Roma’da Ulaşım ve Roma’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Roma’da ulaşım nasıl sağlanır ? Öncelikle şunu bilin. Şehir içerisinde dolaşırken her zaman yürüyerek gezin derim. Roma, her daim keşfedilecek sokaklara, mahallelere ev sahipliği yapar. O yüzden bırakın sokaklar size eşlik etsin, yoldaşınız olsun. İnanına bana, sokaklarında gezdiğim en güzel şehirlerin başında gelir kendileri.

Asıl ana mesajı verdiysem, hadi gelin şimdi diğer alternatifleri konuşalım. Roma, gezmesi kolay bir kent. Metro da var, otobüs de, taksi de ama dediğim gibi, özellikle Old Town olarak bilinen Kolezyum’a yakın bir yerde kalırsanız, zaten heryere yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Ama özetle:

Ama yine de dilim döndüğünce Roma’ya ulaşım, Roma’da ulaşım, Roma’ya nasıl gidilir ve Roma ulaşım fiyatları gibi konularını özetleyeceğim.

Roma-Ulasim

Roma’ya Ulaşım-Havalimanı ve Roma Şehir Merkezi : Roma’da ulaşım

Sadece Roma şehir merkezinde ulaşımı değil, tüm havalimanlarından ulaşım seçeneklerini de listeleyeceğim.

Roma’ya Havayolu ile ulaşım

Türkiye’den direkt olarak başkent Roma’ya sık düzenlenen seferler var ve yaklaşık 2 saat civarında sürüyor.

Pegasus-THY-Alitalia havayolları direkt uçuyor. Tabi diğer bir çok havayolu firması da aktarmalı olarak Roma’ya seferler düzenliyorlar.

Roma’ya gitmeden önce, şu linkten kişi başı 20-30 Euro olan Roma otellerini inceleyin

Erken rezervasyon yaptırırsanız, gidiş-geliş 150-200 Euro’ya Roma’ya uçak bileti bulabilirsiniz. Roma’ya uçak bileti için ise, En iyi uçak bileti arama motorları yazıma bakınız.

roma'da ulaşım nasıl sağlanır

Roma’da Bulunan Tüm Ulaşım Ağı : Roma’da ulaşım nasıl sağlanır ?

Peki Roma şehir merkezine, havalimanından ulaşım nasıl olacak ?

Pek muhtemel kullanacağınız havalimanı “Fiumicino Leonardo da Vinci” olacaktır. Ama bilin ki, Ciampiano adında bir diğer hava limanını da kullanabilirsiniz.

Bu havalimanına Türkiye’den uçuş yok ama Rynair ve Easyjet gibi düşük fiyatlı havayolu firmaları bolca kullanıyorlar.

Ben size önce Fiumicino’yu sonra ise Ciampiano’yu tek tek anlatıcam.

Fiumicino Havalimanından Roma şehir merkezine ulaşım;

 • Fiumicino Havalimanından Roma şehir merkezine trenle ulaşım: Havalimanında 3 numaralı tren istasyonundan ayrılır ve şehir merkezindeki “Termini” istasyonuna 30 dakikada varır. Termini’de ilk tren sabah 05:52’de ve son tren 22:52’de.

Havalimanından, Termini’ye ise ilk tren 06:36’da ve son tren 23:36’da. Her 2 istasyon arasında 30 dakikada bir tren var. Tren ücreti fiyatı tek yön 14 Euro.

Roma pass burada geçmez. Biletinizi aldıktan sonra, trene binerken peronlarda bulunan Validation Machines (Bileti geçerli kılacağınız makinalar)’de biletinizi valide ettirmeyi unutmayın. Yoksa 40 Euro ceza ödersiniz.

 • Fiumicino Havalimanından Roma şehir merkezine otobüsle ulaşım : Terravision otobüsleri ile 4 Euro karşılığında (Online alırsanız 4 Euro, havalimanında alırsanız 6 Euro.) Roma şehir merkezinde bulunan Termini istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Ulaşım 1 saat sürüyor. Terminal 3’den kalkıyor bu otobüsler. Bir çok otobüs bu terminalden şehir merkezine seferler düzenliyor. Online bilet almak için tıklayınız. Yalnız bu otobüs Termini’ye gidiyor.

Eğer Vatikan tarafına gidecekseniz, SIT isimli firma ile gidecek ve 6 Euro ödeyeceksiniz. Websitesi için tıklayınız.

Eğer Colosseum tarafında konaklayacaksanız, o halde TAM otobüs firmasından bilet alacaksınız. Ona da 5 Euro ödeyeceksiniz. Websitesi için tıklayınız.

 • Fiumicino Havalimanından Roma’ya shuttle ile ulaşım: Havalimanından çıkar çıkmaz, karşınızda shuttlelar olacak. Pazarlık yaparsanız, 10 kişilik araca 35-40 Euro verirsiniz. Kalabalıksanız çok uygun olacaktır.
 • Fiumicino Havalimanından Roma şehir merkezine taksi ile ulaşım : Şehir merkezinde bulunan Termini’ye kadar olan yol için 48 Euro istiyorlar. Biz backpacker yani sırtçantalı gezginler, taksiden nefret ederiz. Bilenler bilir !

Ciampino Havalimanından Roma şehir merkezine ulaşım

En kolay yolu, yine Terravision firmasından aldığınız bilet ile Roma şehir merkezine ulaşmak olacaktır. Websitesi için tıklayınız.

Zaten şehir merkezine geldikten sonra, aşağıda sayacağım ulaşım seçeneklerini rahatça kullanarak konaklayacağınız yere ulaşabilirsiniz.

Roma’ya Tren ile ulaşım

İtalya’nın dört bir yanından Roma’ya trenle çok rahat ulaşabilirsiniz. Bu konuda asla şüpheniz ve tereddütünüz olmasın ! Şehir merkezindeki ana tren istasyonun adı Termini ve Termini’den şehir merkezine metro hatları ile ulaşmak mümkün.

Interrail biletiniz varsa, zaten bedavaya ulaşım sağlarsınız. Ama ücretli bilet alacaksanız, İtalya’da trenle ulaşımın pahalı olduğunu biliniz.

Trenin hızlı veya yavaş olmasına göre de fiyatlar değişir. Tren bileti fiyatları da: Mesela Roma-Floransa arası, genelde tek yön 19-24 Euro’dan başlar. Interrail nedir yazımda zaten detaylıca anlattım.

Roma’ya gitmeden önce, şu linkten kişi başı 20-30 Euro olan Roma otellerini inceleyin

Roma’ya otobüs ile ulaşım

Roma şehir merkezinde bulunan Tiburtina tren istasyonunun hemen yakınında yer alan Roma Şehirlerarası Otobüs Terminalini kullanacaksınız. Yalnız Roma’nın biraz dışında, hatta Termini’den de ileride bulunuyor.

O yüzden mutlaka metro kullanın. Otobüs bileti almak isterseniz de, her zaman ki gibi Eurolines ilk tercihiniz olsun. Bu arada, Roma-Floransa otobüs bileti tek yön 9 Euro civarında olacaktır.

Roma’da şehir içi ulaşım

Roma’da ulaşım demek metro yada tabanvay demektir. Yaygın bir metro ağı var. Lakin sizin de pek muhtemel kullanacağınız Roma Metro Hatları A ve B olacaktır.

A hattında: Vatikan-İspanyol Merdivenleri-Trevi Çeşmesi önemli durakları
B hattında: Kolezyum önemli durak olacaktır.

Metrolar sabah 5:30 ile akşamları 23:30 arasında hizmet veriyor. Cumartesi geceleri ise, malum eğlencelerden dolayı, 00:30 son servis saati. Peki Roma’da ulaşım için ne kadar harcayacaksınız ? Roma’da ulaşımın ucuz ve ekonomik yolu nedir ?

Roma’da ulaşım ATAC firması tarafından işletiliyor. O yüzden bir çok toplu taşıma aracını, tek bir bilet ile kullanabilirsiniz.

Roma’da ulaşım için bilet fiyatları: Tek kullanımlık 1.5 Euro (Bir kez kullanıldı mı, 2 saat içerisidenki tüm aktarmalar  bedava.), Günlük 6 Euro, Üç günlük 16.50 Euro, Haftalık 24 Euro ve son olarak bizim en sevdiğimiz tabanvay BEDAVA.

Bilet almak ise çok ama çok kolay. Zaten bilet alma makinelerini metrolarda göreceksiniz. Ayrıca gün kavramı 24 saat değil, takvim günü olarak kabul ediliyor. Yani akşam 8’de bilet aldıysanız, 4 saat sonra o biletin süresi doluyor. Haberiniz olsun.

Roma Pass mi almalı yoksa tek tek bilet mi ?

Bu sorunun gelme olasılığı % 100 olduğu için netlik kazandırayım dedim. Roma Pass alırsanız, 2 günlük pass (Tek yer giriş ücretsiz) 28 Euro, 3 günlük pass(2 yer giriş ücretsiz.) için 36 Euro ödersiniz ve tüm ulaşım ve Kolezyum ile Galeri Borghese gibi yerlere giriş için ödeme yapmazsınız.

Roma’ya gitmeden önce, şu linkten kişi başı 20-30 Euro olan Roma otellerini inceleyin

Her 2 müzeye giriş ücreti 12’şer Euro. Ayrıca da kapıda sıra beklemezsiniz. Seçim sizin ! Ben olsam pass almazdım. Çünkü sabah-akşam Roma’yı yürüyerek gezeceğim için, boşu boşuna fazladan masraf yapmak istemezdim.

Roma Hakkında Diğer yazılarımdan devam edebilirsiniz.

Benim, Roma’da ulaşım konusunda anlatacaklarım bu kadar. Bu güzeller güzeli, her bir sokağı tarih kokan şehirde harika zaman geçirmeniz dileğimle. Yukarıdaki yazılarımı da okumadan asla İtalya ve Roma gezi planı yapmayın.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

34 Yorum

 1. Anıl
 2. emir
  • Deniz Pehlivan
 3. vemutlu
  • Deniz Pehlivan
 4. özgen özdemir
 5. Funda
  • Deniz Pehlivan
 6. esra
  • Deniz Pehlivan
 7. Melda
  • Deniz Pehlivan
 8. Alpfly
  • Deniz Pehlivan
 9. Feza YAKICI
 10. İbrahim
  • Deniz Pehlivan
 11. BERKAY
  • Deniz Pehlivan
   • Hülya
 12. Seçil
 13. Feryal
  • Deniz Pehlivan
 14. Feryal
 15. Anıl
 16. mehmet
  • Deniz Pehlivan
 17. Mehmet
 18. Mehmet
  • Ersin
 19. Bülent
 20. Oğuzhan
 21. Nimet kologlu
 22. Gözde

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.