Koh Phangan Adası : Full Moon Partisi – Plajlar – Gezi Rehberi

Tayland’ın en güzel adalarından birisi olan Koh Phangan, aslında Tayland‘ın Parti Adası olarak da biliniyor. Full Moon Partisi yani Dolunay Partisi olunca 20.000-30.000 kişi bu adaya akın ediyor. Parti bittikten sonra ise, adada kimsecikler kalmıyor. Aslında ben, bu adaya parti için gelmemiştim. Laos Vizem 1 hafta sonra çıkacağı için, Bangkok’dan trene atladım. Hem kafa dinler, hem de biraz tatil yaparım dedim. Üstüne bir de meşhur Koh Phangan Partisi denk gelince, hayatımın en güzel gezilerinden birisini yaşadım. Size de Tayland’ın Ko Phangan adasında geçirdiğim 1 haftalık deneyimi aşağıda rehber olarak hazırladım. Bu yazımda sadece Koh Phangan adası hakkında değil ; Tayland gezisi yapacaksanız neredeyse her yer hakkında bilgi bulabilirsiniz. ( Mutlaka ilgili bağlantılardan diğer yazılarımı da okuyun.)

Koh Phangan Adası Hakkında Bilgiler

Öncelikle Koh Phangan adası hakkında hızlıca bilgiler vereyim diyorum. Önce Koh Phangan’a ne zaman gidilir konusu ile başlayalım.

Yılın 12 ayı sıcak burası. Özellikle yazın, muson yağmurları olabiliyor. Bu aylarda gitmenizi önermem.

Aslında her ay yağmur olabiliyor. Ama gitmek için tam zamanı ne zaman derseniz : Aralık-Nisan dönemi.

koh phangan sahilleri plajlari

Koh Phangan Sahilleri ve Plajları

Bu dönemlerde yağmur ile karşılaşma durumu daha az. Hatta hava da tam yaz havasında oluyor. Peki başka neleri bilmek lazım derseniz, onlara da değineyim .

 • Tayland para birimi Tayland Baht’ı. 1 dolar 32 Baht civarında. Adada bir çok yerde paranızı bozdurabilirsiniz.
 • Aslında sadece Koh Phangan’a değil, diğer bir çok adaya da gidin derim. Tayland’a gitmeden önce mutlaka ama mutlaka : TAYLAND linkinden tüm yazılarımızı okumadan asla plan yapmayın. En önemli önerim bu olur. O yazılarım inanılmaz yardımcı olacaktır.
 • Koh Phangan Adası’nda 20.000 kişi ya yaşıyor ya yaşamıyor
 • Adada hava limanı bulunmuyor
 • Ama adada hastahaneler, bankalar, kısacası çoğu gerekli tesis bulunuyor
 • Adada en çok yapılacak şey: Sayıları 20’den fazla olan plajlarda keyif yapmak.
 • Adada bolca duyacağınız 2 kelime var : Koh ve HAAD
 • Full Moon partisi her ay düzenleniyor. Dolunay günü hangi günse, parti o gece düzenleniyor. Öncesinde de küçük partiler oluyor. Aslında her gün bir parti var. Zaten merak etmeyin. Her şeyi aşağıda satır satır anlattım.

Tayland dilinde Koh : ADA demek. HAAD ise Sahil demek.

1. Koh Phangan Nerede & Haritası

Koh Phangan, Tayland körfezinin batısında; Koh Samui ve Koh Tao adalarının tam ortasında bulunuyor. Aşağıdaki Koh Phangan haritasından yerini görebilirsiniz.

Koh Phangan adasına ulaşım konusuna da değineceğim ama öncesinde bir kaç uyarı yapmam lazım :

Eğer ki, Tayland’a gelecekseniz, birazdan bahsedeceğim yazıları tek tek okuyun. Tayland’a 4 kez geldim ve neredeyse her şeyi o yazılarımda satır satır yazdım. O yazıları okuduktan sonra, Tayland gezisi konusunda tamamen her şeyi bilerek gelebilirsiniz.

koh phangan nerede

Koh Phangan Adası nerede harita konumu

Öncelikle Tayland Gezi Rehberi yazımı; sonrasında Tayland Adaları yazımı; olmazsa olmaz Tayland Yemekleri yazımı okuduktan sonra, Tayland gezisine hazırsınız demektir.

Bu arada, Koh Phangan için kaç gün yeter diye soracak olursanız : 3-4 gün yeterli olur.

Biz, 1 hafta kalıp, rahat rahat tatil modunda yaşayalım istedik. Hatta balayı için Koh Samui veya keşif için Koh Tao adalarına da geçecektik ama üşendik doğrusu. Anlatacak çok şey var ama sırasıyla hepsine değineceğim.

2. Koh Phangan’a Nasıl Gidilir

Şimdi efendim. Ko Phangan’a gitmeden önce, Tayland’a nasıl gidilir konusu var. Tayland Vize istemeyen bir ülke. Yani 30 güne kadar.

Eğer 30 günden fazla kalacaksanız vize almanız lazım. Eğer ülkeye, komşu ülkelerden gir-çık yaparsanız 30 gün daha kalabiliyorsunuz. DETAYLARI TAYLAND VİZE yazımda yazdık. Orada daha net görebilirsiniz.

Tayland’a, uçak ile ulaşacaksanız, uçak biletinizi erkenden alın. Bu konuda ŞÖYLE bir yazım var. O yazımdaki önerilerim yardımcı olur.

Tayland’a geldikten sonra, Koh Phangan adasına 2 şekilde ulaşabilirsiniz. Şimdi onlar nelermiş, gelin sırasıyla anlatayım :

koh phangan nerede nasil gidilir ulasim

Koh Phangan’da gezmek için en güzel yol motorla gezmek

Koh Phangan’a Uçak İle Ulaşım

Adada hava limanı yok. Ama hemen yanıbaşındaki Koh Samui’de hava limanı var. O yüzden, Bangkok’dan Koh Samui’ye uçup; oradan feribotlar ile Koh Phangan’a geçebilirsiniz.

Bangkok yazımı okumayı unutmayın

Bu arada, Tayland’da ulaşım konusunda mutlaka Şu 12goasia sitesini kullanın. Ulaşım konusunda bundan daha iyi bir site yok. ŞURADAN tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Son olarak, bu ulaşım şekli pahalı olabilir. Tek yön uçak bileti fiyatları 100-150 dolara denk geliyor. Çünkü hava limanı küçük ve çok az hava yolu şirketi uçuş düzenliyor. Bu yüzden de pahalı.

Koh Phangan’a Tren ve Otobüs İle Ulaşım

İşte ben bunu yaptım. Neden ? Çünkü hem son dakikaya kaldık yer yoktu; hem de fiyat olarak daha uygundu.

Koh Phangan’a gelirken, Surat Thani diye bir liman şehri var. Tüm otobüsler ve trenler buradan geçiyor. Sizi limana getiriyorlar, oradan feribota biniyorsunuz. Adaya varınca da, tuktuk veya motor kiralayıp otelinize ulaşabiliyorsunuz.

Şimdi ben size Bangkok’dan nasıl geldiğimi anlatacağım ama nerden geliyorsanız gelin, sistem tamamen aynı şekilde işliyor zaten.

1 Dolar 32 Tayland Bahtı civarında

Bangkok’dan gelecekseniz, yataklı trenler ile ulaşım sağlayın derim. Tek yön 700 baht civarında ve mis gibi yata yata ulaşabiliyorsunuz ve yolculuk 11 saat civarında sürüyor. Trenler fena değil.

koh phangan tayland

Koh Phangan böyle güzel huzurlu yerlere ev sahiğliği yapıyor

Trenden inince, otobüse binip limana geliyorsunuz. Oradan da feribota biniyorsunuz. (Bunun da fiyatı 400 baht civarında.)

Bu biletlerin hepsini ŞU SİTEDEN alın. Özellikle parti döneminden önce yer kalmıyor. Erkenden alırsanız, mis gibi trende yata yata yolculuk yaparsınız.

Site ingilizcedir ama inanılmaz yardımsever ve kapsamlı sitedir. Tayland’daki ulaşım konusunda benim için 1 numaralı adres kendileri. Tüm ulaşım alternatiflerini tek çatıda bulabilirsiniz.

Bu arada, aşağıda bir videom olacak. O videoyu izlerseniz, bu tren yolculuğumun her bir detayını görebilirsiniz.

Gidişte yataklıda yer yoktu ama dönerken yer bulabilmiştik. Dedim ya. Partiden önce tüm ulaşım araçları yoğun oluyor.

Bununla beraber, yine otobüsle de adaya ulaşabiliyorsunuz. Onun da fiyatı trene yakın sayılır.

Ona da BU SİTEDEN bakabilirsiniz. Gideceğiniz döneme göre fiyatlar çok değişiyor ama tren masrafı ile üç aşağı beş yukarı aynıydı.

Koh Phangan’da Ada İçi Ulaşım

Direk motor kiralayın. Günlük 100-150 baht civarında. Ehliyet istemiyorlar ama pasaport gerekiyor. Bu arada 1 litre benzin 30 baht civarında.

Eğer motor kullanmayı bilmiyorsanız, kamyonet tarzı dolmuşlar var. Çoğu yere 50 bahta falan götürüyorlar ama motorla gezmenin tadını hiç bir şey veremez.

Hem onlarca köyü ve kasabayı özgürce gezebiliyorsunuz; hem de istediğiniz plaja rahatça ulaşabiliyorsunuz.

3. Koh Phangan’da Ne Yenir & Restoranlar

100 dolara da yemek yenecek yerler var; 3 dolara da. Bunu baştan belirteyim. Çünkü adada çok lüks oteller olduğu gibi; halkın takıldığı akşam pazarları da var.

Bu yüzden bütçenize göre ne ararsanız bulabilirsiniz. Ama ben yine de, size kendi deneyimlerime göre Koh Phangan restoran önerileri yapayım :

Phantip Night Market

Gece pazarları Tayland’da çok meşhurdur. Her yerde yemek tezgahları kurulur. İşte Koh Phangan’daki en meşhur gece pazarlarından birisi ise Phantip Night Market.

Thong Sala Limanına yakın bir konumu var. Zaten adanın kalbi diyebilirim burası için. Akşam güneş dinlenmek üzere iken tezgahlar kuruluyor. İster tezgahlardan envai çeşit balık ve eti; isterseniz restoranlardan dilediğiniz yemekleri seçebiliyorsunuz.

Fiyatlara gelince ;

 • Gece pazarında kilo ile balık almak isterseniz 200 Baht; karides veya kalamar almak isterseniz kilosuna 600 Baht

Bu arada markette bira 50 Baht, kola 30 Baht, sigara 120 Baht civarında. Adanın her yerinde 7/11 veya FamilMart bulunuyor. Bu marketler gece gündüz açık ama gece 12’den sonra alkol satmıyorlar.

koh phangan gece pazarlari

Koh Phangan Yeme İçme Konusunda En Güzel Pazarlardan : Phantip Gece Pazarı

Baraka Restoran (Kahvaltı İçin)

Kahvaltı yapmak için efsane bir restoran burası. Orta Doğu mutfağı hakim. Shakshuka adında menemen gibi bir yemekleri var.

Hatta bildiğiniz bazlamaya benzeyen pita adında ekmekleri de var. Yani buraya gelirseniz, asla aç kalmazsınız.

 • Fiyatlar : Greek Salad 190 Baht, Yumurta Seti 190 Baht, Shakshuka 160 Baht, Pita Ekmeği 50 Baht

Amsterdam Cafe Bar

Gün batımını izlemek için en güzel yerlerden birisi. Mekan dağın yamacına, batı yakasına kurulmuş.

tayland koh phangan barlar publar

Amsterdam Bar : Koh Phangan’daki en güzel barlardan ve bir akşam üstü manzarası

Bu yüzden gün batımı saatinde herkes hem bir şeyler içmek hem de manzaranın tadını çıkarmak için buraya akın ediyor. Ben de çok beğendim burayı ama kokteylleri çok iyi değildi.

 • Fiyatları da 200 Baht.

Top Rock Bar

Burası da Amsterdam Bar’ın hemen yanında. Neredeyse mekan ve konsept olarak birebir aynısı.

 • Kokteyl fiyatları da 200-250 Baht.

Fisherman’s Restoran

Adada en çok beğendiğim restoran burası oldu. Fiyatlar da gayet uygundu. Özellikle Tom Yum çorbası efsane. Az acılı söylemeyi unutmayın. Çünkü normali inanılmaz acı. Yenmiyor. O derece.

Koh phangan adası yemekler restoranlar

Koh Phangan’daki en güzel restoranlardan Fisherman’s Restoranındaki Tom Yum Çorbası

Bununla beraber White Snapper balığının ızgarası da efsane lezzetli. Bayıldım buraya. Şiddetle de öneririm.

 • Fiyatlar 100 gram balık 80 baht, Tom Yum çorbası 180 Baht, kalamar 250 Baht, Karışık balık tabağı 590 Baht dan, Yengeç 400 Baht, Karides 100 gramı 150 baht. İçecekler Chang Bira 90 Baht, kokteyller 170 Baht, 1 şişe şarap şişesi 1.000 Baht civarında.

Dancing Elephant Hosteli’nin Restoranı

Burası aslında bir hostel ama içerisindeki restoran ve sahilinin ortamı harika. Yemekler ve kokteyller çok lezzetli.

Ayrıca plajı da tam keyiflik. Dilerseniz hostelinde de konaklayabilirsiniz. Şuradan inceleyebilirsiniz. Bu arada denizi pek güzel değildi. Yüzmek için tavsiye etmem ama manzara keyfi için mutlaka uğrayın.

 • Fiyatlar :  Kokteyller 150 Baht ama 5-7 arası happy hour var. 1 alana 1 bedava.

Beachlounge

Hem batı hem Thai mutfağı olan nezih yer ama fiyatlar biraz pahalı. Genelde çiftler tercih ediyor.

Biz şöyle bir uğradık ama fiyatları görünce vazgeçtik. Makarnalar bile 200 Baht civarındaydı.

 • Fiyatlar : Tom yum çorbası 150-400 Baht arasında içindekilere göre fiyat değişiyor. Mesela balıklı olan 320 Baht. Kokteyller 200 Baht, tatlılar 180 Baht civarında.
koh phangan restoranlar ve barlar

Koh Phangan Restoranları önerilerimden : Bluerama

Bluerama

Adanın en ciks mekanı. Yine batı yamaçlarına kurulmuş, sonsuzluk havuzu olan ve daha çok zengin çiftlerin otelde yer bulamadığı aynı zamanda restoran hizmeti de olan işletme.

BURADAN inceleyebilirsiniz. Yer bulabilirseniz ve bütçeniz de yeterli ise konaklama için de öneririm.

 • Fiyatlar : Restoranda kokteyller 220 Baht, yemekler 300-400 baht civarında. Kişi başı 600 baht harcarsanız havuza giriş yapabiliyorsunuz. Yoksa izin vermiyorlar. Böyle bir politikaları var.

Kupu Kupu

İşte bu otel bir efsane. Hem restoranı, hem barı hem de konaklama açısından otelin kendisi rüya gibi.

koh phangan otelleri

Koh Phangan Adası’ndaki En Güzel Otellerden Kupu Kupu

Tamamen Asya’da olduğunuzun farkına varıyorsunuz. Biz bir şeyler içmek için otele uğradık ama inanın hayran olduk. Zaten KUPU KUPU linkine tıklayıp inceleyin. Ne demek istediğimiz anlayacaksınız. Özellikle çiftler, şiddetle bu oteli bir yere not alsın.

 • Fiyatlar : Akşam üstü 5-6 arası happy hour oluyor. 250 baht kokteyller ve 1 alana diğeri bedava. Otel efsane güzel. Havuzda keyif de ayrı. Gün batımı için sahildeki manzarayı da öveyim de, mutlaka bu otele bir uğramanız için sizi ikna etmiş olayım.

İnfinity Beach Club Hostel

Koh Phangan’da çok enteresan bir durum var. Hosteller de inanılmaz kaliteli ve neredeyse hepsi denize sıfır.

O yüzden çoğunda güzel restoranlar da var. Onlardan birisi de bu mekandı. Yine sahili ve günbatımı manzarası harikaydı.

koh phangan hostelleri

İnfinity Beach Club Hosteli’nin sahili burası

Keza yemekler de. Ayrıca kokonat ağaçları ile çevrili harika havuzu var. Daha ne olsun ! ŞURADAN inceleyin. Zaten beğeneceksiniz.

 • Fiyatlar : Kokteyl 220 Baht. Akşam 6-9 arası happy hour var ve 1 kokteyl 150 Baht. Sushiler de gayet güzeldi ve fiyatları 200 Baht civarında. Başarılı yer yemek ve içecek açısından listenizde olsun.

Diğer Gitmediğim Restoranlar :

Adada o kadar çok yer not etmişim ki, bir çoğuna zaman bulamadım doğrusu. Ama sizin listenizde olsun. Aşağıda isimlerini görebilirsiniz :

 • The Mason’a Arms : Adanın en iyi restoranlarından birisiymiş.
 • Capana: Vegan restoran
 • Crave : Burgerları ile meşhur
 • Valentino : Kuzeydoğuda yer alıyor çiftlerin gözde mekanı.
 • The port Cafe’de kahve içebilirsiniz : 50-80 baht
 • Wasabi sushi restoran da iyiymiş suşi için ama ben gidemedim.

4. Koh Phangan Adası Gezilecek Yerler, Sahiller ve Plajlar

Koh Phangan Adası gezilecek yerler olarak, aslında plajları ile ön plana çıkıyor. Öyle çok fazla tapınak, tarihi yapı v.s. yok burada. Varsa yoksa deniz-kum-güneş yani plaj.

Adanın tamamını, kiraladığınız bir motor ile gezecek olsanız 6-7 saatte gezersiniz. Ama benim yaptığım gibi, gizli kalmış yerleri de didik didik etmek isterseniz en az 2-3 gün ayırın.

Bununla beraber, adayı 4 kısım olarak düşünürsek, en güzel yüzülecek yani denize girilecek yerler kuzey ve doğu kısımlarında yer alıyor. Özellikle batı kısımlarındaki çoğu plajda deniz, yüzmek için pek güzel değil.

4.1 En Önemli Plajlar ve Sahiller

Aşağıa anlatacağım önemli sahillerin harita konumlarını da kabaca görebileceksiniz. Bu Koh Phangan plajları konumlarına göre planınızı yapabilirsiniz. 1-2 tane de gezilecek yerden bahsedeceğim :

koh_phangan_adasi_plajlari

Koh Phangan Adası Plajları ve Sahilleri harita konumları

Zaten ben de, 3 aşağı 5 yukarı bu plajları ve rotaları gezdim.

 • Zen Beach
 • Mae Haad Beach
 • Malibu Beach
 • Haad Than Sadet beach
 • Haad Yuan Beach
 • Haad Rin Beach
 • Thong Nai Pan Noi Beach

Gezilecek Yerler

 • Wat Paa Sang Tham Temple
 • Phaeng Waterfall

4.2 Zen Beach

Adaya gelince sabah otelde uyandık ve kiraladığımız motor ile kuzeydoğuya doğru gidelim dedik.

Bu bölgede onlarca restoran ve sahiller var. Adanın en turistik bölgelerinden birisi. Özellikle gün batımı anında herkes bu bölgeye doluşuyor çünkü manzara tarifsiz.

Zen Beach de bu bölgedeki en meşhur sahillerden birisi. Hemen biraz ilerisinde Haad Chao Phao, Haad Salad ve Haad Yao gibi plajlar da var. Ama ben buradaki denizi pek sevemedim. Genelde batıya bakan sahillerin denizi sığ. Ama manzaralar enfes.

4.3 Mae Haad Beach

O yüzden atladık motora, yüzmek için en güzel sahillerden birisi olan Mae Haad Beach’in yolunu tuttuk.

Önce tepede bulunan 360 bardan manzaranın keyfini çıkardık. Aslında buraya akşam üstü gelmek gerekliydi. Eğer imkanınız olursa mutlaka gün batımı zamanında uğrayın.

mae haad beach koh phangan

Mae Haad Beach : Koh Phangan

Mae Haad Beach yüzmek için çok güzel bir sahil. Kıyı kesiminde oteller ve restoranlar da var. Kokonat ağaçlarının gölgesinde tam bir hayal yeri.

Ama burayı özel kılan; karşıdaki adaya (Ko Ma) gel-git ile oluşan, denizin üzerinde biriken kumdan yolu aşarak gitmek.

Özellikle akşam üstü bu yol daha belirgin. Gün içerisinde biraz daha derin ama bu yolu yürüyerek, çocuklar gibi eğlenmenin de tadı bir başka. Aşağıdaki videomda da ada hakkında bilgileri görebilirsiniz.

Youtube kanalıma da abone olmayı unutmayın. Böyle yerleri, kanalımda sürekli paylaşıyorum ve güzel rotalar çıkarıyorum.

4.4 Malibu Beach

Mae Haad Beach’den ayrıldıktan sonra, meşhur Malibu Beach’e, bembeyaz un gibi kumlara ulaşalım diyoruz.

Artık adanın doğu kısmındayız. İtiraf edeyim, bu bölge çok daha güzel ve sakin.

Yüzmekten çok kokonot ağaçlarının altında dinlenmeli; salıncaklarda sallanmalı. Civardaki köylerdeki ahali ile sohbet etmeli.

İlk gün böyle güzel sahillerde dolaştıktan sonra, artık otele geri dönelim diyoruz. Yol üstünde bir yere de uğramadan dönmek olmaz tabi.

Koh Phangan adası

Koh Phangan Sahilleri : Gezerken böyle köylerden geçtik

4.5 Wat Paa Sang Tham Tapınağı

Tayland’da en yaygın din Budizm. Neredeyse tüm adalarda, şehirlerde, köylerde bir tane tapınak görebilirsiniz. Bahçelerinde buda heykelleri ve sükunet hakimdir.

İşte Koh Phangan’daki görülmesi gereken en önemli tapınak olan, Wap Paa Sang Tham tapınağına da uğradıktan sonra, artık tarifsiz güzel yollardan otele dönüp, ertesi güne hazırlanalım diyoruz.

4.6 Phaeng Waterfall (Şelalesi)

Koh Phangan tamamen yemyeşil bir ada. Gözünüzün alabildiği her yer ağaç. Doğanın dört bir elle sarmalandığı bu coğrafyada, bolca da şelale var.

Bugün, en meşhurlarından birisi olan Phaeng Şelalesi’ne gidelim diyoruz. Gözü kör edercesine yeşilliğin peşine düşüp, şelalelin yolunu tutuyoruz.

Motorları 20 baht ödeyip park ediyoruz. Giriş ücretsiz ama kayıt yapıyorlar. Çünkü saatlerce tırmanmanız gerekiyor ve en tepeye çıkmak oldukça zor. Bu kaydı güvenlik için yapıyorlar çünkü daha önceden bu rotada sakatlananlar olmuş.

koh phangan selale

Koh Phangan’daki Şelale Phaeng Şelalesi’ni tırmandıktan sonra karşılaşılan manzara

Şelale, aslında 8-10 farkı bölümden oluşuyor. Orta kısmına bile gitmek toplamda 1 saat alıyor ve sürekli yağmur yağıp hava bir açıp bir kapanıyor.

Ama toplamda 4-5 saatlik çok güzel bir rotada gezmenin tadına varıp; tepeye ulaştıktan sonra adanın manzarasına hayran oluyoruz. Burayı da, doğa severler mutlaka görmeliler.

4.7 Haad Than Sadet Beach

Şelaleyi gezdikten sonra, motora atlayıp yine dillere destan köyleri ve yolları aşıyoruz. Bu rota, motorla gezmek için en sevdiğim rotalardan birisi oldu.

Heryerde köyler var ve tepede inanılmaz bir soğuk. Aşağıda yanarken; yarım saatlik bir yolculukta hava 10-15 derece düşüyor.

had than saadet beach

Haad Than Sadet Sahili böyle sevimli bir yer. : Full Moon parti rehberi

Bu yüzden yanınızda mutlaka uzun kollu kıyafetleriniz olsun. Hiç beklemezdim. Resmen yolculuk sırasında donuyoruz ama manzaralara değiyor.

Had Than Sadet sahili, adanın doğusunda yer alıyor. Öyle çok fazla turistik değil. Ama yamaçtaki evler ve sahil o kadar güzel ki, buraya hayran oluyoruz. Burası kesinlikle günübirlik keşfedilesi bir yer. Mutlaka listenizde olmalı.

4.8 Fil Çiftliği

Haad Than Sadet’ten dönerken, köylerin içerisinde bir fil çiftliği görüyoruz. 100 baht ödeyip, filleri ellerimizle besliyoruz. Fil turu da yapıyorlar ama biz fillere binmiyoruz. Size de binmemenizi öneririm. Yazık hayvancıklara.

koh phangan fil ciftligi

Koh Phangan’daki Fil Çiftliği

Fil Çiftliği ve buradaki köy, mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Bu bölgede bir çok doğa aktivitesi de yapılıyor. Zipline’dan tutun da, trekking gezilerine kadar ne ararsanız var. Doğada zaman harcamak istiyorsanız, buradaki aktivitelere de mutlaka katılın derim.

4.9 Haad Rin Sahili

Farketmişsinizdir, Haad Yuan Beach, Thong Nai Pan Noi Beach gibi sahillerden bahsetmedim. Hava yağmurlu olduğu için biz gidemedik.

O yüzden eğer sizin zamanınız olursa, oralara da uğrayın. Bu sahiller de zaten Haad Than Sadet Beach’e oldukça yakın.

Haad Rin, meşhur Koh Phangan’daki Full Moon Parti’nin düzenlendiği yer. Up uzun bir sahil. Denizi pek güzel değil. Zaten buranın olayı da deniz değil.

Meşhur Full Moon Party. O yüzden gelip, yürümek ve dolaşmak için görülesi bir sahil. Başka da bir olayı yok. Zaten parti günü dışında, hiç kalabalık da değil bu bölge.

Şimdi artık size, hem Koh Phangan gece hayatı hakkında hem de Full Moon Parti hakkında deneyimlerimi anlatayım diyorum.

5. Koh Phangan Full Moon Partisi ve Gece Kulüpleri

Koh Phangan Adası demek, meşhur Full Moon Parti demek aslında. Dünyanın dört bir yanında adı duyulan, binlerce insanın sabahlara kadar Haad Rin sahilinde eğlendiği, ateş şovları, farklı tarz müzikler ve daha nicesi ile kendinden geçtiği bir partiden bahsediyorum.

Baştan belirteyim : Ağzım açık kalmadı. Partiye hayran olmadı. Öve öve bitireceğim de bir durum söz konusu değil.

Ama yine de, eğer giderseniz nelerle karşılacağınızı anlatacağım. Öncelikle, partinin olmadığı günlerde Koh Phangan gece hayatı nasıl ona değineceğim.

full moon partisi koh phangan

Koh Phangan Full Moon Partisi Tayland : Full Moon Parti Tayland Haad Rin

Partiden önce hatta sonra bile, adada çoğu gece, ormanlarda Jungle Parti dedikleri eğlenceler oluyor. Her akşam farklı bir yerde parti düzenliyorlar. Ama bu partilere giriş oldukça pahalı. Genelde 500 Baht civarında ve bu, sadece giriş ücreti

Adada gezerken, her köşe başındaki reklam panolarında o günün partisini görebiliyorsunuz. Mesela ben 2 gece 2 farklı partiye gittim.

İlk akşam Oxa Club adında sahildeki bir partiye katıldık. Giriş 500 baht. Çok bir olayı yoktu.

Diğer günlerde Jungle ve Waterfall partileri vardı.  Mesela Jungle partiye giriş 800 baht, içecekler 100 Baht’tan başlıyor. Bir de bu partilerde kovalarda içecekler de satıyorlar. Fiyatı 350 Baht.

full moon parti koh phangan

Jungle Parti Böyle oluyor. Ormanın ortasında, sabah gün doğumuna kadar devam ediyor.

Genelde ateş dansları ve tekno müzik eşliğinde dans şovları oluyor. Jungle Parti her daim var ama Full Moon’dan 1 gün önce olan parti oldukça güzeldi.

Ben Full Moon Parti’den daha çok sevdim. Bu partilerin hepsi, yine sabaha kadar devam ediyor.

Gelelim Full Moon Partiye. Bu parti, Haad Rin Plajı’nda oluyor. Girişte 100 Baht gibi bir ücret ödüyorsunuz. Bu sadece giriş ücreti

Sahilde farklı farklı restoranların önünde, farklı müzikler çalıyor. Her türlü müzik var. Herkes sahilde çılgınca eğleniyor. Partiye gideceklere, şöyle bir kaç öneri ve uyarı listesi yapayım diyorum :

 • Stantlarda içki fiyatları pahalı. O yüzden sahilde bulunan marketlerden alın. Daha uygun.
 • Yalın ayak gezmeyin. Çok fazla sarhoş genç, şişeleri kırabiliyor ve çok fena ayağınıza batabilir. Bir kaç kişi gördüm. Bu yüzden uyarıyorum.
 • Sahilin olduğu bölgeye yakın bir yerde konaklamıyorsanız, dolmuşları kullanarak parti alanına gelin. Dönerken, eğer ki bir şeyler içmişseniz, motor ile asla dönmeyin. Ne olur ne olmaz.
haad rin full moon parti

Koh Phangan Haad Rin Sahilindeki Full Moon Partisi

 • Partiye erken gelmeyin. Gece 12 gibi tam anlamıyla başlıyor.
 • Size tehlikeli maddeler satmak isteyenler olabilir. Tayland’ta bu maddelerin kullanımı yasak. Hapis cezası bile var. Uzak durun.
 • Çantanıza her daim sahip olun. Hırsızlık olabiliyor. Önemli eşyalarınızı mutlaka otelde, kitlenecek bir yerde saklayın. Otellerde bile hırsızlık olabiliyor. Herkesin partiye gittiğini bildikleri için, hırsızlar otellere akın edebiliyorlarmış.
 • Partiden öyle çok bir şey beklemeyin. İnanılmaz bir ışık veya dans gösterisi yok. Müzik çalıyor. Sahilde oynuyorsunuz işte. Bir de bolca ateş gösterileri oluyor. İnsanlar iplerin üzerinden atlıyorlar. Hepsi bu aslında.
 • Parti alanında kovalarda içecekler 250 Baht’tan başlıyor. Viskiler 500 Baht. Sahildeki dükkanlarda bira 60 Baht.
 • 7/11’da 12’ye kadar içki satışı serbest. Sonrasında sadece kokteyller serbest Smirnoff’un falan. Bunlar daha çok düşük alkollü içecekler
 • Bu arada nerdeyse herkes vücudunu boyatıyor. Simli boyalar, gece parlıyor. Oldukça popüler. Fiyatlarıda boyutuna göre değişiyor. En küçüğü 100 Baht. Büyükler 500 Baht civarında.
 • Bu bölgede aç kalmazsınız. Diyelim aç kaldınız, heryerde döner satıyorlar. Çoğu restoran da sabaha kadar açık.

Yani demem o ki, dünyanın en iyi partileri arasında olabilecek bir parti değil Koh Phangan Full Moon Parti. Bence orta halli bir parti idi. Zaten her ay düzenleniyor.

Hatta öncesinde ve sonrasında da, bir sürü parti oluyor. Ne zamanki dolunay geliyor, işte o güne özgü kutlanan parti bu. Tüm olayı dolunay günü kutlanması.

Adaya gelmeden önce Phanganist diye bir site var. Oradan güncel partileri de görebiliyorsunuz.

Bir de, Koh Phangan’da konaklama önerilerim olacak. Şimdi onları da anlattım mı, Koh Phangan gezisi konusunda hiç bir sorunuzun cevabı açıkta kalmayacaktır.

6. Koh Phangan Otelleri ve Konaklama Rehberi

Yukarıda, restoran önerileri kısımlarında bahsettiğim otelleri zaten incelediğinizi varsayıyorum. Ama özetle o oteller şunlardı :

Otellerin isimlerine tıklayıp inceleyebilirsiniz. Benim favorilerim oldular.

Bununla beraber, benim konakladığım Golden Hill Resort otelinde gecelik 2 kişi 28 dolar’a konaklayabilirsiniz. Otel “Eh İşte” derecesindeydi doğrusu. Ama incelemek isterseniz tıklayın.

koh phangan otelleri

Koh Phangan’da konakladığımız otel burasıydı : Full moon parti rehberi

Eğer ki, partiye yakın olsun diyorsanız Haad Rin’e yakın yerde konaklayın. Gecelik 8 dolara falan konaklayacak yerler var. HAAD RİN linkine tıklayıp inceleyebilirsiniz. Hepsini orada sıraladım.

Adanın biraz daha ortasında ve merkezi yerlere yakın olsun derseniz, Thong Sala civarında kalın.

Buradan hem plajlara, hem bir çok restoran ve publara yakın konumda olursunuz. Ayrıca gün batımı da harikadır.

Bununla beraber, yukarıda bahsettiğim Jungle partilerine falan da yakın olursunuz. Ben sıralı halini listeledim. Görmek için : Tıklayın.

Eğer romantizm arıyorsanız, daha ne oteller var. Ama hepsi bütçe meselesi. Ada ufak olduğu için, hepsini bütçenize göre inceleyebilirsiniz. Onları da BURADA listeledim. Tek tek hepsini görebilirsiniz.

Koh Phangan’daki Tüm Otelleri incelemek için : TIKLAYIN

8. Koh Phangan Gezisi Ne Kadara Mal Olur ?

Koh Phangan Adası’nda gezmek için günde 40 dolar gibi bir para harcamıştım. Dolar diyorum, çünkü gideceğiniz dönemde muhtemelen Tayland Bahtı’nda değişiklik olabileceğini tahmin ettiğim için dolar üzerinden gitmek daha doğru olacaktır.

Tabi bu 40 dolar, aslında sırt çantası ile gezenlerin bütçesi. Eğer balayı tatili veya lüks bir tatil yapacaksanız, muhtemelen bu rakamın çok daha üstünde bir harcamanız olur. Bu arada balayı planı konusunda : Balayı Yerleri yazımdan efsane alternatifleri de görebilirsiniz.

koh phangan gezi onerileri ve maaliyetleri

Koh Phangan gezi rehberi ve önerileri : Full moon parti rehberi

Adadaki restoranlar ve ulaşım hatta içecek fiyatlarına kadar her şeyi yukarıda anlattım. Üç aşağı beş yukarı o civarda harcamalarınız olur.

En büyük harcamı kısmı otel olacaktır. Onu da sizin için zaten listeledim. Koh Phangan’daki en güzel otelleri, Ko Phangan Otelleri linkinden mutlaka inceleyin. Harika yerler var. Hatta 2 kişi gecelik 10 Dolara kalacak yerleri bile oradan görebilirsiniz.

Son olarak, özellikle Tayland’da mutlaka  Şu 12goasia sitesini kullanın. Ulaşım konusunda derdinizin dermanı olacaktır.

Bu önerilerimi dikkate alarak planlama yaparsanız, gayet uygun ve kolay bir Koh Phangan gezisi yapabilirsiniz.

Bonus : Benim Gidemediğim Ama Size Önerdiğim Yerler

Şimdi size, benim yapamadığım ama sizin zamanınız olursa neler yapabilirsiniz onlardan da bahsedeyim.

 • Yukarıda Koh Phangan plajlarında anlattığım bazı plajlara biz gidemedik. Onlara da bir uğrayın derim.
 • Mu Koh Angthog National Marin diye bir yer var. Koh Phangan’dan tur alınarak gidiliyor. Günlük tur 1.800 baht. Ko Phaluai Adaları’nın orada bulunuyor. Biz pahalı diye gitmedik. Siz bir incelersiniz. Oldukça güzel takım adaların olduğu bir yerdi.
 • Balayına gelecekseniz Koh Samui güzelmiş. Herkes öve öve bitiremiyor. Bir inceleyin, planlayın derim. Otelleri de ŞURADA listeledim. Artık çift olunca giderim diye öteledim aslında. Siz bir bakarsınız. Fena yerler var. Bu arada pahalı diye düşünmeyin. Kişi başı 5-10 dolara bile kalacak yerler var.
 • Secret Mountain adında bir tesis vardı. Burayı nasıl yapmışsam, es geçmişim. Güzel bir öğlen yemeği yiyin. Efsane manzarası var. Fiyatlar da orta halliymiş.

Mutlaka okumanızı tevsiye ettiğim diğer yazılar :

Koh Phangan adası, Full Moon Parti ile nam salsa da, benim deniz-kum-güneş ve hatta doğa olarak HAYRAN olduğum bir yer oldu. Daha önceden Phuket Adası gibi yerlere gitmiştim. Hatta Phuket Adası linkinden de bir okuyun. Ama keşke Koh Phangan’a da, daha önceden gelseymişim dedim doğrusu. O yüzden sizin zamanınız olunca, bu adaya 4-5 gün ayırın. Huzurun tadını çıkarın. Aşağıda yorum kısmından sorularınızı sorabilir; beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edip, mesaj yağmuruna tutabilirsiniz efendim. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. Gezginkiz
 2. Cansu

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.