Yurtdışında Seyahat Sağlık Sigortası

Yurt dışına gittin ! Her şey çok güzel gidiyor. Hava sıcak. Deniz mis. Yemekler enfes. Bir insan tatilden daha ne bekler ? Tüm planlar ve hayaller gerçekleşirken, huzurdan ereceğin günbatımı keyfini sürerken, ya bir şeyler ters giderse ? Ya tut ki ayağın burkulursa ? Ya da dışarıda cehennem sıcağı olan bir Dubai yaz mevsiminde, buz gibi alışveriş merkezlerine gire-çıka üşütür, hastanelik olursan ne yapacaksın ? Ya inanılmaz paralar ödemen gerekirse ? İşte bu noktada, seyahat sağlık sigortası seni kurtaracak.

Tokyo-Japonya

Tokyo – Japonya

Önce şunu söyleyeyim : Sakın ama sakın olmaz, benim başıma gelmez deme. İnan oluyor. Öyle bir oluyor ki, Tokyo gibi bir dev metropolde, eşek arısı tarafından bile sokulabiliyor insan ! Nereden mi biliyorum ? Bizzat başıma geldi de ondan. İşte böyle durumlarda, neler yapman gerektiğini şimdi sana sırasıyla anlatacağım.

1- Seyahat sağlık sigortası nedir ?

Seyahatlerimizde sağlık problemleri, uçuş iptalleri, bavul kayıpları gibi istenmeyen durumlar meydana geldiği taktirde, bu sigorta sayesinde tüm zararlarımızdan önce cebimizden ödeyerek yaparsınız.

Tac Mahal-Agra-Hindistan

Tac Mahal-Agra-Hindistan

Sonra Türkiye’ye geri dönünce, harcalarımızı ilgili sigorta şirketine sunup, bütün bu ödemeleri geri tahsis ederiz. Lakin, her şeyi karşılamazlar. Tüm detaylar, sizin sigorta kapsamında yaptığınız sözleşmede belirtilir.

2- Seyahat sigortası neleri kapsar ?

Japonya’ya gidip, diş muayenesi olursanız, pek muhtemel bunu seyahat sağlık sigortası karşılamayacaktır. O yüzden, bütün bu detaylar, sigorta kapsamında olan güvenceler tek tek zaten sözleşmede belirtilir. O yüzden, tüm ayrıntıları bilerek imzalamak gerekir.

Koh Samui - Tayland gezisi

Koh Samui-Tayland

Bu arada, seyahat sigortası sadece sağlık sorunlarını karşılamakla kalmaz, eşyalarınızın veya bavulunuzun kaybolması (Sigorta şirketi o bavulu bulup, size göndermekle mükelleftir), tatilinizin iptalini, hatta tatilde hastalanır ve almanız gereken ilaç o ülkede yoksa, Türkiye’den alınıp, bulunduğunuz ülkeye gönderilirken katlanılan masraflar bile sigorta firması tarafından ödenir.

Tek bir örnek vereyim mi ? Diyelim tatilde evinde yangın çıktı ve geri dönmen gerekecek. İşte bunu bile seyahat sigortası karşılar !

3- Neler seyahat sigortası tarafından kapsanmaz ?

Öncelikle, tüm şartlar sigorta sözleşmesinde belirtilen durumlara, verilen ücrete, kapsama ve sigorta şirketine göre değişir. Savaş, grev, kendini bile bile ağır bir suça bulaştırıp sonucunda muzdarip olmak, deprem, heyelan ve nükleer felaketlerden oluşan kayıpları, seyahat sağlığı sigortası kapsamına almazlar.

Pisa-İtalya

Pisa-İtalya

Hatta, motorsikletten düşme sebebiyle yaralanma, dağcılık sporları yaparken yaralanma veya vahşi hayvan avcılığı yaparken yaralanma gibi sebeplerden dolayı meydana gelen hasarları da ÖDEMEZLER.

4- Seyahat Sigortası başka neleri kapsamaz ?

Şimdi. Yurtdışına gidip, check-up yaptırırsan, bunu ödemez. Önceden var olan bir hastalığınız varsa, onu da ödemez. Nereden mi biliyorum ? Pek muhtemel sizin var olan hastalıklarınız ve doğuştan gelen rahatsızlıklarınız, zaten o firmaların veritabanında saklıdır. O yüzden bir yolunu bulurlar ve size ödeme yapmazlar.

Berlin-Almanya

Berlin-Almanya

Ayrıca, seyahat sigortanız bütün ülkelerde geçerli olmayabilir. Gideceğiniz ülkenin, seyahat sigortası anlaşması kapsamında olup olmadığını muhakkak kontrol etmeniz gerekir.

5- Eğer hastahanelik olursam, ne tür evrakları sigorta şirketine beyan edeceğim ?

İmza attığın bütün evrakları muhakkak göstereceksiniz. Unutmayın ! Bu sizin güvenceniz olacak. Sigorta firmalarının size ödeme yapmalarını istiyorsanız, onlara bu durumu kanıtlamanız lazım. Yurtdışında tatildeyken hastahanaye mi yattınız ?

kamboçya siemreap

Siem Reap-Kamboçya

O halde başınıza gelen durumu kanıtlayabileceğiniz doktorların veya hastahane yönetiminin imzaları olan dökümanları hatta polislik bir durum var ise, tüm tutanakları bile beyan etmeniz gerekir.

6- Seyahat sigortası kaç gün geçerlidir ?

Bu tamamen sizin yapacağınız anlaşma kapsamındadır. Bazen 1 haftalık, bazen de 1 yıllık olabilir. Haliyle fiyatlarda, sigorta yaptırdığınız gün sayısına göre değişecektir. Yalnız, şunu bilmekte fayda var. Normal kapsamlı sigorta türleri için söylüyorum : Diyelim 1 yıllık sigorta yaptırdınız. Ama yurtdışında 1 yıl boyunca kalacaksınız ve gelecek yıl Türkiye’ye döneceksiniz.

Kyoto-Japonya (Sırt çantam ve önümdeki daypack çantam)

Kyoto-Japonya (Sırt çantam ve önümdeki daypack çantam)

Unutmayın ki, seyahat sağlığı sigortası 92 gün geçerli olacaktır. Yani, 1 yıllık dahi sigorta yaptırsanız, 92. günden itibaren sigortanız sona erer. O yüzden yeniden sigorta yaptırmanız gerekir. Bu çok ama çok önemli bir noktadır. Bilesiniz.

7- Seyahat sağlığı sigortası ücretleri ne kadardır ?

Genellikle 1 haftalık poliçeler 8-10 Euro arasında değişmekle beraber, 1 yıllık poliçeler 40 Euro civarındadır. Bazen talep ettiğiniz kapsam türüne göre de fiyatlar değişebilmektedir.

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya

Siem Reap (Angkor Wat)-Kamboçya

Ama uzun uzun kalmayacaksanız, bence kalacağınız gün sayısına göre 2-3 haftalık yaptırmak yeterli olacaktır. O da size 15-20 Euro’ya mal olur.

8- Seyahat sağlığı sigortasını hangi firma yapar ?

Öncelikle, Schengen Ülkeleri, ABD veya Kanada gibi ülkelere gitmek için başvuracağın vize için, zaten seyahat sağlık sigortanızın olması gerektiğini biliyorsunuz !

Ama siz yine de, gideceğiniz ülke istemese de, ne olur ne olmaz önleminizi alın ve mutlaka seyahat sağlık sigortası yaptırın derim. “Seyahat sağlık sigortasını nerede yaptırabilirim ?” diye soracak olursanız :

Hongkong

Hongkong

Hemen hemen bütün sigorta şirketleri seyahat sağlık sigortası hizmeti veriyor. Eğer, özellikle “Özel sağlık sigortanız” varsa, pek muhtemel zaten seyahat sağlık sigortanız da vardır.

Ama eğer özel sağlık sigortanız yoksa, direk sigorta şirketlerini telefonla arayıp, sigortanızı telefonla bile yaptırabilirsiniz.

9- Sigorta kapsamında olan ödemelerimi nasıl geri alacağım ?

Eğer tüm belgeleriniz hazırsa ve sözleşmede belirtilen şartları sağlayabiliyorsanız, yazdığınız dilekçenizle beraber bu evraklarınızı sigorta şirketine kargolayacaksınız veya mail ortamında göndermeniz gerekecek.

Kuala Lumpur-Malezya

Kuala Lumpur-Malezya

Sonrasında onlar zaten sizinle irtibata geçeceklerdir. Yalnız, herhangi bir onaysız evrak olmadığından emin olun. Aksi takdirde, eksik döküman eksikliğinden dolayı sigorta şirketi ödeme yapmayacaktır.

10- Ben ne öneririm ?

Mutlaka ama mutlaka, seyahat sağlığı sigortası yaptırınız. Yola çıkmadan önce, tüm belgelerinizi ve irtibat numarasını ya yanınıza alın ya da fotokopilerini kendinize mail atın.

Tüm sigorta şartlarını ve kapsamını iyice öğrenin. Gittiğiniz ülkede beklenmedik bir durum olursa, hiç çekinmeden sigorta şirketi ile telefonla irtibata geçin. Merak etmeyin. Onu bile ödemek zorundalar.

Moskova-Rusya

Moskova-Rusya

Her daim önlemlerinizi almış olun. Olur da başınıza bir şey gelir ise, tüm evraklarınızın muhakkak bir nüshası sizde kalacak şekilde yetkililerden isteyin. Türkiye’ye dönünce, bu evraklarınızı sigorta şirketine gönderin ve masraflarınızın tarafınıza ödenmesini bekleyin.

Uzun lafın kısası, “Bana bir şey olmaz. Boşver !” diyerek sakın es geçmeyin. Seyahat sağlık sigortası, çok mühim bir süreçtir. Genelde 30.000 Euro’ya kadar teminat ödemesi yapabilirler. Bu zamana kadar hiçbir seyahatinizde hastahanelik bir vakanız olmasa bile, ne olur ne olmaz deyip önlem amaçlı yaptırmak lazım.

Yoksa siz de benim gibi Tokyo‘da eşek arısı tarafından sokulup, hastahanelik olup, üzerine bir de dünyanın parasını ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu işleri az çok bilen bir arkadaşınızdan size dost tavsiyesi…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

11 Yorum

 1. hasan
  • Deniz Pehlivan
  • Gokcer
 2. hasan
 3. ozlem
 4. Serhat
  • Deniz Pehlivan
   • serhat
 5. ömer inci
 6. Can

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.