Roma Gezi Rehberi

Roma, binlerce yıllık tarihi, beni benden alan arnavut kaldırımlı taş sokakları, lezzetli İtalyan yemekleri, keyifli Roma gece hayatı ile bir çok kez yine giderim dediğim bir yer oldu. Roma‘yı o kadar çok sevdim ki, elimden geldiğince çok çok detaylı bir Roma Gezi Notları yazısı hazırlamak istedim. İtalya Roma seyahat notlarımız başlıyor.

Aşağıda, kapsamlı bir Roma gezi rehberi hazırladım. Yönlendirdiğim diğer yazılarımı da okuyarak, hem Roma hemde İtalya gezisi konusunda çok güzel rehberlere ve önerilerime ulaşabilirsiniz. Hadi bakalım Roma gezisi başlasın.

Roma’ya Başlangıç

Korkuyorum. Merak mı bu, yoksa gerçekten de tırsmak dediğimiz kaygısızca bekleyiş mi ? 22 yaşında yollara düşmek mi doğrusu, yoksa otur oturduğun yerde mi doğru olan ?

“Bir kez kanına karıştı mı asla bir daha çıkmaz.” dedikleri şey, yoksa benim de mi kanıma karışmıştı ?

Seyahat etmeye aşık olmak ABD’den sonra benim hayatımda da radikal değişikliklere mi neden olacaktı ? Hayat nefes almak mıydı, yoksa nefesimin kesileceği anlara şahit olmam mıydı ?

Tiber Nehri_Roma

Tiber Nehri-Roma : Roma’da gezilecek yerler

ABD’de Work and travel maceramızdan sonra, Ali ile bir çılgınlık yapalım dedik. Hani şu Interrail denenlerden.

Aldık sırtımıza çantamızı. Saçma sapan bir plan yaptık. Dedik “Biryerden başlayalım da. Rota zaten yolda şekillenir.” Aynen de dediğimiz gibi oldu biliyor musun ?

Roma’ya gitmeden önce, şu linkten ekonomik Roma otellerini inceleyin

Yarın Madrid’e geçeriz diye yola çıkıp, Barselona’dan öteye geçemedik.

Almanya’da kesin en güneye ineriz deyip, en kuzeyini gezdik. Sahilde yattık. Tren garında. Parkta. Bankta. Trende. Yerde. Hostelda. Yol arkadaşlarımızın evinde. Otelde. Başkalarının evlerinde. Gram pişman olmadık. Yine olsa yine yapardık. Ardımıza bile bakmaz, yine yollara düşerdik.

Vittorio_Emanuelle_Abidesi_Roma Sokakları

Vittorio Emanuelle II Abidesi-Roma gezi rehberi

Interrail ile Avrupa’ya gitmeden önce korkularım vardı doğrusu. Ne zaman ki korkular, yerini planlara bıraktı, o zaman bir adım daha yaklaştım gezmeye.

“İnsan bilmediğinden korkar.” derler ya hani. Öyleymiş. Meğer korkacak hiç bir şey yokmuş. Gereksiz yere kafamda büyütüyormuşum.

İtalya’ya gitmeden önce kafamda çok önemli bir soru vardı: İtalya’da nasıl bir rota izlemeli ? Onca şehir varken, İtalya’da hangi şehirlere gitmeli ?

Kendimizce bir rota çıkarıp, önce Roma’dan başlayalım dedik. Roma’ya gitmeden önce ise : “2800 yıllık bir şehir dedikleri kadar güzel mi ? Yoksa koskoca bir abartı mı ?” diye kendime soruyordum.

Cevabını söyleyeyim mi ? İtalya söylendiğinden daha güzeldi. 12 günlük İtalya maceramızda, gittiğimiz her şehrini sevdim.

Arnavut kaldırımlı taş sokakları, tarih kokan binaları, küçücük vespalar ile kırmızı etekli kadınların yanıbaşınızdan geçmesi bile güzeldi bu ülkede. Tıpkı filmlerdeki gibi.

Yemekleri, her daim şehirlerin o canlı Akdeniz havası, İtalya’yı belkide diğer bir çok Avrupa ükesinden apayrı bir yere koyuyordu.

Bu ülkenin bütün sokakları, hatta her sokağı bu kadar mı güzel olur ? Olur olur. Burası İtalya.

Hayran kaldığım, 1 kez gittiğim ama 100 kez giderim dediğim ülke. İtalya’nın da en güzel şehirlerinden Roma, sanırım hayatımın en güzel seyahatlerinden birisiydi.

roma_sokaklari roma gezi rehberi

Roma Sokakları öylesine kusursuz ki

İtalya’da ilk durağımız Roma oluyor. Sonrasında ise Floransa-Pisa-Venedik ve Milano üzerinden, Monako’ya geçiyor olacağız.

Roma’ya daha gelir gelmez hatta daha iner inmez kayboluyoruz. 5 yıl önceki ben, seyahat etme konusunda ne kadar çömezmişim şimdi bu yazıları yazarken daha iyi anlıyorum.

Ne GPS kullanmayı biliyorum, ne metroya nasıl bineceğimi ne de derdimi anlatmayı.

İyi ki gitmişim, iyi ki sürünmüşüm, iyi ki panik olmuşum. Onca zahmeti, emeği çekmeseydim, şu anda size bu güzellikleri anlatabiliyor olurmuydum ? Roma Gezi Rehberi niteliğindeki kapsamlı Roma Gezi Notlarımız başlıyor. Ama önce biraz Kolezyum.

Roma’ya gitmeden önce, şu linkten ekonomik Roma otellerini inceleyin

Roma Hakkında

Roma isminin, Romulus ve Remus isimlerinden geldiği bilinse de, dünyanın en eski ve en tarihi şehirlerinden birisi olduğu kaçınılmaz bir gerçek.

Meşhur Roma İmparatorluğu’nun merkezi olmuş bir şehir olan Roma, şu anda 3 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

roma_hakkinda

Roma Hakkında : İtalya gezi rehberi

Lakin yılda neredeyse 11 milyon turisti ağırlayan bir şehir. İşte bu meşhur şehrin de tarihinde önemli isimler olan Romulus ve Remus ismi çok mühim 2 isim dedik ya hani.

Bu 2 zatın ismine dair söylentiler ve efsaneler, şehrin dört bir yanında da gözlerinizin önünde beliriyor olacak. Dişi bir kurt heykeli ve kurtun beslediği 2 çocuk görüyor olacaksınız.

Bu çocuklar Romulus ve Remus. Efsaneye göre, Nimutor’un kızı Rea Silvia’nın iktidara geçebilecek 2 çocuğu olan bu meşhur zatlar, Amulius tarafından Roma’nın içinden geçen Tiber nehrine atılırlar.

Anneleri de hapse atılır ve bu 2 çocukta meşhur kurt tarafından büyütülüp, beslenir.

Sonrasında Romulus ve Remus intikam almak için geri dönerler ve Roma’nın hükümdarları olurlar. Falan diyerekten bu hikayeler uzar gider aslında.

Çok sıkmayayım sizi bu konuda. Eğer Roma tarihini merak ediyordsanız Roma Vikipedia adresiniz olsun efendim.

roma_tarihi

Roma’nın Dört Bir Yanından Tarih Akıyor

Roma tarihi anlat anlat bitmez aslında. Yok efendim her daim içinde bulundukları savaşlar, yok kavimler göçü derken, 395 yılında ikiye ayrılmış.

Önce 476 yılında Batı Roma, sonrasında ise bizim de pek aşina olduğumuz bir tarih olan 1453 yılında Doğu Roma, ki o da 16. yüzyıldan sonra

Bizans olarak bilinir olmuş, yıkılmış. 1861’de İtalya Krallığı kurulduktan sonra Roma, İtalya’nın başkenti olmuş ve 1946 yılında ise Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Düşünün. Bizden tam 23 sene sonra o meşhur İtalya’da Cumhuriyet ilan ediliyor ! Cumhuriyet mühimdir !

Roma’nın diğer en önemli özelliği ne biliyor musunuz ? Hani şu meşhur Vatikan varya. Heh işte o aslında bir ülke toprağı.

Yani Vatikan özünde ayrı bir ülke. Kendi askeri dahi olan Vatikan, Roma’da bulunan ama ayrı bir ülke olarak bilinir. Zaten Roma’da görülecek en önemli yerlerden birisidir. Aşağıda anlatıyor olacağım. Merak etmeyin.

Vatikan

Meşhur Vatikan

İtalya bizden Schengen vizesi istediği için, böylesine güzel ülkeye gelirken biraz zahmette çekmek gerekiyor.

Lakin ben dilim döndüğünce “Schengen nasıl alınır ?” yazımda durumu anlattım. Görmek için Schengen vizesi nedir yazıma bakın.

Bu arada merak etmeyin. İtalya Schengen vizesi konusunda en kolay ülkelerden birisi. Kolayca alacağınızı ümit ediyorum.

Roma’da Ulaşım Rehberi

Roma’da ulaşım nasıl sağlanır ? Öncelikle şunu bilin. Şehir içerisinde dolaşırken her zaman yürüyerek gezin derim.

Roma, her daim keşfedilecek sokaklara, mahallelere ev sahipliği yapar. O yüzden bırakın sokaklar size eşlik etsin, yoldaşınız olsun.

İnanına bana, sokaklarında gezdiğim en güzel şehirlerin başında gelir kendileri.

Roma-Ulasim

Roma’ya Ulaşım-Havalimanı ve Roma Şehir Merkezi

Ama yine de dilim döndüğünce Roma’ya ulaşım, Roma’da ulaşım, Roma’ya nasıl gidilir ve Roma ulaşım fiyatları gibi konularını özetleyeceğim.

Bunu da ayrı bir yazıda anlatacağım. Çünkü mevzu derin. Roma’da ulaşım yazımdan tüm detayları görebilirsiniz.

Roma’ya gitmeden önce, şu linkten ekonomik Roma otellerini inceleyin.

Roma’da Ne Yenir-Ne İçilir? Roma Yeme-içme.

Roma’da ne yenir ? Ne yenmez ki !  İtalyan yemeklerini çok seven ben, oldukça güzel geçen bir yemek listesini kendimce anlatayım diyorum.

Aslında, belki biz şanslıydık. Belki de güzel yemekleri doğru yerlerde yedik. Bilmiyorum. Tek bildiğim şey : Roma’da kötü yemek yemedik.

italyan_mutfagi

İtalyan Mutfağı

İtalyan mutfağı için de ayrı bir yazı yazmak istedim. Başlangıçlar, tatlılar, ana yemekler, kısacası bildiğim her şeyi İtalya’da ne yenir yazımda anlattım. Hatta Roma’da yemek yenecek restoranları da listeledim.

Roma’da konaklama

Konumuz Roma olur da, Deniz anlatmadan durur mu hiç ! Roma’da konaklama konusunda bir çok önerim olacak.

Çünkü şehir büyük olduğun için, hem gezilecek yerleri hem de ekonomik konaklama önerilerimi tek tek anlatmam gerektiğini düşündüm.

O yüzden sizleri, Roma’da nerede kalınır yazıma davet ediyorum. Umarım yardımcı olacaktır.

Roma’daki en ucuz otelelere BURADAN bakın. Ben liste olarak hazırladım.

O yazımdaki tüm konaklama listelerini, kullanıcı deneyimlerine, bütçe aralıklarına ve otellerin konumlarına göre yaptım.

O yüzden, Roma’da konaklama konusunda yazdığım tesislere, gözünüz kapalı güvenebilirsiniz.

Roma’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Roma’nın iklimi, tam anlamıyla Akdeniz iklimi gibidir. O yüzden, özellikle yaz mevsiminde Roma’ya gidecek olursanız, sokaklarda eğlenip, hiç bilmediğiniz mahallelerinde kendinizi kaybetmek en eğlenceli kısmı olacaktır.

Ama ben yinede, Roma’da nerede eğlenilir, Roma’da nerede alışveriş yapılır ve Roma’da gece hayatı yaşamak için nereye gidilir gibi sizden gelmesi olası soruları cevaplayayım.

vatikan roma gezi rehberi

Vatikan Roma gezi rehberi

Roma’da nerede eğlenilir ?

Roma’da akşamları ne yapılır? Aslında 2 alternatif sunacağım. İlki ; Roma sokaklarında aylak aylak dolaşmak ve özellikle İspanyol merdivenlerinde sohbet-muhabbet etmek olacak. Özellikle sokak sanatçıları ile şarkılar söyleyip, sokağın ruhunu yaşabilirsiniz bu şehirde.

Diğer alternatifiniz ise, klasik müzik dinletisi olacak. Auditorium Parco della Musica’da etkinliklere katılabilirsiniz.

Bu arada İtalya’ya gitmeden önce Eat-pray-love filmini izlemenizi öneririm.

Ayrıca, meşhur sanatçı Andrea Bocelli’nin şarkılarını da biraz dinlemelisiniz. Kendileri, İtalya’nın en önemli sanatçılarındandır.

İtalya, gezilecek ve görülecek yerlerin yanında, kültürel ve sanatsal anlamda da insana çok güzel bilgiler verir. O yüzden, Roma’ya gitmeden önce bolca okumak gerekir dostlar.

roma ispanyol merdivenleri roma gezi rehberi

Roma İspanyol Merdivenleri

Roma’da Alışveriş nerede yapılır ?

Rahat  adam bu İtalyanlar. Yok pazar gün çalışmazlar, yok erkenden dükkanı kapatırlar falan. Alışın bunlara.

Bizdeki gibi değil düzen. Özellikle öyle devasa AVM’ler bu şehirde yoktur. Yani varda. Bizdeki kadar çok ve sık değiller. Neyseki daha az!

Aslında onun yerine, tarihi sokaklarda yer alan butikler (Mesela İspanyol Merdivenlerinin karşısında bulunan Via Candotti Caddesi), lüks markaların mağazaları var.

İpek ürünler, ayakkabılar ve çantalar pek muhtemel bir çok bayanı kendine çekecektir.

Hatta “Roma’da ne almadan dönülmemelidir ?” diye soracak olursanız : Toscana şarabı, Limoncello içkiler, zeytinyağlar, rengarenk makarnalar ve pek tabiki magnet, t shirt ve kupalar.

Via Candotti Caddesi-RomaVia Candotti Caddesi-Roma gezi rehberi

Via Candotti Caddesi-Roma gezi rehberi

Bu arada, asla turistik yerlerden (Kendimce Colosseum, Aşıklar Çeşmesi ve İspanyol merdivenleri en turistik yerler.) asla hediyelik eşya almayınız.

Hatta yemek bile yemeyiniz. Çünkü normal fiyatlardan en az % 30 daha pahalı olacaktır.

Ayrıca, Roma’da alışveriş yapar ve yaklaşık 160 Euro harcarsanız, harcamanızın % 12’lik kısmını Tax Free olarak iade alabilirsiniz.

Tax Free’den yararlanmak için tek yapmanız gereken: alışverişi yaptıktan sonra pasaportunuzu göstererek mağaza çalışanları tarafından size verilecek olan evrağı dolduracak ve Roma’dan ayrılırken havalimanında pasaportunuzu, satın aldığınız eşyaları ve doldurduğunuz fişi Tax Free Refund biriminde çalışan yetkileye göstermek.

Böylece % 12 indirimli alışveriş yapmış olacaksınız. Son olarak, Roma’da kurulan sokak pazarları her daim ilk alışveriş yapacağınız yerler olsun. Sokakları severiz !

Roma’ya gitmeden önce, şu linkten ekonomik Roma otellerini inceleyin

roma_gece_hayati

Roma geceleri – İtalya

Roma’da hangi müzelere gidilir ? Fethiye’de doğmuş, büyümüş bir Akdeniz çocuğu olarak, müzesiz olmazz !

Çok önemlidir bizde. Şaka-maka, ben müze konusunda hiç bir şey bilmezmişim. Küçücük bile bir fikrim yokmuş. O yüzden, özellikle Avrupa’da gördüğüm şehirler ve müzeler sayesinde, bu konuda az-çok bilgi sahibi oldum.

Roma’ya da gelirseniz, gideceğiniz müze Museo Nazionale Romano olsun. Aslında Roma’nın kendisi müze ama burası da gayet geçerli.

Burası, Roma’nın farklı lokasyonlarındaki müzeleri kapsıyor. Yani 1 tek müze değil. Crypto Balbi, Museo Nazionale Romano, Palazzo Massimo alle Terme gibi.

3 gün boyunca bütün bu müzeleri görün diye adamlar paket yapmışlar. Bu müzeleri 7 Euro’ya yol üzerindeyken tek tek görebilirsiniz.

Roma gece kulüpleri ve gece hayatı nerededir ?

Roma’da nerede gece hayatı yaşanır ? Trastevere bölgesinde bir hostelda kaldığımız için, düştük gençlerin peşine.

Meğer bu Trastevere bölgesi, Roma’nın Asmalı tarzı bir yeriymiş. Roma’nın en eğlenceli bölgelerinden birisi olarak bilinen Trastevere’de, bir sürü gece kulübü ve bar emrimize amadeymiş.

Doğrusunu söylemek gerekirse, hiç bir mekanın adını hatırlamıyorum. Çünkü bir o mekana, bir diğerine gire-çıka 3 gece geçirdiğimiz için, tek söyleyebileceğim şey bu civarda kafanıza göre takılmanız.

Hatta örnek olsun diye de, Roma’da bulunan en iyi 10 gece kulübü ve barın da linkini şuraya bırakıyorum. Gitmeden önce işinize yaraması dileğimle.

Roma’da gezilecek yerler nereler ?

Roma’da gezilecek yerleri, bu yazıda özet geçip, ayrı bir yazıda detaylandırdım. Çünkü bu yazıda, aşağıdaki noktaları size tek tek detaylıca açıklarsam, inanın okumakta yorulabilirsiniz. Ama özetle:

1.Gün Roma Gezilecek Yerler Rotamız

 • Kolezyum(Colosseo)
 • Roma Forumu (Foro Romano)
 • Vittorio Emanuelle II Abidesi
 • Capitolino Tepesi
 • Pantheon
 • Navona Meydanı
 • Trevi çeşmesi
 • Santa Maria Maggiore Bazilikası
 • Villa Borghese Parkı
 • İspanyol Merdivenleri

2.Gün Roma Gezilecek Yerler Rotamız

 • Vatikan Müzeleri
 • Castel Sant’Angelo
 • Trastevere

İşte bu gezilecek yerleri, detaylıca Roma gezilecek yerler yazımda anlattım. Oradan okuyup, ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Roma’ya gitmeden önce, şu linkten ekonomik Roma otellerini inceleyin

Roma’da kaç gün kalmalı ? 

Roma’ya kaç gün yeter ? Bence 1 yıl. 1 ay. 1 hafta. Bilmiyorum. Gerçekten de “Roma’yı keşfetmek, yaşamak, dokunmak için kaç gün yeter ? ” “Kaç gün kalsak, heryeri görebiliriz ?” diye sorsanız, inanın cevabını bilmiyorum. Bu, tamamen sizin beklentileriniz ile ilgili bir soru aslında.

roma_kiliseleri

Roma Kiliseleri

Ama, en azından Roma’da gezilecek ve görülecek yerleri tam anlamıyla keşfetmek için en az 3 gün kalmalı.

Bu 4 olur, 5 olur size kalmış. Ama Roma’da, her daim sizi şaşırtacak bir şeyler vardır. Ayrıca, Roma’ya bir çok tur şirketi Roma turları da düzenler.

Eğer yaz döneminde hala planınızı yapmamışsanız, bu tur firmaları ile gezebilirsiniz.

Ben tur şirketleri ile gezenlerden değilim. Lakin tek başınıza henüz yurtdışına çıkmamışsanız ve Roma için yanıp tutuşuyorsanız, sizin için güzel bir deneyim olabilir.

Ayrıca, bazen tur şirketi ile seyahat etmek, bireysel seyahat etmekten daha ucuza mal oluyor. Bu alternatifleri, yollara düşmeden önce mutlaka planlamalısınız.

Roma’da mutlaka yapılması gerekenler neler ?

Roma’da yapılacak, görülecek ve gezilecek ne varsa, aslında yukarıda anlattım. Lakin, az vakti olanlar veya olmazsa olmazcılar varsa, şimdi sayacağım yerleri mutlaka görmeden, deneyimleri yaşamadan dönmemeli.

roma_asiklar_cesmesi

Aşıklar Çeşmesi Akşamları Işıkla Bezenir.

 • Colosseum’u görmeden (Girmeseniz de olabilir.)
 • İtalya’nın o enfes mutfağında merak ettiğiniz ne varsa tatmadan
 • İspanyol Merdivenleri’nde en az bir akşam Roma’yı seyretmeden
 • Hiç bilmediğiniz sokaklarında kaybolmadan
 • Vatikan’ı görmeden
 • Roma ve İtalyan tarihini yerinde görüp, araştırmadan
 • Roma dondurması yemeden
 • Pantheon’un içerisinden şöyle bir gökyüzünü görmeye çalışmadan
 • İmkanınız varsa, Vespa ile Roma’yı gezmeden
 • Trastevere bölgesini keşfetmeden
 • Bir gece Roma Gece Hayatını yaşamadan

dönmeyin.

Roma, her daim görecek, keşfedecek, tadacak, dokunacak, şaşıracak güzelliklere ev sahipliği yapan bir şehirdir.

Bana hep soruyorsunuz ya : “Deniz. En sevdiğin şehir neresi ? Bu sene nereye gidelim ? ” diye.

Sanırım Roma, en sevdiğim 3 şehirden birisi olmuştur. Herkesin bir şeyler bulacağı, her köşesinde şaşıracağı bir şehir burası.

Roma’ya gitmeden önce, şu linkten ekonomik Roma otellerini inceleyin

Roma’ya ne zaman gitmeli ? 

Roma’ya ne zaman gidilir ? Roma’ya hatta İtalya’ya gitmek için en ideal mevsim ne zamandır ?

Yazın gitmeyin. Çok sıcak. Çok kalabalık. Her daim sıra var. Roma’ya gidilecek en güzel mevsim bence  ya İlkbahar ya da Sonbahar.

kolezyum roma gezi rehberi

Roma Kolezyum : Roma’ya ne zaman gidilir

Zaten bunu bir tek ben değil, bütün otoriteler söylüyorlar. Özellikle Nisan sonu veya Mayıs başı en güzel dönem.

Roma’da benim yapmadığım ama size önerilerim neler ? 

 • Vatikan’ın en üst kısmına çıkıp, Roma’yı izlemedim.
 • Onlarca müze vardır Roma’da. Hepsini tek tek gezmedim.
 • Roma’nın en güzel restoranlarında yemek yemedim.
 • Roma’nın en kaliteli gece kulüplerinde eğlenmedim
 • Bir Roma takımının futbol maçını izlemedim.
 • Roma’nın sahil bölgesini gezmedim.
 • Roma-Floransa rotasını yaparken, Siena şehrine uğramadım. Bunu siz mutlaka yapın. 1 gün ayırın.
 • Roma’nın güneyine hiç inmedim. Fırsatınız olursa, yukarıda anlattığım diğer şehirlere de mutlaka gidin.
 • Roma’da Vespa kiralayıp, rüzgarı ardıma alıp yollara düşmedim. Bunu, eğer ki ehliyetiniz varsa, mutlaka yapmalısınız.

Biz baya iyi gezmişiz Roma’yı. Şöyle bir baktımda.

Neredeyse bütün önemli yerleri gezmişiz. Ama siz daha çok gezin, daha çok görün, daha çok keyif alın…

Roma gezisi ve seyahati hakkında uyarılarım

 • Hanımlar. Topuklu ayakkabı giymeyin. Şehrin dört bir yanı taş sokaklar. Rahat edemezsiniz. Hatta çok kısa kıyafetler de giymeyin. Özellikle Vatikan’da önemli yerlere girişinize izin vermeyebilirler.
 • Mutlaka İtalyan kültürü ve Roma hakkında bilgili gidin. Sonu gelmeyen bir yolculuk bu şehir. O yüzden, Roma’da gezilecek ve görülecek yerlere hakim olmak isterseniz, biraz okuyup gitmekte fayda var. Biz o zamanlar genç delikanlılardık. Bu konularda çok bilgili değildik. Sonradan uyanmaya başlıyor insan !
 • Colosseum ve Vatikan gibi önemli yerlere gitmeden önce, mutlaka online biletler alın. Aksi takdirde saatlerce sırada beklersiniz.
 • Yaz mevsiminde Roma, her daim sıcak oluyor. O yüzden, bunu bilerek gidin. O sıcak hava altında Roma’yı gezmek, keyiften, eziyete dönüşebilir.
 • Roma’da gezilecek yerler, genellikle yürüme mesafesinde. Ama metro kullanmak isterseniz, gitmeden önce Roma Pass almayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Benim tavsiyem, her bir bölgesini yürüyerek keşfetmeniz yönünde olacaktır.
 • İtalyan mutfağı, dünyada nam salmış olsada, size hitap etmeyebilir. Şahsen benim çok sevdiğim bir mutfak olsa da, eğer siz pizza, makarna ve risotto gibi yemekleri sevmeyenlerdenseniz kendinizi hazır etmelisiniz.
 • Ayaklarınıza kara sular inebilir. Roma’da, saatlerce yürüyeceksiniz. O yüzden çok güzel bir ayakkabı edinmenizi şiddetle tavsiye ederim.
vatikan_roma

Vatikan’ın En Üst Katına Çıksaydım, Karşılaşacağım Roma manzarası

 • Roma’da ucuz ve ekonomik gezmek isterseniz, şehir merkezinde değil de, biraz daha Roma’nın turistik yerlerinin dışında konaklamaya ve yemek yemeye gayret gösterin.
 • İtalya Schengen vizesi almak için en güzel ülkelerden. Schengen vizesine başvurmadan önce, Schengen vizesi nedir nasıl alınır yazıma bir göz gezdirin.
 • İtalya, turla mı gezmeli yoksa bireysel mi ? Bence zor bir soru. Ama merak etmeyin. Ben bu süreci de anlattım. Görmek için tıklayınız.
 • Roma’da gezi planı yaparken, gitmeden önce hangi müzenin ve tarihi yapının o gün açık olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Aksi takdirde, onca zamandır hayalini kurduğunuz yerleri, sırf o gün kapalı diye göremeyebilirsiniz.
 • Çok fazla plan yapmayın. Roma’da görülecek yerleri, sanki bir plana bağlıymış gibi gezmeyin. Roma, biraz akışına bırakılacak bir şehirdir. Sokaklarını gezin. Parklarında uzanın. Rahat olun.

Roma. Her şeyin başladığı, kendimle yüzleştiğim, dünyayı gezmenin ne kadar da kolay olduğunu öğrenmeye başladığım en büyük deneyimlerdendi benim için.

Güzel şehir ne demek öğreten, tarih, sanat ne demekmiş satır satır anlatan şehirdi. Sokaklarına doyamadığım, yürü yürü bitiremediğim, tam biri biterken daha da güzelini görmemi sağlayan şehir oldu.

İtalya’da başka nereye gidilir ? İtalya’da görülecek şehirler hangileri ?

İtalya’da gezilecek yerler bolca olduğu için, Roma-Floransa-Pisa-Venedik rotasını izleyerek yolumuza devam ettik.

Henüz İtalya gezi rehberi notlarımı hazırlamadım. Biliyorsunuz. Önce, o ülkenin gezi rehberlerini hazırlarım hep. Ama bu ara çok vakit bulamıyorum.

Roma’da gecelik 20 dolara konaklayabileceğinizi biliyor muydunuz ? Roma otelleri listesine tıklayarak otelleri görebilirsiniz

italya_gezilecek_yerler

İtalya’da Gezilecek Yerler

Söz, vaktim olunca tek tek yazacağım. Ama hep dediğim gibi, en zor şey, seyahate çıkmadan önce “Hangi şehirde, kaç gün kalmalı ?” sorusunun cevaplarını aramaktır.

Ben size kendimce, İtalya’da görülmesi gereken şehirlere dair özetleri kısaca anlatayım. Eğer ki “İtalya’da nereye gitmeli ?” diye soracak olursanız :

 • Floransa’da kaç gün kalmalı ? : 2 gün yeter.
 • Pisa’da kaç gün kalmalı ? : Günübirlik Floransa’dan ulaşabilirsiniz.
 • Venedik’te kaç gün kalmalı ? : 1 gün yeter. Ayrıca çok pahalıdır. Bilesiniz.
 • Milano’da kaç gün kalmalı ? : Biz 1 gün bile kalmadık. Ama normalde 1 gün yeterdi.
 • Bologna’da kaç gün kalmalı ? : 1 gün yeter.
 • Siena’da kaç gün kalmalı ? : 1 gün yeter
 • Amalfi kıyıları kaç günde gezilir ? : Amalfi daha meşhur olduğu için Amalfi dedim. Yoksa Positano, Amalfi, Ravello hatta Capri adasına da geçebileceğiniz bir plan yapabilirsiniz. 2-3 gün yeterli olur. Özellikle bu bölgeyi araç kiralayarak gezin derim.

İtalya’da gezerken asla ulaşım sorunu yaşamayacaksınız. Heryere ya otobüs ya da tren bulabilirsiniz.

En kötü araba kiralayarak gezersiniz. Lakin Euro’nun bu kadar değerli olduğu günlerde, gitmeden önce güzel bir plan yapmanızı öneririm.

Hatta yola çıkmadan önce aşağıdaki yazılarımı okuyun:

Bu yazıların hepsi, senin de yurtdışına çıkabilmen için tek tek tarafımdan yazıldı. İlk zamanlar aklımdaki en büyük soruları sorarken aradığım sorulardı. O yüzden oturup tek tek yazdım.

İtalya ile ilgili yazılarıma devam etmek için, İtalya linkine tıklayınız.

Umarım senin de yollara düşmene, aklındaki soru işaretlerinin kalkıp, dünyanın dört bir yanına gitmene yardımcı olur. Ben hayallerimi gerçekleştirdim. Bu kadar olacağını, bu kadar kolay olacağını inan ben de bilmezdim. İnsan inandıktan sonra her şey mümkünmüş. Sen yeter ki hayal et. Düş peşine. Bir sonraki durağımız, İtalya’nın her şeyi. Dünyanın ayağa kalktığı, tüm planların değiştiği, benim de ayılıp-bayıldığım şehir. Floransa.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

16 Yorum

 1. Yalın
  • Deniz Pehlivan
 2. ahmet alper
  • Deniz Pehlivan
 3. Eda
 4. dilekk
  • Deniz Pehlivan
 5. deniz
  • Deniz Pehlivan
 6. günay
  • Deniz Pehlivan
  • berfu kayalar
 7. Kübra
 8. H.Rüştü Eroğlu
 9. Ferhat
 10. seda

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.