Tayland Festivalleri, Etkinlikleri, Resmi Tatilleri ve Önemli Günler

Tayland festivalleri, dünyanın dört bir yanından milyonlarca seyahatseveri her yıl kendine çekmeyi başarır. Songkran yani “Su Festivali” ve Fener Festivali yani “Yi Peng Fener Festivali” en çok ilgi çeken festivallerin başında gelir. Tayland’da yıl boyunca birbirinden renkli ve değişik festivaller düzenlendiği için, bunlardan da özel olarak bahsetmeden olmaz diye düşündük ve “Acaba Tayland’a gittiğimiz dönemde, başka ne gibi farklı deneyimler yaşarız ?” diye soracaklar için, kendimizce ay ay Tayland Festivalleri listesi yaratalım dedik. Ama önce mutlakaaaaaaa aşağıdaki videoyu bir izleyin derim.

En Güzel Tayland Festivalleri

Baştan söyleyeyim : Tatilinizi planladığınız dönemde, güzel bir Tayland festivaline denk gelirseniz mutlaka yapılan etkinliklere katılmanızı öneriyorum. Emin olun çok eğleneceksiniz. Sizler için aylara göre Tayland Festivalleri, Etkinlikleri ve Önemli Günleri özel olarak sıraladık. Tayland güzeldir. Şimdiden keyifli hayaller…

Bo_Sang

Bo Sang Şemsiye Festivali’nde el emeğiyle hazırlanmış birbirinden renkli şemsiyeler sokakları süslüyor…

1. Ocak Ayı Tayland Festivalleri

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Çocuk Bayramı – Her yıl Ocak ayının ikinci Cumartesi günü kutlanmaktadır.
 • Bo Sang El Yapımı Şemsiye Festivali – Her yıl Ocak ayının genellikle 3. hafta sonunda Chiang Mai’de kutlanmaktadır. Birbirinden renkli, el yapımı şemsiyelerle sokaklarda dolaşan Tayland vatandaşları yerel danslarıyla da bu festivali keyifli hale getirmektedir.
 • Çin Yeni Yılı – Ülke genelinde Çin Mahallelerinde ve Çinlilerin bulunduğu her yerde yapılan kutlamalara hazır olmalısınız. Çünkü her an çevrenizde gündüz bile olsa havai fişek veya maytap patlayabilirler. Çin Yeni Yılı, Ocak ayının sonuna denk gelmektedir.

2. Şubat Ayı Tayland Festivalleri

fly insta fly insta
 • Chiang Mai Çiçek Festivali – Her yıl Şubat ayının ilk hafta sonunda düzenlenmektedir. Yerel Thai kültürünün çiçeklerle bezenmiş figürleriyle kortejde yer alan büyük heykeller, otantik danslar ve müziklerin yer aldığı harika bir festivaldir.
 • Jai Thep Festivali – İlk kez bu yıl (2017) Şubat ayının ilk haftasında Chiang Mai’de düzenlendi. Festivalde canlı müzik performası, resim, özel eğitim bölümleri, çocuklar için özel oyun bölgesi, el yapımı eşya marketi gibi birbirinden farklı kategorilerde etkinlikler ve alışveriş alanları segilendi.
Flower_Fest

Chiang Mai’de düzenlenen Çiçek Festivali’nde çiçeklerden yapılmış yüzlerce heykel geçit töreninde halkla buluşuyor…

 • Makha Bucha Günü – Her yıl Şubat ayının belli günü (Her yıl değişmektedir) resmi ve ülkenin en önemli bayram tatili olan Makha Bucha günü olarak belirlenir. Bu günde ibadetler yapılır, hükümet ofisleri kapalıdır ve birçok bar müzik çalmaz, alkol satışı yapmaz.
 • Sevgililer Günü – Tüm dünyada olduğu gibi Tayland’da da olmazsa olmazdır. Bence en güzel Samui ve Phangan adasında kutlanmaktadır.
 • Pattaya Motosiklet Haftası – Güneydoğu Asya’daki  motosiklet meraklılarının toplandığı bir etkinlikdir.
 • Phuket Uluslararası Blues Festivali – Dünyaca ünlü birçok blues solist ve grupların katıldığı özel bir festivaldir.

Tayland’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

3. Mart Ayı Tayland Festivalleri

Elephant_Days

Ulusal Tayland Fil Günü’nde ülkedeki bütün Filler budist rahipler tarafından kutsanıp meyveler hediye edilir…

 • Ulusal Tayland Fil Günü – Tayland’ın sembollerinden birisi de Fillerdir. 1998 yılından bu yana 13 Mart Ulusal Tayland Fil Günü olarak kutlanıyor.
 • Ulusal Muay Thai Günü – Her yıl Mart ayının 17. günü Ayutthaya’da düzenlenen festivalde Tayland boksu (Muay Thai) gösterileri ve dövüş turnuvaları düzenlenir.
 • Pattaya Uluslararası Müzik Festivali – Dünyaca ünlü birçok solist ve grupların katıldığı özel bir festival. Her yıl Mart ayı ortası veya sonunda düzenlenir.

4. Nisan Ayı Tayland Festivalleri

fly insta fly insta
 • Chakri Günü – Her yıl Nisan ayının 6. günü Chakri Hanedanlığının kuruluşu olarak kutlanır. Ülkenin kralı ve kraliyet ailesi üyeleri, önceki kralları onurlandıran dini bir törene başkanlık eder. Duaların edildiği ve tapınaklar ile sunaklarda ibadetlerin yapıldığı resmi bir bayram tatilidir.
 • Songkran Tayland Yeni Yılı Su Festivali – Bu festival ülke genelinde 13-15 Nisan arasında kutlanır ve resmi tatildir. Çocuklar, gençler, yaşlılar kısacası herkes bu etkinliğe katılır. Sokaklarda ıslanmaya hazır olun! Ayrıca Songkran şükran günü ve düşünme zamanıdır. Aile toplantıları ve yemekleri, tapınak ve sunaklarda şükür duaları başlıca karşılaşabileceğiniz durumlardır. Tayland’daki en güzel festivaller arasındadır.
 • Phuket Motosiklet Haftası – Güneydoğu Asya’daki  motosiklet merkalılarının toplandığı farklı bir etkinlik.

5. Mayıs Ayı Tayland Festivalleri

Visaka_Buca

Visakha Bucha Günü Tayland’daki en önemli budist bayramıdır…

 • İşçi Bayramı – Tüm Dünya’da olduğu gibi Tayland’da da 1 Mayıs’da kutlanmaktadır ve resmi tatildir.
 • Royal Ploughing Seramonisi – Pirinç yetiştirme sezonunun başlangıcının kutlandığı bu etkinlik Mayıs ayında yapılmaktadır. Öküzlere pirinç ve mısır verilir ve ne yenildiğine bağlı olarak kraliyet astrologları bir sonraki pirinç hasatının ne kadar verimliği olacağı hakkında tahminler yürütür. Bangkok’da bulunan Grand Palace ve Wat Phra Kaeo’nun karşısındaki geniş açık alanda yapılır.
 • Isaan Roket Festivali – Tayland’ın Kuzeydoğu bölgesinde bulunan Isaan’da Mayıs ayında düzenlenen bu enteresan festival, çeltik dikme sezonunun başlangıcını müjdelemek için yapılır. Festival kapsamında güzellik yarışmaları, sokak geçit törenleri, fuarlar, konserler düzenlenir.
 • Koh Samui Yat Yarışları – Her yıl Mayıs ayı sonunda Samui adasında düzenlenmektedir.
 • Visakha Bucha Günü – Tayland’daki en önemli Budist bayramıdır. Tarihi  her yıl değişmekle birlikte Mayıs sonuna veya Haziran başına denk gelir. Budha’nın doğduğu günü yani Nirvana’ya girdiği günü işaret eder. Bangkok’daki Wat Pho’da yer alan Yatan Budha heykeli de Budha’nın Nirvana’ya ulaşmasını simgelemektedir.

6. Haziran Ayı Tayland Festivalleri

 • Hua Hin Jazz Festivali – Bangkok’un güney bölgesinde yer alan Hua Hin’de düzenlenen, ünlü birçok solist ve grubun katıldığı özel bir festivaldir.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız. Oradan detayları görebilirsiniz.

7. Temmuz Ayı Tayland Festivalleri

Ubon_Ratchathani

Ubon Ratchathani festivalinde mumlardan yapılan heykeller geçit törenlerinde birbirinden renkli görüntüler sunuyor…

 • Asahna Bucha Günü – Lord Buddha’nın 2500 yıl önce Hindistan‘daki ilk vaazını yaptığı günü temsil eder. Tarihi her yıl değişmekle birlikte Temmuz veya Ağustos ayında yapılır. Diğer Budist festival ve bayramlarında olduğu gibi; tapınakların ziyaret edilerek duaların edildiği ve sunaklara hediyelerin bırakıldığı bir gündür ve resmi tatildir. Asahna Bucha’nın ertesi günü ise Khao Phansa adıyla budist perhizi olarak ibadet edilir.
 • Ubon Ratchathani Mum Festivali – Tayland’ın Vietnam sınırına yakın olan Ubon Ratchathari bölgesinde düzenlenen bu festivalde dev mumlardan yapılan heykeller geçit törenlerinde halka gösterilir.  Festivalde mum yapımı, wax oymacılığı, yerel dans gösterileri ve konserler gibi farklı etkinlikler düzenlenmektedir.
 • Phuket Yat Yarışları – Her yıl Temmuz ayı ortasında veya sonunda Phuket adasında düzenlenmektedir.

8. Ağustos Ayı Tayland Festivalleri

 • Por Tor Festivali – Aç Hayalet festivali olarak bilinen bu festival, Phuket Town’da Ağustos ayı sonunda veya Eylül ayı başında gerçekleştirilmektedir. Adadaki Çin tapınaklarında gerçekleşen etkinlikte birbirinden renkli manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

9. Eylül Ayı Tayland Festivalleri

thailand_flag

Tayland Bayrağı

 • Tayland Bayrak Günü – Bayraklarına ve ülkelerine çok değer veren Tayland halkı her yıl 28 Eylül’de Bayrak Gününü kutlar. Özellikle bu yıl 28 Eylül 2017’de Kral 6. Rama’nın ulusal bayrağa üç rengi verişinin 100. yılı kutlanılacağı için bu günün ayrı bir önemi var.

10. Ekim Ayı Tayland Festivalleri

 • Awk Phansa – Bu gün, üç aylık budist perhizinin ve yağışlı dönemin sona ermesi anlamına geliyor. Genç Thai erkeklerinin Budist keşişi olarak atanmaları için popüler bir zamandır. Bangkok’da çeşitli törensel etkinlikler ve Wat Arun’da kraliyet töreni düzenlenir. Ekim ayı başında gerçekleşir.
 • Bufalo Yarışları Festivali – Ekim ayı başında Pattaya şehrinin de yer aldığı Chonburi’de düzenlenen bu festival 100 yıldan fazla bir zamandır düzenlenmektedir. Awk Phansa döneminin hemen akabinde gerçekleştirilir.
 • Vejeteryan Festivali – Ekim ayı içinde Bangkok, Chiang Mai, Phuket, Trang ve Krabi’de düzenlenmektedir. Tarihleri şehirlere göre değişmektedir.
 • Chulalongkorn Günü – Tayland’ın en saygıdeğer krallarından biri olan Kral Chulalıngkorn’ın (5. Rama) anıldığı bir gündür ve resmi tatildir. Her yıl 23 Ekim’de eski krallarına saygılarını göstermek üzere tapınaklarda ve sunaklarda dualar edilip hediyeler bırakılır.

11. Kasım Ayı Tayland Festivalleri

Yi-Peng-Lantern-Festival

Her yıl Kasım ayı dolaylarında Chiang Mai’de düzenlenen Fener Festivali…

 • Loy Krathong Festivali – Bu festival Tayland’ın en güzel ve büyüleyici festivali olarak uluslararası ün salmıştır. Loy kelimesi “Yüzmek” Krathong ise “Küçük sal” ya da “Sepet” demektir. Geleneksel olarak muz yapraklarından ya da bir muz ağacının kabuğundan yapılmış Krathong’larda genellikle mum, tütsü ve çiçekler bulunur. Festival, genellikle Kasım ayındaki son dolunayda yapılır. Tayland genelinde her yerde bu farklı festival kutlamalarına denk gelebilirsiniz.
 • Yi Peng Fener Festivali – Kasım ayının ilk haftasında Chiang Mai’de düzenlenen bu festivalde adından da anlaşılacağı gibi her yer fenerlerle süslenir, dilek balonları yakılır ve eğlenceler düzenlenir. Tayland’ın en güzel festivallerinden birisidir.
 • Lopburi Maymun Ziyafeti Şenliği – Kasım ayının son Pazar günü, Tayland merkezindeki Lopburi kasabasında yaşayan yüzlerce maymuna teşekkür etmek için yıllık maymun ziyafeti ve festivali düzenlenmektedir. Tahmin edebileceğiniz gibi birbirinden renkli görüntülere denk gelip maymunlarla haşır neşir olabileceğiniz bir ortam sizleri bekler.

12. Aralık Ayı Tayland Festivalleri

 • Anayasa Günü – 10 Aralık günü Tayland’da resmi tatildir ve anayasanın kabulünün kutlanıldığı gündür.
Songkran

Tayland Yeni Yılı Su Festivali ile kutluyor. Eğer bu dönem Tayland’a giderseniz ıslanmaya hazır olun 😀

Tayland Hakkında Mutlaka Okumanızı Önerdiğim Yazılar

Tayland, gece hayatı, muhteşem plajları, güler yüzlü insanları ile benim favori ülkelerimden birisi olmuştur. Asya kıtasında yer alan bir çok ülkede yer alan “Sevimli halk”, Tayland’da da en çok sevdiğiniz tatil anılarınızın en derin köşesinde yer edinmeyi başaracak. Umarım, Tayland’ın bu güzel festivallerini ve önemli günlerini kolayca listeleyebilmişizdir ve gidecek olduğunuz bu harika tatilde, bir nebze de olsa payımız olmuştur. Şimdiden, harika bir Tayland gezisi diliyorum. Hayal edin. Düşün peşine.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. Mervetahincioğlu
 2. Sedef

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.