Avustralya Vizesi Nasıl Alınır : Ücreti – Evrakları Tüm Önerilerim

Avustralya, son 2 yıldır hayalini kurduğum, ama uçak biletleri fiyatları ve Avustralya vizesi durumundan dolayı sürekli ertelediğim bir ülke. Ama sonunda bu yıl, hiçte öyle sanıldığı kadar zor olmayan Avustralya vizemi 1-2 hafta içerisinde aldım. Aşağıda Avustralya vizesi nasıl alınır, Avustralya vize evrakları ve başvuru ücretlerini de tek tek anlattım. Bu arada en baştan belirteyim : Avustralya, hem bordo hem de yeşil pasaport sahiplerinden vize istiyor.

fly insta

1. Avustralya Vizesi Türleri

Ben, aşağıda kendi deneyimim olan Avustralya Turistik Vize Evrakları sürecini anlattım.

Siz, hangi tür vize ile Avustralya’ya gidecekseniz, ona göre evraklarınızı toplarsınız ama zaten 3 aşağı 5 yukarı evraklar neredeyse aynı sayılır.

Asıl olay, başvuru esnasında verilecek dilekçede bitiyor. Avustralya vize türleri ise şu şekilde :

 • Turist vizesi (Subclass 600)
 • İş ziyareti vizesi (Subclass 400)
 • Eğitim ve araştırma vizesi ( Subclass 402)
 • Geçici çalışma vizesi (Subclass 403)
 • Öğrenci vizesi (Subclass 500)

Eğer benim gibi Avustralya’ya tatile gidecekseniz, turist vizesine başvuracaksınız. Peki bu vizeyi almak zor mu ?

2. Avustralya Vizesi Nasıl Alınır ?

malta banner malta banner

Arkadaşlar inanın, bu zamana kadar aldığım en kolay vizelerden birisi oldu Avustralya vizesi.

Evet, aşağıda sayacağım evraklar biraz uğraştırıyor insanı ama şahsen ben, tüm Avustralya vize evraklarını 2 saatte topladım. 2 haftada, Avustralya vizemi aldım. Öncelikle şunu bilin :

Avustralya vizesi, Avustralya Konsolosluğu’na gidilerek ALINMIYOR.

VFS Global, yetkili acente olarak belirlenmiş. Ama önce süreç şöyle işliyor :

Online olarak Avustralya vize başvurusu yapıyorsunuz, sonra online olarak adamlar evraklarınızı inceliyor. (Eskisi gibi her bir evrakın çıktısını alıp, dosya yapmanıza gerek yok. Taranmış halleri yetiyor.)

Eğer vizeye uygun bulunursanız, parmak izi vermek için VFS Global’in Ankara, Gaziantep veya İstanbul ofislerinden birisine gidiyorsunuz.

Parmak izi verdikten sonra da, eğer ki Avustralya vizesi almaya uygun görülmüşseniz, vizeniz mail yolu ile size bir döküman halinde gönderiliyor.

Avustralya turist vizesi, pasaporta basılmıyor. PDF dosyası olarak gönderiliyor. Aşağıda örneği var.

Bu süreçte yapacaklarınız sırasıyla şu şekilde :

 • VFS Global’in sitesinden, hangi vize türüne başvuracaksanız ilgili evraklar listesini seçin ve o evrakları toplayın. Ben, aşağıda Avustralya turist vizesi evraklarını zaten sırasıyla listeledim. Evraklarınızın taranmış hallerini bilgisayarınıza kaydedin. Sonra;
 • Online olarak İmmi sitelerinden başvurunuzu yapın. İmmi’de kullanıcı yaratıyorsunuz ve sırasıyla tek tek istenilen bilgileri giriyorsunuz. Aşağıda bahsedeceğim evrakların taranmış hallerini, sisteme yüklüyorsunuz. Sonra sistem, size parmak izi vermek için bir tarih belirliyor ve VFS Global’in ofislerinden birisine gidip, ilgili günde parmak izinizi veriyorsunuz. Bu arada, tüm başvuru süreci ingilizcedir. Haberiniz olsun. Eğer ingilizceniz yoksa, aşağıda bahsedeceğim şirketten destek alın.

3. Avustralya Vize Evrakları

servet şekerleme banner

Bu arada Avustralya turist vizesi 3 ay, 6 ay veya 12 ay şeklinde veriliyor.

Ortalama 15 günde, vizeniz çıkmış oluyor. Tabi göçmenlik, iş, ticari vizeleri daha uzun sürede çıkıyormuş.

Aşağıdaki bazı formları, online.immi.gov.au sitesinde bulabileceksiniz.

Benim Avustralya turist vizesi için topladığım evraklar sırasıyla şunlar :

 • 1419 Numaralı Vize Başvuru Formu
 • Form 956A’nın imza sayfası
 • Amaç yazısı (Bu bir dilekçe şeklinde oluyor. Neden Avustralya’ya gitmek istiyorsun, ne yapacaksın, ne kadar kalacaksın şeklinde 1 sayfalık yazı yeterli.)
 • Eğer Avustralya’da bir akrabanız varsa, sizi davet ettiğini gösteren Avustralya Davet Yazısı Dilekçesi 
 • Vize başvuru ücreti (142 Avustralya Doları) Online olarak kredi kartı ile ödeniyor.
 • En az 6 ay geçerli pasaportun ilk 2 sayfasının fotokopisi
 • Varsa, daha önceki ülkelerin vizelerin fotokopisi
 • Hatta giriş-çıkış yapılan sayfalardaki damgaların fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği (E devletten alınıyor. Arama kısmına “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği” diye aratın. Sonra, Nüfus Aile, Eski Eş Listele : Evet, Vukuatlı Belge : Evet, Belgenin Neden Verileceği : Kuruma İbraz, Kurum Adı : Avustralya Büyükelçiliği şeklinde doldurun.)
 • Nüfus cüzdanının arkalı-önlü fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf 1 adet
 • Arşivli sabıka kaydı (E devletten alınıyor.Yine E Devlet’te Arşivli sabıka kaydı diye aratın. Kurum türü Yabancı Ülke; Belgenin neden verileceği : Arşiv Kaydı İçeren; Belgenin nereye verileceği : Australian Embassy; Dil Seçimi : İngilizce şeklinde ilerleyin ve çıktısını alın.)
 • Askerlik belgesi (E devletten alabilirsiniz.)
 • Finansal durum belgesi (Bankada ne kadar paranız varsa, 1 aylık 1.500 Avustralya doları ve uçak bileti için de 2.000 Avustralya doları gösterilmeli. Bu minimum rakam. Son 3 aylık imzalı-kaşeli hesap dökümünüzün fotokopisi)
 • Ekstra olarak, tapu v.s. de sunabilirsiniz.
 • Eğer size 1. derece akrabanız sponsor ise, o kişinin son 3 aylık banka hesap dökümü, banka referans mektubu, çalışıyorsa son 3 aylık maaş bordrosu, maaşın yattığı hesabın son 3 aylık güncel hesap dökümü, SGK detaylı hizmet dökümü olmalı.
 • İş yeri sahibiyseniz : Ticaret sicil kaydı, Vergi levhası, Bağkur numaranız.
 • Emekli iseniz : Emekli kimliği, maaş cüzdanı.
 • Çalışıyorsanız : SSK veya Emekli Sandığı Numaranız
 • Eğer öğrenci iseniz, öğrenci belgeniz
 • Eğer 18 yaşından küçükseniz, ailenizin noter tasdikli imzaladıkları muvafakat name, kalacakları yeri gösteren ve garantileyen Avustralya’daki velilerden mektup

Bu evrakların tamamı taranmış yani elektronik ortamda olursa, yukarıda anlattığım Immi sitesinden online başvurunuzu yapar, size gelecek maildeki formun çıktısını alırsınız ve parmak izinizi de verdikten sonra, Avustralya turist vizeniz çıkar. Peki kesin mi ?

4. Avustralya Vize Ücreti ve Başvuru Günü Yapılacaklar

Eğer bu evraklarınız tamsa, %99 Avustralya vizeniz çıkar. Sonra da aşağıdaki süreçlerde ilerlersiniz :

İnternetten başvuruyu online olarak yaptıktan sonra, 14 iş günü içerisinde size bir mail geliyor ve parmak izi vermek üzere ilgili vize ofisine gidiyorsunuz. (Ankara veya İstanbul’da farklı VFS ofisleri olabilir. Aşağıda adresleri vereceğim.)

Bu mail içerisinde, bir de Barkodlu Belge geliyor. O belgenin çıktısını alın. Vize günü, o belgeyi de yanınızda götüreceksiniz. Bana gelen belge, aşağıdaki gibiydi :

avustralya vizesi basvuru onay

Avustralya vizesi başvuru onayından sonra, bu form mail yolu ile size geliyor

Avustralya vize ücretine gelecek olursak :

Yukarıda bahsetmiştim, başvuru esnasında kredi kartınız ile zaten 142 Avustralya doları ödeme yaptınız.

Ayrıca bir de, parmak izi verirken sizden 74 TL parmak izi taratma ücreti alıyorlar.

Yine söylüyorum : Parmak izi vereceğiniz gün yanınızda mutlaka pasaportunuz, mailde gelen barkodlu belge de olmalı. Hepsi bu kadar.

Parmak izinizi de verdikten sonra, 2-3 gün içerisinde zaten mail geliyor. Ziyaretçi vizeniz onaylandı diye. Örneğini aşağıda görebilirsiniz.

Avustralya Vizesi, aslında aşağıdaki fotoğrafdaki gibi bir döküman

avustralya vizesi

Avustralya vizesi onayı böyle geliyor. Bu belge sizin vizeniz oluyor.

Avustralya vizesi, pasaporta İŞLENMİYOR. Mailde, bir PDF dosyası olarak geliyor. Onun çıktısını alıp, o vizeyle Avustralya’ya gidiyorsunuz. Tabi yanınızda pasaportunuz da olacak. Yukarıda gördüğünüz, aslında şahsen benim Avustralya Vizemdi. Tek girişli, 3 aylık olarak düzenlendi.

5. Avustralya Vizesi Başvuru Adresleri

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Şimdi yukarıda onlarca şey anlattım. Bunlarla uğraşmayalım, kafamız karıştı diyorsanız, HUBEDU ile iletişime geçin.

Websiteleri : http://hubedu.com.tr/

Ben öyle yaptım. Belgelerimi topladım ve ne yapmam gerekiyorsa tek tek onlar beni yönlendirdi. Bunun karşılığında da, Avustralya vize danışmanlığı olarak 300 TL gibi bir rakam talep ediyorlar. Ama tüm sürece bizzat destek veriyorlar merak etmeyin.

Zaten daha önce Avustralya’da Work and Holiday programı konusunda da kendilerini önermiştim ve saolsunlar beni hayal kırıklığına uğratmadılar. Selamımı söylerseniz yardımcı olurlar. http://hubedu.com.tr/ sitelerinden bakabilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Son olarak, parmak izi vereceğinizde gitmeniz gereken VFS global adreslerini merak ediyorsanız, onlar da şu şekilde :

 • VFS Global Ankara : Kavaklıdere Mah. Atatürk Bulvarı No 154 Çankaya/Ankara
 • VFS Global İstanbul : Cumhuriyet Caddesi 193, 34380 Harbiye, Sisli – Istanbul

Bonus : Avustralya’ya Nasıl Gidilir ?

Eğer Avustralya vizesinin nasıl alınabildiğini anlamış ve evraklarınızı tamamlamışsanız, artık vizeniz çıkmıştır ve Avustralya’ya gitmek için en uygun yolu ve uçak biletlerini araştırmaya başlamışsınızdır.

İşte bu süreçte, genelde aktarmalı bir şekilde Avustralya’ya gitmeniz gerektiğini, bizzat deneyimlemiş birisi olarak belirtmek isterim.

Özellikle Melbourne, Sidney ve Adelaide gibi şehirlere, Singapur Hava Yolları ile Singapur aktarmalı gidebilirsiniz.

Ben, 1 aylık Avustralya ve Yeni Zelanda gezimde, önce Avustralya’ya gittim ve dönüşte Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinden döndüm.

yeni zelanda gidis singapur hava yolları

Singapur Hava Yoları ile Avustralya gidiş, Yeni Zelanda’ya dönüş şeklinde uçuş deneyimi yaşadım.

Gidişte Singapur Hava Yolları’nın premium class, dönüşte ise business class sınıfında uçtum. Dünyanın en iyi hava yolu şirketlerinden birisi olduklarını bizzat deneyimledim doğrusu.

Gerek koltukların konforu, gerek çalışanların kibarlığı ve yemeklerin lezzeti hatta bitmek bilmeyen ara ikramları, o kadar uzun bir yolun hızlıca bitmesini sağladı. Doğrusu hiç yorulmadan oldukça konforlu bir seyahat yaptım.

Bu arada uçak biletleri genelde 900-1.500 dolar arasında değişiyor. Eğer, artık vizeniz tamsa ve uçak bileti arıyorsanız Singapur Hava Yolları’nın sitesine bir göz atın derim.

Gördüğünüz gibi Avustralya Vizesi almak, aslında pekte zor değil. Sadece Avustralya vize evraklarınız tam olsun yeter. Gayet hızlı bir şekilde yardımcı oluyorlar. Ayrıca Avustralya’ya kadar gelmişken, mutlaka Yeni Zelanda‘ya da geçmenizi öneririm. Eğer sorularınız olursa, aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

9 Yorum

 1. Malatya Rent a Car
 2. Seren
  • Deniz Pehlivan
   • Levent
 3. özge
 4. Abdullah
 5. Engin Ersöz
 6. Ümit
 7. Yağmur

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.