Tayland Nerede? Konumu Neresi ?

Tayland nerede sorusunun cevabını biraz detaylı anlatacağım. Tayland, dünyada yer alan 7 kıtanın en büyüğü olan Asya kıtasında, Laos ve Vietnam’ın batısında; Banglaş ve Myanmar’ın güneyinde; Malezya ve Singapur’un ise kuzeyinde yer alıyor.

Asya kıtasındaki konumu ise güneydoğu bölgesinde. Hatta Tayland harita örneklerini de aşağıya ekliyorum. Ayrıca, Tayland’a komşu ülkeler olan yerlerden de bahsetmeden geçmeyeyim diyorum.

map-physical-asia

Tayland Nerede ? Tayland harita konumu

Tayland Nerede ? Tayland Harita Konumu

Tayland, ana kara parçası ve Andaman Denizi ile Tayland Körfezi’nde yer alan adalardan oluşuyor. Laos, Kamboçya, Myanmar (Burma) ve Malezya ile sınır komşusu olan Tayland’ın başkenti Bangkok’a Türkiye’den direk uçuşla 9 saatte ulaşılıyor.

Aktarmalı uçuş ile ülkeye ulaşmanız en az 12 saat sürüyor. Tayland, Uluslararası saat diliminde GMT +7 diliminde yer almakta olup Türkiye Tayland saat farkı 4 saat. Yani Türkiye saatine göre 4 saat ilerideler.

Tayland’a uçak bileti almadan önce, mutlaka  En iyi uçak bileti arama motorları yazımıza bakınız

Tayland, Ekvator’a yakın bir konumda olduğu için tropikal iklim hakim. Ülke genelinde muson yağmurları Ağustos – Kasım ayları arasında yoğun olarak görülüyor.

Eğer güneşli güzel günlerde Tayland’ı gezmek isterseniz Türkiye’de kış aylarının yaşandığı ayları tercih etmelisiniz.

Şunu da belirteyim ki dünya genelindeki küresel ısınma nedeniyle Tayland hava durumu da değişiklik gösteriyor. Bu yüzden gitmeden önce uluslararası meteoroloji sitelerinden gideceğiniz dönemin bir önceki yılındaki hava durumuna göz atmanızı öneririm.

Tayland harita üzerinde tam da aşağıdaki bölgeleri kaplıyor. Biraz daha aşina olmanız için eklemek istedim. Bölgede yer alan, Malezya dışındaki tüm ülkeler T.C vatandaşlarından vize istiyor. TC vatandaşlarından vize isteyen ülkeler ise :

thailand-political-map

Mesela ;

  • Kamboçya, kapı vizesi istiyor ve direk ülkeye girerken kapıda vizenizi alabiliyorsunuz.
  • Myanmar, E-vize alarak gidebildiğimiz bir ülke ve online olarak vizemizi alabiliyoruz.
  • Laos ise, direk vize almamız gereken bir ülke. Ama Tayland’a giderseniz, direk Başkent Bangkok‘da yer alan Laos Konsolosluğu’ndan aynı gün içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

Tayland’a kadar gelmişken, mutlaka komşu ülkelere de gitmenizi öneririm. Hepsi birbirinden güzel.

Tayland coğrafi olarak 7 bölgeye ayrılmış. Bu 7 bölgede; Bangkok Metropolitan’da 6, Merkez Tayland’da 6, Doğu Tayland’da 8, Kuzeydoğu Tayland’da 20, Kuzey Tayland’da 17, Güney Tayland’da 14, Batı Tayland’da ise 6 olmak üzere toplam 77 il bulunuyor.

Tayland’daki otellerin fiyatlarını görmek için tıklayınız.

tayland_gezilecek_yerler

Tayland Gezilecek Yerler : Fotoğrafa Çift Tıklayınız

Tayland Hakkında Mutlaka Okumanızı Önerdiğim Yazılar

Tayland’a gidenlerin en çok tercih ettiği yerler yukarıdaki haritada işaretlediğim yerler. Tay Kültürünü görmek isteyenler Bangkok, Ayutthaya, Chiang Mai, Chiang Rai, Pai gibi Tayland şehirlerini; deniz tatili isteyenler ise Phuket, Koh Lipe, Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao, Koh Kut gibi Tayland adalarını tercih edebilirler. Tayland nerede sorunuzu cevapladığımıza göre, artık yukarıda sıraladığım diğer Tayland yazılarını da sırası ile okumanızı şiddetle öneriyorum.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

  1. Bahattin öztürk

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.