Hangi Ülkenin Vize Ücreti Ne Kadardır ? (2020)

Ülkelerin vize ücreti hakkında sözlerime başlamadan önce, vize istemeyen ülkeler diye bir şey var ve bu ülkelerin sayısı 80’den fazla. En azından “Hadi kalkın gidiyoruz.” diyecek olursanız, bu listeden dilediğiniz ülkeyi beğenip, pasaportunuz olduğu müddetçe uçak biletinizi direk alıp, ülkeye de girerken otel rezervasyonlarınızı gösterdiğiniz müddetçe kolayca o ülkelere girebilirsiniz. Yani vize, mize ile uğraşmazsınız. E pek tabiki bir de vize isteyen ülkeler var. Hadi gelin onları da anlatayım…

fly insta malta banner
fly insta malta banner

Hangi Ülkenin Vize Ücreti Ne Kadar ?

Vize almaktan herkes gibi ben de nefret ediyorum. Saçma sapan evraklar, Cem Yılmaz’ın gösterilerinden hatırladığımız o “What’s your purpose of visit ?” soruları, karşılığında verilen yalandan gülücüklü cevaplar.

Öyle yada böyle, bir şekilde katlandığımız, sonunda ise vize almayı bir şekilde becerdiğimiz bir süreçte olsa, sırf  o canım yerleri görmek için değer.

vize ücretleri

Ülkelerin vize ücretleri : Özellikle schengen vizesi için en az 60 Euro ödemeniz gerekiyor

Bu arada son dakika vize işlemleri ile uğraşmak istemeyebilirsiniz diye vizesiz ülkeleri zaten yazmıştım.

Siz yine de yola çıkmadan, planlar yapıp hayallere dalmadan önce, her daim biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler listesine bir bakın derim. Ayrıca Dış İşleri Bakanlığı‘nın sitesinden de kontrol edersiniz.

İlla vize isteyen bir ülkeye gideceğim diyorsanız, buyrun vize ücretleri şu şekilde :

Vize İsteyen Ülkelerin Vize Ücretleri 

Şimdi. Sıra geldi ülke ülke ödeyeceğiniz vize ücretleri listesine. Her ülkenin vize süreci farklı olabilir. Bazısı direk Konsolosluktan başvuru isterken, kimi ise aracı kurumlar belirlemiştir. Bu aracı kurumlar, konsolosluk görevi görürler. (Özellikle schengen vizesi alırken VFS Global ve IDATA firmaları gibi.)

Konsolosluğun yükünü azaltmak için hizmet verirler. Hangi ülkeden vizeye başvuruyorsanız, mutlaka bunu bilmelisiniz. Ayrıca, ben elimden geldiğince tahmini vize ücretlerini anlatacağım ama her daim ilgili ülkenin konsolosluğundan kontrol etmeyi unutmayınız.

Ayrıca, unutmayın ki bir çok vize için Seyahat Sağlık Sigortası da yaptırmanız gerekecek. Onun için de, genellikle 8 Euro ile 60 Euro arasında bir ödemeniz olacak. Eğer özel sağlık sigortanız varsa, bunu ödemezsiniz. Hatta “Seyahat Sağlık Sigortası nedir ?” yazıma da bir göz atın derim.

ABD Vizesi : Vize ücretleri listemizin en başında, en pahalılarından birisi olan Amerika Birleşik Devletleri geliyor.  ABD Turist vize ücreti 160 Dolar. Ama bu sadece turist vizesi. Hangi tür ABD vizesine başvuracaksanız, gitmeden önce kontrol edin. Hatta ilgili Amerika Vizesi Nasıl Alınır yazıma bir göz atın.

Almanya Schengen : Vize harcı 60 Euro. Randevu 23 TL. UPS ücreti 15 TL.

Avusturya Schengen : 60 Euro. Randevu ücreti 25 TL.

Avustralya Vizesi : Avustralya Turist Vize fiyatı 142 Avustralya Doları. (Detaylı Avustralya vizesi nasıl alınır yazıma bakabilirsiniz.)

Birleşik Arap Emirlikleri:  96 saat geçerli online vize bedeli 200 Dirhem. Yani yaklaşık olarak 50-55 Dolar.

Bulgaristan Schengen Vizesi: 60 Euro

Çin Vize Ücreti: 3 aylık tek girişli 58 Dolar,  3 aylık çift girişli 87 Dolar, 6 aylık çok girişli 116 Dolar.

Fransa Schengen : Vize harcı 60 Euro. Randevu 25 Euro.

Hindistan Vize Ücreti : Vize ücreti 103 Dolar. Öğrenci vizesi 80 dolar.  (Hindistan vizesi nasıl alınır yazıma bakabilirsiniz.)

İngiltere Vize Ücreti : İngiltere turist vizesi alırken, geçerli olacağı yıllara göre vize başvuru fiyatları da değişir.

Kısa süreli ise 127 dolar, 2 yıla kadar ise 473 dolar, 5 yıla kadar 858 dolar ve 10 yıla kadar ise 1.077 dolar. Bir de İngiltere Transit vizesi diye bir olay var.

Mesela İngiltere aktarmalı uçacaksanız, İngiltere’ye giriş yapmasanız dahi, bu vizeyi almak zorundasınız. Ücreti 42 Dolar.

Son olarak, eğer dil eğitimi veya öğrenci olarak vize başvurusu yapacaksanız, İngiltere vize ücreti 116 dolar civarında olacaktır. (İngiltere vizesi yazıma bakabilirsiniz.)

İspanya Schengen Vize Bedeli : Vize harcı 85 Euro.

İtalya Schengen : 60 Euro.

Kamboçya Vize Ücreti : Vize ücreti (Kapıda 35 Dolar.)

Kanada Vize Ücreti : Tek girişli Kanada vizesi 75 $ ve çok girişli Kanada Vizesi 150 $

Mısır Vize Ücreti : Tek girişli 70 TL, çok girişli 110 TL.

Sri Lanka Vize Bedeli : Online alacaksınız ve fiyatı 20 dolar.

Vietnam Vizesi : Vize hizmet ücreti 75-80 Dolar. Ülkeye girişte de 25 dolar ödeyeceksiniz. Vietnam vizesini alabilmek için, Vietnam’dan bir acenta bulmalısınız.

Onlar sizin için bu işlemleri halledecekler. 85 dolar civarında tutuyor. Ülkeye girerken de ayrıca 25 dolar ödeyeceksiniz. Vietnam Vizesi Nasıl Alınır yazımda uzunca anlattım. Oradan okuyabilirsiniz.

Yunanistan Schengen Vizesi : Vize harcı 60 Euro ( Schengen vizesi yazıma bakabilirsiniz.)

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Vize ücretlerini her ne kadar özetlesemde, pasaport ve vize süreci ile ilgili detaylı bilgiler arıyorsanız “Pasaport ve vize nedir ?” yazıma bir bakabilirsiniz. Ayrıca sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz. Bu ülkeler çoğunlukla benim gittiğim ve özellikle Avrupa ile Asya kıtasında revaçta olan ülkelerdir. Özellikle bir çok schengen ülkeleri üç aşağı beş yukarı, yukarıda bahsettiğim rakamlarda fiyat talep ederler. Evraklarınızı güzelce hazırladığınız, dünyanın dört bir yanında hayallerinizin peşinde koştuğunuz yerler görmenizi temenni ederim.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

3 Yorum

  1. Şahin
  2. Şahin
  3. kadir

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.