ? Tayland’a uçak bileti ne kadar ?  Tayland’a ne zaman gidilir ? Bu 3 soruyu çokça aldığımız için, bu yazımızda ise Tayland’a gidecekler için uzun uzun Tayland Ulaşım Rehberi yazalım dedik. Bangkok’a uçak bileti nasıl bulunur, Tayland uçakla kaç saat sürer hepsini tek tek yazdık.

Ülkemizden kilometrelerce uzakta olan ülkelere ulaşım genellikle maliyetli ve biraz uzun oluyor. Neyse ki teknoloji ve internetin gelişmesiyle ucuz bilet bulmak son yıllarda daha da kolaylaştı. Türkiye’den Tayland‘ın iki şehrine (Bangkok ve Phuket) direkt uçuş bulunmakla birlikte; Ortadoğu ülkelerine ait havayolu firmaları üç-dört şehre uçuş düzenliyorlar.

Merak etmeyin. Tayland içinde ulaşım seçenekleriniz de oldukça fazla. Tayland’a nasıl gidilir yazımda, her yerde ulaşım seçenekleri farklı olduğu için şehirleri ve adaları aşağıda ayrı başlıklar altında açıklayacağım. Ama önce :

1. Tayland Nerede ?

Tayland, Güneydoğu Asya’da yer alıyor ve Tayland’da toplam 7  bölge ve 77 il bulunuyor. Başkenti Bangkok ise dünyanın en çok turist çeken başkentleri arasında yer alıyor. Bir çoğumuz, işte bu Başkent’e uçuyoruz ve oradan diğer Tayland şehirlerine gidiyoruz. Peki nasıl ?

map-physical-asia

Tayland Nerede? : Tayland’a nasıl gidilir

2. Tayland’a nasıl gidilir ? Alternatifleri nelerdir ?

Tayland’a Uçakla Ulaşım

Türkiye’den direk uçuş mevcut olmasına rağmen aşırı pahalı olduğu için en mantıklı yol Ortadoğu ülkelerine ait havayolu firmalarının kampanyalarını takip etmek.

Son yıllarda Katar Havayolları’nın yaptığı özel indirimlerle İstanbul çıkışlı Tayland uçak biletinizi 1.400-1.800 TL arasında uygun bir rakama satın alabilirsiniz.

Tayland ucuz uçak bileti fiyatları ortalama bu civarda oluyor. Uygun diyorum çünkü uçuş arama motorlarından arama yaptığınız zaman fiyatların en az 2.000-3.500 TL aralığında olduğunu göreceksiniz.

Uçmak Güzeldir...

Uçmak Güzeldir.. Ucuz uçak bileti bulmak zor bir şey değildir

Dubai, Katar, Bahreyn gibi ülkelerden yapacağınız aktarmalarda, eğer uzun aktarmanız var ise, o ülkeleri gezme şansını da elde edebilirsiniz. Özellikle Katar Havayolları uzun aktarmalarda ücretsiz Doha Şehir Turu şansı sunuyor. Tayland uçak bileti almadan önce, mutlaka sizler için yazdığımız En iyi uçak bileti arama motorları yazımıza bir göz atın derim.

Aktarmanız, Dubai’den olursa, ve ülkeyi gezmek isterseniz, e-vize almanız gerekiyor. Eğer, Tayland’a ABD, Kanada veya İngiltere aktarmalı uçacaksanız, transit vize almanız gerekiyor. Buna muhakkak dikkat edin. Aksi takdirde, uçağa binemezsiniz.

Hatta bunun için yazdığımız, aktarmalı uçuş nasıl yapılır yazımıza bakınız.

Tayland’a, bölgedeki ülkelerden gelecekseniz (Malezya, Myanmar, Endonezya, Singapur gibi.), Air Asia, Tiger Lion Air  gibi firmalara bakın. Yaklaşık 50-100 dolara, çok rahat bilet bulabilirsiniz. Ancak, birçok bilet fiyatına bagaj ücreti dahil değildir. Bunu, bileti alırken mutlaka göz önünde bulundurun.

Tayland’a Otobüsle Ulaşım

Özellikle Tayland’a komşu olan Kamboçya ve Laos gibi ülkelerden, otobüsle Tayland’a giriş yapabilirsiniz. Gitmeden önce, Rome2rio.com , Seat61.com ve  Railway.co.th gibi siteleri kullanabilirsiniz. Bunlar, Tayland’ta ulaşım konusunda tüm sorularınızın cevaplarını alabileceğiniz firmalar. Gönül rahatlığı ile bu sitelerden kredi kartınız ile alışveriş yapabilirsiniz.

3. Bangkok’a ve Bangkok’da Ulaşım

Bangkok’a nasıl gidilir?

Bangkok’da iki tane havalimanı bulunuyor : En büyüğü Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı diğeri ise Don Mueang Havalimanı. Bangkok’a Türkiye çıkışlı uçuşlarda eğer Kamboçya ve Vietnam gibi Asya ülkeleri üzerinden aktarma yapmadan gidiyorsanız genellikle Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı’na iniş yaparsınız.

Öncelikle : Bangkok nerede haritası nasıl gidilir yazımı okuyunuz

Grand_Palace_Bangkok

Grand Palace – Bangkok’a nasıl gidilir uçak bileti alınır

Bu 2 havalimanından da, şehir merkezine otobüs ile gidebilirsiniz. Dilerseniz taksiler de hizmet veriyorlar. Gideceğiniz yere göre değişmekle beraber, ortalama 500 baht civarında para ödersiniz.

Bangkok’dan diğer şehirlere nasıl gidilir?

Bangkok’dan diğer şehirlere en az üç ulaşım yolu bulabilirsiniz. Eğer kısıtlı vaktiniz var ve hızlı hareket etmek istiyorsanız tabii ki uçak kullanmalısınız.

Şehirler arası geçişlerde kullanabileceğiniz bir çok havayolu firması bulunmakta. Bunlar : THAI Airlines, Bangkok Air, Thai Smile, Nok Air, Air Asia, Tiger Lion Air bunlardan bazıları.

Adalara yapacağınız seyahatler için uçak+feribot+otobüs kombine biletlerini NokAir ve ThaiSmile havayolları aracılığıyla gitmeden satın alabilirsiniz. Şunu unutmayın : İşin içinde uçak varsa biletinizi ne kadar erken alırsanız fiyat o kadar uygun olur.

Floating_Market

Bangkok kanalları arasında teknelerle dolaşabilirsiniz… : Tayland’a nasıl gidilir

Diğer seçenekleriniz otobüs ve tren. Örneğin Chiang Mai’ye Bangkok’dan yataklı tren ile 480 – 1250 Baht fiyat aralığında ulaşabilirsiniz. Fiyat farkı tren tipi ve kompartman sınıfından kaynaklanıyor.  Eğer otobüsle gitmek isterseniz 400 – 840 Baht fiyat aralığında Chiang Mai’ye ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz şehir için alternatif ulaşım seçeneklerini internetten detaylı araştırmanızı öneririm.

Bu arada dip not olarak şunu da belirteyim. Eğer Suvarnabhumi Havalimanında inip Don Mueang Havalimanına gidecekseniz iki havalimanı arasında direk hizmet veren otobüsleri kullanabilirsiniz.

Bangkok’da şehir içi ulaşım nasıl sağlanır?

Öncelikle sizlere harita için bir öneri vermek istiyorum. Android ve IOS işletim sistemlerinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz MAPS.ME programını telefonunuza indirip gideceğiniz bölgenin haritasını indirin. Emin olun bu sizin hayatınızı kurtaracak.

Bangkok’da şehir içi ulaşım seçenekleriniz epey fazla. Yerel otobüsler, tuktuklar, taksi, metro, skytrain ve hatta UBER kullanarak gideceğiniz yerlere ulaşabilirsiniz.

Tayland’a uçak bileti almadan önce, mutlaka  En iyi uçak bileti arama motorları yazımıza bakınız

Bu seçenekler içinde en çok taksi ve tuktuklarda kazıklanmamaya özen gösterin, sıkı pazarlık yapın. Hemen size bir tüyo vereyim. Eğer gideceğiniz mesafenin ücretinin yaklaşık ücretini merak ediyorsanız UBER aracılığıyla fiyat kontrolü yaparak aşağı yukarı bir fiyat bilgisi elde edebilirsiniz. UBER dışında ayrıca uzak doğunun UBER’i diyebileceğimiz GrabCar uygulamasını da kullanabilirsiniz.

bangkok_bus

Bangkok’da Şehiriçi Ulaşımda Kullanılan Havadar Otobüsler : Tayland’da otobüsle ulaşım

Eğer tuttuk kullanacaksanız ve şoföre gideceğiniz yere direk gitmek istediğinizi söylemezseniz, sizi alışveriş yapmanız için anlaşmalı olduğu bir veya iki dükkana götürebilir!

Bangkok gezi yazılarımı okumak için : Bangkok linkine tıklayınız

Eğer taksi kullanacaksanız mutlaka taksimetre açtırın. Metro ve skytrain hattı için akıllı telefonunuza güncel olan Bangkok Raylı Sistem programlarından birini indirin. Benim size ayrıca tavsiyem mutlaka tuktuk ve yerel halk otobüsü deneyimini yaşamanız yönünde olacaktır.

3. Kuzey Tayland’a Ulaşım

chiangrai-whitetemp

Chiang Rai’de bulunan Beyaz Tapınak… : Tayland’a nasıl gidilir

Kuzey Tayland’a da 3 şekilde ulaşabilirsiniz : Otobüs-tren ve uçak. Neredeyse tüm şehirlerden, özellikle Chiang Mai’ye uçak bileti bulabilirsiniz. Peki hangi sitelerden yararlanabilirsiniz ondan bahsedelim :

Kuzey Tayland’da Şehiriçi Ulaşım

Yine otobüs kullanabilirsiniz. Bir çok şehre (Pai veya Chiang Rai gibi) otobüsler ile gidebileceğiniz gibi ; günübirlik turlar ile de şehirleri ziyaret edebilirsiniz. Genellikle, 1 günlük özel aracın fiyatı 1.500-2.000 Baht civarında oluyor. Gidince, oteliniz ile görüşürseniz çok rahat bir şekilde araç bulabilirsiniz. Hemde şöförlü. Daha ne olsun !

4. Pattaya’ya nasıl gidilir?

Pattaya’ya gitmenin en kolay yolu : Genellikle Bangkok’a uçak ile gidip, oradan özel araçlar veya otobüsler ile geçmek. Tabiki Pattaya’da da hava limanı var ancak Türkiye’den direk uçuş olmadığı için, genelde Bangkok’a kadar uçulup, daha sonradan karayolu ile Pattaya’ya gidiliyor.

Bangkok’dan Pattaya’ya direk hava limanlarından kalkan otobüsler olmak ile birlikte; dilerseniz hava limanlarından şöförlü araçlar da bulup gidebilirsiniz. Ücreti, genellikle 1.500-2500 Baht arasında değişiyor.

Eğer Pattaya havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı sağlayacaksanız: O halde otobüs veya taksileri kullanabilirsiniz.

Vizesiz_ulkeler

Pattaya-Tayland : Vizesiz Ülkelerden Tayland’a nasıl gidilir

Pattaya’da şehir içi ulaşım

Pattaya’da gezilecek bir çok yer yakın mesafede. Şehirde bolca taksi, tuktuk ve özel araç hizmet veriyor. Ama yukarıda da söylediğimiz gibi : Her daim pazarlık yapmanız gerekiyor. Genelde tuktuk için 150-200 Baht ödeyerek dilediğiniz yakın mesafeye gidebiliyorsunuz.

5. Phuket’e ve Phuket’de Ulaşım

Phuket’e nasıl gidilir?

Phuket’de bir tane havalimanı bulunuyor. Phuket Uluslararası Havalimanı’na Türkiye’den de artık direkt uçuşlar yapılmaya başlandı fakat tahmin edeceğiniz gibi çok pahalı.

Orta doğu ülkelerine ait havayolu firmaları da aktarmalı olarak Phuket’e düzenli olarak uçuş düzenliyor. Ancak Bangkok’a kıyasla ücretler biraz daha pahalı.

Phuket Adası Nerede Phuket Adasına Nasıl Gidilir yazıma tıklayarak tüm detayları görebilirsiniz

Alternatif olarak Bangkok’a gidip 12 saatlik otobüs yolculuğu veya AirAsia, NokAir vb. düşük ücretlerle uçuş sağlayan yerel havayolları ile uçakla ulaşabilirsiniz Phuket Adası’na.

Phuket_Big_Buddha

Phuket – Big Buddha : Tayland’da ulaşım

Phuket Uluslararası Havalimanı’ndan diğer bölgelere nasıl gidilir?

Phuket’e indiğiniz zaman konaklayacağınız yere ulaşmak için 3 alternatifiniz bulunuyor. Sizlere üç seçeneği de madde madde sıralayayım.

a) Ben Patong bölgesinde konakladığım için havalimanından iner inmez en ucuz nasıl giderim diye araştırmaya başladım. Minibüs ile Patong merkezine 150 Bahta gelebiliyorsunuz. En mantıklı ve uygun yöntemde bu olsa gerek.  Eğer Phuket Town’a gidecekseniz üzerinde Airport Bus yazan otobüs ile 100 Bahta ulaşım sağlayabilirsiniz.

Phuket Adası linkine tıklayarak, tüm Phuket gezi önerilerimi görebilirsiniz

b) Eğer taksi ile gitmeyi düşünürseniz sakın yanınıza gelen taksicilerle muhattap olmayın 1500 Baht civarında fiyat vereceklerdir. TaxiMeter isimli firmayı bulun ve gideceğiniz yerin ne kadar tutacağını öğrenin. Benim gittiğim dönemde Phuket Town 400 baht, Patong 550 baht, Kata/Karon 600 baht civarındaydı.

c) Alternatif olarak bir de limuzin adı verilen özel araçlar var. Tahmin edebileceğiniz gibi en pahalı bu olacaktır. Bence hiç bulaşmayın derim…

Phuket Adası içinde ulaşım nasıl sağlanıyor?

Phuket Adası’nda, eğer kaldığınız yerden uzak mesafelere ulaşım sağlayacaksanız öncelikle yerel otobüsü kullanmanızı öneririm. Ulaşım sağlayacağınız mesafeye göre 25 – 40 Baht ücret ödersiniz ve en ucuz yöntem budur.

Eğer yok ben daha hızlı ulaşacağım diyorsanız taksi metresi olan bir taksi bulmanızı öneririm. Taksi ile gideceğiniz yere en ucuz bu şekilde veya uzak doğunun UBER’i diyebileceğimiz GrabCar uygulamasını kullanarak ulaşabilirsiniz.

FantaSea_Phuket

FantaSea şovu… : Tayland’a nasıl gidilir

Patong içinde ulaşım tuktuklarla sağlanıyor ve en kısa mesafe için bile 150 Baht istiyorlar. Eğer kısa mesafe gidecekseniz pazarlık ile belki bir miktar düşürebilirsiniz bu rakamı.

Çünkü Patong’un sahil şeridindeki yolu ve şehrin ortasından geçen yol bir ring hattı oluşturuyor. Bindiğiniz nokta neresi olursa olsun araç o noktaya gelebilmek için bütün yolu kat etmek zorunda. Bu sebeple de biraz pahalı oluyor.

Sizlere tavsiyem biraz da çılgınlık olacak ama mototaksileri kullanın. Hem daha hızlı, hem gideceğiniz yere ara sokaklardan daha hızlı ulaşıyorsunuz, hem de daha ucuz. Örneğin tuktuk ile 150 Bahta gideceğiniz yere 100 Bahta belki de daha ucuza gidebilirsiniz.

Phuket adasından diğer adalara ve yakın noktalara geçişiniz de aslında rahat. Eğer kısıtlı vaktiniz var ise en mantıklı fakat pahalı olan seçeneğin uçakla ulaşım olacağını tahmin edersiniz sanırım.

Tayland’da otel arıyorsanız, mutlaka En iyi otel arama motorları yazımıza bakınız

Bunun dışında bazı ada ve deniz kenarı olan yerlere feribot ve feribot+otobüs seçenekleriyle ulaşma şansınız bulunuyor.Örneğin Ao Nang, Lanta, Krabi, Phi Phi, Railay gibi yerlere direk feribot ile Samui, Tao ve Phangan adaları gibi yerlere ise otobüs+feribot kombinasyonu ile ulaşma şansınız bulunuyor.

Fiyatlar değişken olduğu için sizlere net fiyat veremiyorum. Bu yüzden dilerseniz Phuket’e gittiğiniz zaman  veya internet üzerinde yer alan 3-4 farklı seçenekten birini seçerek gitmeden ayarlamanızı yapabilirsiniz.

6. Tayland Adalarına ve Adalar arası ulaşım nasıl sağlanır?

Tayland’da bulunan bazı adalara direkt uçak olmasına karşın çoğu turist daha ekonomik olması açısından otobüs+feribot veya uçak+feribot gibi kombine seyahatleri tercih ediyor.

Taylandferry

Gideceğiniz mesafeye göre böyle büyük veya daha küçük feribotlarla adalar arası seyahat edebilirsiniz…

Samui adası haricindeki diğer adalara ulaşım hemen hemen aynı yollarla sağlanıyor. Önce Phuket’e yakın olduğu için Phi Phi adasını daha sonra da diğer adalara ulaşım yollarını anlatayım sizlere.

Phi Phi Adasına nasıl gidilir?

Phi Phi Don adasına, Phuket veya Krabi üzerinden ister kendiniz isterseniz de günübirlik turlar aracılığıyla gidebilirsiniz. Eğer kendiniz gidecekseniz: Phuket, Krabi, Ao Nang, Ko Lanta ve Railay bölgelerinden Phi Phi adasına direk feribot bulma şansınız var.

longtailboat

Adalar Arası Ulaşım İçin Longtail botları kullanabilirsiniz. / Phi Phi Adası : Tayland’a ne zaman gidilir

Fiyatlar nereden nereye gideceğinize göre ve feribot firmasına göre değişiyor. Örneğin Phuket Ferry internet sitesinde gidiş dönüş Phuket-Phi Phi Don feribot ücreti 800 Baht civarında gözüküyor. Emin olun, kendiniz Phuket’den ayarlamaya çalışırsanız daha ucuzunu da bulabilirsiniz.

Koh Samui, Koh Phangan ve Koh Tao’ya nasıl gidilir?

Samui adasına ve yakın olan Phangan ile Tao adalarına birden fazla ulaşım seçeneğiniz bulunuyor. En kolay şekilde Bangkok, Chiang Mai, Phuket ve Krabi’den direkt olarak THAI ve Bangkok havayollarının her gün düzenlediği uçuşlarla Koh Samui’ye ulaşabilirsiniz.

Koh Phangan linkinden tüm gezi önerilerime ulaşabilirsiniz.

Eğer Phangan ve Tao adalarına gidecekseniz feribotlar aracılığıyla bu adalara ulaşabilirsiniz. Diğer alternatifleriniz ise NokAir , Thai Smile Airlines ve Ferry Samui firmalarının sitelerinden ulaşabileceğiniz feribot, feribot+otobüs ve feribot+otobüs+uçak seçenekleridir.

Koh Samui, Koh Phangan ve Koh Tao içinde ulaşım nasıl sağlanıyor?

Adalar içinde ulaşım seçeneklerini söylemeden şunu belirteyim : Samui havalimanından inince paylaşımlı minibüs ile 130 Baht karşılığında Chaweng bölgesindeki otelinize ulaşabilirsiniz.

Haad_Yuan_Sunrise

Phangan Adası şimdiye kadar gördüğüm en güzel gün doğumu ve gün batımına ev sahipliği yapıyor.

Lamai bölgesi için bu fiyat birazcık daha fazla olabilir. Gelelim üç adada da ulaşım seçeneğine.

Eğer ehliyetiniz varsa ve becerebiliyorsanız motor kiralamak en kârlı seçenek olacaktır sizin için. Günlük 150 Baht’a eski 250 Baht’a yeni motor kiralayabilecekken ulaşım için tek yöne 150 Baht vermeniz gerekebiliyor. Bu yüzden ekonomik olması açısından bu üç ada için motor kiralamanız en rahat yol.

Motor kiralayamayacaksanız da dert etmeyin. Mesafeye göre 50-200 Baht arasında ücretlere gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Ama unutmayın ki pazarlık şart!

Lipe Adası’na nasıl gidilir?

KohLip

Balayı Adası Koh Lipe… : Tayland’a nasıl gidilir

Lipe Adası Tayland’ın en güneyinde Malezya’ya yakın bir konumda. Bu sebeple Tayland’dan veya Malezya’nın Langkawi adasından ulaşma şansınız var.

Tayland içinden uçak+feribot+otobüs kombine şekilde ulaşabilmek için NokAir internet sitesine veya Langkawi ile Lipe adasına yakın olan adalardan feribotla ulaşmak için Koh Lipe internet sitesine bakabilirsiniz.

Lanta Adası’na nasıl gidilir?

Lanta Adası, Krabi bölgesinde bulunuyor. Buraya, Bangkok’dan otobüsle Krabi’ye gelerek, sonrasında minibüs ile geçme şansınız var. Diğer alternatifler ise diğer adalarda olduğu gibi feribot+otobüs ve feribot+otobüs+uçak seçenekleri. Bunun için NokAir , Thai Smile Airlines ve Phuket Ferry internet sitelerine bakabilirsiniz.

Tayland’daki otellerin fiyatlarını görmek için tıklayınız.

Bonus : Tayland’a ne zaman gidilir ?

Yukarıda, elimizden geldiğince Tayland’a nasıl gidilir sorunuzu cevapladığımızı düşünüyorum. Peki, Tayland’a ne zaman gidilir diye soracak olursanız : Bence en güzel zaman ocak-şubat ayları. Mayıs ve Kasım ayları arası muson yağmurları dönemi olduğunu ve genelde havanın bulutlu veya aniden bastıran yağmur halinde olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Tayland Hakkında Mutlaka Okumanızı Önerdiğim Yazılar

Tayland, gerçekten de güzeller güzeli bir ülke. Onlarca adasından hepsine gitmek istesek de, bazen her şey ne yazık ki hayal edildiği gibi olmuyor. Ama en azından, bir kaç adası veya şehri de olsa, insan Tayland‘ı görmek için yollara düşmek istiyor. Gülen insanların ülkesi Tayland’a nasıl gidilir sorunuzu cevapladığımıza göre, sizlere mutlaka yukarıdaki diğer yazılarımızı da okumanızı öneriyorum. İnanın bana, bu işlerin ne kadar kolay olduğunu, o yazılarımı okuduktan sonra göreceksiniz. Siz yeter ki hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

  1. Esra

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.