Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır ? (2023)

Schengen vizesi alırken, ne yazık ki yeşil pasaportunuz yoksa, bir vize ücreti de ödemeniz gerekiyor. Genel olarak schengen vize ücreti ülkeden ülkeye göre değişiyor ama ortalama 80-120 euro arasında değişiyor.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar ?

Schengen vize ücreti ülkeden ülkeye değişiyor ama schengen ülkeleri arasında yapılan anlaşmaya göre, 5 yıla kadar olan turstik vize başvuru ücreti olarak 80 euro belirlenmiş.

Schengen vizesinden ret alsanız da; 1 günlük olarak schengen vizeniz düzenlenmiş dahi olsa minimum 80 euro olan schengen vize başvuru ücretini başvuru öncesinde ödemeniz gerekir.

Bununla beraber, her ülkenin belirlemiş oldukları, konsoloslukların yükünü hafifletmek için kurulmuş yetkili acentelere de belirledikleri ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu ücret genelde 20 Euro’nun karşılığı olan Türk Lirası bedeli olarak başvuru esnasında ödeniyor.

Ülkelere Göre Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadar ?

İspanya Schengen Vize Ücreti : Vize harcı 85 Euro.

İtalya Schengen Vize Ücreti : 75 Euro.

Almanya Schengen Vize Ücreti: 80 Euro

Polonya Schengen Vize Ücreti : 75 Euro

Çek Cumhuriyeti Schengen Vize Ücreti : 80 Euro

Holanda Schengen Vize Ücreti : 85 Euro

Fransa Schengen Vize Ücreti : 80 Euro

Danimarka Schengen Vize Ücreti : 80 Euro

Yunanistan Schengen Vize Ücreti : 85 Euro

İDATA’nın sitesinden güncel vize ücretlerini görebilirsiniz.

Yunanistan hariç bütün Avrupa ülkelerinin güncel vize ücretlerine Vfs Global adresinden bakabilirsiniz.

Çocuklar İçin Schengen Vize Ücreti

0-12 Yaş Schengen Vize Ücreti : Ücretsiz

12+ Yaş Schengen Vize Ücreti : Yetişkin ücreti ödemeniz gerekiyor.

vize ücretleri

Schengen vize ücreti : En az 80 Euro ödemeniz gerekiyor

Yukarıda belirttiğim schengen vize ücretine ek; yetkili acenteler olan (VFS Global veya IDATA firmaları gibi.) bu firmalara da başvuru ücretleri olan ortalama 20 euro gibi bir rakam da başvuru esnasında ödemeniz gereken son masrafınız olacak.

Ayrıca, unutmayın ki bir çok vize için Seyahat Sağlık Sigortası da yaptırmanız gerekecek. Onun için de, genellikle 8 Euro ile 60 Euro arasında bir ödemeniz olacak. Eğer özel sağlık sigortanız varsa, bunu ödemezsiniz. Hatta “Yurtdışında Seyahat Sağlık Sigortası nedir ?” yazıma da bir göz atın derim.

Diğer Ülkelerin Vize Ücretleri

ABD Vizesi : Vize ücretleri listemizin en başında, en pahalılarından birisi olan Amerika Birleşik Devletleri geliyor.  ABD Turist vize ücreti 160 Dolar.

Ama bu sadece turist vizesi. Hangi tür ABD vizesine başvuracaksanız, gitmeden önce kontrol edin. Hatta ilgili Amerika Vizesi Nasıl Alınır yazıma bir göz atın.

Avustralya Vizesi : Avustralya Turist Vize fiyatı 142 Avustralya Doları. (Detaylı Avustralya vizesi nasıl alınır yazıma bakabilirsiniz.)

Birleşik Arap Emirlikleri:  96 saat geçerli online vize bedeli 200 Dirhem. Yani yaklaşık olarak 50-55 Dolar.

Çin Vize Ücreti: 3 aylık tek girişli 58 Dolar,  3 aylık çift girişli 87 Dolar, 6 aylık çok girişli 116 Dolar.

Hindistan Vize Ücreti : Vize ücreti 103 Dolar. Öğrenci vizesi 80 dolar.  (Hindistan vizesi nasıl alınır yazıma bakabilirsiniz.)

İngiltere Vize Ücreti : İngiltere turist vizesi alırken, geçerli olacağı yıllara göre vize başvuru fiyatları da değişir.

Kısa süreli ise 127 dolar, 2 yıla kadar ise 473 dolar, 5 yıla kadar 858 dolar ve 10 yıla kadar ise 1.077 dolar. Bir de İngiltere Transit vizesi diye bir olay var.

Mesela İngiltere aktarmalı uçacaksanız, İngiltere’ye giriş yapmasanız dahi, bu vizeyi almak zorundasınız. Ücreti 42 Dolar.

Son olarak, eğer dil eğitimi veya öğrenci olarak vize başvurusu yapacaksanız, İngiltere vize ücreti 116 dolar civarında olacaktır. (İngiltere vizesi Nasıl Alınır yazıma bakabilirsiniz.)

Kamboçya Vize Ücreti : Vize ücreti (Kapıda 35 Dolar.)

Kanada Vize Ücreti : Tek girişli Kanada vizesi 75 $ ve çok girişli Kanada Vizesi 150 $

Mısır Vize Ücreti : Tek girişli 30 dolar, çok girişli 60 dolar

Sri Lanka Vize Bedeli : Online alacaksınız ve fiyatı 20 dolar.

Vietnam Vizesi : Vize hizmet ücreti 75-80 Dolar. Ülkeye girişte de 25 dolar ödeyeceksiniz. Vietnam vizesini alabilmek için, Vietnam’dan bir acenta bulmalısınız.

Onlar sizin için bu işlemleri halledecekler. 85 dolar civarında tutuyor. Ülkeye girerken de ayrıca 25 dolar ödeyeceksiniz. Vietnam Vizesi Nasıl Alınır yazımda uzunca anlattım. Oradan okuyabilirsiniz.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak bileti arama motorları yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Schengen vize ücretlerini her ne kadar özetlesemde, pasaport ve vize süreci ile ilgili detaylı bilgiler arıyorsanız “Pasaport nedir vize nedir ?” yazıma bir bakabilirsiniz. Ayrıca sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz. Bu ülkeler çoğunlukla benim gittiğim ve özellikle Avrupa ile Asya kıtasında revaçta olan ülkelerdir. Özellikle bir çok schengen ülkeleri üç aşağı beş yukarı, yukarıda bahsettiğim rakamlarda fiyat talep ederler. Evraklarınızı güzelce hazırladığınız, dünyanın dört bir yanında hayallerinizin peşinde koştuğunuz yerler görmenizi temenni ederim.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

3 Yorum

  1. Şahin
  2. Şahin
  3. kadir

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.