Game Of Thrones’un Çekildiği En Güzel 10 Yer

Bütün dünyanın büyük bir ilgiyle izlediği Game of Thrones’un 7. sezonu bitti. Lannisterlar’ın Casterly Kayası, Tyrell’lerin Yüksekbahçe’si ve ejderhaların annesi Daenerys’in doğduğu Ejderha Kayası ilk defa tam olarak ekrana yansıtıldı. İşte bu yazımda, Game of Thrones’un en önemli, en muazzam, en akılda kalıcı 10 lokasyonunu ve bu sahnelerin gerçekte nerelerde çekildiğini sizin için listeledim.

Game of Thrones Hangi Ülkelerde Çekildi ?

Biliyorum. Bir çok nokta, 21. y.y.’da ziveye erişen çekim teknikleri ile “Hadi canım. Burası orası mıymış  ?” şaşkınlığına bürünmemize neden olabiliyor. Şahsen bende öyle oldu.

game_of_thrones_sahneleri_nerede_cekildi

Game of Thrones Sahneleri Nerede Çekildi ?

Ama bildiğim tek bir şey varsa, dünyanın hayran olduğu Game of Thrones’un çekildiği yerlere gitmek için zaten bir çok hayalim vardı. Artık bu hayal, Game of Thrones sayesinde “Mutlaka Gidilesi Yerler” listesinde yerini çoktan aldı bile.

A- İspanya

Bu yazımda, Game of Thrones’un çekilmiş olduğu 4 farklı ülkeden bahsedeceğim. İlki İspanya.

Game of Thrones sahnelerinin sıkça çekildiği duraklardan bir tanesi. Yüksekbahçe, Ejderha Kayası, Casterly Rock bunlardan sadece bir kaçı. Peki, hangi sahne nerede çekildi dersiniz ?

1- Highgarden (Yüksekbahçe) – Castillo de Almodóvar del Río

Highgarden ismini dizide yıllardır duyuyorduk ama ilk defa kanlı canlı halini görebildik. Cordoba’da yer alan Castillo de Almodóvar del Río, 760 yılında Endülüslüler tarafından yapılmış bir kale.

game_of_thrones

Game of thrones : Kaynak http://actividades.etapainfantil.com

Halka açık olan kaleyi gezebilir, Olenna Tyrell’in yaklaşan Lannister ordusunu izlediği balkona çıkabilirsiniz. Ayrıca, buraya kadar gelmişken de, İspanya’nın en güzel gezilecek noktalarından birisi olan Endülüs Turu’nu yapabilirsiniz.

2- Dragon Stone (Ejderha Kayası) – Gaztelugatxe

Dragonstone’un kendisi ne yazık ki CGI, yani bilgisayar animasyonu. İlk gördüğümüzde Daenerys’le birlikte şaşkınlık içinde kaldığımız bir yerdi. Kaleye çıkan köprü ve merdivenler ise, birkaç küçük detay dışında tamamıyla gerçek.

Gaztelugatxe, İspanya’nın kuzeyindeki Bask bölgesinde, Biskay açığında bulunan bir adacık. Köprü, adanın üstündeki kiliseye ulaşmak için neredeyse 1000 yıl önce inşa edilmiş.

game_oh_thrones_nerede_cekildi

Game of thrones : Kaynak https://www.guggenheim-bilbao.eus

Ada halka açık. Daenerys ve Kuzeydeki Kral Jon’un yürüdüğü basamaklarda siz de yürüyebilir ve muhteşem Bask topraklarını görebilirsiniz.

3- Ejderha Camı Madeni- Itzurun plajı ve mağarası 

7. sezonda ilk defa karşılaştığımız Ejderhacamı Madeni, harika manzarası ve duvar resimleriyle gönlümüzü ejderhaların annesi gibi fethetmişti.

Sahnenin çekildiği mağara ise jeologlar arasında çok ünlü olan ve milli park ilan edilen Itzurun plajında.

ejderha_cami_madeni

Ejderha Camı Madeni

Plajın etrafındaki kaya formasyonları, yapımcıların ilgisini o kadar çekmiş ki, Daenerys’in Ejderha Kayası’nda oturduğu tahtı bu formasyonlardan esinlenerek yapmışlar. Itzurun, Ejderha Kayası’nın merdivenlerinin çekildiği Gaztelugatxe’ye yaklaşık 1,5 saat mesafede.

4- Casterly Rock (Casterly Kayası) – Castillo de Trujillo

Lannisterların kutsal evi olan Casterly Kayası’nı ilk defa bu sezon gördük. Ülkenin batısında, Cáceres şehrinde bulunan ve 9.yy’a uzanan Trujillo kalesi, eski bir Endülüs kalesinin üzerine inşa edilmiş.

Casterly Rock(Casterly Kayası) - Castillo de Trujillo

Casterly Rock(Casterly Kayası) – Castillo de Trujillo

Halka açık olan kaleyi gezebilir, kendinizi zengin bir Lannister Lordu gibi hayal edebilirsiniz. Tabi gitmeden önce, dizini burada geçen bölümlerini izleyip, ondan sonra sokaklarında kaybolmanızı öneririm.

5- King’s Landing’in Mahzenleri – Atarazanas Reales de Sevilla

7. sezonda Qyburn’ün Cersei’ye ejderhalara karşı geliştirdiği silahı tanıttığı mahzen sahnesi, Sevilla’nın tarihi kraliyet tersanelerinde çekildi.

game_of_thrones_sahneleri

Atarazanas Reales de Sevilla : Kaynak : http://www.juntadeandalucia.es/cultura/web

Tarihi, 13.yy’a kadar uzanan tersane, sevgili Game of Thrones’a dekor olmasının yanında köklü bir tarihe de sahip. Zaten İspanya, bu konuda da oldukça zengin bir ülke.

6- Tower of Joy (Neşe Kulesi) – Castillo de Zafra

Sezonun yıldızı olan Tower of Joy, serinin hayranlarının yıllardır cevabını aradığı sorunun sonunda cevaplandığı yer oldu.

game_oh_thrones

Tower of Joy (Neşe Kulesi)- Castillo de Zafra

Artık hepimiz biliyoruz, “Rhaegar + Lyanna = Jon. R+L=J.” Genç Ned’den Howland Reed’e; Şafak kılıcı Arthur Dayne’den Ned’ın kız kardeşi Lyanna’ya ve en önemlisi bebek Jon Targaryen’in doğuşuna tanıklık eden Tower of Joy, Madrid ve Zaragoza’nın ortasında konumlanmış olan 700 yıllık Zafra kalesinde canlandırılmış. Madrid veya Zaragoza’dan 1,5 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

B- Hırvatistan

Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrine gittiğimde, Game of Thrones’un Hırvatistan’ın turizm pazarlamasında ne kadar önemli bir rol oynadığını bizzat yerinde görmüştüm.

Binlerce kilometre ötedeki insanlar, sırf King’s Landing’in sahnelerini görmek için Dubrovnik’e geliyorlardı. Çılgınlık mı. Evet çılgınlık. Ama bazen çılgın olmak, akabinde maceralara da sürüklüyor insanı.

7- King’s Landing (Kral Toprakları) – Dubrovnik

Hırvatistan’ın turistik başkenti olan Dubrovnik, Kral Toprakları’nın da vazgeçilmez çekim yeri.

Dubrovnik gezinizde Tyrion ve Varys’in üzerinde uzun sohbetler ettiği şehir duvarlarında dolaşabilir, kötü şöhretli Blackwater Koyu savaşının yaşandığı denize bakabilir ve Cersei’nin “utanç yürüyüşünü” gerçekleştirdiği yerlerden geçebilirsiniz.

kings_landing

King’s Landing (Kral Toprakları)

Dubrovnik, King’s Landing’de geçen tüm sahnelerde rol almış. Şehrin tarihi yapıları aynı zamanda Danerys’in gittiği Qarth şehri çekilirken de kullanılmış.

C- Kuzey İrlanda

İrlanda, yemyeşil coğarafyası, doğası ve huzuru konusunda tartışmasız dünyanın en iyi ülkelerinden bir tanesi.

Aslında sadece Game of Thrones değil, daha nice dizi ve filmin de çekildiği efsane güzel bir ülke.

Yolları, köyleri, kaleleri ile mutlaka görülmesi gereken tarihi destinasyonlardan bir tanesi. Peki ya Game of Thrones sahnelerine ev sahipliği yapan bölümler nerede çekildi dersiniz ?

8- Winterfell (Kışyarı) – Castle Ward

Hepimizin bilip sevdiği Stark hanesi Winterfell, ne yazık ki CGI’dan ibaret. Lakin kalenin avlusu tamamıyla gerçek.

Greyjoylar ve Boltonların işgal ettiği, 6. sezon finalinde ise tekrar Starklar’a geri dönen kalenin iç çekimleri bir 18.yy kalesi olan Castle Ward’un avlusunda yapılıyor.

game_of_thrones_sahneleri

Winterfell (Kışyarı)- Castle Ward

Castle Ward, aynı zamanda GoT hayranlarına büyük sürpriz ve etkinlikler de sunuyor. Burada kuzeylilere özgü deri zırhınızı giyip okçuluk kursuna bile katılabilirsiniz.

9- King’s Road (Kral’ın Yolu) – Dark Hedges

Birinci ve ikinci sezonda görülen Dark Hedges’da, King’s Landing’e giden Kral Yolu çekilmişti. Yüzlerce yaşındaki kayın ağaçlarının iki yanını süslediği yol, Game of Thrones ünü olmasa dahi mutlaka görülmesi gereken bir güzellik.

king's_road_game_of_thrones

King’s Road (Kral’ın Yolu)- Dark Hedges

D- İzlanda

Ve son olarak, İzlanda. Kendi halinde, sessiz, sakin, refah dolu bir ülke İzlanda. Doğası, dünyanın en iyi 10 ülkesinden birisi olarak bilinmesini sağladı. Yüzlerce filme ev sahipliği yaptı.  Game of Thrones da bunlardan bir tanesi oldu.

10- North of the Wall (Duvarın kuzeyi) – İzlanda

Duvarın kuzeyi, yıllardır Westeros’un hem en ilgi çekici hem den en korkutucu lokasyonlarından biri oldu.

Kocaman buzullarıyla, devasa dağlarıyla, bitmek tükenmek bilmeyen beyazlığıyla ve elbette Jon ile Ygritte’in birlikte girip Jon’un hiçbir şey bilmediği mağarasıyla akıllarda yer edinen çorak topraklar tamamıyla İzlanda’da çekiliyor.

North of the Wall (Duvarın kuzeyi)- İzlanda

North of the Wall (Duvarın kuzeyi)- İzlanda

Peki Bu Ülkelere Nasıl Uçak Bileti Bulacağız ?

Deniz iyi güzel bu ülkeleri tek tek anlatıyorsun da, bu ülkelere nasıl gideriz, ne yeriz, ne içeriz, nasıl gezeriz diye sorularınız olacaktır tabi. Öncelikle uçak bileti ile başlayalım.

ucak_bileti

İstanbul Madrid Uçak Bileti : Seyahatim.com

Mesela, bir çok arama motorunu tek bir çatıda toplayabilen Seyahatim.com üzerinden, örnek rota olsun diye Madrid’i seçtim. Çünkü en fazla sahne İspanya’da çekilmiş gibi görünüyordu. Madrid’e gelip, buradan yukarıda saydığım tüm şehirlere kolayca gidebilirsiniz.

Mart ayında rastgele 2 gün seçtim ve gidiş geliş, hemde THY ile 507 TL fiyat buldum ve seçimimi yaptıktan sonra, en aşağıda yer alan Toplam Ödenecek Tutar kısmına tıkladıktan sonra Kolayyolculuk sitesine yönlendirildim. 500 TL fiyat, THY için gayet uygun diye düşünüyorum. Euro olarak düşününce 120 EURO gayet makul hemde direk uçuş.

Uçak biletlerini incelemek için tıklayın

Bir de, yönlendirme yapılan siteler konusunda, bana çok soru soruyordunuz hemen onu da cevaplamak istiyorum : Bu yönlendirme yapılan sitelerden direk uçak biletimizi alabilir miyiz ?

Bu zamana kadar yüzlerce bilet aldım. Hepsi de gayet güvenli ve kullanımı kolay sitelerdi. Aslında Seyahatim.com, birden çok uçak bileti arama motorundan fiyatları toplayıp, bize tek bir ekranda tüm arama motorlarındaki fiyatları gösterip, sonra en uygun hangisi fiyat sunuyorsa ona yönlendiriyor. Bunu yapan başka bir Türk websitesi yok. O yüzden efsane bir site. Uçak bileti almak veya incelemek için tıklayabilirsiniz.

Otelleri nasıl bulacağız ?

Uçak kısmını geçiyorum. Otel rezervasyonu yapmadan önce, mutlaka ama mutlaka  şu yazımı da bir okumanızı öneriyorum. Bu konuda detaylı yazılar yazmayı seviyorum. Orada, sadece otelleri değil, Hostelleri, bedavaya evde konaklama sistemi olan Couchsurfing’i de anlattım.

Yeme İçme

Bu zamana kadar gittiğim hiç bir ülkede aç kalmadım. Mutlaka ama mutlaka, yiyecek bir yemek buldum. Biliyorum. Klasik sorun olan “Yurtdışında kahvaltı” sorununu ben de yaşıyorum. Ama inanın bana, gittiğim yerlerin güzelliklerini düşününce, o anları yaşayınca ne kahvaltı aklıma geliyor ne de yemek.

chiang_mai_tayland

Chiang Mai’deki Uzun Boyunlu Kadınlar

Ama yine de, özellikle Avrupa ülkelerine gitmeden önce, Yurtdışında Ekonomik Yemek Yeme İpuçları yazıma bir göz gezdirmenizi öneririm. Orada, bildiğim tüm yöntemleri anlatmaya çalıştım.

Vize Durumu

Bir çoğumuzun en büyük kaygısı vize aslında. O kadar çok zihnimizde büyütüyoruz ki, hayallerimizin önüne geçiyor. İşte sizler çekinmeyin, planlarınız suya düşmesin, bu işlerin ne kadar kolay olduğunu görün diye aşağıdaki yazılarımı yazdım. Üzerlerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Vize almadan önce neler yapmanız gerektiğini anlattım. Otelleri nasıl bulacağınız şu yazımda; uçak biletlerinizi ise Seyahatim.com‘dan almanız gerektiğini söyledim. Daha ne olsun. Game of Thrones sahneleri zihnimizde öylesine derin noktalarda yer edindi ki, insan bir sonraki sezon bir an önce gelsin istiyor. Bu arada da, İzlanda’ya, Hırvatistan’a gitsek, çekildiği yerleri de görsek fena olmaz mı ama ? Hayal edelim. Düşelim peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.