Gaziantep Kalesi : Antep Halkının Direniş Öyküsü

Gaziantep şehrinde görülecek yerlerin başında gelen Gaziantep Kalesi ve heybetinden bahsetmek istiyorum bu yazımda. Sürekli olarak Antep yemeklerini ve restoranlarını keşfetmek için gezerken, Gaziantep merkezde ihtişamlı bir şekilde duran Gaziantep Kalesi’ni gezme fırsatı bulamamıştım hiç. Ama Antep’e son gidişimde, sürekli yanından geçtiğim kaleyi ziyaret ettim ve içerisinde bulunan müzenin güzelliğini gördükten sonra bu ziyareti bunca zaman geciktirdiğim için pişmanlık duydum açıkçası. Oysa ki Gaziantep gezilecek yerlerin başında geliyor kendileri…

Kalenin içi Kurtuluş Savaşı zamanına ışık tuttuğu ve büyük bir öneme sahip olduğu için yukarıda da söylediğim gibi Antepte görülmesi gereken en önemli yerlerin başında geliyor.

Peki niye bu kadar önemli? Gelin Antep Kalesi hakkında az ve öz bilgiler içeren yazımıza başlayalım.

Antep gezisinden önce mutlaka hepsini sırasıyla okuyun derim:

1. Gaziantep Kalesi Hakkında

Diğer Antep yazılarımda anlattığım Antep Kalesi ve içerisindeki Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi’ni bu yazımda biraz daha detaylandırayım diyorum.

Çünkü Antep gezilecek yerlerin başında geliyor bu ihtişamlı kale. Bence Gaziantep yemeklerini merak ettiğimiz kadar Gaziantep tarihini de bilmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Neden mi :

Bu kale ve içerisindeki müze, insana ayrıca Antep’i sevdiriyor. Çünkü bu güzel şehrin düşman işgaline karşı gösterdiği direnişin 2 bine yakın kanıtı bulunuyor içeride.

Tarihine bakacak olursak da, kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor ama Romalılar dönemine kadar dayandığı söyleniyor.

Antep-Kalesi

Gaziantep Kalesi’nin girişindeki Kurtuluş Savaşı Dönemi’ni yansıtan heykeller – Antep gezilecek yerler

Etrafı taş duvarlarla çevrili olan bu tarihi yapıda tamı tamına 12 adet kule ve burç bulunuyor. (Kale şu anki son halini de 2000’li yılların başındaki restorasyonlarla almış.)

Kalenin açık alanını gezme imkanı bulunmasa da içerisinde bulunan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi gezilebiliyor.

Bu arada Gaziantep Kalesi’nin girişinde sizi, Antep savunması sırasında yoğun olarak kullanılmış olan gazi ve kahraman Antep halkının savunmasını tasvirleyen heykeller karşılıyor.

Peki ya içerideki müze neyi anlatıyor? Hemen aşağıda onu da cevaplayalım.

Gaziantep’e planlar yapmadan önce “Antep’e nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim” diyorsan, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bir bak derim.

2. Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi

Yukarıda anlattığım kahraman Antep halkını gösteren heykelleri birer birer geçtikten sonra, Kahramanlık Müzesi’nin girişine varmış oluyorsunuz.

Antep’in kurtuluşunun hem yazılı – görsel hem kabartmalar hem de binlerce figürle anlatıldığı bu önemli müze, 2017 yılında halkın kullanımına açılmış.

Bu güzel yerleri gezdikten sonra konaklayacağınız yeri “ücretsiz iptal” seçeneği ile ayırtmak için : Şu linki inceleyin derim. 

Gaziantep’e son gidişimde şans eseri müzenin açıldığı ilk zamanlara denk geldiğim için hayli yeni ve modern bir müze ile karşılaştığımı söylemeden geçemeyeceğim.

Antep-Kalesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Antep’e gelişini simgeleyen müzedeki görsellerden biri – Gaziantep Kalesi – Antep gezilecek yerler

Müzenin içerisi, bitmek bilmeyen uzun ve dar bir koridor boyunca şanlı Antep tarihini mükemmel bir biçimde anlatıyor.

İstiklal Savaşı’nın kazanılmasında büyük öneme sahip olan bu müzede, Antep halkının direniş öyküsü kronolojik olarak karşınıza çıkıyor ve belki de her adımda tüyleriniz diken diken oluyor.

Gaziantep Kalesi’nin içinde bulunan ve Antep’te gezilecek yerlerin başında gelen bu müzeyi 1-1,5 saat boyunca soluksuz bir şekilde gezdim.

Size de loş ışıklar altında müzenin koridorlarında yavaş yavaş ilerleyerek bu önemli tarihe tanıklık etmenizi öneririm. Gerçekten müze çok özenle hazırlanmış ve birkaç saatinizi almayı hak ediyor.

Gaziantep halkının kahramanca verdiği bu önemli mücadeleyi ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne güzel tanımlıyor: Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki! Onlar yalnız Gaziantep’i değil, Türkiye‘yi de kurtardılar.

Böyle anlamlı tarihi yerlerin olduğu Antep’i ve Gaziantep otellerini anlattığım Gaziantep gezilecek yerler yazımda uzun uzun anlattım, mutlaka okuyun.  

3. Antep Kalesi Nerede?

Şöyle söyleyeyim : Gaziantep Kalesi’ni heybetinden dolayı görmemek mümkün değil. Antep’e gitmişseniz, mutlaka dikkatinizi çeker.

Çünkü şehrin merkezi olarak geçen Şahinbey ilçesinin tepesinde yer aldığı için, uzaklarda aramaya gerek kalmıyor. Antep merkeze geldiğiniz her an, kaleyi selamlayabilirsiniz.

gaziantep-kalesi-nasil-gidilir

Gaziantep Kalesi nerede – Antep Kalesi nasıl gidilir – Antep gezilecek yerler

Antep’in merkezine konuşlanmış olan ve içerisinde Kurtuluş Savaşı’nın en önemli dönemlerini panoramik olarak sergileyen müzenin de bulunduğu Gaziantep Kalesi’nin tam adresini yazacak olursam :

  • Seferpaşa Mahallesi 27240 Şahinbey, Gaziantep.

Şehrin içerisinde böylesine ihtişamlı duran Gaziantep Kalesi’ne nasıl gidebileceğinizi de hemen aşağıda anlatayım diyorum:

Bu arada Antep nerede ve nasıl gidilir hakkındaki her şeyi de Gaziantep Nerede : Nüfusu – Haritası – İlçeleri yazımda uzun uzun anlatmıştım. Mutlaka inceleyin. 

4. Antep Kalesi’ne Ulaşım & Gaziantep Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Tıpkı Zeugma Mozaik Müzesi ‘nde olduğu gibi, Gaziantep Kalesi’ne de yürüyerek gidebilmek mümkün.

Çünkü aşağıdaki görselde görüldüğü üzere kale, merkezi bir konumda bulunuyor.

Yani Antep Kalesi’ne, Gaziantep tren garından ve ünlü Bakırcılar Çarşısı’ndan geçerek 10 dakika gibi kısa bir yürüyüş ile gidilebiliyor.

Antep-Kalesi

Gazintep Kalesi’nden Antep merkezin görüntüsü – Antep gezilecek yerler

Ama Antep gezilecek yerlerde yürüme mesafesinde olmayan yerler de var. Bu sebeple ben Gaziantep’te gezerken araç kiralamanızı öneririm.

Böylelikle Antep gezilecek yerleri çok daha rahat dolaşırsınız. Bunun için size 900 şirket arasında karşılaştırma yaparak en iyisini sunan bir yer önereyim diyorum. Aşağıya linkleri ekledim, inceleyebilirsiniz.

Aracı nereden kiralamak istiyorsanız o linke tıklayarak fiyat karşılaştırmalarına bir bakın derim:

  • Bulunduğunuz şehirden araç kiralamak için: Şu linke
  • Gaziantep şehir merkezinden araç kiralamak için: Şu linke
  • Gaziantep Havalimanı’ndan araç kiralamak için de: Şu linke tıklayarak inceleme yapabilirsiniz.

Gaziantep Kalesi’nin nerede olduğundan, nasıl gidileceğinden bahsettiğimize göre, şimdi giriş ücretleri ve saatlerine geçebiliriz :

5. Gaziantep Kalesi Giriş Ücreti & Açılış Kapanış Saatleri

Antep Kalesi’ni ve kalenin içerisinde bulunan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Müzesi’ni pazartesi günü hariç haftanın altı günü aşağıda belirttiğim saatlerde gezebilirsiniz.

Antep’in 2000 yıllık tarihinin esintilerini barındıran Zeugma Mozaik Müzesi’nde uzak tarihi inceledikten sonra, rotanızı yakın tarihe çevirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Antep-Kalesi

Gaziantep Kalesi’nin Muhteşem Manzarası – Antep Kalesi – Antep gezilecek yerler

Aşağıda hemen giriş ücreti ve ziyaret saatlerini de yazıyorum :

Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Müzesi Giriş Ücreti ve Saatleri

  • Giriş Ücreti Tam: 2 TL
  • Öğrenci: Ücretsiz
  • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 17:30 (Pazartesi ücretsiz)

Gaziantep Kalesi’nin içerisinde bulunan, Antep’in ‘Gazi’ unvanı almasını sağlayan, yakın tarihimize ışık tutan ve Kurtuluş Savaşı’nı bizzat panoramik olarak yaşatan müzeyi hissederek, yavaş yavaş gezmenizi öneririm.

Hatta diğer Antep gezilecek yerlerden de bir aşağıda “Bonus” olarak bahsedeyim diyorum:

Antep’ gelmeden önce mutlaka tüm yazılarıma göz at : Gaziantep 

BONUS: Antep Gezilecek Yerler

Biliyorum, aslında herkes Gaziantep’i en çok yemekleri için merak ediyor. Ben de öyleydim. Yukarıda da söylediğim gibi : O kadar Antep’i ziyaret ettim ama gezilip görülecek yerlerine çok odaklanmadım.

Oysa Antep ülkemizin yaşanılan en eski kenti olduğu için içerisinde neler barındırıyormuş meğer.

Merak etmeyin, ben tüm önemli yerleri, Gaziantep Gezilecek Yerler yazımda uzun uzun anlatmıştım zaten. Sadece Antep Kalesi’nden bahsetmişken, kısaca diğer gezilecek yerlerden de bahsedeyim dedim.

Şunu söyleyeyim : Antep gezilecek yerlerin çoğu birbirine yakın olduğu için yürüyerek bile gezilebiliyor.

gaziantep-gezilecek-yerler-tas-evler

Bir dönem Yabancı Damat dizisinin çekildiği yerler – Anadolu Evleri – Antep gezilecek yerler – Gaziantep Kalesi

Bu yüzden Antep yemeklerinden yedikten sonra hem Antep’i keşfediyor olmak, hem de böyle yürüyüşler iyi gelecektir.

Ama uzak yerler için yukarıda da bahsettiğim gibi araç kiralamanızı öneririm. Hatta şu linkten araç karşılaştırma fiyatlarını da inceleyebilirsiniz.

Araç kiralama tavsiyesi dışında, yazımı bitirmeden son bir öneride daha bulunmak istiyorum :

O da gitmeden önce mutlaka konaklayacağınız yeri ayırtmanız. Bu yüzden rezervasyonunuzu ücretsiz iptal edebileceğiniz şu linkten tüm Gaziantep otellerini inceleyin derim.

Hatta benim konakladığım ve Gaziantep taş evlerinin ruhunu çok iyi yansıttığını düşündüğüm Anadolu Evleri’nde konaklamayı da tercihlerinizin arasına ekleyebilirsiniz. (Linke tıklayarak butik oteli inceleyebilirsiniz) Şimdiden keyifli geziler diliyorum.

İlginizi çekeceğini düşündüğüm diğer Gaziantep yazılarım : 

Gaziantep Kalesi’nin önemini, ihtişamını bu yazımda sizlerle paylaşmaya çalıştım. Tavsiyem, lezzetli Antep yemeklerinin tadına baktıktan sonra Antep gezilecek yerler listenizin başında Gaziantep Kalesi’nin olması. Zaman zaman bu vatanın bir evladı olarak tüylerinizin diken diken olmasını sağlayan aziz kahramanlarımızı anlamak, onları yaşatmak bizim görevimiz. Bu coğrafyada yakın tarihte neler yaşandığına kısa bir zaman da olsa şahit olmak gerekiyor düşüncesindeyim. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip, sorularınızı sormayı unutmayın. Hayal edelim, düşelim peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.