Gaziantep Gezisi Yapmak İçin 8 Efsane Neden : Antep Gezisi

Gaziantep ülkemizin parlayan şehirlerinden biri bana göre. “Yerli ve yabancı turistlerin her sene daha çok akın ettiği Harikalar Diyarı Gaziantep bunu hak ediyor mu?” diye sorarsanız, “Kesinlikle çok daha fazlasını hak ediyor,” cevabını veririm. Her Gaziantep Gezisi yapışımda o enfes Antep yemekleri, tarihi taştan yapılmış Gaziantep otelleri ve Antepte gezilecek yerler beni benden almaya yetiyor ve bu güzide şehir size hep daha fazlasını veriyor. Bundan emin olabilirsiniz.

Neden bu kadar emin konuşuyorum biliyor musunuz? Özellikle baharat yolu üzerinde olması nedeniyle ticari bir öneme sahip olan Gaziantep; Antep yemekleri, yakın ve uzak tarihe ışık tutan müzeleri, tarihi çarşıları ve tüm Gaziantep’te gezilecek yerleri ile insanı bir anda etkileyecek güzellikte…

Ben de “Gaziantep’e neden gidilir” sorusundan yola çıkarak sizinle tüm Antep güzelliklerini paylaşmak istedim. Zaten bu yazımı ve bağlantılı yazılarımı okuduktan sonra, bir an önce Antep gezi planı yapmaya başlayacağınızın şimdiden garantisini verebilirim. O zaman hazırsak Antep turumuz başlasın mı?

Antep planları yapmadan önce mutlaka şu yazılarımı da okuyun :

Harikalar Diyarı Gaziantep Turu Yapmanız İçin 8 Muhteşem Neden

Gaziantep’e her dönem gitmiş biri olarak öncelikle “Antep’e ne zaman gidilir?” sorusunun cevabını vermek istiyorum :

Şöyle ki Antep’e yaz aylarında giderseniz çok sıcak, kışın giderseniz de zaman zaman soğuk olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu yüzden Antep turunuzu planlarken bahar aylarını tercih etmeniz daha keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Antep’e nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın.

gaziantep-gezilecek-yerler-ataturk-balkon

Mustafa Kemal Atatürk’ün Antep Halkına Seslendiği Balkon

Zaten Antep’e bir kere gitmeniz yetiyor. Sonrasında her sene seyahat planlarınızın arasına ister istemez dahil oluyor. Sizin de öyle olacağından eminim.

Güneydoğu’nun parlayan yüzü Antep’ten dönerken aklım hep o son baklavada kalmıyor değil. Bu yüzden bazen taa İstanbullardan kendimi baklava siparişi ederken bulabiliyorum.

Peki “Bu efsane Antep mutfağı dışında Gaziantep’te başka ne var” derseniz, eski şehir bölgesindeki Antep çarşıları ile modern müzeleri barındırdığını söyleyebilirim.

Bu arada şehri rahat rahat gezebilmeniz için araç kiralamanızı öneririm. Aşağıda tam 900 şirket arasından karşılaştırma yapıp size en uygununu sunan bir yer önereceğim. Linkleri ekledim.

Aracı nereden kiralamak istiyorsanız o linke tıklayarak fiyat karşılaştırmalarına bir bakın:

  • Bulunduğunuz şehirden araç kiralamak için: Şu linke
  • Gaziantep şehir merkezinden araç kiralamak için: Şu linke
  • Gaziantep Havalimanı’ndan araç kiralamak için de: Şu linke tıklayarak inceleme yapabilirsiniz.
Antep-Kalesi

Antep gezilecek yerler – Gaziantep Urfa arası kaç km ?

Araba kiralamaya karar verdiyseniz, merkeze uzak yerleri ve merkezde olan tüm noktaları harita üzerinde Gaziantep gezilecek yerler yazımda tek tek gösterdim, merak etmeyin.

Şimdi bu yazımda gelin; Gaziantep’te ne yapılırGaziantep nasıl bir yer, Gaziantepte nereye gidilir, Antep te ne yenir gibi soruların cevabını aşağıda tek tek bulalım :

1. Ünü ülke sınırlarını aşmış olan Antep yemeklerinin tadına varmaya ne dersin?

Antep, gastronomi dalında ülkemizde lokomotif görevi gören en önemli birkaç şehirden biri. Yani tarihten günümüze kadar gelmiş olan yüzlerce yemek çeşidinden bahsediyoruz…

Bu yüzden 2016 yılında UNESCO’nun bile dikkatini çekmiş ve gastronomi alanında Antep yemekleri ile Gaziantep, yaratıcı şehirler unvanına layık görülmüş.

Gaziantep-Yemekleri

Antep’in muhteşem baklavaları – Gaziantep yemekleri – Antep Baklavası

Onlarca kez gidip Gaziantep lokantalarını ve restoranlarını tespit etmiş biri olarak, Antep mutfağı benim için en yüksek seviyede…

Gaziantep merkezde kahvaltıdan başlayarak akşam yemeğine kadar farklı tatlar ve deneyimler peşinde koşarken bulurum hep kendimi.

Beyran çorbası, katmeri, küşlemesi ve beni benden alan baklavasıyla sırf bu güzel lezzetler için her yıl tekrar tekrar Antep planları yapıyorum.

İşte bu yüzden size rehber olsun diye Gaziantep yemek yerlerini anlattığım Gaziantep Yemekleri – En Güzel Antep Yemekleri : Antep’te Ne Yenir yazıma mutlaka ama mutlaka bakın derim.

2. Yüzlerce yıllık tarihi Gaziantep Çarşıları’nda vakit geçirmek istemez misin? 

Tarihi Antep çarşıları, Gaziantep gezilecek yerler içerisinde önemli bir yer edinmiş durumda.

Antep merkezde bulunan açık ve kapalı çarşılarda ilginizi çekecek birçok ürün bulabilmeniz mümkün.

Aşağıda anlatmadan önce hangi çarşılara uğrayabileceğinizi yazayım diyorum :

  • Elmacı Pazarı (Almacı Pazarı) :
  • Zincirli Bedesten 
  • Bakırcılar Çarşısı 
gaziantep-gezilecek-yerler-elmaci-pazari

Antep Elmacı Pazarı Girişi – Elmacı Pazarı Gaziantep – Antep çarşıları

Özellikle Elmacı pazarı Gaziantep, midesine düşkün olanların seveceği ve birçok ürüne ulaşabileceği bir çarşı…

Bu çarşıda baharatlar, kuru meyveler, salçalar ve birçok yerel ürünü bir arada bulabilmeniz mümkün.

Bu arada Antep, Türkiye’de hafta sonu gezilecek en önemli rotalar arasında bulunuyor.

Bir diğer önemli Antep çarşısı ise Tarihi Zincirli Bedesten… 18. yüzyılda et hali olarak kullanılmış olan bu tarihi kapalı çarşıda yöresel ürünler, takılar, antikacılar ve el yapımı aksesuarlar dahil farklı farklı birçok ürünü bir arada bulabilirsiniz.

gaziantep-gezilecek-yerler-zincirli-bedesten

Gaziantep Çarşı’da Bulunan Tarihi Zincirli Bedesten

Antep çarşıları içerisinde beni en çok etkileyeni sona bıraktım. O da Bakırcılar Çarşısı oluyor.

4. yüzyıl öncesine dayanan bakır işçiliği ile ünlenmiş Bakırcılar Çarşısı’nda el emeği birçok bakır ürün sergileniyor.

Üstelik bu bakır ürünlerin yapımlarına şahit olabiliyorsunuz. Tıpkı Kapadokya ‘da çömlek ustalarından çömlek yapımını izleyip deneyimlemek gibi.

Gaziantep’i gezip güzel yemeklerini tattıktan sonra harika otellerinde kalmak için: Şu linki inceleyin. 

3. Tarihi hanların içinde bulunan Gaziantep otellerinin keyfini çıkarmaya ne dersin?

Harikalar diyarı Antep’e kadar gelmişken tarihi konaklarda ve hanlarda konaklamak kim istemez ki?

Özellikle turistik bir şehir olan Antep’te birçok konaklama seçeneği mevcut. Fakat Antep’in tarihi dokusu içinden hiç çıkmamak için tarihi taştan yapılmış yapılarda konaklamak mükemmel bir his.

Antep’e yapmış olduğum son gezimde, merkezde bulunan Anadolu Evleri’nde konakladım. (Anadolu Evleri’nin üzerine tıklayarak oteli inceleyebilirsiniz)

gaziantep-konaklama

Antep’te birbirinden güzel taş evler var – Antep Otelleri – Anadolu Evleri

Tarihi yapıların ve çarşıların içerisinde arnavut kaldırımlı sokaklardan geçerek ulaştığımız bu butik otele hayran kaldım.

Tabii kendi kaldığım otel dışında; Gaziantep ucuz otel önerilerinde ve her bütçeye uygun olarak listelediğim tüm seçenekleri de ayrıca sizin için yazdım. Aşağıdaki linkten otellere ulaşabilirsiniz.

Her bütçeye uygun konaklama tavsiyeleri verdiğim Gaziantep gezilecek yerler (otel tavsiyeleri) yazımda otel önerilerimi kesinlikle es geçmemeyin, inceleyin derim!

4. Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesini görmek için daha ne bekliyorsun?

Gaziantep diyince ilk aklınıza gelen Antep yemekleri olsa da Antep’e geldiğinizde muhteşem müzelerle karşılaşacağınızı da bilmelisiniz.

Birbirinden farklı bu güzel müzeler arasında beni en çok etkileyeni ise Gaziantep turistik yerleri arasında olan Zeugma Mozaik Müzesi oldu.

zeugma-mozaik-muzesi-gaziantep

Antep Zeugma Mozaik Müzesi – Dünyanın 2. büyük mozaik müzesi – Gaziantep müzeleri – Zeugma Antik Kenti

Zeugma Mozaik Müzesi’nde tamı tamına 3 saat gibi bir süre geçirdim. Müze içerisinde 2000 yıllık bir tarihin başyapıtları olan birçok göz alıcı mozaik bulunuyor.

Bunlardan en etkileyicisi, elbette Çingene Kızı MozaiğiFransa ‘nın başkenti olan Paris’teki Louvre Müzesi’nde bulunan Mona Lisa ile aynı teknikle resmedilen Çingene Kızı Mozaiği, gerçekten görülmeye değer bir başyapıt.

Ben zaten Zeugma Mozaik Müzesi hakkında tüm bilgileri; ulaşımı, giriş – çıkış saatlerini ve birçok detayı Zeugma Mozaik Müzesi : Çingene Kızı Mozaiği yazımda tek tek anlattım. Bir bakın derim. 

5. Kurtuluş Savaşı zamanında ‘Gazi’ unvanı almış bu güzide şehrin tarihini yakından hissetmek istemez misiniz?

Antep halkı, milli mücadele zamanlarında canları pahasına büyük fedakarlıklarla vatanı korumuş ve yapmış oldukları bu fedakarlıkların sonucunda ‘Gazi unvanı’ alarak onurlandırılmış.

Kurtuluş Savaşı zamanında, o dönemin şartlarında çok iyi bir şekilde kenetlenip vatanını savunan Antep halkının kahramanlıklarını hissedebileceğiniz birçok müze bulunuyor Antep’te…

gaziantep-gezilecek-yerler-ataturk-ani-muzesi

Antep Atatürk Anı Müzesi – Antep gezilecek yerler

Bu müzelerden önerebileceğim en önemli müze ise Gaziantep Savaş Müzesi. Yeni yapılan restorasyon sonrası Antep’in yakın tarihini yerinde hissetmek için bu müzeyi kesinlikle es geçmeyin.

Özellikle Atatürk’ün 1933 yılında gazi şehre gelip kaldığı ve şu anda Atatürk Anı Müzesi olarak kullanılan müzeyi de gezmenizi tavsiye ediyorum.

“Antep’in tarihi bitmez” diyerek şehrin en önemli tarihi yapısından bahsedelim şimdi de :

6. Antep’in uzak ve yakın tarihine ışık tutan Antep Kalesi’ni deneyimlemeye var mısın?

Antep merkezde gezinirken Gaziantep tarihi yerlerden biri olan Antep Kalesi, muazzam ihtişamıyla karşılıyor sizi.

2000’li yılların başında yapılan restorasyon ile şimdiki halini alan Antep Kalesi’ne her geldiğimde çevresinden geçer giderdim.

Bu arada tüm Gaziantep merkez otelleri dahil tüm otelleri incelemek için: Şu linke bakın derim. 

Son ziyaretimde ise (2017 yılında) kalenin içerisine mükemmel bir müzenin açılmış olduğunu duydum.

Kurtuluş Savaşı zamanındaki kahramanlıkların tasvir edildiği bu müzenin adı ise “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panaroma Müzesi”…

Antep-Kalesi

Antep Kalesi’nin Çevresi – Antep te gezilecek yerler

Antep halkının düşman işgaline karşı gösterdiği direnişin tam 2 bine yakın kanıtı bulunuyor müzede. Ve tüm bu zorluklara, mücadelelere yakından tanık olunca insan bir kez daha seviyor Antep’i…

Bu yüzden mutlaka kaleye ve müzeye uğrayın derim. Bu arada eski zamanlarda kale ne için kullanılıyormuş diye soracak olursanız :

Tarihi Romalılar dönemine kadar dayandığı söylenen Antep Kalesi, Kurtuluş Savaşı zamanında depo ve cephanelik olarak da kullanılmış.

Ben zaten Antep Kalesi ve içerisinde bulunan müze ile ilgili tüm detayları, ulaşımı, giriş – çıkış saatlerini ve birçok önemli bilgiyi Gaziantep Kalesi : Antep Gezilecek Yerler yazımda anlattım. Mutlaka inceleyin derim. 

7. Sabah kahvaltısına meşhur Beyran Çorbası ve katmer ile başlamaya ne dersin ?

Antep’te sabahın ilk ışıkları ile beraber güne şöyle krallara layık bir serpme kahvaltı ile başlama hayalini kuruyor olabilirsiniz. Bence bu hayali Antep’te bir kenara koyun derim.

Çünkü bu güzel şehirde güne, Antep yemeklerinin vazgeçilmesi olan Beyran Çorbası ile başlanır.

Antep-Yemekleri

Antep Beyran Çorbası – Antep kahvaltı yapılacak yerler

İçerisinde kuzu eti, pirinç, et suyu ve baharat bulunan bu çorbayı ilk gördüğümde “Sabah sabah nasıl yiyeceğim,” diye garipsemiştim ama sonrasında her Antep’e gelişimde müptelası olup çıktım.

Beyran Çorbası sonrası ise soluğu hemen Katmerci Zekeriya’nın o meşhur çıtır çıtır katmerlerinde almak tarif edilemez benim için…

Bana göre hafif olan bu tatlıyı yanında çay ya da süt ile mideye indirdiğiniz vakit, Antep’te kahvaltı faslını kapatmış olursunuz.

Meşhur Antep yemekleri ve kahvaltısı hakkında daha fazla bilgi almak istersen şu yazıma mutlaka göz at : Gaziantep Yemekleri – En Güzel Antep Yemekleri : Antep’te Ne Yenir

8. Buram buram baharat kokan Antep sokaklarını keşfe çıkmadan olur mu?

Gaziantep turistik çarşılarında ve Antep merkezin tarihi sokaklarında gezerken baharat kokuları size eşlik ediyor.

Baharat yolunun geçtiği bir bölge olmasından dolayı da tüm Antep yemekleri bu baharatlardan oldukça etkilenmiş.

Hafta sonu gaziantep turu yaparken kendinizi belki onlarca kez bu çarşı ve sokaklardan geçerken bulabilirsiniz.

Özellikle aktarlardan çeşit çeşit baharat satın alabilir ya da sağlınıza faydalı olabileceğinizi düşündüğünüz baharat ürünlerini de bu dükkanlarda bulabilirsiniz.

Gaziantep-sokaklari

Antep’in tarih kokan ara sokakları

İşte bu güzel şehir, sokaklarında huzurla dolaşıp muhteşem kokuları takip edeceğiniz ve sonunda lezzetli yemekler ile kendinizden geçeceğiniz kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yer.

Ben 8 neden diye sınırlayamam asla! Çünkü Antep’e gitmek için onlarca sebep var. Ben en üst sıralarda olanları sizinle paylaşmak istedim.

Bu arada son gidişimde kaldığım Anadolu Evleri butik otelini yazımı bitirmeden tekrar söylemek istiyorum. Çünkü Antep taş evlerinin havasını soluyabileceğiniz  güzel bir otel. Zaten eski “Yabancı Damat” dizisinden hatırlarsınız mutlaka evi.

Eğer diğer Antep otellerine de bir bakayım derseniz : Şu linkten tüm Antep otelleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

İlginizi çekeceğini düşündüğüm diğer Antep yazılarım : 

Gaziantep sabahtan akşama kadar midenizi bayram ettirecek enfes Antep yemeklerinin olduğu muhteşem bir şehir. Eski şehir sokaklarında dolaşırken tarihi hanların ve Gaziantep Çarşılarının keyfini sürmek, sonrasında tarihi taştan Gaziantep otellerinde konaklamak harika bir his. Harikalar Diyarı Gaziantep hakkındaki tüm detayları anlattığım Antep önerilerimi burada bitiriyorum. Artık Antep serüveni için adım atmak sizin elinizde. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edip sorularınızı sormayı unutmayın. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.