Roma’da Ulaşım ve Roma’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Roma’da Ulaşım ve Roma’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Roma’da ulaşım nasıl sağlanır ? Öncelikle şunu bilin. Şehir içerisinde dolaşırken her zaman yürüyerek gezin derim. Roma, her daim keşfedilecek sokaklara, mahallelere ev sahipliği yapar. O yüzden bırakın sokaklar size eşlik etsin, yoldaşınız olsun. İnanına bana, sokaklarında gezdiğim en güzel şehirlerin başında gelir kendileri.

Ama yine de dilim döndüğünce Roma’ya ulaşım, Roma’da ulaşım, Roma’ya nasıl gidilir ve Roma ulaşım fiyatları gibi konularını özetleyeceğim.

Roma’ya Havayolu ile ulaşım ; Türkiye’den direkt olarak başkent Roma’ya sık düzenlenen seferler var ve yaklaşık 2 saat civarında sürüyor. Pegasus-THY-Alitalia havayolları direkt uçuyor. Tabi diğer bir çok havayolu firması da aktarmalı olarak Roma’ya seferler düzenliyorlar. Erken rezervasyon yaptırırsanız, gidiş-geliş 300-400 TL’ye Roma’ya uçak bileti bulabilirsiniz.

Peki Roma şehir merkezine, havalimanından ulaşım nasıl olacak ? Pek muhtemel kullanacağınız havalimanı “Fiumicino Leonardo da Vinci” olacaktır. Ama bilin ki, Ciampiano adında bir diğer hava limanını da kullanabilirsiniz. Bu havalimanına Türkiye’den uçuş yok ama Rynair ve Easyjet gibi düşük fiyatlı havayolu firmaları bolca kullanıyorlar. Ben size önce Fiumicino’yu sonra ise Ciampiano’yu tek tek anlatıcam.

Fiumicino Havalimanından Roma şehir merkezine ulaşım;

  • Fiumicino Havalimanından Roma şehir merkezine trenle ulaşım: Havalimanında 3 numaralı tren istasyonundan ayrılır ve şehir merkezindeki “Termini” istasyonuna 30 dakikada varır. Termini’de ilk tren sabah 05:52’de ve son tren 22:52’de. Havalimanından, Termini’ye ise ilk tren 06:36’da ve son tren 23:36’da. Her 2 istasyon arasında 30 dakikada bir tren var. Tren ücreti fiyatı tek yön 14 Euro. Roma pass burada geçmez. Biletinizi aldıktan sonra, trene binerken peronlarda bulunan Validation Machines (Bileti geçerli kılacağınız makinalar)’de biletinizi valide ettirmeyi unutmayın. Yoksa 40 Euro ceza ödersiniz.
  • Fiumicino Havalimanından Roma şehir merkezine otobüsle ulaşım : Terravision otobüsleri ile 4 Euro karşılığında (Online alırsanız 4 Euro, havalimanında alırsanız 6 Euro.) Roma şehir merkezinde bulunan Termini istasyonuna ulaşabilirsiniz. Ulaşım 1 saat sürüyor. Terminal 3’den kalkıyor bu otobüsler. Bir çok otobüs bu terminalden şehir merkezine seferler düzenliyor. Online bilet almak için tıklayınız. Yalnız bu otobüs Termini’ye gidiyor. Eğer Vatikan tarafına gidecekseniz, SIT isimli firma ile gidecek ve 6 Euro ödeyeceksiniz. Websitesi için tıklayınız. Eğer Colosseum tarafında konaklayacaksanız, o halde TAM otobüs firmasından bilet alacaksınız. Ona da 5 Euro ödeyeceksiniz. Websitesi için tıklayınız.
  • Fiumicino Havalimanından Roma’ya shuttle ile ulaşım: Havalimanından çıkar çıkmaz, karşınızda shuttlelar olacak. Pazarlık yaparsanız, 10 kişilik araca 35-40 Euro verirsiniz. Kalabalıksanız çok uygun olacaktır.
  • Fiumicino Havalimanından Roma şehir merkezine taksi ile ulaşım : Şehir merkezinde bulunan Termini’ye kadar olan yol için 48 Euro istiyorlar. Biz backpacker yani sırtçantalı gezginler, taksiden nefret ederiz. Bilenler bilir !

Ciampino Havalimanından Roma şehir merkezine ulaşım

En kolay yolu, yine Terravision firmasından aldığınız bilet ile Roma şehir merkezine ulaşmak olacaktır. Websitesi için tıklayınız. Zaten şehir merkezine geldikten sonra, aşağıda sayacağım ulaşım seçeneklerini rahatça kullanarak konaklayacağınız yere ulaşabilirsiniz.

Roma’ya Tren ile ulaşım ; İtalya’nın dört bir yanından Roma’ya trenle çok rahat ulaşabilirsiniz. Bu konuda asla şüpheniz ve tereddütünüz olmasın ! Şehir merkezindeki ana tren istasyonun adı Termini ve Termini’den şehir merkezine metro hatları ile ulaşmak mümkün. Interrail biletiniz varsa, zaten bedavaya ulaşım sağlarsınız. Ama ücretli bilet alacaksanız, İtalya’da trenle ulaşımın pahalı olduğunu biliniz. Trenin hızlı veya yavaş olmasına göre de fiyatlar değişir. Tren bileti fiyatları da: Mesela Roma-Floransa arası, genelde tek yön 19-24 Euro’dan başlar. Bilet fiyatlarını görmek için tıklayınız. Interrail nedir diyorsanız tıklayınız.

Roma’ya otobüs ile ulaşım: Roma şehir merkezinde bulunan Tiburtina tren istasyonunun hemen yakınında yer alan Roma Şehirlerarası Otobüs Terminalini kullanacaksınız. Yalnız Roma’nın biraz dışında, hatta Termini’den de ileride bulunuyor. O yüzden mutlaka metro kullanın. Otobüs bileti almak isterseniz de, her zaman ki gibi Eurolines ilk tercihiniz olsun. Bileti fiyatlarını görmek için tıklayınız. Bu arada, Roma-Floransa otobüs bileti tek yön 9 Euro civarında olacaktır.

Roma’da şehir içi ulaşım : Roma’da ulaşım demek metro yada tabanvay demektir. Yaygın bir metro ağı var. Lakin sizin de pek muhtemel kullanacağınız Roma Metro Hatları A ve B olacaktır.

A hattında: Vatikan-İspanyol Merdivenleri-Trevi Çeşmesi önemli durakları

B hattında: Kolezyum önemli durak olacaktır.

Metrolar sabah 5:30 ile akşamları 23:30 arasında hizmet veriyor. Cumartesi geceleri ise, malum eğlencelerden dolayı, 00:30 son servis saati. Peki Roma’da ulaşım için ne kadar harcayacaksınız ? Roma’da ulaşımın ucuz ve ekonomik yolu nedir ?

Roma’da ulaşım ATAC firmasın tarafından işletiliyor. O yüzden bir çok toplu taşıma aracını, tek bir bilet ile kullanabilirsiniz. Roma’da ulaşım için bilet fiyatları: Tek kullanımlık 1.5 Euro (Bir kez kullanıldı mı, 2 saat içerisidenki tüm aktarmalar  bedava.), Günlük 6 Euro, Üç günlük 16.50 Euro, Haftalık 24 Euro ve son olarak bizim en sevdiğimiz tabanvay BEDAVA. Bilet almak ise çok ama çok kolay. Zaten bilet alma makinelerini metrolarda göreceksiniz. Ayrıca gün kavramı 24 saat değil, takvim günü olarak kabul ediliyor. Yani akşam 8’de bilet aldıysanız, 4 saat sonra o biletin süresi doluyor. Haberiniz ola. “Hangi durakta ineceğiz ?” diye soracak olursanız, merak etmeyin. Ben aşağıda “Roma’da gezilecek yerler” kısmında tek tek hepsinin durağını da söyleyeceğim.

Roma Pass mi almalı yoksa tek tek bilet mi ?

Bu sorunun gelme olasılığı % 100 olduğu için netlik kazandırayım dedim. Roma Pass alırsanız, 2 günlük pass (Tek yer giriş ücretsiz) 28 Euro, 3 günlük pass(2 yer giriş ücretsiz.) için 36 Euro ödersiniz ve tüm ulaşım ve Kolezyum ile Galeri Borghese gibi yerlere giriş için ödeme yapmazsınız. Her 2 müzeye giriş ücreti 12’şer Euro. Ayrıca da kapıda sıra beklemezsiniz. Seçim sizin ! Ben olsam pass almazdım. Çünkü sabah-akşam Roma’yı yürüyerek gezeceğim için, boşu boşuna fazladan masraf yapmak istemezdim. Sabah erkenden sıraya girer, o up uzun Colosseum sırasını da çekmemiş olurdum. Hatta “Bu Roma pass nerelerde geçer ve ne gibi avantajları vardır ?” diye merak ediyorsanız, lütfen tık tık.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !